کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 5 رای - 3.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
واکاوی معضلات زن امروز
۲۰:۵۸, ۲۲/آذر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/آذر/۹۲ ۲۳:۳۷ توسط مجید املشی.)
شماره ارسال: #1

سلام
تایپکی تحت نهایت زن بودن توسط عبدالرحمن
مطرح شد که به دلایلی حذف شد
در این راستا سوالی دارم
میدانیم که زن بودن در همسر بودن خلاصه نمیشود یک زن میتواند 4نقش داشته باشد
1.مادر بودن
2.همسر بودن
3.دختر بودن
4.خواهر بودن
بحثهایی در پست های مختلفی صورت گرفت که در واقع جز جدل کردن به نتیجه خاصی نرسیدیم
ایا حقوق یک زن تنها تحت عنوان نقش همسری نادیده گرفته میشود؟
یا این نادیده گرفتن شامل نقشهای دیگر زن هم میشود؟
.
.
.
اما در خصوص تایپک نهایت زن بودن
اسلام هیچ گاه زن را محدود به خانه داری نکرده و زن میتواند به امور خارج منزل بپردازد
میتواند شغل داشته باشد ادامه تحصیل دهد میتواند ورزش کند.....
اما وظیفه اصلی یک زن مدیریت خانواده است وتمام اموری که از انها نام بردیم نباید این وظیفه اصلی را تحت شعاع قرار دهد
در جامعه امروزی اگر به دید عمیق نگاه کنیم معمولا یک زن به تمام امور فرعی میپردازد و از وظیفه اصلی خود غافل مانده است
و این به نوبه خود سرچشمه بسیاری از مشکلات.........
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 20 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۷:۵۲, ۲۰/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #191
آواتار
من بسیار با نظر شما موافقم و خودمم هم کاملا با موضوع اشاره کردم اما متاسفانه چیزی که مطرح هست همون تحصیلات بالا هست که یه دختر رو مجبور می کنه برای حفظ توانمندیش مشغول به کار بشه....اما خیلی از همین دختران شاید اگر به سراغشان بروی واز آنها بپرسی حاضری شغلت را به یک مرد بدهی و درقبالش ازدواج کنی کاملا بپذیرن ....به هر حال افزایش سن ازدواج ضربه محکم واساسی رو به خانوم ها وارد کرده که به نظر خودشان راه علاجش حضور در اجتماع و دیده شدن می باشدHuh
۱۸:۳۷, ۲۰/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #192
آواتار
یه آقای مصری رو من میشناختم که حول و حوش 45 سالش بود...
از آشنایان ما بود...
میگفت زنان ایرانی بسیار زیبا هستن و من حاضرم یه دونه داشته باشم و هیچ زن دیگه ای نداشته باشم...
ازدواج اولش ناموفق بوده و یه دختر 13-14 ساله هم داشت...
خلاصه...
یه بنده خدایی رو یه جا دیدن که واسه اش معرفی کنن...
دختره من حیث زیبایی و قد و بالا در درجه بسیار بالایی بود. بهش گفتن که این آقا یک همچین زنی میخواد و الآن هم توی دوبی زندگی میکنه، راضی هستی ما شما رو بهش معرفی کنیم؟
کم مونده بود دختره گریه کنه و به دست و پای این دوست ما بیفته که معلومه که راضیم و سریع معرفیش کن...
الآن شوهر کجا بود؟
این دوست ما هم رفته بود که این دخترو به ایشون معرفی کنه، فهمیده بود که ایشون ازدواج کرده...
یکی دو هفته بعد این دختر دوباره این دوست ما رو دید و ازش پیگیر ماجرا شد...
وقتی دوستم ازش عذرخواهی کرد که ایشون ازدواج کرده، اونقدر پکر شد که حد نداره...
یکی دیگه از دوستام هست که آدم راحتیه...
اما نه خیلی راحت...
اعتقاد داره باید با یکی چند ماه و یا چند سال دوست بود تا تشخیص داد میشه باهاش ازدواج کرد یا نه!
الآن با هر کی دوست میشه، سر جلسه دوم و سوم به هم میزنه...
اون دفعه بهش گفتم، چرا با هیچ پسری نمیسازی؟ گفت بابا! اینا همه شون جلسه دوم و سوم میگن "خوب! حالا کی میای خونه ما؟"
اتفاقاً فوق حسابداری هم داره و ماهی 2 تومن حقوقشه...
زیبایی و قد وبالا هم در حد بسیار عااالی...
اما به قول خودش از بی شوهری هی داره پارک دوبل یاد میگیره...
Big Grin
اونقدر دلش شوهر خوب و بچه میخواد که حد نداره...
توی خانواده های مذهبی مشکلات یه جوره و توی خانواده های نیمه مذهبی مشکلات بسیار بسیار بدتره...
یعنی اگه یکی یکم ظاهرش مومن نباشه، حتماً باید مثل غربی ها ازدواج کنه...
دیگه داره حق و باطل توی همه زمینه ها به شدت از هم جدا میشه...
تا چند سال آینده دیگه حد میانه ای وجود نخواهد داشت...
نه فقط در مورد حجاب و خانواده و ازدواج...
معتقدم مسائل سیاسی و همین جنگ اخیر غزه هم داره همین کارو میکنه...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۰:۱۸, ۲۱/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #193
آواتار
دقیقا با صحبتهای زینب جان موافقم!!
وضعیت ازدواج برای دختر خانمها مشخص نیست!!! آقا پسر های نیمه مذهبی دوست دختر می گیرند و آقا پسرهای مذهبی بیشتر دوست دارند ازدواج موقت کنند!!(یک نوع دوستی مشروع و مباح)

در چنین جامعه ای و در چنین شرایطی خب دوستان می گن اگه خودمون نتونیم دخترمون رو تو زندگی آیندش ساپورت کنیم خب بهتره که سعیش رو بکنه تا یه شغل مطمئن داشته باشه و حداقل بتونه بدون حضور یک مرد ، یک همسر (که کم کم داره گزینش حذف می شه از اجتماع با توجه به صحبتهای زینب جان) و بدون اینکه دستش جلوی کسی داراز باشه و زیر منت دیگری زندگی کنه از علم و سواد خودش بهره ببره!!

البته کاملا قبول دارم بیشتر معضلات ازون جایی شروع شد که بخشی از زنان دست به سنت شکنی زدند و هویت اجتماعیشون رو به جای خانواده و به عنوان یک مادر با شغل و درآمد تعریف کردند!! طبیعی بود که همون اتفاقی که دوستمون علائم ظهور اشاره کردند بیفته و جامعه رو به شدت دستخوش بحرانهای مختلف کرده هر چند بخشی از اندیشمندان می گن "که این یه حالت گذاره از سبک زندگی سنتی به مدرن! و پس از این مرحله تمامی افراد جامعه به مناصب اجتماعی خواهند رسید " ولی من خودم به شخصه غایت زن بودن رو در جامعه با تصدی شغل تعریف نمی کنم ولی اون چیزی که جای بحث داره اینه که آپشن شغل برای زن نباید بسته یا محدود بشه با توجه به اوضاعی که وجود داره، متاسفانه!!!! ولی خب این عقیده رو دارم که برخی مشاغل که اختلاط با نامحرم تو اونها زیاد هست مثل فروشندگی در جاهایی که خصوصا مشتریها علی الاصول خانم نیستند مناسب شان خانمها نیست! حتی بعضی مشاغل وابسته به تحصیل که ضررش برای اون خانم یا جامعه بیشتر هست!! مثل موردی که تو شهرداری تهران بود و همه در اخبار دیدیم و شنیدیم!!!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۲:۲۹, ۲۱/شهریور/۹۳
شماره ارسال: #194
آواتار
به نظرتون راه حلش چیه؟
نمی دونم ولی فک می کنم تقریبا همه ما امروز از امار بالای خیانت مردها به همسرانشون وبرعکس تو جامعه خبر داریم از تعداد زنان بیوه که ناشی از امار بالای طلاق تو جامعه هستن باخبریم اینکه واسه داشتن یه پشتیبان حاضرن وارد زندگی کسه دیگری بشن .....من قبول دارم مشکلات اقتصادی نقش مهمی در افزایش سن ازدواج داشته اما واقعا دلیلی اصلی همینه؟؟؟؟؟؟
به نظرم بیشتر از مشکل اقتصادی تجمل گرایی ورفاه زدگی جامعه اس که باعث عدم استقبال جوانها از ازدواج می شه ....چرا ازدواج تو سن کم الان راحت تر چون توقعات کمتره ...به نظرم به جای این که صورت مساله رو پاک کنیم سعی کنیم اون رو حل کنیم به جای اینکه داشتن شغل و درامد رو جایگزین همسر وخانواده کنیم روش ها و باورهارو طوری تغییر بدیم که نقش زن در خانواده پررنگ بشه و یک دختر هویت خودش رو در داشتن خانواده مستقل ببینه نه یک شغل پردرامد ورابطه ازاد و زندگی مجردی....به تعداداین همه دختر مجرد پسر هم درجامعه هست پس کار پیچیده ای نیست
۱۹:۱۷, ۲۲/اردیبهشت/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/اردیبهشت/۹۵ ۱۹:۴۲ توسط soheyl68.)
شماره ارسال: #195
آواتار
سلام

ان شاالله خودمون حلش می کنیم
پسرا اول جوونی کار بلد خواهند بود و زمینه ی راه اندازی کار هم آماده براشون
و دختر خانم ها هم درک خواهند کرد که به جز چند شغل که لازم هست برای حفظ شان و مقام و منزلت زن، زنان بر سر این کارها برن، جای دیگه ای کار نکنند.

اولا خود شما خانم ها مقصرید! (در این متن کلا منظور بعضی هاست و نه همه ی خواهران)
خیلی از شماها می رید سر کارهایی که نباید، نباید و نباید برید
شما می رید سر کار، متاسفانه حرمت خودتون رو میارید پایین و با حقوق کم و بدون بیمه و حاضر به پوشیدن لباس فلان جور و برخورد با هر جور مراجعه کننده به اون کسب و کار می شید و آقا پسره می مونه بیکار؛
حالا تو برو سر کار و منتظر باش تا خواستگار بیاد برات
خواستگار کجا بود؟ دنباله کاره
تو رفتی سر کار و اون بیکار
حالا هی منتظر باش
این قدر منتظر بمون تا پیر شی، ارزش خودت بیاد پایین و آخرش هم راضی به ازدواج با یکی بشی که با ایده آلت تفاوت داره و مشکلات بعدی.
همون پسرا که تو و دوستات و سایر همجنسات، جاشونو گرفتید، از شدت فقر و ... دزد می شن، معتاد می شن و هزار ناهنجاری که باعثش تو هستی.
پس تو متهمی
اون دنیا خیلی کار داری.

جامعه پرستار و پزشک خانم نیاز داره، پلیس خانم نیاز داره و ...
جامعه مادر نیاز داره، می دونی مادر یعنی چی؟ یعنی تربیت کننده ی جامعه. اتفاقا این که می گن جنس قوی تر، "نر"ه، اشتباهه؛ جنس قوی تر تویی. تو که خانم خونه می شی و مادر می شی؛ تربیت کننده ی آینده سازان جهان.

اندیشه کن
تویی بیندیش که می تونی امروز و فرداهارو تغییر بدی.
معیار انتخاب هات خداپسندانه بودن باشه.

دختر خانمی 30 و چند ساله
در انجمنی نوشت که می خواد کسب و کار راه اندازی کنه
و متاسفانه نوشت که مجرده و به خاطر فشار فقر حاضر به کاری شده که در شان ایشون نیست.
منظورشون این بود که فکر خودفروشی برای تامین معاش و کسب درآمد به ذهنشون رسیده بود.
متاسفانه برخی ها پیام خصوصی غیراخلاقی بهشون داده بودن و ایشون هم قصد ترک انجمن را داشتن.
بنده از طریق ایمیل باهاشون ارتباط برقرار کردم و ضمن معرفی چند فرصت شغلی، دلیل ازدواج نکردنشون رو پرسیدم؛
ایشون گفتن که خیلی دختر خانم های همسن و سال ایشون اطرافشون هستن که هنوز مجردن.
و در مورد اوضاع زندگی شون گفتن که خونه ای دارن که داره خراب می شه و پدرشون دیگه پولی نداره و قصد مهاجرت به روستا دارن. و گفتن شغلی پیدا کردن و دیگه نیازی به پیام ندیدم و خبری ندارم ازشون.

فاجعه ست
دختر ایرانی به خاطر این که پسرها کار ندارن تا این دختر، خانم بشه، به فکر چه کارها میفته؛
این همه شهید شدن که به اینجا برسیم؟ به جای این که دلت به حال شهدا بسوزه، به حال خودت بسوزه.

ببینید
همین الان برید در یک خیابون و دونه دونه شرکت ها و فروشگاه هارو ببینید و اونایی که لزومی نداره خانم کار کنه و خانم کار می کنه اونجا، بنویسید و یه محاسبه ی حدودی کنید یا اگر آماری هست، از اون استفاده کنید؛
ببینید اگر همه ی خانم هایی که الان سرکارهای مذکور هستن، نباشند، اوضاع چه طور می شه؟
پاسخ مشخصه؛ پسرا می رن سر کار و زندگی های مشترک شکل می گیره و وقتی همه سر زندگی باشن، فضایل اخلاقی بیشتر مشاهده می شه در جامعه و زندگی ها روشن تر می شن.
برخی این طور توجیه می کنن که صاحبکار و مدیر، نمی تونه حقوق بیشتری برای این کار بده و برای همین از خانم ها استفاده می شه؛ این توهین نیست به شما که خانمی؟ شما اونجا کار نکن، مجبور بشه پسری رو استخدام کنه، مطمئن باش حقوقشو می تونه بده.

پسر پولدار و تحصیل کرده ش هم الان مونده. دختره هم می ره سر کار و جامعه به اینجا کشیده شده.
خیلی که خداروشکر به اهمیت ازدواج آگاهی دارن، عقد کردن و خودشون رو از برخی مفاسد دور کردن، اما هنوز نمی تونن برن سر خونه و زندگی شون. هستن چند سال عقد کردن و هنوز نمی تونن برن خونه شون.

یکی از صحبت هایی که امروز پسرایی که نزدیک 30 سالشون شده و به خاطر کار و اشتغال و معیشت نمی تونن ازدواج کنن اینه که دختر جوونتر بگیریم یا 2-3 سال کوچکتر از خودمون؟!
دقت کنید
استدلال برخی این طوره که اگر مثلا حدود 20 ساله بگیریم، همونی که 22-23 سالگی دوست داشتیم بگیریم و تا الان نتونستیم، نمی شه! چون بچه ست و ما دیگه حوصله ی بجه بازی دختر 20 ساله رو نداریم. باید خانم و کدبانو باشه.
و اگر سن بالاتر بگیریم، معلوم نیست تا الان رابطه ای داشته یا نه، و این که چون شخصیتش مثل خودمون شکل گرفته، احتمالا سازش سخته و شاید نتونیم به خاطر همدیگه خودمون رو تغییر بدیم (همون خیر و حسنی که ازدواج در سنین پایینتر داره).
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]