کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحثی بنیادین پیرامون این عبارت(استدلال شما من را قانع نکرد)!
۱:۱۵, ۱۶/بهمن/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

بارها و بارها در این مدتی که تا کنون در تالار بوده ایم شاهد مناظرات متعددی بوده ایم

بارها و بارها در زندگی خود با دیگران مناظره و مباحثه میکنیم در زندگی روزمره

بارها و بارها شاهد مناظرات و مباحثاتی در بین دیگران هستیم

بارها و بارها حس میکنیم با اینکه کاملاً بدیهی به نظرمان میرسد که منطق یک طرف بحث مشکل دارد و طرف دیگر کاملاً منطقش غالب است اما طرف مقابل با ذکر توجیهاتی (که به زعم خود بسیار منطقی است) مدعی میشود که به این توجیهات به نظرخودش منطقی و به نظر ما غیر منطقی قانع نشده است و طرف مقابل ناتوان است در اثبات حقانیت نظرش و یا اثبات ابطال نظر خودش از طرف شخص مقابل

ریشه این ها چیست به نظر شما؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به تعبیر دیگر آیا ایمان آوردن و یا به تعبیری قانع شدن تنها وابسته است به استدلال منطقی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چرا در یکجا یک استدلال که به نظر عده ای بسیار منطقی است از نظر عده ای دیگر منطقی نیست؟؟؟؟؟

نظرات رو دوستان بفرمایند

عمری بود و توفیقی نظراتی رو بر مبنای آیات قرآن و روایات در این خصوص تقدیم میکنم

اما ضرورت وجود چنین تاپیکی رو شدیداً حس میکنم در تالار با توجه به جایگاه خاص مباحث مناظره ای در تالار!

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 5 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۳:۰۳, ۱۷/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #41
آواتار
نقل قول:"هر معلولی علتی دارد و چون دور و تسلسل باطل است، علت العلل وجود دارد و آن خداست."
چنین توضیحی در وهله ی اول کاملا عقلانی جلوه می کنه. اعتراف می کنم خودم مدتها تو این برهان اشکالی نمی دیدم.
اما خب، فقط یه مغالطه ست.
توی تاپیک خودش میتونی راجع بهش بحث کنی Smile
نقل قول:تو می گی اسلام استدلال میکنه که اول قبول کنی که خدایی هست و دانا ترین و ... هست... چه طور ثابت می کنی؟
دوم چیزی که پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرموده همان گفته خداست... چه طور ثابت می کنی؟
سوم قیامتی هست و خداوند عادله و بحث امامت که این 2 تا رو شیعه میگه... چه طور ثابت می کنی؟
بحث این که چطور ثابت میکنم با بحث اینکه ر وند کار چیه فرق میکنه .
الان برای من این گزینه ها اثبات شدس . پس عمل میکنم .
برای شما اثبات نشده . خوب عمل نکنید!در واقع من تفاوت ۲ مکتب رو براتون بیان کردم . طریقه اثباتش بحثی جدا و مطلبی جدا میطلبه .

نقل قول: استدلال های اسلام به شدت مورد انتقاد فیلسوفای غربیه.
فلاسفه غربی کمتر به فلسفه اسلامی وارد شدن . ولی خوب انتقاد ازاده . میتونند انتقاد کنند .
نقل قول:کودک عشق به خدا، ترس از جهنم و امید به بهشت رو که بهش گفته شده در خودش پرورش می ده و همین در دوران بزرگسالی دستگاه منطقش رو مختل می کنه. دیدیم که دستگاه عقلی می تونه تحت تاثیر احساسات قرار بگیره. با همین احساسات، اگر استدلال متقنی هم برای چنین فردی بیاریم بیاریم شروع می کنه به دلیل تراشیدن و توجیه کردن. اگر چنین انسانی بر اشتباه باشد به راحتی نمی شود قبولاند که بر اشتباه بوده...

خوب میتونه موثر باشه ولی مثال نقض فراوان داره . نمونش اینکه خیلی ها از انکار به ایمان میرسن و یا از کفر به ایمان
نقل قول:من جواب سوالمو نمی بینم.
ایمان چیست؟
چرا باید ایمان آورد؟
فکر نکنم به این تاپیک مربوط بشه . ایمان اعتقاد قوی است . به نظر من
نقل قول:و یک سوال نسبتا بی ربط دیگه:
آیا تو می تونی بگی که پرخوری باعث دیابت یا قتل باعث اعدام یا سیگار کشیدن باعث سرطان می شه؟

خیر چون بنده کلا در علوم تجربی لا افهم . منتها این ایراد به علوم تجربی وارده که ناقص و پر اشتباه است .
التماس دعا
۲۳:۲۶, ۱۷/اردیبهشت/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/آبان/۹۲ ۱۹:۰۰ توسط namekarbary.)
شماره ارسال: #42

نقل قول:توی تاپیک خودش میتونی راجع بهش بحث کنی
بحثی روش ندارم. این مثالو صرف روشن تر شدن موضوع زدم. کسی که کمی منطق خونده باشه به راحتی می تونه مغالطاتشو تشخیص بده.

نقل قول:فلاسفه غربی کمتر به فلسفه اسلامی وارد شدن . ولی خوب انتقاد ازاده . میتونند انتقاد کنند .
بله، البته بیشتر به فلسفه ی یونانی ها پرداختن که مبنای فکری مسلمانان هم از اونجا نشئت گرفته.

نقل قول:بحث این که چطور ثابت میکنم با بحث اینکه ر وند کار چیه فرق میکنه .
روند کار اینه که فلسفه ی اسلامی از پیش فرض هایی استفاده می کنه که خودشون ثابت نشده ن.

نقل قول:الان برای من این گزینه ها اثبات شدس . پس عمل میکنم .
کار خوبی می کنی.

نقل قول:خوب میتونه موثر باشه ولی مثال نقض فراوان داره . نمونش اینکه خیلی ها از انکار به ایمان میرسن و یا از کفر به ایمان
از این که خیلی ها از انکار به ایمان میرسن و یا از کفر به ایمان چه نتیجه ای می شه گرفت؟ خیلی ها هم از ایمان به کفر می رسن.
به علاوه من فیلسوف مسلمانی نمی شناسم که بعدا مسلمان شده باشه.

نقل قول:فکر نکنم به این تاپیک مربوط بشه . ایمان اعتقاد قوی است . به نظر من
علی 110 نوشته است:به تعبیر دیگر آیا ایمان آوردن و یا به تعبیری قانع شدن تنها وابسته است به استدلال منطقی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من فکر کردم مربوط می شه!!!!!!!

نقل قول:خیر چون بنده کلا در علوم تجربی لا افهم . منتها این ایراد به علوم تجربی وارده که ناقص و پر اشتباه است .
پس لطفا دور استدلال های تجربی رو خط بکشید. خاصه استدلال های فلسفی تجربی... Wink
(البته من نمی خواستم به جنبه ی خطاپذیری علم اشاره کنم...)
۰:۴۱, ۱۸/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #43
آواتار
نقل قول:بحثی روش ندارم. این مثالو صرف روشن تر شدن موضوع زدم. کسی که کمی منطق خونده باشه به راحتی می تونه مغالطاتشو تشخیص بده.

پس لازم شد بحثی داشته باشیم ...Wink

البته بعد از امتحانات ...

خوشحال شدم .
موفق باشید
۰:۲۴, ۱۹/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #44

(۱۸/اردیبهشت/۹۲ ۰:۴۱)وحید110 نوشته است:  پس لازم شد بحثی داشته باشیم ...Wink
هر وقت بحثی داشتی یه پیغام خصوصی بده اگه تو انجمن بودم در خدمتم.
۱۲:۱۲, ۲۰/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #45
آواتار
خب هر کسی اعتقادات خودش رو داره و باید با ادبیات خاص طرف وارد مناظره شد و در این راه باید به نظرات یکدیگر احترام گذاشته بشه.بعد با منطق و استدلال و استنتاج به طرف حالی کنی:
داداش یا آبجی این منطقی تره.
۱:۳۸, ۱۶/مهر/۹۲
شماره ارسال: #46
آواتار
امام جعفر صادق (علیه السلام) :

قلــب هرگز به باطل بودن حــق
و به حـــق بودن باطل یقین نمی کند !

تفسیرالعیاشی ، ج 2 ، ص 53