کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمایی درباره حجاب
۲۲:۳۳, ۱۷/فروردین/۹۶
شماره ارسال: #1

سلام عالیکم و رحمت الله
نمیدونم تاپیک رو جای مناسبی زدم یا خیر
به هرحال امیدوارم که با راهنمایی شما عزیزان همراه بشه

خدمتتان عرض کنم من قصد دارم با دختر خانمی که عاشقش هستم ازدواج کنم
ما هیچ مشکلی نداریم و همه جوره هم رو درک میکنیم ولی من یه مشکل دارم

خود من و خانواده ما کمی مذهبی هستیم و اعتقاد به حجاب و اینگونه مسائل خب یه امر مهم و اعتقادیه

خانواده همسرم و همسرم فرق میکنن نسبت به ما
مثلا همسرم نماز و روزه میگیره ولی مسئله حجاب توی خانواده اونها رایج نیست .مثلا از شوهر عمه یا پسر دایی و... حجاب نمیگیرن .و خب این مسئل من رو ازرده کرده و من بدجوری میریزم بهم

شرط اصلی من برای ازدواجمون همین قضیه بوده و همسرمم قبول کرده حجابش رو رعایت کنه ولی براش خیلی امر سنگینیه چون از بچگی ازاد بوده و قدرت انتخاب داشته و هرزگاهی بحث و اینگونه مسائل پیش میاد

از شما عزیزان میخام که بهم کمک کنید

پ.ن : ممکنه بگید با کسی ازدواج کن که مثل خودت فکر کنه و... ولی این برای گذشته و من عاشق ایشون شدم

پ ن 2: توی این قضیه یکم جلوی من گارد گرفته و فک کنم اصرارم و یا معرفی کردن کتاب خیلی به دردش نخوره و بدتر کنه

ممنون
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۶:۰۱, ۱۸/فروردین/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۸/فروردین/۹۶ ۶:۱۰ توسط بیداری اندیشه.)
شماره ارسال: #2
آواتار
دوست عزیز به نظر میاد شما به جای مشورت گرفتن داری نظر ما رو طبق میل خودت تغییر میدی تا عذاب وجدانت بخوابهSmile

ایکاش قبل از عاشق چنین فردی شدن فکر اینجاهاش رو می کردی تا کار به جاهای سخت نکشه.

من متاهل هستم معنای این تعبیر عامیانه عاشقی رو می فهمم و چشیدم. اما شرمنده به حکم وظیفه باید واقع بینانه و خیرخواهانه جواب بدم نه طبق میل شما.

خیلی مهمه که خود جنابعالی و خانواده شما خصوصا پدر و مادر چقدر مسائل دینی براتون مهم هست. اگر واقعا مهمه مطمئن باش مسئله حجاب تنها مشکلی نخواهد بود که در آینده بهش بر می خوری. دین که فقط نماز و روزه نیست.

نکته بسیار مهم دیگه اینه که شما باید همین الان به این خانم به عنوان مادر بچه هات نگاه کنی. یا بچه هات همفکر و همگام مادرشون میشن یا با توجه به گاردی که گفتی ایشون می گیره سر تربیت بچه مشکلات شما بیشتر خواهد شد و دعواها پیش میاد. این عشق ۶ ماه تا یکسال حرارت داره. بعد فروکش میکنه و امیال شخصی بعدش رو میشه....

افرادی که نیمه مذهبی هستن کار سختی دارن. من خودم موقع ازدواج نیمه مذهبی بودم. اما نظر شخصی من اینه اگر با خانم مذهبی تر و مقیدتر از خودت ازدواج کنی به خاطر خدا احتمال خیلی زیاد خودت هم همون سمت و سو رو می گیری اما اگر از خودت پایین تر رو گرفتی تو هستی که سطح مذهبی بودنت پایین میره. الان وضعیت مردان جامعه ما یه مقداری زن سالاری شده. نمی خوام بگم بده یا خوبه میخوام بگم معمولا مردان هستن که بعد از ازدواج بیشتر از خواسته ها و عقایدشون کوتاه میان و اینجا نقطه عطف ماجراست که ممکنه شما رو دیندارتر یا بی دین تر کنه. ممکنه به خاطر همراهی با همسری اهل مسجد شما هم علیرغم میلت مسجد بری و کم کم ادم مسجدرو بشی و بعد هم بچه هات. ممکنه به خاطر همسرت علیرغم میلت مثلا ماهواره بین و ... بشی و کم کم خوشت بیاد و بعد هم بچه هات.

شناخت شما نسبت به ایشون باید کاملتر بشه. میزان رغبت به حجاب در ایشون باید مطمئن تر بشین. در مورد سایر مسائل دینی مثل تقلید از مرجع دینی، میزان محبت و ارادت فرد به اهل بیت علیهم السلام و نظرشون راجع به شرکت در مراسمهای هیئتی و محرم و .... خیلی مهمه. چون کمک کننده هست در حرکت از ظلمات الی النور...مقید به نماز اول وقت و اهمیتش، حضور در مساجد، نظرش کلا در مورد آخوند جماعت، فروع دین مثل خمس و زکات و صدقات و ... نگاه سیاسی اینکه چقدر انقلاب و نظام رو قبول داره. ولایت فقیه رو چی؟ ماهواره بینه و تحت تاثیر رسانه های دشمن یا نه. اصلا وجود دشمن و برنامه ریزی دشمن برای ما و نسل بعدی رو قبول داذه یا نه، تفریحش فیلم و موسیقی از هر نوع حلال و حروم و صحنه دار و بی صحنه و ....

اینها مسائل مهمی هست که اول باید خود شما تکلیفت رو باهاشون مشخص کنی بعد ببینی طرف مقابل چیه نظرش. دیگه عصر شترسواری دولا دولا گذشته. مرحله ازدواج مرحله تصمیم گیری کلیت خانواده هست که میخواد بیشتر گرایش دینداری داشته باشه یا بی دینی.

امیدوارم کمک بهت شده باشه. موفق باشی.

امضای بیداری اندیشه
[تصویر: signature.jpg]

والذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا
به یقین کسانی که در راه ما تلاش کنند را به راه های خود هدایت خواهیم نمود.
۹:۴۸, ۱۸/فروردین/۹۶
شماره ارسال: #3
آواتار
سلام برادر گرامی
بنده هم عرض نمیکنم با ایشون ازدواج کنید یا نه !
اما به امید تغییر هیچ وقت ازدواج نکنید .

امضای فاطمه خانم
[تصویر: 793255_714.jpg]
۱۶:۰۷, ۱۶/اردیبهشت/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/اردیبهشت/۹۶ ۱۶:۰۸ توسط Islam.)
شماره ارسال: #4
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیز بنده کارشناس ازدواج نیستم اما مسئله ی مشابهی برای بنده بوجود امده بود که دوستان تالار هم کم و بیش در جریان هستند ،به همین دلیل از روی تجربه مسائلی رو عرض می کنم.

علاقه ی شدیدی به یک خانم که از بستگان بود پیدا کرده بودم اما مسئله ی حجاب و دقیقا همین موضوع حجاب نگرفتن از پسر دایی و شوهر خاله و... یکی از موانع اصلی ازدواج ما بود. حتی حاضر به نماز خواندن و... بود اما در مسائل مربوط به حجاب حالتی دفاعی گرفته بود .بنده توکل به خدا کردم و با چشمانی اشک الود خواستگاری خودم رو پس گرفتم. اگر بگویم حدود یکسال طول کشید موضوع برای بنده کاملا تمام شود و بتوانم نگاه عقلانی به مسئله پیدا کنم، گزاف نگفته ام. اما الان اگر روزی هزاربار نماز شکر بخوانم که در ان فضای احساسی تصمیم نگرفتم باز هم کم است.

به قول خواهر گرامی فاطمه خانم که در موضوع بنده هم بسیار کمک حال بودند، بنده نمی گویم که ازدواج کن یا نه ، بلکه تجربیات خودم رو در اختیارتون می گذارم تا تصمیم را هر چند سخت اما خودتان بگیرید.

اول از همه مطمئن باشید این یکی از مصادیق امتحان های الهی است. خود بنده که از ان فضای احساسی خارج شدم و در این امتحان،هرچند سراپا زخمی، پیروز شدم ،رحمت خداوند رو مشاهده کردم که چطور چشم بنده رو به مسائل مهم ازدواج باز کرد .

دوم بدانید که حتی اگر این دختر،زن زندگی هم باشد ،اگر شما در این فضای احساسی تصمیم بگیرید،پشیمان خواهید شد. پیشنهاد بنده این است که حتما تصمیم گیری را به تعویق بیاندازید . یک تعویق بلند مدت چند ماهه. در این زمان هم حتما بیش از پیش وارد فضاهای مذهبی بشوید و حتی اگر دوست طلبه ای دارید مدتی را پیش او در حوزه زندگی کنید.

نکته دیگری که به ذهن بنده می رسد، به هیچ وجه به تفکر تغییر ازدواج نکنید. به قول حاج اقا شهاب مرادی شما پیغمبر نیستید که کسی را به بهانه ی ازدواج تغییر دهید. و حتی این را بدانید که خانم ها پس از ازدواج برون گرا تر می شوند. اگر اهل شوخی با نامحرم بوده، این حتی شدید تر هم می شود!

اما نکته اخر و مهمی که برای بنده اتفاق افتاد، در فضای احساسی حاکم ویژگی های مثبت این خانم را بزرگ و ضعف های او را توجیه می کردم.این خیلی بد است چا که در اینده شدیدا خود را نشان می دهد. وقتی می گویید حالت دفاعی گرفته است، یکی از دلایلش لجبازی است. پیامبر اکرم می فرمایند بدترین زنان شما، لجبازترین انها هستند. خانواده ای محل رشد و پرورش است که مرد با محبت به زن و زن با فروتنی نسبت به مرد برخورد کند. اگر یکی از اینها نباشد زندگی می تواند تبدیل به جهنم شود!

امضای Islam
[تصویر: siOTvKOR_432.jpg]
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا