کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تدبر در آیات (ویژه طرح حفظ تالاری قرآن)
۱۴:۰۳, ۲۳/آذر/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۵/آذر/۹۱ ۰:۳۷ توسط تازه مسلمان.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

یه مدتی هست که با یه جمع دوستانه، سعی می کنیم کلام عاشق و معشوقمون رو حفظ باشیم
اما وقتی معشوقت داره باهات حرف میزنه، تک تکِ کلماتِ کلامش برات زیباست.
حالا اگه این معشوق، حکیم باشه، تک تک این کلمات رو با معنا و مفهوم و به جا میاره تا تو فکر کنی و درک کنی که باید چیکار کنی.

آخه میگن عاشق تابع معشوقه
اگه ادعای دوستی می کنی باید مثل اون باشی
و برای مثل اون شدن، باید ببینی چی ازت می خواد و چه کسایی رو برای راهنماییت قرار داده

تو همین افکار بودم که به ذهنم رسید برای حفظ پربرکت تر، این راز و رمزهایی رو هم که بهمون یاد داده، بازشون کنیم و ...

خلاصه ی کلام:
قرار شد تو هر هفته، حداقل یکی از آیاتی که خیلی برامون جالب بود و تاثیر بیشتری رومون گذاشت رو اینجا قرار بدیم

اما اولین آیه:

يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحًا فَمُلَاقِيهِ
هان اى انسان ! تو در راه پروردگارت تلاش مى كنى و بالاخره او را ديدار خواهى كرد

آیه 6 سوره انشقاق

تازه مسلمون، اگه دلت می خواد ربِّت رو ببینی باید تلاش کنی!

نمیشه که همینجوری و دست خالی بری ...

...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۰:۳۶, ۲۴/آذر/۹۱
شماره ارسال: #2
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

خیلی ممنون که پیش قدم شدید
متن جالبی نوشتیدWink

اما فکر نمی کنم قرار باشه خودمون آیات رو بخونیم و بعد با تدبر خودمون پیام ازش دربیاریم مسلما باید به تفاسیری که چند دهه عمر پاشون گذاشته شده مراجعه کنیم.Dodgy

به نظرم با یه برنامه پیش بریم بهتره البته منظورم این نیست که من بیام برنامه بریزم همه عمل کنند این رو برا این نگفتم که خسته شده باشم نه برای اینکه فرد محور نشه و با فکر گروه باشه.

برای قدم اول به نظرتون بهتر نیست که هر کسی که می تونه تو این طرح فعال باشه اعلام آمادگی کنه ترجیحا تفسیری که بهش دسترسی داره رو هم اعلام کنه؟؟؟

برای شروع خودم بواسطه ی یک نرم افزار به (فکر می کنم) 6 یا 7 تفسیر دسترسی داشته باشم البته نامشان رو الان ندارم.

اگه موافق یا مخالف نظر حقیر هستید این پست رو با نظراتتون در تاپیک تکمیل کنید.

راستی در اوایل فعالیتم در تالار تاپیکی درست کرده بودم که می خواهم اینجا متنش رو بیارم خوندنش خالی از لطف نیست موافقید؟؟؟

در پناه حق موفق باشید
یا علی (علیه السلام) مدد
۰:۴۴, ۲۴/آذر/۹۱
شماره ارسال: #3
آواتار
بسم الله الرّحمن الرّحیم

سلام. من با این روش که موضوع تفسیر رو با برنامه و حساب کتاب بکنیمش مخالفم
علتش اینه که فکر میکنم اگر دِلی باشه بهتره...مثلا من یکدفعه یک آیه ای دلم رو می لرزونه.
میرم تفسیرشم میخونم و به زبون خودم اون رو بیان می کنم.

فکر کنم اینطوری تاپیک پویاتری و دلنشین تری داریم (آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند) تا اینکه بخوایم به هرکسی برنامه بدیم و بگیم شما این هفته باید تفسیر بذاری ...

حتی بنظرم خوندن پست ها هم اگه اجباری نشه(یعنی اعضا مشخص نباشن) و بستگی به کشش و علاقه هر فردی داشته باشه بهتره

شاید پیشنهاد شما و دوستان بهتر و مفیدتر باشه من فقط نظر شخصیمو گفتم و تابع اکثریتمWink

یا علی (علیه السلام) مدد
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱:۱۳, ۲۴/آذر/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

(۲۴/آذر/۹۱ ۰:۴۴)یا ثارالله نوشته است:  بسم الله الرّحمن الرّحیم

سلام. من با این روش که موضوع تفسیر رو با برنامه و حساب کتاب بکنیمش مخالفم
علتش اینه که فکر میکنم اگر دِلی باشه بهتره...مثلا من یکدفعه یک آیه ای دلم رو می لرزونه.
میرم تفسیرشم میخونم و به زبون خودم اون رو بیان می کنم.

فکر کنم اینطوری تاپیک پویاتری و دلنشین تری داریم (آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند) تا اینکه بخوایم به هرکسی برنامه بدیم و بگیم شما این هفته باید تفسیر بذاری ...

حتی بنظرم خوندن پست ها هم اگه اجباری نشه(یعنی اعضا مشخص نباشن) و بستگی به کشش و علاقه هر فردی داشته باشه بهتره

شاید پیشنهاد شما و دوستان بهتر و مفیدتر باشه من فقط نظر شخصیمو گفتم و تابع اکثریتمWink

یا علی (علیه السلام) مدد

صد البته موافقم قانعم کردید اما بحث باید با استناد به منبع باشه.

ممنون

در پناه حق موفق باشید
یا علی (علیه السلام) مدد
۱۹:۴۷, ۲۴/آذر/۹۱
شماره ارسال: #5
آواتار
بسم الله
سلام علیکم

خواندن قرآن با تدبر و تامل ،عملی است که از سوی معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) بسیار سفارش شده است .
اما از آنجا که قرار نیست ما تفسیر به رای داشته باشیم و یا اینکه بخواهیم در مورد تک تک آیات حفظ شده صحبت نماییم ، لذا با پیشنهاد خانم ثارالله موافقم ، اما یک نکته :
در حال حاضر ما دو موضوع در مورد تدبر آیات قرآنی داریم ،
.::دقایقی با قرآن کریم::.
تدبر در آیات قرآن2( جالبترین آیاتی که در هر روز با آن مواجه شدیم)

اگر چیزی فراتر دارید و موضوع را با بحث و بررسی میخواهید جلو ببرید خوب است والا دو موضوع ذکر شده مدتهاست که ایجاد شده اند .

موفق باشید و خدایی .

امضای Agha sayyed
صِبغَةَ اللهِ وَ مَن اَحسَنُ مِنَ اللهِ صِبغَةً
رنگ خدایی بپذیرید ! رنگ ایمان و توحید و اسلام و چه رنگی از رنگ خدایی بهتر است ؟!
بقره -138
اين است نگارگرى الهى؛ و كيست ‏خوش‏نگارتر از خدا
۲۱:۲۵, ۲۴/آذر/۹۱
شماره ارسال: #6
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
بنده هم با خانوم یا ثارالله موافقم
و به قول اقا سید دو تا تاپیک تدبر و حتی تفسیر هم داریم
خوبی این تاپیک به اینه که همه همزمان داریم در یک هفته روی قسمت یکسانی کار میکنیم و مسلما وقتی هماهنگ هستیم میدونیم مضمون اصلی سوره چیه و اون دوستی که زحمت میکشه ،یه ایه ای مثلا براش پر رنگ شده و جالب بوده حالا دوست داشته اینو مطرح کنه،به نظرم اینجا یه جورایی پشت صحنه کار اصلیمونه و اگه قانون مند نباشه و اجباری نباشه مفید تره
در ضمن این که من نظرم رو از یه ایه بگم به هیچ وجه تفسیر به رای نیست، زمانی این موضوع مشکل داره که شخصی بخواد حکم صادر کنه، اینم حرف من نیست، حرف استاد کلاس قران مونه
هر کس هم به اندازه خودش از قران میفهمه، اگه قراره تفسیر رو کپی پیست کنیم که همه خونمون داریم
البته ببخشیدا این نظر من بود
تا نظر دوستان چی باشه
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۵:۲۵, ۲۵/آذر/۹۱
شماره ارسال: #7
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

چیزی نگفتید من خودسر گذاشتم

(۲۷/مهر/۹۱ ۲:۵۴)جویای... نوشته است:  
طارق سیاهچاله یا...

والسماء و الطارق،و ما ادرئک ماالطارق ، النجم الثاقب (طارق/ 3-1)
سوگند به آسمان و به چیزی که در شب پدیدار می شود و توچه می دانی چیزی که در شب پدیدار می شود ، چیست ؟همان ستاره ی درخشانی است که پرده ی ظلمت را می شکافد.

ابت
دا لغات كليدی این آیات را ترجمه می کنم:
طارق اسم فاعل از ریشه ی طرق است، به معنای زننده در. در عام به کسی گفته می شود که شبانه به در می کوبد.
ثاقب اسم فاعل از ریشه ی ثقب است، به معنای ایجاد کننده ی چاله و سوراخ.

دوستان دانشمند بدون در نظر گرفتن علم مهمی به نام تفسیر به دیدگاه علمی خود این آیه را تفسیر کرده اند که صد البته اینکار اشتباه است.

تفسیری که پیرامون این موضوع و از نقطه نظر منجمان در اینترنت موجود است از این قرار است:

ستاره ی نوترونی
از جمله ستاره هایی است که با چشم دیده نمی شود و از طریق امواجی که منتشر می کند قابل شناسایی است. (البته این مطلب را از حافظه ی نه چندان قویم به یاد دارم). امواج این ستاره دارای تپش است مانند کسی که در می زند.(تق تقWink) یعنی «طارق» است. و از جمله ستاره هایی است که به سیاه چاله تبدیل می شود یعنی «ثاقب» است.

اما تفسير اين آيه از نقطه نظر مذهبی:

منجمی از
امام صادق (علیه السلام) می پرسد منظور از «ثاقب» در«النجم الثاقب» چیست ؟
فرموده : ستاره ی زحل است که طلوعش در آسمان هفتمین است و نورش آسمان ها را می شکافد و به آسمان پایین می رسد لذا خداوند آن را نجم ثاقب نامیده است .

در حین کلام امام دریافت می شود که
زحل درمدار هفتم است . خوب بهتر است این حرف را کمی علمی تر بررسی کنیم.

اگر سیارات را شروع از خورشید بشماریم زحل 6امین سیاره است. (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری و زحل)

پس چه شد حدیث جعلی است یا...

یکی از قانون های تجربی نجوم قاعده ی بده (
Bode) نام دارد. طبق این قاعده ما 10 مدار در اطراف خورشید داریم که فاصله شان با خورشید، با مدارسیارات برابری می کند.(البته بجز پلوتو که کلا استثنا است و یک سیارک شناخته می شود) بجز مدار 5ام که میان مدار مریخ و مشتری است این قاعده باعث کشف مدار سیارکی میان این دو سیاره شد.(دوستان اگر دروس سوم راهنمایی را به یاد داشته باشند این مدار را می شناسند). بنابراین زحل در مدار هفتم نسبت به خورشید یا « در آسمان هفتمین » است.

زحل با چشم برهنه رنگ زرد و تیره ای
دارد . نورش پایداروهمیشه در زمره پرنورترین اجرام آسمان است. نمی دانم تا به حال این سیاره را رصد کرده اید یا نه؟ اما به راستی جز مجذوب کننده ترین اجرام آسمان است و نورش به راستی در چشم ها نفوذ می کند. ( یعنی ثاقب است).

منابع:
تفسیر المیزان
نجوم به زبان ساده / مایر گانی 1387
ساختار ستاگان و کهکشان ها/ پاول هاج/1386

منتظر نظراتون هستم

در پناه حق موفق باشید
یا علی(علیه السلام) مدد
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند: