کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیرامون توبه ی حر و توبه ی بعد از محاربه
۲۰:۳۰, ۱/آبان/۹۳
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیمیکی از نکاتی که در مورد حر بن یزید ریاحی بسیار روایت شده این است که ایشان پیش از آغاز جنگ ندای یاری فرزند پیامبر را لبیک گفت و به سپاه امام حسین(علیه السلام) پیوست. درنتیجه او هیچگاه به جنگ با فرزند علی ابن ابیطالب بلند نشد و هیچ هتک حرمتی به جایگاه ایشان نداشت.


ماجرای توبه حضرت حر در تاریخ اینگونه آمده است:

«وقتی امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا پس از موعظه های بسیار، فریاد برآوردند که:
"اما مِنْ مُغيثٍ يغيثُنا لِوَجْهِ اللَّهِ تَعالى؟ اما مِنْ ذابٍّ يَذُبُّ عَنْ حَرَمِ رَسُولِ اللَّهِ
(آیا فریادرسی هست که به فریاد ما رسد و از خدا جزای خیر بطلبد؟ و آیا کسی هست که شرّ این قوم را از حرم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم باز دارد؟!)

بدن "جناب حر" شروع به لرزیدن گرفت و اشک از چشمانش جاری شد. به سمت ابن سعد رفت و با او بگومگویی کرد اما دید که سپاه عهدشکن کوفه، تنها برای جنگ با فرزند زهرای مرضیه(سلام الله علیها) به کربلا آمده است.


اینگونه بود که به بهانه ای، اسبش را زین کرد و به سمت سپاه امام حسین(علیه السلام) به راه افتاد. در حالی که دست بر سر نهاده بود می‌گفت:

"اللَّهُمَّ الَيْكَ انبْتُ فَتُبْ عَلَىَّ فَقَدْ ارْعَبْتُ قُلُوبَ اوْلِيائِكَ وَأوْلادِ بِنْتِ نبِيِّكَ
(بار خدایا به سوی تو بازگشته‌ام، توبه مرا بپذیر که من رعب و وحشت در دل دوستان تو و فرزندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم افکند.)

خدمت حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) آمد و با حالتی عجیب توضیح داد که هرگز نمی پنداشت این قوم سر جنگ با ایشان داشته است و از غریب کربلا درخواست کرد تا توبه اش را بپذیرد و... (ابن عثم، الفتوح؛ مقتل للخوارزمی و...)
اینجا بود که امام حسین(علیه السلام) فرمود:
خدا توبه ات را می پذیرد...»مروی بر ماجرای توبه «حضرت حر» به خوبی نشان می دهد که ایشان نه تنها مسیر خود را تغییر دادند و قصد حضور در سپاه اباعبدالله(علیه السلام) را کردند بلکه در این زمینه با عمرسعد نیز به بگومگو پرداخت و پس از آنکه از تغییر مسیر آنها ناامید شد شخصا مسیر توبه را در پیش گرفت و هیچ‌گاه به جنگ با فرزند علی(علیه السلام) برنخواست و در رکاب سید الشهدا(علیه السلام) به شهادت رسید.* توبه پس از محاربه چه حکمی دارد؟

یکی از نکات دیگری که در ماجرای «توبه حر» به وضوح دیده می شود این است که توبه پس از محاربه و قبل از آن از احکام و حدود مجزایی برخوردارند.

مرحوم راغب در مفردات مي گويد :
(التوب ترك الذنب علي اجمل الوجوه و هو ابلغ وجوه الاعتذار)

توب ترك گناه به بهترين وجه و آن رساترين و گوياترين شكل از اشكال مختلف پوزش خواهي است.


قانونگذار در مواد ۹۸ و ۱۳۷و ۱۵۶و ۱۶۲ و بند ۵ ماده ۲۱۷ به ترتيب توبه زنا كار و شرابخوار و مرتكبين لواط و مساحقه و سارق را بشرطي كه قبل از اداي شهادت شهود صورت پذيرد مسقط حد دانسته است و در ماده ۲۱۱ مي گويد:
«هرگاه محارب و مفسد في الارض قبل از دستگيري توبه كند حد ساقط مي شود و اگر بعد از دستگيري توبه كند حد ساقط نمي شود.»

اگر قبل از دست يافتن بر محارب او توبه كند حد ساقط مي شود ليكن حقوق مردم مانند قتل و جرح و مالي كه بعهده محارب است با توبه ساقط شدني نيست.

ول تاب بعد الظفر به لم يسقط عنه و حد و لاقصاص و لا غرم (بلاخلاف و لا اشكال) و چنانچه بعد از ظفر يافتن بر محارب، محارب توبه كند حد و قصاص غرامت ساقط نمي شود.

عبارت حضرت امام در صفحه ۴۹۳ جلد دوم تحرير الوسيله نيز تقريباً همين است.


اهمیت مرور این موارد فقهی و قانونی زمانی بیشتر به چشم می آید که بار دیگر یادآوری نماییم در روزهای فتنه ۸۸ اعتماد بخشی از مردم مخدوش شد، چندین نفر کشته شدند، خساران مالی داخلی و بین المللی زیادی به کشور وارد گردید، وجهه جهانی نظام تخریب و در نتیجه دشمنان جری تر و شدت تحریم های ناعادلانه بیشتر از گذشته شد.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۰۲, ۴/آبان/۹۳
شماره ارسال: #2
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیمحر (فرمانده سپاه عمر سعد) تا قبل از کربلا حر است!
حری که تا قبل از عاشورا خود را به پناه ولایت خیمه های حسین رسانده باشد و الا بعد از عاشورا که برخی خیمه های حسین را سوزنداند و برخی دیگر قرآن و پرچم های عزای حسین را، دیگر حر نیستند.

حر را به امامش حسین می‌شناسند چرا که زیر خیمه ولی امرش حسین است.
حر عاشورای حسینی، ولایی است و رنگی از غیر حسین ندارد، دستش در دست مستکبران نیست...


داستان کربلایی که ما شناختیم حتی "سیاهی لشکر" سپاهش هم حساب است چه در سپاه امام حسین و چه سپاه عمرسعد!


داستان آن مرد مجازات شده که سیاهی لشکر دشمن بود را باید دوباره خواند:

...از او پرسیدم:
«چرا چشمانت کور شده است؟»

گفت: من در کربلا در روز عاشورا (در میان لشکر عمر سعد) حاضر بودم، ولى نه نیزه ‏اى انداختم، و نه شمشیر زدم و نه تیرى افکندم، هنگامى که امام‏ حسین‏ علیه السّلام کشته شد، به خانه ‏ام بازگشتم...


عرض کردم:
«اى رسول خدا! سوگند به خدا نه شمشیر زدم و نه نیزه افکندم، و نه تیر انداختم»
فرمود:«صدقت و لکن کثّرت السّواد،
راست مى‏ گویى ولى موجب افزودن سیاهى لشکر دشمنان شدى.»

(غم نامه کربلا / ترجمه اللهوف على قتلى الطفوف، ص: 160)این سرنوشت "سیاهی لشکر" است امان از سران و نقش‌آفرینان آن...یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۳۱, ۲۴/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #3
آواتار
مگر نه اینکه در توبه همیشه باز هست؟ سوالی که ذهن من رو خیلی درگیر خودش کرده، این هست که بنده شنیده ام، با ظهور امام زمان، درهای توبه بسته می شود و امکان توبه وجود ندارد:


پایان یافتن فرصت توبه و فایده نداشتن ایمان پس از طلوع خورشید از مغرب و ظهور امام مهدی

در بسیاری از روایات طلوع خورشید از مغرب به این نکته اشاره شده است که پس از این طلوع، درب توبه بسته خواهد شد و ایمان افراد سودی به حالشان نخواهد داشت

(ابن‌حنبل، بی‌تا: ج4، 239 - 240؛ نسائی، 1411: ج6، 344؛ ابن ماجة القزوینی، بی‌تا: ج2، 1353؛ بیهقی، بی‌تا: ج1، 281 - 282؛ ترمذی، 1403: ج5، 205 - 206؛ هیثمی، 1408: ج10، 198؛ صنعانی، بی‌تا: ج1، 204 _ 206؛ طبرانی، 1406: ج8، 56 _ 57، ج10، 206؛ مروزی، 1414: 398)این حرف چه قدر درسته؟ من نمی تونم درک کنم که باب توبه چه طور بسته می شود. آیا باب توبه برای مردم گنهکار عادی (کسانی که سردمدار نیستند) هم بسته می شود ؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۴۱, ۲۴/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #4
آواتار
(۲۴/بهمن/۹۶ ۱۸:۳۱)فنا نوشته است:  مگر نه اینکه در توبه همیشه باز هست؟ سوالی که ذهن من رو خیلی درگیر خودش کرده، این هست که بنده شنیده ام، با ظهور امام زمان، درهای توبه بسته می شود و امکان توبه وجود ندارد:


پایان یافتن فرصت توبه و فایده نداشتن ایمان پس از طلوع خورشید از مغرب و ظهور امام مهدی

در بسیاری از روایات طلوع خورشید از مغرب به این نکته اشاره شده است که پس از این طلوع، درب توبه بسته خواهد شد و ایمان افراد سودی به حالشان نخواهد داشت

(ابن‌حنبل، بی‌تا: ج4، 239 - 240؛ نسائی، 1411: ج6، 344؛ ابن ماجة القزوینی، بی‌تا: ج2، 1353؛ بیهقی، بی‌تا: ج1، 281 - 282؛ ترمذی، 1403: ج5، 205 - 206؛ هیثمی، 1408: ج10، 198؛ صنعانی، بی‌تا: ج1، 204 _ 206؛ طبرانی، 1406: ج8، 56 _ 57، ج10، 206؛ مروزی، 1414: 398)این حرف چه قدر درسته؟ من نمی تونم درک کنم که باب توبه چه طور بسته می شود. آیا باب توبه برای مردم گنهکار عادی (کسانی که سردمدار نیستند) هم بسته می شود ؟

[align=-WEBKIT-RIGHT]مسئله بسته شدن ابواب توبه مربوط به بخشی از قیام حضرت است که مراحل روشن گری توسط ایشان و صحابی و یارانشان به اتمام رسیده است و در واقع بر همگان درباره حقانیت اهل بیت (علیهم السلام) حجت تمام شده باشد.[/align]

. ر. ک: امام مهدی و توبه پذیری، نصرت الله آیتی . مشرق موعود، شماره سوم[align=-WEBKIT-RIGHT]
[/align]
در واقع حضرت مهدی (علیه السلام) تنها با کسانی می جنگند که جز زبان شمشیر چیزی نمی فهمند و شمشیر انتقام ایشان فقط بر گردن ستمگران و پیروان ایشان فرود می آید. ایشان به سیره و روش پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله ) رفتار می کنند که در باره سیره نبوی آمده است:«تمام جنگ های پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای دفاع از حق و پیروان آن ها و برای حمایت از دعوت حق بوده است و از این رو دعوت قبل از آغاز به جنگ شرط جواز جنگ مقرر شده است و دعوت فقط با حجت و دلیل انجام می شود ونه با شمشیر و نیزه
[align=START]شیخ محمد عبده، تفسیر المنار، ج۲، ص ۲۱۵ به نقل از علی رضا رمضانیان ، شهاب ثاقب.[/align][b]شیعه بر اساس ادله نقلی معتقد است که امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) پس از ظهور خود، تغییر و تحولات بزرگی در عرصه فکر و عقل بشر ایجاد خواهد کرد.و در اثر تکامل عقلی که پس از ظهور در بشر حاصل می شود، زمینه برای ایمان اختیاری بسیاری از مردم فراهم می شود.[۱۰] بر این اساس کسانی که پس از اتمام حجت امام هنوز عناد دارند و خود را در مواجهه شمشیر حضرت می یابند، دری از توبه را پیش روی خود گشوده نخواهند دید.
بنابراین با توجه به اتفاقاتی که پیش از ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) زمینه ساز ظهور ایشان می شود و ناامیدی کامل که گریبان گیر جوامع بشری می شود. همچنین معجزات آسمانی (ندای آسمانی) که در ماه رمضان سال ظهور رخ می دهد و قدرت حضرت در جلب گروه های مردمی با پرورش قوای عقلی و معرفتی آنان و رحمت و لطف فراگیر و بی نظیر امام، برای فطرت جمعی بشر تردیدی در پیوستن به امام و جهالتی باقی نخواهد ماند و کسانی که با این وجود از قبول دعوت ایشان سر باز زند، در مقابل چهره قهر و شمشیر ایشان و با مشاهده عذاب و مرگ، راهی برای توبه نخواهند داشت.[/b]
[align=START]ر. ک: شهاب ثاقب، آسیب شناسی مباحث مهدویت، علی رضا رمضانیان.[/align][align=START]
[/align]
[align=START]برای مطالعه کامل : [/align]http://www.mouoode.ir/?p=2781
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  کی و کجا باید توبه کرد؟ AMINI 2 1,239 ۱۸/دی/۹۳ ۰:۱۰
آخرین ارسال: سیمرغ

پرش در بین بخشها:


بالا