کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقد بازی GTA
۱۷:۱۶, ۱۶/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #1
آواتار
[تصویر: a%20(16).gif]

[تصویر: d%20(4).gif]

[b]سلام

[/b]
[تصویر: 885876_586.jpg]

[b]بسیاری از بازی های رایانه ای وپلی استیشن آثار مخربی دارد که ما نیز نادانسته از آن ها استفاده می کنیم غافل از آنکه همین آثار مخربدر ذهن کودکان و نوجوانان و حتیجوانان ما اثرگذار است.

لذا باید از استفاده ی چنین بازی هایی اجتناب کنیم تا در نتیجه یکزندگی شیطانی و مخرب را بهمحیط خانواده و جامعه وارد نسازیم.

[/b]

[b]نقد محتوای بازی GTA:

1. خشونت در بازی:

بازی بسیار خشونت آمیز ساخته شده است و مأموریت­‌های بسیار زیادی در بازی وجوددارد که بازی­‌ کننده می­‌بایست در نقش هر کدام از سه شخصیت اصلی بازی به کشتن یاشکنجه و یا صدمه زدن به دیگران بپردازد.

این خشونت بی حد و حصر بازی کننده را به قصاوت قلبی نزدیک می­‌کند و در انجام این گونهفعالیت­‌ها در بازی احساس لذت خواهد کرد.

[/b]

[b]2. نمایش دروغین آزادی:

در بازی آزادی بسیار زیادی برای هر چیزی داده می­‌شود، برای انتخاب ماشین، خانه، خرید یک مرکز تجاری، اسلحه، لباس و … هر آنچه که در بازی می­‌توان به مخاطب نمایش داد.

این­‌ها همه آزادی عملی را به مخاطب می‌­دهد که او تصور خواهد کرد این‌ها همه حقایقجامعه­‌ی غربی و لیبرال است و در واقعیت هم مسائل به همین شکل می‌­باشد.

[/b]

[b]3. شوخی‌­های مختص بزرگسال و روابط آزاد جنسی:

شخصیت­‌های بازی به عنوان اساتید رذائل اخلاقی به قدری توسط سازندگان خوب پرداختشده‌­اند که باعث هم‌ذات‌پنداری مخاطب با آنها می‌­شود.

از سوی دیگر روابط جنسی در بازی به شکلی نامناسب طراحی شده است.

[/b]

[b]4. نمایش ضعف پلیس در برخورد با مجرمین:

انجام جرم و به طور کلی هر گونه خلافی در بازی به آسانترین راهی صورت می­‌گیرد که این قضیه در ذهن مخاطبین کم سن و سال بسیار آسیب ایجاد می­‌کند و موجب وقوع اتفاقاتناگواری خواهد شد؛ امّا بازدارندگی پلیس در مقابل این اتفاقات در حد و اندازه‌­ای که باید باشد نیست و حتی ماهیت پلیس در بازی به سخره گرفته شده و زیر سوال برده می‌­شود وقتی به راحتی می‌­توان از سدشان گذشت و با چند ترفند ساده می­‌توان از دست­شان فرار کرد.

[/b]

[b]5. دزدی و سرقت:

یکی از کارهایی که در این بازی می توان به راحتی انجام داد سرقت است. وسایلیهمچون ماشین و موتور سیکلت از بیشترین وسایلی است که به راحتی می توان سرقتکرد.

سرقت در این بازی آنچنان جایگاهی دارد که می توان به تنهایی یک ماشین و یا موتور را بدون آنکه کوچکترین دردسری داشته باشد سرقت کرد که در این مورد به بازی کننده چنین القاء می شود که در دنیای واقعی هم می توان به راحتی دزدی کرد.

[/b]

[b]6. قتل:

قتل نیز یکی از کارهای دیگری است که به راحتی می توان انجام داد. با ورود به هر مکانی و در هر زمان می توان هر کسی را به قتل رساند.

[/b]

[b]7- سرپیچی از قوانین و مقررات رانندگی:

زیر پا گذاشتن قوانین رانندگی از قوانین دیگری است که توسط بازی کننده در این بازی انجام می شود.

[تصویر: d%20(3).gif]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۲۱, ۱۶/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #2
آواتار
البته بخوایم اینجوری حساب کنیم باید بگیم کشور ما هم چقدر بی نظارت بوده که بعد 35 سال یه 60 کیلومتر توش وجود داشته. گیم رو با زندگی واقعی هیچ وقت قاطی نکنیم. در ضمن روی پوسته ی این بازی هم نشوته برای بالای 18 سال. البته که من تایید نمیکنم ولی زحمات یه شرکت نباید اینطوری زیر سوال بره.
۲۲:۳۶, ۱۶/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #3
آواتار
باز این این تحلیلهای آبکی....
آنگری بیردز مورد داره!
کال اف دیوتی مورد داره
جی تی ای مورد داره
هیتمن مورد داره

عزیزم اینا همه بازی هستن و برای گروه سنی بالای 18 سال ساخته شده!

شخصی که از لحاظ عقلی به بلوغ رسیده و نباید با اینجور بازی ها تحت تاثیر قراره بگیره!
۲۳:۲۶, ۱۶/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #4

از این که بازی هاشون با منظور هست شکی نیست
من خودم از دوران دبیرستان جی تی ای بازی میکردم و اون موقع چقدر هم طرفدار داشت الانم هنوزم که هنوزه به یاد بچکی ها بازی میکنم ( ورژن بدون نصبش رو دارم ایرانی و عالی هم هست )
همیشه هم ادم میکشم و پلیس میکشم و با کدهاش بازی میکنم خیلی هم هیحان بهم دست میده انگار که تو خود بازی هستم و همه چیز دستمه
ولی....
ولی بیرون از بازی هیچ تاثیری رو من نذاشته
۲۳:۵۸, ۱۶/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #5
آواتار
خب الان زدن این تاپیک باعث میشه که اون کسی هم که نمیشناسه بازی رو بشناسدش...
وقتی که این بازی چند میلیارد دلار فروش داشته و نصف کشور ها هم بخاطر محتوای خشونت آمیز ممنوع ش کردن،معلومه که محتوای خشونت آمیز داره ولی متاسفانه توی دنیا خیلی طرفدار داره و جزء پرطرفدار ترین بازی های دنیاست
۱۸:۴۸, ۱۷/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #6
آواتار
ConfusedConfusedConfused

Gta اين مجموعه از جمله بازي هاست كه نمي بايست در دسترس گروه هاي سني كودك و نوجوان قرار گيرد ووالدین نسبت به این مسئله توجه ویژه داشته باشند
اين بازي در اغلب كشورهاي دنيا و در كشور ما براي اكثر گروه هاي سني ممنوع مي باشد اما در كشور اسلامي ما به راحتي در دسترس عموم بازي بازها قرار دارد.
يك بازي با گرافيك عالي و سرگرم كننده و با هيجاني غير قابل كنترل ؛ فابل استفاده بر روي اغلب كنسول ها و pcها.
از همان ابتدا ، در اولين قسمت از اين مجموعه ، شاهد يك نوع انتقال فرهنگ امريكايي به جهان بوده ايم . هر چند دوربين ازبالاي شهر به نمايش صحنه ها مي پرداخت اما ديالوگ ها ، آيتم ها و رفتارهاي خشونت بار در سراسر بازي مشهود بود.
داستان بازي
داستان بازی روايتي از زندگي يك تبهكار است كه با آزادشدن از زندان دنبال پول مي رود و با انجام كار براي گروه هاي مختلف مثل گانگسترها ، قاچاقچيان ، ثروتمندان و... روزگار مي گذراند.
دركنار مراحل تعريف شده (روند داستاني بازي ) شخص آزاداست هر جايي برود ، وارد اكثرساختمان ها شود ، هر ماشيني را بدزدد ، هر كسي را بكشد و هزاران رفتار مختلف ديگر.
در قسمت هاي جديد اين بازي دوربين به همراه شخص ديد افقي دارد و شخص در محيطي بسيار بزرگ و واقعي (مثلا چند شهر در امريكا) با توانايي هاي فوق العاده حتي قادراست به رستوران برود ، ورزش كند ، لباس بخرد ، به اينترنت سري بزند ، به افراد بازي تلفن كند و حتي به سلماني رفته و يا نقش خالكوبي خود را عوض كند.
استفاده از همه نوع وسايل نقليه (ماشين ، قطار ، هواپيما ، دوچرخه و...) هم به عنوان مسافر و هم به عنوان راننده ، ورود به اكثر نقاط شهر ، فروشگاه ها ، خانه ها ، هتل ها ، سواحل دريا و... از جمله امتيازات بسيار جذاب سري بازي هاي gta مي باشد.
محيط بازی
محیط اين بازي آنقدر گسترده و متنوع است كه بازي باز حتي مي تواند به تماشاي تلويزيون يا مطالعه ي كتاب در خانه يا هتلي كه خريده يا اجاره كرده بپردازد.
با گشت وگذاري در خيابان هاي شهر در ساعات مختلف شبانه روز مي توان به كاواره ها و كلوپ هاي شبانه رفت و ...
در اين بازي مخاطب شخص انواع گانگسترها ، قماربازها ، باندهاي مختلف خلاف كاري ، اهالي سكس ، مردم عادي و ... مي باشند.
در اين بازي شخص با مردمي سروكار دارد كه رفتارشان ويا لباس هايشان تعجب برانگيز است اما خجالت آور تر آنكه در ديالوگ هاي مردم با هم يا با شخص در هر جمله چندين فحش و ناسزا ردوبدل مي شود آن هم از نوع زشت و...
جالب اينكه يكي از رفتارها براي افزايش مهارت شخص در بازي داشتن دوست دختر و رابطه با زنان است.
در اين بازي شخص مي تواند سكس را تا آخرين مرحله آن داشته باشد.
آري اين يك نوع صدور فرهنگ امريكايي به ساير دنياست (در مقابل صدور انقلاب ما به همه ي دنيا)
نكته ي بي نهايت تاسف بار اين است كه در كشور ما اين بازي با دوبله ي فارسي به راحتي قابل تهيه است!!!
كمتر خانواده اي يافت مي شود كه نام gta را از زبان فرزندش نشنيده باشد.
آثار
چند نمونه از اثرات منفي مختص به اين بازي : (لازم به ذكر است كه اين اثرات به راحتي و در هر كسي كه با اين بازي سرگرم بوده قابل تشخيص است)
- جادوي ميخ كوب كردن بازي باز براي بازي كردن آن هم براي مدت طولاني (چندين ساعت مستمر)
- عدم احساس گرسنگي و تشنگي در طول بازي!!!
- احساس خستگي مفرط بعد از بازي
- افزايش روحيه ي پرخاشگري تا چند ساعت بعد از بازي و هم چنين در دراز مدت
- رواج رفتارها ، ديالوگ ها ، راه رفتن ها ، لباس پوشيدن هاي عجيب و غريب در بين نوجوانان و جوانان مخاطب اين بازي
- آشنايي با اصطلاحات ، روحيات ، رفتارها و روش هاي گروه هاي مختلف تبهكار در غرب
- تصاوير و گيم پلي هاي بسيار مستهجن در بازي
- ناسزاگوي هاي افراطي و بي جهت و عادي جلوه دادن آن
- ترويج زندگي بدون اخلاق و احساسات (به جز سكس)
- ترويج عادي بودن (عمومي بودن) سكس
- ترويج و تبليغ زندگي بدون كانون خانواده
- ترویج بدرفتاری های اخلاقی وتاثیر در نا خود آگاه کودک
اينجانب به شخصه در موارد بسياري در كوچه و خيابان ويا در اتوبوس شاهد رفتار ها ، ديالوگ ها و حتي مدل هاي موي سر و خالكوبي هايي دقيقا به تقليد از اين بازي بوده ام.
۱۶:۱۱, ۱۸/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #7

نقل قول:ولی زحمات یه شرکت نباید اینطوری زیر سوال بره.

بله دقیقا منم موافقم نباید زحمات کمپانی راک استار زیر سوال بره خصوصا که در حال ساخت بازی "1979" با موضوعیت انقلاب ایران می باشد . کلا معتقدم نباید زحمات زیر سوال بره از رحمات تیم مذاکره کننده تا زحمات امیر تتلو بابا مجوزشو بدید .
خلاصه حواستون به زحمات باشد که مسئله امروز ما همین تلاش ها است فقط به ثمر بشونید خواهشا زحمات رو

برادر ، اخوی خب خوشت میاد از GTA بگو خوشم میاد چرا جمله قصار می گید منم خوشم میاد ولی انصافا بازی خوبی نیست .
از اینها گذشته یه لطف عظیمی بکنید خودتونو دور نزنید اینکه میگید رده بندی سنی داره یعنی واقعا معتقید بهش الان هیچ بچه 15 ساله ای GTA V رو بازی نکرده . اگر بازی کرده به جهنم می خواست بازی نکنه راک استار بیچاره که روش زده +18
بیخیال دوستان چرا فضا رو سنگین می کنید
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۳:۵۵, ۲۴/اردیبهشت/۹۴
شماره ارسال: #8
آواتار
بسم تعالی

اینکه این بازی سبک زندگی امریکایی رو تبلیغ و ترویج میکنه هیچ شکی نیست.

من PS4 دارم اما این بازی رو نخریدم. انصافا یکی از تابلو ترین بازی ها با اهداف نظم نوین جهانی همین بازیه!
۳:۳۸, ۱۷/دی/۹۴
شماره ارسال: #9
آواتار
(۱۶/اردیبهشت/۹۴ ۲۳:۵۸)amirabdi نوشته است:  خب الان زدن این تاپیک باعث میشه که اون کسی هم که نمیشناسه بازی رو بشناسدش...
وقتی که این بازی چند میلیارد دلار فروش داشته و نصف کشور ها هم بخاطر محتوای خشونت آمیز ممنوع ش کردن،معلومه که محتوای خشونت آمیز داره ولی متاسفانه توی دنیا خیلی طرفدار داره و جزء پرطرفدار ترین بازی های دنیاست
فک کنم کمتر کسی باشه که این بازی رو نشناسه. و با نظر شما مخالفم الان یعنی صداسیما نباید در مورد مضرات مواد مخدر برنامه نشون بده؟ چون باعث تشویق مردم میشه؟
من از شش سال پیش این بازی رو میشناسم هنوزم یه وقتایی ماشین سواری میکنم.مراحلشم تا یه جاهایی رفتم به نظر من باید به موضوع هر یک از مراحل این بازی پرداخته بشه. بعضی از مرحله های بازی اتفاقا مثبت هستن جاهایی که سی جی میخواد رفیقشو از دام مواد نجات بده و...
در مراحل بالاتر این بازی سی جی وارد مافیاهای بزرگ میشه و یه جورایی درگیر مسائل امنیتی و سیاسی میشه.
البته من فقط gta 5 رو بازی کردم.نسخه vnv
۰:۳۲, ۳۰/اردیبهشت/۹۵
شماره ارسال: #10

اقا شرمنده ولی تحلیلاتون خیلی بیخوده
مثلا اومدین میگین جی تی ای مورد داره پلی4 مورد داره؟
پلی4 مال بچه ها نیست مال بزرگاس مثلا 15سال به بالا بازی هاشم همینطور بازی هاشون.
مثلا جی تی ای یا بتمن یا رینبو مال بچه ها نیست.
ولی متاسفانه میبینیم بچه میره کلوپ جی تی ای بازی میکنه.خب این دیگه دست ما نیست دست خونوادشه به ما دیگه اصلا ربطی نداره.
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا