کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 7 رای - 4.29 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی کتاب اسرار الصلاه تألیف آیت الحق جناب میرزا جواد آقا ملکی تبریزی
۱۷:۱۱, ۱۹/آبان/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/تیر/۹۲ ۱۵:۴۷ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
ابتدا نظر برخی از بزرگان را درباره ی شخصیت و آثار ایشان نقل میکنم :

علامه طباطبایی با عناوینی چون حجت الحق و پیشوای طایفه از ایشان یاد می کنند و بلندای شخصیت ایشان را با هیچ مقیاسی قابل اندازه گیری نمی دانند

امام خمینی رحمت الله علیه هم در باره ایشان و آثارشان می فرمایند : و از کتب علمای معاصر، کتب عالم جلیل القدر حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی را مطالعه کن ...

اما نظر این حقیر درباره ی کتاب اسرار الصلاه

من خودم زندگی خود را به قبل و بعد از مطالعه­ی کتاب اسرار تقسیم می­کنم. نمی­دونم چرا ولی مقارن با مطالعه­ی کتاب در خود احساس تحول و شوقِ بندگی خدا را می­یافتم. این کتاب مطالب جامع و بسیار کلیدی در باره­ی هر موضوعی که به نماز مربوط می­شود را در بر دارد از اسرار و آداب وضو و طهارت تا چگونگی توبه­ی حقیقی و فضایل دوستی و دشمنی برای خدا و اسرار اعمال و اذکار نماز و ... بعد از خواندن کتاب، دیدگاهم نسبت به بسیاری از واجبات و مستحبات و حرام­های خدا تغییر کرد و به دستگاه معرفت شناختیِ من و نوع نگاهم به هستی و خالق و مخلوقاتش دگرگون شد و به من نشان داد که یک موحد چرا و چگونه باید بیاندیشد و عمل کند؛ خلاصه در زندگی من تأثیر شگفتی نهاد.

آوردن چند پاراگراف از فرازهای ارزشمند و پر محتوای کتاب :

یکی از فرازهای بسیار اثر گذار کتاب اسرار الصلاة تألیف میرزا جواد آقا ملکی تبریزی:

... تا اینکه در فلان شب یکی از بندگان محتاجم را به در خانه­ی تو فرستادم و او از آنهمه نعمت­ها که به تو ارزانی داشته بودم اندکی را طلب نمود، و قبل از آن به تو خبر داده بودم که اگر به چنین کسی چیزی بدهی در حقیقت به من وام داده­ای و من هستم که از تو می­گیرم و در وقتی که از هر حال نیازمندتر باشی بتو باز خواهم گردانید، و اگر او را برانی و دست رد به سینه­اش زنی، در حقیقت خواسته­ی مرا رد نموده­ای، و تو با علم به همه­ی این امور او را از خودت راندی، و نعمت مرا کفران نمودی و با دست خالی از نزد تو بازگشت و شب را گرسنه به روز آورد، ای بنده­ی من برای چه تقاضای مرا رد نمودی و به من قرض ندادی؟!! آیا ترسیدی که من بی چیز شوم ویا از آن بیم داشتی که خیانت کنم و به وعده­ام وفا ننمایم؟ بنده­ی من چگونه با بندگان من داد و ستد داشتی ولی از معامله­ی با من سر باز زدی، چگونه بود که من نزد تو از همه­ی مخلوقات و بندگانم بی­مقدارتر بودم و....

یکی دیگر از فرازهای بسیار زیبا و اثر گذار کتاب اسرار الصلاة :

و سزاوار است که بر آنچه از عمرش گذشته بیاندیشد و ببیند آن مقدار از عمر را که از کف داده با همه­ی لذات و خوشی­هایش و درد و رنج هایش سپری شده، نه از آن لذت­های بالفعل چیزی مانده و نه از آن درد و رنج­ها اثری، بلکه آنچه باقیمانده تبعات اعمال ناپسند و اجر پاداش کارهای نیک اوست، از آن گذشته آنچه از عمر باقی مانده نمی­توان به آن اعتماد نمود چه بسا صبحی که آدمی آن را به شب نرساند، و چه بسا شبی که هنوز به پایان نرسیده عمر آدمی در آن به­آخر می­رسد. پس ...

یکی دیگر از فرازهای بسیار زیبا و اثر گذار کتاب اسرار الصلاة :

اما تکبیر نماز، در آن مطالبی است:

مطلب اول در کیفیت این عمل، که می­بایست با اول تکبیر دستها بلند شود و با تمام شدن تکبیر بالا بردن دستها هم تمام شود و باید در هنگام بالا بردن کف دستها رو به قبله باشد و بهتر این است که سر انگشتان هنگام بلند کردن تا محاذی گوش برسد.

اما بیان آنچه مقصود از این عمل است و آن عبارت است از تبری و بیزاری جستن از هر شرک و شریکی و از هر چه که مشرکان قائل به آن هستند و ثمره­ی آن، برائت جستن در پیشگاه خداوند متعال از همه­ی گناهان و معاصی خود و از عذاب جهنم و آتش آن است...

مطلب دیگر اینکه: آنگاه که تکبیر گفتی آنچه که بین خاک و افلاک قرار دارد همه را کوچک شمار کبریاء و بزرگی او را سرامد همه­ی اینها بدان، چرا که ذات اقدس حق هرگاه به قلب بنده نظر کند که در حالی که تکبیر بر زبان دارد قلبش از حقیقت آن تکبیر روی گردان است می­فرماید: ای دروغگو آیا مرا فریب می­دهی؟ به عزت و جلالم یاد خودم تو را از حلاوت یاد خودم محروم می­گردانم و از قرب و نزدیکی با خویش تو را محروم می­سازم، و سرور و شادمانی مناجاتم را به تو نچشانم.

پس قلبت را در هنگام نماز در بوته­ی آزمایش در آور اگر که حلاوت یاد خدا را در آن یافتی و ... بدان که ذات اقدس حق تو را در تکبیرت تصدیق نموده است، و الّا اگر چنین نبود و سلب لذتی که برای مناجات با خدا هست و ... را در خود دیدی، این امر دلیل تکذیب تکبیر تو از ناحیه­ی ذات اقدس حق و طرد و دور ساختن تو از باب اوست.

... بهتر آن است که انسان قصد و نیتش از تکبیر، این باشد که ذات اقدس حق بزرگتر از این است که به وصف آید(الله اکبر عن یوصَف).

با توجه به اهمیت سلیسی و دقت و روانی ترجمه در این گونه آثار در میان ترجمه های متعددی که در بازار وجود دارد این پیشنهاد بنده است:
ترجمه كامل اسرارالصلوه

میرزا جواد آقاملكي‌تبريزي

مترجم:سيدمحمدحسين محمودي‌گلپايگاني
ويراستار: قاسمي

ناشر:مستجار

از لینک زیر مشاهده فرماید:
http://ketab.ir/bookview.aspx?bookid=1645801
انتشارات لاهوت هم این ترجمه رو منتشر کرده البته:
http://www.lahutpub.com/books/theosophy/...lslat.html
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۲۱:۲۲, ۱۴/اردیبهشت/۹۱
شماره ارسال: #21
آواتار
امروز توی نمایشگاه کتاب تقریباً قریب به اتفاق ترجمه های موجود از اسرار اصلاة رو دیدم و مقایسه کردم
بهترینش به نظر بنده ترجمه ی محمود گلپایگانی هست که فهرست موضوعی هم داره
انتشاراتش هم فکر کنم اینو مطمئن نیستم انتشارات مستحار بود

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

۱۷:۰۷, ۳۱/شهریور/۹۱
شماره ارسال: #22
آواتار
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-13...l#pid92340
(۱۹/بهمن/۹۰ ۱۴:۱۹)ساجد نوشته است:  سلام بچه ها دیروز داشتم کتاب اسرار الصلاه مرحوم میرزا جواد ملکی تبریزی رو می خوندم

این کتاب بقدری جالبه که هر کس بخونه تمام کارهای مربوط به نمازش رو ( حتی تخلی و یا مسواک زدن ) رو با عشق انجام

باز هم رو کلمه عشق تاکید میکنم

اما تو این کتاب سخن قشنگ از خدا نقل شده که واقعا قلب آدمو به لرزه در میاره

دیدم خالی از لطف نیست که دوستان تالار رو در میون بذارم

*** اگر ، رویگردانان از من ، می دانستند من چگونه انتظارشان را می کشم و چطور مشتاق بازگشتشان هستم ، از شوق من ، می مردند و به خاطر محبت من اعضای بدنشان از هم می گسست ***
«« رساله قشیریه و احیا علوم الدین ج 4 ص 472 »»

*** ای عیسی چقدر چشم انتظار باشم و به نیکی آنها را بطلبم ، در حالی که آنها به سویم باز نمی گردند ***
«« کافی ج 8 ص 134 »»

و اما این سخن که واقعا آدمو دیوونه میکنه
*** ای بنده من ، سوگند به حقی که تو بر من داری ، دوستت دارم ، پس تو را به حقی که بر تو دارم دوستم بدار ***
«« ارشاد القلوب ج 1 ص 171 »»

و اما آخرین سخنی که میخوام از خدای مهربونمون بذارم یه نکته ظریف اما عاشقانه قشنگی توش هست

*** انا جلیس من حالسنی ، انا ذاکر من ذاکرنی ، انا غافر من استغفرنی ، انا مطیع من اطاعنی

من همنشین کسی ام که با من بنشیند ، یاد کننده کسی هستم که مرا یاد کند ، آمرزنده آن کسی هستم که از من آمرزش بخواهد ، و مطیع کسی هستم که مرا اطاعت کند .

می دونید نکته اش کجاست

هولم نکینید الان میگم

می دونید به چه جور نشستنی عرب جلیس میگه ؟؟؟؟

وقتی که دو تا دوست کنار هم بشینند و دستشون رو به دور گردن هم بندازند

من برداشتم از این سخنان خدا اینه که چقدر خدامون مظلومه که .... از ما خواسته دوسش داشته باشیم
۱۴:۱۲, ۱۳/آبان/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۳/آبان/۹۱ ۱۴:۲۱ توسط MAHDI59.)
شماره ارسال: #23
آواتار
خداوند متعال می فرماید : (( بنده ی من ! من تورا به خاطر حقی که بر من داری ، دوست می دارم، پس تو هم مرا به خاطر حقی که بر تو دارم ، دوست بدار))

حال کمی درنگ نما و اندکی فکر کن
به خاطر چه چیز و کدام لذت و چه کرامتی این همه تشریفات فاخر و گرانبها را به رسوایی ها و ذلت های روز قیامت مبدل می سازی؟
که بعد از هزار سال التماس به مالک دوزخ ، او فریاد برآورد که : (انکم ماکثون) (( شما در اینجا ماندنی هستید))
و خداوندی که تا بدین حد تو را دوست داشته و گرامیت می دارد و بزرگت می شمارد ، در پاسخت بگوید (( اخسئوا فیها و لاتکلمون)) (( ای سگان ! دور شوید در دوزخ و با من سخن مگویید)) ؟

امضای MAHDI59
[تصویر: masoud.jpg]
۱۴:۰۷, ۱۵/آبان/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۵/آبان/۹۱ ۱۴:۱۰ توسط یامهدی(عج).)
شماره ارسال: #24
آواتار
با سلام خدمت دوستان
آدرس جدیدی که میتونید کتاب گرانقدر رو به صورت pdf دانلود کنید.
http://up.toca.ir/images/7331fs61ssaxiluv0iuj.pdf
۰:۵۲, ۳۱/تیر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/تیر/۹۲ ۱:۰۲ توسط Islam.)
شماره ارسال: #25
آواتار
(۱۴/اردیبهشت/۹۱ ۲۱:۲۲)علی 110 نوشته است:  امروز توی نمایشگاه کتاب تقریباً قریب به اتفاق ترجمه های موجود از اسرار اصلاة رو دیدم و مقایسه کردم
بهترینش به نظر بنده ترجمه ی محمود گلپایگانی هست که فهرست موضوعی هم داره
انتشاراتش هم فکر کنم اینو مطمئن نیستم انتشارات مستحار بود
تشکر از علی اقا
این ترجمه واسه انتشارات لاهوت هستش.

علامه حسن زاده آملی (حفظه الله) : کتاب اسرارالصلاه میرزا جوادآقای ملکی تبریزی مشتی از خروارهای شروق اسرار آن محضر اعلی است.

۱۴:۱۵, ۳۱/تیر/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/تیر/۹۲ ۱۵:۴۵ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #26
آواتار
(۳۱/تیر/۹۲ ۰:۵۲)Islam نوشته است:  تشکر از علی اقا
این ترجمه واسه انتشارات لاهوت هستش.

علامه حسن زاده آملی (حفظه الله) : کتاب اسرارالصلاه میرزا جوادآقای ملکی تبریزی مشتی از خروارهای شروق اسرار آن محضر اعلی است.

سلام
هم انتشارات لاهوت این ترجمه رو منتشر کرده و هم انتشارات مستجار:

ترجمه كامل اسرارالصلوه

میرزا جواد آقاملكي‌تبريزي

مترجم:سيدمحمدحسين محمودي‌گلپايگاني
ويراستار: قاسمي

ناشر:مستجار
- لاهوت
از لینک زیر مشاهده فرماید:
http://ketab.ir/bookview.aspx?bookid=1645801
۱۴:۴۵, ۱۵/مرداد/۹۶
شماره ارسال: #27
آواتار
(۱۹/فروردین/۹۱ ۱۱:۴۰)mahdy_mir نوشته است:  علی جان یه سوال مهم :

در هنگام بخشیده یا صدقات , یا اگر کسی ازت کمک بخواد , آیا نگران نیستی که ممکنه مستحق نباشه ؟

آیا هر کی کمک بخواد باید بهش کمک کرد ؟

اگه سوار موتور بودی و یه نفر مثلا خواست برسونیش و بعدا معلوم بشه طرف داره مواد حمل میکنه چی ؟

فقط یه مثال بود اما برام سوال اینه که :

آیا ما از نظر دینی موظف هستیم که مستحق را تشخیص بدیم یا نه !

ممنونم میشم نظرتو بگی

پاسخ شما را عالم جليل القدر ابن فهد حلي
در كتاب شريف عدة الداعي بر اساس روايات معصومين عليهم السلام به زيبايي بيان داشته‌اند:

نکوهش رد سائل
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
لا تقطعوا علی السائل مسالته فلولا ان المساکین یکذبون ما افلح من ردهم.

درخواست سائل را رد نکنید که اگر دروغ مساکین و بیچارگان نبود، رد کنندگان آنان بدبخت می شدند.

در سخن ديگري مي‌فرمايد:

ردوا السائل ببذل یسیر او بلین و رحمه فانه یاتیکم من لیس بانس ولا جان لینظر کیف صنعکم فیما خولکم الله.

به سائل یا چیز کمی بدهید یا با نرمی و ترحم، ردش کنید، چون چه بسا فردی که نه انسان است و نه جن (يعني از فرشتگان الهي است)، نزد شما بیاید تا ببیند با نعم الهی چه می کنید؟.

فردی گوید من هنگام صبح بر در منزل امام صادق علیه السلام نشسته بودم که گدایی آمد و چیزی خواست،
اطرافیان او را رد کردند، امام علیه السلام آنان را بسیار سرزنش کرد و فرمود:
اول سائل قام علی باب الدار فسال فردد تموه؟ اطعموا ثلاثه ثم انتم بالخیار علیه ان شئتم ان تزداد وا فاز داد وا والا فقدا ادیتم حق یومکم.
اولین گدایی که برد در خانه ما آمد او را رد کردید؟!
تا سه نفر را غذا بدهید آنگاه اختیار با شماست اگر خواستید بیش از سه نفر را هم بدهید وگرنه حق این روز را ادا نموده اید.

و نیز فرمود:
اعطوا الواحد والاثنین و الثلاثه ثم انتم بالخیار.
گدای اول، دوم و سوم را (چیزی) بدهید، پس از آن، اختیار با شماست.

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل است که فرمود:
اذا طرقکم سائل ذکر باللیل فلا تردوه.
هر وقت گدایی، شبانه در خانه شما را کوبید و چیزی خواست، مبادا ردش کنید.
انا لنعطی غیر المستحق حذراً من رد المستحق
ما به غیر مستحق هم عطا می کنیم تا مبادا در این میان، مستحق واقعی را رد کرده باشیم.

البته در اين زمينه روايات ارزشمند ديگري نيز وجود دارد كه اگر نياز بود تقديم خواهد شد.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۴:۲۷, ۲۶/دی/۹۶ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۶/دی/۹۶ ۱۵:۰۹ توسط راوی110.)
شماره ارسال: #28
آواتار
(۱۵/مرداد/۹۶ ۱۴:۴۵)راوی110 نوشته است:  البته در اين زمينه روايات ارزشمند ديگري نيز وجود دارد كه اگر نياز بود تقديم خواهد شد.
قیل له: لأی شَی ء لا نَراک تَرُدُّ سائِلا وَ إنْ کنْتَ عَلی ناقَة؟ فقال- علیه السلام-:

«إنّی للهِ سائِلٌ، وَ فیهِ راغِبٌ، وَأَنا أَسْتَحْیی أنْ أَکونَ سائِلا وَأَرُدُّ سائِلا، وَ إِنَّ اللهَ عَوَّدَنی عادَةً أَنْ یفیضَ نِعَمه عَلَی وَ عَوَّدْتُهُ أَنْ أَفیضَ نِعَمَهُ عَلَی النّاسِ فَأَخْشی إنْ قَطَعْتُ العادَةِ أَنْ یمْنَعَنی العادَةَ.» وَ أَنْشَدَ یقُولُ:

إذا ما أَتانی سائِلٌ قُلْتُ مَرْحَباً بِمَنْ فَضْلُهُ فَرْضٌ عَلَی مُعَجَّلٌ
وَ مِنْ فَضْلِهِ فَضْلٌ عَلی کلِّ فاضِل وَأَفْضَلَ أَیامِ الفَتی حینَ یسْأَلُ

شخصی از امام حسن مجتبی (علیه السلام) پرسید چرا به هیچ نیازمندی که درخواست کمک می‌کند جواب رد نمی‌دهید حتی اگر سوار بر شتر (و در حال حركت) باشيد؟!

امام فرمود: به راستی كه من هم گدای خدايم و در اين گدايی خود به درگاه خدا چشم اميد دارم (و راغبم)؛
و شرم دارم که خود سائل باشم و سائلی را رد کنم.
خدای بزرگ، مرا به برنامه ای عادت داده است که همواره نعمت‌هایش را بر من فرو می‌ریزد و من هم او را چنان عادت داده‌ام که نعمت‌هایش را به مردم می‌بخشم.
می‌ترسم اگر اين عادتم را ترک کنم، او نیز عادتش را واگذارد.

آنگاه این شعر را خواند:
(هرگاه سائلی به نزد من آید به او خوش آمد و آفرین می‌گویم، زیرا بخشش نمودن به او بر من واجب است.)

(و هر بخشنده‌ای که به سائل بخشش نماید به فضیلت رسيده، و نیکوترین روزهای جوانمرد روزی است که از او درخواست کمک شود.»

منبع: احقاق الحق (قاضي نورالله شوشتري): ج26، ص445 - دانشنامه امام حسن علیه السلام: ج1، ص696

البته مسئله اولويتبندي كساني كه مستحق كمك هستند را نيز در اين خصوص بايد در نظر گرفت:

چنان‌چه در آيات متعددی به آن اشاره شده و معصومين عليهم السلام هم به آن‌ها تصريح داشته‌اند:
... وَ آتَى الْمالَ عَلى‏ حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينَ وَ ابْنَ السَّبيلِ وَ السَّائِلينَ وَ فِي الرِّقابِ ..(177- بقره)

...
و مال (خود) را، با همه علاقه‏اى كه به آن دارد، به خويشاوندان و يتيمان و مسكينان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان، انفاق مى‏‌كند... (177)

در آیه دیگه ای در همین سوره بقره باز این خویشان رو هم اولویت بندی میکنه:

يَسْئَلُونَكَ ما ذا يُنْفِقُونَ قُلْ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ خَيْرٍ فَلِلْوالِدَيْنِ وَ الْأَقْرَبينَ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينِ وَ ابْنِ السَّبيلِ وَ ما تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَليمٌ (215)
از تو سؤال مى‏كنند چه چيز انفاق كنند؟ بگو: «هر خير و نيكى (و سرمايه سودمند مادى و معنوى) كه انفاق مى‏كنيد، بايد براى پدر و مادر و نزديكان و يتيمان و مستمندان و درماندگان در راه باشد.» و هر كار خيرى كه انجام دهيد، خداوند از آن آگاه است. (لازم نيست تظاهر كنيد، او مى‏داند). (215)

همونطور که مشاهده میکنید اینجا پدر و مادر رو بر هر خویشاوند و هر شخصی مقدم دونسته!
یعنی خدا میگه اگه پدر و مادرتون مستحق بودن باید به اونها انفاق کنید نه کس دیگه چون بیش از هر کس بر گردن ما حق دارند!!!!
و بعد از پدر و مادر و خویشاوندان نوبت میرسه به یتیمان که خداوند بی اندازه نسبت به ایتام حساس است و ما احادیث حیرت انگیزی از ثواب رسیدگی به ایتام و عقاب و عذاب حقیقتاً وحشتناکی برای خیانت در مال و حق یتیم داریم،
بعد از ایتام نوبت میرسه به مساکین، یه توضیح مهم در مورد مسکین بدم: ببینید مسکین به فقیری میگن که اظهار گدایی نمیکنه و عزت خودش رو حفظ میکنه بعلاوه مسکین از فقیر بد حال تر است اما شما میدونی فقیر و محتاج است!!!!!!!!!
بعد از مساکین نوبت میرسه به در راه ماندگان و نکته ی بسیار جالب اینه که در آخرین مراحل نوبت میرسه به سائل یا همون گدای خودمون که در بسیاری از مواقع اولین نفر دربین این گروه دریافت کنندگان انفاقند و در نهایت هم نوبت میرسه به بردگان و شاید به نوعی زندانیان امروز
البته در روایات و سيره معصومين عليهم السلام استثناها ای هم داریم به طور مثال شخصی که گرسنگی ممکن است به ایمانش صدمه جدی بزنه در حالی که همین گرسنگی برای زن و فرزندمان بی ایمانی به همراه نداره اینجا باید اون گرسنه رو اولویت داد! ولی به هر حال روند عمومی انفاق به همین شکل است که در قرآن اومده.

نمونه‌‌ای از روايات در اين زمينه:

امام صادق عليه السلام ـ وقتى از ايشان سؤال شد كه آيا به گداهايى كه درِ خانه ها را مى‌زنند ، مى‌توان صدقه داد يا بايد از اين كار خوددارى كند و آن را به خويشاوندان [ مستمندش ] بدهد؟ ـ فرمود

لا، بل يَبعَثُ بها إلى مَن بينَهُ و بينَهُ قَرابَةٌ، فهذا أعظَمُ لِلأجرِ .
نه به آنها ندهد، بلكه براى خويشاوندان مستمندش بفرستد كه اين كار اجرش بيشتر است.

(ثواب الأعمال: ۱۷۱/۲۰)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :

لا صَدَقَةَ و ذُو رَحِمٍ مُحتاجٌ.
تا زمانى كه خويشاوندِ نيازمند هست، به كسى ديگر نبايد صدقه داد.

(بحار الأنوار : ۹۶/۱۴۷/۲۴)

سه لينك زير آيات ارزشمندی را در موضوع انفاق و صدقه و درخواست كمك‌كردن دارند كه رجوع به آنها قطعاً خالی از لطف نيست إن شاء‌الله...

درخواست (نیازخواهی) از نظر احادیث

انفاق از نظر احادیث

صدقه در احادیث
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
2 میهمان

[-]