کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عالِم متهتك و جاهل متنسك
۱۹:۱۰, ۱۹/تیر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/تیر/۹۶ ۱۹:۱۴ توسط 313s.w.o.)
شماره ارسال: #1
آواتار
عالم های متهتک، جاهل های متنسک

امروز هم ما مبتلای به همین معنا هستیم که با اسم اسلام می خواهند نگذارند که‏
حکومت اسلام محقق بشود؛ یک دسته غیرمتوجه و جاهل و یک دسته عالم متهتّک.‏
‏پیغمبر اکرم فرمود که ـ منقول از ایشان است که ـ دو طایفه کمر من را شکستند: آن‏
‏عالمهایی که متهتک هستند و آن جاهلهایی که متنسّک‏ هستند. و من نمی دانم اسلام از‏ [b]کدام طایفه بیشتر صدمه دیده است، آیا از عالم متهتک یا جاهل متنسک. در هر صورت‏ ‏از هر دو طایفه صدمه دیده است اسلام. و این هم هست، و بعدها هم خواهد بود، و‏ خواهد بود، حتی در زمان حضور حضرت ولی امر که در بعضی روایات هست، که علما‏ تکفیرش می کنند. این ابتلایی است که در دنیا هست.
[/b]

صحیفه امام، جلد 18، صفحه410?مورخ:1363/02/09

[b]---------------------

در کتاب غررالحکم، که بخشی از حکمت‌ها و سخنان حضرت امام علی(علیه السلام) را در خود جای داده، چنین آمده است
فقط دو شخص کمرم را شکستند؛ عالمی که از انجام گناه ابائی ندارد و نادانی که اهل عبادت باشد. آن عالم با ارتکاب گناهان، مردم را از دینداری فراری می‌دهد و این نادان، به خاطر جهلش،‌ مردم را به سمت باطل می‌کشاند.

عالم متهتك (عالم پرده در رسوا و بي حيا )
متهتک به کسی گفته می‌شود که از رسوا شدن باکی ندارد.
طبیعتاً کسی که از رسوا شدن، ترسی نداشته باشد، از انجام هیچ خطا و گناهی ابایی ندارد. چنین افرادی، با اعمال ناشایسته خود، موجب بدبینی مردم نسبت به علم و دین می‌شوند، و آنان را دین‌گریز می‌کنند.
جاهل متنسک (جاهلان لجوج )
یعنی شخص «نادانی» که اهل زهد و انجام عبادات استو در انجام عباداتش سخت‌کوش است.
چنین افرادی، ظاهری زیبا و فریبنده دارند ولی باطنی تاریک و خالی از نور علم و معرفت. درباره این‌که این اشخاص، چه طور موجب کشانده شدن مردم به سمت باطل می‌شوند، احتمالات مختلفی داده شده و تفاسیر متفاوتی ارائه گردیده است. برخی گفته‌اند که منظور از باطل، همان جهلی است که یک عابد دارد، و مردم به خاطر عباداتی که از او می‌بینند، به جهل او رغبت پیدا می‌کنند و آن‌را امر مثبتی تلقی می‌کنند.
برخی دیگر گفته‌اند که منظور این است که این فرد جاهل، به خاطر جهلش، موجب ایجاد بدعت در عبادات و دین می‌شود و مردم هم از او پیروی می‌کنند و به باطل کشیده می‌شوند. ممکن است که این دو نظریه، به یک موضوع اشاره داشته باشند. تفسیر دیگری می‌گوید: وقتی مردم، نادانی و جهل این شخص عابد را می‌بینند، نسبت به زهد و عبادات بی‌رغبت شده و راهی خلاف آنچه که او می‌رود طی خواهند کرد و در نتیجه از عبادات دوری خواهند کرد.

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa44093

------------------------
مخلص كلام :
شايد بخشي از دين زدگي و لج بازي هاي سياسي تعدادي از افراد جامعه نتيجه ي رفتار هاي غلط از يه سري آدم به اصطلاح حزب اللهي متنسك و متهتك مثل من بوده باشه .
وقتي اين سخن رو تو صحيفه امام خوندم معني اين دو كلمه رو تو وب سرچ كردم يه لحظه با خودم فكر كردم و ترسيدم
واقعا رفتار و مواضع من به اصطلاح بچه حزب اللهي چقدر ميتونه تو وجهه ي مكتبم تاثير گذار باشه !!!
اصلا واسه چي اين همه بحث مي كنم !!! واسه خدا بود يا واسه خنك شدن نفسم !!! خودمونيم حالا كه فكر مي كنم بعضي وقت ها وسط بحث خدا رو فراموش كردم و با ادبياتي كه لايق خودم بود واسه دل خودم بحث كردم اما با آرم خدا .
از همين لحظه توبه ميكنم و ديگه براي خدا با رفتاري در شان خدا و مكتبم بحث خواهم كرد .
دوستان حزب اللهي بياييد در شان مكتبمان رفتار كنيم
يا حق

امضای 313s.w.o
الان، اینجا محضر خداست. آن وقت که قلم بدست میگیرید و می نویسید، بدانید که فکر شما، قلب شما، دست شما، زبان شما، همه در محضر خداست.
صحیفه امام،ج14،ص178
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۰۱, ۱۹/تیر/۹۶
شماره ارسال: #2

سلام 313 گرامی
ممنون از این تاپیک خوب.

دوستانی که منو از قدیم میشناسن می دونند که دیدگاههای خاصی داشتم در مورد عقاید. حدود دو هفته است که به این نتیجه رسیدم که احتمالا اکثر اون دیدگاهها اشتباه بوده. پناه به خدا ببینیم چی پیش میاد.

یه اشتباه بزرگم هم وارد شدن به مسائل سیاسی بود که هیچ تخصصی در موردشون ندارم Confused.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا