کانال بیداری اندیشه در تلگرام

موضوع بسته شده  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشکالات مبهم در داستانهای قرآن از انبیای گذشته
۲۳:۱۰, ۱۳/آبان/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۵/آبان/۹۴ ۰:۱۱ توسط داریوش.)
شماره ارسال: #1

خدمت دوستان خوبم سلام میکنم و خیلی مایل هستم تا قسمتهایی ازسوره های متفاوت قرآن را برایتان بنویسم که مربوط به انبیای گذشته است و این داستانها با اصل آن مقایرت و دربعضی موارد کاملا داستان دیگری است . و از آنجایی که معتقدین به کتاب قرآن بر این باور هستند که اسلام در ادامه رسالت انبیاء گذشته و کامل کنند آنهاست . حال این سوال مطرح میشود که چرا داستان زندگی این افراد با اصل آن که در کتاب مقدس است همخوانی ندارد و در بعضی موارد چیزی دیگر است. این داستانها قسمتهایی نیست که بتوان گفت شامل بخشهای تحریف شده ممکن است باشد! زیرا که ارتباطی با نبوت در مورد آینده ندارد یا اینکه نفع گروهی یا کسی در آن باشد که بخواهد آنرا جور دیگری تغییر دهد.و از آنجایی که تعداد این موارد زیاد است در واقع هدف من مقایسه بخشهای مشترک کتاب مقدس با کتاب قرآن است . که امیدارم این مقاسیه کفر محسوب نشود و اساتیدی باشند تا جوابی درخور و منطقی به این سوالات بدهند. اجازه بدهید که از ابتدا شروع کنم و هر بار یکی از این وقایع را برایتان بنویسم.

اولین تفاوت قابل تفکر در مورد زندگی نوح است و خانواده او

- در سوره 11 آیات 42 تا 46 قرآن در مورد یکی از پسران نوح یعنی حام میخوانیم که جز گناهکاران بود و همراه نوح به کشتی سوار نشد بلکه قرآن اعلام میکند که غرق شد و نوح همراه دو پسر دیگرش سام و یافث سوار بر کشتی شد ! البته اسم پسرغرق شده نوح در قرآن نیست همانند خیلی از افراد دیگر در داستانهای متفاوت که نامی آز آنها ذکر نمیشود و این خود نیز بسیار سوال برانگیز است. اما اگر در اینتر نت جستجو کنید و شجره نامه انبیاء را پیدا کنید بر اساس اعتقاد مسلمانان تنها نام دو پسر نوح یعنی سام و یافث نوشته شده است. از این رو میتوان گفت که فرزند غرق شده حام است.
سوره 11 آیات 42 تا 46

و آن [كشتى] ايشان را در ميان موجى كوه‏آسا مى‏برد و نوح پسرش را كه در كنارى بود بانگ درداد اى پسرك من با ما سوار شو و با كافران مباش (42)
گفت به زودى به كوهى پناه مى‏جويم كه مرا از آب در امان نگاه مى‏دارد گفت امروز در برابر فرمان خدا هيچ نگاهدارنده‏اى نيست مگر كسى كه [خدا بر او] رحم كند و موج ميان آن دو حايل شد و [پسر] از غرق‏شدگان گرديد
(43)
و گفته شد اى زمين آب خود را فرو بر و اى آسمان [از باران] خوددارى كن و آب فرو كاست و فرمان گزارده شده و [كشتى] بر جودى قرار گرفت و گفته شد مرگ بر قوم ستمكار
(44) و نوح پروردگار خود را آواز داد و گفت پروردگارا پسرم از كسان من است و قطعا وعده تو راست است و تو بهترين داورانى (45) فرمود اى نوح او در حقيقت از كسان تو نيست او [داراى] كردارى ناشايسته است پس چيزى را كه بدان علم ندارى از من مخواه من به تو اندرز مى‏دهم كه مبادا از نادانان باشى (46)

از طرفی در کتاب مقدس نام کلیه خانواده نوح و سه پسرش و همسران پسرانش و فرزندان پسرانش بطور دقیق ثبت شده است که جای هیچ شکی باقی نمیگذارد که هر سه پسر نوح همراه با همسران خود سوار بر کشی شده اند و بعد از طوفان هم اسامی فرزندان هر سه پسر ثبت شده است ! لطفا اگر کسی توضیحی دارد خوشحال خواهم شد که بخوانم. پیدایش باب 7 آیات 1 تا 16

[sup]1و خداوند به نوح گفت: «تو و تمامي اهل خانه‌ات به كشتي درآييد، زيرا تو را در اين عصر به حضور خود عادل ديدم. 2و از همه بهايم پاك، هفت هفت، نر و ماده با خود بگير،‌ و از بهايم ناپاك، دو دو، نر و ماده، 3و از پرندگان آسمان نيز هفت هفت، نر و ماده را، تا نسلى بر روى تمام زمين نگاه دارى. 4زيرا كه من بعد از هفت روز ديگر، چهل روز و چهل شب باران مى بارانم، و هر موجودى را كه ساخته‌ام، از روى زمين محو مى سازم.» 5پس نوح موافق آنچه خداوند او را امر فرموده بود، عمل نمود. 6و نوح ششصد ساله بود، چون طوفان آب بر زمين آمد. 7و نوح و پسرانش و زنش و زنان پسرانش با وى از آب طوفان به كشتى درآمدند. 8از بهايم پاك و از بهايم ناپاك، و از پرندگان و از همه حشرات زمين، 9دودو، نر و ماده، نزد نوح به كشتى درآمدند، چنانكه خدا نوح را امركرده بود. 10و واقع شد بعد از هفت روزكه آب طوفان بر زمين آمد. 11و در سال ششصد از زندگانى نوح، در روز هفدهم از ماه دوم، در همان روز جميع چشمه‌هاى لجه عظيم شكافته شد، و روزنهاى آسمان گشوده. 12و باران، چهل روز و چهل شب بر روى زمين مى باريد. 13در همان روز نوح و پسرانش، سام و حام و يافث، و زوجه نوح و سه زوجه پسرانش، با ايشان داخل كشتى شدند. 14ايشان و همه حيوانات به اجناس آنها، و همه بهايم به اجناس آنها، و همه حشراتى كه بر زمين مى خزند به اجناس آنها، و همه پرندگان به اجناس آنها، همه مرغان و همه بالداران. 15دودو از هر ذى جسدى كه روح حيات دارد، نزد نوح به كشتى در آمدند. 16و آنهايى كه آمدند نر و ماده از هر ذى جسد آمدند، چنانكه خدا وى را امر فرموده بود. و خداوند در را از عقب او بست. [/sup]

پیدایش باب 10 آیات 2 و 6 و 22

[sup]2پسران يافث: جومَر و ماجوج و ماداى و ياوان و توبال و ماشَك و تيراس.[/sup]
[sup]6و پسران حام: كوش و مِصرايم و فوط و كنعان.[/sup]
[sup]22پسران سام: عيلام و آشور و ارْفَكْشاد و لُود و اَرام.[/sup][sup]
[/sup][sup][تصویر: null][/sup]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۳:۵۰, ۱۳/آبان/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۴/آبان/۹۴ ۱۱:۴۴ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #2

این مسئله غیر قابل حلی نیست و در شرایطی هر دو روایت می تواند درست باشد. به طور مثال:
http://tahoor.com/fa/Article/View/112902
نقل قول:در تورات هیچ نامى از غرق شدن همسر نوح نیامده بلکه تصریح کرده به اینکه او با شوهرش داخل کشتى شد، و بعضى اینطور توجیه کرده اند که شاید نوح دو همسر داشته، یکى غرق شده و دیگرى نجات یافته است.

در مورد حام، اعتقاد به غرق شدنش نداریم. هم مسلمانان و هم یهودیان معتقدند که حام بر اثر کار ناشایستی که در کشتی انجام داد نفرین شد. البته در جزئیاتش تفاوت هست.
https://rasekhoon.net/article/show/77821...7-%282%29/

برخی مورخان و مفسران، فرزند چهارمی، به نام یام، به نوح نسبت داده‌اند و او را، غیر از سه پسر نوح، و همان کسی دانسته‌اند که در طوفان غرق شد.

http://www.wikifeqh.ir/حام_بن_نوح
۰:۱۰, ۱۴/آبان/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۴/آبان/۹۴ ۰:۲۰ توسط داریوش.)
شماره ارسال: #3

دوست گرامی chiaueam

همانطور که توجه دارید من برای شما روایت ننوشتم بلکه قسمتهایی از متن کتاب مقدس را که بسیار واضح واقعه را توضیح میدهد نوشتم و از طرفی هم قسمتی از سوره قرآن که در آن ماجرا بصورت دیگری نوشته شده را آوردم . نکته کلیدی بحث من این است که اگر ما بخواهیم خدای کتاب مقدس و الله خدایی که در قرآن معرفی شده را یکی بدانیم ! در آنصورت چگونه یک خالق هستی میتواند اتفاقی را که هزاران سال از وقوع آن گذشته جای دیگری به شکلی دیگر بیان کند؟ از طرفی معرفی فرزند چهارم درست مثل آوردن عذر بدتر گناه است . زیرا وقتی جواب منطقی نباشد ایجاد داستانی دیگر و غیر موثق آسانترین راه است.
۰:۳۱, ۱۴/آبان/۹۴
شماره ارسال: #4

عزیز کتاب مقدس تحریف شدس. هیچ اطمینانی نیس ک داستاناش دس نخورده به ما رسیده باشن. ختم کلام.نظر شخصیم بود

امضای ممرضا
"باشد ک رستگار شویم" بشریت
۱:۲۲, ۱۴/آبان/۹۴
شماره ارسال: #5

ممرضا گرامی تشکر از نظر شخصی شما امیدارم برای خودتان محترم باقی بماند.
۱۷:۳۱, ۱۴/آبان/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۵/آبان/۹۴ ۰:۱۲ توسط داریوش.)
شماره ارسال: #6

دوست خوبم من بار اول هم خدمت شما نوشتم که صحبت بنده و این بحث بر اساس روایت نیست. اگر چه میدانم پایه و اساس ایمان یک مسلمان بیشتر بر روایات بنا شده و میتوان گفت ایمان بیشتر مردم مسلمان شنیداری است تا از راه تحقیق و برسی اما در مورد کتاب مقدس ماجرا این است که این کتاب بر خلاف کتاب قرآن که علمای اسلام اعلام میکنند کتاب تاریخی نیست و به این ترتیب از زیر بار حقیقت شانه خالی میکنند! ولی کتاب مقدس کتابی تاریخی هم هست و بسیاری از حوادث مهم که زیربنای تاریخ بشریت را تشکیل میدهد را ثبت و ضبط کرده. مطلب بعدی این است که اصولا معتقدین به کتاب مقدس خوشبختانه روایت ندارند. بنا بر این منصفانه بگویید اگر من در مورد سوالهایی که شما ممکن است از کتاب مقدس بپرسید اینگونه پاسخ بدهم که ( آمده است . میگویند. روایت است .) و اینجوری بخواهم از قبول حقیقت شانه خالی کنم آیا این بدتر از تحریف کردن نیست ؟ لطفا دوستان از پاسخهای کلیشه ای که هیچ سندی برای اثباطش ندارید خود داری کنید.

توجه داشته باشید که کنعان پسر حام است که بعد از طوفان بدنیا آمده . و لطفا قبل از هر پاسخی شجره نامه پیامبران که خوشبختانه توسط مسلمانان تهیه شده را در اینترنت پیدا کنید و ملاحظه بفرمایید.

[تصویر: dfhdh.PNG]
۱۸:۰۰, ۱۴/آبان/۹۴
شماره ارسال: #7
آواتار
سلام

(۱۴/آبان/۹۴ ۰:۱۰)داریوش نوشته است:  نکته کلیدی بحث من این است که اگر ما بخواهیم خدای کتاب مقدس و الله خدایی که در قرآن معرفی شده را یکی بدانیم ! در آنصورت چگونه یک خالق هستی میتواند اتفاقی را که هزاران سال از وقوع آن گذشته جای دیگری به شکلی دیگر بیان کند؟

آفرین. به نکته ی خوبی اشاره کردید
واقعا جواب این تاپیک و مباحث مطرح شدش همینه

این دو خدا (خدای اسلام و خدای کتاب مقدس) هیچ گاه یکی نیستند

خداى کتاب مقدس خیلی خدای جالبیه
این خدا آنچنان خدايیه كه محل اصلى زندگیش تو آسمانه
گاهى هم به زمين میاد برای گشت و گذار و تفریح
گاهى هم هوس كشتى گرفتن به سرش می زنه و با يعقوب پيامبر سرشاخ می شه و يعقوب او رو به زمين می زنه و رو سينش می نشينه!!!!
خلاصه، يعقوب پيامبر اون قدر روى سينه خدا می نشیند كه نزديكه صبح شه
اون وقت خدا می گه : يعقوب عزيزم! دست از من بدار، الان هوا روشن می شود و مردم می بينند كه تو مرا زمين زده ای (و آبرويم می رود!)

يعقوب می گويد تا مرا بركت ندهى رهايت نمی كنم.

خدا هم براى خلاصى از چنگال يعقوب به او بركت عطا فرموده و يعقوب از او دست برداشته و خدا دوباره به آسمان باز می گردد!!!

ولی خداى اسلام جسم نيست، صعود و نزول نداره، زمين و آسمان و ديروز و امروز برايش تفاوتى نمى‌كنه،
او خالق زمان و مكانه نه محدود به اونها،
ديدنى نيست و همه مخلوقات در حيطه قدرت او هستند،
نه زاده و نه زاييده شده و از اين نسبت هاى سخيف و نارواى مسيحيان و يهوديان پاك و منزهه.

پس می بینیم توی اساسی ترین اعتقاد هم که همون اعتقاد به خداست تفاوتهای فاحشی وجود داره
پس دیگه مابقیش معلومه چطوره!!!

فقط با همین اعتقاد به خدا و توحیدش می شه فهمید کدومش عقلانیه و کدومش غیرمنطقی و تحریف شده

امضای مصباح
[تصویر: photo_2017_04_20_14_10_20.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۰:۴۹, ۱۴/آبان/۹۴
شماره ارسال: #8
آواتار
قرآن وقتی بر پیامبر نازل میشد، در جا، کتابت میشد و ثبت میشد
و الان قرآنی ک دست ماست، دقیقا همون کتابه

تورات و انجیل، کتابهایی هستن ک طیِ قرن ها توسط چندین آدم ِ مختلف نوشته شده (حرف ِ من نیستا، خودِ علمای دینشون گفتن اینها رو) ... چیزهایی ک توی ذهنشون بوده رو نوشتن ، چیزی ک یادشون مونده بوده یا سینه ب سینه براشون نقل شده ...بدیهیه ک من ِ نوعی چیزی رو ک دوست نداشته باشم، نشنیده میگیرم و نمی نویسمش،چیزی رو ک فکر کنم درسته هم بهش اصافه میکنم، در بهترین حالت : خیلی چیزها یادم نمیاد یا با ایرادات و اشتباهات یادم میاد

خدا ک خداست، یکسانه
حالا شما بگید : نوشته ی قرآن صحیح تر و مستندتره یا نوشته ی کتاب های انجیل و تورات ؟

امضای السا
[تصویر: 52996460118540468469.png]
۲۳:۳۱, ۱۴/آبان/۹۴
شماره ارسال: #9

اگر دوستان خوبم السا و مصباح اجازه بدهند به سوالات ایشان هم به موقع جواب خواهم داد. حال بگذارید که از موضوع منحرف نشویم اگر این دوستان توضیحی در مورد نوح و پسر غرق شده اش دارند خوشحال میشوم بدانم واگر نه موضوع بعدی را مطرح میکنم. چون فکر میکنم این زیبا نباشد که بعنوان انسانهای بالغ موضوعات را با هم مخلوط کنیم و بحث را به بیراهه بکشانیم. اینگونه به نتیجه ای نخواهیم رسید. زیرا مجبوریم از این شاخه به شاخه بعدی بپریم.
۲۳:۴۸, ۱۴/آبان/۹۴
شماره ارسال: #10

(۱۴/آبان/۹۴ ۲۳:۳۱)داریوش نوشته است:  اینگونه به نتیجه ای نخواهیم رسید. زیرا مجبوریم از این شاخه به شاخه بعدی بپریم.
برای اینکه به نتیجه برسیم، اول باید مشخص بشه قراره به چه نتیجه ای برسیم؟
اثبات خدا؟ نفی خدا؟ اثبات/نفی حقانیت دین الهی؟
خیلی آکادمیک بخوایم بحث کنیم، شما باید فرضیه خودتو ارائه کنی. بدون ابهام. بعد براش سند و مدرک بیاری
بی سوالی که نیست Smile

ما انقدر از این عدم تطابقها داریم که کسی خیلی بهش توجه جدی نمیکنه. چون چیزی نمیشه باهاش اثبات کرد. بحث تاریخ چند هزار ساله مطرحه و کسی هم ادعا نکرده عهدین تحریف نشدن. منابع اسلامی غیر قرآن هم همینطور. برای همین در تاریخ اسلام هم چنین عدم تطابقاتی موجوده!
برای مثال اغلب اهل سنت و شیعیان به مهدی موعود اعتقاد دارن. اما درون یک دین در همین موضوع مهم اختلاف پایه ای وجود داره
بسیاری از اهل سنت عقیده دارن که منجی هنوز به دنیا نیامده. بسیاری از شیعیان اعتقاد دارن که منجی هزار سال پیش به دنیا آمده و امام است!
بگذریم از بحث خدا در دین یهودیت و مسیحیت؟ اصل خداست. این درست نباشه، اینکه کی غرق شد به چه درد میخوره؟

امضای علائم ظهور

" وَدَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِكُمْ وَأَمْتِعَتِكُمْ فَيَمِيلُونَ عَلَيْكُم مَّيْلَةً وَاحِدَةً "
کافران آرزو و انتظار دارند که شما از اسلحه و اسباب خود غفلت کنید تا ناگهان یکباره بر شما حمله ور شوند
موضوع بسته شده  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا