کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اعتراف بازیگران به ابتذال در سینمای ایران
۱۲:۵۰, ۱۲/دی/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
ابتذال در سینمای ایران بیش از دو دهه است که به موضوع روز تبدیل شده و امروز علاوه بر مشکل فیلم های مسئله دار و دیالوگ های نا به هنجار و خارج از عرف که نقد بسیاری از افراد و حتی بازیگران را به دنبال دارد، پشت پرده مفسده پیشنهادات بی شرمانه به بازیگران نیز وجه جدید این ابتذال شده است.

به گزارش اتاق خبر، موضوع فساد در سینمای ایران اولین بار توسط پرستو صالحی یکی از بازیگران زن در سال 91 مطرح شد و این مهم در حالی بود که سال 89 فریدون جیرانی در اظهاراتی تلخ و تکان دهنده ای به وضعیت سینمای مبتذل در ایران اشاره کرد و گفته بود: یک صحنه رقص در سینمای ما جواب می دهد و به فروش کمک می کند.

پرستو صالحی

وی در سال 91 در صفحه فیسبوک خود نوشت:

«به یک تهیه کننده سر‌شناسی از سره درد دل گفتم: دلم یه کار طولانی می‌خواد گفت: اونی‌ام که بهت کار طولانی بده حال طولانی می‌خواد...

من هنوز ایمان دارم که تو هنر مقدس هفتم، هستند انسان‌هایی که بی‌درخواست و نیاز و... فقط و فقط به کارشون فکر می‌کنن و بس و متاسفم از وجود کسانی که هنر پاک آریایی را رو با ناحیه ۱۰ قدیم تهران اشتباه گرفتن...».
ماهایا پطروسیان
پس از این «ماهایا پطروسیان» پیرامون صحبت‌های پرستو صالحی مبنی بر وجود فساد در سینمای ایران به واسطه افراد سود‌جو، گفت: من کم و بیش ‌این حرف‌ها را شنیده‌ام، البته این حرف‌ها، حرف‌های جدیدی نیست و این اتفاقات، اتفاقاتی است که سال‌هاست رخ می‌دهد. بیش از ۱۵ سال است که بسیاری از سینماگران درباره وضعیت نابسامان سینمای ایران هشدار می‌دهند و صحبت می‌کنند.

امین تارخ

امین تارخ نیز گفت: دختری را سراغ دارم، بعد از اینکه به برخی خواسته‌ها جواب مثبت نداد، او را با قرار‌داد بسته شده کنار گذاشتند و او بعد از این ماجرا موهایش را از ته تراشید و چند دفعه زمزمه خودکشی سر داد.

آری؛ بی توجهی و بی اهمیتی به ابتذال پشت پرده سینمای ایران همچنان روندی صعودی در پیش گرفت تا جایی که چندی پیش کشف حجاب قراردادن عکس های دیده نشده یکی دیگر از بازیگران زن در صفحه شخصی اینستاگرامش موج جدیدی را روانه رسانه ها کرد چراکه وی در توجیح رفتار خویش، درخواست های شرم آور برخی موسسات و شرکت‌های سینمایی و حتی برخی کارگردانان و تهیه کنندگان برای بازی دادن وی در فیلم‌های مختلف را مطرح ساخته بود.

واکنش جالب سخنگوی وزارت ارشاد

بعد از به راه افتادن موج رسانه ای و تایید برخی بازیگران در راستای ابتذال پشت پرده سینمای ایران بود که سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان داد . گفت: این گونه رفتارها که نشانه خلا شخصیت و کمبود عاطفی است در واقع انتشار عکس های بدون حجاب خودشان را در فضای مجازی برای مردم کار ضد فرهنگیو اخلاقی است و غیرقابل توجیه است. ما انتظار نداریم هنرمندانی که از کنار از همین مردم معروف شدند و جایگاهی پیدا می کنند حالا بخواهند به باورها و اعتقادات همین مردم بی توجه باشند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: صدف طاهریان بازیگر سینما برای توجیه رفتارغیراخلاقی خود وانمود می کند که همه مشکل دارند.

فقیهه سلطانی

پس ازاین بود که فقیهه سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون با تایید بخشی از سخنان صدف طاهریان- که به تازگی کشف حجاب کرده بود نوشت:

خانم صدف طاهریان ... حرفهای شما در مورد عده ی زیادی از دست اندرکاران سینمای ما متاسفانه، متاسفانه و متاسفانه، کاملا درست و مورد تایید هست.

سریال دنباله دار کشف حجاب برخی بازیگران زن ایرانی از جمله صدف طاهریان و چکامه چمن ماه باعث شد سایر بازیگران نسبت به این اتفاق واکنش نشان دهند و از ابتذال سینمای ایران و کناره گیری از عرصه هنر به دلیل پیشنهادهای بی شرمانه پرده بردارند.

پروانه معصومی

این بازیگر پیشکسوت با اشاره به اینکه فضای فعلی سینما در دست عده‌ای سودجو و غیرسینمایی است گفت: به جرئت می‌توانم بگویم پشت‌صحنه فیلم‌هایی که قبل از انقلاب ساخته می‌شد به مراتب از پشت‌صحنه‌های فیلم‌های امروز پاک‌تر و سالم‌تر بود.

السا فیروزآذر

فیروزآذر در گفتگویی اظهار داشت: با عده بسیاری از کارگردانانی روبه رو هستیم که به جای آنکه بازیگران شایسته را در تئاتر یا فیلم های شایسته و کلاس های آموزشی جستجو کنند و یا حداقل با تست گرفتن و آگاهی به استعداد افراد آنها را شناسایی کنند، در محافل و مهمانی ها به دنبال کشف بازیگر است، که مسلما به این بی اخلاقی دامن می زند. برای این قبیل کارگردانان فرق نمی کند که طراح صحنه یا فیلمبردار و سایر عوامل چه میزان خلاق و حرفه ای هستند بلکه بیشتر حواشی کار برایشان مطرح بوده و بر این اندیشه اند که تا چه میزان این افراد زیر دست می توانند کمبود های روحی روانی جنسی و مالی آنها را تامین کنند.

شاهرخ استخری

وی نیز در راستای ابتذال سینما گفت: همین الان یک بازیگر جوانی که اول راه است و حاضر است هرکاری بکند، به من نشان بدهید تا به او بگویم چه کار کند تا بتوانید ستاره سینما بشود، خیلی هم نیاز به استعداد ندارد، شاید یک خانه مجردی به کارش بیاید

حمیدرضا پگاه

حمیدرضا پگاه اظهار داشت: متاسفانه اکنون بسیاری از افراد برای رسیدن به پول و شهرت سعی می کنند وارد عرصه سینما شوند در حالی که هم کسی که برای این کار پول می پردازد و همچنین کسی که آن را دریافت می کند در نهایت ضرر خواهند کرد.

وی افزود : پیشنهاد غیر اخلاقی و بی شرمانه خطاب به بانوان و همچنین پیشنهاد برای دریافت پول های کلان در ازای دادن نقش به آقایان همواره وجود داشته اما به دلیل اینکه این موارد به صورت شفاهی مطرح می شود نمی توان آنها را پیگیری قانونی کرد.

ساناز سماواتی

وی نیز گفت: اگر می توانی مهمانی های شبانه ای برگزار کنی یا بروی در مهمانی ها؛ می توانی کار کنی؛ بقیه اگر کار حرفه ای می کنند و در این مسائل نیستند کنار گذاشته و به مرور به وادی فراموشی سپرده می شوند.

مرجان محتشم

محتشم نیز از دیگر بازیگرانی است که خود را از این حرفه کنار کشیده است و می گوید از طریق طراحی داخلی امرار معاش می کند.

محتشم در همین زمینه اظهار داشته است: محبوبیت بین مردم چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را بدست آورد ولی متاسفانه برخی ستارگان به دلیل ابزار شدن و ارتباطات غیراخلاقی که باعث شرمندگی و تاسف است محبوب شدند که به اعتقاد من این محبوبیت نیست.

وی تاکید کرد: جايي براي كساني كه بخواهند با اعتقاد به خدا در عرصه ي سينما فعاليت سالم داشته باشند نيست و متاسفانه برعكس كساني كه تن به ارتباطات نامشروع مي دهند در اين عرصه بالا مي روند.

صبا کمالی


صبا کمالی نیز چندی پیش در اعتراض به وضعیت حال حاضر سینمای ایران از فعالیت های هنری انصراف داد.

این هنرپیشه سینما گفت: من وقتی وارد این عرصه شدم شرایط خیلی محترمانه تر بود. اوضاع هنر نسبت به چند سال اخیر چه از نظر مالی و چه از نظر اخلاقی خیلی بهتر بود ولی چند سالی است که شرایط به گونه ای دیگری است.

وی ادامه داد: امیدوارم شرایط درست شود اما باید بگویم که من بابت هر جواب ردی که به پیشنهاد وقیحانه تهیه کنندگان دادم آنها مرا ۵ سال به عقب پرت کردند، یک مشت موجودات حقیر که اسم دیگری را روی آنها نمی توان گذاشت.

داستان ابتذال در سینمای ایران بیش از دو دهه است که به موضوع روز تبدیل شده و امروز علاوه بر مشکل فیلم های مسئله دار و دیالوگ های نا به هنجار و خارج از عرف که نقد بسیاری از افراد و حتی بازیگران را به دنبال دارد، پشت پرده مفسده پیشنهادات بی شرمانه به بازیگران نیز وجه جدید این ابتذال شده است. از همین رو شاید لازم باشد وزارت ارشاد به عنوان متولی و مسئول اصلی از بین بردن و یا به حداقل راندن مفسده موجود در این بخش فرهنگی تغییر جدی و اساسی در روند فعالیت و نظارت خود اعمال کند.
[b]منبع : تابناک
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ولی فارغ از همه مسائل سینمای ایران وقاحت سلبریتی ها الحق و والانصاف ستودنیست
چرا که با این همه مفاسد اخلاقی و مالی به اصطلاح درون خانوادگیشان بازهم برای جامعه نسخه می پیچند[/b]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۵:۵۸, ۱۲/دی/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۳/دی/۹۶ ۱۶:۳۴ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #2

(۱۲/دی/۹۶ ۱۲:۵۰)313s.w.o نوشته است:  ولی فارغ از همه مسائل سینمای ایران وقاحت سلبریتی ها الحق و والانصاف ستودنیستچرا که با این همه مفاسد اخلاقی و مالی به اصطلاح درون خانوادگیشان بازهم برای جامعه نسخه می پیچند
سلام
از مطالبی که ذکر فرمودید، نتیجه گیری میشه که مسائل غیر اخلاقی در سینما وجود داره. اما نمیشه به همه تعمیمش داد.

یعنی نمیشه مطمئن بود که اون فردی که نظرش رو مطرح کرده، حتماً شامل این مسائل اخلاقی شده باشه. شاید اون بازیگر خودش رو پاک نگه داشته باشه.

البته ممکنه منظور شما رو درست متوجه نشده باشم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۲:۴۱, ۱۳/دی/۹۶
شماره ارسال: #3

(۱۲/دی/۹۶ ۱۵:۵۸)سعدی نوشته است:  سلام
از مطالبی که ذکر فرمودید، نتیجه گیری میشه که مسائل غیر اخلاقی در سینما وجود داره. اما نمیشه به همه تعمیمش داد.
یعنی نمیشه مطمئن بود که اون فردی که نظرش رو مطرح کرده، حتماً شامل این مسائل اخلاقی شده باشه. شاید اون بازیگر خودش رو پاک نگه داشته باشه.

البته ممکنه منظور شما رو درست متوجه نشده باشم.
درود برشما
فساد درهمه اقشار وجودارد وبخاطر آن نمی توان حق اجتماعی اظهار نظر درمسایل آنانرا ندیده گرفت
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۰۲, ۱۳/دی/۹۶
شماره ارسال: #4
آواتار
(۱۳/دی/۹۶ ۲۲:۴۱)mdroudgar نوشته است:  درود برشما
فساد درهمه اقشار وجودارد وبخاطر آن نمی توان حق اجتماعی اظهار نظر درمسایل آنانرا ندیده گرفت
خوب!!! پس ملت آزاده و فهیم ایران نگران نباشید، اتفاق عجیبی نیافتاده، چیزیه که همه جا هست. شما نگران نباشید. با پر رویی شاد باشید تا آخرش با ما باشید.

حالا که همه چی حل شد و اتفاق عجیبی هم نیافتاده بیاید سوت و کف بزنیم و قدم زنان بریم خونه هامون.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۰۸, ۱۳/دی/۹۶
شماره ارسال: #5

(۱۳/دی/۹۶ ۲۳:۰۲)MohammadSadra نوشته است:  خوب!!! پس ملت آزاده و فهیم ایران نگران نباشید، اتفاق عجیبی نیافتاده، چیزیه که همه جا هست. شما نگران نباشید. با پر رویی شاد باشید تا آخرش با ما باشید.
حالا که همه چی حل شد و اتفاق عجیبی هم نیافتاده بیاید سوت و کف بزنیم و قدم زنان بریم خونه هامون.
درود برشما
مطلب شما را درک نکردم لطفا روشنتر بنویسید ضمنا آیا اگر کسی فاسد بود ازحقوق اجتماعی محروم میشود؟
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۵۹, ۱۳/دی/۹۶
شماره ارسال: #6
آواتار
(۱۳/دی/۹۶ ۲۳:۰۸)mdroudgar نوشته است:  مطلب شما را درک نکردم لطفا روشنتر بنویسید ضمنا آیا اگر کسی فاسد بود ازحقوق اجتماعی محروم میشود؟

نه باید بهش جایزه هم دادBig Grin
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۰۵, ۱۴/دی/۹۶
شماره ارسال: #7

(۱۳/دی/۹۶ ۲۳:۵۹)عمار94 نوشته است:  نه باید بهش جایزه هم دادBig Grin
درود برعمار عزیز
نه همان حقش را بدهید کافی است جایزه پیشکش
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۰۵, ۱۴/دی/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۴/دی/۹۶ ۰:۲۱ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #8

جناب 313
فرض کن یه نفر گزارش بده که در شهر شما فساد وجود داره (در همه شهرها کم و بیش هست)
آیا میشه به استناد این موضوع، تمام اهالی اون شهر رو فاقد صلاحیت اظهار نظر دونست؟ از جمله شما رو؟

این تعمیم میشه یه جور تهمت بی مدرک.

مسئله اینه که ما مطمئن نیستیم اون بازیگری که اظهار نظر کرده، فاسد بوده باشه. فساد وجود داره ولی نه میشه به همه تعمیم داد و نه میشه مصداقش رو به سادگی پیدا کرد.

اتفاقا مسئله مهمی است. باید بهش رسیدگی هم بشه.
اما مشکل وقتی پیش میاد که بدون هیچ مدرکی برای این موضوع مصداق معرفی بشه.

دقت کنید. مصداق مشخص نیست.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۳۸, ۱۴/دی/۹۶
شماره ارسال: #9
آواتار
جناب سعدی قبلا هم در خصوصی جوابتونو دادم و شما هم قبول کردین حتی گفتین میخواین از این مطلب نقل قول بگیرین منم قبول کردم !!! اگه بخوای میتونم اسکرین شات پیام هاترو اینجا منتشر کنم !!! دیدی عمل و حرفت باهم نمیخونه ؟! میدونی به آدمی با این شخصیت چی میگن؟!؟! من مسئول برداشت مغرضانه تو برای فرافکنی در تایپک نیستم .

اما حرف این تایپک چیه ؟!
یه عده سلبریتی میان از وضعیت فساد اخلاقی و اقتصادی و مافیا تو سیمای ایران میگن در مقابل یه عده دیگه مثل خانوم رویا تیموری به جای تکذیب میاد میگه اینا مسائل درون خانواده ی سینمای ایران هستن پس باید داخل خانواده حل بشه ؟!
حالا حرف ما چیه ؟!حرف ما اینه اینا که نمیتونن شقوق مختلف فساد موجود در صنف خودشون رو که از قضا عامل به وجود آورنده این فساد هم عضوی از خانواده ی سینما هست رو حل کنن چطور میان واسه مملکت نسخه میپچن؟! چطور میان از اصلاحات و ... حرف میزنن ؟!
دوست ندارن کسی غیر خودشون توی گندآب فساد موجود در سینمای ایران حرف بزنه و لی به خودشون اجازه میدن به زور بخار معده هم که شده در مورد همه ی مسائل از حضور زنان در استادیوم گرفته تا انتخاب رئیس جمهور فتوا صادر کنن
حاضر نیستن بچه شونو اینجا به دنیا بیارن ولی از وطن پرستی حرف میزنن
واسه چند تا جایزه ی جشنواره جلوی دشمن ملت صدتا ملق میزنن ولی دم از حقوق ملت میزنن
اینا همونایی هستن که به سنگ پای قزوین گفتن زکی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۴۶, ۱۴/دی/۹۶
شماره ارسال: #10

درود بردوستان
ببینید مطالب شما درست است اما نباید این درستی مانع ازایفای سایرحقوق آدمها شود .مثال بارز بزنم فرض کنیم رضا پهلوی فرزند شاه سابق است که طاغوت بود آیا بصرف این امر میتوانیم حقوق اجتماعی اورا ندیده بگیریم مثلا حق ندارد بایران بیاید یا اظهار نظر درمورد کشورخود بکند .اگر اینگونه حکم کنیم دیگر کسی درجامعه نمی ماند تا نظر بدهد. کما اینکه یک مجرم پس از پایان محکومیت وارد جامعه میشود ونباید مجرمیت سابق او مانع از حقوق اجتماعی اوشود. ممنون
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  دیالوگ های ماندگار سینمای ایران! Hadith 181 66,955 ۲/فروردین/۹۷ ۰:۱۵
آخرین ارسال: عبدالرحمن
  اخبار سینمای ایران ( لطفا پست اول را مطالعه کنید! ) Admirer 54 22,203 ۹/شهریور/۹۶ ۱۳:۰۶
آخرین ارسال: arf
  سینمای ایران، کماکان در سلطه ی شبه روشنفکران! Admirer 21 11,970 ۳/شهریور/۹۵ ۲۲:۴۰
آخرین ارسال: irantrn
  ابتذال؛ این بار به سبک مسعود فراستی حبیب ابن حبیب 0 632 ۱۵/فروردین/۹۵ ۱۷:۵۸
آخرین ارسال: حبیب ابن حبیب
  انوشیروان ارجمند، هنرمند تأتر و سینمای ایران درگذشت پارمیس 2 1,211 ۲۸/آذر/۹۳ ۱:۴۴
آخرین ارسال: Bamdaad
  فیلم های فاخر سینمای ایران و مفاهیم قرآنی و دینی مجتبی110 7 4,188 ۱۹/آبان/۹۳ ۱۲:۵۴
آخرین ارسال: مجتبی110
  ماهی و گربه،جرقه سینمای ایران! Ali#59 2 1,140 ۲۵/مهر/۹۳ ۵:۳۲
آخرین ارسال: نورالسادات

پرش در بین بخشها:


بالا