کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 5 رای - 3.4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
god of war - خدای جنگ، زندگی در جهان بدون خدا
۲:۲۸, ۱۱/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/دی/۸۹ ۰:۵۳ توسط مسافر.)
شماره ارسال: #1
آواتار
نقد بازی god of war
خدای جنگ، زندگی در جهان بدون خدا

[تصویر: car-god-of-war-chains-psp.jpg]


از گذشته های دور و در همه ی جوامع بشری، میل به اسطوره و داستان سازیهای این‌چنینی بسیار فراوان به چشم می خورد. برخی انسانهایی كه از نور هدایت انبیاء و فطرت الهی دور مانده بودند، در پی حوادث و رخدادهای طبیعی كه توان تفسیر آنها را نداشتند، دست به ساختن خدایان زدند و برای هر چیزی خدایی و در ذیل آن خدایان، قهرمانانی را ترسیم نمودند.

تاریخ یونان بالخصوص آمیخته از این اساطیر و خرافات كهن می باشد. اساطیری كه در آن عموماً موجودات به سه دسته ی خدایان، قهرمانان و انسانها تقسیم می شوند كه در این میان قهرمانان بیشترین سهم را در اساطیر ایفاء می نمایند؛ زیرا كه شخصیت و جنسیتی نیمه خدایی-نیمه انسانی!! دارند.

غرب به سركردگی كشور ماسونی آمریكا، سالها به دنبال حذف خدا و ادیان الهی از زندگی بشر بود ولی بدلیل فطرت خدایی داشتن انسانها، در این هدف ناكام ماندند زیرا خداگرایی و میل به عبادت در سرشت انسان به ودیعه نهاده شده است. لذا سعی كردند بوسیله ی معرفی و القای دین جعلی و خدایان خرافی، این میل فطری بشر را به انحراف كشانده و بر روی آن سرپوش قرار دهند تا از پی آن به اهداف كفرآمیز خود و استثمار مردم جهان و سلطه بر عالم، نایل شوند.

آنها سعی در ترویج اساطیر باستان به خصوص اساطیر مصر و یونان نموده اند و در سالیان اخیر موج خرافه و باستان گرایی و گرایش به اسطوره ها را در فیلم، سریال، انیمیشن و بازی رایانه ای دامن زده اند.

بازی God Of War

در این بازی بیان می كند كه: جهان از خائوس یا خلاء ( هیچ ) ایجاد شده است!. سپس خدایان نسل اول! یعنی: اورانوس ( خدای آسمان ) و گایا ( خدای زمین ) بوجود آمدند و ما حصل ازدواجشان !! فرزندانی از جمله كرونوس را بدنیا آوردند. و از او هم فرزندانی چون زئوس ( خدای خدایان! )، پوزایدون ( خدای دریاها! )، هیدس ( خدای عالم مردگان! ) و ... حاصل آمدند.

زئوس به همراه خواهران و برادرانش خدایان نسل اول! و نسل دوم! را از سر راه بر می دارد و خود بر فراز كوه المپیوس به همراه خدایانی كه خود دوست دارد قرار می گیرد و به اداره ی جهان می پردازد!

شخصیت اصلی بازی كریتوس است كه به همراه برادر و مادرش به شهر اسپارت رفته و جزو افسران ارتش شده و در یكی از جنگها در حالیكه نزدیك است بدست فرمانده ی بربرها! كشته شود، اریس خدای جنگ و فرزند زئوس را صدا می كند و به او سجده كرده و از او مدد می خواهد و در عوض زندگی خود را به او واگذار می نماید. پس از نجات، به دستور اریس به قتل و غارت فراوان می پردازد و در یكی از نبردها همسر و فرزندانش را می كشد. در اثر عذاب وجدان تصمیم به كشتن اریس یعنی خدای جنگ می گیرد!!! و با یاری خدایان دیگر همچون زئوس و گایا، او را كشته و خودش به عنوان خدای جنگ انتخاب می گردد!

اما بدلیل عذاب وجدانش و خلف وعده ی خدایان! مبنی بر پاك كردن ذهنش از این گناه، دست به قتل عام مردم می زند و لذا زئوس تصمیم به قتلش گرفته و او را می كشد ولی گایا او را دوباره زنده كرده و از جهان مردگان به عالم زندگان می آورد تا زئوس را بكشد. پس از درگیری با زئوس، متوجه می شود كه خودش طفل نامشروع! زئوس می باشد و لذا آتش انتقامش شعله ورتر شده و در نهایت با همكاری خدایان نسل اول و دوم! به بالای كوه المپیوس رفته و خدایان المپ نشین!! را به راحتی و با نفرت و قساوت فراوان می كشد و بارها و بارها از زبان او خطاب به خدایان!! گفته می شود كه: دیگر زمان شما به پایان رسیده و اكنون زمان ماست » و صریحاً اندیشه ی اومانیسم و انسان گرایی را در مقابل خدا گرایی قرار داده و اولی را اثبات و دومی را تاریخ مصرف گذشته عنوان می نماید و در نهایت امر پس از قتل عام تمامی خدایان به پوچی و نهیلیسم رسیده و خودش را نیز از بین می برد.

در این بازی برای پیشرفت اسلحه ها و قدرت كریتوس، باید به كشتار فراوانی دست زد و در برخی مراحل آن برای یافتن قدرت برتر یا عبور از مكانی، به روابط غیر اخلاقی می‌پردازد.


الف. برخی مجلات و سایتها و ... می‌گویند كه اینها فقط اسطوره‌پردازی در بازی است و كسی از اینها اثر نمی‌گیرد. اگر كسی از این اسطوره‌ها اثر نمی‌گیرد پس چرا این بازیها ساخته می‌شود؟ آیا فقط برای پر كردن وقت است؟!!

ب. قبول داریم كه جنگیدن با ناز كردن میسر نیست اما ایجاد فضای خشونت آمیزی چون كندن سر دشمن یا دو نیمه كردنش یا درآوردن چشمانش و ... آیا به اذعان تمامی كارشناسان و روانشناسان غربی و شرقی فضای روحی و روانی نوجوانان و جوانان را دچار اختلال و اغتشاش نمی‌كند ؟

ج. آیا طبق قاعده‌ی هم ذات پنداری، یك نوجوان و یا جوان خود را به جای شخصیت بازی نمی‌گذارد و از او الگوی خشونت در برخورد با مخالفانش را نمی‌گیرد ؟ به خصوص در God of war3 كه با تكنیكهای ویژه‌ای به القای این خشونت پرداخته شده است. و اگر كسی را دام هیجان مخصوصا از نوع خشن آن بیاندازند، با دیدن هر صحنه‌ی خشن، بیشترش را مطالبه می‌نماید و در نهایت امر در فضای واقعی، آنچه را كه در فضای مجازی یاد گرفته و انس گرفته بود پیاده می‌نماید ؟!

د. آیا قرار دادن صحنه‌های جنسی و حتی هم‌جنس‌بازی ( به خصوص در God of war3) به قصد صرفا سرگرمی و آموزش!! است؟ آیا قرار دادن این صحنه‌ها در لحظات حساس بازی و مشروط كردن ادامه‌ی آن به انجام دادن فسق و فجور هم برای سرگرمی است؟

هـ. براستی چرا كریتوس به خدایان المپ مدام می‌گوید: عصر شما به پایان رسیده است؟!! آیا می‌دانید در هنر غرب استفاده از نمادها بسیار شایع است؟ می‌دانید كه خدایان المپ در یك القای غیر مستقیم در ضمیر ناخودآگاه كاربران؛ معنای همان خدای یكتا را خواهد داشت؟ در نظر دارید كه القا نمودن به كاربر مبنی بر اینكه باید تمامی خدایان را بكشی تا بتوانی به موفقیت برسی، همان كلام كارل ماركس است كه: دین افیون ملتهاست! و یا كلمات بزرگان غرب مثل نیچه و ... است كه اعتقاد به خدا را مسبب عقب ماندگی می‌دانند و از میان رفتن این اعتقادات را لازمه‌ی پیشرفت قلمداد می‌نمایند ؟! آیا ترویج اومانیسم و بشر گرایی به جای خدا گرایی را مشهود نیست ؟!

و. اگر بیان اسطوره است، چرا در بیان آن خیانت كرده‌اند؟ شخصیت دانا و رئوف كریتوس در اساطیر یونان، یكباره چرا به شخصیتی بی منطق و خشن بدل می‌شود؟ بقیه خدایان كجایند؟ چرا یك قهرمان ( كه نیمه خدایی و نیمه انسانی است ) توانست تمامی خدایان همان اسطوره‌ها را بكشد؟ مگر خدایان اساطیری كشته شدنی بودند كه اینها دارند می‌گویند؟

ز. تمامی این خدایان كه در این بازی هستند و در اسطوره‌ها می‌باشند، عموما طبق بیان همان اساطیر همگی حرامزاده هستند. نسب تمامی خدایان اساطیری یونان را ببینید تا باورتان شود. كریتوس و هركول فرزندان نامشروع زئوس. خود زئوس فرزند نامشروع كرونوس. و ... آیا این زنده كردن اساطیر و به اصطلاح استفاده در هنر مدرن!! در راستای روح اباحیگری یا همان لیبرالیسم نیست كه در جهان شاهد تولد این همه فرزند نامشروع در اروپا و آمریكا و ... هستیم؟! می‌دانید كه حدود 40 درصد كودكان متولد در اروپا حرامزاده هستند ؟! آیا انسان به اصطلاح مدرن شخصیت خود را در اساطیر جستجو نمی‌كند ؟! آیا تكامل شخصیت بوسیله‌ی اساطیر این است ؟!!

ح. چرا كریتوس در آخر كار كه تمامی خدایان را كشت خود را هم می‌كشد ؟! آیا ترویج پوچگرایی نیست؟ آیا نمی‌خواهد القاء كند كه در آخر به پوچی خواهی رسید و تنها راه نجات خلاص شدن از زندگی است؟ ( لازم به ذكر است كه چنین صحنه‌هایی را با كیفیت بسیار زیاد آن هم بصورت یك دمو ( كه اجازه تصرف و تغییرش را كاربران ندارند!! ) در بازی نهاده شده است و كاربر بوسیله‌ی گرافیك عالی آنها به این تصاویر جلب می‌شود )


ط. البته در پایان God of war3صحنه‌ای را قرار داده‌اند كه گویا كریتوس از این خودكشی جان سالم بدر خواهد برد تا بتوانند نسخه‌ی چهارم آنرا هم بسازند. می‌گویید نه، پس منتظر باشید تا ببینید. ( البته باید بگویم بدلیل جذب كاربران به این بازی، نسخه‌ی چهارمش بسیاری از حرفها را خواهد زد ) البته اگر هم ساخته نشود حرفشان را گفته‌اند؛ زندگی كن در جهانی بدون خدا!! .

[تصویر: god_of_war.jpg]

نكات مهم این بازی در فضای جنگ نرم:


1- ترویج خرافات و اسطوره گرایی

2- القای شرك و چندخدایی و ضعف و درگیری میان خدایان

3- خشونت گرایی بدلیل خشونت فراوان و كشتار بی حد و حصر در طول بازی

4- از میان بردن زشتی گناهان بدلیل ارتكاب بسیار آن در طول بازی از جمله: كشتن، روابط جنسی، بی اعتمادی و ...

5- القای گذشتن دوران خداگرایی و شروع عصر انسان گرایی و اومانیسم و اینكه كاربر باید خدایان بی مصرف را بكشد

6- القای اینكه بهترین جهان، جهان بدون خداست و دین و خدا مسبب نابسامانیها می‌باشند.


سئوالات:

- آیا توجه به این مطلب داریم كه القای غیر مستقیم شرك گرایی و همچنین انسان گرایی چقدر می تواند ذهن نوجوانان و جوانان را آلوده نماید ؟

- خشونت بی اندازه ی این بازی در كنار حس هم ذات پنداری با شخصیت كریتوس آیا نمی تواند كاربر را به سمت خشونت و بی اخلاقی سوق دهد ؟

- تلقین این مطلب كه برای پیش رفتن و رسیدن به هدف باید از هر وسیله ای حتی روابط غیر اخلاقی و خشونت فراوان استفاده نمود، ذهن كاربر را به كجا می برد ؟

- براستی چرا با وجود اینكه بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب كه اولویت كشور را جنگ نرم می‌دانند، توجه جدی به ابزارهای جنگ نرم دشمن از جمله بازیها نمی‌شود ؟

نویسنده:
حسین بابامرادی-مركز نقد و بررسی بازیهای رایانه‌ای و ویدئویی

tag ها: god of war - خدای جنگ
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۶:۳۱, ۲۷/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/بهمن/۹۲ ۱۹:۳۲ توسط Erfan Ekhtiyari.)
شماره ارسال: #11

سلام

ببینید بزارید توضیح بدم

اولا الان زمونه طوری شده که هر بازی یا فیلمی که ساخته میشه سریعا فراماسونریش میکنن

بازی خدای جنگ خشن هست کاملا درسته

ولی مگه درجه سنی نداره؟؟(۱۸)

ما نباید این بازیارو برای کودکان بخریم چه ربطی به اون بدبختا داره؟؟؟

اون هم شایعست دیون مور دستگیر نشده

دوما: کریتوس تو ۳ خودشو میکشه تا قدرتو به آتنا نده و فداکاری کرد و هنوزم خودشو نبخشیده!!

چه ربطی به پوچی داشت؟؟؟

بعدشم تو چهارش قراره که کریتوس تمام مشکلات رو درست کنه

هرکس باید جنبه ی هرچیزی رو داشته باشه

دیگران از صحنه های جنسیش سوء استفاده میکنن دلیل نمیشه که بازیش رو بد بگیریم با توجه به این که این بازی تحت فرهنگ غرب ساخته شده

بقیه ی سوالاتم دوستان جواب دادن
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۳۱, ۹/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #12

دوستان فقط یه سوال؟

چرا بعد از کشتن زيوس تو ۳ زنجیراش از دستش باز میشن؟؟؟Huh
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا