کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 5 رای - 4.6 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برخورد قاطع امام علي(علیه السلام) با يك مفسد و اخلالگر اقتصادی
۱۷:۱۲, ۲۸/شهریور/۹۰
شماره ارسال: #1
آواتار
در دوران حکومت امام علی علیه السلام، به آن حضرت خبر رسید که "ابن هرمه" مأمور حکومتی ناظر بر بازار اهواز، مرتکب خیانتی شده است.

امام علیه السلام پس از اطلاع، به فرماندار خود در اهواز چنین نوشت:
هنگامی که نامه مرا خواندی،
ابن هرمه را از نظارت بازار برکنار دار
و او را به مردم معرفی کن
و به زندانش بیفکن
و آبرویش را بریز
و به همه بخشهای تابع اهواز بنویس که من _علی_چنین عقوبتی برای او معین کرده ام.
مبادا در مجازات او غفلت یا کوتاهی کنی
که نزد خدا خوار می شوی
و من به زشت ترین صورت ممکن تو را از کار بر کنار می کنم و خدا آن روز را نیاورد.
و چون روز جمعه رسید، او را از زندان درآور و ۳۵ تازیانه به او بزن و او را در بازار بگردان
و هر کس گواهی آورد که ابن هرمه از او چیزی گرفته است، او را با گواه قسم بده، و مبلغ را از مال ابن هرمه بردار و به صاحب آن بپرداز
و دوباره او را خوار و سر افکنده و بی آبرو به زندان بازگردان
و پاهایش را در بند بگذار
و تنها برای نماز باز کن
و فقط اگر کسی برایش خوراک یا نوشیدنی یا پوشاک یا زیر اندازی آورد به او برسان.
مگذار ملاقاتی داشته باشد، تا مبادا راه پاسخگویی به محاکمه را به او یاد دهند و به آزاد شدن از زندان امیدوارش سازند
و اگر دانستی که کسی چیزی(عذری) به او آموخته است که به مسلمانی زیانی می رساند، او را نیز تازیانه بزن و زندانی کن تا توبه کند.
شبها زندانیان را به فضای باز بیاور تا تفریح کنند، جز ابن هرمه! مگر بترسی که بمیرد، در این صورت او را نیز به حیاط زندان بیاور
و اگر دیدی هنوز طاقت تازیانه خوردن دارد، پس از ۳۰ روز، ۳۵ تازیانه دیگر- به جز ۳۵ تازیانه نخستین- به او بزن
و برای من بنویس که درباره بازار(و نظارت بر آن) چه کردی
و پس از این خائن، چه کسی را برگزیدی
در ضمن حقوق ابن هرمه خائن را نیز قطع کن...
-------------------------
( دعائم الاسلام ۵۳۳-۵۳۲ / الحیاة ۴۱۰-۴۰۹ / مستدرك الوسائل ج 17 ص403 )

امضای MESSENGER
[تصویر: wx52idrrsi1pqtaxxc85.gif]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۸:۲۱, ۳۰/شهریور/۹۰
شماره ارسال: #21
آواتار
سلام خدمت دوستان
من انقدر حرص می خورم وقتی میبینم بعضی ها به اسم اسلام پول بیت المال رو ،انقدر راحت می خورن.و سالیان سال روی کرسی های ریاست لم میدن و پول های مردم رو بالا می کشن.البته حق هم دارن کسی که تا بلغت الحلقوم از مال حرام می خوره دنبال یه جای نرم و گرم می گرده و چه جایی بهتر از صندلی ریاست...
بلند کردن بعضی هاشون هم کار حضرت عزرائله....
به نظرم اینهاست که دل امام زمان رو می شکنه...
و بدانید کسی که شکمش رو از مال حرام پر کرده دیگر نایی برایش نمی ماند که دستش را برای مبارزه مشت کند و بالا ببرد.
وای اگه امام علی (ع ) الان بود بهتون می گفتم که چند نفر ازین کله گنده ها زیر تازیانه بودن....
کجاست در هم شکننده ی شوکت زورگویان
....

امضای hajiali.m
خیلی میسوزی وقتی دلت جایی باشد و خودت نه خیلی میسوزی وقتی دلت رسیده باشدولی خودت نه
.
.

اینستاگرام mahnaz_hajiali

۱۹:۴۰, ۳۰/شهریور/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۰/شهریور/۹۰ ۱۹:۴۹ توسط dani.)
شماره ارسال: #22
آواتار
(۳۰/شهریور/۹۰ ۱۷:۰۳)7zahra7 نوشته است:  
(۳۰/شهریور/۹۰ ۱۶:۵۳)wakeup2012 نوشته است:  در مورد افشای نام و ریختن آبرو هم آقا گفتند که فقط در صورتی نیاز به این کار است که نفعی در آن باشد .
ولی من نفهمیدم این نفع چیه ؟ مثلا اگر یکی از اعضای دولت و یا یک آقازاده باشه در ریختن آبروی او نفع نیست ؟

لطفا جواب این سوال رو به من بدید!!!
در سیاست وقتی کسی آبرو و اعتبار خود را از دست بدهد همه چیز خود را از دست داده است و دیگر ارزشی ندارد اگر این کار انجام شود ترس از دست دادن همه ی زندگی در افراد به وجود می آید و تا حدی از این کار دوری می کنند ببینید آمار قتل در ایران کمتر از اروپا است به خاطر ترس از مرگ است والا اعدام یک قاتل چه فایده ای دارد خداوند هم در قرآن می فرماید قصاص قاتل برای بقای ماست میبینی با کشتن یک نفر بقا و قتل کمتر میشود با آبرو بری هم کلاه برداری کمتر می شود

[/quote]

سلام....قصاص حکم قرآن برای قتله و این به شخص مربوط میشه و با مرگش فراموش میشه.....اما بردن آبروی یک شخص مفسد اقتصادی یا هر چیز دیگه فقط مربوط به اون نمیشه....مثلا بچه اون شخص چه گناهی کرده.....وقتی مدرسه میره دوستاش انگشت نماش کنن یا همینطور همسرش و پدر و مادرش ......آبرو بری هیچ وقت از ذهن مردم پاک نمیشه اما قصاص فرق داره.....

نمیشه ضعف دستگاه دولتی رو در نظارت و بازرسی از فعالیت کارمندان مخفی کرد و اجاز ه داد اونها همینطور ضعیف عمل کنن.....باید اونها مضان اتهام قرار بگیرن و توبیخ بشن نه خانواده اون شخص مفسد....

امضای dani
منتظران مهدی موعود به هوش باشند...حسین را منتظران اش کشتند
۱۱:۳۲, ۲۳/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #23
آواتار
سلام

چقدر زیبا بود

دکتر ممنون

امضای محب الزهرا
۱۱:۵۲, ۲۳/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #24
آواتار
(۲۸/شهریور/۹۰ ۲۱:۴۵)EMPERATOR نوشته است:  خدایا آبروی یک مسلمان که از خانه ی کعبه مهم تر است
ولی حتماً بیت المال و حق الناس خیلی مهم تره!
این حکومت و ترسیم عدالت فقط از مولا علی (علیه السلام) بر می آمد نه هیچ شخص دیگه ای
من یک سئوال می پرسم چرا در مملکتی که نام شیعه را یدک می کشیم و ادعا می کنیم میزبان حکومت حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستیم با مجرمان اقتصادی چنین برخوردی حداقل شبیه به آن را نداریم! خواهشاً دوستان برداشت سیاسی نکنند!!

اخبی آبروی مومن بالاتر هس ولی وقتی اون حروم خور نان زن و بچه ی دیگرون رو میبره و اون شخص صورتشو با سیلی سرخ نگه میداره پیش خانوادش...
حالا آبروی کدوم یکی داره میریزه؟

بعا هم ,ما که شیعه نیسیم.شیعه یدک کشیدن هم لیاقت میخواهد.
من خودمو میگم.
ما فقط دوستار اهل بیتیم. نه شیعه.
تازه این که چیزی نیس.تو اگه یه دزد بگیری و بعد بزنیش بعد اون بره از دستت شکایت کنه میبرندتون بازداشتگاه.
حواست به خودت باشه.
۱۸:۴۱, ۲۵/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #25
آواتار
نتیجه ی این دزدی ها و رفتار برخورد نشدن با آن ها :
زیر سوال بردن افراد دولتی
زیر سوال رفتن حکومت
زیر سوال رفتن نظام
زیر سوال رفتن سیستم جاری
زیر سوال رفتن نوع حکومت= زیر سوال رفتن حکومت اسلامی
زیر سوال رفتن اسلام
چراااااااااااااا
این نتیجه گیریه ساده لوحانه چرا اتفاق می افتد ؟
این نتیجه گیری عام مردم است که عواقبی بد در پیش دارد......
به همین دلیل مولایمان این چنین رفتار می کردند و .......

امضای فانوس *7*
اینجا شاید کمی من مقصرم
فانوس ها هم ستاره می شوند
اگر

تو زمین را آسمان کرده باشی

۲۲:۱۰, ۲۵/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #26
آواتار
(۲۵/فروردین/۹۱ ۱۸:۴۱)فانوس *7* نوشته است:  نتیجه ی این دزدی ها و رفتار برخورد نشدن با آن ها :
زیر سوال رفتن حکومت
زیر سوال رفتن نظام
زیر سوال رفتن سیستم جاری
زیر سوال رفتن اسلام
چراااااااااااااا

باریک الله.
خوب زدی توی هدف.
اگه جلوی این حروم خوری هارو نگیرند , این کار باب میشه و دیگه اون موقس که کار از کار میگذره و کوچیک و بزرگ , پیر و جوون , همه و همه میخوان از هم بخورند و دیگه کسی به دیگری اطمینان نداره.
حالا میگیریم این اتفاق نیفتاده.Cool
۲۳:۲۴, ۲۵/فروردین/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/فروردین/۹۱ ۲۳:۲۶ توسط فانوس *7*.)
شماره ارسال: #27
آواتار
(۳۰/شهریور/۹۰ ۱۹:۴۰)dani نوشته است:  
(۳۰/شهریور/۹۰ ۱۷:۰۳)7zahra7 نوشته است:  لطفا جواب این سوال رو به من بدید!!!
در سیاست وقتی کسی آبرو و اعتبار خود را از دست بدهد همه چیز خود را از دست داده است و دیگر ارزشی ندارد اگر این کار انجام شود ترس از دست دادن همه ی زندگی در افراد به وجود می آید و تا حدی از این کار دوری می کنند ببینید آمار قتل در ایران کمتر از اروپا است به خاطر ترس از مرگ است والا اعدام یک قاتل چه فایده ای دارد خداوند هم در قرآن می فرماید قصاص قاتل برای بقای ماست میبینی با کشتن یک نفر بقا و قتل کمتر میشود با آبرو بری هم کلاه برداری کمتر می شود
نقل قول :

سلام....قصاص حکم قرآن برای قتله و این به شخص مربوط میشه و با مرگش فراموش میشه.....اما بردن آبروی یک شخص مفسد اقتصادی یا هر چیز دیگه فقط مربوط به اون نمیشه....مثلا بچه اون شخص چه گناهی کرده.....وقتی مدرسه میره دوستاش انگشت نماش کنن یا همینطور همسرش و پدر و مادرش ......آبرو بری هیچ وقت از ذهن مردم پاک نمیشه اما قصاص فرق داره.....

نمیشه ضعف دستگاه دولتی رو در نظارت و بازرسی از فعالیت کارمندان مخفی کرد و اجاز ه داد اونها همینطور ضعیف عمل کنن.....باید اونها مضان اتهام قرار بگیرن و توبیخ بشن نه خانواده اون شخص مفسد....
[/quote]

جوابه من :
دقت کنید با کشتن یک نفر باز هم خانواده ی اون شخص مثلا بی سرپرست میشن مشکل اقتصادی پیدا می کنن و چیزای دیگه
با این حال ما از امام علی روایت داریم که اگر کسی ماله بیت المال رو خورد دست او را بگیرید و در بازار بچرخانید تا مردم ببینند
۲۳:۲۹, ۲۵/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #28

انسان وقتی جای این برخوردها رو توی جامعه نمیبینه به خدا دلش آتیش میگیره
یک جوان رو که به یه جرم میارن توی خیابون ها میگردونن ولی هنوز هنوزه توی اخبار ما فقط آقا یم-ب ، س-خ و... غیره رو میشنویم

آخه خدا وکیلی آدم چی بگه
هر گونه جرم و فساد و فحشا توی جامعه ما داره بیداد میکنه

3هزار میلیادر تومان به همین راحتی اختالاس میشه هیچ کس جراتت نمیکنه دنبالش رو بگیره
حیف که مدیران و معاونان سایت گفتند نباید فضا سیاسی شه وگر نه باز میکردم همه چی رو میگفتم و خیال خودم رو راحت میکردم

به خدا دارم از حرص میمیرم
هممون واقعیت ها رو میبینیم ولی هیچی نمیگیم این منو میسوزونه

امضای ONLY66
حضرت مهدی ارواحناه فداء:

جاهلان و احمق های شیعه و کسانی که بال پشه ، از دینداری آن ها برتر و محکم تر است ما را آزار می دهد
۹:۵۱, ۳۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #29
آواتار
(۲۸/شهریور/۹۰ ۱۷:۱۲)MESSENGER نوشته است:  
در دوران حکومت امام علی علیه السلام، به آن حضرت خبر رسید که "ابن هرمه" مأمور حکومتی ناظر بر بازار اهواز، مرتکب خیانتی شده است.

امام علیه السلام پس از اطلاع، به فرماندار خود در اهواز چنین نوشت:
هنگامی که نامه مرا خواندی،
ابن هرمه را از نظارت بازار برکنار دار
و او را به مردم معرفی کن
و به زندانش بیفکن
و آبرویش را بریز
و به همه بخشهای تابع اهواز بنویس که من _علی_چنین عقوبتی برای او معین کرده ام.
مبادا در مجازات او غفلت یا کوتاهی کنی
که نزد خدا خوار می شوی
و من به زشت ترین صورت ممکن تو را از کار بر کنار می کنم و خدا آن روز را نیاورد.
و چون روز جمعه رسید، او را از زندان درآور و ۳۵ تازیانه به او بزن و او را در بازار بگردان
و هر کس گواهی آورد که ابن هرمه از او چیزی گرفته است، او را با گواه قسم بده، و مبلغ را از مال ابن هرمه بردار و به صاحب آن بپرداز
و دوباره او را خوار و سر افکنده و بی آبرو به زندان بازگردان
و پاهایش را در بند بگذار
و تنها برای نماز باز کن
و فقط اگر کسی برایش خوراک یا نوشیدنی یا پوشاک یا زیر اندازی آورد به او برسان.
مگذار ملاقاتی داشته باشد، تا مبادا راه پاسخگویی به محاکمه را به او یاد دهند و به آزاد شدن از زندان امیدوارش سازند
و اگر دانستی که کسی چیزی(عذری) به او آموخته است که به مسلمانی زیانی می رساند، او را نیز تازیانه بزن و زندانی کن تا توبه کند.
شبها زندانیان را به فضای باز بیاور تا تفریح کنند، جز ابن هرمه! مگر بترسی که بمیرد، در این صورت او را نیز به حیاط زندان بیاور
و اگر دیدی هنوز طاقت تازیانه خوردن دارد، پس از ۳۰ روز، ۳۵ تازیانه دیگر- به جز ۳۵ تازیانه نخستین- به او بزن
و برای من بنویس که درباره بازار(و نظارت بر آن) چه کردی
و پس از این خائن، چه کسی را برگزیدی
در ضمن حقوق ابن هرمه خائن را نیز قطع کن...
-------------------------
( دعائم الاسلام ۵۳۳-۵۳۲ / الحیاة ۴۱۰-۴۰۹ / مستدرك الوسائل ج 17 ص403 )

چقدر جالب ...
اینقدر نحوه برخورد امیرالمومنین با مفسدین اقتصادی شبیه برخورد حکومت ایران با مفسدین اقتصادی زمان حال هستش که اگر کسی زمان وقوع ماجرا رو ندونه فکر میکنه -نعوذ بالله- مولا علی (علیه السلام) از روی دست دولت جمهوری اسلامی تقلید کرده.
واقعاً جل الخلقتین ...
مگه نمی بینید که هر روز توی تلویزیون داره اسامی مفسدین اقتصادی رو اعلام می کنند.
تازه یه برنامه جدید قرار پخش بشه تا اسامی مفسدین اقتصادی اختلاس 10،000،000،000،000 تومانی (تعداد صفر هاش درسته، به گیرنده هاتون دست نزنید) سایپا رو هم اعلام کنند.Big Grin
تازه اگه دقت کرده باشید توی دادگاه اختلاس 3،000،000،000،000 تومانی (رقم این رو دیگه همه میدونند پس باز هم به گیرنده هاتون دست نزنید) صورت مختلسین محترم رو هم شطرنجی نمی کنند تا آبرو براشون باقی نمونه.
حالا بازم برید جلوی وزارت ارشاد تجمع کنید ...Wink

امضای در جستجوی سختی
[تصویر: 36426062837643533991.png]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۲:۰۳, ۳۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #30
آواتار
(۲۵/فروردین/۹۱ ۱۸:۴۱)فانوس *7* نوشته است:  نتیجه ی این دزدی ها و رفتار برخورد نشدن با آن ها :
زیر سوال رفتن حکومت
زیر سوال رفتن نظام
زیر سوال رفتن سیستم جاری
زیر سوال رفتن اسلام
چراااااااااااااا

راستش منم وقتی میبینم تبعیض ها رو خیلی ناراحت میشم اما متاسفانه وقتی اون رو هم برمیگردونند به نظام و مخصوصا رهبری خیلی دلم میگیره!
البته در مورد بعضی از مسئولین هم نتیجه گیری ساده لوحانه نیست! بحث مدیریت و اقتدار مدیریت و .. هست.

امضای azade
وقتى كه يك ملت تصميم ميگيرد بايستد، وقتى كه به حمايت الهى و به قدرت درونى خود و استعداد درونى خود باور داشت و باور كرد، چيزى نميتواند جلوى او را بگيرد.
امام خامنه ای
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]