کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ضَلَّ،زَلَّ،ذَلَّ،ظَلَّ..... و نظم نوین جهانی!!!!!!!!!!!!!!!
۱۱:۲۸, ۲۲/خرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/شهریور/۹۱ ۱۶:۰۶ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
امیر بیان مولا علی امیرالمومنین در یکی از بیانات گوهر بارشان می فرمایند :

[تصویر: 446_766.jpg]

من توكل علي المال ذل: كسي كه به مال توكل كرد ذليل شد.

من توكل علي العلم ضل: كسي كه به علم توكل كرد گمراه شد.

من توكل علي العقل زل: كسي كه به عقل توكل كرد لغزيد.

من توكل علي الله ظل: كسي كه به خدا توكل كرد سايه باني يافت.

خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی این حدیث عمیق و بینش زا است

ببینید رفقا

اون بخش اول که هیچ!!!!!!!!!!!!!!!! هر چند واقعاً که بریم تو بهرش همه ی ما توی اون پیچ های امتحان زندگی توکلمون به مال است

میگی نه؟

جلسه ی خواستگاری که میریم به پدر خانمی که میگن به چه پشتوانه ای اومدی خواستگاری دخترم بگو با توکل به خدا!!!!!

میگه برو با خود خدا بیا!!!!!!!!!!!!

از شما کار و پول این چیزا میخوان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حتی خود ما اطمینان و آرامشمان به هم نمیریزه وقتی مالی نداریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همه دنبال مال هستیم بیشتر اوقات

بگذریم خیلی من روی این هم نمیخوام مانور بدم

فقط کسی که تکیه اش به مال باشه مولا می فرمایند آخر سر ذلیل میشه!!!!!!!!!!!!!!!!

اما مورد دوم و سوم رو خیلی خیلی خیلی خیلی کار دارم

ببینید

در رنسان بشر گفت

خدایا هستی نیستی من کاری باهات ندارم

خود با عقل و علم خودم می خوام خودم رو روبوبیت کنم

خودم میخوام مدینه ی فاضله ی خودم رو ایجاد کنم بی توجه به وحی تو و فرستاده های تو

فقط با تکیه به عقل و علم

نتیجه ای این تکیه کردن به عقل و علم میشه چی؟

مولا علی میفرمایند میشه گمراهی و لغزش

خدا در قرآن چه میفرماید:

می فرماید:

ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (41-روم)

ظاهر شده است فساد در خشکی و دریا با آن چیزی مردم کسب کرده اند تا بچشند قسمتی از نتیجه ی اعمالشان را باشد که بازگردند (41)

این آیه قرآن در فرازی از دعای عهدهم آمده البته نه به طور کامل بلکه قسمتی از اون!
ظهر الفساد فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس
به این معنا که: با آنچه که مردم کسب کردند (بدون توجه به امر و نهی خدا و با تشخیص خودشان) در خشکی و دریا فساد آشکار شد

یعنی وقتی بشر شروع کرد به تمدن سازی صرفاً با تیکه بر عقل و علم منفک از وحی و خود بنیاد و زیر بار ولایت خدا که در ولایت امام تجلی میابد نرفتند و در زمین فساد به وجود آمده در حد بسیار آشکار!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
حالا چی میشه؟
ادامه این آیه ی قرآن در دعای عهد نیومده
ادامش میگه لیذیقهم (تا بچشند نتیجه اعمال خودسرانه ی خود را) لعلهم یرجعون (باشد که باز گردند)
وقتی به تجربه بشریت به این نتیجه رسید که برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت نیاز به حاکمیت احکام خدا داره و باید زیر بار ولایت ولی خدا بره اونوقت ظهور رخ میده
انشاالله
برای ظهور دو امر باید اتفاق بیافته
میگیم چی؟
میگیم لا اله الا الله
برای رسیدن به الله باید اول اله را نفی کنیم
بشر امرزو معبود های غیر حقانی زیادی برای خودش درست کرده
معبود چیه؟
معبود اون مطلوبی هست که انسان کمال خودش رو در نیل و دستیابی به اون میپندارد و برای رسیدن به اون تلاش میکنه و به این تلاشش میگن عبودیت
بشر امروز آیا حقیقتاً بندگی خدا رو میکنه و رسیدن به قرب خدارو اونم از همون راهی که خدا بهش گفته کمال خودش میدونه و هدف خودش میدونه یا به طور مثال رسیدن به مدرنترین تکنولوژی شده معبود و هدف بشر و تکنولوژی مدرن بسیار فراتر از یک ابزار هست در تمدن نوین که جهانی شده و در مملکت خود ما هم رسوخ کرده
حدیث داریم مومن در دنیا به دنبال کسب توشه هست و کافر در دنیا به دنبال رفاه و لذت
حالا با این تعریف انصافاً ما زندگیمون به کفار شباهت داره یا مومنین
این رو بشر باید بهش برسه!!!
چون لا اکراه فی الدین و اجباری نیست
نیاز به درک عمیق بشر به این داره که سعادتش در پذیرش ولایت خدا هست که جاری در ولایت و سرپرستی و حاکمیت امام هست

زیر بنای جامعه سازی و جامعه پردازی در علوم انسانی شکل میگیره که انسان و کمال انسان رابطه انسان با خودش و دیگران و جهان اطرافش تعریف میشه

و اینجا که این انسان با عقل و علم منفک از وحی میاد علوم انسانی تولید میکنه و بر اساس اون میاد جامعه پردازی میکنه

بر طبق آیات قرآن و این روایت مولا علی کارش پس از گمراهی و لغزش به فساد میکشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اینجا معلوم میشه که چرا ما نیاز به تحول در علوم انسانی داریم برای ایجاد جامعه اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!

یا علی

التماس دعا

در ضمن
توکل حقیقی به خدا تجلی اش میشود دست به دامن ولی اعظم خدا زدن
یعنی اگر بشریت میخواهد زیر سایه ی امنیت برود حتی در دنیا
باید دست به دامن ولی اعظم خدا بزند
و تنها
فقط و فقط
امام معصوم میتواند بشریت را به ظل و سایه ی امن الهی رهنمون کنه
نه هیچ کس دیگر!

پ.ن: وَ قَالَ امیرالمومنین علی علیه السلام:
مَنْ أُعْجِبَ بِرَأْيِهِ ضَلَّ
وَ مَنِ اسْتَغْنَى بِعَقْلِهِ زَلَّ
وَ مَنْ تَكَبَّرَ عَلَى النَّاسِ ذَلَّ

هر کس عجب ورزید به نظر خودش گمراه شد،
و هر کس بی نیازی جست با عقلش (و کافی دانست نظر عقل خود را) لغزید
و هر کس بر مردم تکبر کرد ذلیل شد.
بحارالانوار، ج‏1، ص 161

انسان بر اساس علم خود نظر میدهد پس رهاورد این امر بدون توکل به خدا و توجه به رهنمونهای وحی بنا به گفته ی مولا میشود گمراهی و ضلالت
انسان اگر تنها بر اساس دریافتهای عقل خود و بدون توکل به خدا و توجه به رهنمونهای وحی عمل کند بنا به گفته ی مولا در نهایت از مسیر حق خواهد لغزید و گرفتار زلالت میشود
و انسان بر اساس دارایی هایی که توهم میکند برای خودش است و او مالکش هست به دیگران فخر میکند و تکبر میورزد و بنابر گفته ی مولا عاقبت چنین کسی ذلت است و خواری
و تنها راه نجات عبارت است از :
امام صادق علیه السلام: وَ مَنْ تَوَكَّلَ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ كُفِيَ
هر کس به خدای عزّ و جلّ توکل کند پس بدون شک کفایت شده است
بحارالانوار، ج‏66، ص 400

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۳۷, ۲۲/خرداد/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار
به نظر من اگر علمی هم باشه باید علمی باشه که در راه عبودیت باشه یعنی بتونه مسیر عبودیت ما را نسبت به خداوند متعال باز کنه و امتداد بخشه.

یا علی مدد.

امضای سید ابراهیم
[تصویر: 70398176744835468767.png]
۱۱:۴۰, ۲۲/خرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/خرداد/۹۱ ۱۱:۴۱ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #3
آواتار
تکیه گاه علم نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تکیه گاه خداست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یعنی چی
یعنی تولید علم بدون توجه به وحی
بدون توجه به کلام معصوم
و امر و نهی الهی و استمداد از علم معصوم و معصوم میشود مایه ی ضل و گمراهی

آثارش هم در تمدنی که شده نظم نوین جهانی اظهر من الشمس است

بشر مدرن
تکیه گاهش را عقل و علم خود بنیادش گرفته
و متر درست و غلطش عقل و علم خودبنیاد منفک از وحی است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تباهی سر منشأش همین است
و این مظهر استکبار علی الله است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
۱۵:۳۴, ۲۲/خرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/خرداد/۹۱ ۱۵:۳۷ توسط وحید110.)
شماره ارسال: #4
آواتار
از اون حدیث هایی بود که ادم رو منفجر میکنه

هر وقت از مولا حدیث میخونم سخت تعجب میکنم که این همه در و گو هر و حکمت چگونه از یک انسان میریزه .

راست و حسینی بنده اصلا ظرفیت حتی خودن احادیث ایشون رو هم ندارم!

Heart

نقل قول: خود با عقل و علم خودم می خوام خودم رو روبوبیت کنم

سر فرصت یه مقاله مینویسم تحت عنوان اثار مخرب مدرنیسم بر انسان .

به عنوان مثال افزایش جرم و جنایت .
کمبود محبت و عاطفه
افزایش بیماری الودگی مریضی نبود ارامشو ...

گند زدن به دنیا طوری هم با تبلیغات جلوه میدن همه فکر میکنن خیلی خوبه . به به
غرببببب تکنولوژی....
۱۶:۲۳, ۲۲/خرداد/۹۱
شماره ارسال: #5
آواتار
(۲۲/خرداد/۹۱ ۱۵:۳۴)وحید110 نوشته است:  از اون حدیث هایی بود که ادم رو منفجر میکنه

هر وقت از مولا حدیث میخونم سخت تعجب میکنم که این همه در و گو هر و حکمت چگونه از یک انسان میریزه .

راست و حسینی بنده اصلا ظرفیت حتی خودن احادیث ایشون رو هم ندارم!

Heart

سه تا جمله بگم:
یا علی گفتیم و عشق آغاز شد
خدا را شکر که مولایم علی شد
ای دل غمگین نباش که مولای ما علیست
روحی فداک بأبی أنت و أمی یا امیرالمومنین
مولا جون دوسِت دارم
دست خودم نیست
به تاپیک ربطی نداره
اما دل نمیفهمه این چیزا رو....Smile
۱۶:۳۵, ۲۲/خرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/خرداد/۹۱ ۱:۲۴ توسط وحید110.)
شماره ارسال: #6
آواتار
یاد نجف افتادم

روزی که میخواستیم بریم اخرین نگاه به حرم

خدایا چشم ما رو به جمال حرم مطهر روشن کردی . به جمال خود اقا (علیه السلام) هم روشن کن

خدایا چشم ما رو به جمال اقا (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هم روشن کن

انتظار خیلی سخته خیلی

مخصوصا که نزدیکاش هم باشی

بابا علی پاشو یه تکونی به خودمون بدیم ....

Sad
۱۶:۴۲, ۲۲/خرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/خرداد/۹۱ ۱۶:۴۷ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #7
آواتار
برادر یه چند روزی است که یه تکونایی داریم به خودمون میدیم اینجا:
در چه حالیم...؟ فقط اگه خواستی بیای شرطش اینه که کل ارسالها رو بخونی که دقیقاً در جریان امور متعددی که مطرح شده باشی

من راضی هستم نسبتاً

یه جورایی کاچی بعض هیچی هست
تاپیک کلاً داره منحرف میشهSmile
وای به روزی که بگنند نمک
خود مسئولای تالار دارن تاپیک منحرف میکنن!Smile این دو تا 110 تالار، زنگ بزنید 110 بگیرند اینارو بندازن بیرون از تالارCool
برادر خارج شوخی دیگه چیزی اینجا نگو بیش از این تاپیک رو منحرف نکنیم به صراط مستقیم
۱۷:۰۳, ۲۲/خرداد/۹۱
شماره ارسال: #8
آواتار
اگه آدم دنبال علمی هم میره باید هدفمند باشه.خیلی جالب والبته مهجوره این آیه(ولکن کونوا ربانیین بما کنتم تعلمون الکتاب وبما کنتم تدرسون)(سوره ی مبارک آل عمران)
هدف از تعلمون و تدرسون ===============»کونوا ربانیین
نقش یه کاتالیزگر رو داره علم وعقل (البته منظور از عقل ،اون عقلیه که اکثر ما اونو تعریف میکنیم والا عقل اونی که به گفته امام صادق(علیه السلام)(ما عبد به الرحمن واکتسب به الجنان) {آنچیزی که خداوند به وسیله آن عبادت میشود وبهشت به دست می آید}(=مطالعه ی تکمیلی در این تاپیک قال لی ابوالحسن موسی بن جعفر(علیه السلام)یا هشام...(پست ویژه!!!) )
یعنی بدون اون انسان باید به عبودیت و ربانیت برسه (=مثل شیخ رجبعلی خیاط و... ازاین دست)،اما از علم به عنوان پارامتری استفاده کنه که اون رو زود تر برسونه(=اینه که تو روایات میگن دورکعت نماز عارف بالله کجا (عالم وعاقل هم داریم) هزار رکعت نماز آدم بی معرفت کجا)(=مثل علامه طباطبائی تجلی گاه علم وعرفان)
حالا خیلی جالبه آیات روایات که کنار هم گذاشته میشند این دو توامان میشن!!
یعنی همونطور که گفتیم علم کاتالیزگر عبودیته یکی از نتیجه های عبودت هم میشه علم !!!!!!!،اما حالا این علم کجا واون علم کجا...
(هر کس خودش را چهل روز برای خدا خالص کند(=بندگی) خداوند سر چشمه های علم وحکمت را از قلبش بر زبانش جاری می سازد
(=بحث مفصل در این تاپیک ویژه طالبان علم وسیر وسلوک(=با کمی تامل بخوانید) )
[url=http://forum.bidari-andishe.ir/thread-16356.html][/url]
۱۷:۱۳, ۲۲/خرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/خرداد/۹۱ ۱۸:۳۲ توسط عدالت.)
شماره ارسال: #9
آواتار
به نام خدا
واقعا لذت بردم حرف دل من بود و واقعا از شما متشکر که مرا با این روایت آشنا کردید خیلی خوشحال شدم که حرف دلم را در سخنان مولا علی (علیه السلام) دیدم. دقیقا چیزی که دایم در تاپیکهای دیگر بر آن تاکید کردم اینکه علم امروزی انسان را به ورطه کفر و غرور انداخته و بجز یک رفاه نسبی و لذت دنیوی هیچ نتیجه ای ندارد. علمی که فقط به دنبال اثبات خدا از طریق آزمایش است ، علمی که اکثر دانشمندان آن یا کافر هستند یا خدایی متفاوت با خدای واحد دارند، علمی که اکثر دانشمندانش مانند داروین یا خیلیهای دیگر عضو لژهای فراماسونی هستند و منحرف.
علم با ما چکار کرد: یک عده به دنبال خرید تکنولوژی جدید (گوشی- مانیتور- تلویزیون- خودرو) و تمام فکر و ذکرشون رفته دنبال آن یک عده هم فقط دنبال دانش غربی و تحصیل در دانشگاههای غربی و بعد هم خدمت به همان کشورها به جای خدمت به کشور خود، خیلی از دوستان در تاپیکها مرا متهم به تندروی کردند و آنجا هم بارها گفتم که علم امروزی بیشتر از اینکه مثبت باشد منفی میباشد و شاهد بر این مدعا سوراخ شدن لایه اوزون و تهدید حیات- عادی شدن همجنسبازی- گسترش بیماریهای کشنده مانند ایدز یا سرطان- مرگ و میر ناشی از مصرف غذاهای مدرن مانند سوسیس و کالباس و نوشابه گازدار و استفاده از گوشت حیوانات هورمونی- بانکداری ربوی- به هم ریختن وضعیت جوی و خشکسالی در یک سمت و سیل و طوفان در سمت دیگر- افزایش جمعیت کودکانی که پدرشان مشخص نیست- شیوع بیماریهای روانی شدید و خانمان برانداز- تولید سلاحهای مخرب و کشار جمعی- شیوع پدیده هایی مانند فیسبوک و سریالهای روزانه و کلیپهای موزیک جنسی ماهواره‌ای برای معکوس کردن حقایق و خوب جلوه دادن بدیها و بد جلوه دادن خوبیها- سست شدن بنیان خانواده ها و مواد مخدر صنعنی و خیلی آثار منفی دیگر البته در این که نکات مثبتی هم در علم تکنولوژیک امروزی وجود دارد شکی نیست ولی نکات منفی آن بسیار بسیار بیشتر است.
ممکن است علم امروز رفاه نسبی برای ما داشته ولی حیات کره زمین را با تخریب گسترده محیط زیست و جانوران میلیونها سال کاهش داده و مهمتر به علت غرور علمی، خیلیها را کافر یا بی تفاوت به دین کرده و طوری شده که برای خیلی از خانواده ها دین شده قران روی تاقچه که سال به سال شاید نگاهی به آن بیاندازند آن هم فقط به جلدش و اکثرا به دنبال چشم و همچشمی و خرید ماشین مدل بالاتر و خانه لوکستر و پز دادن آن هم نه از راه حلال بلکه با ربا و رانت و دلالی و دزدی و گرانفروشی و احتکار و تقلب و غارت بیت المال و دروغ که حتی پزشکی هم که قسم خورده، بیشتر برای پول کار میکند تا رضای خدا و درمان بیمار. حتی خود غربیها در اکثر فیلمهای معروف خود به مخرب بودن تکنولوژی امروزی اعتراف دارند فیلمهایی مانند ماتریکس یا ترمیناتور و حتی آواتار که حتی شایعه شد جیمز کامرون داستان آواتار را از ماجرای ابرهه و حمله ابابیل به او برداشت کرده.
جالبه کم کم مردم آنها دارن پی به اشتباهاتشون میبرند و جویای حقیقت ولی سیاستمداران فراماسون آنها به شدت با آگاهی مردمشان مبارزه میکنند از طریق رسانه ها آنوقت مردم ما هر روز از روز قبل ایمانشان کمتر و به دنبال خرید طلا و خانه و ماشین چند صد میلیونی و ....... و خیلیها هم که به خاطر عملکرد غلط مسئولان و سختگیریهای بی جا و فساد اقتصادی از اسلام برگشتند که البته نادان بودند چون دلیل نمیشود وقتی چند منافق که ظاهری مثلا مومن دارند و فساد اقتصادی و اخلاقی به بار میاورند، گناه این افراد را به گردن اسلام انداخت چون ظاهرشان یا کارهایشان مثلا اسلامیست آن هم عوامفریبانه. یزید و ابن ملجم و ...... هم به نام و ظاهر مثلا مسلمان بودند مخصوصا ابن ملجم خیلی هم تندرو بود مانند وهابیها ولی ضربه ای که به اسلام زدند کفار نزدند.
پس این دلیل نمیشود که بگوییم چون فلان کارگزار یا نماینده فساد کرده پس اسلام بد است و از اسلام روی برگردانیم اتفاقا افراطی که اینها در بعضی فرعیات دارند مانند سختگیری بی اندازه نسبت به مسئله حجاب و غافل شدن از فسادهای کلان اقتصادی که باعث ایجاد شکاف طبقاتی شدید و بیکاری در کشور شده که برازنده کشوری که نام جمهوری اسلامی را یدک میکشد نیست، کاری با جوانان ما در مورد دین گریزی کرد که ماهواره و فیسبوک هم دقیقا همین کار را میکنند . در واقع افراط و تفریط دو تیغه و لبه شمشیری هستند که قصد ضربه زدن به اسلام واقعی را دارند. اسلامی که چنین جمله زیبایی دارد: خیر الامور اوسطها
۱۹:۰۶, ۲۲/خرداد/۹۱
شماره ارسال: #10
آواتار
خیلی تاپیک خوبیه ولی من فقط دو مورد برام مطرح شده الان :

1) اینایی که فرمودید :

(۲۲/خرداد/۹۱ ۱۷:۱۳)عدالت نوشته است:   خیلیها هم که به خاطر عملکرد غلط مسئولان و سختگیریهای بی جا و فساد اقتصادی از اسلام برگشتند که البته نادان بودند چون دلیل نمیشود وقتی چند منافق که ظاهری مثلا مومن دارند و فساد اقتصادی و اخلاقی به بار میاورند، گناه این افراد را به گردن اسلام انداخت چون ظاهرشان یا کارهایشان مثلا اسلامیست آن هم عوامفریبانه. یزید و ابن ملجم و ...... هم به نام و ظاهر مثلا مسلمان بودند مخصوصا ابن ملجم خیلی هم تندرو بود مانند وهابیها ولی ضربه ای که به اسلام زدند کفار نزدند.
پس این دلیل نمیشود که بگوییم چون فلان کارگزار یا نماینده فساد کرده پس اسلام بد است و از اسلام روی برگردانیم اتفاقا افراطی که اینها در بعضی فرعیات دارند مانند سختگیری بی اندازه نسبت به مسئله حجاب و غافل شدن از فسادهای کلان اقتصادی که باعث ایجاد شکاف طبقاتی شدید و بیکاری در کشور شده که برازنده کشوری که نام جمهوری اسلامی را یدک میکشد نیست، کاری با جوانان ما در مورد دین گریزی کرد که ماهواره و فیسبوک هم دقیقا همین کار را میکنند . در واقع افراط و تفریط دو تیغه و لبه شمشیری هستند که قصد ضربه زدن به اسلام واقعی را دارند. اسلامی که چنین جمله زیبایی دارد: خیر الامور اوسطها
[/b]

به نظرتون اینا تقصیر علم اند ؟؟؟ [تصویر: huh.gif] چه ربطی به موضوع تاپیک داشت ؟؟؟Huh

2) به نظرم همین مثالی که در مورد اسلام زدید رو باید در مورد علم هم زد .
همون طور که چند نفر به ظاهر مسلمان نمیتوانند نشان دهنده حقیقت اسلام باشند ، دقیقا به همین شکل هم اون مسایلی که در مورد علم و معضلاتی که برای جامعه امروزی به بار آورده هم نمیتونند نشون دهنده ماهیت واقعی علم باشند . پس اینا ربطی به ماهیت علم نداره .
ولی اگه منظورتون اینه که زاویه دید غلط نسبت به علم باعث این معضلات شده و اینها ربطی به ماهیت علم ندارند ، پس خواهشا لفظ علم را برای این معضلات به کار نبرید .
خیلی عذر میخوام ولی با خوندن این پست به یاد تفکر قرون وسطایی کلیسا افتادم .
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]