کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامموضوع بسته شده  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخ هایی به برداشت یک شخص از سخنان آیت الله وحید
۱۳:۰۴, ۱۱/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/آذر/۹۱ ۱۶:۱۲ توسط علی 110.)
شماره ارسال: #1
آواتار
میسحیان ایران از شما شیعیان یک گله ای دارند , آیت الله العظمی وحید خراسانی , در سخنانی رکیک , از عیسی

مسیح و مریم مادر او با الفاظ زشت یاد کرد, که چون شما شیعیان خود را موظف به تقلید از مراجع می دانید و همه

حرفهای مراجع شیعه را قبول می دارید, ما هم این حرفهای وحید خراسانی را از چشم همه شیعیان و تشیع می بینیم .

مرجع 91 ساله شیعه که در این جلسه که عنوان درس آن "هتک حرمت به پیامبر اسلام" بود، طی سخنانی
پیچیده و نه چندان روشن اعلام کرد: کسی که دامن مریم را از زنا پاک کرد و طهارت مولد عیسی را ثابت کرد
، قرآن است! او محمد پیامبر مسلمانان را هدف خلقت بشریت و قضاوت کننده ابراهیم ، موسی ، داوود و عیسی
خواند ومدعی شد که دلیل فرستاده شدن همه اینها از سوی خداوند بشارت آمدن محمد بر روی زمین بوده است.
سپس وحید خراسانی با اشاره به ماجرای قرآن سوزی توسط یک کشیش آمریکائی در سال گذشته گفت: قرآن
او را می‌سوزاند اما این قدر نمی فهمد اگر قرآن او سوخته شد، نتیجه‌اش این است که عیسی بن مریم می‌شودولدالزنا

این هم ویدئوی آن
http://www.youtube.com/watch?v=9DPt777WSrc

از خدا جوییم توفیق ادب ***بی ادب محروم ماند از لطف رب
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۱۰, ۱۱/آذر/۹۱
شماره ارسال: #2

این حرفی هست که هالیوود و غربی ها دارن می زنند.
می گوییند که حضرت مریم با فردی رابطه داشته و بعد دروغ گفته که این بچه خداست. حالا ایشان از حضرت مریم دفاع کرده و نتیجه صحبت های خودشان را بیان کرده.

این فرد تا حالا چند مطلب مغرضانه رو نوشته. آیا باید به همین صورت اجازه داده بشه که تاپیک بزنه و فقط تاپیکش حذف بشه؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۱۶, ۱۱/آذر/۹۱
شماره ارسال: #3
آواتار
(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۰۴)داشناک چلیپا نوشته است:  مرجع 91 ساله شیعه که در این جلسه که عنوان درس آن "هتک حرمت به پیامبر اسلام" بود، طی سخنانی
پیچیده و نه چندان روشن اعلام کرد: کسی که دامن مریم را از زنا پاک کرد و طهارت مولد عیسی را ثابت کرد
، قرآن است!
بله در قران اشاره به این مسئله شد که حضرت عیسی در گهواره سخن گفت و بی گناهی مادرش را ثابت کرد..

(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۰۴)داشناک چلیپا نوشته است:  او محمد پیامبر مسلمانان را هدف خلقت بشریت و قضاوت کننده ابراهیم ، موسی ، داوود و عیسی
خواند ومدعی شد که دلیل فرستاده شدن همه اینها از سوی خداوند بشارت آمدن محمد بر روی زمین بوده است.
برید دلایل این سخن رو از خودشون بپرسید.... دلایل محکمی در این باره دارند.

