کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوهء برخورد صحیح با افرادی که سگ دارند، چیست؟
۱۳:۵۹, ۲۶/آذر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/آذر/۹۶ ۱۴:۰۱ توسط فنا.)
شماره ارسال: #1

با سلام

در بخش های مختلف امر به معروف و نهی از منکر، سوال من این هست که با افرادی که سگ دارند، باید چه طور برخورد کرد؟
با توجه به اینکه اغلب می دونند سگ نجس هست و از سر لجبازی با دین و دینداران و اینکه می خواهند همه جوره ثابت کنند خیلی غربی هستند، سگ نگهداری می کنند؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۰:۰۴, ۲۸/آذر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/آذر/۹۶ ۱۰:۰۵ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #21

سلام
سه تا مسئله هست:
1. مشکلاتی که به خاطر وجود حیوان ایجاد میشن.
2. مشکلات مربوط به سگ بودن اون حیوان.
3. مشکلات مربوط به نگه داشتن اون حیوان.

مثلا اگر همسایه شما گوسفند نگه داره (و مثلا اون گوسفند بیاد جلوی خونه همسایه رو کثیف کنه یا صداش اذیت کنه) باید مراعات حال همسایه ها رو کنه. مثل همون مشکلی که فنای گرامی اشاره فرمودند.

یه سری مشکلات به خاطر این اند که اون حیوان یه سگه. که دربارش روایت داریم و مسائل دینی وجود داره (و اگر فرضا گربه یا گوسفند بود قضیه فرق می کرد)

یه سری مشکلات هم به خاطر نگه داشتن حیوان توی خونه است. مثلا اگر شما به گربه های توی خیابون غذا بدید این فرق داره با اینکه توی خونه نگه داشته بشه.

پس قبل از اینکه ببینیم چه نحوه برخوردی صحیحه، باید ببینیم که مشکل ما با کدوم قسمت قضیه است.
۱۰:۳۱, ۲۸/آذر/۹۶
شماره ارسال: #22

(۲۸/آذر/۹۶ ۱۰:۰۴)سعدی نوشته است:  سلام
سه تا مسئله هست:
1. مشکلاتی که به خاطر وجود حیوان ایجاد میشن.
2. مشکلات مربوط به سگ بودن اون حیوان.
3. مشکلات مربوط به نگه داشتن اون حیوان.

مثلا اگر همسایه شما گوسفند نگه داره (و مثلا اون گوسفند بیاد جلوی خونه همسایه رو کثیف کنه یا صداش اذیت کنه) باید مراعات حال همسایه ها رو کنه. مثل همون مشکلی که فنای گرامی اشاره فرمودند.

یه سری مشکلات به خاطر این اند که اون حیوان یه سگه. که دربارش روایت داریم و مسائل دینی وجود داره (و اگر فرضا گربه یا گوسفند بود قضیه فرق می کرد)

یه سری مشکلات هم به خاطر نگه داشتن حیوان توی خونه است. مثلا اگر شما به گربه های توی خیابون غذا بدید این فرق داره با اینکه توی خونه نگه داشته بشه.

پس قبل از اینکه ببینیم چه نحوه برخوردی صحیحه، باید ببینیم که مشکل ما با کدوم قسمت قضیه است.
درود برشما
بسیار تقسیم بندی جالبی نمودید ممنون باید دنبال شود البته بنظر بنده بیشتر مورد دوم مطرح است بخاطر نجاست سگ ولی محتملا موارد دیگر هم وجوددارد
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۳:۲۳, ۲۸/آذر/۹۶
شماره ارسال: #23

سلام
من به عنوان یک بی طرف واقعا دوست دارم بدونم چرا سگ نجسه. از نظر علمی علتی داره یا هنوز اثبات نشده؟ یعنی سگی که از طرف دکتر معاینه شده و سالم تشخیص داده شده چه مشلکی دارد؟
لطفا مثال های خاص نزنید چون راجع به تمام سگ ها صحبت میشود.
۲۳:۳۲, ۲۸/آذر/۹۶
شماره ارسال: #24
آواتار
(۲۸/آذر/۹۶ ۲۳:۲۳)truthfinder نوشته است:  سلام
من به عنوان یک بی طرف واقعا دوست دارم بدونم چرا سگ نجسه. از نظر علمی علتی داره یا هنوز اثبات نشده؟ یعنی سگی که از طرف دکتر معاینه شده و سالم تشخیص داده شده چه مشلکی دارد؟
سوال شما زمانی صحیحه که اسلام برای نجاست معیار فیزیکی و مادی تعریف کرده باشه. مثلاً معیار PH برای اسیدی و بازی بودن ماده ای. در صورتی که چنین معیاری برای نجاست بیان نشده. بنابراین نمشه با معیارهای فیزیکی به تشریح نجاست سگ پرداخت.

در نتیجه برای نجس بودن سگ یا هر چیز دیگه ای باید به نظرات شارع مراجعه کنید و شارع در این زمینه مصداقی نجاسات رو بیان و معرفی کرده.

امضای MohammadSadra
كَلّا إِنَّ مَعِيَ رَبّي سَيَهدينِ
۹:۰۸, ۲۹/آذر/۹۶
شماره ارسال: #25
آواتار
من به عنوان یک بی طرف واقعا دوست دارم بدونم چرا سگ نجسه.

دقیقا از چی بیطرفی ؟

امضای عمار94
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است- همه هنرها اینچنین‌اند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست- اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است. شهید اوینی
۹:۳۵, ۲۹/آذر/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/آذر/۹۶ ۹:۴۹ توسط mdroudgar.)
شماره ارسال: #26

من به عنوان یک بی طرف واقعا دوست دارم بدونم چرا سگ نجسه. از نظر علمی علتی داره یا هنوز اثبات نشده؟ یعنی سگی که از طرف دکتر معاینه شده و سالم تشخیص داده شده چه مشکلی دارد؟
سوال شما درست است اما راجع به فلسفه احکام است یک موقع ازحکم شرع درباره سگ در اسلام میپرسی که دوستان در بالا نظر دادند یک موقع سوال شما درباره فلسفه حکم است یعنی بچه علت سگ نجس است ؟ خوب این امر منوط به بررسی علمی است اگر مطالعات علمی صورت پذیرفته باشد پاسخ سوال شما داده میشود والا پاسخی درمیان نیست. درمورد علت نجاست سگ احتمالا تحقیقاتی صورت پذیرفته است که شما میتوانید با مراجعه به گوگل مواردی را بیابید یک مورد درزیر میاید
ضمنا دانستن احکام برهرفرد مسلمان واجب است اما دانستن فلسفه احکام خیر
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa4155
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا