کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 2 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
این چند کتاب پیرامون ازدواج و تشکیل خانواده
۱۵:۲۲, ۱۲/آبان/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۲/آبان/۹۲ ۱۶:۰۱ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
این چند کتاب زیر را پیرامون مسائل ازدواج و تشکیل خانواده برای مطالعه پیشنهاد می کنیم:
لازم به توضیح است که این کتابها هم به درد اشخاصی مجرد می خورد و هم به درد کسانی که متأهل شده اند
به زودی ان شاء الله توضیحات بیشتری در خصوص کلیت این کتابها تقدیم خواهم کرد

1- رضايت زناشويي/ عباس پسنديده / دارالحديث / 360 صفحه
[تصویر: 57895457202873910755.jpg]
اولیای دین، با توجّه به اهمیت خانواده در حیات انسانی، مطالب ارزشمندی را بیان نموده‌اند که در قالب حدیث به دست ما رسیده‌اند. از این ‌رو، حدیث، منبع مطمئنی برای یافتن اطلاعات لازم در بارۀ خانواده و مهارت‌های زندگی زناشویی است. از يافته‌هاي مهم اين پژوهش، آن است كه همه آموزه‌هاي خانوادگي اسلام، از پيش از ازدواج و پس از آن، بر محور پايداري و رضايت زناشويي استوار است. شيوۀ انتخاب همسر و معيارهاي آن، و تنظيم تعامل همسران با يكديگر، همگي به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه در پایان، كارآمدي، رضامندي و پايداريِ خانواده را تأمين كنند. از اين رو، امورِ پيش از ازدواج و حتّي داشتن شناخت لازم نسبت به همسر و ازدواج، در چارچوب پايداري و رضايت زناشويي طرح شدند.
این کتاب از سه فصل اصلی ترغیب به ازدواج، عوامل پیشینی پایداری و رضامندی، و عوامل پسینی پایداری و رضامندی تشکیل شده است.
در پیش گفتار کتاب آمده است: خانواده، از نهادهای مهم و همیشگی جامعۀ انسانی است که سلامت آن، نقش مهمّی در سلامت فرد و جامعه دارد. احساس کامیابی و شادکامی همسران و همچنین رشد و تربیت فرزندان، به موفّقیت خانواده بستگی دارد.
این، نکته‌ای است که اگر مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است آسیب‌های فراوانی (مانند: همسرآزاری، اعتیاد، طلاق، خیانت و فرار از خانه) را در پی داشته باشد.
از مزیّت‌های متن حاضر، آن است که مبتنی بر یک دیدگاه نظری در پایداری و رضایت زناشویی است و همۀ مطالب، بر گِرد آن، شکل گرفته‌اند.
لذا از انسجام تئوریک (نظری) برخوردار است. همچنین سعی شده تا از توصیۀ صِرف، پرهیز شود و به همین خاطر، تا حدّ امکان، آموزه‌های اسلامی تبیین شده‌اند تا منطق حاکم بر آنها و نقشی که در پایداری و رضامندی زندگی دارند، برای مخاطب، روشن شود، و نیز سعی شده است که نظام مطالب، ناظر به موقعیت‌های عینی و ملموس زندگی باشد، تا اثر، با قابلیّت های کاربردی، در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

2- عشق پايدار / سيد مسعود راد / انتشارات برادري / 354 صفحه
[تصویر: 14Al]
ازدواج يك بنا يا ساختمان با شكوهي است كه جنبه معنوي دارد و در حقيقت، همان رفتارهايي است كه موجب بقاي عشق و محبت در زندگي زن و شوهر مي‌شود؛ پس ازدواج معماري عشق و محبت است. اين عبارات بخشي از كتاب معماري عشق پايدار در زندگي زناشويي اثر سيد مسعود راد است كه پيرامون عنوان كتاب بيان كرده است. در بخشي ديگر از اين كتاب مي‌خوانيم:
به نظر ما، در ساختمان معنوي ازدواج نيز بخشهايي مانند خاك، سقف، نور، ديوار، آشپزخانه، حمام، اتاق پذيرايي، پي، اتاق، نشيمن .....وجود دارد؛ اما در بناي ازدواج جنبه معنوي دارد و در حقيقت تشبيهي است كه اصول روابط صحيح زن و شوهر را بهتر بيان مي‌كند. جايگاه و اهميت هر يك را به طور جداگانه نشان مي‌دهد و به كارگيري آن، موجب پايداري عشق و محبت در زندگي زناشويي مي‌شود.
از جمله مزاياي اين كتاب دارا بودن يكسري عكس و تصاوير كاريكاتور است كه خود داراي بار محتوايي و مفهومي در عرصه موفقيت در زناشويي هستند. همچنين تحقيق و بررسي چند ساله نسبت به مطالب و محتواي كتاب قبل از چاپ از ديگر مزاياي اين كتاب است تا جايي كه نويسنده مي‌گويد:
مطالب كتاب به مدت 5 سال و با كمك نرم افزارهاي رايانه‌اي در جلسات مختلف زوج درماني تدريس و جزئيات آن توسط زوجهاي جوان نقد و بررسي شده است.
از ديگر مطالب جالب پيرامون اين كتاب آن است كه در پايان هر فصل ، قسمتي تحت عنوان يادمان باشد به بيان مهمترين نكته و يا نكات موجود در آن بخش مي‌پردازد، همچنین به ذکر یک داستان واقعی پیرامون مبحثی که مطرح شده پرداخته است که باعث شده تا خواننده همزاد پنداری و باورپذیری بسیار بهتری از مباحث کتاب داشته باشد و در کنار همه ی این موارد وجود آیات و روایات و اشعار متناسب با هر مبحث از موضوعات کتاب هم بر جذابیت کتاب بسیار افزوده است.
کتاب به مسائل بسیار کاربردی و مبتلابه در عواملی که مانع تحقق عشق پایدار در زندگی می شوند و عواملی که عشق پایدار را در زندگی محقق می سازند و بارورتر می کنند پرداخته است و از این حیث یک اثر بسیار متمایز محسوب می شود.


3-کتاب : مطلع مهر / نویسنده: امیر حسین بانکی پورفرد / تعداد صفحات 237 صفحه
[تصویر: 09168872048287759675.jpg]
کتاب مطلع مهر یکی از برجسته ترین و کاملترین کتابهایی است که با توجه به نیازهای امروز جوانان برای امر مهم ازدواج تألیف شده است و جوانان میتوانند با استفاده از راهکارهای این کتاب از بسیاری از سردرگمی های ازدواج، انتخاب همسر، خواستگاری، تصمیم گیری و ... رهایی یابند. به ویژه در این مبحث که جلسه ی خواستگاری را چگونه باید برگزار کرد و چه سوالاتی بهتر است پرسیده شود تا در آن جلسات حداکثر شناخت را بتوان از طریق سوالات حتی الامکان بدست آوریم.
مولف مطالب کتاب را در هشت گفتار ارائه داده است.
در گفتار اول به فوریت ازدواج و وجوب آن و همچنین وظیفه همگان جهت تسهیل ازدواج و رفع موانع ازدواج پرداخته شده است.
در گفتار بعدی به برنامه ریزی در خصوص ازدواج و کسب اطلاعات و آمادگی های لازم و رسیدن به بلوغ عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، عقلی، جسمی و جنسی پرداخته است.
سپس مولف در گفتار سوم به معیارهای انتخاب همسر به صورت جامع و کامل و همچنین ازدواجهای دانشجویی و مشکلات تطابق فرهنگی بین دانشجویان و همچنین معنارهای انتخاب همسر از نظر دین مبین اسلام پرداخته است.
چهارمین گفتار به روشهای آشنائی پسرودختر، خواستگاری و آداب آن و گفتگوی دختر و پسر بطور کامل و سوالاتی که باید پرسیده شود و همچنین احکام و آداب خواستگاری در شرع مقدس اسلام پرداخته است.
گفتار پنجم به امر مهم تحقیق در ازدواج پرداخته می شود.زمان تحقیق، منابع تحقیق، شیوه های تحقیق و اینکه چه کسی برای تحقیق کردن مناسب است می پردازد.
در ششمین گفتار به امر سرنوشت ساز تصمیم گیری و نکات مهم آن و مفاهیم قضا و قدر و همچنین استخاره و جایگاه آن و مشورت کردن می پردازد.
گفتار هفتم به مهریه و فلسفه و اقسام آن، میزان مهریه، پرداخت مهریه و بخشش آن پرداخته شده است.
در آخرین گفتار در خصوص اینکه بهترین انتخابها چه انتخابهایی هستند پرداخته شده است.


4-هنر همسرداري / حسن صدري مازندراني / انتشارات مشهور / 382 صفحه
[تصویر: 65222425145600733421.jpg]
این کتاب یکی از جامع ترین کتابها در زمینه ی ازدواج است که مطالب بسیار گسترده و متنوعی را در خود جای داده است
در عنوان اول مسئولیت خطیر مردان را بیان می کند. در این عنوان مطالب متنوعی را آورده نظیر: خوش اخلاقی، انعطاف پذیری مرد، نادیده گرفتن خطاها و لغزشها، تنبیه بدنی همسر ممنوع، تأمین مخارج خانواده، حفظ حرمت زن، نیکی و خدمت به همسر، دوری از تنبلی و بیکاری و تشویق خانواده به کارهای خیر
در این قسمت از کتاب درباره انعطاف پذیری مرد آمده است : مرد باید در بروز اختلافات اگرمقصر بوده با کمال شهامت عذر خواهی نماید و اگر اشتباه را نپذیرد هرگز نمی تواند به همسرش موعظه کند چون خود محتاج موعظه و نصیحت است این سخن که بعضی از مردها قائلند: که اگر مرد به اشتباه خویش اعتراف کند، زن گستاخ می شود و حرمت مرد را می شکند از وسوسه های شیطان است.
مؤلف در عنوان دوم به مسئولیت خطیر زنان می پردازد در این عنوان نیز مطالب گوناگون و مفیدی آورده است مانند: خوش اخلاقی ورفتاری نیکو، حیا وعفت، حفظ حجاب اسلامی، امانت داری، راز داری، خوشبویی وخود آرایی، اطاعت زن از شوهر، تدبیر در امور زندگی، پرهیز از منت گذاری، کاستن توقعات و احترام شوهر
در عنوان سوم اوصاف زنان شایسته را بیان می کند و برخی از صفات برازنده این زنان را بر اساس آیات و روایات بیان می کند.
مولف فصل بعدی را به صفات ناپسند زنان اختصاص داده است در عنوان پنجم به وظایف مشترک زن و شوهر پرداخته
در عنوان بعدی موضوع روابط فامیلی واجتماعی را مطرح ساخته است دراین عنوان مطالب مفیدی درباره داشتن روابط سازنده با خانواده همسر مانند پدر زن با داماد، رابطه عروس با مادر شوهر، رابطه مادر زن با داماد وهمچنین رابطه با همسایگان مطرح می گردد
در عنوان هفتم به مسائل خاص زناشوئی پرداخته و عنوان بعدی را به مقاربت از دیدگاه اسلام اختصاص داده است و موضوعات متنوعی مانند: مکان همبستر شدن، اوقات و ساعات هم خوابگی، وضعیت جسمانی هنگام مقاربت، نقاط برجسته ی تحریکی، عوامل زیادی شهوت، راه حل ناتوانی جنسی، تغذیه جنسی و ...
در پایان هم چند داستان آموزنده را آورده است که در بردارنده نکات تربیتی و سازنده و مفید در زندگی است و می تواند موجب تحول مثبت و سازنده درزندگی خانوادگی و زناشویی شده و باعث استحکام آن گردد.

5- خانواده / سخنان مقام معظم رهبري / صهبا / 128 صفحه
[تصویر: 38406670975306318230.jpg]
«خانواده»، کتابی است تماماً از بیانات رهبر معظم انقلاب، که ماحصل کار روی بیش از یک‌صد سخنرانی در جلسات خطبه‌خوانی عقد، نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده، دیدار مداحان در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و جلسات با بانوان نخبه است.
این کتاب در سبکی نو ارائه شده است به‌نام "ساخت یک جلسۀ مطوَّل مَطوی در محضر مقام معظم رهبري"
کتاب «خانواده» به بیان دیدگاه های رهبر معظم انقلاب درباره ی فلسفه و اهمیت ازدواج، تفاوت نظر اسلام و غرب درباره ازدواج، تفاوت‌های مرد و زن و همچنین جایگاه مرد و زن در خانواده و ارائه الگوی جامع خانوادۀ اسلامی برای جوامع بشری پرداخته است.
مطالب گسترده و جامع این کتاب در موضوعات ذکر شده باعث شده است تا مخاطب آن، فقط زوج‌های جوان نباشند و هرکس می‌خواهد خانواده‌ای تشکیل دهد، یا تشکیل داده و در ابتدای راه است، یا سال‌هاست که زندگی مشترک را شروع کرده و اکنون در فکر زندگی مشترک فرزندان است و یا می خواهد جهتی الهی به زندگی خود ببخشد می‌تواند مخاطب آن باشد.
نکته مهم دیگری که در این کتاب به خوبی به آن پرداخته شده، مقوله «زن» است. بر اساس مطالب کتاب، "امروزه دنیا اسیر سلطه تبلیغاتی فرهنگ غرب است و جامعه‌ای که ضعف این فرهنگ‌ را نشناسد، به سادگی مجذوب آن می‌شود. یکی از مفاهیمی که در فرهنگ غرب توجه ویژه‌ای به آن می‌شود، نوع نگاه به زن است. غربیان قصد دارند تا با فاصله گرفتن از نگاه صحیح به زن فاصله‌ای در جامعه میان زن و خانواده بیندازند و نقش زن را در خانواده بی‌اهمیت جلوه دهند، به همین دلیل ایشان تاکید فراوانی روی زن و نقش او در خانواده دارند و معتقد هستند که ما در موضوع زن طلبکار فرهنگ غرب هستیم."
با مطالعه دقیق کتاب به محتوای قرآنی «وَ‌اجعَلوا بُیوتَکُم قِبلَـةً» پی‌می‌بریم و درمی‌یابیم که بر همه ما تکلیف است خانه‌ها و خانواده‌هایی بسازیم که هم در تشکیل و هم در تداوم بر پایه قرآن و آموزه‌های اسلامی استوار باشند.


6- مهارتهاي ارتباطي همسران / لواساني، محمد پور، عاطف وحيد / آستان مهر / 136 صفحه
[تصویر: 59544892386561981795.jpg]
ارتباط در کیفیت زندگی زناشویی نقش بسیار تعیین کننده¬ای دارد. مهارت¬های ارتباطی می تواند اثر شایانی در رضایت زناشویی داشته باشد و نبود آن به بروز بسیاری از سوءتفاهم¬ها، تعارض¬ها و تنش¬های زناشویی می¬انجامد. یکی از بهترین راه¬ها برای بهبود ارتباط با همسر، مطالعة کتاب¬هایی است که در این زمینه نوشته شده است. مهارت¬های ارتباطی همسران از جمله کتاب¬هایی است که می¬توان برای فراگرفتن مهارت¬های ارتباط با همسر به آن¬ها مراجعه کرد. این کتاب که نوشتة خانم دکتر فهمیه لواسانی و آقایان دکتر محمدکاظم عاطف وحید و احمدرضا محمدپور است، دارای پنچ فصل است. فصل اول دربارة ارتباط و مفهوم آن است. فصل دوم به صحبت کردن اختصاص دارد. در این فصل پس از بیان اصول عمومی صحبت کردن، برای بیان احساسات چهار اصل ذکر می¬شود. فصل سوم گوش دادن نام دارد. در این فصل نیز پس از ذکر موانع گوش دادن، پنج اصل برای گوش دادن بیان می¬شود. گوش دادن به احساسات، نیازها و شکایت¬ها مباحث دیگر این فصل را تشکیل می¬دهد. فصل چهارم به ارتباط غیرکلامی می¬پردازد و مطالبی را دربارة زبان بدن به خواننده ارائه می¬کند. در فصل پایانی ارتباط در تنش¬ها و تعارضات زناشویی بررسی می¬شود. در این فصل نیز همانند سه فصل قبلی اصولی مطرح می¬شود. یکی از ویژگی¬های این کتاب ارائة مثال متناسب با بحث و تحلیل آن است.
نمونه ای از این مثالها:
نیازهای خود را به صورت سازنده و سالم بیان کنید:
وقتی نیازی جدی دارید و می خواهید همسرتان به آ« گوش دهد و به برآورده شدن آن کمک کند، باید آن را بیان کنید، ولی برای اینکه بهتر بتوانید آن را بیان کنید و احتمال کمک همسرتان بیشتر شود، بهتر است آن را به صورت زیر ابراز کنید:
حقایق موجود را توصیف کنید: ...، احساس خود را بیان کنید: ... خواسته ی خود را مطرح کنید
مثال: توصیف حقایق: از وقتی ازدواج کردیم، تقریباً تمام جمعه ها با هم هستیم، من قبلاً عادت داشتم هر جمعه با دوستانم به کوه برم.
توصیف احساس: من واقعاً از این که با هم هستیم لذت می برم، ولی چند وقتیِ که احساس می کنم به خاطر کارم خیلی تحت فشارم.
بیان خواسته و نیاز: من احتیاج دارم که ماهی یک بار جمعه ها باز هم با دوستام کوه برم، نظر تو چیه؟


7- احكام ازدواج (پرسشهاي دانشجويي)/ سيد مجتبي حسيني / نشر معارف / 168 صفحه
[تصویر: 44786365258962939949.jpg]
پرسمان دانشجویی "احکام ازدواج" که مجموعه برگزیده از پرسش های دانشجویی است در 168 صحفه تدوین و به مسایلی چون اهمیت و فلسفه ازدواج، مساله تعدد همسر، وجوب و تاخیر ازدواج ، راه های محرمیت و صیغه برادری و خواهری در بخش نخست پرداخته است. در بخش دوم به تفصیل درباره پرسش هایی چون خواستگاری ، خرید عروسی، شرایط عقد ، مساله اذن پدر ، مهریه ، مراسم عروسی، تدلیس و فریب ، ازدواج حرام، ازدواج با غیر مسلمان، ازدواج موقت توجه شده و بخش سوم و چهارم آن نیز به مسایل طلاق و دانستنی های ازدواج اختصاص داده شده است.
آنچه این کتاب را از انواع مشابه برجسته می سازد طبقه بندی موضوعی ، توجه به شبهات و سوالات روز ، پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام می باشد.
لازم به ذکر است ،این کتاب در عین حال این که دانشجویی نام گرفته اما برای هر ذهن پرسشگر و برای پاسخ به شبهات در اکثر محیط ها مناسب می باشد.
با توجه به بمباران اطلاعاتی دشمنان اسلام ناب و شبهه افکنی روز افزون آنها مطالعه ی چنین کتاب هایی که حجم کم ، بیان ساده و حتی قیمت اندک دارد به همه و خصوصا فعالان فرهنگی حوزه جوان و نوجوان توصیه می شود .
در این کتاب به 273 پرسش در موضوع های ذیل پاسخ داده شده است، ازدواج، خواستگاری، خرید عروس، شرایط عقد و ازدواج، اذن پدر در ازدواج، مهریه، مراسم عروسی، ازدواج حرام، ازدواج غیر مسلمان، ازدواج موقت و طلاق و دانستنی ها.

8- ازدواج موقت مديريت شهوت / گردآوري: محمد تركاشوند / اشك ياس / 125 صفحه
[تصویر: 94796424314304112439.jpg]
ازدواج موقت از جمله راهكارهاي اساسي اسلام جهت جلوگيري از شيوع فساد اخلاقي و اضمحلال اخلاقي فرد و جامعه است. از سويي پرداختن به اين موضوع بيانگر اين است كه اسلام نه تنها غريزه جنسي را سركوب نكرده بلكه با توجه به نيازها و موضوعات اجتماعي مواضعي نظير متعه (ازدواج موقت) را مي‌گيرد. هر چند در طول تاريخ عده‌اي كوته‌بين مخالف حكم متعه بوده‌اند شايد اشاره به حديثي از امام صادق عليه السلام علاوه بر پاسخ به اين دسته از افراد حاكي از اهميت اين موضوع نيز باشد كه حضرت فرمودند:
هر كس به رجعت ما در ظهور ايمان ندارد و متعه ما را حلال نمي‌شمارد از ما نيست.
كتاب ازدواج موقت مديريت شهوت، ضرروت ترويج ازدواج موقت از ديدگاه علماء، با آثاري از: علامه طباطبايي، شهيد بهشتي، شهيد باهنر، شهيد مطهري، آيت الله العظمي فاضل لنكراني، آیت الله حائری شیرازی و... به تبيين اهميت، جايگاه، شرايط و ... در اين زمينه پرداخته‌اند كه در زير به برخي از جملات اين بزرگان اشاره مي‌شود:
استاد شهيد مرتضي مطهري (رحمة الله علیه):
...دو راه بیشتر باقی نمی ماند یا اینکه جوانان را به حال خود رها کنیم و به روی خود نیاوریم به یک پسر اجازه بدهیم از صد ها دختر کام بگیرد و به یک دختر اجازه دهیم با ده ها پسر رابطه ی نامشروع داشته باشد راه دوم ازدواج موقت است.
آيه الله حائری شیرازی:
قارچ را اگر یک خرده فشار بدهید تو می زند ولی گاهی در مقابل چیزهای سفت و سخت مثل آسفالت مقاومت می کند به عنوان نمونه در نزدیکی منزل ما آسفالتی بود به ضخامت 10 الی 15 سانت و یک وقت می دیدم این آسفالت دارد باد می کند و بالا می آید و بعد بچه ها آنجا را کندند و دیدند زیر آن آسفالت قارچ بوده است، همان قارچ شکننده بر آسفالت كه در مقابل عامل بیرونی بسیار مقاوم است، غلبه مي‌كند. چون از درون فشار می آورد مقاومت آسفالت شکسته می شود پس آن کس که در مقابل عامل درونی (فطری و غریزی) مقابله می کند گاهی به جنون هم مبتلا می شود.چند کتاب بسیار ارزشمند دیگر هم به زودی ان شاء الله به این مجموعه اضافه خواهد شد معرفی آنها
کتابهایی چون:

تحکیم خانواده / نويسنده:محمد محمدي‌ري‌شهري,باهمكاري:عباس پسنديده/ناشر: سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحديث

ازدواج مکتب انسان سازی/ نویسنده:شهید حجت الاسلام دکتر رضا پاك‌نژاد/ ناشر: اخلاق

مطلع عشق / نویسنده: سيدعلي خامنه‌اي , محمدجواد حاج‌علي‌اكبري / ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي

موفیت جوانان در انتخاب همسر / نویسنده: داوود عرفانی فر/ ناشر: انتشارات نبوغ

زفاف / نویسنده: دکتر علی غضنفری/ ناشر: انتشارات نیلوفرانه

و....

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۴۳, ۱۲/آبان/۹۲
شماره ارسال: #2
آواتار
کتاب های زیادی برای معرفی ازدواج داریم .
مثلا


کتاب ازدواج بدون شکست (به هم رسیدن و باهم ماندن) به نویسندگی ویلیام گلاستحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث محمد محمدی ری شهری

کتاب آئین همسرداری یا اخلاق خانواده آیت الله ابراهیم امینی


آئین همسرداری
دوروتی کارنگی با همکاری دیل کارنگی
مترجم : مهستی شهلایی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۰۷, ۱۲/آبان/۹۲
شماره ارسال: #3
آواتار
چرا کتاب ازدواج موقت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/////////

این همه کتاب خوب .......
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۳۱, ۵/تیر/۹۳
شماره ارسال: #4
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

عنوان تاپیک نوشته ازدواج
در اسلام ازدواج اعم است از دائم و موقت
اون کتاب هم به عنوان هشتمین گزینه یاد شده
مبنا و اصل بر ازدواج دائم هست ...


برای چرایی که گفتید ارجاعتون میدم به کتاب فتاوای حضرت آیت الله بهجت(رحمة الله علیه) درباره احکام ازدواج دائم و موقت
به ضمیمه نوشتاری درباره حکمت و ضرورت ازدواج موقت
گردآوردنده: سید حجت موسوی خویی
[url=http://vista.ir/article/743023][/url]
[تصویر: b33c022f4a660066f73aed2c665543ffa.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۰۱, ۱۹/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #5
آواتار
ﻗﺪﯾﻤﺎ ﻇﺮﻑ ﯾﮑﺒﺎﺭﻣﺼﺮﻑ ﻧﺒﻮﺩ!
یه باﺭ ﻧﺬﺭﯼ ﻣﯿﺎﻭﺭﺩ
یه بار ﻫﻢ ﻭﺍﺳﻪ گرفتن ﻇﺮﻓﺶ میومد

بعد میگن چرا آمار ازدواج کم شده
خُب فرصتها رو ازجوونا نگیرید!

[تصویر: IMG_20160608_121606.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۴۷, ۲۶/مرداد/۹۵
شماره ارسال: #6

(۱۲/آبان/۹۲ ۱۵:۲۲)علی 110 نوشته است:  بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
این چند کتاب زیر را پیرامون مسائل ازدواج و تشکیل خانواده برای مطالعه پیشنهاد می کنیم:
لازم به توضیح است که این کتابها هم به درد اشخاصی مجرد می خورد و هم به درد کسانی که متأهل شده اند
به زودی ان شاء الله توضیحات بیشتری در خصوص کلیت این کتابها تقدیم خواهم کرد

1- رضايت زناشويي/ عباس پسنديده / دارالحديث / 360 صفحه
[تصویر: 57895457202873910755.jpg]
اولیای دین، با توجّه به اهمیت خانواده در حیات انسانی، مطالب ارزشمندی را بیان نموده‌اند که در قالب حدیث به دست ما رسیده‌اند. از این ‌رو، حدیث، منبع مطمئنی برای یافتن اطلاعات لازم در بارۀ خانواده و مهارت‌های زندگی زناشویی است. از يافته‌هاي مهم اين پژوهش، آن است كه همه آموزه‌هاي خانوادگي اسلام، از پيش از ازدواج و پس از آن، بر محور پايداري و رضايت زناشويي استوار است. شيوۀ انتخاب همسر و معيارهاي آن، و تنظيم تعامل همسران با يكديگر، همگي به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه در پایان، كارآمدي، رضامندي و پايداريِ خانواده را تأمين كنند. از اين رو، امورِ پيش از ازدواج و حتّي داشتن شناخت لازم نسبت به همسر و ازدواج، در چارچوب پايداري و رضايت زناشويي طرح شدند.
این کتاب از سه فصل اصلی ترغیب به ازدواج، عوامل پیشینی پایداری و رضامندی، و عوامل پسینی پایداری و رضامندی تشکیل شده است.
در پیش گفتار کتاب آمده است: خانواده، از نهادهای مهم و همیشگی جامعۀ انسانی است که سلامت آن، نقش مهمّی در سلامت فرد و جامعه دارد. احساس کامیابی و شادکامی همسران و همچنین رشد و تربیت فرزندان، به موفّقیت خانواده بستگی دارد.
این، نکته‌ای است که اگر مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است آسیب‌های فراوانی (مانند: همسرآزاری، اعتیاد، طلاق، خیانت و فرار از خانه) را در پی داشته باشد.
از مزیّت‌های متن حاضر، آن است که مبتنی بر یک دیدگاه نظری در پایداری و رضایت زناشویی است و همۀ مطالب، بر گِرد آن، شکل گرفته‌اند.
لذا از انسجام تئوریک (نظری) برخوردار است. همچنین سعی شده تا از توصیۀ صِرف، پرهیز شود و به همین خاطر، تا حدّ امکان، آموزه‌های اسلامی تبیین شده‌اند تا منطق حاکم بر آنها و نقشی که در پایداری و رضامندی زندگی دارند، برای مخاطب، روشن شود، و نیز سعی شده است که نظام مطالب، ناظر به موقعیت‌های عینی و ملموس زندگی باشد، تا اثر، با قابلیّت های کاربردی، در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

2- عشق پايدار / سيد مسعود راد / انتشارات برادري / 354 صفحه
[تصویر: 14Al]
ازدواج يك بنا يا ساختمان با شكوهي است كه جنبه معنوي دارد و در حقيقت، همان رفتارهايي است كه موجب بقاي عشق و محبت در زندگي زن و شوهر مي‌شود؛ پس ازدواج معماري عشق و محبت است. اين عبارات بخشي از كتاب معماري عشق پايدار در زندگي زناشويي اثر سيد مسعود راد است كه پيرامون عنوان كتاب بيان كرده است. در بخشي ديگر از اين كتاب مي‌خوانيم:
به نظر ما، در ساختمان معنوي ازدواج نيز بخشهايي مانند خاك، سقف، نور، ديوار، آشپزخانه، حمام، اتاق پذيرايي، پي، اتاق، نشيمن .....وجود دارد؛ اما در بناي ازدواج جنبه معنوي دارد و در حقيقت تشبيهي است كه اصول روابط صحيح زن و شوهر را بهتر بيان مي‌كند. جايگاه و اهميت هر يك را به طور جداگانه نشان مي‌دهد و به كارگيري آن، موجب پايداري عشق و محبت در زندگي زناشويي مي‌شود.
از جمله مزاياي اين كتاب دارا بودن يكسري عكس و تصاوير كاريكاتور است كه خود داراي بار محتوايي و مفهومي در عرصه موفقيت در زناشويي هستند. همچنين تحقيق و بررسي چند ساله نسبت به مطالب و محتواي كتاب قبل از چاپ از ديگر مزاياي اين كتاب است تا جايي كه نويسنده مي‌گويد:
مطالب كتاب به مدت 5 سال و با كمك نرم افزارهاي رايانه‌اي در جلسات مختلف زوج درماني تدريس و جزئيات آن توسط زوجهاي جوان نقد و بررسي شده است.
از ديگر مطالب جالب پيرامون اين كتاب آن است كه در پايان هر فصل ، قسمتي تحت عنوان يادمان باشد به بيان مهمترين نكته و يا نكات موجود در آن بخش مي‌پردازد، همچنین به ذکر یک داستان واقعی پیرامون مبحثی که مطرح شده پرداخته است که باعث شده تا خواننده همزاد پنداری و باورپذیری بسیار بهتری از مباحث کتاب داشته باشد و در کنار همه ی این موارد وجود آیات و روایات و اشعار متناسب با هر مبحث از موضوعات کتاب هم بر جذابیت کتاب بسیار افزوده است.
کتاب به مسائل بسیار کاربردی و مبتلابه در عواملی که مانع تحقق عشق پایدار در زندگی می شوند و عواملی که عشق پایدار را در زندگی محقق می سازند و بارورتر می کنند پرداخته است و از این حیث یک اثر بسیار متمایز محسوب می شود.


3-کتاب : مطلع مهر / نویسنده: امیر حسین بانکی پورفرد / تعداد صفحات 237 صفحه
[تصویر: 09168872048287759675.jpg]
کتاب مطلع مهر یکی از برجسته ترین و کاملترین کتابهایی است که با توجه به نیازهای امروز جوانان برای امر مهم ازدواج تألیف شده است و جوانان میتوانند با استفاده از راهکارهای این کتاب از بسیاری از سردرگمی های ازدواج، انتخاب همسر، خواستگاری، تصمیم گیری و ... رهایی یابند. به ویژه در این مبحث که جلسه ی خواستگاری را چگونه باید برگزار کرد و چه سوالاتی بهتر است پرسیده شود تا در آن جلسات حداکثر شناخت را بتوان از طریق سوالات حتی الامکان بدست آوریم.
مولف مطالب کتاب را در هشت گفتار ارائه داده است.
در گفتار اول به فوریت ازدواج و وجوب آن و همچنین وظیفه همگان جهت تسهیل ازدواج و رفع موانع ازدواج پرداخته شده است.
در گفتار بعدی به برنامه ریزی در خصوص ازدواج و کسب اطلاعات و آمادگی های لازم و رسیدن به بلوغ عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، عقلی، جسمی و جنسی پرداخته است.
سپس مولف در گفتار سوم به معیارهای انتخاب همسر به صورت جامع و کامل و همچنین ازدواجهای دانشجویی و مشکلات تطابق فرهنگی بین دانشجویان و همچنین معنارهای انتخاب همسر از نظر دین مبین اسلام پرداخته است.
چهارمین گفتار به روشهای آشنائی پسرودختر، خواستگاری و آداب آن و گفتگوی دختر و پسر بطور کامل و سوالاتی که باید پرسیده شود و همچنین احکام و آداب خواستگاری در شرع مقدس اسلام پرداخته است.
گفتار پنجم به امر مهم تحقیق در ازدواج پرداخته می شود.زمان تحقیق، منابع تحقیق، شیوه های تحقیق و اینکه چه کسی برای تحقیق کردن مناسب است می پردازد.
در ششمین گفتار به امر سرنوشت ساز تصمیم گیری و نکات مهم آن و مفاهیم قضا و قدر و همچنین استخاره و جایگاه آن و مشورت کردن می پردازد.
گفتار هفتم به مهریه و فلسفه و اقسام آن، میزان مهریه، پرداخت مهریه و بخشش آن پرداخته شده است.
در آخرین گفتار در خصوص اینکه بهترین انتخابها چه انتخابهایی هستند پرداخته شده است.


4-هنر همسرداري / حسن صدري مازندراني / انتشارات مشهور / 382 صفحه
[تصویر: 65222425145600733421.jpg]
این کتاب یکی از جامع ترین کتابها در زمینه ی ازدواج است که مطالب بسیار گسترده و متنوعی را در خود جای داده است
در عنوان اول مسئولیت خطیر مردان را بیان می کند. در این عنوان مطالب متنوعی را آورده نظیر: خوش اخلاقی، انعطاف پذیری مرد، نادیده گرفتن خطاها و لغزشها، تنبیه بدنی همسر ممنوع، تأمین مخارج خانواده، حفظ حرمت زن، نیکی و خدمت به همسر، دوری از تنبلی و بیکاری و تشویق خانواده به کارهای خیر
در این قسمت از کتاب درباره انعطاف پذیری مرد آمده است : مرد باید در بروز اختلافات اگرمقصر بوده با کمال شهامت عذر خواهی نماید و اگر اشتباه را نپذیرد هرگز نمی تواند به همسرش موعظه کند چون خود محتاج موعظه و نصیحت است این سخن که بعضی از مردها قائلند: که اگر مرد به اشتباه خویش اعتراف کند، زن گستاخ می شود و حرمت مرد را می شکند از وسوسه های شیطان است.
مؤلف در عنوان دوم به مسئولیت خطیر زنان می پردازد در این عنوان نیز مطالب گوناگون و مفیدی آورده است مانند: خوش اخلاقی ورفتاری نیکو، حیا وعفت، حفظ حجاب اسلامی، امانت داری، راز داری، خوشبویی وخود آرایی، اطاعت زن از شوهر، تدبیر در امور زندگی، پرهیز از منت گذاری، کاستن توقعات و احترام شوهر
در عنوان سوم اوصاف زنان شایسته را بیان می کند و برخی از صفات برازنده این زنان را بر اساس آیات و روایات بیان می کند.
مولف فصل بعدی را به صفات ناپسند زنان اختصاص داده است در عنوان پنجم به وظایف مشترک زن و شوهر پرداخته
در عنوان بعدی موضوع روابط فامیلی واجتماعی را مطرح ساخته است دراین عنوان مطالب مفیدی درباره داشتن روابط سازنده با خانواده همسر مانند پدر زن با داماد، رابطه عروس با مادر شوهر، رابطه مادر زن با داماد وهمچنین رابطه با همسایگان مطرح می گردد
در عنوان هفتم به مسائل خاص زناشوئی پرداخته و عنوان بعدی را به مقاربت از دیدگاه اسلام اختصاص داده است و موضوعات متنوعی مانند: مکان همبستر شدن، اوقات و ساعات هم خوابگی، وضعیت جسمانی هنگام مقاربت، نقاط برجسته ی تحریکی، عوامل زیادی شهوت، راه حل ناتوانی جنسی، تغذیه جنسی و ...
در پایان هم چند داستان آموزنده را آورده است که در بردارنده نکات تربیتی و سازنده و مفید در زندگی است و می تواند موجب تحول مثبت و سازنده درزندگی خانوادگی و زناشویی شده و باعث استحکام آن گردد.

5- خانواده / سخنان مقام معظم رهبري / صهبا / 128 صفحه
[تصویر: 38406670975306318230.jpg]
«خانواده»، کتابی است تماماً از بیانات رهبر معظم انقلاب، که ماحصل کار روی بیش از یک‌صد سخنرانی در جلسات خطبه‌خوانی عقد، نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده، دیدار مداحان در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و جلسات با بانوان نخبه است.
این کتاب در سبکی نو ارائه شده است به‌نام "ساخت یک جلسۀ مطوَّل مَطوی در محضر مقام معظم رهبري"
کتاب «خانواده» به بیان دیدگاه های رهبر معظم انقلاب درباره ی فلسفه و اهمیت ازدواج، تفاوت نظر اسلام و غرب درباره ازدواج، تفاوت‌های مرد و زن و همچنین جایگاه مرد و زن در خانواده و ارائه الگوی جامع خانوادۀ اسلامی برای جوامع بشری پرداخته است.
مطالب گسترده و جامع این کتاب در موضوعات ذکر شده باعث شده است تا مخاطب آن، فقط زوج‌های جوان نباشند و هرکس می‌خواهد خانواده‌ای تشکیل دهد، یا تشکیل داده و در ابتدای راه است، یا سال‌هاست که زندگی مشترک را شروع کرده و اکنون در فکر زندگی مشترک فرزندان است و یا می خواهد جهتی الهی به زندگی خود ببخشد می‌تواند مخاطب آن باشد.
نکته مهم دیگری که در این کتاب به خوبی به آن پرداخته شده، مقوله «زن» است. بر اساس مطالب کتاب، "امروزه دنیا اسیر سلطه تبلیغاتی فرهنگ غرب است و جامعه‌ای که ضعف این فرهنگ‌ را نشناسد، به سادگی مجذوب آن می‌شود. یکی از مفاهیمی که در فرهنگ غرب توجه ویژه‌ای به آن می‌شود، نوع نگاه به زن است. غربیان قصد دارند تا با فاصله گرفتن از نگاه صحیح به زن فاصله‌ای در جامعه میان زن و خانواده بیندازند و نقش زن را در خانواده بی‌اهمیت جلوه دهند، به همین دلیل ایشان تاکید فراوانی روی زن و نقش او در خانواده دارند و معتقد هستند که ما در موضوع زن طلبکار فرهنگ غرب هستیم."
با مطالعه دقیق کتاب به محتوای قرآنی «وَ‌اجعَلوا بُیوتَکُم قِبلَـةً» پی‌می‌بریم و درمی‌یابیم که بر همه ما تکلیف است خانه‌ها و خانواده‌هایی بسازیم که هم در تشکیل و هم در تداوم بر پایه قرآن و آموزه‌های اسلامی استوار باشند.


6- مهارتهاي ارتباطي همسران / لواساني، محمد پور، عاطف وحيد / آستان مهر / 136 صفحه
[تصویر: 59544892386561981795.jpg]
ارتباط در کیفیت زندگی زناشویی نقش بسیار تعیین کننده¬ای دارد. مهارت¬های ارتباطی می تواند اثر شایانی در رضایت زناشویی داشته باشد و نبود آن به بروز بسیاری از سوءتفاهم¬ها، تعارض¬ها و تنش¬های زناشویی می¬انجامد. یکی از بهترین راه¬ها برای بهبود ارتباط با همسر، مطالعة کتاب¬هایی است که در این زمینه نوشته شده است. مهارت¬های ارتباطی همسران از جمله کتاب¬هایی است که می¬توان برای فراگرفتن مهارت¬های ارتباط با همسر به آن¬ها مراجعه کرد. این کتاب که نوشتة خانم دکتر فهمیه لواسانی و آقایان دکتر محمدکاظم عاطف وحید و احمدرضا محمدپور است، دارای پنچ فصل است. فصل اول دربارة ارتباط و مفهوم آن است. فصل دوم به صحبت کردن اختصاص دارد. در این فصل پس از بیان اصول عمومی صحبت کردن، برای بیان احساسات چهار اصل ذکر می¬شود. فصل سوم گوش دادن نام دارد. در این فصل نیز پس از ذکر موانع گوش دادن، پنج اصل برای گوش دادن بیان می¬شود. گوش دادن به احساسات، نیازها و شکایت¬ها مباحث دیگر این فصل را تشکیل می¬دهد. فصل چهارم به ارتباط غیرکلامی می¬پردازد و مطالبی را دربارة زبان بدن به خواننده ارائه می¬کند. در فصل پایانی ارتباط در تنش¬ها و تعارضات زناشویی بررسی می¬شود. در این فصل نیز همانند سه فصل قبلی اصولی مطرح می¬شود. یکی از ویژگی¬های این کتاب ارائة مثال متناسب با بحث و تحلیل آن است.
نمونه ای از این مثالها:
نیازهای خود را به صورت سازنده و سالم بیان کنید:
وقتی نیازی جدی دارید و می خواهید همسرتان به آ« گوش دهد و به برآورده شدن آن کمک کند، باید آن را بیان کنید، ولی برای اینکه بهتر بتوانید آن را بیان کنید و احتمال کمک همسرتان بیشتر شود، بهتر است آن را به صورت زیر ابراز کنید:
حقایق موجود را توصیف کنید: ...، احساس خود را بیان کنید: ... خواسته ی خود را مطرح کنید
مثال: توصیف حقایق: از وقتی ازدواج کردیم، تقریباً تمام جمعه ها با هم هستیم، من قبلاً عادت داشتم هر جمعه با دوستانم به کوه برم.
توصیف احساس: من واقعاً از این که با هم هستیم لذت می برم، ولی چند وقتیِ که احساس می کنم به خاطر کارم خیلی تحت فشارم.
بیان خواسته و نیاز: من احتیاج دارم که ماهی یک بار جمعه ها باز هم با دوستام کوه برم، نظر تو چیه؟


7- احكام ازدواج (پرسشهاي دانشجويي)/ سيد مجتبي حسيني / نشر معارف / 168 صفحه
[تصویر: 44786365258962939949.jpg]
پرسمان دانشجویی "احکام ازدواج" که مجموعه برگزیده از پرسش های دانشجویی است در 168 صحفه تدوین و به مسایلی چون اهمیت و فلسفه ازدواج، مساله تعدد همسر، وجوب و تاخیر ازدواج ، راه های محرمیت و صیغه برادری و خواهری در بخش نخست پرداخته است. در بخش دوم به تفصیل درباره پرسش هایی چون خواستگاری ، خرید عروسی، شرایط عقد ، مساله اذن پدر ، مهریه ، مراسم عروسی، تدلیس و فریب ، ازدواج حرام، ازدواج با غیر مسلمان، ازدواج موقت توجه شده و بخش سوم و چهارم آن نیز به مسایل طلاق و دانستنی های ازدواج اختصاص داده شده است.
آنچه این کتاب را از انواع مشابه برجسته می سازد طبقه بندی موضوعی ، توجه به شبهات و سوالات روز ، پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام می باشد.
لازم به ذکر است ،این کتاب در عین حال این که دانشجویی نام گرفته اما برای هر ذهن پرسشگر و برای پاسخ به شبهات در اکثر محیط ها مناسب می باشد.
با توجه به بمباران اطلاعاتی دشمنان اسلام ناب و شبهه افکنی روز افزون آنها مطالعه ی چنین کتاب هایی که حجم کم ، بیان ساده و حتی قیمت اندک دارد به همه و خصوصا فعالان فرهنگی حوزه جوان و نوجوان توصیه می شود .
در این کتاب به 273 پرسش در موضوع های ذیل پاسخ داده شده است، ازدواج، خواستگاری، خرید عروس، شرایط عقد و ازدواج، اذن پدر در ازدواج، مهریه، مراسم عروسی، ازدواج حرام، ازدواج غیر مسلمان، ازدواج موقت و طلاق و دانستنی ها.

8- ازدواج موقت مديريت شهوت / گردآوري: محمد تركاشوند / اشك ياس / 125 صفحه
[تصویر: 94796424314304112439.jpg]
ازدواج موقت از جمله راهكارهاي اساسي اسلام جهت جلوگيري از شيوع فساد اخلاقي و اضمحلال اخلاقي فرد و جامعه است. از سويي پرداختن به اين موضوع بيانگر اين است كه اسلام نه تنها غريزه جنسي را سركوب نكرده بلكه با توجه به نيازها و موضوعات اجتماعي مواضعي نظير متعه (ازدواج موقت) را مي‌گيرد. هر چند در طول تاريخ عده‌اي كوته‌بين مخالف حكم متعه بوده‌اند شايد اشاره به حديثي از امام صادق عليه السلام علاوه بر پاسخ به اين دسته از افراد حاكي از اهميت اين موضوع نيز باشد كه حضرت فرمودند:
هر كس به رجعت ما در ظهور ايمان ندارد و متعه ما را حلال نمي‌شمارد از ما نيست.
كتاب ازدواج موقت مديريت شهوت، ضرروت ترويج ازدواج موقت از ديدگاه علماء، با آثاري از: علامه طباطبايي، شهيد بهشتي، شهيد باهنر، شهيد مطهري، آيت الله العظمي فاضل لنكراني، آیت الله حائری شیرازی و... به تبيين اهميت، جايگاه، شرايط و ... در اين زمينه پرداخته‌اند كه در زير به برخي از جملات اين بزرگان اشاره مي‌شود:
استاد شهيد مرتضي مطهري (رحمة الله علیه):
...دو راه بیشتر باقی نمی ماند یا اینکه جوانان را به حال خود رها کنیم و به روی خود نیاوریم به یک پسر اجازه بدهیم از صد ها دختر کام بگیرد و به یک دختر اجازه دهیم با ده ها پسر رابطه ی نامشروع داشته باشد راه دوم ازدواج موقت است.
آيه الله حائری شیرازی:
قارچ را اگر یک خرده فشار بدهید تو می زند ولی گاهی در مقابل چیزهای سفت و سخت مثل آسفالت مقاومت می کند به عنوان نمونه در نزدیکی منزل ما آسفالتی بود به ضخامت 10 الی 15 سانت و یک وقت می دیدم این آسفالت دارد باد می کند و بالا می آید و بعد بچه ها آنجا را کندند و دیدند زیر آن آسفالت قارچ بوده است، همان قارچ شکننده بر آسفالت كه در مقابل عامل بیرونی بسیار مقاوم است، غلبه مي‌كند. چون از درون فشار می آورد مقاومت آسفالت شکسته می شود پس آن کس که در مقابل عامل درونی (فطری و غریزی) مقابله می کند گاهی به جنون هم مبتلا می شود.چند کتاب بسیار ارزشمند دیگر هم به زودی ان شاء الله به این مجموعه اضافه خواهد شد معرفی آنها
کتابهایی چون:

تحکیم خانواده / نويسنده:محمد محمدي‌ري‌شهري,باهمكاري:عباس پسنديده/ناشر: سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحديث

ازدواج مکتب انسان سازی/ نویسنده:شهید حجت الاسلام دکتر رضا پاك‌نژاد/ ناشر: اخلاق

مطلع عشق / نویسنده: سيدعلي خامنه‌اي , محمدجواد حاج‌علي‌اكبري / ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي

موفیت جوانان در انتخاب همسر / نویسنده: داوود عرفانی فر/ ناشر: انتشارات نبوغ

زفاف / نویسنده: دکتر علی غضنفری/ ناشر: انتشارات نیلوفرانه

و....
کی این کتابارو میخونه
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۲۶, ۲/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #7

مرسی بسیار عالی و مفید بود تشکر میکنم ازتون بابت این اطلاع رسانی
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  دستوراتی براى خوشبختى در ازدواج و خانواده yafateme 6 2,266 ۱۴/مهر/۹۲ ۲۳:۳۹
آخرین ارسال: پرنیان

پرش در بین بخشها:


بالا