تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: چرا مدت سوگواری امام حسین ع طولانی است؟
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7 8
بنام خدا

نامه نماینده مجلس شورای اسلامی به مسوولین حوزه علمیه وطرح میزان سوگواری امام شهیدان مرا برآن داشت تا یک سوال جدی بکنم که چرا مدت سوگواری امام نسبت به سایر امامان اینهمه طولانی است؟
طبق سنت موجود ما برای هریک ازمعصومان یک روز جشن تولد ویک روز هم برای رحلت یا شهادت سوگواریم واین امری کاملا منطقی است اما درمورد امام حسین ع قضیه جور دیگری است چندروز مانده به محرم بساط تکیه ها آغاز میگردد وشهر سیاه پوش میشود واین امر تا چندی پس از پایان ماه صفر ادامه دارد وعملا حدود 70 رور کشور درحالت سیاهپوشی وسوگواری است وعملا بساط جشن ها دراین ایام برچیده میشود .آیا این امر منطقی است؟ وآیا بزیان اسلام وشیعه نیست؟ وبنوعی بیش از یک ششم سال به سوگواری حضرت ایشان سپری میشود. نماینده محترم مجلس پیشنهاد کرده بودند که تنها 5 روز از این ایام باین امر اختصاص یابد .روز تاسوعا وعاشورا واربعین و دوروز آخر ماه صفر. در بقیه ایام همچون روزهای عادی سپری شود .البته در رابطه با شهادت بانوی بزرگوار اسلام نیز یکروز به هفته وسپس دهه تبدیل گردیده است که مورد انتقاد برخی از بزرگان نیز قرار گرفت .بنظر میرسد که پیشنهاد منطقی است وما باید ازافراط وتفریط بپرهیزیم تا نظر بزرگان چه باشد؟
در مورد روز های جشن اقدام مثبتی صورت گرفت که بسیار ارزشمند بود وآن ایجاد هفته مولودی در فاصله دوتاریخ میلاد پیامبر بروایت شیعه وسنی که البته باید هردو روز تعطیل گردد . بنده پیشنهاد میکنم برای وحدت بیشتر اهل سنت وتشیع روز آغاز امامت امام علی وآغاز خلافت اولین خلیفه که در یک روز پس ازرحلت صورت پذیرفت آنروز را روز امامت وخلافت ووحدت شیعه وسنی بنامیم وعید غدیررا روز اکمال دین قرار دهیم .
برادران وخواهران عزیز در این ایام سوگواری بهترین کار آشنائی با امام حسین ع ومطالب حواشی آنست این مطلب را با علاقه مرور کنید وپس از اندیشه درباره آن حتما نظرتان را بنویسید شاید به نتیجه مثبتی برسیم وکاری ماندگار برای کشورمان وذخیره آخرتمان باشد
http://www.tabnak.ir/fa/news/628629/%D9%...8%B1%D9%87
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-42...#pid371353

همه وقت و نیرویی که (حتی یک دقیقه) از هرکسی در رابطه با این کاربر به ظاهر محترم تلف میشه فقط و فقط بخاطر برخورد اصطلاحا روشنفکری مدیریت سایت در آزاد گذاشتن ایشونه .

کار بزرگی که کاربر aliabad تونست بکنه و من نتونستم این بود که به شکلی غیرقابل انکار و به روشنی روز به همه نشون داد که چطور میشه که در عین داشتن ظاهر محترمانه ، لایق برخورد بود . سر قبولوندن این بحث به دیگران ، بخاطر تفکرات روشنفکری ای که متاسفانه رواج یافته و در ظاهر نرم ولی در باطن نسبت به مظلومین و حقیقت خشن هستند ، خیلی مشکل داشتم . خوب شد .

خب حالا ،
آیا باید کنار اینجور افراد بریم و بیاییم و هر حرفی بزنن و حرفاشون رو نادیده بگیریم ؟؟؟
یا باید وقت خودمون رو برای آب در هاون کوبیدن هدر بدیم ؟؟؟
هیچکدوم .
فقط یک چیز میشه گفت : سطح سایت در هر سطحی که مدیریت دوست داره بمونه .
بنام خدا
سلام وصبح بخیر
ممنونم از اینکه در این پست هم اولین نظررا شما نوشتید. فعلا بگذارید دیگران هم نظر بدهند تا به جمع بندی برسیم هرگز مانع کسی در یاددهی ویادگیری نشوید .این بدترین شیوه آموزش است که نتیجه آن تباهی است موفق باشید.
بنام خدا
سلام وصبح بخیر ممنونم
اجازه دهید بقیه هم نظرات خودرا بدهند تا جمع بندی کنیم فعلا تحمل کنید وکمی هم تامل موفق باشید
بسم الله

به نظر حقیر تعدد تاپیک های شما باعث شده که مباحث به نتیجه نرسند و جمع بندی هم صورت نمی گیرد. مسلما شما هم وقت مباحثه در همه ی این تاپیک ها رو نخواهید داشت و همین باعث رها شدن نیمه کاره تاپیک های شما شده است و همپنین بجای بحث علمی شاهد جدالی غیر از جدال احسن هستیم.

