کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارزش انسان به چيست؟
۱۵:۵۹, ۳/اسفند/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/اسفند/۹۵ ۱۶:۲۲ توسط III I III.)
شماره ارسال: #1

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾
به عصر سوگند

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿۲﴾
كه بي‌گمان انسان‌ها همه در زيانند.

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾
مگر كساني كه ايمان آورده، و اعمال صالح انجام داده‏‌اند و يكديگر را به حق سفارش كرده، و يكديگر را به شكيبائي و استقامت توصيه نمود.

رسول خدا صلوات الله عليه و آله:
«المرء مع من احبّ»
انسان با محبوب خویش همراه است.

بحارالانوار، ج 17، ص 13

علامه محمد تقي جعفري مي­‌گفتند:
برخي از جامعه ­شناسان برتر دنيا در دانمارک جمع شده بودند تا پيرامون موضوع مهمي به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع اين بود: «ارزش واقعي انسان به چيست».
براي سنجش ارزش بسياري از موجودات، معيار خاصي داريم. مثلا معيار ارزش طلا به وزن و عيار آن است. معيار ارزش بنزين به مقدار و کيفيت آن است. معيار ارزش پول پشتوانه آن است؛ اما معيار ارزش انسان‌ها در چيست.

به خاطره‌‌اي از مرحوم علامه جعفري توجه بفرمايد:
هر کدام از جامعه‌شناسان، سخناني گفته و معيارهاي خاصي ارايه دادند.

هنگامي که نوبت به بنده رسيد، گفتم : اگر مي‌خواهيد بدانيد يک انسان چقدر ارزش دارد، ببينيد به چه چيزي علاقه دارد و به چه چيزي عشق مي‌ورزد.
کسي که عشقش يک آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسي که عشقش ماشينش است، ارزشش به همان ميزان است.

اما کسي که عشقش خداي متعال است، ارزشش به اندازه خداست.

علامه فرمودند: من اين مطلب را گفتم و پايين آمدم. وقتي جامعه شناسان سخنان من را شنيدند، براي چند دقيقه روي پاي خود ايستادند و کف زدند.
هنگامي که تشويق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزيزان، اين کلام از من نبود، بلکه از شخصي به نام علي ـ عليه‌السلام ـ است.
آن حضرت در نهج‌البلاغه مي­‌فرمايند:
«قِيمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُهُ»؛
«ارزش هر انساني به اندازه چيزي است که دوست مي‌دارد».

وقتي اين کلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس اميرالمؤمنين علي ـ عليه‌‌السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاري کردند.
حضرت علامه در ادامه مي‌گفتند:
عشق حلال به اين است که انسان (مثلاّ) عاشق پنجاه ميليون تومان پول باشد.
حال اگر به انسان بگويند: «آي پنجاه ميليوني!»، چقدر بدش مي‌آيد؟
در واقع مي‌فهمد که اين حرف توهين در حق اوست.
حالا که تکليف عشق حلال اما دنيوي معلوم شد، ببينيد اگر کسي عشق به گناه و معصيت داشته باشد، چقدر پست و بي‌‌ارزش است!

مولا اميرالمؤمنين علي عليه السلام مي‌فرمايند:

من کانت همته ما یدخل بطنه کانت قیمته ما یخرج منه؛

((هر کس همتش را صرف پر کردن شکمش سازد، ارزش کارش چیزی است که از آن خارج می شود.))

غررالحكم: ح 2577

دغدغه اصلي ما چيست؟
از فقدان چه جيز حقيقتاً مضطرب مي‌شويم؟
بالا و پايين پريدن ما بري چيست؟
از ضرر كردن در چه اموري حقيقتاً غصه مي‌خوريم؟ از قضا شدن نماز صبح؟ از نماز شب خوب ماندن؟ از نماز جماعت با ثواب بي‌پايانش را از دست دادن؟ يا از اينكه وقتي جنسي را خريديم بفهميم دو مغازه كنار تر با نصف قيمت به فروش مي‌رفته؟!

چهارپايان دغدغه‌هايشان چيست؟
بهتر بخورند
بهتر بپوشند
بيشتر آميزش كنند
محل زندگيشان بهتر باشد و...

خوب اگر دغدغه‌هاي اصلي و محركه‌هاي اصلي ما اين باشد و حزن و فرح حقيقي وابسته به تغييرات در ملاك‌هاي بالا باشد تفاوت ما با چهارپايان در چيست؟!

در پايان سخني از مولا اميرالمؤمنين:

ما بالکم تفرحون باليسير من الدنيا تدرکونه و لا يحزنکم الکثير من الاخره تحرمونه.

شما را چه مي‌شود؟
اندكي از دنيا را كه به دست مي‌آوريد شادمان مي‌شوديد
و بسياري از آخرت را از دست مي‌دهيد و اندوهگين نمي‌شويد؟!

فرازي از خطبه 112 نهج البلاغه
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۳۲, ۳/اسفند/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۴۳ توسط Mforootaghe.)
شماره ارسال: #2

با نام ویاد خدا
درود برشما وتشکر بخاطر مطلب جالبی که از مرحوم علامه نقل کردید اما با رویت محل امضای شما لازم است متذکر شوم که طرح موارد شک برانگیز خود از عوامل کاستن ارزش آدمی است چه ایجاد تردید آدمی را ازخدا دور میکند. شما سوال کردید که کدامیک دروغ میگوید وسپس بدون دریافت پاسخ لعنت هم فرستادید البته برای وزیر خارجه . خوب بنظر بنده هیچکدام دروغ نمیگویند. وزیر خارجه صریحا اعلام داشت که خطوط قرمز رعایت شده است .یعنی مشکلی درکار نیست اما سخن رهبری اشاره کلی بمواردی است که در طول مذاکرات برخی موارد روی داده است وبعدا رهبری آنهارا تائید کرده اند بنابراین تضادی میان آندو نیست .تلاش کنید همانگونه که رهبری از وزیر خارجه با احترام نام میبرند شما هم تاسی کنید واگر نمیکنید لااقل امضایتان را اصلاح کنید ممنونم مرا ببخشید
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۹:۳۷, ۴/اسفند/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/اسفند/۹۵ ۹:۳۸ توسط III I III.)
شماره ارسال: #3

(۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۳۲)Mforootaghe نوشته است:  با نام ویاد خدا
درود برشما وتشکر بخاطر مطلب جالبی که از مرحوم علامه نقل کردید
سلام و خواهش مي‌كنم.

(۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۳۲)Mforootaghe نوشته است:  اما با رویت محل امضای شما لازم است متذکر شوم

نسبت به تذكر شما تذكراتي تقديم خواهد شد!
تذكر نخست:
از بديهيترين آداب حضور در يك تاپيك اين است كه شخص در خصوص مباحث تاپيك بحث كند و با ارائه بحث بي‌ربط موضوع را منحرف نكند! شايسته بود اين نكته بديهي از سوي شما رعايت مي‌شد و از ابزار پيام خصوص يا در يك تاپيك ديگر به زعم خود تذكرات را ارائه مي‌فرموديد!

(۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۳۲)Mforootaghe نوشته است:  خوب بنظر بنده هیچکدام دروغ نمیگویند.
خوب نظر من و شما مهم نيست! مهم واقعيت است كه خدمتتان عرض خواهد شد!

(۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۳۲)Mforootaghe نوشته است:  وزیر خارجه صریحا اعلام داشت که خطوط قرمز رعایت شده است .یعنی مشکلی درکار نیست اما سخن رهبری اشاره کلی بمواردی است که در طول مذاکرات برخی موارد روی داده است وبعدا رهبری آنهارا تائید کرده اند
شما انسان ساده‌انديش يا نا آگاهيبه نظر نمي‌آييد، اما گويا مخاطب خود را چنين پنداشته‌ايد
مختصري از موارد متعددي از نقض‌هاي خطوط قرمز رهبري در برجام را كه رهبري هنوز هم از آنها گلايه مي‌كند و تأييدي در كار نبوده است تقديم مي‌شود:

خط قرمز اول: محدودیت های بلند مدت
خط قرمز دوم؛ بازرسی های غیرمتعارف
خط قرمز سوم: محدودیت غنی سازی و حفظ فردو
خط قرمز چهارم: لغو همه تحریم ها در روز امضای توافق
خط قرمز پنجم: لغو تحریم‌ها نباید به اجرای تعهدات ایران منوط شود
خط قرمز ششم: موکول کردن اجرای تعهدات طرف مقابل به گزارش آژانس
خط قرمز هفتم: ضرورت حفظ تحقیق و توسعه و ادامه کار در زمان محدودیت
مشروح موارد بالا را در اينجا مي‌توانيد مشاهده بفرمايد!

(۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۳۲)Mforootaghe نوشته است:  متذکر شوم که طرح موارد شک برانگیز خود از عوامل کاستن ارزش آدمی است

تذكر شما بي‌جاست چون يقيني بدون شك است!

(۳/اسفند/۹۵ ۲۱:۳۲)Mforootaghe نوشته است:  لااقل امضایتان را اصلاح کنید ممنونم مرا ببخشید

با تأكيد بيشتري لينك موارد نقض خطوط قرمز را هم در كنار لعن قرار خواهم داد!
لعن يك فرهنگ قرآني دارد و اگر به جا باشد گاهي لازم است!

همچنين خدا لعنت كند كساني را كه دزد بيت المال را ذخيره نظام مي‌دانند

و البته موارد شايسته لعن در عملكرد دوستان فراوان است! به همين بسنده مي‌كنيم.
۹:۵۱, ۴/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #4

با نام ویاد خدا
درود برشما وصبح بخیر وتشکر از نکته ای فرمودید بله درست بود که خصوصی مینوشتم اما باآن صراحتی که در امضا بود وخلاف اخلاق اسلامی مرا واداشت که آثار آنرا کم کنم درهرحال در این باره خود دانید ودیگر بدان اشاره ای نمیکنم
در مورد خطوط قرمز همانگونه که نوشتم وزیر خارجه در گزارش خود به مجلس برجام را درچارچوب نظرات رهبری اعلام کرد و رئیس جمهور هم به مکتوبات فیمابین اشاره کرد اما توضیحات رهبری در باره تاریخچه مذاکرات است که دوسال بطول انجامید ودر آن بالا وپائین بسیار داشت که اشاره کردند اما درنهایت پذیرفتند یعنی خطوط قرمز نهائی همین بود که تائید شد بنابراین تضادی درکار نیست که مورد سوء استفاده قرار گیرد مگر آنکه برخی دوست داشته باشند نفاق ایجاد کنند . ضمنا نه کره زمین مرکز عالم است ونه ایران مرکز کره زمین ونه رهبری مرکز سیاست زمین در مذاکرات همیشه خط قرمزها تغییر میکند کمااینکه نظران رهبری در موارد متعدد تغییر یافته است واین نشانه سلامت فکر است والا دگم وتحجر مستولی میشود پیروز باشید.
۱۰:۱۰, ۴/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #5

(۴/اسفند/۹۵ ۹:۵۱)Mforootaghe نوشته است:  با نام ویاد خدا
درود برشما وصبح بخیر وتشکر از نکته ای فرمودید بله درست بود که خصوصی مینوشتم اما باآن صراحتی که در امضا بود وخلاف اخلاق اسلامی مرا واداشت که آثار آنرا کم کنم درهرحال در این باره خود دانید ودیگر بدان اشاره ای نمیکنم
در مورد خطوط قرمز همانگونه که نوشتم وزیر خارجه در گزارش خود به مجلس برجام را درچارچوب نظرات رهبری اعلام کرد و رئیس جمهور هم به مکتوبات فیمابین اشاره کرد اما توضیحات رهبری در باره تاریخچه مذاکرات است که دوسال بطول انجامید ودر آن بالا وپائین بسیار داشت که اشاره کردند اما درنهایت پذیرفتند یعنی خطوط قرمز نهائی همین بود که تائید شد بنابراین تضادی درکار نیست که مورد سوء استفاده قرار گیرد مگر آنکه برخی دوست داشته باشند نفاق ایجاد کنند . ضمنا نه کره زمین مرکز عالم است ونه ایران مرکز کره زمین ونه رهبری مرکز سیاست زمین در مذاکرات همیشه خط قرمزها تغییر میکند کمااینکه نظران رهبری در موارد متعدد تغییر یافته است واین نشانه سلامت فکر است والا دگم وتحجر مستولی میشود پیروز باشید.
همانطور كه فرموديد اينها نظر جنابعالي است و واقعيت چيز ديگري است كه مستندات آن ارائه شد

برادر من رهبري از ابتدا تا انتها از هيچ يك از اين خطوط عقب نرفتند!

به عنوان نمونه رهبري تأكيد داشتند و دارند و گلايه‌هاي مكرر كرده‌اند و مي‌كنند كه مگر ما نگفتيم يك قدم آنها يك قدم ما
تمام آنچه را كه ما بايد انجام مي دايديم! فراتر از تعهدات انجام شد و آنها هيچ نكردند!!

به قول خود دولتي‌ها تقريباً هيچ چيزي دستاوردش بوده و اگر خطوط قرمز كه تغيير هم نكرد هرگز!! قطعاً به اين وضعيت اسفبار دچار نمي‌شديم
در هر صورت
دروازه توجيه براي شما باز است
و حقيقت چيز ديگر
و آنچه بايد در پاسخ به شما تقديم مي‌شود بيان شد
و ديگر از نظر بنده كفايت مي‌كند و به قدر كافي خارج از بحث تاپيك در اينجا بحث شد!
۱۳:۲۰, ۴/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #6

بانام ویادخدا
درود برشما وتشکر مدتی درمنزل نبودم
اولا در مورد تاپیک نظرم را ابتداء دادم
ثانیا در مورد امضا نقد من بدون رعایت ضوابط امر بمعروف بود که موجب کدورت شد ونظر شما درست است
ثالثا درمورد برجام بارها در پستهای گوناگون نظر داده ام میتوانید درآنجا ادامه دهیم ودر نهایت در مورد خطوط قرمز نقلی از ملا نصر الدین بنویسم که روزی عصایش را برزمین کوبید وگفت اینجا مرکز زمین است دیگران دلیلش راپرسیدند گفت بروید متر کنید. اگر امروز چنین ادعائی شود امکان پاسخگوئی هست خطوط قرمز وحی منزل نیست ورهبری هم معصوم نیستند ولذا درمذاکرات بالا پائین دارد وسر انجام برجام با رعایت آخرین خطوط قرمز تصویب شد وامروز این امر ثمره کل نظام است که آثارش را در ارتباطات جهانی میبینیم موفق باشید
۱۳:۴۹, ۴/اسفند/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/اسفند/۹۵ ۱۳:۵۱ توسط III I III.)
شماره ارسال: #7

(۴/اسفند/۹۵ ۱۳:۲۰)Mforootaghe نوشته است:  خطوط قرمز وحی منزل نیست ورهبری هم معصوم نیستند
Smile
(۴/اسفند/۹۵ ۱۰:۱۰)III I III نوشته است:  به عنوان نمونه رهبري تأكيد داشتند و دارند و گلايه‌هاي مكرر كرده‌اند و مي‌كنند كه مگر ما نگفتيم يك قدم آنها يك قدم ما
تمام آنچه را كه ما بايد انجام مي دايديم! فراتر از تعهدات انجام شد و آنها هيچ نكردند!!

(۴/اسفند/۹۵ ۱۳:۲۰)Mforootaghe نوشته است:  بانام ویادخدا
با رعایت آخرین خطوط قرمز تصویب شد

Smile

(۴/اسفند/۹۵ ۱۳:۲۰)Mforootaghe نوشته است:  که آثارش را در ارتباطات جهانی میبینیم موفق باشید

سيف رئيس بانك مركزي در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگسیف: «تقریباً هیچ‌ چیز» از برجام عاید ایران نشده است
(۴/اسفند/۹۵ ۱۳:۲۰)Mforootaghe نوشته است:  این امر ثمره کل نظام است

در ماجراي حكميت، اين امر به اميرالمؤمنين تحميل شد
حضرت فرمودند كه اين كار غلط است
گوش ندادند و تحميل كردند!
حضرت گفتند فلاني نرود فلاني برود
گوش ندادند فلاني را فرستادند و آن فاجعه عظما رخداد

رهبري از آغاز گفتند فايده ندارد! متنها تحميل شد
اينكه الان بگوييم نتيجه مورد تأييد رهبري بوده و صدمه‌هاي گسترده و عميقي وارده بر اثر برجام را بايد به پاي رهبري هم نوشت نتيجه اين منطق اين است كه
تمام فجايعي كه بر مسلمين و اسلام وارد شد در نتيجه حكميت بايد به پاي اميرالمؤمنين معصوم نوشت!

مسئله مثل روز روشن است برادر
منتها همانطور كه خدمت شما عرض كردم:

(۴/اسفند/۹۵ ۱۰:۱۰)III I III نوشته است:  دروازه توجيه براي شما باز است
و ديگر از نظر بنده كفايت مي‌كند و به قدر كافي خارج از بحث تاپيك در اينجا بحث شد!
۱۳:۵۴, ۴/اسفند/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/اسفند/۹۵ ۱۴:۱۱ توسط Mforootaghe.)
شماره ارسال: #8

با یاد ونام خدا
درود وتشکر بله میتوان بپای دولت وملت نوشت مشکلی نیست اگر رهبری موافق نیستند بیاد زمانی بیفتند که پنهانی کارها انجام میشد وآژانس به شورای امنیت گزارش میداد و6 قطعنامه علیه ایران صادر شد . چه کسی مسوول بود ؟ الحمد لله این مشکلات حل شد . اگر خشنود نیستیم برای اینستکه تاوان اشتباهات گذشته را میدهیم برگردم به تایپک
ملت ما دلش به آبرویش خوش است برخی هم به خطوط قرمز اینک هرکدام ارزش خودرا می نمایاندپیروز باشید(المرئ مع من احب)
۱۳:۵۶, ۴/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #9

پاسخ مفصل موجود است
منتها با توجه به دروازه توجيه، به شما عرض مي‌كنم
موفق و منصور باشيد
۱۴:۲۱, ۴/اسفند/۹۵
شماره ارسال: #10

با نام ویاد خدا