کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اعمال، عبادات و چیزهایی که خیری ندارد!!+پاسخ به یک شبهه
۱۶:۵۸, ۲۱/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/خرداد/۹۷ ۱۲:۴۴ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
دوستان مطلب بسیار کوتاه است اما بی اندازه عمیق
با تفکر و تأمل بخوانید

نماز، بى‏ خضوع و آرامش قلب خيرى ندارد،
(تند تند نماز میخونیم و بعدشم دِ دَ رُّ ، آقا کجا میری یه دقه بشین پیش اوس کریم)

روزه، بدون پرهيز از لغو خيرى ندارد،
(یاد حرفهایی که بازبون روزه میزنم افتادم، از شیر مرغ تا جون آدمیزاد، اما کو ذکر خدا و اولیای خدا، خدایا نوکرتم منو ببخش و آدم کن)

قرآن بى‏ تدّبر و تأمل خيرى ندارد،
(آقا نمیگه شرو کن معنیشو بخونا ، هیچی آثار عربی قرآن رو نداره!!!!!! روشنفکر بازی هم درنمیاریم، اما باید ببینیم که بالاخره خدا چی میخواد به ما بگه دیگه که مطالبق اون فکر کنیم و حرف بزنیم و عمل کنیم دیگه، اما تکرار میکنم منظور این قسمت جانشینی متن فارسی به جای عربی نیست بلکه مضاعف کردن مطالعه معنی به خود آیات کلام الله است)

علم بى‏ تقوا خيرى ندارد،
(این رو خوندم فهمیدم چرا مولا علی با حسرت بسیار به سینه مبارکشان اشاره میکنند و به کمیل میگن ، یا کمیل معارف بسیاری در سینه دارم ولی افسوس که یا کسی را نمی یابم که ظرفیتش را داشته باشد و یا اگر هم ظرفیت داشته باشد جنبه و تقوای دانستنش را ندارد، علم بدون تقوا حسنی نیست و ای بسا که حجاب هم بشه و ما رو گرفتار کنه)

مال‏ بى‏ سخاوت،
خلوت، بدون خوددارى از گناه،
نعمتِ بى‏ دوام،

و دعاى بدون اخلاص و بدون تجليل خداوند هيچيك سودى ندارد

نصايح فصل دوم ص : 280
یه نکته بسیار بسیار مهم دوستان

ترک هیچ عمل واجب و خیری رو مثل نماز و قرآن خوندن به بهانه نداشتن حضور قلب یا تدبر کافی یا .... انجام ندید که این خدعه ی شیطان لعین هست که میخواد به هر قیمتی که شده و با هر توجیهی رابطه شما رو با مبدأ قطع کنه به هر شکلی که واجبات و مستحبات رو دستو پاشکسته انجام میدیم باید ادامه بدیم و عاجزانه از خدا بخواهیم که ما رو روز به روز و لحظه به لحظه به سمت رضای خودش سوق بده و رشد بده

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۴۴, ۲۱/دی/۸۹
شماره ارسال: #2
آواتار
علی جان یک نکته ی کوچکی هست که در این بحث وجود دارد و بد نیست به آن اشاره کنیم، اینست که این بحث باید منجر به تاثیر ایجابی شود نه سلبی. یعنی وقتی مثلا حدیثی می شنویم که خواب عالم بهتر از عبادت جاهل است، بگوئیم ما که جاهلیم و حال که این عبادت خیلی لطف ندارد کلا بی خیالش شویم. یا اینکه ناامید شویم.نه! بلکه باید با ذوق و شوق هم از خدا بخواهیم و هم تلاش کنیم که کیفیت هم بالا برود و در اصطلاح روح اعمال را هم وارد کارکردهایمان کنیم. Smile
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۵۱, ۲۱/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/خرداد/۹۷ ۱۲:۴۲ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #3
آواتار
حرفت کاملاً درسته
نقد بسیار درستی هست باید هم از تبشیر کرد هم انذار
سعی میکنم زیر تک تک مطالب انذاری و هشداری مطالب تبشیری و بشارتی از رحمت بی کران خدا هم ارائه کنم
دارم روی یه سری مطالب کار میکنم با عنوان محبوبین خدا در قرآن که سراسر تبشیر هست اگه خدا توفیق بده و عمری باشه تقدیم میکنم
باز هم از تذکر به جای شما ممنونم
یا علی
۰:۲۲, ۲۲/دی/۸۹
شماره ارسال: #4
آواتار
(۲۱/دی/۸۹ ۱۶:۵۸)علی 110 نوشته است:  یه نکته بسیار بسیار مهم دوستان
ترک هیچ عمل واجب و خیری به بهانه نداشتن حضور قلب یا تدبر کافی یا .... انجام ندید که این خدعه ی شیطان لعین هست، به هر شکلی که واجبات و مستحبات رو دستو پاشکسته انجام میدیم باید ادامه بدیم و عاجزانه از خدا بخواهیم که ...

این جمله آخر خیلی عالی بود.
خیلی از جوونهای اطراف ما به این بهانه ها که: "ما خیلی گناه کردیم" یا "ما خیلی وقته نماز نمیخونیم" یا "ما اصلا نمی دونیم قبله کدوم طرفه" یا "خدا هم ما رو فراموش کرده" یا "من روم نمیشه با خدا روبرو بشم" و ... از خدا دور می شن.
جالب اینکه من دوستی دارم که مدتی، هنگام نماز خوندن اصلا تمرکز نداشت و به قول خودش به همه چیز فکر می کرد الا خدا و یا اینکه نماز می خوند و یکهو متوجه می شد در وسط رکعت سوم نماز هست.
خودش تعریف میکرد که کلافه شده بود و نمی دونست باید چکار کنه، تا اینکه یه روز یک آدم معمولی، خیلی راحت در یک جمله معمولی بهش میگه: "تو کار خودت را بکن، اون خودش درست میشه"
و الان که دارم این مطلب را می نویسم، مشکل اون دوستم درست شده.
دوستان باور کنید و باور کنید و باور کنید که:
"ان الصلاه تنها عن الفحشا و المنکر"
"نماز بازدارنده است از، زشتی و بدی"

[تصویر: teravih.jpg]

امضای mohamad
[تصویر: abbasalef.jpg]
۱:۱۹, ۲۲/دی/۸۹
شماره ارسال: #5
آواتار
سلام برادر عزیز و با تشکر از این مطلب مفید .... اما .... صد البته که خواندن قرآن با تدبیر و تامل دارای برکات و آثار والایی ست اما این جمله حضرتعالی که خواندن قرآن بدون تدبیر خیری ندارد ، بی تردید غلط است ....بزرگان عرفان همچون جناب حاج اسماعیل دولابی فرموده اند که حتی نگاه کردن به آیات قرآن و لمس آن دارای آثار خیری است ....
۱:۴۵, ۲۲/دی/۸۹ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۲/دی/۸۹ ۱:۵۰ توسط مسافر.)
شماره ارسال: #6
آواتار
(۲۲/دی/۸۹ ۱:۱۹)مجید121 نوشته است:  سلام برادر عزیز و با تشکر از این مطلب مفید .... اما .... صد البته که خواندن قرآن با تدبیر و تامل دارای برکات و آثار والایی ست اما این جمله حضرتعالی که خواندن قرآن بدون تدبیر خیری ندارد ، بی تردید غلط است ....بزرگان عرفان همچون جناب حاج اسماعیل دولابی فرموده اند که حتی نگاه کردن به آیات قرآن و لمس آن دارای آثار خیری است ....
از حسن نظر و دقت شما ممنونم. اگر اجازه بدهید من هم نظرم را بگویم. Blush
یک موقع ما داریم بحث کلی در مورد تاثیر پدیده ها می کنیم، می بینیم از آن طرف جهان فلان دانشمند می گوید "کلماتی که ما ادا می کنیم و یا حتی طرز فکر ما، روی شکل مولکول های آب تاثیر می گذارد"... چه برسد به آدم. خوب یعنی چه؟! یعنی خوبی و هر آنچه که رنگی از خوبی در آنست در عالم اثر مثبت می گذارد. دیگر قرآن که جایگاه خودش را دارد. (البته بدی هم تاثیر خودش را می گذارد که به بحث ما مربوط نیست)
اما نگاه ما در اینجا به انسان چگونه باشد؟ ما در اینجا انسان را موجودی صاحب عقل و آزادی تلقی می کنیم که وسعت وجودی اش قد اندیشه اوست. و هر چه آگاهی انسان بیشتر شود، در راستای تحقق انسانیتش گام بیشتری برداشته است. انسان بی تدبر و آگاهی و معرفت، ایمانش 2 ريالی است. همانند قاریان و نماز شب خوانان خوارج در صفین که به مشتی پوست بر سر نیزه چسبیدند و پشت امام و حجت خدا و قرآن ناطق را خالی کردند. قرآن از بر بودن اینان همانند فحش و ناسزای مرغ میناست که آن را از بر است، می گوید اما معنایی برای او نمی دهد.
تعبیری که برادر علی در بالا ذکر نمود سلیقه ای نبوده و مبنای قرآنی، روایی و معرفتی دارد.
در این باب صحبت زیاد است اما بیش از این جسارت نمی کنم. در کل هم این نظر شخصی بنده بود. فردا ممکن است برادر علی بیاید بگوید نه خیر حق با شما بود. Tongue
۱۰:۰۰, ۴/فروردین/۹۰
شماره ارسال: #7
آواتار
(۲۲/دی/۸۹ ۱:۱۹)مجید121 نوشته است:  سلام برادر عزیز و با تشکر از این مطلب مفید .... اما .... صد البته که خواندن قرآن با تدبیر و تامل دارای برکات و آثار والایی ست اما این جمله حضرتعالی که خواندن قرآن بدون تدبیر خیری ندارد ، بی تردید غلط است ....

مجید جان اولاً این جمله از من نیست و از امام معصوم صادر شده پس بی تردید درست هست
ثانیاً ما آیات قرآن هم در این باره داریم و اگر قرآن فقط قل قل عربی اش باشد خوانندگان آن با خر موسی که تورات را بر خود حمل میکرد طبق گفته ی قرآن تفاوتی ندارند و زمانی قرآن فایده و خیر دارد که به گفته هایش عملش شود و اعتقاداتی را که در آن برای ما بیان شده ، اعتقاداتمان شود
پس ما نباید جلوتر از خود قرآن و اهل بیت در مورد دین خدا نظر دهیم!!!!!!!!
اون فرامایش بزرگان هم برای کسی درست هست که معتقد است که این کتاب کلام خداست و از روی عشق به خدا به قرآن نگاه میکند اما همان آدم هم اگر در همین حد به قرآن فقط نگاه کند فردای قیامت خود همین قرآن طبق روایات از آن شخص شکایت میکند که مگر من نازل شدم برای نگریسته شدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من نازل شدم برای هدایت و خوانده شدن و عمل کردن به فرامینم و معتقد شدن به اعتقاداتی که در آن عرضه داشتم
پس میبینید که نگاه کردن تنها هم در روز قیامت نه تنها خیری به ما نمیرساند بلکه گریبان گیر ما خواهد شد
۱۴:۰۷, ۸/فروردین/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/فروردین/۹۲ ۱۴:۱۲ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #8
آواتار
(۲۲/دی/۸۹ ۱:۱۹)مجید121 نوشته است:  سلام برادر عزیز و با تشکر از این مطلب مفید .... اما .... صد البته که خواندن قرآن با تدبیر و تامل دارای برکات و آثار والایی ست اما این جمله حضرتعالی که خواندن قرآن بدون تدبیر خیری ندارد ، بی تردید غلط است ....بزرگان عرفان همچون جناب حاج اسماعیل دولابی فرموده اند که حتی نگاه کردن به آیات قرآن و لمس آن دارای آثار خیری است ....
یک توضیح تکمیلی بدم در مورد این نظر جناب مجید

ببینید اگر انسان یک تدبری قبلاً کرده باشد نسبت به خود قرآن مجید و به این نتیجه رسیده باشد که این کلام، کلام خدا است و به این نیت برود به سراغ قرآن
خود این تدبر اولیه بر این مسئله که این کلام خدا است و من برای بهره بردن از این کلام و به تبعیت از معصومان می روم سراغ تلاوت قرآن این دارای آثاری است، ولو آثار حداقلی

آن آثاری که امثال جناب دولابی گفته اند که از نگاه و لمس به دست می آید مال یک تدبر اولیه در این معنا است که این کلام خداست و بر طبق کلام مفسران قرآن یعنی معصومان نگاه کردن به آن به این نیت که چون کلام خدا است من به تبعیت از امامم می نگرم آثار دارد!

ضمن این که هر یک از مواردی که در این روایت ذکر شده است برای یک هدف اصلی است به طور مثال
اما همانطور که در خود قرآن ذکر شده است، قرآن کتاب هدایت است و هدف اصلی آن هدایت ناس است
خوب شما تا در معانی آن تدبر نکنی و بعد بر طبق آن هدایتی که قرآن می کند عمل نکردی خوب به هدف اصلی که هدایت و رستگاری است نمی رسی

نماز قرار است انسان را از تکبر و فحشا و منکر باز بدارد و هدف نماز این است بر طبق روایات و حال اگر در آن خضوعی نداشته باشد انسان در این نماز انسان به هدف اصلی اش از خواندن نماز نمی رسد

و به همین شکل است سایر موارد
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]