کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 6 رای - 3.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چهارشنبه سوری یا آخرت سوزی (آیین باستانی یا خرافه ای محض؟!)
۲۳:۴۵, ۱۶/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/اسفند/۹۲ ۲:۲۳ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر: si6MGYz_400.jpg]

کمابیش در اطرافتان صداهای جهل و نادانی یعنی ترقه و نارنجک به گوش میرسه

میخوام در این تاپیک در مورد این سنت جاهلی صحبت کنیم

قبلش یه مکالمه قشنگ بین حضرت ابراهیم علیه السلام و مشرکان رو براتون بزارم

بسم الله الرحمن الرحیم (سوره شعراء)

و اتل عليهم نبا ابراهيم (69)
اذ قال لابيه و قومه ما تعبدون (70)
قالوا نعبد اصناما فنظل لها عاكفين (71)
قال هل يسمعونكم اذ تدعون (72)
او ينفعونكم او يضرون (73)
قالوا بل وجدنا آباءنا كذلك يفعلون (74)
قال افرءيتم ماضكنتم تعبدون (75)
انتم و آباؤ كم الاقدمون (76)
فانهم عدو لى الا رب العالمين (77)

و بر آنها خبر ابراهيم را بخوان
هنگامي كه به پدرش و قومش گفت: چه چيز را پرستش ‍ مي‏كنيد؟
گفتند: بتهائي را مي‏پرستيم و همه روز ملازم عبادت آنانيم.
گفت: آيا هنگامي كه آنانرا مي‏خوانيد صداي شما را مي‏شنوند؟
يا سودي به شما مي‏رسانند، يا زياني؟!
گفتند: فقط ما نياكان خود را يافتيم كه چنين مي‏كنند.
گفت: آيا ديديد چيزي را كه شما عبادت مي‏كرديد؟
شما و پدران پيشين شما.
همه آنها دشمن منند مگر پروردگار عالميان!

خیلی این مکالمه مهمیه

پدرامون این کارو میکردند ما هم میکنیم!!!

تازه چهارشنبه سوری مضر هم هست نه اینکه بی فایده باشه

نظرتون رو بگید
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 14 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲:۰۳, ۲۶/اسفند/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/اسفند/۹۴ ۲:۴۵ توسط عبد الرحمن.)
شماره ارسال: #131

در مورد استاد شهید مرتضی مطهري قبلا یه بار بحث شده اما مرورش شاید مفید باشه

استاد شهید مرتضی مطهري در کتاب «خدا در زندگی انسان» صفحه ۶۴ مطلبی درباره اینکه چرا در مقطع کنونی چهارشنبه آخر سال را برای این اعمال برگزیده اند، دارند که مرور آن خالی از لطف نیست:
چهارشنبه آخر سال... بسیاری از خانواده‌ها آتشی روشن میکنند، هیزمی روشن می کنند، بعد آدمهای گنده با یک هیکلهای نمیدانم چنین و چنین از روی آتش میپرند. ای آتش! زردی من از تو سرخی تو از من. این چقدر حماقت است.خب چرا چنین میکنید؟ آقا! این یک سنتی است مال ما. مردم از قدیم پدران ما چنین میکردند. قرآن میگوید اگر هم پدران گذشته تان چنین کاری میکردند شما وقتی می بینید یک کاری احمقانه است ... چرا دومرتبه این سند حماقت را هی سال به سال تجدید میکنید؟ این فقط یک سند حماقت است که هی کوشش میکنید که این سند حماقت را همیشه زنده نگه دارید. ماییم که چنین پدر و مادرهای احمقی داشته ایم.
«اولو کان آباوهم لایعقلون شیئا» سوره بقره170
از طرف دیگر قرآن نمی‌گوید هرچه که سنت است پس باید درهم کوبید و هرچه که نو است نوگرایی است.
پی نوشت اول: بر خلاف تصور عامه پریدن از روی آتش به معنای احترام به آتش و پرستیدن آن محسوب نمی شود، همانطور که ما از زیر قرآن عبور می کنیم و نه از روی آن! در معابد زرتشتی، آتشکده به گونه ای قرار دارد که افراد در هنگام ورود از زیر آن عبور می کنند نه از روی آن.

پی نوشت دوم: پریدن از روی آتش در وضعیت کنونی، همانطور که استاد شهید مطهری اشاره کرده اند بیانگر حماقت افراد است. حالا بچه ها را شاید بتوان توجیهی کرد اما بزرگتر ها !!!

پی نوشت سوم: وزیر بهداشت در پیج شخصی خود نوشت شنیدن نام چهارشنبه سوری کافی است تا تلخ ترین صحنه های کار حرفه ای، پیش روی یک پزشک مرور شود. و برای یک چشم پزشک تلخ تر چیست که؛ چشمان برخی هموطنان، بویژه جوانان و نوجوانان عزیز، به خاطر لحظه ای غفلت، تا پایان عمر بسته و از دیدن زیبایی های زندگی محروم شده اند. یا دستان گروهی، دیگر قدرت لمس لطافت های بهار را ندارند و انگشتان عده ای با تیغ بی تدبیری قطع شدند.
این بار نه به عنوان یک پزشک، که به عنوان مسئول سلامت مردم سرزمینم از نوجوانان، جوانان و خانواده ها می خواهم لحظه ای به ظاهر پر هیجان اما بواقع غافل کننده را، با اندوهی بی پایان معاوضه نکنند.

پیشینه تاریخی و فرهنگ آیینی و کهن ما سرشار از صحنه های زیبای زندگی است. از شب نشینی های خانوادگی تا محفل های گرم دوستانه و صمیمی برای خلق اوقاتی خاطره انگیز؛ از یادآوری قصه های کلیله و دمنه تا گلستان سعدی و حافظ خوانی بزرگان فامیل.
بر اساس رسمی دیرینه؛ شب چهارشنبه پایان سال، هنگام شادی است. بخاطر بدرقه سال کهنه و پیشواز سال نو. اما شادی میانه ای با خطر ندارد. بیایید امشب را در کنار خانواده و دوستان بدون ایجاد هر نوع ناهنجاری، خطر یا مزاحمت برای دیگران و خودمان جشن بگیریم و شادمان در کنار یکدیگر به استقبال بهار زیبا برویم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۵۰, ۲۷/اسفند/۹۴
شماره ارسال: #132

خودت خندت نمیگیره از حرفات؟!

مگه گفتمان جدیدی را داری آغاز می کنی؟!
۱۰:۳۳, ۲۵/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #133
آواتار
امسال خداروشکر تلفات کمتر بود
ولی
ولی
هر پارکی که قرار بود جشن توش برگذار بشه چراغ هاشو از قبل خاموش کرده بودن و پارک رو بسته بودن
میخوام بگم اگه عرضه داشتن نه پارک می بستن نه هیچی بلکه خودشون هم در کنار مردم در این جشن شرکت میکردن
شما مسئولین عرضه ندارید لیاقت ندارید اگه عرضه کنترل اجتماع مردم رو داشتید که مجبور نمی شدید پارکها و خیابون ها رو ببندید و همه لامپ ها رو خاموش کنید بعدم خودتون از ترس فرار کنید
یه شب جشن مردم رو نمیتونید ببینید چون. عرب هستید
حالا محرم که بیاد ۳ ماه میخوان عزاداری کنن
۳ ماه صدای بلندگو تو گوش مردم باشه
۳ ماه دعوا و کتک کاری و از بین بردن آبروی یه ملت سر غذای نذری
اینا اشکال نداره هااااااا
۱۰:۴۹, ۲۵/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #134
آواتار
(۲۵/اسفند/۹۵ ۱۰:۳۳)پارمیس نوشته است:  امسال خداروشکر تلفات کمتر بود
ولی
ولی
هر پارکی که قرار بود جشن توش برگذار بشه چراغ هاشو از قبل خاموش کرده بودن و پارک رو بسته بودن
میخوام بگم اگه عرضه داشتن نه پارک می بستن نه هیچی بلکه خودشون هم در کنار مردم در این جشن شرکت میکردن
شما مسئولین عرضه ندارید لیاقت ندارید اگه عرضه کنترل اجتماع مردم رو داشتید که مجبور نمی شدید پارکها و خیابون ها رو ببندید و همه لامپ ها رو خاموش کنید بعدم خودتون از ترس فرار کنید
:\
این دیگه خیلی بی انصافیه. شما گوزنو به شقیقه چرا ربط می دی؟
توی محرم، ۹۱ نفر زخمی و ۱ یه کشته به جای می مونه؟ اوج هرج و مرج در محرم اصوات کریحش هست که مزاحمت ایجاد می کنه. تلفات درست نمی کنه :\

بعد من متوجه لفظ "3 ماه" نشدم محرم یه چیزی کمتر از ۲۰ روز هست سر و ته عزاداری های علنی اش
و بعد تر از اون متوجه دعوا و کتک کاری سر غذای نذری نشدم. واینکه الان این چه ربطی به اون "مسئولین" ای داره که مدنظر شماس

پ.ن: دختر خانم ترقه که نه بمب می زنن زیرپات می ترکی می برنت بیمارستان دست و پاتو قطع می کنن بدبخت می شی. تو محرم حداقل همچین اتفاقی نمی افته

به قول یه عزیزی حتی آتئیست ها هم تو چهارشبنه سوری با هر انفجار داد می زنن یا امام حسین. دیگه شما از اونا هم بدتری
۱۲:۱۰, ۲۵/اسفند/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/اسفند/۹۵ ۱۲:۱۰ توسط amirabdi.)
شماره ارسال: #135
آواتار
نقل قول:امسال خداروشکر تلفات کمتر بود
ولی
ولی
من خودم از مخالفان سرسخت اسراف و اذیت و آزار مردم توی محرم هستم
چه بسا که خواهر یکی از دوستان بنده بخاطر صدای بلند طبل توی ایام محرم بچه ش سقط شد
ولی
ولی
ولی
شما هم دیگه خیلی دارید بی انصافی میکنید
بستن پارک ها بخاطر اینه که ملت نرن اون پارک رو بترکونن...
متاسفانه تنها چیزی که توی این روز رعایت نمیشه مراعات کردن حال بقیه ست
تازه امسال مثلا با کلی کمپین و خواهش و التماس از مردم 90 تا زخمی و 1 کشته داشتیم
اونوقت انتظار دارید پارک ها بسته نشه؟
۱۵:۴۹, ۲۵/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #136
آواتار
ای اونی که خون ازیایی تو تنته . آییییییییییی کوروش دوستان چه خفته اید که اینا فرهنگ عربی رو به اسم تمدن به شما خورودند .
ارمیس گرامی شما از تاریخچه این رسوم چقدر اطلاع داری؟
گرامی الان میخوای بگی ایرانیای باستان اینکارا رو میکردن مخصوصا زردشتیها دیگه درسته ؟
(۲۵/اسفند/۹۵ ۱۰:۳۳)پارمیس نوشته است:  یه شب جشن مردم رو نمیتونید ببینید چون. عرب هستید
یکم برو ببین ایا این رسم چهارشنبه سوری (حالا اصلا به درست و غلط بودنش کار ندام ) ببین اینطوری که الان اجرا میشه ایا با این ادعای فرهنگی که مردم ما ادعاشو دارن که ما x سال تمدن داریم و... حور میاد ؟ اصلا نظم عمومیم کار ندارم که بعدا حرف در بیاری ، خودت فکر کن ساعت 11 شب طرف از هرگونه مهمات نظامی داره استفاده میکنه که مثلا شاد باشه . خوبه همین مدتی پیش پلاسکو اتفاق افتاد همه داد میزدین که ای چرا اینارو بهشون نمیرسین و چرا هزار تا چرا و .... تو فضای مجازی نشر پیدا کرد و گفتن امثال ببخشین یکم حکم ادب کنین و به حرمت این دسته گ هایی که جونشون رو دادن امسال دیگه از این مسخره بازیا در نیارین.
اقا شادیتو بکن ولی دیگه نه اینکه ارامش دیگران رو بهم بزنی.
خانم محترم ، نظر و عقیده شما برای خودت محترمه
(۲۵/اسفند/۹۵ ۱۰:۳۳)پارمیس نوشته است:  حالا محرم که بیاد ۳ ماه میخوان عزاداری کنن
حساب کتاب هم کلا از دستون ر رفته احتمالا از عوارض سر و صدا ها و ترقه بازیای دیشبه که .... Blush
یک ماه چند روز است ؟
یک ماه سه ماه است در نگاه خانم پارمیس .
3 ماه کتک کاری برای غذا رو باید بزاریم به پای همون تمدنی که دیگه پوسیده . طرف خودش میره یجا جندتا غذا میگیره و زن و بچه ها هم هرکدوم به اندازه یکم ماه محرم هم میرن عذا می گیرن. فرهنگ رو باید پاس داشت . Angel
خو در اخر هم چند نقل قول بیارم برای اون چند خط اول که حتما منتظرین که چرا چنین چیزی اول گفتم
فقط بگم الان خانم پارمیس و دیگران بیان و بگم اینا دروغه باید اثبات کنن دروغ بودنش رو . البته تا الان که این گرامیان نتونستن مطالب رو در میاحث مختلف رد کنن . Blush
اگه میخوای بگین که این رسم خیلی باستاینه و دارای قدمته توی ایران باید خدمت شما گزارش کنم که یکم دیر جنبیدید و به شما اینو مثل خیلی چیزای دیگه اشتباه رسوندن و دیگه نشد عوض بشه Big Grin چرا ؟
از تعطیلات عید نهایت استفاده و از تحفیف کتاب 20 % هم کمک بگیرین تا همراه با من بشینین و این کتاب رو بخونین ، البته من خوندم و مطالب رو میدم شما ها برید و بخونین
خوب برای نمونه : شک نیست که افتادن این آتش‌افروزی به شب آخرین چهارشنبه سال، پس از اسلام است، چه، ایرانیان باستان شنبه و آدینه نداشتند. چون روز چهارشنبه نزد اعراب روز شوم و نحسی بود لذا برای رفع نحسی اقداماتی می‌کردند. بنابراین چهارشنبه سوری جزو جشن‌های ایران باستان نیست. اینو کی میگه؟ جهانگير اوشيدری تو کتاب دانشنامه مزدَیَسنا ، ایشون کیه ؟ موبد موبدان زرتشتيان ايران .
خو دیگه چی ؟
خانم پارمیس و دوستان ، این رسم پس زرتشتی نیست به چه دلیل یکیشو گفتم حالا بقیش ، فقط صبر داشته باشین و داغ نکنین ، کورش نیکنام رو میشناسین ؟ ای اونایی که ادعا زیاد دارین که زرتشت و ... ، ببینین ایشون چی میگه :

در دوره اسلامی بیشتر جشن‌های باستانی ایران فراموش شد و جشنهایی دیگر جای آنها را گرفت. جشنهایی هم كه از دوره باستان بازماند ، با گرویدن ایرانیان به دین اسلام و دگرگونی ذوق و اندیشه ایشان ، آیین آنها كما‌بیش رنگ برگرداند و دگرگرنی‌هایی یافت و با آیینهای غیر ایرانی آمیخت و به صورتی دیگر و گاه زیر‌نام‌هایی دیگر آشكار شد.

یكی از این گونه جشنها ، جشنی است كه در شب چهارشنبه آخر سال ، پیش از فرا رسیدن نوروز و بهار ، با مراسمی خاص برگزار می شود و به نام « شب چهارشنبه سوری » معروف است.
داداش سعدی کجایی ، بیا یه دورهمی اینجا الان هست بیا باهم روش کار کنیم / Heart

خود ایشون میگن که : از دورترین زمان برگزاری این جشن و چگونگی آیین و شیوه قدیمی آن آگاهی بسیار درستی در دست نیست. تنها نوشته كهنی كه از این جشن به اشاره نام می برد و پیشینه آن‌را می نماید ، كتاب « تاریخ بخارا » است.
یعنی چی ؟
این چخارشنبه سوری که اینقدر با اشتیاق میرین سمتش _ قابل توجه خانم پارمیس که میگن :
(۲۵/اسفند/۹۵ ۱۰:۳۳)پارمیس نوشته است:  یه شب جشن مردم رو نمیتونید ببینید چون. عرب هستید
خو این جشن هم از برای همونا بوده ، چطور این جشنه خوبه ولی بقیش جیزه ؟ بزن و بکوب و رقص و اهنگ عربی خوبه ولی ...

خو این دوتا رو فعلا داشته باشین چون میدونم بیشتر بگم منو کلا میخوایین سر به تن نداشته باشم الانشم خیلیل میخوان نباشه Big Grin سابقه داشته ها که تو پیام خصوصی به بنده چنین مطالبی گفته شده .
پس فعلا اگه میخوایین بگین رسم ایرانی باستانی هست یکم روش کار کنین و ریشهها شو در بیارین ، عمرا بتونین .
یه دوخط دیگه بگم و جانم رو بردارم و برم Big Grin
4 شنبه سوری یه رسم جاهلی بود و ربطی به اسلام هم نداره ( نیای بگی این اسلامیه و جیزه نه این برای دوران جاهلی هست ) بعدشم این رسم ربطی هم به باستان نداره پس اگه میخوای بگین قدیمیه بگین ولی به ایران قباستان نکنین چون توهین میشه . خرفای منو توهین میدونین ولی ایتارو نه Sad
حرف زیاده ولی دیگه صبرتون لبریز شده چشاتون کاسه خون
راسی اینم بگم و برم
(۲۵/اسفند/۹۵ ۱۲:۱۰)amirabdi نوشته است:  من خودم از مخالفان سرسخت اسراف و اذیت و آزار مردم توی محرم هستم
چه بسا که خواهر یکی از دوستان بنده بخاطر صدای بلند طبل توی ایام محرم بچه ش سقط شد
ولی
ولی
ولی
شما هم دیگه خیلی دارید بی انصافی میکنید
بستن پارک ها بخاطر اینه که ملت نرن اون پارک رو بترکونن...
متاسفانه تنها چیزی که توی این روز رعایت نمیشه مراعات کردن حال بقیه ست
تازه امسال مثلا با کلی کمپین و خواهش و التماس از مردم 90 تا زخمی و 1 کشته داشتیم
اونوقت انتظار دارید پارک ها بسته نشه؟
جناب amirabdi تشکر بابت این نوع نگاهتون . اسیب رسوندن و ضرر رسانی رو دین هم روش پافشاری داره ولی کو گوش شنوا. حبفم اومد این کلامتون رو تقدیر نکنم. انصاف هم خوب چیزیه. Rose
۱۷:۱۵, ۲۵/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #137
آواتار
من فقط یه سوال دارم ، چرا به این بمب و موشکا میگید چهارشنبه سوری ؟ اینا جرمه ! جشن نیست.

والا مادربزرگ ما که زنده بود ، شیرینی و سمنو و چایی درست میکرد ، تا همین 5-6 سال پیش همه ی فامیل جمع میشدیم توی خیابون خونشون ، از رو اتیش میپردیم ، کلی هم صله ارحام میشد. خیلی هم خوش میگذشت.

به این ترقه و بمب ها نگید چارشنبه سوری ! اینا والا جرمه باید باش برخورد بشه.

ما ریزعلی خواجوی داریم ، اسطوره داریم ، قدرشونو نمیدونیم ، غربیا هیچی ندارن ، یه پترس خیالی درست میکنن ، یه ارنولد ترمیناتور دوروغین درست میکنن، بعدش اونا میشه اسطوره و قهرمان های ما !!!! چون بعضی ها اصلا ارزش تاریخ و تمدن یه خاک رو نمیدونن و جالب اینحاست که بعدش میگیم اینقدر تهاجم فرهنگی واسه چی Blush
۲۳:۲۲, ۲۵/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #138
آواتار
سلام بر دوستان عزیز و گرامی
من هم به نوبه خودم توی این نوع مراسماتی که باعث جمع شدن و دیدار بیشتر افراد میشود شرکت میکنم.
البته از صحبت های استاد شهید مطهری و اقعا شوکه شدم ؛ چون ایشان به ندرت شنیده9 ام که اینقدر یک قشری رو تحقیر کنن.از این حالت مطمئن هستم که مسئله چهارشنبه سوری به دور از قضیه ترقه بازی و مشکلات زمان امروزی اون مسائل شرعی داشته که استاد اینطور عتاب کرده اند.
شاید مثل قضیه شطرنج این قضیه هم نوعی کفر به حساب بیاد.
از بارگزاری کننده کلیپ تشکر میکنم.
۱۰:۰۳, ۲۶/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #139
آواتار
(۲۵/اسفند/۹۵ ۲۳:۲۲)hosseinsagbaglo نوشته است:  سلام بر دوستان عزیز و گرامی
من هم به نوبه خودم توی این نوع مراسماتی که باعث جمع شدن و دیدار بیشتر افراد میشود شرکت میکنم.
البته از صحبت های استاد شهید مطهری و اقعا شوکه شدم ؛ چون ایشان به ندرت شنیده9 ام که اینقدر یک قشری رو تحقیر کنن.از این حالت مطمئن هستم که مسئله چهارشنبه سوری به دور از قضیه ترقه بازی و مشکلات زمان امروزی اون مسائل شرعی داشته که استاد اینطور عتاب کرده اند.
شاید مثل قضیه شطرنج این قضیه هم نوعی کفر به حساب بیاد.
از بارگزاری کننده کلیپ تشکر میکنم.

البت اینم در ذهن داشته باشیم که واقعا هیچ کسی کامل نیست. و نمیشه گفت هیچ وقتی تند روی یا کند روی نداشته . یا اطلاعات غلط رو مطالعه نکرده باشه. اگر بخوایم بنا بر شخص موضوعات رو بررسی کنیم ، دوویدن هم نوعی کفر حساب میشه
۱۴:۴۸, ۲۶/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #140

(۲۵/اسفند/۹۵ ۱۷:۱۵)Mohammad Trust نوشته است:  ما ریزعلی خواجوی داریم ، اسطوره داریم ، قدرشونو نمیدونیم ، غربیا هیچی ندارن ، یه پترس خیالی درست میکنن ، یه ارنولد ترمیناتور دوروغین درست میکنن، بعدش اونا میشه اسطوره و قهرمان های ما !!!! چون بعضی ها اصلا ارزش تاریخ و تمدن یه خاک رو نمیدونن و جالب اینحاست که بعدش میگیم اینقدر تهاجم فرهنگی واسه چی Blush
این تهاجم فرهنگی که میگین چی هست؟ مگه میشه به "هیچی" هم حمله کرد؟
به نظرم جامعه ای که هنوز صف ایستادن رو یاد نگرفته حرف زدن راجع به تاریخ و تمدنش کار خنده داریه.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا