ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 8 رای - 4.38 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
۱۲:۳۷, ۲۳/دی/۸۹
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
از دوستان و اساتید خواهشمندم از این پس فضایل سوره های قرآن کریم را در این بخش و در این موضوع مطرح نمایند.
پیشاپیش سپاس.

[تصویر: 0083.gif]

فضیلت و خواص سوره ذاریات

ذاریات؛ پنجاه و یكمین سوره قرآن است كه مكی و 60 آیه دارد.

از رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم نقل شده است: هر كس سوره ذاریات را قرائت نماید ده برابر بادهایی كه در دنیا می وزد به او ده حسنه داده می شود. 1

از امام صادق علیه السلام روایت شده: هر كس سوره ذاریات را قرائت نماید مانند چراغی درخشان موجب نورانیت او در قبر می شود. 2

در روایت دیگری از ایشان آمده است: كسی كه سوره ذاریات را قرائت می كند خداوند امور معیشت او را اصلاح می كند و او روزی فراوان عطا می شود...3

آثار و بركات سوره

1) آسان شدن زایمان
از پیامبراكرم صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده است: اگر سوره ذاریات را در ظرفی چینی یا بلوری بنویسند و پس از شستن از آبش بنوشند خوف و ترس از او برداشته می شود و اگر بر زن بارداری كه سخت زایمان می كند بیاویزند به زودی زایمان می كند. 4

2) بهبود بیماری
در سخنی از امام صادق علیه السلام در این باره نقل شده است: اگر این سوره را نزد بیماری كه بستری است بنویسند خداوند به صورت جدی بر او آسان می گیرد.5

3) جهت گشودن بخت دختران
هر كس آیه «49 سوره ذاریات» را بنویسد و برگردن دختری ببندد كه شوهر نكرده به لطف خداوند به زودی ازدواج می كند.6

منبع : پایگاه اینترنتی انهار
پی نوشت ها :
(1)مجمع البیان،ج9، ص252
(2)الدعوات، ص243
(3) ثواب الاعمال، ص115
(4)تفسیرالبرهان، ج5، ص155
(5) همان
(6) قرآن درمانی روحی وجسمی، ص226
منبع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»

امضای Ramin_Ghn
[تصویر: siakie_535.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۲۴, ۲۳/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۳/دی/۸۹ ۱۳:۴۵ توسط m.shirazi80.)
شماره ارسال: #2
آواتار
ممنون از تاپیک خویتان
برام جالب بود که با سوره ذاریات شروع کردین .
چشمام پر از اشک شد.
من کلی از این سوره خاطره دارم . و تا خیلی معجزه ها از این سوره دیدم.من خیلی از قرآن معجزه دیدم
ایکاش همه قدر این کتاب آسمانی را میدانستیم
یکی از آنها رو میگم
"در روایت دیگری از پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) آمده است: كسی كه سوره ذاریات را قرائت می كند خداوند امور معیشت او را اصلاح می كند و او روزی فراوان عطا می شود.."
من این سوره رو خیلی زیاد خوندم .
میخواستم یک چیزی بخرم که قیمت ان کمترینش از 1 میلیون و 400 هزار شروع میشد .
کلی گشتم تا اینکه یک میلیون 100 هزار پیدا کردم . این قیمت هم شانسی بود که تخفیف خورده بود . همون موقع که میخواستم بخرم بهم زنگ زدن و گفتن با قیمت 500 هزار تومن برات پیدا کردیم
گفتم محاله. تازه اون کسی هم که میخواستم ازش یک میلون و صد هزار بخرم بهم گفت همیچین چیزی حتی 1% هم امکان نداره حتما سرت کلاه گذاشتن و.....
ولی جریان از این قرار بود که این موضوع فقط یکروز در سال اتفاق می افتد ان هم در کل دنیا فقط شانس دو سه نفر هست که خدا رو شکر از برکت این سوره این اتفاق برای من افتاد.

امضای m.shirazi80
و إن تطع أکثر من فی الأرض یضلّوک عن سبیل الله إن یتبعون إلا الظن و إن هم إلا یخرصون».(سوره انعام، آیه 116)
اگر از بیشتر کسانی که در زمین هستند پیروی کنی، تو را از راه خدا برمی گردانند زیرا آنها تنها از گمان پیروی می کنند و بیهوده بافند

و هنگامى كه حقيقت به دستشان افتاد، و ديدند گمراه شده‏اند، گفتند: «اگر پروردگارمان به ما رحم نكند، و ما را نيامرزد، بطور قطع از زيانكاران خواهيم بود!» (149-الاعراف)
۱۲:۵۴, ۲۵/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/دی/۸۹ ۱۲:۵۵ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #3
آواتار
سلام دوستان
فوائد و فضائل سوره بنی اسرائیل (اسری)

در کتاب مصباح - ص 441 و تفسیر شریف البرهان جلد 2 صفحه 289 و الصافی جلد 1 ص 1000 و...
به روایت از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام مذکور است که هرکس بخواند سوره ی بنی اسرائیل را در هر شب جمعه نمیرد تا دریابد قائم آل محمد صلوات الله علیه را و از اصحاب آن حضرت باشد.
من اولین باری که این حدیث شریف رو دیدم با خودم گفتم مگه توی این سوره چی نوشته که یه همچین آثاری داره؟!
زمانی که با این رویکرد رفتم سراغ این سوره (از المیزان هم کمک گرفتم) دیدم در این سوره بسیاری از مطالب در مورد اصول عقاید، دشمن شناسی و وظایف منتظران و حتی آیاتی که صراحتاً به امام زمان و مسئله ظهور مربوط میشه و خلاصه هر چیزی که یه سرباز امام زمان باید بدون و معتقد باشه و بهش عمل کنه رو داره به زودی سعی میکنم مطلبی تفصیلی در مورد این سوره ی خدمت دوستان تقدیم کنم
منتظران مشتاق از این سوره شبهای جمعه غافل نشوند!!!!!!!!!!!
برای پدرو مادر حقیر دعا بفرماید
یا علی

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

۱۱:۳۰, ۲۶/دی/۸۹
شماره ارسال: #4
آواتار
بسم الله
برادر دمت گرم واقعا با این پست ترکوندی زدی منفجر کردی چشم شیطان رو واقعا خدا اجرت بده منم واسه تشکر رفتم یه مطلب درست کردم دوستان انشاالله به کارشون بیاد.
تو این پست سعی کردم فضیلت تلاوت سوره هایی از قرآن مجید رو بیارم و منبع هم تفسیر نمونه هست اما سوره های کوتاه تر که در جزء سی ام هستند و بیشتر در نماز تلاوت میشن مد نظرم بود.
فضیلت تلاوت سوره ها

سوره بلد
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که سوره بلد را بخواند ، خداوند اورا از خشم خود در قیامت در امان میدارد.

امام صادق(علیه السلام):کسی که در نماز واجب این سوره را بخواند ، در دنیا از صالحان شناخته خواهد شد و در آخرت از کسانی شناخته میشود که در درگاه خداوند مقام ومنزلتی دارد و از دوستان پیامبران ،شهدا وصالحان خواهد بود.

سوره الشمس
پیغمبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس آنرا بخواند گویی به تعداد تمام اشیائی که خورشید وماه بر آنها میتابد در راه خدا صدقه داده است.

سوره اللیل
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس این سوره را تلاوت کند خداوند آنقدر به او میبخشد که راضی شود واو را از سختی ها نجات میدهد و مسیر زندگی را بر او آسان میسازد.

سوره ضحی
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس آنرا تلاوت کند از کسانی خواهد بود که خداوند از آنها راضی است و شایسته است محمد(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) ازو شفاعت کند وبه عدد هر یتیم ومسکین سوال کننده ده حسنه برای او خواهد بود.
قابل توجه که این سوره در نماز باید همراه سوره الم نشرح خوانده شود زیرا در روایات متعدد این دو سوره به عنوان یک سوره ذکر شده اند.

سوره الم نشرح
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس این سوره را بخواند پاداش کسی را دارد که محمد(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) را غمگین دیده و اندوه را از دل او زدوده است.

سوره تین
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس این سوره بخواند خداوند دو نعمت را مادامی که در دنیاست به او میبخشد: سلامت ویقین. و هنگامی که از دنیا رفت به تعداد تمام کسانی که این سوره را خوانده اند ثواب یک روز روزه، به عنوان پاداش به او میبخشد.

سوره علق
امام صادق (علیه السلام): هر کس در روز یا شب این سوره را بخواند و در همان شب یا روز بمیرد خداوند اورا شهید مبعوث میکند و در صف شهیدان جای میدهد ودر قیامت همچون کسی است که با شمشیر در راه خدا همراه پیامبر خدا جهاد کرده است.
این سوره سجده واجب دارد.

سوره قدر
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس آنرا تلاوت کند مانند کسی ست که ماه رمضان را روزه گرفته است و شب قدر را احیا داشته است.

امام باقر (علیه السلام): کسی که این سوره را بلند و آشکار بخواند مانند کسی ست که در راه خدا شمشیر کشیده و جهاد میکند، و کسی که بطور پنهان بخواند مانند کسی ست که در راه خدا به خون آغشته شده است.

سوره بیّنة
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به مردی از قبیله خزاعه که از اجر و پاداش تلاوت این سوره پرسید فرمودند: نه هیچ منافقی آن را قرائت کند و نه کسانی که شک و تردید دارند، به خدا سوگند فرشتگان مقرب از آن روز که آسمانها و زمین آفریده شده آنرا میخوانند ولحظه ای درتلاوت آن سستی نمیکنند هرکس آنرا در شب بخواند خداوند فرشتگانی را مامور میکند که دین و دنیای اورا حفظ کنند و برای او آمرزش و رحمت بطلبند، و اگر در روز بخواند به اندازه آنچه روز آنرا روشن میکند و شب انرا تاریک میسازد ، ثواب به او میدهند.

سوره زلزله
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس آنرا قرائت کند گوئی سوره بقره را تلاوت کرده و پاداش او به اندازه کسی ست که ربع قرآن را تلاوت کرده است.
امام صادق(علیه السلام): هرگز از تلاوت این سوره خسته نشوید چرا که هرکس آنرا بخواند در نمازهای نافله هرگز به زلزله گرفتار نشود و با آن نمی میرد و به صاعقه و آفتی از آفات دنیا تاهنگام مرگ گرفتار نمی شود...

سوره والعادیات
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس آن را تلاوت کند ،به عدد هریک از حاجیانی که در مزدلفه توقف میکنند ودر آن جا حضور دارند ده حسنه به او داده میشود.

امام صادق (علیه السلام): هرکس آن سوره را بخواند وبر آن مداومت کند خداوند روز قیامت اورا با امیرالمومنین مبعوث کند و در جمع او ودر میان دوستان او خواهد بود. قابل توجه عاشقان مولا علی(علیه السلام)[/b]
طبق برخی از روایات این سوره گرانقدر معادل نصف قرآن کریم است.(درّ المنثور ج6 ص383)

[b]سوره القارعه

امام باقر (علیه السلام): هرکس که این سوره را بخواند خداوند متعال اورا از فتنه دجّال و ایمان آوردن به او حفظ میکند ،واو را در روز قیامت از چرک جهنم دور میکند ان شاء الله.

سوره تکاثر
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که آنرا بخواند خداوند در برابر نعمتهایی که دردنیا به او داده است اورا مورد حساب قرار نمیدهد و پاداشی به او داده میشود که گویی هزار آیه قرآن را تلاوت کرده است.
امام صادق (علیه السلام): خواندن این سوره در نمازهای فریضه و نافله ثواب شهادت شهیدان را دارد.

سوره ولعصر
امام صادق (علیه السلام): هرکس این سوره را در نمازهای نافله بخواند خداوند اورا در قیامت برمی انگیزد در حالی که چهره اش خندان وچشمش روشن است تا داخل بهشت شود.

سوره همزه
امام صادق (علیه السلام): هرکس آن را درنماز فریضه ای بخواند فقر از او دور میشود و روزی به او روی می آورد و مرگهای زشت وبد از او دفع میگردد.

سوره فیل
امام صادق (علیه السلام): هرکس سورهفیل را در نماز واجب بخواند در قیامت هرکوه ،زمین هموار وکلوخی برای او شهادت میدهدند که او از نمازگزاران است و منادی صدا میزند :درباره بنده من راست گفتید ،شهادت شما را به سود یا زیان او میپذیرم بنده ام را بدون حساب داخل بهشت کنید، او کسی ست که من وی را دوست دارم و عملش را نیز دوست دارم.

بقیه اش تو پست بعدی
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۱:۳۸, ۲۶/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/دی/۸۹ ۱۱:۵۶ توسط mohammad790.)
شماره ارسال: #5
آواتار
بقیه از پست قبلی
سوره قریش
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که آنرا بخواند ،به تعداد هریک از کسانی که گرد خانه کعبه طواف کرده ،یا در آنجا معتکف شده ده حسنه به او میدهد.

سوره ماعون
امام باقر (علیه السلام): هرکس این سوره را در نمازهای فریضه ونافله اش بخواند ،خداوند نماز و روزه اورا قبول میکند و او را در برابر کارهایی که در دنیا از او سر زده مورد محاسبه قرار نمی دهد.

سوره کوثر
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): هرکس آنرا تلاوت کند خداوند اورا از نهرهای بهشتی سیراب خواهد کرد وبه عدد هر قربانی که بندگان خدا در روز عید قربانی میکنند(عید قربان)، و همچنین قربانی هایی که اهل کتاب و مشرکین دارند ،به عدد هریک از آنان اجری به او میدهد.

سوره کافرون
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که سوره قل یا ایها الکافرون را را بخواند گویی ربع قرآن را خوانده و شیاطین طغیانگر ازو دور میشوند و از شرک پاک میگردد و از فزع(روز قیامت) در امان خواهد بود.
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به مردی که از ایشان پرسید به من چیزی بیاموز که هنگام خواب بخوانم فرمودند : هنگامی که به بستر رفتی سوره قل یا ایها الکافرون را بخوان ، بعد از آن بخواب که این بیزاری از شرک است.
امام صادق (علیه السلام): پدرم میگفت : قل یا ایها الکافرون ربع قرآن است و هنگامی که از آن فراقت می یافت میفرمود: اَعبُدُالله َ وَحدَه ، اَعبُدُالله َ وَحدَه.

سوره نصر
پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که این سوره را تلاوت کند همانند کسی است که در فتح مکه همراه پیغمبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) بوده است.
امام صادق (علیه السلام): کسی که این سوره را در نماز فریضه یا نافله بخواند خداوند اورا بر تمام دشمنانش پیروز میگرداند و در قیامت در حالی وارد محشر میشود که نامه ای با اوست که سخن میگوید ، خداوند آن را از درون قبرش همراه او بیرون فرستاده ،و آن امان نامه ایست از آتش جهنم...

سوره تبّت
پیغمبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم): کسی که آن را تلاوت کند امیدوارم خداوند آو و ابولهب را در یک خانه جمع نکند. (یعنی او اهل بهشت خواهد بود در حالی که ابولهب اهل دوزخ است.)

سوره اخلاص
در حدیثی از پیغمبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) می خوانیم که فرمود: «آیا کس یاز شما عاجز است از اینکه یک سوم قرآن را در یک شب بخواند»؟! یکی از حاضران عرض کرد: ای رسول خدا! چه کسی توانایی بر این کار دارد؟! پیغمبر فرمود: «سوره قل هو الله احد را بخوانید».
امام صادق (علیه السلام) : « هنگامی که بر جنازه «سعد بن معاذ» نماز گزارد، فرمود: هفتاد هزار ملک که در میان آنها «جبرئیل» بود، بر جنازه او نماز گزاردند! من از جبرئیل پرسیدم: او به خاطر کدام عمل، مستحق نماز کزاردن شما شد؟ گفت به خاطر تلاوت «قل هو الله احد» در حال نشستن، و ایستادن، و سوار شدن، و پیاده زوی و رفت و آمد».
بقیه در پست بعدی

بقیه از پست قبلی
امام صادق (علیه السلام) : « کسی که یک روز و شب بر او بگذرد و سوره اخلاص را در نماز های پنجگانه را نخواند، به او گفته می شود: ای بنده خدا! تو از نماز گزاران نیستی»!.
پیغمبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) : «کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد، خواندن سوره «قل هو الله احد» را بعد از هر نماز ترک نکند؛ چرا که هر کس آن را بخواند، خداوند خیر دنیا و آخرت را برای او جمع می کند، و خودش و پدر و مادر و فرزندانش را می آمرزد».

سوره فلق
پیغمبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) : «آیاتی بر من نازل شده که همانند ان نازل نشده است، و آن دو سوره «ناس» و «فلق» است».
امام باقر (علیه السلام) : « کسی که در نماز «وَتر» سوره «فلق»، «ناس» و «قل هو الله احد» را بخواند به او گفته می شود : ای بنده خدا! بشارت باد بر تو، خدا نماز وتر تو را قبول کرد».
در روایتی از پیغمبر اکرم(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) می خوانیم : « به یکی از یارانش فرمود : می خواهی دو سوره به تو تعلیم کنم که برترین سوره های قران است؟ عرض کرد : آری ای رسول خدا! حضرت «معوذتان» (سوره فلق و ناس را به او تعلیم کرد، سپس آن دو را در نماز صبح قرائت نمود و به او فرمود : هر گاه بر می خیزی و می خوابی آن را بخوان».

سوره ناس
در حدیثی می خوانیم : « پیغمبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) شدیدا بیمار شد، «جبرئیل» و «میکائیل» (دو فرشته بزرگ خدا) نزد او آمدند، «جبرئیل» نزد سر پیامبر نشست و «میکائیل» نزد پای او، «جبرئیل» سوره «فلق» را تلاوت کرد، و پیغمبر را با ان در پناه خدا قرار داد، و میکائیل سوره «قل اعوذ برب الناس» را».
امام باقر (علیه السلام) : « کسی که در نماز «وَتر» سوره «فلق»، «ناس» و «قل هو الله احد» را بخواند به او گفته می شود : ای بنده خدا! بشارت باد بر تو، خدا نماز وتر تو را قبول کرد».

خوب است چند نکته را به خوانندگان عزیز هدیه کنیم، شاید برای پویندگان راه مطالعه و بررسی قران مجید، مفید باشد:
به راستی که شجره قرآن، چنان است که هر موقع دست به سویش دراز کنی، میوه تازه ای می دهد، اقیانوس بیکرانی است که، هر قدر در آن غور کنی، گوهر های تازه ای می دهد.
امام علی (علیه السلام) می فرماید: «در قرآن بهار دل ها، و سرچشمه علم و دانش است، و هیچ چیز هم چون قرآن، قلب آدمی را جلا نمی دهد».
واضح است، این همه فضیلت از آن کسی نیست که آنِ کسی است که، می خواند، می فهمد و به محتوایش جامه عمل می پوشاند، قرآن را بزرگ می شمرد و آیاتش را در زندگی پیاده می کند.

همسنگران عزیز خدایی من خودم چندتا از همین سوره های کوتاه رو تو نمازم اضافه کردم یعنی تو هرنماز یکی از این سوره ها و سوره اخلاص رو (هرکدوم رو در یک رکعت )میخونم و به معنی ش هم تا حد امکان توجه میکنم خدایی نمازم با نمازهایی که قبلا میخوندم فرق کرده به توفیق خدا یعنی خیلی جواب میده ها مخصوصا توجه به معنی. خود آیت الله بهجت هم وقتی ازشون در مورد حضور قلب در نماز سوال میشه اشاره میکنن که به معانی الفاظی که گفته میشه توجه بیشتر بکنید.
برای منم دعا کنید دوستان درضمن ببخشید پست طولانی شد میخواستم براتون این مطلب رو pdf کنم بزارم اینجا ولی نشد خدایی کامپیوترم داغونه داغونه. خلاصه خیلی شرمنده.
یا علی مدد بی حد و بی عدد

منابعSadمجمع البیان: اکثر احادیث ذکر شده بخصوص سخنان ذکرشده از پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) حدود 80 درصد احادیث) ، ثواب الاعمال، تفسیر برهان،اصول کافی، درّ المنثور، (نور الثقلین، احادیث در باب فلق وناس)
رامین جان من واقعا شرمنده ام که نتونستم تک تک این احادیث رو با منبع بیارم وآخرش منابع آوردم همش تقصیر کامپیوترمه که پیرمرد شده دیگه. به بزرگی خودت ببخش برادر.
و من الله توفیق
۱۴:۰۱, ۲۷/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۷/دی/۸۹ ۱۴:۱۸ توسط Ramin_Ghn.)
شماره ارسال: #6
آواتار
بسم الله
سوره فاتحه الکتاب[/
b]
[b]شیطان چهار بار فریاد کشید و یکی از ان چهار بار هنگام نزول سوره حمد بود
ادامه مطلب رو دوستان در صورت تمایل از لینک زیر مطالعه کنند.
۱۳:۳۶, ۲۸/دی/۸۹
شماره ارسال: #7
آواتار
از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است، کسی که در شب سوره الرحمن را بخواند و بعد از هر (فبای آلاء ربکما تکذبان) بگوید « لابشیء من الائک رب الکذب ؛ پروردگارا هیچ یک از نعمت های تو را تکذیب نمی کنم، خداوند فرشته و ملکی را بر او موکل کند که اگر در اول شب خواند ، او را تا صبح محافظت نمایند واگر در هنگام صبح آن را خواند ، موکل نماید بر او فرشته ای که او را تا شب حفظ نماید.1

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: کسی که سوره الرحمن را با لبیک گفتن به ندای شکرانه الهی بخواند ، یعنی طبق دستور بالا، اگر در شب قرائت کرده و بمیرد شهید مرده است و اگر در روز بخواند و بمیرد در حکم شهید بوده و ثواب شهدا را می برد. 2

در این کلام، امام صادق (علیه السلام) به یک ارزش انسانی اشاره نموده و آن شهادت است . در دین مبین اسلام موارد گوناگونی است که اگر برای کسی توفیق نباشد ، جای گزینی برای آن ذکر شده است ؛ از جمله این موارد عالی ترین نوع مرگ، یعنی شهادت می باشد، که جایگزین آن ، تلاوت سوره الرحمن است.

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که تلاوت سوره الرحمن را هرگز رها نکنید ؛ چرا که این سوره هرگز در قلب های منافقان استقرار ندارد . خدا، سوره الرحمن در قیامت را به صورت انسانی قرار دهد که زیباترین چهره و خوشبوترین رایحه را دارد ، پس در جایگاهی قرار می گیرد که به خداوند متعال نزدیک تر است . خداوند از سوره الرحمن سؤال می کند ، چه کسی در زندگی دنیا به محتوای تو قیام نموده و به تلاوت تو ادامه داد؟ پاسخ می دهد: خداوندا فلان کس و فلان کس که در این لحظه ، چهره این افراد نورانی و سپید می شود و خداوند به آنها می فرماید: اکنون هر که را می خواهید شفاعت کنید . اهل تلاوت الرحمن برای هیچ کس شفاعت نمی کنند مگر این که به آنها گفته می شود : وارد بهشت شوید و هر کجا می خواهید ساکن شوید .3

در این حدیث نورانی، به چند ارزش سوره الرحمن اشاره شده است که جای تأمل است ؛
1. سوره الرحمن، در دل های منافقان راه ندارد. یعنی اهل نفاق هرگز از آثار و خواص الرحمن بهره مند نمی شوند.
2. با تلاوت سوره الرحمن، انسانیت انسان تحقق می یابد و انسان به حقیقت خود می رسد . انسان وقتی به حقیقت خود راه یافت، از همگان به خداوند متعال نزدیک تر است. بی گمان رسیدن به این مقام بلند ، در گرو رسیدن به حقایق الرحمن است.
3. به برکت تلاوت و اقامه سوره الرحمن، قلب آدمی نورانی می شود.
4. از رهگذر این سوره ، انسان به مقام شفاعت می رسد.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: کسی که سوره الرحمن را با لبیک گفتن به ندای شکرانه الهی بخواند ، یعنی طبق دستور بالا، اگر در شب قرائت کرده و بمیرد شهید مرده است و اگر در روز بخواند و بمیرد در حکم شهید بوده و ثواب شهدا را می برد

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از رسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) روایت نموده که در قیامت، به قاریان سوره های حدید ، واقعه و الرحمن گفته شود که در بهشت فردوس ساکن شوید.4

ابی بن کلب می گوید: حضرت رسول (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) می فرمودند: هر کس سوره الرحمن را قرائت کند، خداوند بر ناتوانی او ترحم نماید و او سپاس و شکر آن چه را که خداوند بر او انعام نموده ، به جا آورده است. 5

در جمع بندی مطالبی که بیان شد، برای تلاوت کننده سوره الرحمن هشت اثر بیان شده است که عبارتند از :
1) مصونیت بخش شبانه روزی اوست .
2) به مقام شهدا راه یابد و مرگش مرگ عادی نخواهد بود و مانند شهدا عند ربهم یرزقون خواهد بود .
3) به جایگاه حقیقی انسانیت می رسد .
4) به اوج تقرب به سوی خدا می رسد.
5) به مقام شفیعان راه پیدا می کند.
6) فردوس که بهشت خاص است ، نصیب او می گردد.
7) هرگز درخود ضعف وحقارت نمی بیند.
8) به مقام شاکران دست یابد که مقامی بس عظیم است.

نکته ی آخری که باید عرض شود این است که ما باید به این نکته توجه کنیم که تمام مواردی که برای اجر و پاداش در برابر خواندن این سوره و سور دیگر ذکر می شود ، منوط به این است که آدمی رو به سوی حق حرکت کنند و از این آیات به عنوان ریسمانی در جهت الهی شدن مدد گیرند .
آنانی که وزر و بار فراوان اعم از گناه کبیره و حق الناس و ...را به دوش می کشند ، درابتدا باید خود را به آب توبه غسل داده و آن گاه با استعانت از این ریسمان های الهی به سوی حق و رستگاری گام بردارند .

منبع : نشریه بشارت - ش77 ، مقاله سید موسی مظهری

پی نوشت ها :
1- مجمع البیان ، ج9 ، ص 296
2- ثواب الاعمال ، ج 2 ، ص 144
3- وسائل الشیعه ، ج 6 ، ص146
4- کنزالمعال ، ج 1 ، ص582،
5- مجمع البیان ، ج 24، ص54
۱۵:۰۴, ۲۸/دی/۸۹
شماره ارسال: #8
آواتار
در ارتباط با خواص قرآن کتابی هست به نام دارالشفای قرآن،مشتمل بر روایات معصومین و تجربیات بزرگان،به تفصیل تمام سوره ها.
نویسنده:جابر رضوانی
انتشارات جهان آرا
کتاب جالبی است.پیشنهاد میکنم اگر تونستید یک نگاه بهش بندازید.

امضای parisan
رهبر معظم انقلاب خطاب به تک تک ما:
در جمهوری اسلامی،
هر جا که قرار گرفته‌اید، همان‌جا را مرکز دنیا بدانید
و آگاه باشید که همه‌ی کارها به شما متوجه است.
135
۱۷:۵۷, ۸/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #9
آواتار
سوره مبارکه حج (22)

این سوره مدنی است و 78 آیه و 1291 کلمه دارد.هر کس سوره حج را در هر سه روز یک بار تلاوت کند آن سال به سر نیاید که به زیارت بیت الله الحرام مشرف شود و اگر د آن سفر فوت شود داخل بهشت گردد.
ابن ابی کعب از رسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) روایت کرده : هر کس سوره حج را بخواند حقتعالی ثواب او را برابر ثواب کسانی که حج و عمره کرده اند و تا روز قیامت بکنند کرامت می فرماید.و هر روز یکبار بخواند تا به حج رود .هرکه آنرا بر ورق آهو نویسد و در آب نهد و آن آب را ذر خانه ی والی یا قاضی یا حاکم شهر به قصد تبعید او بپاشد آن را بیرون روند.
جهت ظهور غایب ئ آمدن او و دزد برده و ظهور معادن و اطلاع بر عاقبت کارها شب پنجشنبه در یک مجلس 201 بار بخواند : " الم تعلم ان الله یعلم ما فی السماء و الارض ان ذلک فی الکتاب ان ذلک علی الله یسیر " سوره حج /69

کلید های بهشت
در سوره مبارکه حج هشت آیه است که آن ها را مفاتیح الجنان و مصابیح الجنان (کلیدها و چراغ های بهشت) می نامند و124 کلمه است . اشاره به124 هزار پیغمبر چنانکه خداوند عیسی و یحیی را کلمه خوانده و هرکس این آیات را بخواند گویا انبیا را وسیله قرار داده است .به علاوه چهار نام مقدس خداوند در آن ها ذکر شده و هر آیه به نام بزرگ خداوند ختم گردیده است.ابن عباس میگوید:در قرآن چنین آیات بزرگواری ندیدم. از رسول اکرم پرسیدم این آیات چیست ؟ فرمود: هشت گنج از گنج های الهی و هشت سر از اسرار نامتناهی است و از اسم اعظم خالی نیست .هرکه آن ها را بخواند ابواب رزق و علم بر او بازشود و اندوهی به او نرسد و به مطلوب رسد و محبوب القلوب گرد ودر پناه الهی و ملائکه باشد و در اسفار بیمه باشد و نمیرد مگر آمرزیده و پسندیده .
۱۱:۳۷, ۲۷/بهمن/۸۹
شماره ارسال: #10

سوره تغابن شصت و چهارمین سوره قرآن کریم است که جزو سوره های مدنی بوده و 18 آیه دارد.

به نوشته «خبر آنلاین»، روایات بسیاری درباره فضیلت خواندن این سوره نقل شده که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

*رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: هر کس سوره تغابن را قرائت نماید مرگ ناگهانی از او دفع می شود.1

*امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: اگر کسی سوره تغابن را در نمازهای واجب قرائت کند این سوره در روز قیامت شفیع او محسوب می شود و شهادت دهنده عادلی است که نزد خداوند در روز رستاخیز به سود قاری شهادت می دهد. آنگاه از او جدا نمی شود تا اینکه او را وارد بهشت سازد.2

*جابر از امام باقر علیه السلام در فضیلت سوره های مسبّحات (سوره هایی که با کلمه سبح یا یسبح شروع می شود) روایت کرده است: هر کس همه سوره های مسبّحات را قرائت کند پیش از آن که بمیرد حضرت قائم علیه السلام را درک می کند و اگر بمیرد در جوار رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم خواهد بود. 3

*از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه واله و سلم نقل شده است: قرائت سوره تغابن هنگامی که کسی با حاکم و سلطانی روبرو می شود که از او می ترسد مایه امنیت و دفع شر او می شود.4
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]