کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رسالت ماسونی در بازی تمدن 5 - sid meier's civilization v
۱:۳۹, ۲۱/بهمن/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/فروردین/۹۰ ۲۳:۴۵ توسط مسافر.)
شماره ارسال: #1
آواتار
به نام خدا

بدم نمی آید یک بازی را هم برایتان نقد کنم. این بازی در طبقه بندی بازی های استراتژیک من قرار نداشت. اما احتمالا دوستان را شگفت زده می کند. این بازی در واقع سیر تمدن بشر و اهداف در نظر گرفته شده برای آن را تصویر می کند. به زبان ساده می فهماند که تمام این دعواها برای یک کلمه است: سروری بر دنیا!

گذری بر بازی sid meier's civilization v:

[تصویر: Sid-Meiers-Civilization-V.jpg]

بازی تمدن یک بازی استراتژیک turn-based است که در Firaxis ساخته و در تاریخ 4 سپتامبر 2010 ارائه گردید. در این بازی، بازیکن هدایت یک تمدن را از دوران مختلف تا آینده به عهده خواهد داست و جهت رسیدن به پیروزی باید شرایط مختلف و متنوع در دیپلماسی، توسعه ، اقتصاد، دولت ، فتح نظامی ، پژوهش و ... را اعمال نماید.
در نسخه پنجم این بازی مفاهیم دین و جاسوسی از بازی حذف شد. پیروزی نهایی پس از طی مراحل طولانی و دشوار، و با توسعه یک ده کوچک تا رسیدن به یک تمدن پیشرفته کسب می شود. در نسخه اصلی بازی 18 تمدن مختلف قابل بازی کردن است. بازی بر مبنای واقعیت ساخته شده و اکثر تمدن ها و سازه های تاریخی واقعی اند. در بازی اطلاعات خوبی در مورد اقوام مختلف از جمله مصر باستان، ازتک ها، روم باستان، چین و همچنین اتفاقات به نسبت جدیدتر مانند پرژه منهتن گنجانده شده است.
برای مثال در بازی به خوبی نشان داده شده که بناهایی مانند Stonehenge (سنگچین معروف) یا Chichen Itza (معبد هرم شکل پلکانی) برای انجام مناسک خاصی ساخته شده است:

[تصویر: chichen_itza3.jpg][تصویر: stonehenge5.jpg]

همچنین از معدود جاهایی که شکل حقیقی اهرام ثلاثه مصر را نشان می دهد در این بازی است. همانطور که می دانید قسمت بالایی اهرام ثلاثه، به عنوان یکی از قدیمی ترین بناهای ماسونی، به حالت جدا شده و نورانی بوده است. البته چون این قسمت ها را از طلا ساخته بودند بعد از سال ها طلاهایش را دو در کرده اند.

[تصویر: pyramids4.jpg][تصویر: pyramids3.jpg]

اما نکته بعدی که محل سوالست، تمدن مصر است. با اینکه تمام تمدن ها برای خود سمبل و آرامی دارند، اما این سمبل و آرم بعد از شروع بازی، در صفحه بازی دیده نمی شود. اما تنها آرم حکومت مصر که همان تک چشم است، به عنوان استثنا در بالا-چپ صفحه قرار دارد! [تصویر: civi_up1.jpg]

جهت بردن بازی چند راه وجود دارد:
پیروزی سلطه جویانه (Domination Victory): گرفتن تمام جهان با نیروهای نظامی و توسل به زور.
پیروزی دیپلماسی (Diplomatic Victory): متقاعد نمودن سایر تمدن ها از طریق دیپلماسی جهت اذعان به تایید رهبری جهانی شما که مهم ترین ابزار آن در مراحل پایانی سازمان ملل متحد می باشد.
اتمام زمان (Time Victory): داشتن بیشترین منابع تا سال 2050 در پایتخت خود
پیروزی علمی (Science Victory): پیشرفت علمی، برد رقابت فضایی برای ساخت یک کشتی فضایی جهت رسیدن به سیاره ای دیگر (Sid Meier's Alpha Centauri)
پیروزی فرهنگی (Culture Victory): یک راه بخصوص و ساده هم وجود دارد: Utopia Project پروژه اتوپیا، یعنی پروژه مدینه فاضله یا آرمان شهر! ساخت این آرمان شهر با اتخاذ سیاست های اجتماعی و بالانس نمودن آن در 5 شاخه اصلی محقق می شود. نماد Utopia Project در بازی هم همان هرم ناقص و تک چشم معروف است!

[تصویر: civi_up4.jpg]

10 سیاست اجتماعی به شرح زیر است: سنن ملی، آزادی عمل، افتخار، توسعه مذهبی، پشتیبانی، سازمان یافتگی، حکومت مستقل، استقلال، عقل گرایی، تجارت
به قسمت پائین سمت راست صفحه اگر دقت کنید این آرم را مشاهده می کنید:

[تصویر: civi_up5.jpg][تصویر: civi_up6.jpg]

4 قدرت اصلی در بازی (قدرت نظامی، قدرت دیپلماسی، قدرت علمی، قدرت فرهنگی) - در اینجا هم مجددا هرم ناقص و چشم معروف ماسون ها را به عنوان نماد قدرت فرهنگی می توانید مشاهده نمائید.

[تصویر: civi_up7.jpg]

در ضمن بد نیست در مورد Sid Meier's Alpha Centauri هم اطلاعاتی بدهم:
Centaurبه معنای حیوان افسانه ای است که نیمه انسان و نیمه اسب است می باشد. Sid Meier's Alpha Centauri یک داستان تحسین شده علمی تخیلی است. در قرن 22 کلونی انسان ها سیاره Chiron را که در منظومه ستاره آلفا سنتائوری است به عنوان سرزمین جدید انتخاب می کنند. این داستان در چند بازی مورد استفاده قرار گرفته است. مفاهیمی چون سفر به دنیای دیگر از طریق فضای گسترده دور دست، ماموریت های جادویی برای آزاد نمودن جهان از بردگی موجودات وحشتناک و اسطوره ای (جن)، قدرت ماورای طبیعی منحوس که به دنبال افزایش نفوذ خود در ابعاد مختلف مکانی و زمانی است و ... از جمله مفاهیم Sid Meier's Alpha Centauri می باشد.

[تصویر: Alpha_Centauri_cover.jpg]

[تصویر: Galaxie_peinture.jpg]

منبع 1
منبع 2
منبع 3
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۰۶, ۱۷/فروردین/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/فروردین/۹۱ ۱۵:۱۰ توسط nmvist.)
شماره ارسال: #2

سلام. من چند وقت بود civilization 5 بازی می کردم و حالا اومدم که بعضی از اشتباهات نقد شما رو اصلاح (البته ببخشید ها... شاید من اشتباه می کنم اصلا!)
نقل قول:
به زبان ساده می فهماند که تمام این دعواها برای یک کلمه است:
سروری بر دنیا
!
یک بازی (به خصوص بازی استراتژیک) می بایست یک هدف داشته باشد. این هدف در بازی های شهر سازی ، رسیدن ببه بالاترین حد کیفیت در شهر و بیشترین رضایت مردم است. در بازی های استراتژیک تاریخی مانند سری total war هم هدف تسلط بر مدم بیشتر شهر ها (یا یک شهر مشخص مثل رم) است. civ5 هم هدفش را رسیدن به رهبری جهان یا همان سروری و کنترل جهان قرار داده. همانطور که نسخه های پیشین اینگونه بود.
اما در بازی همانطور که چند خط پایین تر نوشته اید ، آن چنان هم دعوا برای پیروزی هایی مانند پیروزی علمی و فرهنگی لازم نیست. مثلا بهترین مثال پیروزی علمی است. شما با فعال کردن بعضی از سیاست های جمعی می توانید از دولت - شهر های متحدتون 30% علم بگیرید و یا 2 واحد علم (!) از هر مرکز تجاری بر روی نقشه. همچنین با پرداخت مقداری پول توسط دو کشور (مثلا شما و دولت عربستان) یک research agreement درست کنید که بعد از چند دوره یک تکنولوژی مجانی به هر دو کشور می دهد. بنابراین بدون اینکه خون از دماغ کسی بیاید ، بازی تمام می شود.
اما اگر شما دوست ندارید در این «دعوا برای همه چیز» شرکت کنید در advanced در بخش setup game همه حالت های پیروزی رو حذف کنید و اون وقت یک بازی endless یا بی پایان درست می شه و می تونین سالهای سال باهاش حال کنید!
نقل قول:
در نسخه پنجم این بازی مفاهیم دین و جاسوسی از بازی حذف شد.
نسخه kings and gods بازی (اینجا درباره اش بخوانید) علاوه بر کشور های جدید ، جاسوسی و دین رو داره (از جمله اسلام و زرتشتی) و شما قدرت انتخاب یک دین اولیه دارین (که اسلام و مسیحیت و یه دین دیگه که اسمش یادم نیست رو شامل نمی شه) بعدا اگه بخواین مسلمون بشید باید پیشرفت کنید و یک دین پیشرفته انتخاب کنید (یا اینکه دین قبلی رو حفظ کنید) دین در این نسخه اتفاقا در دوران باستانی و قرون وسطی بسیار با اهمیمیته (به خصوص در دیپلماسی) ولی به مرور زمان تعصب دینی کمتر می شه.
نقل قول:
برای مثال در بازی به خوبی نشان داده شده که بناهایی مانند Stonehenge (سنگچین معروف) یا Chichen Itza (معبد هرم شکل پلکانی) برای انجام مناسک خاصی ساخته شده است:
نقل قول:
همچنین از معدود جاهایی که شکل حقیقی اهرام ثلاثه مصر را نشان می دهد در این بازی است. همانطور که می دانید قسمت بالایی اهرام ثلاثه، به عنوان یکی از قدیمی ترین بناهای ماسونی، به حالت جدا شده و نورانی بوده است. البته چون این قسمت ها را از طلا ساخته بودند بعد از سال ها طلاهایش را دو در کرده اند.
این اشکالش کجاست؟ به نظرم فقط بازی طبیعی تر و تاریخی تر شده وگرنه هیچ عیبی نداره که نشون بدن استونهنج و چیچن ایتزا برای چی درست شده و یا اهرام مصر نوکش طلاییه! در ضمن نوک اهرام جدا نبوده (البته طبق اطلاعات اندک بنده. اگر شما منبع بنویسید قطعا من هم قبول می کنم) بلکه «روی» نوک طلاکاری شده ، و زیرش همون آجر ها وجود داشته. مشابه این کار در دروازه ملل در تخت جمشید صورت گرفته و به همین دلیل صورت جمسمه ها مخدوش شده. در حرم امامان شیعه (علیهم اسلام) هم از آجر هایی که با لایه ی نازکی از طلا پوشیده شده اند استفاده شده. جالبه بدونید (البته اگه قبلا نمی دونستید) که حاشیه ی بشقاب هایی که رنگ طلایی دارند ، واقعا طلا کار شده. دلیل قیمت پایینشون استفاده از یک محلول از طلا و یک مایع است که پس از تبخیر ، یک لایه ی خیلی خیلی خیلی باریک از طلا رو به جا می ذاره. این رو معلم علوممون گفت و من هم اینجا یادم اومد و نوشتم!Wink
نقل قول:
اما نکته بعدی که محل سوالست، تمدن مصر است. با اینکه تمام تمدن ها برای خود سمبل و آرامی دارند، اما این سمبل و آرم بعد از شروع بازی، در صفحه بازی دیده نمی شود. اما تنها آرم حکومت مصر که همان تک چشم است، به عنوان استثنا در بالا-چپ صفحه قرار دارد!
این موضوع در منبع دیگه ای هم تأیید شده؟ من دو ، سه بار با مصر شروع کردم و هیچ وقت این علامت رو ندیدم...
نقل قول:
4 قدرت اصلی در بازی (قدرت نظامی، قدرت دیپلماسی، قدرت علمی، قدرت فرهنگی) - در اینجا هم مجددا هرم ناقص و چشم معروف ماسون ها را به عنوان نماد قدرت فرهنگی می توانید مشاهده نمائید.
اگه در بخش advanced قبل از آغاز بازی معین کنید که پیروزی از طریق caltural رخ ندهد ، از شر این چشم خلاص می شوید. همچنین این بازی قابلیت مودینگ بالایی داره و گمون کنم بشه این آرم رو با یک آرم دیگه (مثلا یک نماد زیبا یا حتی اسلامی) عوضش کرد و باز هم احتمالا میشه نام پروژه رو عوض کرد. چون همونطور که می دونید طرفداران بازی در کشور هایی که زبانشون جزء زبان های ساپورت شده بازی نبوده ، اون رو به بازی «اضافه» کردند که این نشون میده هر جزء از بازی قابل دستکاریه. الآن یک نسخه فارسی بازی هم هست که البته نوشته ها هنوز انگلیسیه. این ها که گفتم دفاع از بازی نبود فقط راه فراری از این نماد بود!
نقل قول:
Sid Meier's Alpha Centauri یک داستان تحسین شده علمی تخیلی است. در قرن 22 کلونی انسان ها سیاره Chiron را که در منظومه ستاره آلفا سنتائوری است به عنوان سرزمین جدید انتخاب می کنند. این داستان در چند بازی مورد استفاده قرار گرفته است.
Sid Meier's Alpha Centauri یک بازی استراتژیک دوره ای ساخته شده برای لینوکس ، ویندوز و مک او اس ایکس است. (منبع) بنابراین نامی که ذکر کرده اید ، «داستان» نیست. شاید منظور دیگری داشته اید و یا نام داستان را اشتباه نوشته اید.


نقل قول:
Centaurبه معنای حیوان افسانه ای است که نیمه انسان و نیمه اسب است می باشد.
درسته اما مطمئنا دلیل اینکه سید میر بازی رو در این مورد ساخته (همونطور که خیلی های دیگه این کار رو کردند) اینه که ستاره های آلفاقنطورس ای (a) و بی )b( به دلیل موقعیت ویژه شان احتمالا قابلیت حفظ حیات را دارند. در ویکی پدیا در این مورد نوشته:
نقل قول:آلفا قنطورس یک ستارهٔ دوتایی است که به همراهپروکسیما قنطورس که بسیار کم‌نورتر است یک سامانهٔ سه‌گانه تشکیل می‌دهد. این سامانه، از همهٔ ستاره‌ها به منظومهٔ خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیر مسلح به صورت چهارمین ستاره درخشان آسمان شب دیده می‌شود. فاصلهٔ آلفا قنطورس از خورشید ۴٫۳۶ سال نوری است. شعاع آلفا قنطورس اِی ۲۳ درصد از خورشید بیشتر است و چگالی آن نیز ۱۰ درصد بیشتر از خورشید ما است.[sup][۴][/sup]
این که چهارمین ستاره پرنور هستند باعث شده از زمان باستان معروف بشوند و احتمالا به همین دلیل اسم های جانوران افسانه ای را گرفته اند و مثل خیلی از اسم های دیگه (مثلا دب اکبر) روی این ستاره باقی موندن. در ادامه در ویکی پدیا نوشته شده:
نقل قول:به خاطر نزدیکی زیاد این دو ستاره به هم، ناحیه‌ای کوچک، در حدود ۲ واحد نجومی، میانشان وجود دارد که در آن گردش مداری حالتی پایدار دارد و بنابر این احتمال وجود سیارات در آن هست. این فاصله کم هم‌چنین باعث می‌شود که غول‌های گازی نتوانند در آن شکل بگیرند. ناحیه «زیست‌پذیر» رجل قنطورس نیز در همین محدوده قرار گرفته و شرایط در آن به‌گونه‌ای است که وجود موجودات زنده در آن را نمی‌شود منتفی فرض کرد.این احتمالات باعث شده تا دانشمندان آلفا قنطورس را نخستین هدف برنامه‌های آینده سفرهای میان‌ستاره‌ایبدانند و در برخی فیلم‌های تخیلی نیز سامانه آلفا قنطورس صحنه وجود کره‌های دارای زیست باشد. از آن جمله در فیلم آواتار (ساخته سال ۲۰۰۹)، قمر سرسبز پاندورا، به عنوان یکی از ماه‌های یک غول گازی تخیلی در سامانه آلفا قنطورس در نظر گرفته شده‌است.
در ضمن این سایت لیست نام های دیگر این سیاره را هم نوشته
نقل قول:Rigil Kentaurus, Rigil Kent, Toliman, Bungula, اف‌کی۵ ۵۳۸, سی‌پی (دی)−۶۰°۵۴۸۳، جی‌سی ۱۹۷۲۸، سی‌سی‌دی‌ام جی۱۴۳۹۶-۶۰۵۰آلفا قنطورس اِیجی‌الl ۵۵۹ A, اچ‌آر ۵۴۵۹, اچ‌دی ۱۲۸۶۲۰,جی‌سی‌تی‌پی ۳۳۰۹٫۰۰, ال‌اچ‌اس ۵۰,سائو ۲۵۲۸۳۸, هیپ ۷۱۶۸۳آلفا قنطورس بیجی‌ال ۵۵۹ بی, اچ‌آر ۵۴۶۰, اچ‌دی ۱۲۸۶۲۱,ال‌اچ‌اس ۵۱, هیپ ۷۱۶۸۱پروکسیما قنطورسال‌اچ‌اس ۴۹, اچ‌آی‌پی ۷۰۸۹۰
همونطور که قبلا گفتم احتمالا نام افسانه ای این ستاره به دلیل این است که بسیار پرنور بوده و یونانیان و مصریان و دیگر تمدن های قدیمی سالها پیش این نام را بر آنها نهاده اند. شما برای راحت بودن می توانید آن را FK 5 538 صدا کنید!Big Grin

با این همه از نقد شما سپاسگزارم. امیدورام که شما و طرفداران و مخالفان بازی civ5 ناراحت نشده باشید (که البته ناراحتی هم نداره!) و همچنین اگر باز هم شبهه ای در بازی پیش اومد همینجا بنویسید. در ضمن سعی کنید اشکالهای بیهوده نگیرین از بازی. مثلا اگه به جای انتقاد محض ، اینجا آموزش ساخت مود رو بذاریم مطمئناً بهتره. اون وقت همه می تونن هر جور که می خوان بازی رو درست کنن. قبلا در مورد اساسین کرید هم همینطوری بحث شده بود. مثأسفانه اکثر ادعا ها اونجا هم نادرست بودند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  نمادهای ماسونی در بازی ورد آف وارکرافت World of warcraft مسافر 20 20,364 ۹/آبان/۹۳ ۵:۱۵
آخرین ارسال: Hidaren
  فکر می کنید ماسونی ترین بازی دنیا چیه؟؟؟ AS53 20 10,515 ۱۷/اردیبهشت/۹۳ ۳:۴۵
آخرین ارسال: awake*
Star گذری بر بازی های اثر بخش و رسالت آنها مسافر 23 19,508 ۹/آذر/۹۲ ۱۸:۲۷
آخرین ارسال: mahya jon
  بازی Deus Ex: Human Revolution ماسونی هست ضد ماسون ؟ idea 15 12,038 ۴/بهمن/۹۱ ۱۸:۵۲
آخرین ارسال: fahrenheit47
  بازی ماسونی صهیونیستی آرماگدونی Darksiders god-sun-911 2 4,079 ۲۸/دی/۹۱ ۱۷:۲۶
آخرین ارسال: محمد_1
Music بازی های ماسونی Amir 45 26,138 ۱۴/اردیبهشت/۹۱ ۱:۱۱
آخرین ارسال: FadayeVelayat
  بازی ماسونی machnarium F.E.A.R 12 10,762 ۲۲/شهریور/۹۰ ۲۰:۳۲
آخرین ارسال: amir72

پرش در بین بخشها:


بالا