کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

موضوع بسته شده  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شاید سوال شما هم باشد..(ریا و به خود نازیدن بابت عبادات و..)
۱۱:۲۷, ۸/تیر/۹۱
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم ا... الرحمن الرحیم
سلام
دوستان بعضاً برخی سوالات مطرح میکنند که از آنجا که معمولاً زیاد تکرار میشوند به نظرم آدم به صورت عمومی مطرح بشه سوال و جواب که بقیه هم شاید بتونن استفاده کنند و سوال اونها هم شاید جواب داده بشه
یکی از اونها این هست:
علی 110 نوشته است:
' نوشته است:سلام علی آقا
انشاالله خدا پدر و مادر و خودتان رو خیر بده و عاقبت به خیر کنه...
حقیقتش این نکته های کلیدی و ارزشمند برای پیمودن راه خدا خیلی بهم کمک کرد و اینکه هزاران بار خدا رو شاکر باشم و انقدر ناشکری نکنم
من این سوال چندین وقت توی ذهنم بوده
که آقا اصلاً نشانه ی اینکه خدا به من توفیق داده و عنایت ویژه اش شامل حالم شده چیه؟

و از هرکس که میدونستم میتونه جواب بده میپرسیدم بعضی از جواب ها مشابه بود ولی این جوابی که استاد دادند برای من سنده و دیگه بجوابم رسیدم و از کسی نمیپرسم
دو سوال داشتم اینکه من بخاطر اینکه فکر میکنم که اگر مثلا بگم آفرین فلانی که مثلا نماز شب میخونیو.......نفسم قوی میشه و ممکنه دیگه بگم کارم درسته و هزار چیز دیگه که ازش میترسم همش به خودم میگم اینکارا که میکنی چیزی نیست همش میزنم توی سر خودم و هرکس که بهم میگه تو حداقل از من بهتری باورم نمیشه و بهش میخندم و کلی عصبانی میشم بنظرتون اینکار درسته؟یا باید خودمونو تشویق کنیم؟
دوم اینکه بیان اینکه مثلا فرد نماز شب میخونه ... و کلا بیان کارایی که میکنی میشه ریا یا نه؟کلا من با کلمه ریا مشگل دارم و نمیفهمم کی ریا هست کی نیست؟
ببخشید اگر طولانی شد ووقتتون رو گرفتم حلال کنید واگر سوالام خنده دار بودن و سطحی ببخشید
ا

سلام
در مورد مسئله ی ریا این دو تاپیک را مطالعه فرماید:

گفتاری در باب ریا

هرگز عمل خيري را از ترس ريايي شدن ترك نكنيد كه اين مكر شيطان است#

در مورد غره شدن به کاری مثل نماز شب و هر عمل خیر دیگه
یک سوال
اصلاً شما از خودت ذاتاً چی چی داری که بهش بنازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چیزی اگه از ذات خودت داری برو بهش بناز
اگه نه که خوب وقتی همش از لطف خداست آدم خیلی باید کودن و احمق باشه که به چیزی بنازه که ریشه اش از خودش نیست!
اگه لطف و دستگیری خدا نباشه میتونی برای نماز شب بلندشی؟
ماها که اهل بیت رو دوست داریم(تازه اینم لطف خداست که شامل حال ما شده) خدا دوسمون داره
وقتی یکم به اعمالمون مینازیم خدا یکمی به حال خودمون ما رو رها میکنه، اونوقت یک گناهان عجیب و غریبی مرتکب میشیم و یه خرابکاری های حیرت انگیزی در عرصه ی بندگی میکنیم که معصیت کارهای حرفه ای هم بعضی وقتا انجام نمیدند، اینم از الطاف خداست که میخواد به ما بفهمونه که اگه منه خدا هواتون نداشته باشم ببینی چه جرسومه ی فسادی هستی!
حتماً حتماً برید عمیق این دعا رو بخونید
هر چیزی رو گفته امام سجاد با پاد زهرش گفتن و اگه این دعا رو با نیت تبعیت از امام سجاد هم بخونید آثارش چندین برابر میشه

زیباترین و کاربردی ترین دعایی که در زندگی ام خوانده ام !!!!

بازم اگه سوالی بود در حد وسع اندکم در خدمتم

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۰:۲۰, ۱۰/تیر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/تیر/۹۱ ۰:۳۷ توسط Farzaneh.)
شماره ارسال: #2
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
من این سوال هارو اینچند روز از هرفردی که مورد قبولم بوده پرسیدم
آخرین نفر بهم گفت که گفتن اینکه مثلا نماز شب میخونی و یا هر کار دیگر ریا هست من در مقابلش گفتم که من هدفم گسترش این کارهای خوب و خداپسندانه هست و ایشان فرمودند که اگر هدفت اینه میتونی از راه دیگه وارد بشی چون گفتنش باعث میشه انرژی و رغبت و لذتی که از مناجات میبری کم بشه مثلا میتونی برای اینکه نماز شب رو ترویج کنی بیای از فواید نماز شب براشون بگی اینجوری هم ریا نکردی و هم باعث ترویج شدی حالا نمیدونم
حالا نمیدونم این جواب درسته یانه دوستان نظر بدهند..
ما میدونیم که هر چه داریم از خدا داریم و اگر خدا یک لحظه و تاکید میکنم که فقط یک لحظه ما رو به حال خودمون رها کنه (خودم رو میگم)معلوم نیست چه بلایی به سرم میاد...
اینه که میترسیم شیطان و نفس اماره باعث بشه که کارامون برامون بزرگ جلوه بدن برای اینکه این اتفاق نیفته که خیلی هم این اتفاق حیاتی هست که اگر این اتفاق برای بنده ای بیفته به احتمال زیاد باعث میشه این توفیق هایی که خدا بهش عنایت کرده ازش گرفته بشه باید چیکار کرد؟؟؟

امضای Farzaneh
باید فقط پیله کرد به خدا

زیرا فقط با او می توان پروانه شد
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۲۲:۲۶, ۱۰/تیر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۰/تیر/۹۱ ۲۲:۲۸ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #3
آواتار
یک قائده ی کلی
هرگز عمل خیری را از ترس ریایی شدن ترس نکنید که این مکر شیطان است!!!!!!!!!!!!!
زیرا ابلیس میخواهد شما کمتر کار خیر کنید
فرق است بین عمل ریایی و ترس از ریایی شدن عمل
حتماً باز تأکید میکنم
این دو پست رو بخونید
اگه بخونید بعید میدونم این سوالات رو بپرسید:
گفتاری در باب ریا
هرگز عمل خيري را از ترس ريايي شدن ترك نكنيد كه اين مكر شيطان است#
امام سجاد علیه السلام هم در دعای مکارم الاخلاق میفرمایند
خدایا خیر را به دست من برای مردم جاری ساز و بعد از آن کمک کن تا آن را ضایع نکنم (با منت یا...)
و اعمالم را خالص کن و به ریا مبتلایم نکن (یعنی توفیق عمل خالص به من عنایت فرما)

عمل خیر را انجام دهید به خدا هم بگید خدایا من ضعیفم خودت به فضل و کرمت توفیق عمل خالص عنایتم کن

مگر اینکه حس کنی واقعاً به جای بندگی خدا صادقانه که با خودت خلوت میکنی دنبال این هستی که بقیه در مورد یه چوری فکر کنند
۱۰:۲۶, ۲۵/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #4
آواتار
(۱۰/تیر/۹۱ ۰:۲۰)Farzaneh نوشته است:  بسم الله الرحمن الرحیم
من این سوال هارو اینچند روز از هرفردی که مورد قبولم بوده پرسیدم
آخرین نفر بهم گفت که گفتن اینکه مثلا نماز شب میخونی و یا هر کار دیگر ریا هست من در مقابلش گفتم که من هدفم گسترش این کارهای خوب و خداپسندانه هست
در پاسخ باید گفت که در روایات به صورت کلی و مصداقی بیان شده است که در امور مستحب، انجام عمل به صورت پنهان افضل است به عنوان نمونه:
حضرت صادق علیه السلام است: «صدقه پنهانی از صدقه علنی افضل است» . (الوافی: ج6، ص 282)
در مورد نماز مستحب هم پنهان خواندنش را رسول خدا صلوات الله علیه و آله افضل است آشکار خواندن می دانند
اما در اموری که خداوند بر انسان واجب کرده است
علنی کردن آن به همان نیتی که شما هم داشتید یعنی ترویج و تکریم امر خدا افضل است

امام علیه السلام در این خصوص می فرماید: «هر چه را خداوند بر تو واجب کرده آشکار نمودن آن از نهان داشتنش بهتر است، و هر چه مستحبی است پنهان دادنش از آشکار کردن افضل است» .
بنابر این برای تشویق سایرین به نماز شب همان توصیه ارائه شده به نظر درستتر و مفید فایده و به رضای خدا نزدیک تر است

نقل قول:بیای از فواید نماز شب براشون بگی اینجوری هم ریا نکردی و هم باعث ترویج شدی حالا نمیدونم
بزرگان معاصر هم سیره ایشان در این زمینه علنی انجام دادن نبوده است
به عنوان مثال آیت الحق میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب شریف اسرار الصلاه می فرماید من کسی را می شناسم که صدای فرشته را می شنود که او را برای نماز شب صدا می زند
و برخی از دیگر بزرگان و شاگردان بعدها گفته اند که این شخص مذکور خود میرزا جواد آقا بوده است
موضوع بسته شده  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]