(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۰۴)داشناک چلیپا نوشته است:  سپس وحید خراسانی با اشاره به ماجرای قرآن سوزی توسط یک کشیش آمریکائی در سال گذشته گفت: قرآن
او را می‌سوزاند اما این قدر نمی فهمد اگر قرآن او سوخته شد، نتیجه‌اش این است که عیسی بن مریم می‌شودولدالزنا
از خدا جوییم توفیق ادب ***بی ادب محروم ماند از لطف رب

این حرف را هم نمیدانم چطوری به ضرر خودتان برداشت کردید!!
جمله ی واضحیه...
قران بود که به این مسئله ی بی گناهی حضرت مریم (علیه السلام) اشاره کرد و وقتی قران سوزانده میشود این مدارک هم سوزانده میشود... و انوقت حرف عده ای خاص در غرب درباره ی حضرت مریم دوباره بالا میگیره.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۲۰, ۱۱/آذر/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۱۰)R3Z4 نوشته است:  این حرفی هست که هالیوود و غربی ها دارن می زنند.

هالیوود که ادعای ادب و تقدس ندارد و برای سرگرمی هرکاری می کند , تازه حرفهای هالیوود نظر شخصی کارگردان است

ولی وحید خراسانی , رسما مرجع تشیع است و حرفهایش سندیت و نظر رسمی تشیع است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۲۲, ۱۱/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۲۴ توسط AMINI.)
شماره ارسال: #5
آواتار
با سلام
اول درباره نام ایشون که از کجا منشا گرفته است:
دیروز طرفهای عصر تصمیم گرفتم سفر بی غایتی را دراصفهان زیبا اغاز کنم.با همسرم می رفتیم و سرانجام ماشین را در خیابان وحید پارک کردیم و پیاده وارد خیابان خاقانی شدیم.مادر خاقانی ترسا بود و مسلمان شده بود.شاید نام گذاری این خیابان که سرشار از ارمنیان است به خاطر همین باشد.قدم زنی در این خیابان مرا به یاد سفر ارمنستان انداخت.کشوری که زمانی به ایران تعلق داشت اما در زمان قاجار از ما جدا شد.ناگهان چشمم به اگهی فوتی افتاد که چلیپایی بر ان منقوش بود و مرحومی با ریشهای بلند و سفیدش که بر سبلتش ته مایه ای کهربایی بود نظرم را جلب کرد.یک ارمنی که فوت کرده بود و گویا سیگارت هم بسیار دود می کرده است.زیرش خط ارمنی نوشته بود.خطی که از چپ به راست نوشته می شود .فردی به نام مسروپ خط ارمنی را توسعه داد و به همراه جاثلیق ارامنه نخستین مدرسه ی ارمنی زبان را در ارمنستان تاسیس کرد.الفبا و خط ارامنه سبب حفظ هویت انها شده است.در سده ی 5 میلادی بود که این خط شکل گرفت و اکنون قرن 21 است.1600 سال.این زبان البته تحولاتی ژرف نموده است .کمونیست های شوروی کوشیدند خاک بر افتاب بپاشند اما زبان ملی ارمنی هنوز هم وجود دارد.قیافه ی مرحوم بسیار شبیه به داشناک ها می ماند.ریشی انبوه داشت و سبلتی برلب.صورتش فربه بودو در کل صورتش مانند زریان بود.زریان و میخائیلیان و زواریان از بانیان داشناک در تفلیس گرجستان بودند.هدف انها مبارزه با ترکان عثمانی بود که بر این ملت پویا جفاها نمودند.داشناک بر اساس ناسیونالیسم و سوسیالیسم ارمنی بنا نهاده شد.فقط زریان شاهد ظهور ارمنستان ازاد بود و اندو در قید حیات نبودند.از ناسیونالیسم ارمنیان بسیار خوشم می اید.ریچارد رورتی وقتی به ایران امد اعلام کرد که با ناسیونالیسم می توان به سوسیال دموکراسی و لیبرالیسم رسید.پروژه ی رورتی اتوپیایی لیبرالیستی بود.باید ترکیه پوزش بخواهد از جفاهایی که در حق ارامنه نموده است.ارامنه هیچوقت از پا ننشستند و وارد کنش سیاسی شدند.اولین ارگان ارمنیا بود که در بندر مارسی فرانسه ایجاد شد.دومین هنچاک (ناقوس )و سومین داشناک .نخستین نسل کشی در دنیای مدرن کشتار ارامنه توسط ترکان جوان و فرمانده های ارتش عثمانی بود.بین سالهای 1915 تا 1917.هماره در 24 اوریل مراسمی در بزرگداشت ارامنه ی کشته شده در این حادثه انجام می شود.در این خیابان هم گرافیتی های فراوان و پوسترهای زیبایی در این مورد به چشم می خورد.کمی جلوتر رفتیم.از یک کتابفروشی ارمنی کتابی درباره ی ارمنستان خریدم.نخستین چاپخانه در ایران توسط ارمنیان و در جلفای نو شکل گرفت.شعر و ادبیات در زبان ارمنی به قرن 5 میلادی بر می گردد.قدیمی ترین شعر دفتر نوحه سرایی نام دارد که شامل اشعاری است که بازگو کننده احساسات شاعر نسبت به تحولات دوران خود بوده است.مرد کتابفروش هم مانند زریان بود.به انطرف رفتم.نوار فروشی بود.ترانه ای ارمنی خریدم.یک پاپ ارمنی.از خیابان خاقانی خارج شدم.گویا دالانی از تاریخ بود که مرغ خیالم را پرواز داد.به انطرف رفتیم و وارد خیابان منتهی به کلیسای وانک شدیم.کلیسا تعطیل شده بود .سنگفرش های خیابان چشم ربا بود.به پاساژی در انجا وارد شدیم.بوی تند قهوه مرا به یاد ایروان انداخت.نام ارامنه به کافه داری در ایران سنجاق شده است.در 1306 مردی ارمنی به نام خاچیک مادیکیانس کافه نادری را ایجاد کرد و ذائقه ی ایرانیان را با خوراک غربی و قهوه فرانسوی و ترک اشنا کرد .پاتوق صادق هدایت...برگشتیم و در ماشین نشستیم در حالیکه پاپ ارمنی فضای خودرو را پرکرده بود...

و نام داشناک:

مقاومت در برابر زورگویی عثمانی به بهترین شکل در ارامنه شکل گرفت.ترک ها بسیاری از ارامنه را ازبین بردند و زندگی انها را تیره و تار ساختند.حتا قراباغ هم از ارمنیان است و حضور تورانیان در این منطقه به زور بوده است.زیباترین شکل مقاومت ارامنه در داشناک شکل گرفت.حزبی که در دهه ی 1890 در تفلیس ایجاد شد و هدف ان مقابله با عثمانیان ستمکار بود.داشناک در ایران هم بسیار تاثیر گذاشت و یپرم خان ارمنی داشناک بود.داشناکسیون در انقلاب مشروطه هم بسیار موثربودند.میخائیلیان -زواریان و زوریان موسسان داشناک بودند.انها در مشرب اقتصادی سوسیالیست بودند ولی در حقیقت داشناک جلوه ایی از ناسیونالیسم ارمنی بود.زیباترین کار انها تسخیر بانک عثمانی بود که به دنیا نشان داد که عثمانی ها نسل کشی کرده اند و جهان را به حرکت واداشت.
و در رابطه با سخنان آیت الله خراسانی:
آیت الله وحید در سخنان آغازین خود در باره این موضوع گفت: مساله ای که در شرایط فعلی ایجاب می کند مطرح شود حق پیامبر خاتم بر تمام مسیحیت چه رجال مادی و سیاسی آنها و چه رجال روحانی شان از اعلی تا به ادنی است و مساله این است که اگر پیغمبر اسلام نبود، نه مسیح قداست داشت و نه مسیحیت.

آیت الله وحید اظهار داشت: این منطق که آزادی بیان مجوز است که به مقدسات و آنچه نزد امتی محترم است اهانت شود، هم بر خلاف عقل است و هم بر خلاف انسانیت و هم بر خلاف علم است و هم بر خلاف دین. کسی که انسان نیست می تواند از این راه پیش بیاید. در فطرت هر بشری ظلم و تعدی و تجاوز به حق دیگری زشت است. اگر گفتار یا رفتار من حق صاحب حقی را از بین ببرد ظلم است و ظلم به حکم فطرت و انسانیت و عقل بشری مردود است.

آزادی بیان در این حد برای هر کس هست که آن آزادی حرمت احدی را متاثر نکند، چون هر بشری چه مسلمان و چه غیر مسلمان، چه مقدس و چه نامقدس حقوقی دارد، منتها هر کسی در مرتبه خودش. اگر پاک ترین افراد گفتارش و رفتارش با حق ناپاک ترین در صورتی که حق باشد، منشأ تضییع آن حق شود، آن پاک ترین می شود ناپاک ترین. این منطق ماست و منطق عقل و انسانیت. لذا هر بشری در مرتبه انسانیت، محترم است و لو این که در عقیده با هم متحد نباشیم.
ما پیرو مذهبی هستیم که رییسش به والی اش می نویسد: مردم دو دسته اند یا برادر تواند در دین و یا شبیه تواند در خلق و آفرینش. یعنی اگر کسی نامسلمان باشد انسان است و در انسانیت با تو شریک است و رفتار تو از نظر عفو و لطف و عنایت به باید گونه ای باشد که انتظار داری خدا با آن با پرونده اعمال تو معامله کند.
این آیین است یا آن آیینی که می گوید بیان آزاد است و لو این که به مقدس ترین مقدسات یک امت اهانت شود و حق میلیاردها زنده و مرده ضایع شود؟ این منطق انسانیت است یا آن؟ ما هم می توانستیم بگوییم که از آزادی بیان استفاده کردیم و به مسیح و مسیحیت اهانت کردیم ولی همچون غلطی نخواهیم کرد چون اگر کنیم، انسان نیستیم.

این مرجع تقلید در ادامه تاکید کرد: این منطق بر خلاف علم است چون بر اساس علم الاجتماع و علم حقوق و فن سیاست هر بشری ذی حق است. وقتی زندگی اجتماعی است لا محاله همه با هم مرتبط می شوند و حق هر کسی می شود مقید و نه مطلق. هر کس حق بیان دارد، حق عمل دارد ولی همه محدود می شود و عمل من تا آنجا آزاد است که به حق دیگری تجاوز و تعدی نشود.

این منطق بر خلاف دین است. فتوای خود من این است که اگر کسی به یک مسیحی یا به یک یهودی یا به یک زرتشتی بگوید نسب تو ناپاک است، فوری به حکم شرع این شخص اگر قاضی است، اگر مفتی است، فاسق می شود و از همه مناصب باید عزل شود. چون به ضرورت فقه «لکل قوم نکاح» (برای هر قومی ازدواجی است) پس نکاح یهودی محترم است و اگر من نسبت ناعفتی به او بدهم، من فاسقم و باید به حکم حاکم در ملأ عام تازیانه بخورم.
و اما در مورد اهانت به مسیح، فتوای من و هر فقیهی این است که اگر کسی به عیسی بن مریم اهانت بکند مرتد است. یعنی به مجرد اهانت قتلش واجب است و زنش بر او حرام است و مالش به ورثه اش منتقل می شود.


ایت الله وحید آن گاه در جلسات متعدد به طرح این مساله پرداخت که به حکم کتاب مقدس: عهد عتیق (تورات) و عهد جدید (انجیل) که پیش همه مسیحیان و تمام رؤسای جمهور مسیحی و تمام روحانیت مسیحی از پاپ و کشیش و نیز مسیحی معمولی، وحی خداست، نسب عیسی ناپاک است و آن که این ناپاکی (اتهام) را برداشته پیامبر اسلام است.من ثابت خواهم کرد که اگر قران و پیغمبر اسلام نبود، بر اساس انجیل، نسب عیسی بن مریم (العیاذ بالله) به زنا می رسد.

آیت الله وحید خراسانی در ادامه این بحث به نقل قولهای متعددی از اناجیل پرداخت که بر اساس آن نسب حضرت عیسی ناپاک است. و همچنین از حضرت عیسی علیه السلام در انجیل شخصیتی میگسار و باده پرست و ساقی مجلس شراب (علی رغم تصریح عهد عتیق که احکام شرعی مسیحیت در آن منعکس است، به حرمت شرابخواری و باده گساری) ارائه می شود.
آیت الله وحید در جمع بندی مباحث مجددا تاکید کرد که اگر پیغمبر اسلام از جزیرة العرب ظهور نمی کرد و اگر قران او نبود، شخصیت عیسی این چنین بود اما او بود که هم قداست به نسب عیسی داد و هم حسب و شرف عیسی را به اعلی علیین رساند.

حالا ایمانی مینویسد و داشناک تشکر میکند، داشناک مینویسد و ایمانی تقدیر میکند.کابران زیادی با مقاصدی کاملا مشخص در حال فعالیتند اما بدانند که این فروم محلی نیست که در ذهن دارند چون اینجا جواب رو با سند دریافت میکنند و با علم و سند پاسخ داده میشود.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۲۲, ۱۱/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۲۷ توسط داشناک چلیپا.)
شماره ارسال: #6
آواتار
(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۱۶)Reza71 نوشته است:  بله در قران اشاره به این مسئله شد که حضرت عیسی در گهواره سخن گفت و بی گناهی مادرش را ثابت کرد..

برید دلایل این سخن رو از خودشون بپرسید.... دلایل محکمی در این باره دارند.


این حرف را هم نمیدانم چطوری به ضرر خودتان برداشت کردید!!
جمله ی واضحیه...
قران بود که به این مسئله ی بی گناهی حضرت مریم (علیه السلام) اشاره کرد و وقتی قران سوزانده میشود این مدارک هم سوزانده میشود... و انوقت حرف عده ای خاص در غرب درباره ی حضرت مریم دوباره بالا میگیره.

اصلا چه معنی دارد که لغات زشت ولدالزنا و حرامزاده را به کار ببرد ؟! اصلا در سخنرانی کدام آدم عاقلی این لغات رکیک را
به کار می برد آن هم در انتساب به محبت محض(مسیح)!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۲۳, ۱۱/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/آذر/۹۱ ۱۵:۰۵ توسط saloomeh.)
شماره ارسال: #7
آواتار
خیلی جالب است که معنای این جمله را اینطور برداشت میکنید بله قرآن کریم در جواب تهمتی که خاخام های یهودی به حضرت مریم سلام الله زدند اینگونه پاسخ داد این مسلمانان نبودند که این الفاظ رکیک را به حضرت مریم نسبت دادند بلکه خود همین روحانیون یهودی بودند که گفتند :

در سوره مبارکه مریم آیات 27 و 28

27 ) پس او را در حالی که در آغوش گرفته بود به سوی قوم خود آورد ، گفتند: ای مریم ، حقّا که تو کار عجیب و ناپسندی به جا آوردی!
28) ای خواهر هارون ، نه پدرت مرد بدی بود و نه مادرت بدکاره بود!

و خداوند در همین سوره به حضرت مریم فرمان میدهد که سکوت کن در برابر تهمتهایی که میشنوی پروردگارت با این نوزاد از تو دفاع خواهد کرد.

بله این خداوند تبارک تعالی بود که در قران این تهمت را از دامن این بانوی بزرگ پاک کرد .
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۲۶, ۱۱/آذر/۹۱
شماره ارسال: #8
آواتار
(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۲۲)داشناک چلیپا نوشته است:  اصلا چه معنی دارد که لغات زشت ولدالزنا و حرامزاده را به کار ببرد ؟! اصلا در سخنرانی کدام آدم عاقلی این لغات را

به کار می برد آن هم در انتساب به محبت محض(مسیح)!


اگر اقلیتی که اینجا آمدی بدان که مسیح(علیه السلام) در این فروم بسیار محترم و مقدسند پس اشتباه آمدی برادر.

دوم ایشون گفتند که عده ای بر این باورند و عقیده شخصی خودشون رو در ارسال بالا نوشتم.

نقل قول:
فتوای خود من این است که اگر کسی به یک مسیحی یا به یک یهودی یا به یک زرتشتی بگوید نسب تو ناپاک است، فوری به حکم شرع این شخص اگر قاضی است، اگر مفتی است، فاسق می شود و از همه مناصب باید عزل شود. چون به ضرورت فقه «لکل قوم نکاح» (برای هر قومی ازدواجی است) پس نکاح یهودی محترم است و اگر من نسبت ناعفتی به او بدهم، من فاسقم و باید به حکم حاکم در ملأ عام تازیانه بخورم.

و اما در مورد اهانت به مسیح، فتوای من و هر فقیهی این است که اگر کسی به عیسی بن مریم اهانت بکند مرتد است. یعنی به مجرد اهانت قتلش واجب است و زنش بر او حرام است و مالش به ورثه اش منتقل می شود.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۳۲, ۱۱/آذر/۹۱
شماره ارسال: #9
آواتار
(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۲۳)saloomeh نوشته است:  
خیلی جالب است که معنای این جمله را اینطور برداشت میکنید بله قرآن کریم در جواب تهمتی که خاخام های یهودی به حضرت مریم سلام الله زدند اینگونه پاسخ داد این مسلمانان نبود که این الفاظ رکیک را به حضرت نسبت دادند بلکه خود همین روحانیون یهودی بودند که به حضرت گفتند :

در سوره مبارکه مریم آیات 27 و 28

27 ) پس او را در حالی که در آغوش گرفته بود به سوی قوم خود آورد ، گفتند: ای مریم ، حقّا که تو کار عجیب و ناپسندی به جا آوردی!
28) ای خواهر هارون ، نه پدرت مرد بدی بود و نه مادرت بدکاره بود!

و خداوند در همین سوره به حضرت مریم فرمان میدهد که سکوت کن در برابر تهمتهایی که میشنوی پروردگارت با این نوزاد از تو دفاع خواهد کرد.

بله این خداوند تبارک تعالی بود که در قران این تهمت را از دامن این بانوی بزرگ پاک کرد .

ششصدسال ( فاصله زمانی بین مسیحیت و اسلام), مسیحیان خودشان می دانستند که مسیح و مریم پاک هستند

احتیاجی به قرآن شما برای تایید نداشتند و هنوز هم ندارند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۳۳, ۱۱/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۳۷ توسط saloomeh.)
شماره ارسال: #10
آواتار
(۱۱/آذر/۹۱ ۱۳:۳۲)داشناک چلیپا نوشته است:  ششصدسال ( فاصله زمانی بین مسیحیت و اسلام), مسیحیان خودشان می دانستند که مسیح و مریم پاک هستند

احتیاجی به قرآن شما برای تایید نداشتند و هنوز هم ندارند.حضرت مريم(سلام الله علیها) در اوايل تاريخ كليسا

از قرن اول مسيحيت و در آثار مربوط به قديمي‌ترين كليساي به‌جاي‌مانده از بزرگان كليسا و مورخاني چون ايرنيوس، ترتوليان، اريگنس و ساير محققان و نويسندگان، هيچ گونه اثري مبني بر احترام ويژه نسبت به مادر مسيح(علیه السلام) و قدوسيت آن حضرت يافت نمي‌شود. در قرن چهارم، احترام ويژه به مريم(سلام الله علیها) آشكار می‏شود. .16
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
موضوع بسته شده  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  پاسخ آيت الله بهجت براي كساني كه در جستجوي استادند! III I III 2 890 ۴/اسفند/۹۴ ۲۰:۲۱
آخرین ارسال: مهدی2012

پرش در بین بخشها:


بالا