کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصحاب الرس
۱۴:۱۹, ۲۹/اردیبهشت/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/خرداد/۹۶ ۰:۴۹ توسط قاتل مرگ.)
شماره ارسال: #1
آواتار
اصحاب الرس چه کسانی هستند؟
كذبت قبلهم قوم نوح و اصحاب الرس و ثمود. و عاد و فرعون و اخوان لوط.
(سوره ق : 15)
اصحاب رس : گروهى بودند كه (بعد از سيلمان بن داوود(علیه السلام)) در كنار رود بزرگى سكونت داشتند كه نام آن (رس ) بود.

در مورد این که اصحاب الرس چه کسانى بوده اند، در میان مفسران قرآن اختلاف نظر وجود دارد و احتمالات زیادى مطرح شده است. ولى طبق روایات موجود از حضرات معصومین(علیهم السلام) آنها جمعیّتى بودند که در شامات و احتمالاً شمال یا غرب ایران(1)، زندگى مى کردند و داراى دوازده شهر آباد، کشاورزى پررونق و زندگى خوبى بودند، امّا عیوب بزرگى هم داشتند; از جمله این که درخت صنوبر قدیمى بسیار بزرگى داشتند که آن را مى پرستیدند و در مقابلش به سجده مى افتادند. شبیه این فکر خرافى، هم اکنون نیز گاه در گوشه و کنار به چشم مى خورد برخى در کنار درختان کهنسال شمع روشن مى کنند و یا به آن دخیل مى بندند و حتّى به آن متوسّل مى شوند! متأسّفانه خرافات در همه زمانها بوده و عدّه اى از مردم را فریفته است و اصحاب الرّس هم در دام خرافات گرفتار بوده اند. آرى، آنها در مقابل درخت صنوبر گریه و ناله مى کردند و حتّى براى آن قربانى مى نمودند! چیزى نگذشت که بذر این درخت را در جاهاى دیگر نیز کاشتند و درختان صنوبر کوچکترى سبز شد. این گونه بود که صنوبر بزرگ شد خداى بزرگ و صنوبرهاى کوچک، خدایان کوچک تر! آنها حتى اجازه نمى دادند از نهر آبى که پاى درختان صنوبر مى رفت کسى استفاده کند، زیرا آن را مخصوص خدایان خود مى دانستند!
سخن امام رضا علیه السلام :

امام رضا "عليه السلام" فرمود: مردى از اشراف قبيله بنى تميم بنام عمرو سه روز پيش از شهادت اميرالمؤ منين "عليه السلام" به حضور آن حضرت رسيد و عرض كرد: اى مولاى من تقاضا دارم داستان اصحاب رس را براى من بيان فرماييد تا بدانم آنها در چه عصر و زمانى زندگى مى كرده اند و سرزمين آنها در كجا بوده است و پادشاه آنها چه كسى بوده است؟ آيا خداوند پيغمبرى براى آن قوم مبعوث فرموده و به چه علت آنها به هلاكت رسيدند؟ زيرا كه در قرآن كريم آز آنها نام برده شده ولى شرح حال آنها بيان نشده است.
اميرالمؤ منين على "عليه السلام" فرمودند: پرسشى نمودى كه پيش از تو كسى از من سؤ ال ننموده و بعد از من نيز كسى خبر آنها را به تو نخواهد گفت مگر آنكه از من حديث كند. بدان اى مرد در كتاب خدا هيچ آيه اى نيست مگر آنكه تفسير آنرا من مى دانم و حتى موقع نزول و شاءن نزول آن را مطلع هستم سپس به سينه مبارك خود اشاره نموده و فرمودند: در اينجا علم و دانش بى پايانى است اما جويندگان آن بسيار كم هستند و بزودى وقتى كه ديگر مرا در بين خود نبينند پشيمان خواهند شد.
اى تميمى! اصحاب رس مردمى بودند كه درخت صنوبر را پرستش مى كردند و آن را در فارسى شاه درخت مى ناميدند آن درخت را یافث فرزند نوح نبی پس از طوفان در کنار نهر "روشن اب" کاشت تا رشد و نمو کرد. قوم مزبور بعد از عصر حضرت سليمان در روى زمين مى زيستند و دوازده شهر در كنار رود ارس در بلاد مشرق زمين بنا كرده بودند و به همين مناسبت آنها را اصحاب رس ناميده اند در آن زمان در روى زمين نهرى پر آب تر و بهتر و گواراتر از رود ارس وجود نداشت و هيچ شهر و ديارى آبادتر از شهرهاى ايشان نبود. نام دوازده شهر آنها عبارت بود از: آبان، آذر، دى، به من، اسفندار، فروردين، ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد، شهريور و مهر. مركز كشور و سلطنت آنها شهر بزرگ اسفندار و نام پادشاه ايشان تركوذبن غابوربن يارش بن ساذبن نمرود بن كنعان بود... چشمه روشن اب و اولين صنوبر در شهر اسفندار بود.

اگر به آذربايجان شرقي سفر كنيد و به جلفا برويد، محل سكونت اصحاب رس را به چشم خود مي بينيد. جلفاي ايران شهر كوچكي در كنار رود ارس است.
شما به همراه رود ارس برويد و اطراف آن را مشاهده كنيد. روستاها و شهرهاي كوچكي را خواهيد ديد. اين روستاها و شهرها يادگار شهرهاي اصحاب رس است.
اصحاب رس در كناره هاي اين رود دوازده شهر داشتند به نام هاي فروردين، ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد، شهريور، مهر، آبان، آذر، دي، بهمن و اسفند. همين الان در كنار اين رودخانه، شهركي است به نام اردوباد كه يادگار شهر ارديبهشت است. شهركي است به نام دسته كه يادگار شهر دي است. شهركي است به نام آزا كه يادگار شهر آذر است. اين دوازده شهر، آباد و حاصل خيز بودند.
- وذكر ابن كثير في تفسيره عن أصحاب الرس فقال : هم أهل قرية من قرى ثمود ونقل عن بعض السلف أن أصحاب الرس بفلج وهو أصحاب يس . وقال قتادة : فلج قرى اليمامة . ونقل ابن كثير أيضاً على أنها بئر بأذربيجان . وقال : الرس بئر رسّوا فيها نبيهم ، أي دفنوه .
[تصویر: 852alsh3er.jpg]

من خودم که تو منطقه آذربایجان زندگی میکنم هنوز شاهد احترام گزاشتن به درختان کهنسال و حاجت طلبیدن مردم از این درخت ها هستم که خوشبختانه نسل جوان دیگه به این خرافات اعتقادی ندارن.

امضای قاتل مرگ
بــــــه دنبــــــــــــال آنـــــــــی کــه آنـــــــــی
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]