کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 6 رای - 3.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چهارشنبه سوری یا آخرت سوزی (آیین باستانی یا خرافه ای محض؟!)
۲۳:۴۵, ۱۶/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/اسفند/۹۲ ۲:۲۳ توسط عبدالرحمن.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر: si6MGYz_400.jpg]

کمابیش در اطرافتان صداهای جهل و نادانی یعنی ترقه و نارنجک به گوش میرسه

میخوام در این تاپیک در مورد این سنت جاهلی صحبت کنیم

قبلش یه مکالمه قشنگ بین حضرت ابراهیم علیه السلام و مشرکان رو براتون بزارم

بسم الله الرحمن الرحیم (سوره شعراء)

و اتل عليهم نبا ابراهيم (69)
اذ قال لابيه و قومه ما تعبدون (70)
قالوا نعبد اصناما فنظل لها عاكفين (71)
قال هل يسمعونكم اذ تدعون (72)
او ينفعونكم او يضرون (73)
قالوا بل وجدنا آباءنا كذلك يفعلون (74)
قال افرءيتم ماضكنتم تعبدون (75)
انتم و آباؤ كم الاقدمون (76)
فانهم عدو لى الا رب العالمين (77)

و بر آنها خبر ابراهيم را بخوان
هنگامي كه به پدرش و قومش گفت: چه چيز را پرستش ‍ مي‏كنيد؟
گفتند: بتهائي را مي‏پرستيم و همه روز ملازم عبادت آنانيم.
گفت: آيا هنگامي كه آنانرا مي‏خوانيد صداي شما را مي‏شنوند؟
يا سودي به شما مي‏رسانند، يا زياني؟!
گفتند: فقط ما نياكان خود را يافتيم كه چنين مي‏كنند.
گفت: آيا ديديد چيزي را كه شما عبادت مي‏كرديد؟
شما و پدران پيشين شما.
همه آنها دشمن منند مگر پروردگار عالميان!

خیلی این مکالمه مهمیه

پدرامون این کارو میکردند ما هم میکنیم!!!

تازه چهارشنبه سوری مضر هم هست نه اینکه بی فایده باشه

نظرتون رو بگید
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۹:۴۵, ۱۷/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/اسفند/۹۲ ۹:۴۸ توسط Mohammad Trust.)
شماره ارسال: #11
آواتار
[تصویر: charshanbe-soori-NewFun_ir.gif]

چهارشنبه سوري
يکی از آئينهای سالانه ايرانيان چهارشنبه سوری يا به عبارتی ديگر چارشنبه سوری است. ايرانيان آخرين سه شنبه سال خورشيدی را با بر افروختن آتش و پريدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
چهارشنبه سوري، يک جشن بهاري است که پيش از رسيدن نوروز برگزار مي شود.
مردم در اين روز برای دفع شروبلا وبرآورده شدن آرزوهايشان مراسمی برگزار می کنندکه ريشه اش به قرن ها پيش باز می گردد.
مراسم ويژه آن در شب چهارشنبه صورت می گيرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نيز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردي من از تو ) می خوانند.
ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئينهای کهن ايرانيان است که همچنان در ميان آنها و با اشکال ديگر در ميان باقی بازماندگان اقوام آريائی رواج دارد.
اما دکتر نيکنام موبدزرتشتی و پژوهشگر درآداب و سنن ايران باستان، عقيده دارد که چهارشنبه سوری هيچ ارتباطی با ايران باستان و زرتشتيان ندارد و شکل گيری اين مراسم را پس از حمله اعراب به ايران می داند.
در ايران باستان هفت روز هفته نداشتيم.در ايران كهن هر يك از سي روز ماه، نامي

ويژه دارد، كه نام فرشتگان است. شنبه و يکشنبه و... بعد از تسلط اعراب به فرهنگ ايران وارد شد. بنابراين اينکه ما شب چهارشنبه ای را جشن بگيريم(چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده) خودش گويای اين هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ايران مرسوم شد."
[b]
"برای ما سال ۳۶۰ روز بوده با ۵ روز اضافه ( يا هر چهار سال ۶ روز اضافه ). ما در اين پنج روز آتش روشن می کرديم تا روح نياکانمان را به خانه هايمان دعوت کنيم.بنابراين، اين آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ايران باستان است و زرتشتيان به احتمال زياد برای اينکه اين سنت از بين نرود، نحسی چهارشنبه را بهانه کردند و اين جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری."
بخش كردن ماه به چهارهفته درايران،پس از ظهور اسلام است وشنبه و يكشنبه ودوشنبه و...ناميدن روز هاي هفته از زمان رواج آن .شنبه واژه اي سامي و

درآمده به زبان فارسي و در اصل "شنبد" بوده است.

"
[/b]سور"در زبان وادبيات فارسي

وبرخي گويشهاي ايراني به معناي"جشن"،"مهماني"و"سرخ" آمده است

[b]
مراسم چهارشنبه سوري
بوته افروزي:
در ايران رسم است كه پيش از پريدن آفتاب،هرخانواده بوته هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده اند روي بام ياحياط خانه ويادرگذرگاه درسه يا پنج ياهفت «گله» كپه مي كنند.با غروب

آفتاب ونيم تاريك شدن آسمان،زن ومردو پير و جوان گردهم جمع شده و بوته ها

را آتش مي زنند.در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هركدام سه باراز روي بوته هاي

افروخته مي پرند،تامگرضعف و زردي ناشي ازبيماري وغم را از خود بزدايندو سلامت وسرخي وشادي به هستي خودبخشند.مردم درحال پريدن از روي آتش ترانه

مي خوانند.
*زردي من از تو،سرخي تو از من* غم برو شادي بيا،محنت برو روزي بيا*اي شب چهارشنبه،اي كليه جاردنده ، بده مراد بنده*
خاکستر چهارشنبه سوري، نحس است، زيرا مردم هنگام پريدن از روي آن، زردي و یيماري خود را، از راه جادوي سرايتي، به آتش مي دهند و در عوض سرخي و شادابي آتش را به خود منتقل مي کنند.
هر خانه زني خاكستر را در خاك انداز جمع مي كند، و آن را از خانه بيرون مي برد و در

سر چهار راه، يا در آب روان مي ريزد.در بازگشت به خانه، در خانه را مي كوبد وبه

ساكنان خانه مي گويد كه ازعروسي مي آيد و تندرستي و شادي براي خانواده آورده است.
در اين هنگام اهالي خانه در را به رويش مي گشايند. او بدين گونه همراه خود

تندرستي و شادي را براي يك سال به درون خانه خود مي برد. ايرانيان عقيده دارند كه

با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضاي خانه را از موجودات زيانكار مي پالايند و

ديو پليدي و ناپاكي را از محيط زيست دور و پاك مي سازند. براي اين كه آتش آلوده

نشود خاكستر آن را در سر چهارراه يا در آب روان مي ريزند تا باد يا آب آن را با خود

ببرد.
مراسم كوزه شكني:
مردم پس از آتش افروزي مقداري زغال به نشانه سياه بختي،كمي نمك به علامت شور چشمي، و يكي سكه دهشاهي به نشانه تنگدستي در كوزه اي سفالين مي اندازند و هر يك از افراد خانواده يك بار كوزه را دور سر خود مي چرخاند و آخرين نفر ،كوزه را بر سر بام خانه مي برد و آن را به كوچه پرتاب مي كند ومي گويد: «درد و بلاي خانه را ريختم به توي كوچه» و باور دارند كه با دور افكندن كوزه، تيره بختي، شور بختي و تنگدستي را از خانه و خانواده دور مي كنند.
همچنين گفته ميشود وقتي ميتراييسم از تمدن ايران باستان در جهان گسترش يافت،در روم وبسياري از کشورهاي اروپايي ،روز 21 دسامبر ( 30 آذر ) به عنوان تولد ميترا جشن گرفته ميشد.ولي پس از قرن چهارم ميلادي در پي اشتباهي كه در محاسبه روز كبيسه رخ داد . اين روز به 25 دسامبر انتقال يافت
فال گوش نشيني:
زنان و دختراني كه شوق شوهركردن دارند،يا آرزوي زيارت و مسافرت،

غروب شب چهارشنبه نيت مي كنند و از خانه بيرون مي روند و در سر گذر يا سر چهارسو مي

ايستند و گوش به صحبت رهگذران مي سپارند و به نيك و بد گفتن و تلخ و شيرين صحبتكردن رهگذران تفال مي زنند. اگر سخنان دلنشين و شاد از رهگذران بشنوند، برآمدن حاجتو آرزوي خود را برآورده مي پندارند. ولي اگر سخنان تلخ و اندوه زا بشنوند، رسيدن به

مراد و آرزو را در سال نو ممكن نخواهند دانست.
قاشق زني:
زنان و دختران آرزومند و حاجت دار، قاشقي با كاسه اي مسين برمي دارند و شب هنگام در كوچه و گذر راه مي افتند و در برابر هفت خانه مي ايستند و بي آنكه حرفي بزنند پي در پي قاشق را بر كاسه مي زنند. صاحب خانه كه مي داند قاشق زنان نذر و حاجتي دارند، شيريني يا آجيل، برنج و يا مبلغي پول در كاسه آنان مي گذارد. اگر قاشق زنان در قاشق زني چيزي به دست نياورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود نااميد خواهند شد.گاه مردان به ويژه جوانان،چادري برسرمي اندازند و براي خوشمزگي و تمسخر به قاشق زني در خانه هاي دوست و آشنا و نامزدان خود مي روند.
آش چهارشنبه سوري:
خانواده هاييكه بيمارياحاجتي داشتندبراي برآمدن حاجت وبهبود يافتن بيمارشان نذرمي كردندودر شب چهارشنبه آخر سال «آش ابودردا» يا «آش بيمار» مي پختندو آن را اندكي به بيمار مي خوراندند و بقيه را هم در ميان فقرا پخش مي كردند.
تقسيم آجيل چهارشنبه سوري:
زناني كه نذر و نيازي مي كردند درشب چهارشنبه آخر سال، آجيل هفت مغز به نام «آجيل چهارشنبه سوري» از دكان رو به قبله مي خريدندوپاك مي كردند و ميان خويش و آشنا پخش مي كردند و مي خورند. به هنگام پاك كردن آجيل،قصه مخصوص آجيل چهارشنبه،معروف به قصه خاركن رانقل مي كردند. امروزه،آجيل جنبه نذرانه اش را از دست داده وازتنقلات شب چهارشنبه سوري شده است.
گرد آوردن بوته، گيراندن و پريدن از روی آن و گفتن عبارت "زردی من از تو، سرخی تو از من" شايد مهمترين اصل شب چهارشنبه سوری است. هر چند که در سالهای اخير متاسفانه اين رسم شيرين جايش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است.پس اميدورام دوستان عزيز با خواندن اين مطالب اين رسم را با انجام كارهاي خطرناك و استفاده از ترقه هاي خطرناك خراب نكنند.
مراسم ديگري مانند توپ مروارید ، فال گوش ، آش نذری پختن ، آب پاشی ، بخت گشائی دختران ، دفع چشم زخمها ، کندرو خوشبو، قلیا سودن ، فال گزفتن هم در این شب جزو مراسمات جالب و جذاب می باشد.
تحريف آيين چهارشنبه سوري:
يافته هاي پزوهشي نشان مي دهد كه تمامي آيين ها و يادمان هايي كه مردم ايران درشرایط مختلف بر پا مي داشتندو بخشي از آنها همچنان در فرهنگ اين سرزمين پايدار شده است ، با منش،اخلاق وخردنياكان مادرآميخته و در همه آنها ، اعتقاد به پروردگار ، اميد به زندگي ، نبرد با اهريمنان و بدسگالان و مرگ پرستان ، در قالب نمادها ، نمايش ها و آيين هاي گوناگون نمايشي گنجانده شده بود .
رفتار خشونت آميز و مغاير با عرف و منش جامعه نطير آنچه كه امروزه تحت نام چهارشنبه سوري شاهد آن هستيم ، در هيچكدام از اين آيين ها ديده نمي شود .
بهتر است بگوييم ، كساني كه با منفجر كردن ترقه و پراكندن آتش سلامتي مردم را هدف مي گيرند ، با تن دادن به رفتاري آميخته به هرج و مرج روحي ، آيين چهارشنبه سوري را تحريف كرده اند.
[تصویر: cd1811b8-70d8-455b-afa0-92b669aacd44.jpg]

من میگم این یه جشنه ، هر کسی دوست داره میگیره و هر کسی دوست داره نمیگیره.کسی نباید دخالت کنه. دیگه دخالت تا چه حد
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۱:۳۹, ۱۷/اسفند/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/اسفند/۹۲ ۱۱:۵۵ توسط neyestan23.)
شماره ارسال: #12
آواتار

(۱۷/اسفند/۹۲ ۴:۳۴)ﻋﺒﺪﺍﻟﺮﺣﻤﻦ نوشته است:  ﺧﺐ ﺍﻭﻟﺶ ﺗﯿﺮ ﻭ ﺗﺮﻗﻪ ﺭﺩ ﺷﺪ

ﺣﺎﻻ ﺍﺯ ﺭﻭ ﺁﺗﺶ ~ﺭﯾﺪﻥ

ﺩﯾﮕﻪ ﭼﯽ ﻣﻮﻧﺪ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺍﺳﻢ ﻣﻮﻫﻮﻣﯽ؟

ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺍﻟﻠﻪ
ﻫﻤﻮﻥ ﺳﻮﺭ ﺩﺍﺩﻧﺶ ﻣﯿﻤﻮﻧﻪ ﮐﻪ ﺍﺻﻞ ﭼﻬﺎﺭﺷﻨﺒﻪ ﺳﻮﺭﯼ ﺑﻮﺩﻩBlush
۱۳:۵۱, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #13
آواتار

چرا اینقدر سخت میگیرید
توی یه روز از سال خانواده ها جمع میشن میرن بیرون یه آتیش روشن میکنن مگه بده؟؟؟؟؟
چیش خریته؟؟؟؟؟

اون کسایی خریت میکنن که تو چهارشنبه سوری نارنجک میترکونن
اگه این جوری حساب کنیم پس برگزاری شب یلدا هم خریته چون گذشتگان ما ولادت دوباره خورشید رو جشن میگرفتند و امروزه این شب باعث صله ارحام میشه و ثواب هم داره .
بجای این کارا باید به بعضی بدعت ها که داخل دین به وجود آمده توجه کرد.

از اون ادبیات هم خیلی بدم میاد خریت خریت خریت
این چه جور صحبت کردنه
این جوان های امروزی تو ایران که بیشتر چسبیدن به تاریخ گذشتشون تا دینشون ، باید اون ها رو جذب دین کرد.
اون وقت ما بجای اینکه با ملایمت اون ها رو به دین جذب کنیم
هی میگم خریته خریته
خب فکر میکنید اون جوان با شنیدن این حرف ها از یک مذهبی ، از دین خوشش میاد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
تا جایی که من شنیدم پیامبر های خدا هم برای دعوت کردن کردن بت پرست ها به دین با ملایمت با هاشون صحبت میکردن نه این که بگن این کارایی که میکنین خریته و شما احمق هستید .

اذْهَبا إِلی فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغی فَقُولا لَهُ قَوْلاً لَیِّنًا لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشی. (طه: 43 و 44)
به سوی فرعون بروید که سرکشی کرده است. با او به آرامی و نرمی سخن بگویید، باشد که پند گیرد.

خداوند بزرگ به پیامبرش گفته با فرعون به آرامی سخن بگو دقت کنید با فرعون

۱۴:۴۶, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #14
آواتار
محمد همینی که ارسال قبلیت بود رو یبار خوندی؟

نقل قول:
قاشق زني:

[/b]
زنان و دختران آرزومند و حاجت دار، قاشقي با كاسه اي مسين برمي دارند و شب هنگام در كوچه و گذر راه مي افتند و در برابر هفت خانه مي ايستند و بي آنكه حرفي بزنند پي در پي قاشق را بر كاسه مي زنند. صاحب خانه كه مي داند قاشق زنان نذر و حاجتي دارند، شيريني يا آجيل، برنج و يا مبلغي پول در كاسه آنان مي گذارد. اگر قاشق زنان در قاشق زني چيزي به دست نياورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود نااميد خواهند شد.گاه مردان به ويژه جوانان،چادري برسرمي اندازند و براي خوشمزگي و تمسخر به قاشق زني در خانه هاي دوست و آشنا و نامزدان خود مي روند.

این مورد بالایی بنظرت کجاش درسته؟

نقل قول:
گرد آوردن بوته، گيراندن و پريدن از روی آن و گفتن عبارت "زردی من از تو، سرخی تو از من" شايد مهمترين اصل شب چهارشنبه سوری است

شما گفتی اون جمله رو نمیگی

اینجا گفته مهمترین اصل چهارشنبه سوریه

و ....

توجه کنید

مثلا من بهتون بگم از امسال سه شنبه آخر سال برید خونه پدر بزرگ مادربزرگا مهمونی

این یچیزیه که میتونه از اسلام در بیاد

ولی این مراسم بی معنی که فایده نداره (از روی آتش پریدن و ...) واقعا چه نفعی میرسونه؟

آتش وسیله گرم کردن و نور دادنه و بس

انقدر آدم بودن بخاطر از روی آتش پریدن یه بلایی سرشون اومده

حرف پایانی

شما میگی "من" دلم میخواد و چون من میخوام کسی حق نداره حرف بزنه و حتی به خوبی یا بدیش فکر هم نمی کنم

یعنی آخر منطقه!

نقل قول:
توی یه روز از سال خانواده ها جمع میشن میرن بیرون یه آتیش روشن میکنن مگه بده؟؟؟؟؟

همیشه این سنت شکنی ها فحش خوری خودش رو داشته

کما اینکه سر چندتا تاپیک فحشاشو خوردم

آتش روشن میکنن

نماد چیه؟

آیا همین آتش روشن کردنه و بس؟

فلسفشو میدونن؟

نقل قول:
چیش خریته؟؟؟؟؟

خدا تو سوره جمعه عالمان بی عمل رو به خر تشبیه کرده

پس خدا هم بی ادبه؟

استاد میگن کاری که میکنی اصلا میفهمی؟

حماقت هم همینه

احمق یعنی کسی که از عقلش استفاده نمیکنه

من هم شاید یه زمانی حماقت بکنم

نقل قول:
اگه این جوری حساب کنیم پس برگزاری شب یلدا هم خریته چون گذشتگان ما ولادت دوباره خورشید رو جشن میگرفتند و امروزه این شب باعث صله ارحام میشه و ثواب هم داره .

بجای این کارا باید به بعضی بدعت ها که داخل دین به وجود آمده توجه کرد.

شب یلدا هم اگر با نیت صله ارحام و این چیزا باشه خوبه

ولی اون ولادت خورشید و اینا باید ببینیم میفهمیدن یا نه

ببین برادر من

ما میخوایم بزرگ بشیم

چون قدیمیا یه کاری می کردند دیگه کسی حق نداره حرف بزنه؟

مورد مشابهش در دین مثلا علم کشیه یا قمه زنی

میگن چون قدیمیا انجام میدادن و کسی چیزی نگفته پس خوبه(بحثشو جدا کنید اگر خواستید بحث کنید)

هرچیزی سر جای خودش

بدعت در دین جدا

سنت های غلط هم جدا

نقل قول:
خب فکر میکنید اون جوان با شنیدن این حرف ها از یک مذهبی ، از دین خوشش میاد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

تا جایی که من شنیدم پیامبر های خدا هم برای دعوت کردن کردن بت پرست ها به دین با ملایمت با هاشون صحبت میکردن نه این که بگن این کارایی که میکنین خریته و شما احمق هستید .

تاریخ گذشته

یک نفر رو بیارید که برخلاف تعصب کور رفته باشه دنبال باستان گرائی

یک نفر فقط

من در این تاپیک از اولش با دلیل رفتم جلو

استدلال شما عملا استدلال مشرکان عصر حضرت ابراهیمه (استدلالتون نه خودتونCool )

باز هم میگم بحث اصلی من همین از روی آتش پریدن و این جور کاراست که اکثرا هم کسی بهش توجه نمیکنه

در آخر همون حرف وحید رو دوباره بخونید

اگر یک نفر از این افراد مسلمون باشن

فقط یک نفر

باید این کارای سر و صدا کردن رو ترک کنه

چیزی به نام حق الناس تو دین ما هست

همین امسال اگر نیرو انتظامی یکی رو بگیره پدرشو در بیاره 24 تا پدر مادر پیدا میکنه که چرا گرفتیدش

چرا؟

چون در عمل همین ترقه زدن ها رو جزو مراسم میدونن

تمام
۱۴:۵۳, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #15
آواتار
(۱۷/اسفند/۹۲ ۱۴:۴۶)عبدالرحمن نوشته است:  تاریخ گذشته

یک نفر رو بیارید که برخلاف تعصب کور رفته باشه دنبال باستان گرائی

یک نفر فقط

من در این تاپیک از اولش با دلیل رفتم جلو

استدلال شما عملا استدلال مشرکان عصر حضرت ابراهیمه (استدلالتون نه خودتونCool )

من نفهمیدم کجای استدلال من شبیه کافران عصر حضرت ابراهیمه ؟؟؟؟؟؟

من همین جوان هایی رو می گیم که گردنبند اهورا مزدا میندازن گردنشون و تو خیابون ولگردی میکنن
۱۵:۰۰, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #16
آواتار
سلام
ریشه چهارشنبه سوری به مردم سوریه بر میگرده؟؟؟ WinkSmileBig Grin
۱۵:۳۴, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #17
آواتار
(۱۷/اسفند/۹۲ ۱۴:۵۳)سرباز منتظر نوشته است:  من نفهمیدم کجای استدلال من شبیه کافران عصر حضرت ابراهیمه ؟؟؟؟؟؟

من همین جوان هایی رو می گیم که گردنبند اهورا مزدا میندازن گردنشون و تو خیابون ولگردی میکنن

منظورم استدلال شما و محمد بود

چون قدیمیا انجام میدادن بر هیچ مبنا و فایده ای
۱۶:۲۲, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #18
آواتار
میترسم چند سال دیگه هم بگن جشن های اسلامی قدیمی بوده و ولش کنیم. چیز مهمی نبوده که.

موسی به دینش ، عیسی به دینش
۱۶:۳۹, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #19
آواتار
تنها بدیه چهار شنبه سوری اینه که خدا تومن پول میره تو جیب چین کمونیست
اونوقت در کنارمون تو همین شهر،پدری شرمنده یه دست لباس نو واسه بچه اشه
منو یاد ایه قران میندازه که میگه
کلا بل تحبون العاجله(20 قیامت)
یه صدایی
یه هیجانی
...

کلا ادمی خوشی های نزدیک زودگذر رو دوست داره

چقدر باعث ازار خانمای باردار و افراد مسن میشن
میشد فقط صله رحمش رو نگه داشت

مادربزرگم هر وقت میترسید کلی لعنتشون میکرد
واقعا می ارزه؟؟Dodgy
۱۶:۴۵, ۱۷/اسفند/۹۲
شماره ارسال: #20
آواتار
(۱۷/اسفند/۹۲ ۳:۳۶)وحید110 نوشته است:  من کاری ندارم به این مراسم . همیشه هم میرم نگاه میکنم

اما یادمون باشه
هر صدای ترقه ای به کوش کسی برسه و ازار ببینه حق الناسه
الودگی هوا حق الناسه
خراب شدن اسفالت حق الناسه
راه بندون حق الناسه
اسیب دیدنها حق الناسه
هدر دادن پول برای ترقه اصرافه
استمداد از اتش شرکه
صرف بیت المال برای کنترل این روز حق الناسه
و الا ما شاالله گناهان دیگری که خودتون بهتر میدونید .

گناهانی که شاید دوست داریم نبینیمش
یا فکر میکنیم خدا نمیبینه و اصلا اثری نداره

یا حق

حرفاتون کاملا درسته
ولی یه سوال
اگر اون یه عده نرن آتیش روشن کنن...شما دقیقا چه آتیشی رو میخواهید نگاه کنید؟!
همین که میگید میرید تماشا میکنید یعنی از این تفریح خوشتون میاد ....
اونوقت به نظرتون این وسط یه عده باید بدنام بشن...که عده دیگر تماشا کنن آخرشم بعد از دیدن تصاویر real!
بفرمایند دیدی؟
دیدی چقدر حق الناس میکنن...مردمو ذله! میکنن.....در عین حال که خودشون از تماشای آتش کاملا لذت بردن....
به حق جواب من رو بدید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا