تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: غرب زدگی و غرب گرایی در ایران اسلامی (پروژه ی جامع)
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

اعوذ باالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
و به نستعین
ولَهُ الحَمد

اللهمّ انّی اعوذ بک من نفسٍ لاتشبعُ و من قلبٍ لایخشَعُ و من علمٍ لاینفع . خدایا من به تو پناه می‏برم از نفسی که سیرابی ندارد، قلبی که خشوع و خضوع نمی‏یابد و علمی که سودی نمی‏بخشد و باعث گمراهی میشود

با عرض سلام به همه ی خوانندگان تاپیک

[تصویر: avatar_8478.jpg]

مبحثی که مشخص شده ترکیبی از چند موضوع هست از جمله westernization (غربی سازی) و globalization (جهانی سازی) و... که وجه اشتراک همه ی اینها اینه که همه از طرف غرب داره دنبال میشه برای ضربه زدن به جامعه ای نظیر ایران شیعه به نفع خودشون.
محور موضوع ما غربی شدن و تهاجم فرهنگی هست که غرب به ما کرده و در واقع این پروژه رو از اون طرف داره دنبال میکنه با این هدف که ما غربی بشیم ، در واقع هدف و غایت مورد نظر ما بشه غرب شدن. و ما «غرب» یا حتی چیزی پست تر از آن بشیم! این چیزی هست که غرب داره دنبال میکنه و در واقع میخواد این هدف رو جایگزین آرمانها و ارزشهای ما بکنه که قطعا به دور از اخلاق و به دور از اسلام هست چنین اهدافی.


امام خامنه ای در ديدار دانشجويان دانشگاه فردوسى مشهد ۱۳۸۶/۰۲/۲۵ :
نقل قول:امروز در چشم بسيارى از نخبگان ما، بسيارى از كارگزاران ما، مدل پيشرفت صرفاً مدلهاى غربى است؛ توسعه و پيشرفت را بايد از روى مدل هايى كه غربى‏ها براى ما درست كرده‏اند، دنبال و تعقيب كنيم. امروز در چشم كارگزارانِ ما اين است و اين چيز خطرناكى است؛ چيز غلطى است؛ هم غلط است، خطاست، هم خطرناك است
.

=-=-=-=
[تصویر: 4.gif]این پروژه با همکاری این عزیزان کامل شده:
خانمها : السا ، پرنیان ، رضوانه ، nina
آقایان : عبدالرحیم
و بنده هم به عنوان مدیر پروژه در خدمت دوستان بودم.

[تصویر: 4.gif]بنده انواع اقسام تلاشها و توطئه ها (!) رو چیدم تا تعداد آقایون بیشتر بشه ولی متاسفانه به دلایل مختلف دوستانی که تخصص و وقت کافی هم دارن همکاری نکردند (شاید مهمترین دلیلش تنبلی باشه)

کسی تمایل به همکاری در پروژه های بعدی داشت از طریق پیغام خصوصی بگه.

.
[تصویر: 4.gif]سعی شده مطالب به زبان گفتار و محاوره و خیلی ساده باشه ، البته برای دوستانی که بیشتر میخوان مطالعه کنن در بعضی بخشها داخل نقل قولها مطالبی اوردیم که برای مطالعه ی بیشتر هستش.

=-=-=
(۳/فروردین/۹۳ ۲۳:۲۱)السا نوشته است: [ -> ]
بسم الله الرحمن الرحیم
تمام این 9 صفحه ای رو خوندید (یا شایدم نخوندید، الان دارید این پست رو می خونیدSmile )، حاصل تحقیق و تحلیل دوستانیه ک اسامیشون توی پست اول اومده
>>>
حالا این متون و نوشته ها رو توی ی pdfجمع آوری کردیم تا برای انتشار و استفاده راحت تر باشه

[تصویر: download.png]لینک دانلود PDF

[تصویر: 4.gif]اشاره به تورات تحریف شده به عنوان منشاء علم گرایی

تمدن غرب هدف غایی رفتن دنبال انرژی هسته ای ،رفتن به فضا و سلولهای بنیادین و امثالهم همین بود ک به تکنولوژی برسن طبق اون تفکراتی که دارن که از تورات تحریف شده نشات گرفته ، در تورات تحریف شده به صراحت اشاره شده که خداوند اون درختی که نمیخواست آدم به اون نزدیک بشه درخت علم و دانش بود.
در واقع اینطور برداشت میشه که خداوند نمیخواسته که بشر علم و معرفت پیدا کنه . به این صورت که در تورات میوه ی ممنوعه را «میوه ی علم و دانش» میدونه و خداوند به حضرت آدم و حوا میگه اگر از این میوه بخورید قطعا میمیرید! خب این تفکری هست که طبق اون معتقدن که حضرت آدم با نزدیک شدن به میوه ی اون درخت به علم و معرفت رسید و از همینجا و بر همین اساس تلاش غرب برای رسیدن به علم و معرفتی طغیان گرانه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد.


و خداوند خدا هر درخت خوش‌نما و خوش‌خوراک را از زمین رویانید، و درخت حیات را در وسط باغ و درخت معرفت نیک و بد را (سفر پیدایش باب 3 آیه 9 )

و خداوند خدا آدم را امر فرموده، گفت: «از همه درختان باغ بی‌ممانعت بخور، اما از درخت معرفت نیک و بد زنهار نخوری، زیرا روزی که از آن خوردی، هر آینه خواهی مرد.» (سفر پیدایش باب 3 آیه 16 و 17 )
البته این تلاش ، شایسته تقدیره، چراکه در مقابل یک دیدگاه اشتباه دارن مبارزه می کنن...
خدا، علم و معرفت رو بهمون نداده، چون میشدیم همپایه خودش! حالا ک نداده، ماهم اونقدر پیشرفت می کنیم تا برسیم ب اون جایگاهی ک باید!ی چیز کاملا منطقی و مستدل.
غرب هم دقیقا داره همین کار رو میکنه، داره تلاش می کنه برای اینکه برسه ب اون پیشرفتی ک بتونه ویتامین های اون میوه نخورده رو خودش، بدست بیاره، کار درستی هم می کنه، چرا؟
چون اطلاعات بهشون اشتباه رسیده!چون این نتیجه گیری ها ب انتفای مقدم هستش ک درسته؛چرا ک توی کتاب مقدسشون این هارو می خونن. اسلام ما، ک اسلام ناب محمدی (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) هستش، این تحریفات رو نداره، این مطالب غیر عقلانی

جایی توی قرآن کریم ما نداره ... ماها همه نوشته های قرآن کریم مون رو می تونیم با غقل و منطق درک کنیم ...
حضرت آدم خودشون علامه بوده اند و اینطور نبوده ک خدا بخواهد معرفتی رو از انسان نهی کنه و انسان رو محروم کنه و انسان رو به صورت حیوان بخواهد.

به صراحت در قرآن اشاره شده که:
[تصویر: broad17.gif]
وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء کُلَّهَا... (بقره 31) و [خدا] همه نام ها را به آدم تعلیم داد

...
عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ ﴿۵ العلق﴾ آنچه را كه انسان نمى‏دانست [بتدريج به او] آموخت

.
.
از دیگر جرقه های علم گرایی در غرب خفقانی بود که مسیحیت کلیسایی در فضای علمی به وجود آورده بود و جلوی هرگونه پیشرفت علمی رو میگرفت و به شکنجه و کشتار دانشمندان به جرم کشف مطلب جدید علمی (!) میپرداخت.
غرب به این نتیجه رسید که راه علم و دین از هم جداست فلذا دین رو گذاشت کنار و به علم گرایی محض پرداخت.
از اونجایی که در اسلام ابدا ما چنین چیزی رو نمیبینیم ، کپی برداری از این جنبش علم گرای محض در جامعه ی اسلامی ما اصلا موضوعیت نداره.
در ادامه در بخش جنبش ها ، به بررسی این جنبش علم گرا خواهیم پرداخت ان شاء الله.[تصویر: 4.gif]علم گرایی در اسلام

ما نباید این خلط مبحث رو بکنیم ک ما هم به دنبال علم هستیم «برای علم» ! خب علم خوبه و در اسلام هم خیلی سفارش شده اما تعریفی ک اسلام از علم ارائه می ده، متفاوت از علمی هستش ک غرب برامون توصیف کرده.علمی ک اسلام، انسان هارو سفارش می کنه ب دنبال کردنش، علمی هست ک همه جوانب رو با هم پیش میبره ... پیامبر ما فرمودن علم را حتی در چین هم بجویید... این یعنی تاکید و تایید پیشرفت علمی در جامعه اسلامی.
در اسلام هم چنین مسئله ای نفی و نهی نشده ، ولی ما باید همه ی ابعاد کارهامون اسلامی باشه. متاسفانه بعضی ها هدف رو گم کردن و دنبال علم رفتن رو با اون مدل غربی دارن دنبال میکنن. غربی ها همون کاری رو انجام میدن ک اسلام گفته، فقط مارو از انجامش نهی می کنن... غرب، در علمش، اسلامی عمل می کنه، البته اسلامی ک یک سری از ابعاد اون حذف شده
در همین راستا آیات و روایات زیادی داریم که برای اطلاع بیشتر در صورتی که علاقه مندید مستندات زیر رو بخونید:

نقل قول:تشويق قرآن به علم آموزي و دعوتِ پيشوايان ديني ما به علم جويي و تحصيل دانش از قطعي ترين تعاليم و آموزه ها در دين مبين اسلام است .پروردگار عزوجل در قرآن كريم مي فرمايند : «هل يستوي الذين يعلمون والذين لا يعلمون » سورة مباركة زمر آية 9 آيا كساني كه مي داند و علم دارند باكساني كه علم ندارند مساوي اند .( قطعاً مساوي نيستند ) . ودربارة جايگاه عُلما و دانشمندان مي فرمايد : «شهد الله انه لا اله الا هو و الملائكه و اوالوالعلم قائما بالقسط » خدا به يكتايي خود گواهي مي دهد كه جز ذات اقدس او كه نگهبان عدل و درستي است خدايي نيست ، و فرشتگان و دانشمندان نيز به يكتايي او گواهي مي دهند . سورة مباركة آل عمران آية 8 «بل هو آيات بينات في صدور الذين اوتوا العلم » بلكه اين قرآن آياتِ روشن الهي است در لوح سينة آنان كه علم و دانش يافتند .سورة مباركة عنكبوت آية 49 «يرفع الله الذين امنوا و الذين منكم اوتواالعلم درجات »خدا مقام اهل ايمان و دانشمندان را ( دردو جهان ) رفيع وبلند قرار داده است . سورة مباركة مجادله آية 7 اهميت علم جويي و علم آموزي در دين مبين اسلام تا حدّي است كه علم آموزي و علم جويي از فرائض و واجبات است . رسول ختمي مرتبت محمّد مصطفي ( ص) مي فرمايند : « طَلَبَ العِلم فَريضَهٌ عَلي كُلِّ مُسلِم وَاَلا اِنَّ اللهَ يُحِبُّ بَغاه العِلم » دانشجويي و دانش آموزي برهر مسلمان واجب است ، همانا خداوند به دنباي علم روندگان را دوست دارد . اصول كافي جلد 1 كتاب فضل العلم امام باقر ( عليه السلام ) مي فرمايند : عالم و دانشمندي كه از علم خود استفاده كند ( و بهره مند شود ) بهتر ازهفتادهزار عابد است . اصول كافي جلد 1 كتاب فضل العلم صفحة 70 امام صادق ( عليه السلام ) مي فرمايد : يا دانشمند باش يا دانشجو و يا دوستدار دانشمندان و چهارمي ( يعني دشون اهل علم ) مباش كه به سبب دشمني آن ها هلاك خواهي شد . اصول كافي جلد 1 باب العلم صفحه 41 رسول خدا ( ص) مي فرمايد : كسي كه در راهي رود كه در آن دانشي جويد ، خدا او را به راهي سوي بهشت برد ، همانا ، فرشتگان با خرسندي بال خويش را براي دانشجو فرود مي آورند ، و اهل زمين تا برسد به ماهيان دريا ، براي دانشجو آمرزش مي طلبند و برتريِ عالِم و دانشمند بر عابدِ ( مقدّس مآب ) برتري ماه شب چهارده است بر ستارگان ديگر و علما و دانشمندان وارث پيمبران هستند ، زيرا پيامبران ، پول و طلا و نقره به جاي نگذارند ، بلكه دانش به جاي ، مي گذارند ، هر كه از دانشِ ايشان بهره مند شوند ، بهرة فراواني گرفته است . اصول كافي جلد 1 كتاب فضل العلم صفحه 42 امام سجاد ( عليه السلام ) مي فرمايند : اگر مردم بدانند در طلب علم چه فايده اي هست ، آن را مي طلبند ، اگر چه باريختن خون دل و فرو رفتن در گرداب ها باشد . اصول كافي جلد 1 كتاب فضل العلم صفحه43 امام صادق ( عليه السلام ) مي فرمايند : هر كه براي خدا علم را بياموزيم و بدان عمل كند و به ديگران بياموزد در مقام هاي بلند آسمان ها ( فرشتگان وملائكه )عظيمش خونند و گويند : آموخت براي خدا ، عمل كرد براي خدا و تعليم داد براي خدا . اصول كافي جلد 1 كتاب فضل العلم صفحه 43
نویسنده: سيد حميد تروهيد
[تصویر: 4.gif]تفاوت مدل اسلامی با توسعه ی غربی

خب ما متاسفانه و بی تعارف باید بگم ک شکست خوردیم در مقابل این پروژه ی غربی ها و تن در دادیم به این پروژه ی غربی شدن. و متاسفانه بعضی از مسئولین ما هم این راهو اشتباه رفتن و هدف رو گم کردن ک ما وقتی میگیم انرژی هسته ای
و وقتی میگیم به فضا رفتن و سلولهای بنیادین و امثالهم ، منظور ما این نیست ک هدف غایی ما اینهاست!

در مدل اسلامی ما یک تعالی داریم و یک توسعه. ک توسعه ش میشه تقریبا شبیه اون چیزی ک غرب دنبال کرده و در واقع میتوان گفت ک غرب فقط دنبال «Development» یعنی توسعه است و همانطور ک از واژه اش پیداست مفهومیست کاملا غربی و امروزه غرب با معیارهای جهانی شدن و غربی شدن و معیارهای توسعه کشورها را به دسته هایی نظیر جهان سوم و توسعه یافته و... تقسیم بندی میکند .
[تصویر: 26343554658154583583.gif]غرب گرایی در اصول و استانداردها


غرب گرایی در قشر روشنفکر جامعه ی ما و متاسفانه در دستگاههای دولتی و نهادهای علمی-پژوهشی تا جایی پیش رفته ک معیارهای سنجش رو دقیقا معیارهای غربی قرار میدن. در حالی چنین معیارهایی با جامعه ی اسلامی مطابقت نداره. جامعه ی اسلامی باید با معیار اسلامی سنجیده بشه.


در ادامه به مواردی از اینگونه غرب گرایی اشاره میکنیم ان شاء الله...

[تصویر: 26343554658154583583.gif]غرب گرایی در استاندارهای بهداشت و درمان

در حوزه ی بهداشت و درمان ما استاندارهای سازمان بهداشت جهانی رو همیشه پذیرفتیم به این معنی ک صبر کردیم تا اونا یه چیزی رو اعلام کنن بعد ما انجامش بدیم. در حالی که متخصصان طب سنتی ایران بارها درباره ظروف پلاستیکی و بسته بندی های غیر استاندارد مواد خوراکی و مضر بودن بعضی خوراکی های دستکاری شده در صنعت هشدار دادن ولی کسی گوش نمیده.

البته در ادامه ان شاء الله در مبحث تغذیه در سبک زندگی غرب زده بیشتر مبحث رو میشکافیم.
در همین رابطه پیشنهاد میکنیم مطلب زیر رو مطالعه بفرمایید:

نقل قول: نقل قول:
فلوراید


بعضی تحقیقات جهت استفاده از فلوراید در دندانپزشکی ( و خمیر دندان) را رد کرده اند.

پس چرا هنوز فلوراید در آب شهری و خمیر دندان وجود دارد؟ در اینجا حقایقی در مورد ماده شیمیایی فلوراید را آورده ایم.

فلوراید در یک بازه زمانی به عنوان آفت کش مصرف می شد.

در سال 1972 به عنوان ماده سمی هم خانواده آرسنیک؛ جیوه ؛ پاراکوات ثبت شده است.

فلوراید در طبقه بندی علمی رتبه بیشتری از سرب دارد؛ با این حال فلوراید 20 برابر بیشتر از سرب در آب شهری وجود دارد.

تحقیقات فراوانی در مورد اثرات نامطلوب فلوراید در بدن انسان انجام شده است که می توان به تغییرات ساختار استخوان و اختلال در سیستم ایمنی بدن که موجب ایجاد انواع سرطان می شود اشاره کرد. یکی دیگر از عواقب نگران کننده فلوراید که کمتر شناخته شده ولی بسیار با اهمیت است تاثیر آن بر مغز است. در واقع کلسیفیکاسیون غده صنوبری یکی از عوارض جانبی فلوراید است.

غده صنوبری علاوه بر اهمیت حیاتی که برای تنظیمات هورمونی دارد، کارکرد باطنی نیز دارد و حتی توسط گروهی از عرفا به عنوان چشم سوم شناخته می شود. در بسیار از فرهنگ ها به عنوان بخشی از مغز که مسئول روشنگری و معنویت است خوانده می شود. آیا روشنگری و معنویت باید خارج از محدوده دسترسی انسان مدرن قرار گیرد؟؟

آیا دیگر خمیر دندان حاوی فلوراید برای خانواده خود خرید می کنید؟

آیا یک مسلمان شیعه ایرانی باید مقلد توصیه های شیطانی بهداشتی غرب باشد؟؟!!

استاندارد های کثیف:


نوشابه اساندارد نوشابه زندگی!

چیپس ارمغان تکنولوژی مدرن!

پفک و پاستیل بهداشتی ...

محصولات گوشتی شرکت سوسیس و کالباس پنجره ای به جهان جدید

بله اینها همان هله هوله های استاندارداند و تبعات شناخته و ناشناخته آنها هنوز هم قربانی میگیرد

اینها همان چیزهایست که اطبا و خود وزارت بهداشت و همه پزشکان حاذق جهان آنها را سمی جانسوز می دانند

تا کی یک سیب زمینی و بافالی فروش باید از ترس مأموران بهداشت به این سو و آن سو نگاه کند

بله آقا خاکشیر غیر بهداشتیه هیچ وقت یه همچین چیزی رو از فروشنده های دوره گرد نخرید

بعد پفک و چیپس و نوشابه بهداشتیه!!!

بعد سوسیسی که همه اش ضایعات گوشتیه و هیچ تضمینی به سلامتیش نیست و تا 20 سی سال قبل با همین فرمول تو اروپا غذای سگ بیرون می دادند بهداشتیه!!

تخریب بافت قدیمی و فرسوده شهر تبریز به زودی عملی میشود!

یک ساختمان 5 طبقه نوساز در اثر باد فرو ریخت!!

عمر مفید ساختمان در ایران در حدود 20 تا چهل سال است!!

و مناره جنبان سرافراز بعد از 500 سال

حمامهای قدیمی و خزینه دارمان را که با تون مسی کاملا قویترین باکتریهای جهان در آن نابود می شدند. و هفته ای یک بار آبش عوض میشد و صرف کشاورزی می شد را گرفتند و گفتند غیر بهداشتی است و بعد جکوزی ها و استخرهایی به سبک اروپایی راه اندازی شد و الان شاید ماهی یک بار باسم کشنده کلر گند زدایی میشود و هر سالی یک بار یا هر شش ماه یک بار آبش عوض میشود بهداشتی هستند.


تا ۷۰ سال پیش در تمام اروپا و بخصوص هلند در سطل زباله کنار سالن و اتاق خواب مستراح می کردند. و با دستمال مشترک نظافت می کردند. ولی ایرانی ۷۰۰۰ سال پیش در شهر سوخته فاضلاب شهری داشته است. و در اسلام برای یک توالت رفتن حداقل ۲۰حکم واجب و مستحب وجود دارد.

ای مردم تا کی می خواهید چشمهایتان را ببندید و دهانتان را باز نگهدارید

نگاه کنید و دستهایی که از پشت پرده بیرون می زند را به وضوح ببینید

همه چیزمان رفت دنیایمان رفت آخرتمان رفت و اینها را خودمان به باد می دهیم

تا کی میخواهید در خواب زبان انگلیسی یاد بگیرید !!

تا کی میخواهید تسلیم این استانداردهای کثیف باشید

من فرزند کاهگلها و دیوارهای مهره ای هستم

که محکم و زیبا و زنده و آرامش بخش اند

تا کی دستهای پینه بسته پیرمردی که گاه گاه بستنی سنتی میفروخت به جرم غیر بهداشتی بودن نفرین خواهد شد آن پیر مرد مُرد ،رفت ، و دیگر مغازه اش هم به جرم فرسوده بودن تخریب شده است

و تا کی بستنی را که با دستگاه های تمام اتوماتیک با اسیدها و نگهدانده ها و رنگها و افزودنی های مجاز خوراکی تولید میشود را خواهیم خورد. که علت اصلی پیش فعالی فرزندان ایران شده است.

تا کی مرغ های کشتار روز همان جوجه های سی روزه آفتاب ندیده را که جز هورمون و غذاهای چاق کننده چیزی ندیده اند به ما قالب خواهند کرد. که به روایات معصومین ما خوک پرندگان مرغ است

و تا کی آفتابی که شاید لایه اوزن زمینش را سوراخ کرده اند نفرین خواهد شد

و بر سرمان خواهند کوفت که جهان مدرن را شما نساخته اید.
- در شیر پاستوریزه فقط 2درصد چربی حذف شده و به جای هزینه پاستوریزاسیون ماده نگهدارنده بنزوات سدیم زده میشود که خطرناک و سرطان زاست. و جدیدا وایتکس!!

- در شیر استرلیزه که امکان نگهداری 6 ماه خارج از یخچال را دارد غلظت بنزوات سدیم بیشتر است.
تا که باید گفت فروش کره و لبنیات محلی جرم است و غیر بهداشتی.

- در ماکارونی 20درصد گنوتن صنعتی استفاده می شود که سرطان زاست. و در بسیاری کارخانه ها نان خشک کپک زده به جای آرد در ماکارونی استفاده می شود و ماکارونی یبوست زاست.
غرب زدگی در این حوزه یعنی اینکه صبر کنیم ببینید غرب چیو جدیدا فهمیده برای سلامتی بده ما هم همونو اعمال کنیم!
در صورتی که اصولا صهیونیسم شیطانی در راستای پروژه ی Bioterrorism (تروریسم بیولوژیکی) سعی در از بین بردن انسانها (مخصوصا مسلمانان) دارند ک با روایات آخرالزمانی ما هم جور هست!
بنابر این بدیهیه که استانداردهایی که اونها اعلام میکنن اونها اینقدر محکم و قابل اعتماد نباشه!


[تصویر: 4.gif]غرب گرایی در استاندارهای علم و زبان علم و مجله ی ISI

ISI توهم توسعه‌یافتگیه. نباید فراموش کنیم که تمام کسانی که در ISI مقاله دادن، در حقیقت، نتیجه تحقیقات‌شونو مفت و مسلم و بدون هیچ چشم ‌داشتی و کاملاً‌ خالصانه، در اختیار سایر کشورها از مسلمان گرفته تا مسیحی و یهودی و کافر حربی قرار میدن!

آیا قبول داریم که جوانان و نخبگان یک جامعه سرمایه های آن جامعه هستند؟؟؟
خب اینا دارای ایده های نو هستن در همه زمینه ها

قبول دارین که جامعه خودمان ،مقاله ISI را یک ارزش کرده؟
مگر نمی شود خودمان از مقالات عالی استفاده کنیم و ایده ها را به عمل تبدیل کنیم؟؟؟
چرا؟؟؟
چرا هر روزه نبوغمان را به شکل ترجمه شده!(انگلیسی) در اختیار جامعه ای میگذاریم در ازای دریافت هیییییچ؟

از ایده های ما هر روزه علیه خودمان استفاده می شود....
غربی ها به پیشرفت میرسند و ما درجا میزنیم!!!!
این است فلسفه عمیق! نوشتن مقاله ISI!
[تصویر: 4.gif]مفهوم توسعه و معیارهای آن در غرب

اصطلاح کشور در حال توسعه عمدتاً به کشورهایی با سطوح پایین توسعه اقتصادی اتلاق می‌شه، این معمولاً تاحدودی با توسعه اجتماعی از لحاظ آموزش، بهداشت، امید به زندگی و غیره در ارتباط است. کلاً این اصطلاح نوعی تنزل را در کشورهای در حال توسعه بیان می‌کنه . توسعه یک کشور با شاخصهای آماری همچون درآمد سرانه (تولید ناخالص داخلی | GDP) ، امید به زندگی، نرخ سواد، و غیره سنجیده می‌شود. سازمان ملل توسعه بالای انسانی را تحت عنوان یک شاخص مرکب از موارد آماری فوق ارائه نموده تا سطح توسعه انسانی را برای کشورهایی ک داده‌ها در آنها در دسترس قرار دارد، سنجیده شوند.

در یک کلام با معیارهای غرب ، کشوری توسعه یافته س که به آخرین دستاوردهای تکنولوژیک سخت افزاری و نرم افزاری مجهز باشه (در همه ی حوزه ها)

امام خامنه ای در ديدار دانشجويان دانشگاه فردوسى مشهد ۱۳۸۶/۰۲/۲۵ :
نقل قول:غربى‏ها در تبليغات خيلى ماهرند؛ يعنى ماهر شده‏اند؛ در طول اين دويست سيصد سالى كه كار تبليغاتى پى‏درپى ميكنند، با تبليغات موفقِ خودشان توانسته‏اند اين باور را در بسيارى از ذهنها به وجود بياورند كه توسعه‏يافتگى مساوى است با غرب و غربى شدن! هر كشورى بخواهد كشور توسعه‏يافته‏اى محسوب بشود، بايستى غربى بشود! اين تبليغات آنهاست. هر كشورى كه از الگوهاى موجود غرب فاصله داشته باشد، توسعه‏يافته نيست! و هر چه فاصله‏اش بيشتر، فاصله‏اش از توسعه‏يافتگى بيشتر! اين‏طورى ميخواهند جا بيندازند و متأسفانه در ذهنها جا انداخته‏اند.
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
آدرس های مرجع