کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 7 رای - 4.57 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سبك زندگی از نگاه امام علی(علیه السلام)
۱۲:۰۵, ۸/دی/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
سیره معصومین علیهم السلام پر است از دستورات كاربردی برای اصلاح سبك زندگی...
این مطلب به برگزیده هایی از كلام مولا علی(علیه السلام) از کتاب نصایح برای سبك زندگی می پردازد.1. با خویشاوندان پیوند کنید ولو با یک سلام خدا میفرماید: از آنخدایی که بنام وی از یکدیگر تقاضا میکنید و از (بریدن) از خویشاوندان بترسید که خدا مراقب شماست.2. روز را با نقل سرگذشت و شرح جریانهای گذشته نگذارانید که ما و شما نگهبانانی داریم. (که اعمال را ضبط میکنند)3. همه جا خدا را یاد کنید که همیشه با شماست.4. بر محمد و آلش صلوات بفرستید که هرگاه پیامبر و آلش را یاد کنید و در حق آنها دعا نمایید و حقوق آنجناب را رعایت کنید خدا دعایتان را مستجاب فرماید.5. زبان خود را نگه دارید.6. به یکدیگر سلام کنید تا غنیمت یابید.7. امانت را به صاحبش بسپارید ولو از کشنده اولاد پیامبران باشد8. هنگام ورود به بازار و موقع سرگرمی مردم (به کسب و کار) زیاد خدا را یاد کنید که موجب کفاره گناهان و زیادی حسنات است و نامتان در غافلان ثبت نمیشود.9. هرکه ما را دوست دارد مثل ما عمل کند و از پرهیزگاری استمداد جوید که بهترین مددکار در امر دنیا و آخرت تقوی است.10. از راستی دست نکشید که مایه نجات است11. دستورهای خدا را رها نکنید که بین شما و خوشی (دائم) و دیدار محبوب فاصله ای نیست جز اینکه پیغمبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) حاضر شود و شما را از وضع آینده آگاه کند و بشارت از جانب بیاید و دیده ها روشن گردد و عاشق دیدار حق شوید(یعنی فاصله غیر از مرگ نیست)و البته آنچه نزد خدا است بهتر و پایدار تراست.12. ضعیفان را تحقیر نکنید هر که مومنی را حقیر شمارد خدا او را با آن مومن در بهشت جمع نکند (یعنی او را به بهشت نبرد) مگر اینکه توبه کند.13. اگر مومنی حاجت برادرش را فهمید او را وادار به اظهار نکند ( پیش از اظهار حاجتش را روا کند) به یکدیگر کمک و مهربانی و بخشش کنید. به سان منافقان نباشید که میگویند ولی عمل نمی کنند.14. زیاد استغفار کنید که موجب وسعت رزق است15. هر چه بتوانید عمل خیر جلو فرستید که فردا می یابید16 . همیشه منتظر فرج و گشایش باشید هیچگاه از رحمت خدا نا امید نشوید که هیچ عملی را خدا مانند انتظار فرج دوست ندارد.17. بعد از نماز صبح بر خدا توکل کنید که این وقت بر آمدن حاجتها است.18. گناه کم را کوچک نشمارید که کم کم زیاد میشود.19. سجده را طول دهید که هیچ عملی برای شیطان از این سخت تر نیست که ببیند پسر آدم در سجده است چه او مامور به سجده شد و نافرمانی کرد و این دستور را اطاعت میکند و رستگار میشود.20. مرگ و موقع خروج از قبر و ایستادن برابر خدا را بسیار یاد کنید تا مصیبتها بر شما آسان شود.
.
.
انشاءالله ادامه دارد..
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۵۱, ۱۳/دی/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۳/دی/۹۱ ۲۲:۵۳ توسط MESSENGER.)
شماره ارسال: #2
آواتار21. با نعمت خوش رفتاری کنید که نعمت از دست می رود و هر عملی به آن کرده باشید شهادت میدهد.22. هرکه میخواهد بداند مقامش نزد خدا چگونه است به بیند مقام خدا هنگام گناه در نظر او چگونه است؟ اگر خدا در نظرش عظمت دارد و گناه را به احترام فرمان او ترک میکند او هم نزد خدا مقامی دارد.23. به زیارت مردگان بروید که به دیدار شما خرسند میشوند و سر قبر پدر و مادر اول در حق آنها دعا کنید و بعد حاجت خود را (از خدا ) بخواهید.24. مسلمان آینه مسلمان است اگر لغزشی از مسلمانی دیدید بضد او قیام نکنید به نفعش کار کنید با رفاقت و مدارا ارشاد و نصیحتش کنید از اختلاف بپرهیزید که موجب پراکندگی است راست گویید تا مقرب شوید و اجر ببرید.25.
هر که بداند خدا عوض میدهد سخاوتمندانه بخشش کند.26. گفتارتان را جزء اعمالتان حساب کنید تا در غیر کارهای خیر کمتر سخن گویید.27. از آنچه خدا روزی شما کرده انفاق کنید که انفاق کننده مثل مجاهد در راه خداست هرکه بداند خدا عوض میدهد سخاوت مندانه میبخشد.28.شهادت ناحق ندهید.29. دعا قضا و قدرمحکم را برگرداند آنرا سپر خود قرار دهید.30. از تنبلی بر حذر باشید که تنبل حق خدا را ادا نمیکند.31. همیشه خود را وارثی کنید ( کثیف نباشید)خدا بنده کثیفی را که موجب آزار همنشین است دشمن دارد.32. پیش از آنکه به کار دیگرسر گرم شوید به عمل خیر بپردازید.33. از گناه بترسید که مانع روزی میشود.34. بیماران را با صدقه درمان کنید.35. اموال را با زکات بیمه کنید.36. جهاد زن خوب شوهرداری کردن است.37.غصه نصف پیری است.38. هرکه میانه روی کند تهی دست نشود.39. هرکه مشورت کند هلاک نشود.40.هرچیز میوه ای دارد میوه احسان تعجیل در آن است.
.
.
انشاءالله ادامه دارد
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۴۷, ۱۳/دی/۹۱
شماره ارسال: #3
آواتار
ممنون، خیلی خوب بود. اجرتان با امام حسین
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۲۰, ۲۱/دی/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/دی/۹۱ ۲۳:۴۶ توسط Agha sayyed.)
شماره ارسال: #4
آواتار41. چون شب از خواب برخیزید به اطراف آسمان نگاه کنید و آیات آخر سوره آل عمران را از ( ان فی خلق السموات و الارض - تا - انک لا تخلف المیعاد ) بخوانید.42.هرکه پدر و مادر را اندوهگین کند بر آنها ستم کرده.43.خوشبخت آن است که از دیگران پند گیرد44.با ریاضت اخلاق نیک را در خود پرورش دهید که انسان با خوی خوش به درجه روزه دار شب بیدار میرسد.45.دعا کننده بی عمل مثل تیر انداز بی زه است.46.زن مسلمان باید خود را برای شوهر خوشبو کند.47.هیچ کاری نزد خدا محبوب تر از نماز نیست هیچ کار دنیا شما را از نماز به وقت باز ندارد که خدا گروهی را مذمت کرده که از نماز سهو میکنند یعنی غافل میشوند و وقت نماز را سبک می گیرند.48.مومن به برادرش تقلب و خیانت نکند او را وانگذارد!متهمش نکند!به وی نگوید من از تو بیزارم.49.برای کارهای بدنمای برادرت عذری بجوی! اگر عذری نیافتی پرده پوشی کن.50.پیش از وقت به کاری دست نزنید که موجب پشیمانی است مبادا طول مدت و مرور زمان دلهای شما را سخت کند.51.بر ناتوانان ترحم کنید و بدین وسیله رحمت خدا را جلب کنید.52.از غیبت مسلمان بپرهیزید خدا فرموده : از یکدیگر غیبت نکنید هیچ یک از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده اش را بخورد؟با این آیه مسلمانی حاضر به غیبت نمیشود.53.اگر بوی تهمت زند اسلام در دلش مثل نمک آب شود.54.در توبه به روی هرکه بخواهد باز است به سوی خدا باز گردید توبه نصوح کنید ( که دیگر به گناه نگردید )امید است خدا از کردارهای بدتان عفو کند.55.به پیمانها وفا کنید هیچگاه نعمت و خرمی زندگی از دست نرود مگر در اثر گناه خدا در حق بندگان ستمکار نیست اگر پیش از بلا دعا و توبه کنند نازل نمی شود و اگر پس از گرفتاری و زوال نعمت هم با نیت صادق به خدا پناهنده شوند و سستی و اسراف نکنند خدا همه مفاسدشان را اصلاح میکنند و هر نعمتی که گرفته باز گرداند.56.چون کار بر مسلمانی سخت شد به پروردگارش شکایت کند که کلید کارها و تدبیر امور بدست اوست.57.بد گمانی را دور اندازید که خدا نهی کرده.58.کارها به دست خدا است نه بندگان اگر به دست آنان بود کسی را بر ما ترجیج نمی دادند ولی خدا هر که را خواهد به رحمت مخصوص خود کند خدا را بر نخستین نعمتی که به شما داده یعنی حلال زادگی شکر کنید.59.هر چشمی در قیامت گریان و بی خواب است مگر چشمی که به کرامت خداوندی ممتاز شده باشد و برای مصائب حسین و آل محمد(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) گریسته باشد.60. بخدا شیعیان ما چون زنبور عسل اند اگر مردم بدانند چه در دل دارند همه را میخورند.
.
.
انشاءالله ادامه دارد
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۳۳, ۲۳/دی/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/دی/۹۱ ۱۲:۳۳ توسط MESSENGER.)
شماره ارسال: #5
آواتار
61. کسی را که بر سر غذا نشسته شتابزده نکنید تا فارغ شود و همچنین کسی را که مشغول قضای حاجت است.
62. یاد ما خانواده برای دردها و وسواس سینه ها شفاست و دوستی ما رضایت پروردگار است.63.کسی که به ولایت ما معتقد باشد فردا در ( حظیر القدس )(بهشت) با ما است هرکه منتظر فرج ما باشد مثل کسی است که در راه خدا در خون خود بغلطد.64.هر که در میدان جنگ ما حاضر باشد یا صدای دادخواهی ما را بشنود و ما را یاری نکند خدا او را در آتش افکند.65.ما در وقتی که مردم ستم بینند و راه چاره بر آنها بسته شود دری هستیم از یاری و فریاد رسی ( که بر روی آنها گشوده شود ) ما ( باب حطه ایم ) ( باب حطه : دری بوده که بنی اسرائیل مامور بودند از آن وارد بیت المقدس شوند و تقریبا راه نجات آنها بوده و در احادیث بسیار ائمه (علیه السلام) به آن در تشبیه شده اند ) این در مسلمانان است هرکه وارد شود نجات یابد و هرکه خود داری کند هلاک شود.66.خدا به وسیله ما آغاز کند و بوسیله ما محو و اثبات فرماید و زمانه سخت را برطرف کند و باران ببارد مبادا فریبندگان شما را مغرور کنند.67.اگر بدانید صبر و مقاومت در برابر دشمن و تحمل سخنان ناهنجار آنها چه اجری دارد دیدگانتان روشن شود.68.پس از مرگ من از دست منکران حق و دشمنان و ثروت اندوزانی که حق خدا را سبک شمردند کارهای ناشایسته و ناپسندی ببینید که تمنای مرگ کنید چنان نا امنی ایجاد شود که جانها در خطر افتد در ان دوران به ریسمان الهی چنگ (قرآن) چنگ بزنید متفرق نشوید و صبر و نماز و تقیه را از دست ندهید.69.بدانید که خدای متعال مردم متلون و بوقلمون صفت را دوست ندارد.70.از حق جدا نشوید از ولایت اهل حق دست نکشید هر که بجای ما امام دیگری انتخاب کند هلاک شود و دنیا را هم از دست دهد و بمیرد.71.هنگام ورود به خانه به اهل آن سلام کنید بگوئید : السلام علیکم اگر اهلی نداشت بگوئید : السلام علینا من ربنا.72.وقت ورود به خانه قل هوالله بخوانید که فقر را برطرف میکند.73.کودکان را در هشت سالگی به نماز وادارید و آداب نماز را به آنان بیاموزید.74.اگر حدیثی از قول ما شنیدید که تفسیرش را نفهمیدید به ما برگردانید و منکر نشوید توقف کنید و تسلیم باشید تا وقتی که مطلب روشن شود.75.سرفاش کن و شتابزده نباشید.76.غلو کنندگان(گزافگویان) باید به ما برگردند و مقصرانی هم که در حق ما کوتاه آمده اند باید به ما ملحق شوند.77.هرکه راه ما را بپیماید بما برسد و هرکس به راه دیگر رود غرق شود.79.دوستان ما فوجهایی از رحمت خدا دارند و دشمنانمان افواجی از غضب80.طریقه ما میانه روی و عدالت است و مسلک ما هدایت.
.
.
انشاءالله ادامه دارد
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۲۵, ۲۸/دی/۹۱
شماره ارسال: #6
آواتار81.چون به نماز ایستید مثل کسی نماز گزارید که با نماز وداع میکند.82.هرکه با دل ما را دوست دارد و با زبان یاری کند و با دست در نبرد دشمنان بجنگد در بهشت با ما در یک درجه است.83.دورترین حالات بنده به خدا وقتی است که همه همتش در فرج و شکم صرف شود.84.سفری که دین و نماز در آن به خطر باشد نباید رفت.85.هر که هنگام خواب قل هوالله خواند خدای عزوجل پنجاه هزار فرشته به نگهبانی او بگمارد.86.مائیم خزانه داران دین خدا مائیم کلیدهای علم و دانش هرگاه چراغی از ما خاموش شود چراغ دیگری بیفروزید هرکه پیروی ما کند گمراه نشود هرکه منکر ما شود راه نیابد هر که با دشمنان به ظلم ما برخیزد روی رستگاری نه بیند هرکه ما را واگذارد مدد کاری نیابد پس به طمع دنیا و کالای بی ثبات آن از ما کناره نگیرید چه هرکس آخرت بدنیا فروشد و عالم فانی را بر ما ترجیح دهد فردا حسرتش بسیار باشد چنانکه خدا فرماید : ( از بهترین چیزی که بر شما نازل شده پیروی کنید پیش از آنکه ...) کسی بگوید ای دریغ از آن تقصیرها که درباره خدا کردم و از مسخره کنان بودم.87.نخستین نگاه به زن نامحرم ( که چشم بیفتد ) مانعی ندارد از فتنه بپرهیزید و دوباره نگاه نکنید.88.هرکس به منظور عیبجوئی و آبروریزی سخنی به مسلمانی بگوید خدا او را در چرکی که از بدن زنان زناکار آید حبس کند تا از عهده جواب بر آید.89.مبادا کار خیر را تاخیر اندازید تا بتوانید در انجامش پیشدستی کنید.90.چراغ مومن معرفت ما است بدترین کور کسی است که فضائل ما را نبیند و بی جرم و گناه با ما دشمنی ورزد صرفا برای اینکه ما او را به حق دعوت میکنیم و دیگران به فتنه و دنیا بیچاره دنیا و فتنه را میگزیند و نسبت به ما بیزاری میجوید و دشمنی میکند.91.پرچم حق به دست ما است هرکه به آن پناه برد سایه بر سرش افکند هرکه به جانب آن شتابد رستگار شود هرکه تخلف جوید هلاک گردد هرکه از آن جدا شود سقوط کند و هرکس بدان چنگ زند نجات یابد.92.به خدا جز مومن مرا دوست ندارد و جز منافق با من دشمنی نورزد.93.هنگام ملاقات برادران مصافحه کنید و با خوشروئی و خرمی با هم مواجه شوید تا چون جدا شوید گناهانتان بریزد.94.دنیا دست به دست میگردد تو به نیکوترین وجه به دنبال بهره خویش باش تا نوبتت برسد.95.مومن بیدار و مترصد و بیمناک است همیشه منتظر یکی از دو خیر است ( یا وصول به رحمت الهی در آخرت یا بهره مندی از لطف او در دنیا ) از بلائی که مجازات گناه او است میترسد و به رحمت خدا امید وار است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۵۲, ۱۳/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #7
آواتار
صرفا جهت بالا امدن موضوع
یا علی علیه السلام
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۴۷, ۱۳/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #8
آواتار
خیلی تاپیک بدرد بخوریه خدا وکیلی! ولی خب آدم باید یدونه یدونه و بادقت بخونه ، بخوره، حفظ بشه و عمل کنه! تا نتیجه بگیره!

راستی دکتر خیلی وقته پیداش نیست ! کسی ازش خبر نداره!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۵۳, ۷/اسفند/۹۶
شماره ارسال: #9
آواتار
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍوَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

امضای Hadith
بیایید ارتباطمان را هر روز با حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) حفظ کنیم.
حتی به اندازه ی خواندن یک دعای فرج و
یـا ذکر صلواتی با تقدیم ثواب آن به امام زمانمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)..
و یار امام زمانمان باشیم،حداقل به اندازه ی ترک یک گــــــناه..

[تصویر: Marg.jpg]

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  نكته‌ای طلايی در باب سبك زندگی از امام سجاد عليه السلام راوی110 0 324 ۱۱/مهر/۹۶ ۱۴:۳۹
آخرین ارسال: راوی110
  چرا امام علی (علیه السلام) حاضر نشدند گوشت بخرند؟؟ مصباح 1 1,147 ۲۰/اسفند/۹۳ ۱۸:۵۰
آخرین ارسال: marmari68
  نگاه ژرف و ریشه ای به سبک زندگی + فیلم soheyl68 0 782 ۱۰/بهمن/۹۲ ۱۳:۱۶
آخرین ارسال: soheyl68
Star اصول تربیت فرزند از نگاه معصومین (علیه السلام) 1 , 2& zarati313 10 9,645 ۴/مهر/۹۰ ۱۷:۴۶
آخرین ارسال: Hadith

پرش در بین بخشها:


بالا