بنده دو درخواست از شما دارم. اگر تاپیکی ایجاد می کنید حداقل چند روز و حتی چند هفته به بحث بپردازید تا شاید نتیجه ای حاصل شود. همچنین ادله ی علمی در بحث های خود با ارائه منبع بیاورید.

یا علی
بنام خدا
سلام وتشکر
کلیه لینک های شمارا دیدم ولذت بردم آنچه بیشتر مطرح است انجام سوگواری است که بسیار مستحب است ودرآن تردیدی نیست اما عرض بنده بیشتر حول مدت این ایام است مثلا از اول محرم تاهشتم محرم رویدادی وجود ندارد وماه محرم خود پیش از اسلام حرمت خاصی نداشت پس حداقل نباید همه ماه محرم درگیر سوگواری شویم والبته ماه صفر کمتر در این مورد مطلبی هست ولذا حداکثر میتوان گفت که دلها باید بیاد آن رویداد باشد اما زندگی عادی سپری شود .شاید پیشنهاد نماینده مردم حاوی چنین برداشتی باشد ممنونم
---------------------------------------------
باسلام خدمت برادرم اسلام
بله باشما موافقم دیگر پستی نمیزنم تا همه موارد موجود فیصله یابد ممنونم
سلام

ایمان بیارید که آخرالزمانه

-------------------------------------------------------------

جناب aliabad اگه واقعا جهالت نسبت به این موضوع باعث شده این سوال تو ذهنتون پیش بیاد خدا بهتون آگاهی بده (به هممون آگاهی و بصیرت بده) ولی اگه هدفی پشت این سوالتون دارید تا دیر نشده توبه کنید چرا که خدا سر معصومین (علیه السلام) علی الخصوص امام حسین (علیه السلام) با کسی تعارف نداره حواستون باشه چکار دارید میکنید
بسم تعالی

تاپیک جنابعالی باعث شد تا بنده تحقیقی در اینباره کنم و به همین دلیل از شما متشکرم.

عاشورا یک فرهنگ است و تلاش اهل بیت و علما بر گسترش فرهنگ عاشورایی بوده و است. گسترش فرهنگ عاشورایی برای بیدار کردن جهان از خواب غفلت لازم و ضروری است .به همین دلیل گسترش فرهنگ حسینی می تواند یکی از دلایل دهه گرفتن باشد.
اما چرا از اول محرم و چرا 10 روز؟

Rose1) امام رضا علیه السلام می فرمایند:
کان أبي إذا دخل شهر المحرم لا يري ضاحكا و كانت الكآبة تغلب عليه حتي
يمضي منه عشرة أيام فإذا كان يوم العاشر كان ذلك اليوم يوم مصيبته وحزنه
وبكائه ويقول: هو اليوم الذي قتل فيه الحسين صلي الله عليه
.
يعني
:
وقتي ماه محرم فرا مي رسيد در پدرم امام کاظم عليه السلام آثار شادي
ديده نمي شد و همواره غمگين بودند ، روز دهم ، روز مصيبت و اندوه و گريه
او بود و مي فرمود : در اين روز بود که حسين عليه السلام را به شهادت
رساندند.
منبع امالی صدوق

از این روایت بر می اید که اهل بیت علیهم السلام از اول محرم برای اما حسین علیه السلام می گریستند و اندوهگین بودند. از انجایی که ما شیعه هستیم و حرف و فعل معصوم برای ما حجت است پس از اول محرم عزاداری می کنیم.

Rose2)عرف جامعه و عرف مردم از قدیم بدین صورت بوده است که ایام مهم را بصورت دهه برگزار می کردند .

Rose3)والفجر . ولیال عشر
ایات اولیه سوره ی والفجر به قداست شب های دهگانه ماه ذی الحجه اشاره می کنند که از این می شود استفاده کرد و دهگانه بودن و قداست داشتن دهگانه را بدست اورد.

Rose4) حضرت امام حسین علیه السلام در روز دوم محرم سال 61 هجری وارد کربلا شدند . در واقع مصیبت های حضرت در کربلا از روز دوم محرم شروع شد.

Rose5) آیت الله دکتر حسینی قزوینی نکته ای را از تورات در شبکه ی ولایت مطرح کردند که بدین مضمون است:

خداوند متعال به حضرت موسي عليه السلام فرمودند كه من اسلام را به ده چيز بر امم ديگر برتري دادم . دهمين ان عاشورا بود. ايشان عرض كرد كه نه تاي آنها را مي شناسم ولي با عاشورا آشنايي ندارم. خداوند متعال حوادث عاشورا را بيان مي فرمايد. حضرت موسي عليه السلام از خداوند متعال مي خواهد كه به آنها هم ثواب عاشورا را عنايت بفرمايد. كه خداوند متعال دستور مي فرمايد كه از اول تا دهم محرم عزاداري كنند.
[/font][font=Tahoma]
بنام خدا
سلام
افشین عزیز چشم اطاعت میشود
-----------------------------------
اسلام عزیز
بنده با مواردیکه فرمودید ودرلینک های بالا بود موافقم یک سوال دارم آیا این سوگواری امری واجب است یا مستحب؟
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7 8
آدرس های مرجع