کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نامه يک مسجد به همسايگان محله خود!
۲۰:۱۸, ۲۸/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #1
آواتار
[تصویر: a%20(5).gif]

[b]من همسايه شما هستم،در همين محله و در همين نزديکي ها زندگي ميکنم. اين که من هر رو دو نوبت درِ خودرا به روي شما باز ميکنم.و چند ساعت به انتظار شما مي مانم،ولي بعضي از شماها،سراغ من نمي آييدو با من انس نميگيريد..
[تصویر: 5_ogksabf3.ame.jpg][/b][/font]
[b]مطالب زير گلايه اي است از زبان مسجد به همسايه هاي مسجد که اين مطالب را بر روي يک برگه A4 چاپ کرده و همراه يک هديه کوچک که ميتونه شامل يک شاخه گل کوچک و يک تقويم ؛عطر ؛تسبيح و... باشد به در خونه همسايه هاي مسجد برد وهديه داد.

اين طرح در شهرک نصرت آباد شهر الوند واقع در استان قزوين از طرف مسجد امام حسين(علیه السلام)اجرا شد که موفقيت آميز بود.مطالب در يک برگه چاپ شد و برگه را لوله کرده و به دور آن يک گل کوچک مصنوعي پيچيده شد( که هم مانع باز شدن برگه بود وهم موجب زيبايي شده بود )و به همراه يک تقويم جيبي که حاوي احاديث؛ ادعيه؛بعضي سور قرآن بود به 500 تا از همسايه هاي مسجد تقديم شد .
اما گلايه هاي مسجد که بايد روي برگه چاپ شود:[تصویر: gushenama200.png]
[/b]

[تصویر: gushenama300_copy.png]
[b]بسمه تعالي

سلام
من همسايه شما هستم،در همين محله و در همين نزديکي ها زندگي ميکنم.
من مسجد، خانه خدا عبادتگاه مسلمين،ميعادگاه عاشقان خدا هستم و درد دلها دارم دوست دارم کمي حوصله کنيد و گلايه هاي اين همسايه را بشنويد.
با اين که من هر رو ز دو نوبت درِ خودرا به روي شما باز ميکنم.و چند ساعت به انتظار شما مي مانم،ولي بعضي از شماها،سراغ من نمي آييدو با من انس نميگيريد.مثل اينکه با من قهريد.مگر از من چه بدي ديده ايد؟چرا اين همه بي وفايي؟چه خاطره بدي از من داريد؟من که هميشه دل شما را روشن و قلبتان را با صفا کرده ام،من که هميشه به شما آرامش داده ام.گاهي شايد حرفهاي مردم، يا برخورد بعضي مسجدي ها ناراحتتان کرده باشد،ولي چرا از من و صاحب من-که خداست-قهر مي کنيد؟!
مگر نمي دانيد خداوند فرموده است مساجد را آباد کنيد؟فکر مي کنيد آباداني من به چيست؟آباداني من به حضورشماست،آباداني من به برگزاري نماز جماعت باشکوه است... (رابطه هاص101)
مگر نمي دانيد من در قيامت از دست کساني که مرا تعطيل کرده اندبه خدا شکايت خواهم کرد پس چرا بعضي ها فقط در ختم ها به مسجد
مي آيند مگر ارزش خدا از بندگان خدا کمتر است.؟! (پيامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم)فرمود:در روز قيامت(بعضي)از مساجد به خداوند شکايت ميکنند و مي گويند پروردگارا مرا تعطيل کردند و حقم را ضايع ساختند(خصال ج1 ص 257))
مگر نمي دانيد امام حسن(علیه السلام) فرموده:ساکنان مساجد زائرين خدايند و بر خداست که زيارت کنندگانش را هديه بدهد(ارشادالقلوب ج1 ص190)
پس چرا بعضي ها فقط ماه محرم مسجد مي آيند و براي امام حسين (علیه السلام)گريه ميکنند مگر نمي دانند که امام حسين(علیه السلام)در کربلا در اوج جنگ و زير تيرباران دشمن نماز جماعت خواند
لابد همه شماها خواستار شفاعت اهل بيت(علیه السلام) هستيد پس بايد بدانيد امام صادق(علیه السلام)در لحظات آخر عمرشان فرمودند:شفاعت ما به کسي که نماز را سبک شمارد نميرسد(امالي شيخ صدوق صفحه484)آيا بدون عذر حاضرنشدن در نماز جماعت سبک شمردن نماز نيست؟
اگر دوست داريد خدا به ياد شما باشد بهتره بدانيد که خداوند در قرآن ( سوره بقره،آيه152)فرموده است:«به ياد من باشيد تا به ياد شما باشم»پس اگر ميخواهيد خدا به ياد شما باشد بايد به ياد خدا باشيد و براي اينکه به ياد خدا باشيد بايد نماز بجا بياوريد چون خداوند در سوره طه آيه 14 فرموده :«نماز را براي ياد من بپا دار»
مگر شما خودتان را شيعه نميدانيد؟پس بهتره اطلاع داشته باشيد که حضرت زهرا(سلام الله علیها)فرمودند:اگر به دستورات ما عمل کرديد شيعه ما هستيد و الا شيعه ما نيستيد.(بحارالانوارج 68 ص155)آيا حضور در مسجد و نمازجماعت از دستورات اهل بيت (علیه السلام)نيست؟!
بعضي ها ميگويند چون کار داريم نميرسيم نمازمان را در مسجد بخوانيم،اما اين افراد مگر نميدانند که همه کارها در دست صاحب من يعني خداست و مگر اطلاع ندارند که پيامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمودند:وقتي بنده خدا در مسجد مشغول عبادت است خداوند هم دنبال برطرف کردن مشکلات و نيازهاي او است. (مستدرک الوسائل ج 3 ص355)
اغلب انسان ها فکر ميکنند چون گرفتارند از خدا دورنـد ـــــــــــــ ولي واقعيت آن است چون از خدا دورند گرفتارند
مگرنشنيده ايد که علي(علیه السلام) فرمودند:«مردم چيزي از امور دين خود را براي اصلاح امر دنيايشان(سود مادي)ترک نمي کنند،مگر آن که خداوند،باب ضرري که به مراتب از آن سودِ ناچيز بيشتر است،بر آنان مي گشايد.(شرح ابن ابي الحديد 18/268)
واين راهم بگم که در روايت آمده علي(علیه السلام) فرمود:همسايه مسجد کسي است که صداي اذان را بشنود( بحار ج83 ص 38)ودر جاي ديگر فرمودند:همسايه مسجد از هر طرف 40 خانه است.مگر شما صداي اذان مرا نمي شنويد؟!ويا خانه شما از من خيلي دور هست؟!
ومن چطور مي توانم تمام حرف ها را در چند سطر بگويم؟!...
با اين که بعضي از شماها با من قهريدوبي ميلي نشان ميدهيد،اما من هر لحظه انتظار ديدن شما را ميکشم.
دلهاتان خوش باد و هردو جهانتهان آباد.
همسايه شما
مسجد....[font=Tahoma][تصویر: 1375111331616034.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۵۰, ۲۹/اسفند/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/اسفند/۹۳ ۱:۵۰ توسط rezamohammadi.)
شماره ارسال: #2

بسم الله الرحمن الرحیم
والا چی بگم.
مسجد هم که میری ما شاء الله هزار ماشاءالله فقط پیر مرد و بازنشسته میبینی.
چند تا جوون دیده نمیشه و یا اذان مسجد رو جوونا نمیگن تا ملت ترغیب بشن.
با صدای نه چندان استاندارد و خشن اذان گفتن همون داستان بردن رونق مسلمانیه.
بعضی از پیر مرد ها هم اصلا خودشون رو خیلی بالا تر از این حرف ها می دونند که بخوان میکروفن رو بدن دست جوون ها تا اذان بگن.
یا حق
۶:۰۳, ۲۹/اسفند/۹۳
شماره ارسال: #3
آواتار
(۲۹/اسفند/۹۳ ۱:۵۰)rezamohammadi نوشته است:  
بسم الله الرحمن الرحیم
والا چی بگم.
مسجد هم که میری ما شاء الله هزار ماشاءالله فقط پیر مرد و بازنشسته میبینی.
چند تا جوون دیده نمیشه و یا اذان مسجد رو جوونا نمیگن تا ملت ترغیب بشن.
با صدای نه چندان استاندارد و خشن اذان گفتن همون داستان بردن رونق مسلمانیه.
بعضی از پیر مرد ها هم اصلا خودشون رو خیلی بالا تر از این حرف ها می دونند که بخوان میکروفن رو بدن دست جوون ها تا اذان بگن.
یا حق

ما که هر وقت رفتیم تحقیر شدیم. البته باید برای خدا عمل کرد نه رفتار این جماعت.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۸:۵۲, ۱۵/فروردین/۹۴
شماره ارسال: #4
آواتار
[تصویر: a%20(16).gif]

اثبات وجود خدا دليل نمي خواهد
[/b]
[b]منكران راست مي گويند بيايند اثبات كنند كه خدا وجود ندارد !!

قل هاتوا برهانكم ان كنتم صادقين

يار بي پرده از در و ديوار

در تجليست يا اولي الابصار

[/b]

[b][تصویر: mp313.ir_i_icons_n49.gif]

[/b]

[b][تصویر: hadinet.ir_i_attachments_1_1375837569519...2cb3b3.jpg]
۴:۱۸, ۸/آبان/۹۴
شماره ارسال: #5
آواتار
(۲۹/اسفند/۹۳ ۶:۰۳)سدرة المنتهی نوشته است:  ما که هر وقت رفتیم تحقیر شدیم. البته باید برای خدا عمل کرد نه رفتار این جماعت.
سلام. همین اول کار بگم روی حرفم با شما نیست!
خیلی از ما بچه مذهبی ها راحت پسندیم...
بهتر بگم تنبلیم.
تا وقتی رفتیم مسجد و چند تاکار خواستیم انجام بدیم و نشد یا بعضی از مسن تر ها نذاشتن، سریع پامون رو از مسجد و کارهاش می کشیم بیرون و میریم با چند نفر از دوستان یه هیات میزنیم و یاعلی... شروع می کنیم به فعالیت...
اما غافل از این که این کارهای ما داره جمعیت مساجد رو کاهش میده...

هر کسی که با این حرف مخالفه می تونه حد اقل تو دهه اول محرم بره و چند تا مسجد شهرش رو سر بزنه و همینطور چندتا هیئت و حسینیه رو ببینیم... کاملا مشخص میشه که مساجد جمعیتش کمتره...
چون خیلی از ماها یعنی جوون ها فقط داریم سلیقه ای عمل می کنیم و هر کی با سلیقه ما مشکل داشته باشه رو از خودمون جدا می دونیم و این مسأله تو سال های آتی جمعیت مساجد رو از این که هست کمتر خواهد شد و این مسأله ضربه ی بزرگی به جامعه ی اسلامی خواهد زد...
۱۱:۰۹, ۸/آبان/۹۴
شماره ارسال: #6
آواتار
من توی مساجد که میرم 90 درصد پیرمدها رو میبینم که اون ها هم فقط مشغول عبادت خودشون هستند و زیاد دغدغه این رو ندارن که بقیه رو به مسجد بکشونن و اگر هم بخوان اینکارو کنن نمیدونن چطوری جوون رو جذب مساجد کنند...
دوستان مسجد رفتن خیلی خیلی خیلی مسئله مهمی هست و این میطلبه که ما آستین ها رو بالا بزنیم و کاری کنیم. حتی اگر یک نفر رو هم بتونیم مسجدی کنیم بزرگترین کار رو انجام دادیم و این طرح نامه هم بسیار جالبه و هر کس بتونه اجراش کنه اجر بزرگی برده....
۲۲:۰۰, ۸/آبان/۹۴
شماره ارسال: #7
آواتار
در ضمن این حرف نگفته بود

همین پیرمردها و بازنشستگان خیلی زبان تند با قشر جوان دارند

نمونه اش مسجد محل ما

ما نماز خواندمون و بقیه کارامون مسجد

ولی به نقل از کاربر گرامی حضرت عشق

مراسمات

مولودی ؛ عزاداری رو تو هیئت یا حسینیه می گیریم

برای چه ؟

برای اینکه نمیگم همه عده ای خاص نمیزارند واقعا جوانان فعالیت کنند و این کاره های فرهنگی مذهبی رو دارن تو مسجاد سرد می کنند و جوانان هم دلسرد میشند

میرن هیئت یا...

واقعا این بزرگان باید یه فکری به حال جوانان کنند

حتی طلبه جوان ما که با لباس پیغمبر پیش نماز بود با کتک کاری بیرونش کردن

به خاطر اینکه مجرد بودAngry

ببینید فکر عده ای خاص چطوره بعد بگید جوانها اینطور میکنند و اونطور
۲:۴۷, ۹/آبان/۹۴
شماره ارسال: #8
آواتار
ما الان تو شرایطی نیستیم که بگیم اقا چون مسئولین کاری برا ما نمیکنن پس ماهم دست رو دست بذاریم و واستیم این پیر مردها رو تماشا کنیم...
این مشکلات رو باید تحمل کرد و با قدرت وارد کار شد و از حرف ها و حرکات دیگران دلسرد نشد...
ما تو محل خودمون با یه سری جوون که دوستای خودمون هستن سر این بحث که مسجد محور کار های فرهنگی هست و باید جوون ها رو اونجا جمع کرد و ما هم تمام تلاشمون رو تو اونجا صرف کنیم مشکل داریم...
ما میگیم مسجد اونا میگن مسجد نمیشه کار کرد بریم هیئت...
بعد از طرفی هم روحانی و بعضی از هیئت امناء هم باهامون مشکل دارن...
از غیبت و تهمت و زیر آب زنی و ... همه جورشو خوردیم...
تا جایی که حتی یکی از افراد موقع تحقیق خواستگاری زیر آب ما رو پیش پدر خانمم زد و تهمت و انگ گنده ای بهم چسبوند...
ولی همچنان داریم با علاقه فعالیت میکنیم و الحمدلله خیلی هم پیشرفت داشتیم و جذب نیروی خوبی هم داریم...
ما باید برای کار کردن تو مسجد از خیلی چیزامون بگذریم... و باید برای انجام این کار فعالیت هامون بینابین خواسته های جوان و پیرمردها باشه... نه سیخ بسوزه نه کباب...
۱۳:۵۲, ۹/آبان/۹۴
شماره ارسال: #9
آواتار
کسی که بخواد در عرصه فرهنگی کم باره و از حرف این و اون ناراحت بشه و بگه بی خیال این شخص به کار نمیاد

هیچ وقت سنگر مسجد محل رو خالی نکردیم و نخواهیم کرد

دیگه از بمب های شیمیایی مه صدام لعنت الله علیه زده و پدران شهید امثال بنده صحنه رو خالی نکردن

حال اگه بخوایم خالی کنیم فرزندان اون پدر نیستیم

سختی ها رو به جان میخریم

و با پیر غلامان تندروی حسینی هم میسازیم

نسازیم چه کنیم

به دیده منت چشم
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها: