کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 4 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خواص شگفت انگیز صلوات*#
۱۶:۳۲, ۲۳/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/خرداد/۹۷ ۱۴:۲۵ توسط علی 110. علت ویرایش: نا مناسب بودن فونت)
شماره ارسال: #1
آواتار
کیفیت صلوات بر پیامبر اکرم، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم از مباحثی است که علاوه بر بیان نحوه آن در متون دینی، مورد تأکید نیز قرار گرفته و ثواب و اجر بسیاری بر‌ آن مترتب گشته است، هر چند در نحوه فرستادن صلوات بین شیعیان و اهل سنت اختلاف وجود دارد ولی اصل آن مسلّم است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آنچه در پی می‌خوانید نوشتاری از حضرت آیت‌الله سبحانی پیرامون نحوه صحیح فرستادن صلوات است که از متون دینی به ویژه منابع اهل سنت در این خصوص بیان شده است.

فرستادن درود بر والاترين انسان‌ها، عملي خدا پسندانه است كه خداوند، خود بر اين كار سبقت گرفته و فرشتگان و مؤمنان را فرمان داده است كه بر او درود بفرستند؛ چنان كه مي‌فرمايد:

«إِنَّ اللّهَ وَملائِكتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَبِيّ يا أَيُّها الّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَليهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً».[1]

«خدا و فرشتگان بر پيامبر (صلوات الله عليه و آله) درود مي‌فرستند. اي كساني كه ايمان آورديد بر او صلوات و سلام بفرستيد».

ذكر صلوات در هر زمان و در تمام حالات، امري مستحب است و آيه مباركه بدون آن كه زمان و مكان خاصي براي آن تعيين كند، به آن فرمان مي‌دهد، به خصوص زمانی كه انسان به هنگام اذان و يا خواندن قرآن نام او را بشنود يا بر زبانش جاري گردد.

كيفيت صلوات بر پيامبر(صلوات الله عليه و آله)، در حديث عبدالرحمان بن ابي ليلي، از كعب بن عجزه، از نبي مكرَّم اسلام وارد و در صحیح‌‌ترین كتب حديثي از نظر اهل سنت نقل شده است كه به ترجمة بخشي از آن مي‌پردازيم:

كعب بن عجزه خطاب به عبدالرحمان گفت: آماده‌اي حديثي را كه از پيامبر(صلوات الله عليه و آله) شنيده‌ام به عنوان هديه‌اي به تو اهدا كنم؟

عبدالرحمان: حاضر و آماده‌ام.

كعب بن عجزه گفت: به پيامبر(صلوات الله عليه و آله) عرض كرديم، بر شما اهل بيت(صلوات الله عليه و آله) چگونه درود بفرستيم، در حالي كه از كيفيت دادن سلام آگاهيم.

پيامبر اسلام(صلوات الله عليه و آله): بگوييد: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَعَلى آلِ‌مُحَمَّد، كَما صَلَّيْتَ عَلى إِبْراهيمَ وَعَلى آلِ إِبْراهيمَ إِنَّكَ حَميدٌ مَجِيدٌ، اللّهُمَّ بارِكْ عَلى مُحَمَّد وَعَلى آلِ مُحَمَّد كَما بارَكْتَ عَلى إِبْراهيمَ وَآلِ‌إِبْراهيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ».[2]

از اين بيان روشن مي‌شود كه در موقع فرستادن صلوات، بايد آل محمد را نيز ذكر كنيم تا صلوات كامل شود و اين كه عده‌اي امروزه در سخنراني‌ها و نوشته‌ها، تنها بر پيامبر (صلوات الله عليه و آله) درود مي‌فرستند و مي‌گويند: «صلّي اللّه عليه وسلم»، كاملاً بر خلاف دستور رسول خدا (صلوات الله عليه و آله) است.

ابن حجر هيثمي (899ـ 974) از پيامبر (صلوات الله عليه و آله) نقل مي‌كند كه آن حضرت فرمود:

«براي من درود مقطوع و بريده نفرستيد، عرض شد مقصود شما چيست؟
فرمود: نگوييد: «اللهمّ صلّ علي محمّد»، و سكوت كنيد، بلكه لازم است بگوييد: اللّهمّ صلّ علي محمّد و علي آل محمّد.»[3]

از اين رو صلوات شيعه، صلوات كامل و با روايت صحيح بخاري كه اصح كتب حديثي از منظر اهل سنت مطابق است.

البته شايسته است كه پس از ذكر صلوات، جمله «كَما صَلَّيْتَ عَلى إِبْراهيمَ وَآلِ إِبْراهيم» گفته شود، ولي گاهي به جهت اختصار اين جمله ترك مي‌شود، چنان كه خود پيامبر(صلوات الله عليه و آله) در روايت دوم به آن بسنده كرد.

گذشته از اين، مي‌توان گفت جمله «كَما صَلَّيْتَ عَلي إِبْراهيمَ وَآلِ‌إِبْراهيم» جزء صلوات نيست، بلكه تعبيري است براي تعليم آن؛ يعني همان طور كه بر ابراهيم و آل او صلوات مي‌فرستيد بر محمّد و آل او نيز صلوات بفرستيد، و اين دو را از هم جدا نسازيد و شگفت آن كه در صحيحين و ديگر كتاب‌ها، براي فرستادن صلوات نامي از صحابه به ميان نيامده، در صورتي كه اهل سنت به هنگام فرستادن درود كامل، صحابه را بر آل، عطف مي‌كنند و مي‌گويند: «وعلي آله وصحبه».

[1] . احزاب/56.
[2] . صحيح بخاري:4/118، كتاب بدء الخلق، و ج6/27 ، باب تفسير سوره احزاب، و ج7/157، كتاب الاموات.
[3] . الصواعق المحرقه، 146.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱:۲۳, ۲۰/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #21
آواتار
صلوات و رنج شیطان

روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از راهی عبور می کرد. شیطان را دید که خیلی ضعیف و لاغر شده است.
از او پرسید: «چرا به این روز افتاده ای؟»

گفت: «یا رسول اللّه ! از دست امت تو رنج می برم و در زحمت بسیار هستم.»

پیامبر فرمودند: «مگر امت من با تو چه کرده اند؟»

گفت: یا رسول اللّه ! امت شما شش خصلت دارند که من طاقت دیدن و تحمل این خصایص را ندارم.

اول این که هر وقت به هم می رسند سلام می کنند.
دوم این که با هم مصافحه می کنند.
سوم آن که هرکاری را می خواهند انجام دهند انشاء اللّه می گویند.
چهارم آن که استغفار از گناهان می کنند.
پنجم این که تا نام شما را می شنوند صلوات می فرستند.
ششم آن که ابتدای هر کار بسم اللّه الرحمن الرحیم می گویند.

اگر خدا به خواهد ادامه دارد ...
۱۵:۳۴, ۲۹/اردیبهشت/۹۰
شماره ارسال: #22
آواتار
بسم الله الرحمان الرحیم
سلام
درمان فراموشی
رسول خدا- صلی الله علیه و آله وسلم -فرمود:
"وقتی چیزی را فراموش کردید،بر من صلوات بفرستید که موجب یاد آمدن آن چیز خواهد شد. ان شاءالله تعالی"
۱۵:۴۸, ۲۹/اردیبهشت/۹۰
شماره ارسال: #23
آواتار
به نظر من هر عمل عبادی بدون توجه به معنا انجام بشه، هیچ فایده ای نداره. دلیل نمیشه چون میگن صلوات ثواب داره ، پس هرچی میتونی بفرست. آره. هرچی میتونی بفرست ولی بدون با کی داری حرف میزنی. روایتی هست که میگه بعد از هر نمازی، ملائکه ،نماز خونده شده رو میبرن بالا. شرط قبولیش توجه به نمازه. اگه حواست بود، قبولش میکنن. اگه نه، برمیگردونن میزنن تو سرت.
خدایا درود فرست بر محمّد و آلش و ظهور آن عزیز را نزدیکتر بگردان. آمین

امضای أین المنتظر
www.kamitafakkor.blogfa.com

صفحه اینستاگرام:
hadithcity
soldierr313
۱۸:۰۳, ۲۹/اردیبهشت/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/اردیبهشت/۹۰ ۱۸:۰۶ توسط zarati313.)
شماره ارسال: #24
آواتار

ای گنهکاران شرمناک آگاه باشید که ذکر صلوات (با توجه به معنی) رحمت الهی را
بر قلوب ظلمانی ما پائین می کشد!

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند :
من لَن لَم یقدر علی ما یكفرُ به ذنوبَه فلیكثِر من الصّلوات علی محّمد وآله فانّها تهدمُ الذنوبَ هدماً .

(امالی شیخ صدوق 68/4 )

هركس نمی تواند كاری كند كه به سبب آن گناهانش زدوده شود
برمحمد وآل او بسیار درود فرستد زیرا كه آن ،گناهان را ریشه كن می كند .

پس نیک تدبر کن در این احادیث که برگرفته از حقایق عالم است و ساده رد مشو!
و اسرار صلوات بسیار است...
۲۱:۰۲, ۶/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #25
آواتار
سلام
یه چیز بگم بخندید فقط مسخرم نکنید.
قبلنا سر کلاس که بودم نمیخواستم معلم اون درس ازم درس بپرسه من چند تا صلوات نذر میکردم.
مثلا سر کلاس بودم معلمه شروع میکرد به اسم خوندن و پرسیدن آقا منم قلبم میومد تو دهنم و برمیگشت
خلاصه روی کتاب مینوشتم 5 یا 10 یا 15
خلاصه این رمز بود که مثلا اینقد صلوات بفرستم.
ولی خودمونیم در اکثر اوقات دبیر ها هم صدام نمیکردن.....
۱۳:۵۴, ۱۷/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #26
آواتار
بسم الله الرحمان الرحیم
سلام
سه بار برمحمد(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم)صلوات بفرست!

وقتی حضرت آدم (علیه السلام)وارد بهشت شد، در بهشت حوران پاکیزه سرشت بسیاربودند؛ اما حضرت آدم با آن ها الفتی
نداشت.
وقتی حضرت حوا آفریده شد و آدم براو نگریست از اوپرسید: تو چه کسی هستی؟
حوا شرمگین شد وچیزی نگفت ، جبرئیل به آدم گفت:" این حوا است، او را برای تو آفریده اند و او محرم و همدم
توست."
حضرت آدم وقتی فهمید که حوا متعلق به او است خواست به سوی او دست درازکند جبرئیل گفت :" ای آدم
اگر او را می خواهی ، باید اورا عقد کرده وبرایش مهریه تعیین کنی."
آدم فرمود:" ای برادر! تو می دانی که من پولی و نقدی ندارم چگونه او را عقد کنم؟"
جبرئیل گفت
:" سه بار به حبیب خدا محمد مصطفی (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) صلوات بفرستی حوا بر تو حلال می شود."
۱۰:۳۷, ۱۷/تیر/۹۰
شماره ارسال: #27
آواتار
خوب عزیزان و همسنگران این همه برای صلوات
خواص گفتیم برای اینکه از این همه خواص و نعمت های
صلوات بهره ببرید یه سر به تایپیک زیر بزنید

پیشنهاد صد صلوات
۱۴:۵۹, ۱۹/تیر/۹۰
شماره ارسال: #28
آواتار
صلواتی که هر مرتبه آن ، ثواب ده هزار صلوات است

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی سَیِّدنا ونبینا مُحَمَّدٍ مِا اختَلَفَ المَلَوان وَ تَعاقَبَ العَصرانِ وَ کَرَّالجَدیدانِ وَستَقبَلَ الفَرقَدانِ وَبَلِّغ رُوحَهُ وَ اَرواحَ اَهلِ بَیتِهِ مِنَّا الافضل التَّحِیَّۀَ وَالسَّلامُ.

معني

(خدايا درود فرست بر مولاي ما و پيامبر ما محمد و خاندانش تا آنگاه كه روز و شب مي آيد و ميرود و بامدادو شامگاه ها به هم تبديل ميشوند و روز ها و شب ها به دنبال هم ميرسند و آن دو ستارهي قطبي بزرگ و كوچك روي مي آورند و روان او و خاندانش از سوي من درود و سلام برسان)

شخصي نزد سلطان محمود بسكتكين رفت و گفت:مدتي بود كه مي خواستم رسول خدا را در خواب ببينم و غم و اندوه خود را برايش بازگدارم كه سعادت مساعدت نمود و جمال آن حضرت رادر خواب ديدم و گفتم يا رسول الله هزار درهم قرض دارم و قادر نيستم و ميترسم اجل برسد و آن بدهي در گردن من باقي بماند.آن حضرت فرمود:برو نزد بسكتكين و آن مبلغ را از او بستان.عرض كردم:شايد از من باور نكند.فرمود به او بگو نشان به آن نشان كه در اول شب بر من سي هزار مرتبه صلوات مي فرستد و در آخر شب نيز سي هزار مرتبه ي ديگر براي من صلوات ميفرستد.

سلطان محمود از شنيدن اين خواب به گريه در آمد و تصديق كرد و قرض او را ادا كرد و هزار درهم به او نيز بخشيد اطرافيان سلطان تعجب كردند و گفتند: اي سلطان حرف هاي او را چگونه تصديق ميكني و حال آنكه ما اول شب و آخر شب با تو هستيم و نمي بينيم كه به فرستادن صلوات مشغول باشي و اگر هم كسي در تمام اوقات شبانه روز به فرستادن صلوات مشغول باشد نمي تواند شصت هزار صلوات بفرستد.

سلطان محمود گفت :من از علما شنيده ام كه هر كس اين صلوات را بفرستد گويا چنان است كه ده هزار مرتبه صلوات فرستاده است و من نيز در اول شب سه مرتبه و در آخر شب نيز سه مرتبه ي ديگر هم در آخر شب ميخوانم پس اين شخص كه پيام آن حضرت را آورده درست و راست ميگويد و اين گريه ي من از شادي است.

منبع
۲۳:۳۳, ۲۷/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #29
آواتار
معجزات فوق العاده"صلوات"

صلوات:فقر ونفاق را از بین میبرد

صلوات:آتش جهنم را خاموش میکند

صلوات:انسان را در سه عالم بیمه میکند

صلوات:انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است

صلوات:رمز دیدن پیامبر در خواب است آتش اثر ندارد! روزی شخصی از بازار یک ماهی خرید وبه خانه آورد وبه زنش داد تا برایش غذای آماده کند.زن آتشی روشن کرد وآن ماهی را روی آتش گرفت وهرچه منتظر ماند ماهی نپخت و آتش اصلا در ماهی اثر نکرد.هردو از نپختن ماهی بسیار تعجب کردند خدمت حضرت محمد(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) آمدند و داستان را بیان کردند.حضرت به ماهی فرمود:چرا آتش در تو کارگر نیست واثری ندارد؟!به اذن حق. ماهی به حرف آمد وگفت:یا رسول الله!از برکت ذکر وجود مقدس ونازنین شماآتش در من اثر نمیکند. یا رسول الله. من مال فلان دریا هستم یک روز که در دریا شنا میکردم کشتی بزرگی از آنجا می گذشت و من هم کنار آن بودم یکی از مسافران آن کشتی بر شما واهل بیت شما صلوات میفرستاد من وقتی صدای صلوات را شنیدم خوشم آمد بعد شروع به گفتن"اللهم صل علی محمد وآل محمد"کردم در آن وقت ندایی بگوشم رسید:ای ماهی بدن تو بر آتش حرام شد.به همین خاطر آتش در من اثر ندارد. دوستان چه خوبه که همیشه زبونمون مشغول صلوات فرستادن باشه.چه خوبه که با یک صلوات ده حسنه واسه خودمون ثبت کنیم.
۳:۳۴, ۲۸/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #30

سلام
صلوات در اول دعا وآخر دعا باعث می شه که دعا مستجاب بشه
راستی دوست من اگه می شه منبع داستانی که تعریف کردید روهم بگید ممنون می شم
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند: