کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فعلاً این نامه و درد دل را بخوانید تا بعد مفصل در موردش.....
۱۹:۰۸, ۱۰/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
یکی از همسنگران عزیز در تالار نوشته است:سلام
برادر جان امروز حالم بدجور گرفته شد.
یکی از آشنایان کمی تا قسمتی نزدیک که کلی با او راحت بودم و این ور و آنور می رفتیم، شب قدر با هم می رفتیم احیا، همین محرم پارسال کنار هم سینه می زدیم، و چه و چه تارک الصلاه شده...
اصلا آنقدر دمق شدم که حوصله ام نکشید اصلا ازش بپرسم چرا؟!
دیروزش هم رفته بودم موهایم را کوتاه کنم، چه چیزها که بارمان نکردند در سلمانی.
در سر کار هم بماند،
در فامیل هم بماند....
برادر جان، دلم گرفته احساس می کنم در جهان که پیش کش، در همین کشور خودمان در بین هم زبانان خودمان، در بین رفقا و آشنایان خودمان هم در اقلیتیم.
همه عاشق مدینه فاضله ندیده ای هستند که غرب برایشان ترسیم می کند.
اکثرنشان اسلام و دین را عامل بدبختی می دانند و عالمان دین را سرکرده دزدها و بچاپ ها می دانند...
وقتی جبهه گیری شان در این باره این طور است چه جای تعجب که کسی به یاد امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد.
افتخار مذهبی های فامیل این است که برای بار چندم و از طریق کشور دیگر به حج تمتع مشرف شده اند در حالیکه تمتع یکبارش کافی است و چه خوب می شد به جای اینکار هزینه اش را صرف ازدواج دو جوان دم بخت می کردند.
خلاصه برادر جان...
در اقلیتیم. غریبیم...
هم بین بی دین های دور برمان، هم بین دیندارانشان.
هم بین آنان که سنگ فدایی بودن رهبر را به سینه می زنند و هم آنان که استیل روشنفکری دینی دارند.
هیچ کس به فکر مهدی فاطمه نیست..........

می آیم سر بند بندش به امید حق تعالی صحبت میکنیم

فقط یک چیز من به این برادرم پاسخ گفتم به طور پاسخ اولیه و به اشاره و آن این بود که:

سلام سید
اگه جز این بود باید شک میکردیم که ما راهمون درست هست یا نه
در ضمن ما غربت نکشیدیم
دلتو ببر مدینه

جایی که جواب سلام مولات رو هم نمیدادن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
منتظر باشید برمیگردم
درموردش صحبت میکنیم به توفیق الهی
نظر دهید شما هم
ببینیم اوضاع ما و جهان چند چند است

.
و
اللهم عجل لولیک الفرج به حق محمد و آل محمد

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۵۳, ۱۰/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
سال نو، سال مهدی طلبان ، مبارک

امروز این حدیث رو در تاپیک مشاعره احادیثی قرار دادم:

امام علی علیه السلام:
ألا فَمَن ثَبَتَ مِنهُم عَلَی دینِهِ وَ لَم یَقسُ قَلبُهُ لِطولِ أمَدِ غَیبَةِ إمامِهِ فَهو مَعی فی دَرَجَتی یَومَ القیامَة
بدانید آنان که در زمان غیبت حجت خدا در دین خود ثابت مانده و به خاطر طول مدت غیبت منکرش نشوند، روز قیامت با من هم درجه خواهند بود.

بحارالانوار ج51 ص109

فکر میکنید مولا چرا همچین فرمایشی داشتند؟
چون به یقین میدانستند که قرار است در زمانه ظهور چه اتفاقی برای دوستداران اهلبیت بیافتد.
چون میدانستند که برخی از ما ، حتی از بزرگان و علما هم در این امتحان رفوزه میشوند.
مقام یقین به این راحتی ها بدست نمی آید و تا یقین نباشد خطر سقوط لحظه به لحظه بیشتر میشود و آنانی که به یقین دست یابند ، با مولا می مانند و وفادار به او و نه به غیر او .

ربّنا ! حوّل حالنا الی احسن الحال

اللهم عجل لولیک الفرج
موفق باشید و خدایی .

امضای Agha sayyed
صِبغَةَ اللهِ وَ مَن اَحسَنُ مِنَ اللهِ صِبغَةً
رنگ خدایی بپذیرید ! رنگ ایمان و توحید و اسلام و چه رنگی از رنگ خدایی بهتر است ؟!
بقره -138
اين است نگارگرى الهى؛ و كيست ‏خوش‏نگارتر از خدا
۰:۵۵, ۱۱/فروردین/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/فروردین/۹۱ ۱:۰۱ توسط Reza14.)
شماره ارسال: #3
آواتار
سلام من هم مدتی بود برام سوال شده بود که چرا حرفهایی که بر اساس آیات و روایات معتبر زده می شه اینقدر در موردش بی توجهی میشه یا سریعا جبهه گیری میشه.
مثلا در مورد موسیقی حرام وقتی میگی چرا گوش میدی.......
یا وقتی در مورد این جشن ها و مراسمات عروسی حرف میزنی.........
یا اینکه چرا نماز و اینقدر ساده میگیری........
و.....و.....
اکثر اوقات این جوابو میشنوم : همین یه ذره دل خوشی رو هم از ما می خوای بگیری اگه به تو باشه که باید صبح تا شب........!!
همش از این دلم میگیرفت که تو نیمه شعبان همه کار تو جشن ها میشه ولی چند نفر به این فکر میکنن کسی که برای نبودنش اینقدر دست میزنن و فشفشه هوا میکنن کی هست و ازمون چی خواسته......
بعضی وقتا هم بزرگترا حرفایی میزنن که فقط میتونم برم یه گوشه و تمام حرفایی که بغض شدن تو گلوم.......
....اگه لطف خدا نبود معلوم نبود از کدوم ناکجا آباد! سر در می اوردیم.....
این حدیث رو هم تو همین تالار خوندم که به نظرم خیلی قشنگه:
نقل قول:
امام صادق(علیه السلام) فرمود :خداوند در قائم ما سه ویژگی قرارداده که قبلا در سه پیامبر قرار داده بود :

ولادت او را همچون ولادت موسی (علیه السلام) مخفی کرده و غیبت او را چون غیبت عیسی (علیه السلام) مقدر ساخته و پیروزی او بر مخالفان را همچون پیروزی نوح به تاخیر انداخته و پس از آن عمر بنده ی شایسته ی خود یعنی حضرت خضر(علیه السلام) را دلیلی بر امکان طول عمر او قرار داده است.

در ادامه ی روایت از امام میخوان تا مساله رو بیشتر توضیح بده که ایشون در قسمتی که مربوط به پیروزی امام زمان شبیه به پیروزی نوح است اینطوری میفرمایند:

وقتی نوح (علیه السلام) در خواست عذاب برای قوم خود کرد ، خداوند جبرئیل را با هفت هسته ی خرما به سوی او فرستاد و گفت : ای پیامبر خداوند میفرماید : این مردم افریده ها و بندگان من هستند و من انها را به وسیله ی صاعقه ی اسمانی از بین نمیبرم مگر بعد از ابلاغ دعوت و اتمام حجت ، بنابراین دوباره برای دعوت انها تلاش کن که من به خاطر آن به تو پاداش میدهم. این هسته های خرما را بکار که برای تو در روئیدن ، رشد کردن ، بارور شدن انها گشایش و نجات است.

پیروان با ایمان خود را نیز به این امر بشارت بده.
درختان خرما روئیدند و مراحل رشد را سپری کردند و بعد از مدتی طولانی به میوه نشستند
نوح از خدا درخواست کرد که به وعده ی خود وفا کند اما خداوند بار دیگر او را مامور کرد که از هسته های همان درختان بکارد و باز هم صبر و پیشه کند تا دلیل و حجت بر قومش تمام شود در این هنگام پیروان نوح که به او ایمان اورده بودند از جریان با خبر شدند و سیصد نفر از انان دست از نوح کشیدند و گفتند اگر ادعا و دعوت نوح به حق بود نباید پروردگارش از وعده ی خود تخلف میکرد.
اما خداوند هفت بار نوح را مامور به کاشتن نخل ها از هسته ها تا به میوه نشستن نخل ها کرد .
و هر بار تعدای از پیروانش از او جدا میشدند تا اینکه تعداد آنها فقط به هفتاد و چند نفر رسید در این هنگام خداوند به او وحی کرد و بشارت داد که: ظلمت شب به صبح روشن تبدیل گردد و حق حقانیت اشکار شد و....

التماس دعا. یا علی
اللهم عجل لولیک الفرج
۱:۴۵, ۱۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
شکل ما جا افتادن فرهنگ دین زدایی ضد مذهب شاید هم دین زدگی
جالبه همه از هر چیزی که نام دین را یدک می کشد دوری می کنند
وقتی به یه نفر می گی این کار درسته به فلان دلایل بهش مشتاق میشه اما کافیه آخر حرفات بگی اتفاقا توی اسلام هم بهش اشاره شده ین جمله کافیه تا همه ی اشتیاق اون فرد برای انجام کار درست از بین بره بذارید بهتر بگم تنفر از هر چه نام دین دارد اصلا دوست دارن برن سراغه چیزی که اسلام گفته مخالفه و مدام منتظرا ازشون خورده بگیری همش می خان بهت حمله کنن و شاید هم مسخرت کنن
اسلام ..........
خدا ............
مهدی ...............
شوخیه !!!!!!
۲:۱۹, ۱۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #5

در بيابان گر به شوق كعبه خواهي زد قدم
سرزنش ها گر كند خار مغيلان غم مخور

حال ما در فرقت جانان و ابرام رقيب
جمله مي داند خداي حال گردان غم مخور
۲:۴۱, ۱۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #6
آواتار
فقر که از یک در خانه وارد بشه ، دین و ایمان از یه در دیگه خارج میشه.

دولت باید یه فکری کنه که نمیکنه
۸:۲۶, ۱۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #7
آواتار
چه گوییم که ناگفتنم بهتر است
حقیقت اینه که اینقدر این حرف ها رو از دیگران شنیدم و اینقدر بحث و جدل های ناتمام داشتم که گاهی اوقات فکر می کنم شاید واقعا ما اشتباه می کنیم.

نمی تونم پاسخ درستی به نامه شما بدم و یا یک راهکار خوب ارائه کنم ولی می خوام مثل شما اینجا درددلم رو بگم
.
.
.
.
چند خط نوشتم ولی نتونستم کاملش کنم
شرمنده

راستی علی جان، بی صبرانه منتظر پاسخت هستم
تو رو خدا کمی سریعتر داداش

امضای mohamad
[تصویر: abbasalef.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۰:۴۲, ۱۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #8
آواتار
اللهم انا نشکوا الیک فقد نبینا و غیبة ولینا و کثرة عدونا و قلة عددنا و شدة الفتن بنا و تظاهر الزمان علینا
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۵:۱۳, ۹/اردیبهشت/۹۸ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/اردیبهشت/۹۸ ۱۵:۱۶ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #9
آواتار
(۱۱/فروردین/۹۱ ۲:۴۱)Mohammad Trust نوشته است:  فقر که از یک در خانه وارد بشه ، دین و ایمان از یه در دیگه خارج میشه.

دولت باید یه فکری کنه که نمیکنه

اولاً اين جمله حديث نيست كه بسياري هم (حتي برخي از آخوندها آن را به نقل از اميرالمؤمنين عليه السلام بيان مي‌دارند)
دوماً اگر عمري باشد و توفيقي در يك تاپيك مجزا به صورت مبسوط پاسخ داده مي‌شود به اين ادعا.

اجمالش چنين است:
اولاً در روايت داريم كه اگر كسي فقر حيرانش كرد، ثروت اگر بهش مي‌رسيد گرفتار تكبر مي‌شد و با اون ثروت گناه و طغيان مي‌كرد!
يعني چي؟
یعنی کسانی که در امتحان بندگی در حالت فقر مردود می شوند اگه پول دار و ثروتمند میشدن مطلقا وضعشون از نظر دینداری بهتر نمیشد و ای بسا بدتر رفتار می کردن.

بنابر اين كسي ادعا كنه كه من رو فقر به اين گناهان و احياناً كفر كشانده پاسخ اينه كه تو اگه ثروتمند مي‌شدي اوضاعت از اين خرابتر مي‌شد!

در ثاني حديث معروفي هست از رسول خدا كه مي‌فرمايد

كاد الفقر يكون كفرا
نزديك است كه فقر به كفر بيانجامد كه نزديك مضموني هست كه جناب محمد تراست نقل كردند !

اما بايد توجه داشت كه اين حديث تقطيع شده و در نتيجه معني ديگري را منتقل مي كند غير از معني حقيقي!
اصل حديث چيست؟

لَوْ لَا رَحْمَةُ رَبِّی عَلَى فُقَرَاءِ أُمَّتِی كَادَ الْفَقْرُ یَكُونُ كُفْراً
یعنی اگر رحمت خدا بر فقرا نبود، فقر به کفر منتهی می شد!

يعني چه اگر رحمت خدا نبود!!!؟؟

يعني خداوند يك عنايت ويژه مي كنه به كسي كه برايش فقر تقدير كرده و صبر اين امتحان رو ميدهد كه از او به گناه نيافتد
و اگر كسي به واسطه فقرش به گناه و يا حتي كفر بيانجامد اين رو نميتونه پاي فقرش بگذاره بايد بگذاره پاي نفس پرستي خودش!!! چرا كه خدا از سر رحمتش ظرفيت لازم براي موفقيت در اين امتحان رو بهش داده

ضمن آنكه اصل حديث جزء ديگري هم دارد كه بيان نميشه او چزء چيه؟:
کَادَ الْفَقْرُ أَنْ یَکُونَ کُفْراً وَ کَادَ الْحَسَدُ أَنْ یَغْلِبَ الْقَدَرَ

نزديك است كه فقر به كفر بيانجامد و نزديك است كه حسد بر تقدير غلبه كند.

خوب يك سوال آيا حسد بر تقدير خداوند غلبه پيدا مي كند؟
قطعاً خير و خداوند تقديرش رو جاري مي كنه چه ما خوشمان بيايد و چه نيايد!

قسمت اولش هم همين است
آيا فقر به كفر بيانجامد
نه اون رحمت خدا كه در بالا گفته شد مانع مي‌شود!
مگر آنكه شخص به واسطه داشتن اختيار و با نفس پرستي كفر رو انتخاب كنه در حالي كه خدا قدرت و ظرفيت صبر بر آن فقر رو از قبل به او بخشيده.

دوباره ياداوري مي كنم طبق سخن معصوم
اگر كسي در امتحان فقر رفوزه شود قطعاً اگر ثروت بهش ميرسيد نامه عملش بدتر از اين مي‌شد.

بنابر اين زماني كه با چنين روايتي مواجه مي‌شويم:
در حكمت 372 نهج البلاغه به نقل از امير مؤمنان:
«إذا بَخِلَ الْغَنِىُّ بِمَعْرُوفِهِ باعَ الْفَقيرُ آخِرَتَهُ بِدُنْياهُ،
هرگاه اغنيا از كمك به ديگران بخل بورزند فقرا آخرت خود را به دنيايشان مى فروشند».

مقصود اگر آنگاه قطعي نيست!
چرا كه اولاً مشاهده مي‌شود كه بسيار مشاهده مي‌شود فقرايي كه نه تنها آخرت را به دنيا نفروخته‌اند در حالي كه اغنيا از كمك بخل ورزيده‌اند بلكه به مراتب بالاي ايمان نيز نائل گشته اند.
در ثاني اختيار وجود دارد و طبق آنچه بيان شد خداوند به كسي كه برايش فقر را تقدير كرده عنايت ويژه دارد و اگر آن فقير راه معصيت و كفر را در پيش بگيرد يعني به رغم داشتن توان تحمل فقر تابع هواي نفسش شده است!
و اينكه فقيري به علت فقرش و بخل ورزيدن اغنيا در اطرافش آخرت خود را بفروشد توجيهي براي روز قيامتش نيست! و نميتواند اين مسئله را بهانه كند چرا كه همانگونه كه بيان شد؛ خداوند به او توانش را داده ضمن آنكه اگر چنيني كسي ثروتمند مي‌شد به مراتب دست به گناهان بزرگتري ميزد و كفرش بيش از حالت فقرش مي‌شد.

همانگونه كه در قرآن بيان شده كه اكثر مردم سست ايمان و مشرك و ناسپاسند
فقراي زيادي هم كفر مي‌ورزند
اما ريشه اين كفر و معصيت عدم توان بر ترك آن نيست!!! بلكه تبعيت مختارانه از هواي نفس است!
همانگونه كه ريشه سست ايماني و مشرك بودن اكثر مردم نيز عدم توان ايشان بر ترك اينها نيست بلكه تبعيت مختارانه از هواي نفس آنها را به اين مراحل مي‌كشاند.

بنابر اين آنچه محور اصلي اين سخن اميرالمؤمنين است هشدار به اغنيا و مسئولين است كه بر اثر بخل ورزيدن و بي‌كفايتي و كوتاهي در گناه فقرا سهيم خواهند بود؛ نه جواز و توجيهي براي آخرت فروشي فقرا!!!

پي نوشت:

«كَلاَّ إِنَّ الْإِنْسانَ لَیَطْغى‏ * أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى[علق/۶-۷] چنین نیست (كه شما مى ‏پندارید) به یقین انسان طغیان مى ‏كند. از اینكه خود را بى ‏نیاز ببیند.»

امام کاظم علیه السلام:
مَن وَلَههُ الفَقرُأ بطَرهُ الغِنى.
آن که نَدارى حیرانش کند، توانگرى سرمستش مى سازد.
بحارالانوار،ج۷۴ص۱۹۸
بَطِرَ :
تكبَّر عند حلول النِّعمة فصرفها إلى غير وجهها.

رسول خدا حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه آله:

الْفَقْرُ خَيْرٌ لِلْمُؤْمِنِ مِنَ الْغِنَى إِلَّا مَنْ حَمَلَ كَلًّا أَوْ أَعْطَى فِي نَائِبَة.

براى مؤمن، فقر و نداری بهتر از ثروت و توانگرى است،
مگر اینکه به واسطه ثروت و دارایی،
بارى از دوش ديگرى بردارد
و يا به مستمند و بیچاره و مصيبت ديده ‌اى كمك رساند.
مجموعه ورام: ج1، ص 303

قَالَ رسول الله صلوات الله عليه و آله لَوْ لَا رَحْمَةُ رَبِّی عَلَى فُقَرَاءِ أُمَّتِی كَادَ الْفَقْرُ یَكُونُ كُفْراً
اگر رحمت خدا بر فقرا نبود، فقر به کفر منتهی می شد!
جامع الأخبار، ۱۰۹ و بحار الأنوار، ج‏۶۹، ص ۴۷.

کَادَ الْفَقْرُ أَنْ یَکُونَ کُفْراً وَ کَادَ الْحَسَدُ أَنْ یَغْلِبَ الْقَدَرَ
نزديك است كه فقر به كفر بيانجامد و نزديك است كه حسد بر تقدير خداوند چيره شود.
الكافي ج ٢ ص ٣٠٧.

اميرالمؤمنين علي عليه السلام:
«إذا بَخِلَ الْغَنِىُّ بِمَعْرُوفِهِ باعَ الْفَقيرُ آخِرَتَهُ بِدُنْياهُ،
هرگاه اغنيا از كمك به ديگران بخل بورزند فقرا آخرت خود را به دنيايشان مى فروشند».
نهج البلاغه: حكمت 327
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا