کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: این احادیث تاثیری در شما داشت ؟؟؟؟؟
بلی
خیر

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 14 رای - 4.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
احادیث اخلاقی و عبادی
۱۵:۳۲, ۲۸/فروردین/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/اردیبهشت/۹۱ ۰:۵۷ توسط mahdy30na.)
شماره ارسال: #1
آواتار
در این بخش میخواهیم هر روز یک حدیث اعتقادی و اخلاقی بگیم
امام صادق(علیه‌السلام) در معنای عبادت فرمودند: عبادت سه جور است، مردمى هستند که خداوند را از ترس عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت بردگان ناتوان است و منشاش زبونى بردگى است. مردمى دیگر خداى تبارک و تعالى را به طلب ثوابش عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت اجیران است و منشا آن علاقه به اجرت است. مردمى دیگر خداى عزوجل را به خاطر محبتى که به او دارند عبادت مى ‏کنند؛ عبادت آنان عبادت آزادگان و بهترین عبادت است.
اصول کافى(ج 2 ص 84 ح 5 باب العبادة)

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: مردمی خداوند را به آن جهت عبادت می‏کنند که به ثوابش رغبت دارند؛ عبادت آنان عبادت تجارت ‏پیشگان است و خود نوعی تجارت است. قومی دیگر خداوند را از ترس بندگی می ‏کنند که عبادتشان عبادت بردگان است. قوم سومی هستند که خداوند را از در شکر عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت آزادگان است.

نهج البلاغه فیض الاسلام(ص 1192 ح 229)

امام صادق(علیه‌‏السلام) فرمودند: مردم، خداوند را سه جور عبادت می ‏کنند، طبقه ‏ای او را به خاطر رغبتی که به ثوابش دارند عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت حریصان است و منشأ آن طمع است. جمعی دیگر او را از ترس آتش عبادت می ‏کنند که عبادت آنان عبادت بردگان و منشأش زبونی و ترس است. ولکن من خدای عزوجل را از این جهت عبادت می ‏کنم که دوستش دارم و این عبادت بزرگواران است که خداوند درباره ‏شان فرموده است: «و هم من فزع یومئذ آمنون- و ایشان در امروز از فزع ایمن ‌اند» (نمل/89) و نیز فرموده است: «قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله- بگو اگر خدا را دوست می ‌دارید پس پیروی من کنید تا خدا هم دوستتان بدارد» (آل عمران/31) پس هر کس خداوند عزوجل را دوست بدارد، خدا هم او را دوست می ‌دارد و هر کس خداوند دوستش بدارد، از ایمنان خواهد بود و این مقامی است مکنون و پوشیده که جز پاکان با آن تماس پیدا نمی ‏کنند.

علل الشرائع (ج 1 ص 12 ح 8 باب 8) و خصال (ص 188 ح 259) و امالى صدوق (ص 41 ح 4 طبع بیروت)

امضای mahdy30na
بسم الله الرحمن الرحیم
ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتي هي أحسن إن ربك هو أعلم بمن ضل عن سبيله وهو أعلم بالمهتدين

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر می‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است

Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.
نحل 125
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱:۰۵, ۲۹/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار
قال الصادق عليه السلام :

ما سد الله عزوجل على مؤ من باب رزق الا فتح الله له هو خير منه .

خداى عزوجل بربنده مؤ من خود درب رزقى را از باب حكمت نمى بندد. مگر اينكه درب ديگرى را از باب رحمت خود كه بهتر از آنست بروى او باز مى گشايد.

وسائل الشيعه ج 12، ص 33.

[/b]
۰:۱۹, ۳۰/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #3
آواتار
قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم :

ان اقربكم منى غدا فى الموقف ، اصدقكم للحديث ، و اداكم للامانة ، و اوفا كم بالعهد، و احسنكم خلقا، و اقربكم من الناس .
فرداى قيامت نزديكترين افراد بمن كسانى هستند، كه در سخن راستگوتر، و در اداء امانت كوشاتر، و در عهد و پيمان باوفاتر، و در حسن خلق نيكوتر، و در رفتار با مردم گرم تر باشد.

[b]
بحارالانوار، ج 74، ص 67.[/b]
۴:۰۳, ۳۱/فروردین/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
قال على عليه السلام :

خَيْرُ شَبابِكُم مَنْ تَشَبَّهَ بِكُهولِكُمْ وَ شَرُّ كُهولِكُمْ مَنْ تَشَبَّهَ بِشَبابِكُمْ؛

بهترين جوانان شما، جوانى است كه خود را شبيه ميانسالان كند و بدترين ميانسالان شما، كسى است كه خود را شبيه جوانان كند.

مشكاة الأنوار، ص
297
[/b]
۰:۲۶, ۱/اردیبهشت/۹۱
شماره ارسال: #5
آواتار
امام باقر عليه‏ السلام :

اَلْخَيْرُ وَ الشَّرُّ يُضاعَفُ يَوْمَ الْجُمُعَةِ؛

خوبى و بدى در روز جمعه چند برابر (حساب) مى‏شود.
ثواب الاعمال، ص 143
۰:۲۴, ۲/اردیبهشت/۹۱
شماره ارسال: #6
آواتار
قال حسن بن على عليهما السلام :
عجبت لمن يتفكر فى ماءكوله ، كيف لا فى ماكوله كيف لا يتفكر فى معقوله .
عجب دارم از كسيكه در خوراك خود دقت مى كند، چگونه در غذاى فكرى و معارف دينى خود فكر نمى كند .
سفينة البحار، ج 2، ص 84.
۱:۰۰, ۳/اردیبهشت/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/اردیبهشت/۹۱ ۱:۱۳ توسط mahdy30na.)
شماره ارسال: #7
آواتار
امام كاظم(سلام الله عليه):
قُلِ الْحَقَّ وإن كانَ فِيهِ هَلاكُكَ، فَإنَّ فِيهِ نَجاتَک؛
حق را بگو اگر چه نابودى تو در آن باشد زيرا نجات تو در همان است.

تحف العقول، ص 408

دلم نیومد این حدیث قشنگ رو که تازه برخورد کردم رو دیر تر بزارم
" از امام صادق (علیه السلام) سوال شد کدام مرد افضل تر است؟ مردی که سخنان شما را نشر می دهد و آن را در دل شیعیان استوار می کند، یا مردی عابد که چنین نیست؟ امام (علیه السلام) فرمودند: آن که سخنان ما را نشر دهد و آن را در دل شیعیان استوار سازد از هزار عابد برتر است. "
اصول کافی ج 1 ص33 ح 9 .
با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد يک روز نو را آغاز کنيم
۱:۲۷, ۴/اردیبهشت/۹۱
شماره ارسال: #8
آواتار
امام جواد(عليه‏السلام) فرمودند:
إظْهارُ الشَّيْى‏ءِ قَبْلَ اَنْ يُستَحْكَمَ مَفْسَدَةٌ لَهُ؛
آشكار كردن هرچيزى پيش از استحكام يافتن، سبب خرابى آن خواهد بود.

[/b]
تحف العقول، ص 729.
۰:۱۶, ۵/اردیبهشت/۹۱
شماره ارسال: #9
آواتار
امام صادق علیه السلام میفرمایند :
[b]من سره ان تستجاب له فى الشدة فليكثر الدعا فى الرخاء.
كسيكه خوشحال مى شود به اينكه دعاى او در موقع گرفتاريها و سختيها مستجاب شود در موقع رفاه و آسايش نيز بايد از دعا كردن زياد غفلت نداشته باشد.
اصول كافى ج 2 ص 476.[/b]
۱:۲۲, ۶/اردیبهشت/۹۱
شماره ارسال: #10
آواتار
با عرض تسلیت شهادت ام ابیها حضرت زهرا ( س )
حضرت فاطمه زهرا (عليهاالسلام) فرمودند:
اَخْبَرَنَى اَبى وَهُوَذا: هُوَ اَنَّهُ مَنْ سَلَّمَ عَلَيْهِ وَعَلَىَّ ثَلاثَةَ اَيّامٍ اَوْجَبَ اللّه‏ُ لَهُ الْجَنَّةَ.
قالَ الرّاوى: قُلْتُ لَها: فى حَياتِهِ وَحَياتِكِ؟
قالَتْ عليهاالسلام : نَعَمْ وَبَعْدَ مَوْتِنا؛
پدرم قبل از رحلتش به من فرمود: هر كس سه روز بر او و بر من درود فرستد خدا بهشت را بر او واجب گرداند.
راوى مى‏گويد: گفتم: در زندگى او و شما؟
حضرت زهرا (عليهاالسلام) فرمود: بلى هم در حال حيات، و هم پس از مرگ.
[تهذيب الاحكام ج 6:9.][/b]
[b]هرگز نگویمت دستم را به کرم بگیر ، سالهاست گرفته ای رهایم مکن
السلام علیک یا فاطمه الزهرا.
[/b]
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]