کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 2.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یه سوال
۱۶:۴۱, ۲۱/مهر/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
انتقاد شدید از تشویق جوانان به ازدواج موقت
ابراهیم فیاض، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: چند روز پیش با یکی از سایت‌هایی که ادعای اصول‌گرا بودن دارد، گفت‌وگوی مفصلی داشتم که با عدم رعایت صداقت در اطلاع‌رسانی تیترهایی از صحبت‌های من مطرح کردند که آنها را تکذیب می‌کنم.[تصویر: 13901109000392_PhotoA.jpg]ابراهیم فیاض در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، اظهار داشت: آقای قرائتی مشکل جامعه، ازدواج موقت نیست و شما نمی‌خواهد برای حل مشکل ازدواج راهکارهایی برای ازدواج موقت ارائه دهید.وی افزود: طبق فتوای امام خمینی (رحمة الله علیه) «قصد زوجیت موجب حلیت است» و دانشجویانی که به قصد ازدواج باهم صحبت می‌کنند مشکل شرعی ندارند و «عقد مظهر است و موجب نیست».
فیاض با بیان اینکه این فتوا را از آیت الله موسوی بجنوردی جویا شدم و ایشان تایید کردند، توضیح داد: در این گفت‌وگو مطرح کرده بودم که دختر و پسری که نه به خاطر شهوت و بلکه به دلیل ازدواج باهم صحبت کنند طبق فتوای علما محرم هستند و نیازی نیست که آقای قرائتی برای محرمیت این مسئله این صحبت‌ها را مطرح کنند.این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران یادآور شد: من در صحبت‌هایم بر قصد ازدواج تاکید کرده بودم اما برخی با اخلاق غیر حرفه‌ای تیتر زده‌اند که «محرمیت دختر و پسر با ساندویج»!وی با اشاره به اینکه مشکل جامعه کنونی ازدواج دائم و بالارفتن سن ازدواج است، خاطرنشان کرد: ازدواج موقت برقراری رابطه جنسی بدون عشق است که از دستاوردهای غرب است و در زمان آقای هاشمی هم پیگیری شد اما باید شرایط ازدواج پایدار فراهم شود.فیاض تهیه مسکن را بخشی از جهیزیه خواند و گفت: از زمان صدر اسلام جهیزیه به معنای فراهم کردن مقدمات اولیه برای ازدواج بوده است و خانواده‌ها باید تهیه مسکن و حمایت جوانان را مدنظر قرار دهند.این استاد علوم اجتماعی دانشگاه‌ تهران تصریح کرد: دولت باید تهیه مسکن برای جوانان را در اولویت‌های خود قرار دهد و با فراهم کردن شرایط ازدواج مسئله سن ازدواج را حل کند.وی درباره ازدواج موقت خاطرنشان کرد: ازدواج موقت در اسلام وجود دارد اما شرایط خاص خود را دارد و حتی برای زنان و مردان مطلقه هم ازدواج مجدد تاکید می‌شود مگر آنکه مشکلاتی در این بخش وجود داشته باشد که مجبور به ازدواج موقت شوند.
--------------------------------------------------------
دوستان میخوام ببینم اون قسمتی که قرمز کردم ، درسته یا نه . البته به نظر درست میاد ، چون با عقاید من میسازه Big GrinWink
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۳۵, ۲۱/مهر/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار
کسی کمک نمیکنه ؟
..........................................
۲۲:۰۴, ۲۱/مهر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/مهر/۹۱ ۲۲:۰۴ توسط یا ثارالله.)
شماره ارسال: #3
آواتار
بسم الله الرّحمن الرّحیم
سلام
مرجع تقلیدتون کیه؟
باید از ایشان سوال کنید.
یا علی(علیه السلام)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۲:۲۹, ۲۱/مهر/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
وی افزود: طبق فتوای امام خمینی (رحمة الله علیه) «قصد زوجیت موجب حلیت است» و دانشجویانی که به قصد ازدواج باهم صحبت می‌کنند مشکل شرعی ندارند و «عقد مظهر است و موجب نیست».
فیاض با بیان اینکه این فتوا را از آیت الله موسوی بجنوردی جویا شدم و ایشان تایید کردند، توضیح داد: در این گفت‌وگو مطرح کرده بودم که دختر و پسری که نه به خاطر شهوت و بلکه به دلیل ازدواج باهم صحبت کنند طبق فتوای علما محرم هستند و نیازی نیست که آقای قرائتی برای محرمیت این مسئله این صحبت‌ها را مطرح کنند.

منظورم اینه که یکی لطفا توضیح بده.
۲۳:۰۳, ۲۱/مهر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/مهر/۹۱ ۲۳:۰۴ توسط علائم ظهور.)
شماره ارسال: #5

(۲۱/مهر/۹۱ ۲۲:۲۹)Mohammad Trust نوشته است:  منظورم اینه که یکی لطفا توضیح بده.
این از بحثهای تخصصی فقهی است که اصلا در سطح من و شما نیست و باید حتما به مرجع تقلید خودتون رجوع کنید

باید از مرجعتون استفتاء کنید که آیا عقد معاطات را در نکاح صحیح می دانند یا خیر؟

نقل قول:و دانشجویانی که به قصد ازدواج باهم صحبت می‌کنند مشکل شرعی ندارند و «عقد مظهر است و موجب نیست
به هر حال خودمون رو نباید گول بزنیم چون خدا گول نمیخوره
اینکه کنار خیابون و پارک و جلو در کلاس و .... دنبال دختر بدویم و به بهانه جزوه و ... دوست شویم و بعد ادامه دهیم، به این حکم فقهی ربطی ندارد

باید هر دو علنا هدفشان ازدواج باشد با این شرط که مرجعشان هم اجازه دهد

ضمن اینکه ازدواج و مسائل مرتبط با آن در اسلام به قدری آسان است که انسان تاسف می خورد از وضعیت امروز ما... اینهمه خرج
اینهمه سخت گیری و دردسر و آداب و رسوم الکی
۰:۴۱, ۲۲/مهر/۹۱
شماره ارسال: #6
آواتار
با یکی از دوستان حرف میزدم در همین مورد ، گفتند این دانشجو باشند ، روش تاکید شده یا واسه مثال گفته. مگه کسی که تحصیلات عالی نداره ادم نیست که جدا از اینا باشه!

چی بش بگم ؟ Big Grin
۰:۴۵, ۲۲/مهر/۹۱
شماره ارسال: #7
آواتار
من فقط یه سوال دارم شاید در قالب اسپم باشه اما خوب خوبه که جواب داده بشه !!

چرا آقای قرائتی این قدر اصرار بر ازدواج زود هنگام جوانان دارند ؟؟ Huh
۰:۵۹, ۲۲/مهر/۹۱
شماره ارسال: #8
آواتار
(۲۲/مهر/۹۱ ۰:۴۵)Gryffen نوشته است:  من فقط یه سوال دارم شاید در قالب اسپم باشه اما خوب خوبه که جواب داده بشه !!

چرا آقای قرائتی این قدر اصرار بر ازدواج زود هنگام جوانان دارند ؟؟ Huh

والا من که موافقم باش ولی کسی که واقعا جوان باشه نه اینکه فقط جسمش جوان باشه و فکر و عقلش بچه !
۰:۵۹, ۲۲/مهر/۹۱
شماره ارسال: #9
آواتار
نقل قول:چرا آقای قرائتی این قدر اصرار بر ازدواج زود هنگام جوانان دارند ؟؟ [تصویر: huh.gif]
خب شاید شما خوب درک نکردی
به نظرتون اگه یه نظر سنجی بذارن که بفهمن چند درصد جوونای ایرانی،gf! دارند،فکر میکنید چند درصد شه؟!
۱۶:۴۷, ۲۲/مهر/۹۱
شماره ارسال: #10
آواتار
(۲۲/مهر/۹۱ ۰:۴۱)Mohammad Trust نوشته است:  با یکی از دوستان حرف میزدم در همین مورد ، گفتند این دانشجو باشند ، روش تاکید شده یا واسه مثال گفته. مگه کسی که تحصیلات عالی نداره ادم نیست که جدا از اینا باشه!

چی بش بگم ؟ Big Grin
'گفتم دوباره اینو پست بذارم ببینم کسی کمک میکنه یا نه !
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا