کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 7 رای - 4.43 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحقیقی پیرامون موسیقی (مقاله ای از گروه بیداری اندیشه)
۲:۱۲, ۲۷/فروردین/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/خرداد/۹۴ ۱۳:۱۰ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام
چرا تا اسم موسیقی اسلامی میاید فقط مداحی را میشناسید؟
چرا فکر میکنید اسلام یعنی شما؟
من خواننده ای غربی میشناسم که در شعرش درباره مفاهیمی همچون فرار از خود پرستی و مبارزه با نفس میگوید.درست است بگوییم این انسان رستگار نمیشود چون مسلمان نیست؟
دوستان بازگردید و کتاب عدل الهی استاد مطهری را مرور کنید.موسیقی وداحی نیست.موسیقی یعنی نوای انگیزش روح نه نوای بد صدای یک نره خر که همه وجودش و شعرش پر از غم و خاک بر سری است.یادمان نرود اهل بیت گریه نمیخواهند آگاهی میخواهند.من به تمام آنچه که برخی به سبب کجروی ها و افراط و تفریط هایشان انجام میدهند اعتراض دارم.لطفا دگم نباشید و عادلانه و منصفانه مباحثه کنید.

تحقیقی پیرامون موسیقی

کاری از گروه بیداری اندیشه

[تصویر: Song.jpg]

محتوای تاپیک "تحقیقی پیرامون موسیقی" به صورت مقاله ارائه شده است.
فکر می کنم پاسخ بسیاری از سوالات پیرامون موسیقی را در این مقاله خواهید یافت

[تصویر: download_icon.gif]
لینک دانلود مقاله ی "تحقیقی پیرامون موسیقی از سرور پرشین گیگ

لینک دانلود مقاله ی "تحقیقی پیرامون موسیقی" از سرور ترین بیت

امضای asier
خود را بسازید؛ خود را با قرآن تطبیق دهید؛ رفتارتان، اخلاقتان را با دوستان، با مستکبران طبق برنامه قرآن تطبیق دهید، خداوند وعده کرده هرکس اینطور رفتار کند اجر دنیا و آخرت به او می دهد.
امام خامنه ای (مد ظله العالی)

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۵:۲۲, ۲۷/فروردین/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/فروردین/۹۰ ۵:۲۳ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #2
آواتار
من با موسیقی موافق نیستم حتی مثلا به اصطلاح مجازش و اینکه مثلا توی تلویزیون پخش شده. لطفا یک توصیه، حدیث، یه چیزی که نشون بده دین ما، قرآن ما، ائمه ما، ثقلینی که پیامبر به امانت بین ما گذاشت، به ما توصیه کرده چه موسیقی گوش بدیم بگذارین.
در غیر اینصورت عنوان مطلب رو به دانلود نواهای مذهبی تغییر بدین.

امضای بیداری اندیشه
[تصویر: signature.jpg]

والذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا
به یقین کسانی که در راه ما تلاش کنند را به راه های خود هدایت خواهیم نمود.
۱۰:۱۳, ۲۷/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #3
آواتار
(۲۷/فروردین/۹۰ ۵:۲۲)بیداری اندیشه نوشته است:  من با موسیقی موافق نیستم حتی مثلا به اصطلاح مجازش و اینکه مثلا توی تلویزیون پخش شده. لطفا یک توصیه، حدیث، یه چیزی که نشون بده دین ما، قرآن ما، ائمه ما، ثقلینی که پیامبر به امانت بین ما گذاشت، به ما توصیه کرده چه موسیقی گوش بدیم بگذارین.
در غیر اینصورت عنوان مطلب رو به دانلود نواهای مذهبی تغییر بدین.

سلام به دوست عزیزم بیداری اندیشه
شما سخنرانی آقای رائفی پور در زمینه ی موسیقی در قزوین رو گوش کردی؟؟؟!!!
می دونی توی این سخنرانی چی میگه؟!! در رابطه با افرادی که موسیقی رو ....
اگه گوش کردی یه بار دیگه به خاطر من نه به خاطر ارزش هاگوش کن

البته امیدوارم بی ادبی منو ببخشید

امضای EMPERATOR
ما تا آخرین نفر و تا آخرین منزل و تا آخرین قطره خون، برای اعتلای کلمه الله ایستاده‌ایم
۱۱:۰۳, ۲۸/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #4
آواتار
ایشون توی این سخنرانی ارزشمند که واقعا توصیه می کنم گوش کنید
اولا فتواهای مراجع در مورد موسیقی رو بیان می کنند و روایاتی که گوش دادن به لهو و لعب رو در حد فسق و کفر میدونه
بعد در مورد شرطی شدن توضیح می دن و اینکه موسیقی بسیار بسیار قوی در این زمینه کار می کنه. قوی تر از هر چیز دیگه.
بعد اشاره می کنند به آزمایش یک پزشک که به خودش دستگاه فشار سنج وصل می کنه و به انواع موسیقی ها گوش میده. متوجه می شه که با موسیقیهای مهیج فشار خون به شدت بالا می ره و با موسیقی های بی اندازه ملایم فشار خون به شدت افت می کنه. این بالا پائین رفتن فشار خون در اثر شنبدن آهنگ های متفاوت تا جایی پیش می ره که پزشک خودش متوحش می شه و از سلامتی خودش بیمناک و آزمایش رو متوقف می کنه.
ایشون در ادامه بیماری هایی رو بیان می کنند که در اثر موسیقی به وجود می یاد از جمله زخم معده ناراحتی اعصاب ناراحتی قلبی و...
و دلایل پزشکی رو بیان می کنند مبنی بر اینکه اگر بدون تحرک کافی به آهنگی گوش بدیم که مهیجه قلب ما به مرور زمان از کار می افته
دوستان برادر من یکی از افرادیه که شب می رفت زیر پتو آهنگ به اصطلاح دوبس دوبس گوش می کرد و به هر زبونی که باهاش حرف می زدم فایده نداشت تا این سخنرانی رو بهش دادم بعد که گوش کرد به من گفت من هم در قلبم گاهی اوقات احساس درد می کنم و هم روی شنوایی ام تاثیر گذاشته
علی ای حال
در ادامه سرنوشت موسیقی دانان معروف مثل بتهون رو بیان می کنن که با جنون و کری از دنیا رفتند.
ایشون معتقدند که موسیقی مثل داروست و ما چون از این دارو بی جا استفاده می کنیم مریض می شی.
بله استاد رائفی می گه من موسیقی رو نفی نمیکنم و اشاره می کنن به اینکه در طبیعت همه چیز هارمونیکه و فطرت از هماهنگی لذت می بره.
بعد تکه هایی از برگردان آهنگ ها رو پخش می کنند که در پس ظاهر ساده اش مفاهیمی شیطانی نهفته است
اما در نهایت خودشون گفتن که دیگه هیچ موسیقی ای گوش نمی کنن و حتی در مورد گوش کردن مداحی هم محتاط هستند. چون به هر حال ما از اثرات پنهانی که روی ناخودآگاهمون داره کاملا بی خبریم. حتی اگز مجاز باشه

امضای user313
هیچ پرسیده ای که عالم شهادت بر چه شهادت می دهد که نامی اینچنین بر او نهاده اند؟
شهید آوینی
۱۲:۳۳, ۲۸/فروردین/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/فروردین/۹۰ ۱۳:۱۸ توسط Aejem.)
شماره ارسال: #5
آواتار
البته در اینکه موسیقی یکی از سلاح های اصلی جریان کنترل ذهن و تلقین افکار پلید به ذهن انسان است، هیچ شکی نیست؛ ولی اگر بخواهیم تمامی موسیقی های ساخته شده تا کنون را این چنین و در جهت اهداف منفی بدانیم، به نظر من کمی زیاده روی کرده ایم.
برای مثال همین آهنگ تیتراژ سریال روز حسرت که در این تاپیک گذاشته بودم و مدیران عزیز زحمت کشیدند و اون رو حذف کردند، یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین موسیقی هایی بود که من در زندگیم شنیده بودم، و موجب شد تا من بتوانم دوباره به سمت تعالیم اسلامی و دینیم بازگردم.

حالا فکر کنید وقتی که میشود از ابزاری چون موسیقی چنین استفاده های بجایی را کرد و توسط آن در ذهن جوانان و دیگر افراد جامعه تاثیرات مثبتی گذاشت، پس چرا ما از آن استفاده نکنیم؟ اگر منتظر روایات و توصیه ی ائمه و بزرگان دین باشیم، که همین الان باید به جای نشستن پشت کامپیوتر و استفاده از ابزار خود آنها (یعنی اینترنت) در برابر خودشان، برویم و راه های دیگری را برای مبارزه با شیطان و هم پیمانانش پیدا کنیم، زیرا هیچ توصیه یا روایتی از هیچ ائمه ای بنابر استفاده از تکنولوژی های روز، در جنگ سرد نداریم.

مطمئن باشید اگر میتوانستیم از همان ابتدا، از ابزارهایی چون موسیقی، فیلم، انیمیشن و غیره به نحو احسنت استفاده کنیم، هم اکنون نصف بیشتر جوانان کشورمان در گمراهی بسر نمیبردند.
همین الان هم داریم همان اشتباه را تکرار میکنیم.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۵۰, ۲۸/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #6
آواتار
دوستان؛ من آدمی بودم که هر جور آهنگی گوش می‌کردم از اندی و سندی گرفته تا ریکی مارتین و متالیکا و... ابی و داریوش!
اما به لطف الهی تصمیم گرفتم زندگی‌ام رو بر مبنای حکم خدا شکل بدم نه بر مبنای هر چی که دلم می خواد. مشکل من و جوون های هم سن و سالم این بود که از یاد برده بودیم برای چی دنیا اومدیم. می‌خواستیم به هر قیمتی کاری رو که دلمون می‌خواست انجام بدیم و اگر نیم نگاهی به رساله و مرجع تقلید داشتیم به این دلیل نبود که واقعا اعمالمون رو منطبق بر حکم خدا کنیم. بلکه می‌خواستیم حکم خدا رو منطبق کنیم بر خواست خودمون و اگر جایی حکم خدا با خواست دل من تناقض داشت فکر نمی‌کردیم تخلف از این حکم فاجعه‌ای به بار بیاره. یا این جمله‌ی معروف رو می‌گفتیم که «کجای قرآن اومده؟!»
اولین قدم من این بود که ببینم مرجع تقلید در مورد آهنگ چی گفته. آهنگ حرام سه ویژگی داشت:
1. مخصوص مجالس لهو و لعب باشد.
2. آدمی را از حالت طبیعی خارج کند. یا زیاد شاد یا زیاد ناراحت کند.
3. صدای زن
وقتی من فی*ل*تر حکم خدا رو روی آهنگهام گذاشتم اصلا رائفی پوری نمی‌شناختم و نمی‌دونستم از نظر پزشکی چه بلایی به سرم می‌یاد که خدا ممنوع کرده. و هیچ لذتی بالاتر از این نیست که بعد از شناخت خدا و بعد از یقین به حکیم بودنش و بعد از اینکه با تمام وجود فهمیدی که چقدر دوستت داره و در حکمهاش سلامت روح و جسم تو رو با هم مد نظر داره، «عبد»ش باشی. هیچ لذتی بالاتر از تعبد نیست. اینکه خدا من نمی‌دونم عقلم نمیرسه اما بعضی جاها که فلسفه‌ی احکامت رو فهمیدم دیدم که چقدر عاشقم بودی و چقدر حکم تو سراپا حکمت بود، حالا به خاطر گردن نهادن به فرمان تو فلان چیز رو ترک می‌کنم یا فلان کار رو انجام می‌دم.
اگر بعد از تعبد، یه جوری فلسفه‌ی اون حکم رو فهمیدی باز هم لذتی مضاعف خواهی برد.
به هر حال؛
اگر آدم مثل گذشته‌ی من باشه که بخواد آزاد باشه و هر کاری دلش می‌خواد بکنه که دیگه جای حرفی باقی نیست.
اما اگر می‌خواد اعمال و رفتارش رو منطبق بر حکم خدا کنه، حکم مرجع تقلید ممنوعیت در همون سه مورده. خیلی هم حساسه و تشخیصش دشوار. برای هر کسی هم متفاوته.
اما در مورد اینکه دوست عزیزمون گفت نباید «دگم» باشیم من حرفی دارم.
ببینید. حکم دین در مورد آهنگ اگر حلال هم باشه حکم مباحه. نه ثواب یا واجب. به قول بیداری اندیشه، هیچ توصیه ای مبنی بر گوش کردن آهنگ به ما نشده. اگر چه با رعایت بعضی شرایط، حرام هم نیست. تقوا مراتب مختلف داره. اولین مرتبه‌اش ترک گناه و انجام واجبه. وقتی کسی خوب در این مرحله ورزیده شد باید به مستحبات و مکروهات هم اهمیت بده و در مورد کارهای مباحش هم بررسی داشته باشه. ما کار مباح خیلی داریم. مثلا از لحاظ شرعی هیچ ایرادی نداره اگر من بخوام بی دلیل 100 دور دور یک میدان بچرخم یا ده بار بدون دلیل قلعه‌ی شنی بسازم و خرابش کنم.
اما این ممنوعیت «عقلانی» داره. چون فرصت زندگی ما محدوده محدودتر از اونکه این‌طور تلفش کنیم. استاد خیلی خوبی داشتم که می‌گفت:
«قبل از انجام هر کار از خودت بپرس با انجام این کار چی به دست می‌یارم و چی از دست می‌دم؟»
من به این نتیجه رسیدم که اگر بر فرض روزی 3 ساعت آهنگ گوش می‌دم جدای از اینکه خطر افتادن در حرام برام هست، وقتم تلف می‌شه. اگر چیزی از دست ندم، چیزی هم به دست نمی‌یارم.
سختگیر نبودم که اگر جایی آهنگ مباح باشه خرده بگیرم. اما سعی کردم جایگزین خوبی براش پیدا کنم. به حمد الهی توفیق اینو پیدا کردم که سخنرانی‌های مفید رو جایگزینش کنم و زندگی‌ام خیلی عقلانی‌تر و روانم آروم‌تر شد. پس اگر کسی نمی‌خواد آهنگ گوش بده، فکر نکنیم آدم خشک و دگمی هست. اون دلایل منطقی خودش رو داره.
گوش، دهان روحه. همونطور که ما در انتخاب غذاها دقت می‌کنیم باید در انتخاب اونچه از طریق گوش به روحمون می‌خورونیم هم دقت داشته باشیم.
حالا دوستمون اشاره کردند که با آهنگ می‌شه کار فرهنگی کرد و من اینو اصلا رد نمی‌کنم. به افراد بستگی داره.
۱۷:۱۱, ۲۸/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #7
آواتار
لینک دانلود از از قسمت زیر پیگیری کند

اطلاع رسانی و سخنرانی های استاد رائفی پور
۱۹:۱۲, ۲۸/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #8

http://forum.bidari-andishe.ir/thread-2585.html

فایل سخنان استاد را میتوانید از این قسمت ببینید .

http://forum.bidari-andishe.ir/thread-80.html
۱:۲۹, ۲۹/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #9
آواتار
(۲۸/فروردین/۹۰ ۱۳:۵۰)user313 نوشته است:  
دوستان؛ من آدمی بودم که هر جور آهنگی گوش می‌کردم از اندی و سندی گرفته تا ریکی مارتین و متالیکا و... ابی و داریوش!
اما به لطف الهی تصمیم گرفتم زندگی‌ام رو بر مبنای حکم خدا شکل بدم نه بر مبنای هر چی که دلم می خواد. مشکل من و جوون های هم سن و سالم این بود که از یاد برده بودیم برای چی دنیا اومدیم. می‌خواستیم به هر قیمتی کاری رو که دلمون می‌خواست انجام بدیم و اگر نیم نگاهی به رساله و مرجع تقلید داشتیم به این دلیل نبود که واقعا اعمالمون رو منطبق بر حکم خدا کنیم. بلکه می‌خواستیم حکم خدا رو منطبق کنیم بر خواست خودمون و اگر جایی حکم خدا با خواست دل من تناقض داشت فکر نمی‌کردیم تخلف از این حکم فاجعه‌ای به بار بیاره. یا این جمله‌ی معروف رو می‌گفتیم که «کجای قرآن اومده؟!»
اولین قدم من این بود که ببینم مرجع تقلید در مورد آهنگ چی گفته. آهنگ حرام سه ویژگی داشت:
1. مخصوص مجالس لهو و لعب باشد.
2. آدمی را از حالت طبیعی خارج کند. یا زیاد شاد یا زیاد ناراحت کند.
3. صدای زن
وقتی من فی*ل*تر حکم خدا رو روی آهنگهام گذاشتم اصلا رائفی پوری نمی‌شناختم و نمی‌دونستم از نظر پزشکی چه بلایی به سرم می‌یاد که خدا ممنوع کرده. و هیچ لذتی بالاتر از این نیست که بعد از شناخت خدا و بعد از یقین به حکیم بودنش و بعد از اینکه با تمام وجود فهمیدی که چقدر دوستت داره و در حکمهاش سلامت روح و جسم تو رو با هم مد نظر داره، «عبد»ش باشی. هیچ لذتی بالاتر از تعبد نیست. اینکه خدا من نمی‌دونم عقلم نمیرسه اما بعضی جاها که فلسفه‌ی احکامت رو فهمیدم دیدم که چقدر عاشقم بودی و چقدر حکم تو سراپا حکمت بود، حالا به خاطر گردن نهادن به فرمان تو فلان چیز رو ترک می‌کنم یا فلان کار رو انجام می‌دم.
اگر بعد از تعبد، یه جوری فلسفه‌ی اون حکم رو فهمیدی باز هم لذتی مضاعف خواهی برد.
به هر حال؛
اگر آدم مثل گذشته‌ی من باشه که بخواد آزاد باشه و هر کاری دلش می‌خواد بکنه که دیگه جای حرفی باقی نیست.
اما اگر می‌خواد اعمال و رفتارش رو منطبق بر حکم خدا کنه، حکم مرجع تقلید ممنوعیت در همون سه مورده. خیلی هم حساسه و تشخیصش دشوار. برای هر کسی هم متفاوته.
اما در مورد اینکه دوست عزیزمون گفت نباید «دگم» باشیم من حرفی دارم.
ببینید. حکم دین در مورد آهنگ اگر حلال هم باشه حکم مباحه. نه ثواب یا واجب. به قول بیداری اندیشه، هیچ توصیه ای مبنی بر گوش کردن آهنگ به ما نشده. اگر چه با رعایت بعضی شرایط، حرام هم نیست. تقوا مراتب مختلف داره. اولین مرتبه‌اش ترک گناه و انجام واجبه. وقتی کسی خوب در این مرحله ورزیده شد باید به مستحبات و مکروهات هم اهمیت بده و در مورد کارهای مباحش هم بررسی داشته باشه. ما کار مباح خیلی داریم. مثلا از لحاظ شرعی هیچ ایرادی نداره اگر من بخوام بی دلیل 100 دور دور یک میدان بچرخم یا ده بار بدون دلیل قلعه‌ی شنی بسازم و خرابش کنم.
اما این ممنوعیت «عقلانی» داره. چون فرصت زندگی ما محدوده محدودتر از اونکه این‌طور تلفش کنیم. استاد خیلی خوبی داشتم که می‌گفت:
«قبل از انجام هر کار از خودت بپرس با انجام این کار چی به دست می‌یارم و چی از دست می‌دم؟»
من به این نتیجه رسیدم که اگر بر فرض روزی 3 ساعت آهنگ گوش می‌دم جدای از اینکه خطر افتادن در حرام برام هست، وقتم تلف می‌شه. اگر چیزی از دست ندم، چیزی هم به دست نمی‌یارم.
سختگیر نبودم که اگر جایی آهنگ مباح باشه خرده بگیرم. اما سعی کردم جایگزین خوبی براش پیدا کنم. به حمد الهی توفیق اینو پیدا کردم که سخنرانی‌های مفید رو جایگزینش کنم و زندگی‌ام خیلی عقلانی‌تر و روانم آروم‌تر شد. پس اگر کسی نمی‌خواد آهنگ گوش بده، فکر نکنیم آدم خشک و دگمی هست. اون دلایل منطقی خودش رو داره.
گوش، دهان روحه. همونطور که ما در انتخاب غذاها دقت می‌کنیم باید در انتخاب اونچه از طریق گوش به روحمون می‌خورونیم هم دقت داشته باشیم.
حالا دوستمون اشاره کردند که با آهنگ می‌شه کار فرهنگی کرد و من اینو اصلا رد نمی‌کنم. به افراد بستگی داره.
\ضرات ارجمند چرا اینجا کسی مطالب کسان دیگر رو سرسری میخونه؟
آقایان و ایضا بانوان گرامی،چرا اینجا تبدیل شده به دفاتر آیات عظام؟
موسیقی بده؟اخه؟واسه چی؟اصلا موسیقی چیه که نفی میکنیدش؟رفتار و گفتارتون جز دگم گروهی نیست.اینجا ایران اسلامیه نه ایران عربی و نه ایران غربی.ایران یعنی خلاقیت یعنی فهم یعنی تمدن یعنی اندیشه یعنی...باز هم بگم؟؟؟؟؟
اسلامی هم یعنی خدا و حق خدا معیار همه چیز حتی موسیقی.
موسیقی یعنی جریان سیال هماهنگ اصوات که آرامش روح را به دنبال داره.آیا این نیاز انسان نیست؟؟؟
همرزمان متعصب ما همواره به دنبال کلیشه سازی هستند.دست بردارید....این مملکت بزرگتر دارد.چه کسی گفته مداحی خوب است؟چه کسی گفته موسیقی بد است؟حضرات آیات عظام خبر دارند که موسیقی برخی خوانندگان غربی توانسته است گرایش مردم را به زندگی سالم و همراه با ایمان به خدا افزایش دهد؟؟؟؟
هی ننشینید ببافید.
از هم شما گله دارم بخصوص از جناب بیداری اندیشه.
ایک بار دیگر تکرار میکنم اینجا تالار گفتگو است یعنی من گفتم تو بشنوی و من میشنوم که تو چه میگویی.از گفته های ما باید تدبیر در بیاید.راه چاره...نه تحسین یا تنبیه همدیگر.
اگر جز این است که گفتم بفرمایید شاید من اشتباه آمده ام!!!!!!
دوستان لطفا هرکه درباره موسیقی بحث میکند علمی و مستدل و استنتاجی بحث نماید و نه قیاسی و صرفا انتزاعی.
از همکاری دوستان متشکرم
۴:۵۹, ۲۹/فروردین/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/فروردین/۹۰ ۵:۱۹ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #10
آواتار
صحبت هایی هر از گاهی در مورد موسیقی و درستی و نادرستی اون مطرح شد که در نتیجه اون تحقیق نسبتا خوبی پیرامون موزیک صورت گرفت که نتیجه اون رو به مرور اینجا قرار میدم. البته این تحقیق رو چند ماه پیش انجام داده بودم و میخواستم در فرصتی مناسب توی تالار بگذارم تا اینکه این موضوع پیش اومد. دوستان لطفا صبور باشین تا انتهای کار و نتیجه گیری بحث.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]