کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سکولاریسم به زبان ساده! آیا من سکولار هستم؟
۲۲:۲۵, ۱۶/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/دی/۹۲ ۰:۴۳ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #1

بسم الله الرحمن الرحیم

در این تاپیک ان شاء الله به بررسی «سکولاریسم» به زبان ساده و روان (قابل فهم برای امثال بنده!) میپردازیم.

تاپیک تا انتهای مباحث قفل و در پایان بازگشایی خواهد شد برای انتقاد و پرسش و پاسخ...
=-=-=-=

یه مَثَل معروف هست که میگه میشه مطالب ساده رو با زبان دشوار و پیچیده بیان کرد و میشه مطالب پیچیده رو به زبان ساده برای مخاطب باز کرد....
حالا ما دومی رو انتخاب میکنیم!

خیلی وقتها بعضی کلمات و مفاهیم (من جمله همین سکولاریسم خودمون) طوری در زبان پیچیده و مختصر بیان میشن که یا حق مطلب ادا نمیشه و ناقص فهمیده میشه یا در تعین مصداق عینی مخاطب دچار اشتباه میشه.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۴۶, ۱۶/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/دی/۹۲ ۰:۲۳ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #2

دو «مسیر» رو در نظر بگیرید. یکی از این مسیرها اسمش «شرع» هست و یکی از این مسیرها اسمش «عرف»

شرع که شریعت و فقه و مسیر اسلام هست. عرف هم چیزی هست که در نظر عامه جامعه پسندیده به نظر میاد.

به طور مشخص سکولاریسم مسیر عرف رو طی میکنه. (عرف در مقابل شرع)

مسیر عرف و شرع (مخصوصا در جامعه ی ما) خیلی جاها یکی هست یعنی شرع همون عرف جامعه و عرف جامعه عین شرع هست.

اما گاهی در بعضی نقاط این دو مسیر از هم جدا میشوند (که طبیعی هم هست) در اون جاهاست که وظیفه ی شرع گراها سنگین میشه و باید فرمون رو به سمت مسیر شرع بپیچونن.
این در حالیه که «عرف جامعه» چیزی خلاف شرع هست در این حالت! و کسی که میخواد از مسیر شرع بره انگشت نما شده و انواع سیئات اخلاقی از طرف «عرف» جامعه بهش نسبت داده میشه. تصور کنید در جامعه ای که همه با دست راه میرن شما تصمیم بگیرید با پا راه برید ، طبیعیه که مضحکه ی خاص و عام میشید و به شما خواهند گفت که دیوانه شده اید:

چون شيفته گشت قيس را كار ................ در چنبر عشق شد گرفتار
يكبار دلش ز پا در افتاد ................... هم خيك دريد هم خر افتاد
آنان كه نيوفتاده بودند ..................... مجنون لقبش نهاده بودند
نظامی گنجوی

پ.ن : "قیس عامری" ملقب به مجنون

در پست بعد با مثال بیشتر توضیح میدم. همچنین ابعاد استراتژیک سکولاریسم در حکومتها و بحث چه باید کرد و....
۴:۰۶, ۱۷/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/دی/۹۲ ۴:۰۷ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #3

برای روشنتر شدن بحث مثالی میزنم. پوشیدن لباس مشکی در دهه ی اول محرم هم عرف جامعه هست و هم شرع. اما کسی که هم محرم و هم صفر رو کامل لباس مشکی میپوشه تا حدودی خلاف عرف داره حرکت میکنه.

شرع میگه زمانی که نیاز جنسی احساس کردی برای حفظ ایمان و دوری از گناه باید ازدواج کنی در هر سنی. عرف جامعه چی میگه؟ اگر دختری زیر بیست سال ازدواج کنه میگن چه خبره این که بچه س ، آیا چه مشکلی داشت این دختره که خانواده ش میخواستن زود ردش کنن!! هرچی که میشنوید خدا روزی رسانه و... گوش ندید چون عرف جامعه میگه اگه خونه و ماشین و بهترین پس انداز و... نداشته باشی ول معطلی و اصلا نباید به فکر ازدواج باشی.... و از اینجور حرفهایی که مطمئنا شما هم گوشتون پره ازش.

قبل از خوندن ادامه ی مطلب، این پست رو بخونید:
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-30...#pid241716
۱۹:۴۴, ۱۷/دی/۹۲
شماره ارسال: #4

اگر عرف جامعه پوشیدن لباس مشکی در عاشورا بود و شما هم پوشیدی هم طبق عرف جلو رفتی و هم طبق شرع ، میشه گفت هنری نکردی! همانطور که زمانهای قدیم رسم بوده که لاتها و عرق خور های هر محل در ماه محرم و تاسوعا و عاشورا حرمت نگه میداشتند و مشروب استفاده نمیکردن. اونها هم سبق رسم زمان این کار رو میکردن و به زبان ساده اونها هم سکولار بودند....
جاهایی که عرف جامعه با شرع زاویه پیدا میکنه خودش نوعی امتحان هست برای غربال شدن و جدا شدن حق از باطل و سکولارها از دینمدارها!

جالب اینجاست که در شرع ، تا حدودی عرف رو هم در نظر میگیرن. ولی این به شرطیه که تعارضی با آیات و احادیث نداشته باشه. در واقع شرع به عرف جامعه احترام میذاره فقط کارش اینه که جلوی سنتهای غلطی که ممکنه عرف بشه رو بگیره.
از یکی از دوستان شنیدم که میگفت یه روز به من گفتن بیا صف اول نماز این دوستمون گفته مردم درباره اینایی که صف اول می ایستن خیلی بد میگن من نمیام صف اول. یه دوست دیگه ای به من میگفت ببین به نظر من نماز جماعت رو باید یه جای غریب بری تا هم ریا نشه و هم پشت سرت حرف در نیارن! طرف میخواد درباره امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حرف بزنه میترسه از اینکه بهش بگن حجتیه ای. حدیث داریم که موقع اذان با صدای بلند اذان بگین ولی چون مردم حرف در میارن برامون نمیکنیم و......
۲۳:۳۶, ۱۷/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/دی/۹۲ ۲۳:۴۱ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #5

واقعا با خودمون یه حسابی بکنیم ببینیم چند چندیم. در راه اجرای اوامر الهی چقدر حرف مردم و عرف جامعه برامون مهمه ، چقدر حاضریم به خاطر خدا از آبرویمان بگذریم؟

یه ضرب المثلی هست در زبان فارسی که من نمیدونم به چه نیتی گفته شده ولی چیزی که الان داریم میبینیم اینه که به نیت بدی داره استعمال میشه! :

خواهی نشوی رسوا ، همرنگ جماعت شو

یه لحظه خودتونو جای یاران حضرت نوح (علیه السلام) بگذارید زمانی که داشتن کشتی میساختن وسط بیایان! و کسی نبود که از کنارشون رد بشه و بهشون متلک نگه. آیا حضرت نوح همرنگ جماعت شد؟ حالا یه سوال مهمتر ، آیا حضرت نوح و یارانش رسوا شدند؟؟! کی گفته هر وقت همرنگ جماعت نشی رسوا میشی؟

بله ما در اسلام میگیم وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا باطل از اول رفتی بود.... و هرچیزی که از جنس باطل باشه رفتنیه و کسی که راه باطل در پیش گرفته میخواد همرنگ جماعت بشه میخواد نشه فرقی نداره.... هرکسیو تو گور خودش میذارن و اعمال خودشو باید جوابگو باشه....

پس این ضرب المثل در حال حاضر و به این معنی که الان داره استفاده میشه (مانند چند ضرب المثل دیگه که در همین تالار قبلا بررسی شده) یک انحراف هست.

شکستن بت های جامعه راه و روشی هست که متعلق به انبای الهی و بزرگان دین هست. اگر ما بر سبیل انبیاء هستیم پس ما هم مثل اونها باید تبر برداریم و بتهای باطلی که به اسم «عرف» در جامعه شکل گرفته رو با رفتارمون بشکنیم. از سرزنش هیچ سرزنش کننده ای هم نباید هراس داشته باشیم اگر ایمان داریم البته!

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم
سرزنش ها گر کَنَد خار مغیلان غم مخور
حافظ
۱۵:۲۰, ۱۸/دی/۹۲
شماره ارسال: #6

اگر ما سکولار هستیم یعنی حرف مردم و عرف غلط جامعه رو به دستور خدا ترجیح میدیم چطور میتونیم ادعای مومن بودن و مسلمان بودن بکنیم. با لبخند زدن به بتهای موجود در جامعه چطور میشه زمینه رو برای ظهور حضرت بقیة الله (عجل الله تعالی فرجه الشریف) آماده کرد؟!

معنی سکولار بودن رو هم که گفتم ، سکولار بودن عبارت است از عرف گرایی در مقابل شرع گرایی یا به زبان ساده تر ، انتخاب عرف جامعه در جایی که عرف و شرع در تضاد با یکدیگر و در مسیری متفاوت از یکدیگر هستند.
بعضی ها فکر میکنن سکولاریسم یک پدیده ی بسیار پیچیده و غول بی شاخ و دمی هست که تحققش خیلی وحشتناکه. نه اصلا اینطور نیست بلکه این مغالطه از اونجا نشات میگیره که سکولاریسم در بعد فردی و بعد حکومتی رو بعضی با هم خلط میکنند.
بله سکولاریسم در بعد سیاسی مرحله ای بعد از لائیسیته (جدایی دین از سیاست) هست و میشه گفت کشوری که صد در صد حکومت سکولار داشته باشه وجود نداره و نظم نوین صهیونیستها که حاکم کردن حکومت جهانی سکولار هست به لطف خدا هنوز تحقق نیافته ، ولی در بعد فردی ، سکولاریسم پدیده ای هست که به آرامی و به راحتی در رفتار انسان نفوذ میکنه.

یکی از روحانیون چندی پیش گفته بود که وقتی زندگی خودم رو نگاه میکنم میبینم اگه آدم بی دین هم بودم دقیقا همینکارها رو میکردم به جز نماز و روزه!
۱:۴۰, ۱۹/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/دی/۹۲ ۳:۵۹ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #7

در بعضی شبکه های ماهواره ای (مخصوصا در سلطنت طلب ها که به صراحت میگن سکولار هستن) هم اخیرا موجی راه افتاده برای پاک کردن و شستشوی مفهوم سکولاریسم در ذهن مخاطب. مثلا نشستها و برنامه هایی پخش میشه در راستای اینکه بگن سکولاریسم تعارض و مخالفتی با دیندار بودن و نماز خوندن و... نداره.

در پاسخ به این شبهه باید عرض کنم که سکولاریسم نمیگه شما حق نداری نماز بخونی و روزه بگیری ، فقط میگه این نماز و روزتو ببر توی خونه یا توی خلوت از صبح تا شب و از شب تا صبح نماز بخون کسی هم کاری به کارت نداره (اشاره ای به آزادی مدنظر در لیبرالیسم) همانطور که ممکنه همسایت شب تا صبح مشغول عرق خوردن باشه و کسی با اون هم حق نداره کاری داشته باشه....
۸:۵۵, ۱۹/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/دی/۹۲ ۱۰:۵۲ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #8

ولی یکی از تعاریف سکولاریسم حذف دین از تمامی شئونات اجتماعی هست. یعنی مثلا مسجد شما چون بلندگو داره و اذان میگه و برای نمازجمعه مثلا ترافیک ایجاد میکنه ، و از اون مهمتر مسجد یکی از نمادهای دین و ترویج دین هست باید حذف بشه از سطح شهر.

چنین اسلامی میشه یک پله بدتر از اسلام وهابیون عربستان. اسلامی بدون جهاد بدون شهادت بدون ترویج دین بدون نماز جماعت و...

دقت کنید که صهیونیسم جهانی با نماز و روزه و انرژی هسته ای و... کاری نداره. سندش عربستان سعودی! صبح تا شب نماز میخونن و مسجد میسازن ، ولی اونا اسلامی رو میپسندن که توی سیاست دخالت نکنه و مانع استعمار نشه. اگر شما هم چنین اسلامی رو بپذیرید بنده تعهد میدم که مانند زمان شاه (!) برامون نیروگاه هسته ای هم بسازن به بهترین کیفیت و تکنولوژی.

اگر قرار بود اسلام آمریکایی و جدا از سیاست رو بپذیریم که قبل از انقلاب هم بود! مردم قبل از انقلاب هم نماز میخوندن هم روزه میگرفتن.... پس اگر اسلام ناب رو در بعد سیاسی طلب کردیم در بعد فردی و اجتماعی هم از سکولاریسم باید دوری کنیم...
۱:۴۹, ۲۰/دی/۹۲
شماره ارسال: #9

بگذریم!

و اما سکولاریسم که منشاء غربی داره اصولا برای چی به وجود اومده؟

بحث از ریشه ی سکولاریسم بود. عرض کردم که سکولاریسم که به معنای حذف دین از تمامی شئونات اجتماعی هست از اروپای مسیحی اومده. در اروپا مسیحیت تحریف شده و کلیسای صلیبی به شدت در اذهان مردم و روشنفکران شکست خورد و نتوانست خود را با نیازهای جدید جامعه وفق دهد.
از این رو بود که روشنفکران و اندیشمندان غربی پس از وارد کردن انتقادهای فراوان (که انصافا به حق هم بود) مدلهایی رو برای اصلاح این تعارض بین عقل و دین ارائه دادند. از جمله پیشنهاداتی که ارائه کردند در درجه ی اول این بود که کانت (فیسلوف آلمانی) گفت که اصولا راه دین از راه علم و عقل جداست و اینها ربطی به هم ندارند ، دین به جای خود و علم هم به جای خود. در مراحل بعدی قدرت سیاسی کلیسا رو حذف کردند و گفتند کلیسا مقدس و به جای خود ولی سیاست رو باید سیاسیون درباره ش تصمیم بگیرن....
در مراحل بعد در همین راستا آرام آرام غرب به این نتیجه رسید که اصولا دین به درد نمیخورد و باید دور انداخته شود فلذا سکولاریسم شکل گرفت.
۲۳:۲۶, ۲۰/دی/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/دی/۹۲ ۲۳:۳۲ توسط Havbb 110.)
شماره ارسال: #10

با توجه به اینکه ایران غرب نیست ، الان قرون وسطی نیست ، حوزه علمیه و ولایت فقیه به هیچ عنوان جنایات کلیسا رو انجام ندادن و هیچ تعارضی با علم و عقل نداره اسلام ، و بالاخره با توجه به اینکه اسلام مسیحیت نیست آیا صحیحه که چنین مباحثی از جمله لائیسیته و سکولاریسم و امثال اینها در جامعه ی ما مطرح بشه؟! جواب به عهده ی خواننده...

بنابر این باز هم تکرار میکنم که خداوند در آیه 2 سوره عنکبوت میفرماید:
أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ

آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم رها مى‏شوند و مورد آزمايش قرار نمى‏گيرند

در همین رابطه تاپیکهای زیر رو هم مطالعه بفرمایید:

شکنجه های صلیبیون

مبارزه با سنت ها و عرف های غلط
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا