کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کیفیت نماز
۱۸:۱۳, ۲/دی/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/دی/۹۴ ۲:۳۰ توسط حضرت عشق.)
شماره ارسال: #1
آواتار
با سلام!
در تاپیک تکمله یا تتمه اینگونه نماز بخوانیم قول تاپیک کیفیت نماز رو داده بودم تو این چند وقتی کمتر تونستم مطلب بذارم تو تالار و بیشتر استفاده کردم، تا اینکه بالاخره روزی شد دوباره بشینیم پای درس کتاب شرح لمعه شهید ثانی...این موضوع مطالب زیادی داره و من هم سعی دارم بیشتر مباحث مبتلا به رو مطرح کنم که نیاز مند وقت زیاد و پست های متعدد هست!همین ابتدای کار از دوستان می خوام تا انتها همراهی کنند!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[b]کیفیت نماز
1. مستحب است که نمازگزار قبل از شروع به نماز خواندن، اذان و اقامه بگوید.
2. کیفیت اذان و اقامه:
الف: ابتدا نمازگزار نیت می کند زیرا اذان واقامه عبادتندو برای تعلق گرفتن ثواب به آن ها نیاز به نیت کردن است.
ب: بعد از نیت در اذان چهار مرتبه (الله اکبر)) می گویند.
ج: سپس دو مرتبه شهادت به توحید( اشهد ان لا اله الّا الله) و رسالت پیامبر صل الله علیه و آله (اشهد ان محمد الرسول الله)
(( شهادت به امام امیر المؤمنین و فرزندانشان و همینطور حضرت زهرا (علیهم السلام) از اجزاء اذان و اقامه نیست، بلکه به نیت تبرک و تیمن شیعیان می گویند... نه ورود در اذان که بدعت باشد.
د: سه حیعله که هر کدام را دو مرتبه می خوانیم: (حی علی الصلاة- حی علی الفلاح- حی علی خیر العمل)
ه: دو مرتبه تکبیر (الله اکبر) می گویند.
و: دو مرتبه تهلیل (لا اله الّا الله) می گویند.

** این ها هجده فصل اذان می باشد.
---------------- ادامه دارد ...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۴:۵۹, ۱۷/دی/۹۴
شماره ارسال: #2
آواتار
کیفیت اقامه:
1. تمامی فصل های اقامه 2 بار گفته می شود.
2.فصل های اقامه همان فصل های اذان است مگر مواردی که در نکات بعدی می گوییم.
3.در اقامه:
الف: بعد از گفتن (حی علی خیر العمل) دو مرتبه ((قد قامت الصلوة)) را اضافه می کند.
ب: سپس در آخر اقامه بعد از (الله اکبر) 1 مرتبه ((لا اله الّا الله) گفته می شود.
و این ها 17 فصل اقامه بود که شرعا به دست ما رسیده.
--------------------------------------------------------
احکام اذان و اقامه:
1. جایز نیست در اذان و اقامه به فصول دیگری غیر از این فصول ذکر شده اعتقاد داشته باشیم.
** شهادت به ولایت امیر المؤمنین علی علیه السلام و یا شهادت به ام ابیها حضرت زهرا سلام الله علیها را تبرکا در اذان و اقامه می توانیم بگوییم و اگر این ها را به عنوان ذکر اذان و اقامه بخوانیم، مرتکب بدعت شده ایم.هر چند که این دو شهادت حق است و مطابق با واقع. اما جایز نیست هر چیزی که مطابق با واقع و حق است را داخل در عبادتی بدانیم که شرعا بدان موظف شده ایم.((در مورد شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها خودم گفتم و متن کتاب نیست.))
2.این دو شهادت مذکوراز احکام و لوازم ایمان هست اما جزء فصول اذان و اقامه نمی باشد.
---------------------------------
خواندن اذان و اقامه:
1. در منازهای پنجگانه یومیه استحباب دارد اما در دیگر نماز ها حتی اگر واجب باشد مستحب نیست.
2.مستحب بودن اذان واقامه خواه در حال ادا خوانده شود یا قضا،و خواه نماز فرادی باشد یا جماعت.
نظر فقها:
در نماز هایی که بلند خوانده می شود( صبح، مغرب و عشاء)، خواندن اذان و اقامه تاکید بیشتری دارد و بعضی آن را واجب دانسته اند.((و همینطور است نماز جمعه)).
--------------------------------------------
بحث اذان واقامه ادامه دارد...
پ ن : دوستان اگر سوالی هست در رابطه با بحث ارائه شده، تو تاپیک مطرح کنید تا جوابش رو بیان کنیم.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا