کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزیده و خلاصه ای از بخش نماز
۱۳:۲۶, ۸/آبان/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/آبان/۹۱ ۱۳:۲۹ توسط میلاد.م.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
.
.
اسم تاپیک کاملا گویاست.
در این تاپیک خلاصه ای (کوتاه) از پست های پر محتوا و نابی که در بخش نماز زده شده را خواهیم آورد.
این موضوع بسیار مفیدی خواهد بود ،جهت تذکر.((فَذَكِّرْ إِنَّمَآ أَنتَ مُذَكِّر))
.
.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.
.
اَوَّلُ الوَقتِ رِضوانُ اللّه وَوَسَطُ الوَقتِ رَحمَةُ اللّه وَآخِرُ الوَقتِ عَفوُ اللّه ؛

نماز در اول وقت خشنودى خداوند، ميان وقت رحمت خداوند و پايان وقت عفو خداوند است.(پيامبر)
.
سنن الدار قطنى، ج 1، ص 201، ح 974
.
.

امضای میلاد.م
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۵۶, ۸/آبان/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار
بسم الله
.
.
شخصی نزد امام صادق آمد و گفت: قصد سفر کردن دارم اما نمیدانم به این سفر بروم یا نروم.امام فرمود:به این سفر نرو که ضرر میکنی.
شخص دل را به دریا زد و به سفر رفت.اتفاقا سود مالی هنگفتی کرد.پس از بازگشت نزد امام رفت و به امام گفت که چه قدر سود کرده.
امام به او گفت یادت هست در یکی از روزها نماز صبح تو قضا شد؟
عرض کرد آری . حضرت فرمود: اگر خداوند دنیا و آنچه را که در دنیاست به تو داده بود جبران آن خسارت (قضا شدن نماز صبح) نمی شد.

.
جهاد با نفس/ج۱/ص۶۶
منبع
.
.
.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.
این سخن رو هم روز عاشورا هنگام نماز ظهر عاشورا از یک انسان صاحب دل شنیدم و خیلی به دلم نشست که :
هنگام اذان هر کاری به جز نماز بی برکت هست !!!!

.
.
۱۴:۵۲, ۹/آبان/۹۱
شماره ارسال: #3
آواتار
بسم الله
.
.
حق نماز اين است كه بدانى نماز حركت به درگاه الهى است . با نماز در پيشگاه خدا مى ايستى .
اگر اين حقيقت را به هنگام نماز متوجه باشى ، شايسته است كه چونان بنده اى ذليل ، چشم دوخته به لطف و رحمت حق ، بيمناك از كجى اعمال خويش و كيفر پروردگار، اميدوار به غفران او و با تضرع و زارى در برابر خدا بايستى و نمازگزارى .
.
رساله حقوق امام سجاد
.
.
---------------------------------------------------------------------------------------
.
(( الّذين ان مكنّاهم فى الارض اقاموا الصلوة ))(حج 41)
مسلمانان ، آنانند كه چون قدرت را بدست گيرند اوّلين كارشان اقامه نماز است .
.
۱۲:۳۵, ۱۰/آبان/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
بسم الله
.
.
.
این حدیث بسیار تکان دهنده است :::
.
پیامبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمودند:

وقتی بنده از نماز فارغ آمد و از خداوند درخواست حاجتی نکرد،خدا به فرشتگان میفرماید:

به بنده من بنگرید،واجب مرا ادا کرد و حاجت خود را از من نخواست، گویا از من بی نیاز شده ، نمازش را بگیرید و به صورتش بزنید .

جامع احادیث الشیعه،ص 358

.
.
۱۳:۴۸, ۱۶/آبان/۹۱
شماره ارسال: #5
آواتار
بسم الله
.
.
زمانى كه انسان مى خواهد نماز بخواند، شياطين دور او را مى گيرند تا نگذارند نماز برگزار شود. وعده مى دهند كه هنوز زود است و براى نماز وقت زيادى مانده ، فعلا خسته اى قدرى استراحت كن ، الان گرسنه اى قدرى غذا بخور، بعدا نماز را خواهى خواند.
در حديث آمده : وقتى انسان مشغول نماز شد شيطان مى آيد سد راهش مى شود و تحريكش مى كند تا از نماز دور گردد. در اين موقع جنگ و نزاع ميان نمازگزار و شيطان بر پا مى شود.
.
.
بعد از اين كه مشغول نماز شد او را وسوسه مى كنند و توجه او را از نماز و اطاعت منصرف مى نمايند. و به چيز ديگرى مشغول مى دارند، فكر انسان را به همه جا مى برند به جز نماز.
حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم فرموند: وقتى بنده اى مشغول نماز و ذكر خدا مى شود، شيطان مى آيد و به او مى گويد: به ياد فلان چيز باش ، فكر فلان كار را بكن ، اين قدر وسوسه مى كند تا انسان را از فكر نماز بيرون ببرد و به شك اندازد، به طورى كه نداند چند ركعت نماز خوانده است .
.
.
به همين جهت آن مكانى را كه براى نماز انتخاب شده محراب مى گويند، محراب مكان حرب و جنگ است ، چون شيطان موقع نماز در آن مكان مى آيد، وسوسه مى كند كه انسان را منصرف كند و انسان كوشش مى نمايد با او مخالفت نمايد گاهى شيطان غالب مى شود، و توجه انسان را از نماز بيرون مى برد و گاهى انسان ، اين زد و خورد تا آخر نماز ادامه دارد.
.
.
لذا به انسان دستور داده شده كه : وقتى مى خواهد نماز يا قرآن بخواند، از اول آمده باشد، و خود را مسلح نمايد، ضربه اول را به او بزند و آن ضربه پناه بردن به خدا از شر شيطان و وسوسه هاى اوست ، قرآن هم با كمال صراحت مى فرمايد:

((هنگام قرآن خواندن ، پناه به خدا ببر از شر شيطان رانده شده )).
.
.
۸:۳۶, ۳/بهمن/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/بهمن/۹۱ ۸:۳۷ توسط كارمند پيمانی.)
شماره ارسال: #6
آواتار
[تصویر: 13248328821_1.jpg?1358336840]

فکرم همه‌جا هست، ولی پیش خدا نیست
سجاده زر دوز که محراب دعا نیست
* *
گفتند سر سجده کجا رفته حواست؟
اندیشه سیال من ـ ای دوست ـ کجا نیست؟*!*
* *
از شدت اخلاص من عالم شده حیران
تعریف نباشد، ابداً قصد ریا نیست*!*
* *