کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 14 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاپیکی جامع پیرامون فضائل و نحوه "نماز شب" و سحرگاه ؛بهترین زمان مناجات با خدا
۱۳:۰۰, ۲۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/دی/۹۱ ۱۶:۱۰ توسط Hadith.)
شماره ارسال: #1
آواتار
وقتی آخر شب می شود خداوند سبحانه و تعالی می فرماید:
کسی نیست که مرا صدا بزند تا جوابش رابدهم؟
کسی نیست که چیزی بخواهد تا خواهشش را برآورده کنم؟
کسی نیست که بخواهد او را بیامرزمش؟
کسی نیست که توبه کند تا توبه اش را بپذیرم؟

هر کس به جایی رسید در سحر رسید؛
از رزق و روزی تا علم و حکمت تا صحت و سلامت و تا سعادت و معرفت را همه و همه در سحر می دهند.
بدبختانه در 24 ساعت شبانه روز، شیطان خواب سحر را بسیار شیرین می کند (خداوکیلی هم شیرین است) تا مردم از فیض سحر محروم شوند و در این کار هم موفق بوده است.
دیده اید، روستاییان ماست را می زنند تا کره اش را بگیرند، یعنی از چند مَن ماست، مقداری کره می شود و بقیه اش دوغ؛
حال، انسان هم چنین است،
از 24 ساعت عمر انسان در شبانه روز کره اش در هنگام سحر است، که آن موقع همه درخوابند و شیطان، کره عمرها را می گیرد، آنچه برای مردم می ماند دوغ است.

برادر و خواهر عزیزم! بدبختی ما این است که پای حرف عالم و آدم با ذوق و شوق می نشینیم و فکر می کنیم مرغ همسایه غاز است غافل از این که مرغ خودمان تخم طلا می گذارد. بیایید یکبار هم که شده به خدا و اوصیا و اولیایش اعتماد کنیم، یکبارش که ضرر نداره، داره؟!

نماز شب رو میشه از یک رکعت نماز وتر هم شروع کرد

با وضو کمتر از 3 دقیقه طول میکشه

میشه سر شب هم خوند یعنی اول نیمه شب شرعی

اما اگه از آثارش بدونید.............

راستی می دانید سحر چه زمانی است؟

جواب: نیشابوری می گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: مردم از پیامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) نقل می کنند، در شب ساعتی است که هیچ بندۀ مؤمنی در آن دعا نمی کند، مگر اینکه دعایش مستجاب شود. فرمود: بلی. عرض کردم: فدایت شوم آن چه زمانی است؟ فرمود: بین نیمه شب تا ثلث باقیمانده از نیمۀ دوم شب. گفتم: آیا آن شب معینی است از شبها یا هر شب است؟ فرمود: نه، هرشب است.

داستان های اصول کافی ج 1 ص 81 نقل از کتاب داستان های شگفت انگیزی از نماز شب، نوشته حیدر قنبری

فقط خواب آلوده ها بخوانند!!

علی بن محمّد نوفلی می گوید:
از یکی از معصومین شنیدم که فرمود:
«همانا بنده ای در شب از خواب بلند می شود و از شدّت خواب و چرت به راست و چپ می افتد و سرش روی سینه اش می افتد، امّا با این حال مشغول نماز شب می شود،
خداوند به ملائکه اش دستور می فرماید:
به این بندۀ من نگاه کنید که برای تقرّب و نزدیکی به من به چه حالی افتاده،
با اینکه من این نماز را بر او واجب نکرده ام امّا او به امید سه خصلت با این حال مشغول نماز شب است.
1- به خاطر گناهی که من او را بیامرزم
2- به خاطر توبه ای که با او تجدید کنم و توبه اش را قبول کنم.
3- و رزق و روزی اش را زیاد نمایم.

ای ملائکه من! شما را شاهد و گواه می گیرم که من همۀ این خصلت ها را برای او جمع کردم.
علل الشرایع، ج2، ص52

خوان گسترده

رسول خدا (ص ) فرمودند :
«نماز شب ،
موجب رضایت پرودرگار ،
مهر و محبت ملائکه وفر شتگان ،
سنت و روش پیامبران،
نور شناخت و معرفت ،
اصل و پایه و ریشه ی ایمان ،
راحتی بدن ،
ناراحتی و بغض شیطان ،
اسلحه مؤمن بر دشمنان ،
اجابت دعا ،
قبول اعمال ،
برکت رزق و روزی،
شفیع بین نماز شب خوان و قابض الرواح و عزرائیل ،

نور و چراغ در قبر ،
فرش در زیر پای نماز شب خوان در قبر،

جواب نکیر و منکر
و انیس و مونس و زائر نماز شب خوان درقبر تا قیامت می باشد .

و پناهگاهی که قیامت برپا شود .
نماز شب به صورت سایه ای در بالای سر نماز شب خوان قرار می گیرد
و تاج روی سر او
و لباسی برای بدنش می باشد (در آنجا که همه عریان می باشند )
و نوری است در پیش پای او
و پرده و حایلی است بین او وآتش.
حجت و دلیلی است برای مومن در پیشگاه خداوند
ومایه سنگینی اعمال او در میزانِ اعمال
و جواز عبور نماز شب خوان ازپل صراط
و کلیدی برای باز کردن دربهشت ،
چرا که نماز عبارتست از تکبیر و حمد و تسبیح و تمجید و تقدیس و تعظیمِ خداوند و قرائت و دعا .

اگر شما نیز مانند من خود را محتاج برخورداری ازاین آثار در دنیا و آخرت می دانید پس بسم ا... با حداقل یک رکعت نماز وِتر که همراه پیشوند و پسوندش 5 دقیقه هم به طول نمی انجامد ازاین خوان گسترده الهی بهره ببرید .

بدرستی که خداوند بی نیاز ستوده است و ما فقیر و بی چیز

و جالب اینجاست که ناز کردن ازماست و ناز کشیدن ازآن ربِ ودود
خدايا شرمنده ايم

و اما نماز شبی که خیلی توصیه شده

اصلش 11 رکعت هست

4 تا دو رکعتی مثل نماز صبح

1 دو رکعتی به نیت نماز شفع
1 یک رکعتی به نیت نماز وتر

بهترین زمان خوندنش قبل از اذان صبح هست

یعنی هر چی به اذان صبح نزدیک تر بشه ثوابش بیشتر هست

کسانی هم که مثل من تنبل هستند میتونن فقط شفع و وتر رو بخونن

شفع همون دو رکعتی هستش

مستحب است در رکعت اول بعد از حمد قل أعوذ بربّ الفلق خونده بشه
در رکعت دوم هم بعد از حمد قل إعوذ بربّ الناس

نماز وتر هم که یک رکعت هست مستحب هست بعد از حمد قل هو الله احد خونده بشه

در قنوط نماز وتر خیلی مستحب هست که استغفار کنید (در روایات هفتاد بار گفته شده که مستحب هست)
و از همه مهمتر اینه که 40 تا مومن رو اگه بتونی توی نمازت دعا کنی

آثار حیرت انگیزی داره این دعا برای 40 تا مومن

من در قنوط نمازم این دعا رو هم میخونمSmile

خدایا همه ی کسانی که به من التماس دعا گفتن و بر گردن من حقی دارند ، خیر دنیا و آخرت رو نصیبشون کن!!

یا علی و التماس دعای فراوان.......................................................!

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۴:۴۴, ۲۶/تیر/۹۰
شماره ارسال: #2
آواتار
نمیشه به نیت نماز شب یه دو رکعتی بخونیم؟؟
۱۴:۵۹, ۲۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/تیر/۹۰ ۱۵:۰۰ توسط Hadith.)
شماره ارسال: #3
آواتار
"هد هد" گرامی،
خدا خیلی مهربون تر و باحال تر از این حرفاس...Smile
مطمئنا" همون دو رکعت رو هم ازتون قبول می کنه...

امضای Hadith
بیایید ارتباطمان را هر روز با حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) حفظ کنیم.
حتی به اندازه ی خواندن یک دعای فرج و
یـا ذکر صلواتی با تقدیم ثواب آن به امام زمانمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)..
و یار امام زمانمان باشیم،حداقل به اندازه ی ترک یک گــــــناه..

[تصویر: Marg.jpg]

۱۹:۱۳, ۲۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/تیر/۹۰ ۱۹:۴۱ توسط Hadith.)
شماره ارسال: #4
آواتار
قضاى نماز شب را فضيلت بسيار است چنانچه در تفسير على بن ابراهيم از امام صادق عليه السلام روايت مى كند كه :
شخصى به آن حضرت عرض كرد: فدايت شوم چه بسا كه اتّفاق مى افتد كه يك ماه و دو ماه و سه ماه نماز شب از من فوت مى شود و من آن را به روز قضا مى كنم ، آيا اين كار جايز است ؟
فرمود: به خدا قسم اين كار مايه روشنى چشم تو است و اينجمله را سه بار تكرار كرد.

- قضاى نماز شب را بر تقديم آن يعنى پيش از نيمه شب خواندن رجحان دارد. بنابر اين اگر مى داند كه قضاى نماز شب از او فوت نخواهد شد قضا اولويت دارد.

اسحق بن عمار ضمن روايتى از امام صادق عليه السلام نقل مى كند كه ايشان از پدران بزرگوار و آنان از رسول خدا صلى اللّه عليهم اءجمعين نقل مى كند كه فرمود:
((ان اللّه يباهى بالعبد يقضى صلوة اللّيل بالنهار يقول ملائكتى عبدى يقضى ما لم افترضه عليه اشهدوا انى قد غفرت له )).
خداى تعالى با بنده اى كه نماز شب را در روز قضا بكند مباهات مى كند و مى فرمايد:
((اى فرشتگان من ، اين بنده من چيزى را كه به او واجب نكرده ام قضا مى كند گواه باشيد كه من او را آمرزيدم )).

- جوانى كه مى ترسد به خواب بماند اگر پيش از نيمه شب نماز شب را خواند و خوابيد و پيش از صبح بيدار شد لازم نيست نماز شب را دوباره بخواند.

- اگر مشغول نماز شب شد و صبح طلوع كرد اگر چهار ركعت از نماز شب را خوانده است كه صبح شد بقيه نماز شب را به طور مخفف و بدون مستحبات مى خواند و اگر هنوز چهار ركعت از نماز شب نخوانده صبح شد همان دو ركعتى را كه شروع كرده تمام مى كند و پس از آن دو ركعت نافله صبح را مى خواند و سپس دو ركعت نماز صبح واجب را مى خواند و پس از آن باقيمانده نماز شب را قضا مى كند و اگر اصلاً به نماز شب شروع نكرده صبح طلوع كرد دو ركعت نافله صبح را اوّل مى خواند و پس از آن نماز صبح را و پس از آن قضاى نماز شب را به جا مى آورد.
سفارش جبرئيل به نماز شب

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:
برترين نمازها (ى مستحب ) نماز نيمه شب است و چه اندك است به جا آورنده آن .
و باز رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:
جبرئيل آن قدر مرا به نماز شب سفارش كرد تا اين كه گمان كردم نيكانِ امّتم شب را نمى خوابند مگر اندكى از آن .

و باز رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:
خداوند حضرت ابراهيم را دوست خود انتخاب نكرد مگر براى دو كارش :
1 - اطعام به مستمندان 2 - نماز شب ، هنگامى كه مردم در خواب بودند.
درخواست مهلت براى خواندن نماز و...
در عصر روز تاسوعا وقتى كه دشمن تصميم گرفت حمله بر لشكريان امام حسين عليه السلام را آغاز كند، حضرت به برادرش ((اباالفضل عليه السلام )) فرمود: ((به سوى آنان برو و اگر مى توانى كار را به فردا واگذار، تا امشب را به نماز و نيايش و طلب آمرزش از او سپرى كنيم ، خدا مى داند كه من نماز، تلاوت قرآن ، بسيارىِ دعا و درخواست آمرزش را دوست دارم .))

حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام مى فرمايند:
رسيدن به لقاى خداوندى سفرى است كه تنها مركب راهوار آن شب زنده دارى است

تأ ثير سحرخيزى زن
زنى به خدمت حضرت صادق عليه السلام آمد و عرض كرد:
اى پسر پيغمبر! شوهرم مرا دوست نمى دارد، چه كنم ؟
حضرت فرمود: ((عليك بصلوة اللّيل )). برو نماز شب بخوان .
پس از چندى خدمت حضرت رسيد و تشكّر كرد و گفت : شوهرم از آن وقت هيچ كس را به اندازه من دوست نمى دارد. پس آن حضرت فرمود:
خدا رحمت كند زنى را كه سحر برخيزد و شوهرش را بيدار كند، و همچنين مردى كه برخيزد و زنش را بيدار كند و نماز شب بخوانند

كسب هيبت و ابهّت با نماز شب
روايت شده است كه اميرالمؤمنين عليه السلام از مقابل دكه قصّابى مى گذشت . قصّاب گفت :
اى اميرالمؤمنين ! گوشت چاق و خوب ، موجود است .
امام عليه السلام فرمود: پول آن ، موجود نيست .
قصّاب گفت : من مهلت مى دهم و صبر مى كنم .
امام على عليه السلام پاسخ داد: من بر نخوردن گوشت صبر مى كنم . (و افزود: ) خداوند متعال پنج چيز را در پنج چيز ديگر قرار داده است : عزّت را در بندگى ، ذلّت را در معصيت ، حكمت را در كم خوردن و خالى بودن شكم ، هيبت و ابهّت را در روى آوردن به نماز شب و ثروتمندى و بى نيازى را در قناعت
نماز شب و رفع مشكلات
رسول خدا صلى الله عليه و آله مى فرمود:
اى مردم ! هيچ كس از شما نيست ، مگر اينكه مشكلات همچون كمربندى او را محاصره كرده است . پس زمانى كه دو سوّم از شب گذشت (و يك سوّم آن باقى ماند) ملكى بر او وارد مى شود و به او مى گويد: برخيز! و ذكر خداوند بگوى كه صبح نزديك است . اگر او حركت كرد و ذكر خداوند گفت ، يك گره از گرفتارى هايش گشوده خواهد شد و اگر او برخاست و وضو گرفت و به نماز ايستاد، تمامى گره هاى گرفتارى از او گشوده مى شود و صبحگاهان شادمان و با روشنى چشم از خواب بر مى خيزد.

اگر مقام محمود مى خواهى شب بيدار باش
خداوند متعال خطاب به رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله فرمود: اى محمّد! مقام شفاعت در قيامت مقامى بزرگ است ، مقام محمود است و براى تو مسلّم است ، امّا راهش آن است كه هنگام شب برخيزى و نماز شب بخوانى .اى محمّد اگر خشنودى ما را مى خواهى در روز به وظايف رسالت عمل كن . و اگر مقام محمود مى خواهى شب بيدار باش و نماز شب بخوان . ((وَ مِنَ اللّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَكَ عَسى أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً))
- و پاسى از شب را (از خواب برخيز، و) قرآن (و نماز) بخوان ! اين يك وظيفه اضافى براى توست ؛ اميد است پروردگارت تو را به مقامى در خورِ ستايش بر انگيزد.

نماز شب حضرت مهدى عليه السلام
استاد الهى و عارف ربّانى ، مرحوم حاج شيخ جواد انصارى همدانى رحمه الله عليه مى فرمود:
يكى از مؤمنان ، شبى كه براى نماز شب بيدار شده بود مشاهده كرد كه در حدود پانصد خانه از خانه هاى همدان نورافشانى مى كنند. به او الهام شده بود كه در اين خانه ها نماز شب خوانده مى شود، در نقطه اى (از زمين ) عمودى از نور ديده بود كه تا آسمان كشيده شده است و به او الهام شده بود كه در آن مكان ، وجود مقدّس حضرت مهدى عليه السلام هست كه به نماز شب ايستاده است .
منبع: كتاب : داستانهاى شيرين از نماز شب
مؤلف : سيد عبدالله حسينى

التماس دعا..Smile
۱۹:۵۳, ۲۶/تیر/۹۰
شماره ارسال: #5
آواتار
سلام

خواندن آیه امن الرسول بما انزل الیه ...

بعد از نماز عشا

ثواب نماز شب کامل رو دارد
۲۳:۴۶, ۲۶/تیر/۹۰
شماره ارسال: #6
آواتار
باسلام دوستان من در کتابی از سید علی قاضی طبابائی بزرگ شنیدم یعنی خواندم که ایشان فرمود من از بنده ای متعجبم که به دنبال فضائل و مقامات میگردد اما نماز شب نمیخواند،عزیزان باز هم از شخص بزرگ دیگری شنیدم که فرمود اگر دنیا میخواهی و دوست داری که خداوند از مال حلال دنیا سیرابت کند این سه کار را انجام بده:
اول:احترام و نیکی به پدر و مادر،دوم:احترام و نیکی کامل به پدر و مادر،سوم:نماز شب
[size=medium]واقعا من دریافتم که نماز شب موجب میشود که خداوند رحمانHeart دنیا و آخرت را به طور کامل به انسان هدیه میدهدHeartHeartHeart یا علی مدد
۱۳:۰۳, ۲۷/تیر/۹۰
شماره ارسال: #7
آواتار
زمان خواند: هر چه از نیمه شب شرعی (که زمانش رو شماره تلفن 192) میگه به سمت اذان صبح بریم افضل هست و بهتره یعنی هر چه نزدیکتر به اذان صبح ثوابش بیشتر و آثارشم بیشتر هست

چگونگی خواندن:اصلش 11 رکعت هست

4 تا دو رکعتی مثل نماز صبح

1 دو رکعتی به نیت نماز شفع
1 یک رکعتی به نیت نماز وتر

کسانی هم که مثل من تنبل هستند میتونن فقط شفع و وتر رو بخونن

شفع همون دو رکعتی هستش

مستحب است در رکعت اول بعد از حمد قل أعوذ بربّ الفلق خونده بشه
در رکعت دوم هم بعد از حمد قل إعوذ بربّ الناس

نماز وتر هم که یک رکعت هست مستحب هست بعد از حمد قل هو الله احد خونده بشه

در قنوط نماز وتر خیلی مستحب هست که استغفار کنید (در روایات هفتاد بار گفته شده که مستحب هست)
و از همه مهمتر اینه که 40 تا مومن رو اگه بتونی توی نمازت دعا کنی

آثار حیرت انگیزی داره این دعا برای 40 تا مومن
۳:۵۸, ۲۷/مرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/شهریور/۹۰ ۱۵:۰۴ توسط Abasaleh.)
شماره ارسال: #8
آواتار
سلام.
با توجه به این که ماه مبارک رمضانه،و داریم به شب های بسیار مبارک این ماه نزدیک میشویم،بهتر است یاد چگونگی نماز نیمه شب را یاد بگیریم.بلکه ما هم پس از پایان رمضان دوباره پیش خدا رو سفید شویم.ان شا الله.
حالا مطلب اصلی.متاسفانه تو این زمونه خیلیا چگونگی اقامه نماز شب را نمیدانند.مثل خود بنده.از این رو خواهش مندم هر کی این نماز رو بلده،روش اقامه اش رو هم حتما بنویسه ما هم از این نماز فیض ببریم.حتما میدونید همه معصومین و ائمه اطهار این نماز رو سفارش کردن.
فقط1نکته درباره این نماز میدانم
که خداوند برای این که همه از این نماز فیض ببرن قضا هم گذاشته.یعنی اگه شب نتونستی بیدارشی نماز بخونی،غمت نباشه.فرداش قضاش رو بخون.
هر کی میتونه کمک کنه،بسم الله.
التماس دعا.
۴:۰۹, ۲۷/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #9

این نماز 11 رکعته. 4 تا دو رکعتی مثل نماز صبح به نیت نماز شب.بعد دو رکعت نماز شفع که رکعت اول حمد و فلق و در رکعت دوم حمد و ناس رو میخونی.
بعد یک رکعت نماز وتر که حمدو سه بار توحید یک بار فلق و یک بار ناس رو میخونی. بعد تو قنوت 70 بار استغفار میگی و 40 مومن رو نام میبری (این 40 نفر حتما نباید ادمهای خاص باشن هر کسی رو که دور وبرت میشناسی که مومنه میتونی اسم ببری.) 40 نفر هم حداقلشه.
التماس دعا
۴:۲۵, ۲۷/مرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/مرداد/۹۰ ۵:۱۳ توسط Abasaleh.)
شماره ارسال: #10
آواتار
(۲۷/مرداد/۹۰ ۴:۰۹)zoha نوشته است:  این نماز 11 رکعته. 4 تا دو رکعتی مثل نماز صبح به نیت نماز شب.بعد دو رکعت نماز شفع که رکعت اول حمد و فلق و در رکعت دوم حمد و ناس رو میخونی.
بعد یک رکعت نماز وتر که حمدو سه بار توحید یک بار فلق و یک بار ناس رو میخونی. بعد تو قنوت 70 بار استغفار میگی و 40 مومن رو نام میبری (این 40 نفر حتما نباید ادمهای خاص باشن هر کسی رو که دور وبرت میشناسی که مومنه میتونی اسم ببری.) 40 نفر هم حداقلشه.
التماس دعا
سلام.ممنون از توجه شما.
این70بار استغفار ذکر خاصی داره یا میتونه هر نوع استغفاری باشه؟
این11رکعت باید پشت سرهم و یکسره باشه یا هر کدوم جداجدا؟
در ضمن:
در نماز وتر1حمد،3توحید،1فلق،1ناس.
درسته؟
در پناه حق.

Dodgyسلام.ممن از جوابتون که خیلی سریع ارسال کردید!
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]