کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا نام بردن از حضرت حجت حرام است
۱۹:۵۰, ۲۴/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #1
آواتار
علمای یهود و نصارا حقّیت رسول خدا صلی الله علیه و آله و رسالتش را مانند بچّه‌های خود می‌شناختند، امّا برای از دست ندادن ریاست و حفظ موقعیّت خود، او را تکذیب می‌کردند و می‌گفتند: «محمّد و احمد» که در کتاب‌های آسمانی به ما خبر داده شده است، هنوز نیامده و در آخر الزّمان خواهد آمد.
در اثر این تبلیغ، قوم یهود و نصارا از رسول خدا صلی الله علیه و آله دوری جسته و تکذیبش کردند.

[b]
« ألّذین آتیناهم الکتاب، یعرفونه کما یعرفون أبنائهم و إنّ فریقاً منهم یکتمون الحق و هم یعلمون»( بقرة/ 146) کسانی که کتاب آسمانی به آن‌ها داده‌ایم، او( پیامبر) را هم چون فرزندان خود می‌شناسند؛( ولی) جمعی از آنان، حقّ را آگاهانه، کتمان می‌کنند.

از سوی دیگر، رسول خدا صلی الله علیه و آله و أئمّه هدی علیهم السلام آمدن قائم- عجّل اللَّه فرجه الشریف- را به مردم و مؤمنین مژده می‌دادند و برای این که اذهان، از سوء تبلیغ علمای یهود و نصارا، تخدیر و تخریب نشود و جان امام مصون بماند، بردن نام «م ح م د» را تا ظهور او مجاز ندانسته و تحریمش کردند.[/b]

[b]1- امام صادق علیه السلام فرمود: «صاحب هذا الأمر لایسمّیه إلّاکافر؛1 نام صاحب این امر را نمی‌برد، مگر کافر.»

الزام النّاصب: ص 82؛ یوم الخلاص: ص 33.
[/b]

[b]2- قائم- عجّل اللَّه فرجه الشریف- فرمود: «ملعون ملعون من سمّانی فی مجمع من الناس باسمی؛2 ملعون است ملعون است کسی که در جمع مردم، اسم مرا ببرد.»

همان مدرک: ص 82؛ اعلام الوری: ص 423؛ بحارالأنوار: 51/ 33؛ یوم الخلاص: ص 33.

این روایت بردن نام را در جمع مردم نهی نموده است که اشاعه نیابد و وجود مبارک او، از آسیب و خطر محفوظ بماند.[/b]

[b]3- عبد العظیم حسنی از جانب امام جواد علیه السلام فرمود: «هو الّذی یخفی علی الناس ولادته ویغیب عنهم شخصه ویحرم علیهم تسمیته؛3 او کسی است که ولادتش بر مردم مخفی می‌ماند و شخص او از مردم غایب و بردن نامش حرام می‌شود».

بحارالأنوار: 51/ 157 ب 5 ح 4 از کفایة

4- از امام صادق علیه السلام پرسیدند: مهدی از کیست؟ آیا از اولاد شماست؟!
فرمود: «الخامس من ولد السابع یغیب عنکم شخصه ولایحلّ لکم تسمیته
پنجمین فرزند امام هفتم است، شخص او از شما غایب و بردن نامش حرام می‌شود».

همان مدرک: 51/ 143، ب 6، ح 4، از کمال الدّین با دو طریق.

5- ابی هاشم جعفری گوید: شنیدم اباالحسن صاحب العسکر امام هادی علیه السلام می‌گفت: جانشین بعد از من، فرزندم حسن است، چگونه خواهید بود (درباره) جانشین بعد از جانشین (من)؟
گفتم: خدا مرا فدای تو کند، چرا؟!
فرمود: زیرا شخص او را نمی‌بینید و بردن نام او هم برای شما حلال نخواهد بود!
گفتم: پس او را چگونه نام ببریم؟
فرمود: «قولوا الحجّة من آل محمّد علیهم السلام»

منتخب الأثر: ص 127 و 226؛ غیبت طوسی: ص 122؛ اعلام الوری: ص 410؛ الزام النّاصب: ص 69 و 82؛ اصول کافی: 1/ 332 باتغییر؛ یوم الخلاص: 45؛ بحارالأنوار: 51/ 158 ب 10، ح 1، از عیون أخبار الرّضاء و کمال الدّین. در حرمت بردن نام مهدی موعود علیه السلام روایات زیاد است که در منابع معتبر آمده است.

منبع برای مطالعه کامل
111 پرسش و پاسخ درباره امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) - محمد امینی گلستانی
ارسال شده توسط بازار كتاب
http://www.ghbook.ir/book/11318
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۳۸, ۲۵/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #2
آواتار
به نام خدا

متوجه نشدم! Huh
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۰:۳۹, ۳۰/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #3
آواتار
خب وجود امام عصر قبل از غیبت ، امر سری بود که قرار نبود کسی بدونه
برای همین با رمز و کد نامشان را میبردند
چون اساسا نباید غیر شیعه از ولادت ایشون باخبر میشدن
حالا باید از فقها پرسید که آیا هنوز هم باید با لقب نام برد یا اسم
البته معمول ادب عرب این هست که با لقب نام ببرند احترام بیشتری داره
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۲:۵۷, ۳۰/بهمن/۹۶
شماره ارسال: #4
آواتار
(۲۵/بهمن/۹۶ ۱۰:۳۸)soheyl68 نوشته است:  به نام خدا

متوجه نشدم! Huh
چرا بردن نام اصلی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)در زمان غیبت کبری اشکال دارد؟

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]