کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سرگرمی اسلامی در خانواده
۱۱:۲۳, ۲۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/بهمن/۹۲ ۱۱:۲۵ توسط joseffist.)
شماره ارسال: #1
آواتار
به نام الله

سلام به شما خواننده عزیز

اجازه میخوام خیلی سریع برم سر اصل مطلب .

تو جمعی بودم و چند تا جوان بودیم و در حال گفتگو که یکی از دوستان رفت و ورق آورد و پیشنهاد داد که شروع به بازی کنیم .

البته ایشان هم از افراد اهل نماز و روزه بودن اما یکی از بزرگترها تو جمع مخالفت کرد . و حتی سرگرمیهایی مثل شطرنج و تخته نرد

و مثل اینها رو هم بسیار تقبیح کرد !

دیگران گفتند : ما که قصد گناه نداریم و فقط سرگرمی برای جمع بودن دور هم و وقت گذرانی است !

اون بزرگتر فامیل بر مخالفت خودش اصرار میورزید Huh حالا سوالی که دیگران مطرح کردند این بود که :

شما که ادعای دین و مذهب داری , چه سرگرمی به جای اون سرگرمیهای غیر شرعی پیشنهاد میکنی ؟

سوال من از شما دوستان همینه :

شما که ادعای دین و مذهب داری , چه سرگرمی به جای اون سرگرمیهای غیر شرعی پیشنهاد میکنی ؟

[b] در ضمن دوستان من میدونم که خواندن قران و مفاتیح و شنیدن ذکر مصیبت و یا .... خوبه Wink اما واقعا برای یه جوان امروزی که اومده تو مهمانی تا کمی گپ بزنه و سرگرم باشه و از فشارهای درسی و اجتماعی امروزه , فراقتی حاصل کنه ,

شما چه سرگرمی بر اساس دین میتونین بهش پیشنهاد کنید ؟

ضمنا سرگرمیهایی مطرح بشه که مثلا در منزل و جلسات مهمانی بشه سراغش رفت و دیگه اینکه خواهشا پیشنهاد اسکی در سواحل بالی یا سفر به دور اروپا و غیره ......
رو ندید . خودم میدونم که در عصر شکوفایی اقتصادی , این تفریحات کاملا در دسترس همه هست DodgyDodgy

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۴۱, ۲۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/بهمن/۹۲ ۱۱:۴۲ توسط Ali#59.)
شماره ارسال: #2
آواتار
دارت خوبه!Smile
هم تمرکزتون رو افزایش میده،هم سالمه هم ... !Cool
تازه بستر کری خونی هم توش فراهمه عجیب... !
۱۱:۵۲, ۲۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #3
آواتار
سلام
پازل .جدول. جدول سودوکو..بازی فکری جدید اومده رانی پارک...
مار پله...منچ....Big Grin
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۱:۵۶, ۲۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/بهمن/۹۲ ۱۲:۰۵ توسط Mohammad Trust.)
شماره ارسال: #4
آواتار
والا چی بگم.

ورق یا هموون پاسور به این دلیل میگن بعضی ها حرامه که مثلا روش شرط بندی میکنن. همون طور که شطرنج و تخته نرد رو خیلی از مراجع میگن اگه شرط بندی نباشه مشکلی نداره ، به نظر من پاسور هم مشکلی نداره ، ولی خب چون توی عام مورد قبول نیست ، بهتره ادم بازی نکنه. با دوستام دو 3 باری من بازی کردم ، بدون شرط و هیچ چیزی که بخواد یه بازی رو حرام کنه. اتفاقا خیلی بازی فکری هست. کسی که ریاضیاتش خوبه ، واقعا اونجا بدردش میخوره.

[تصویر: game_fifa_2014_pro_evolution_soccer_2014_capa_560.jpg]

اینم خوبه Big Grin

یت الله العظمی سیستانی در این خصوص با اشاره به شرایط عرف در جامعه خاطرنشان کرده اند: اگر بازی با آن بدون برد و باخت مالی باشد ، در این صورت بازی با آن بدون برد و باخت مالی اشکال ندارد.

در این بین نظر آیت الله مکارم شیرازی نیز اینگونه اعلام شده است ؛ بازی با پاسور چنانچه در عرف محل از حالت قمار خارج شده باشد اشکالی ندارد .

نظر آیت الله جوادی آملی نیز در خصوص شرایط جایز بودن بازی پاسور شبیه به نظرات دیگر مراجع است ، به صورتی که ایشان عنوان کرده اند اگر چیزى در زمان گذشته ابزار قمار بود، ولى فعلاً ابزار قمار نیست، بازى با آن بدون برد ‏و باخت، جایز است.‏

ضمن آنکه ایشان در ادامه فرموده اند ؛اگر چیزى در یک منطقه، اصلاً ابزار قمار نیست؛ هرچند در بعضى منطقه‌ها ابزار قمار ‏است، بازى با آن بدون برد و باخت، در منطقه اول جایز است. ‏

بعضی مراجع تقلید هم میگن در هر صورتی حرامه. ولی فکر کنم به خاطر قدیمی تر بودنشون اینو میگن یا توی برخی مسائل ممکنه همون احکام قدیمی رو بدن. اسلام چیز قشنگی که داره اینه که میگه مطالعه کن ، فکر کن و بعد با توجه به دین تصمیم بگیر
۱۲:۰۹, ۲۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #5
آواتار
به نام الله

سلام

البته در مورد شطرنج گویا حرام نیست ولی پاسور که خیلی مورد نکوهشه . تا جاییکه یادمه در مورد تخت نرد و شطرنج و پاسور

نظر علما , بیشتر بر ترک اینکارهاست . شایدم اشتباه میکنم . کسی پرسیده و منبعی داره ؟

اما من میخوام دوستان لطف کنند و اسم بیارن که چه سرگرمی انجام بشه !

مثلا دارت اتفاقا بسیار عالیه ! من خودم خیلی اهل تیراندازی هستم اما در منزل مقدور نیست .
۱۲:۵۵, ۲۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/بهمن/۹۲ ۱:۵۲ توسط مرهم.)
شماره ارسال: #6
آواتار
دیگه کسی این بازی ها رو نمیکنه که.

والا فک و فامیلای ما که هر وقت جمع میشن از رنج سنی 25 تا 40 سال میشینن پشت سیستم یا فوتبال یا چندتا چیز دیگهConfused بازی میکنن
زیر 25 سال هم تماشا چیشونن.
موقع غذا هم به زور باید جمعیت رو متفرق کرد تا بیان سر سفره.
گاهی هم دیگه هیج جوره نمیشه از طرف ملکه منزل دستور صادر میشه به تمام زن های که هر کس پاشه دست شوهرش رو بگیره بیاره رو سفره بنشونه
یعنی در این حدConfused
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۰۷, ۲۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #7

پاسور اگه توش شرط بندی باشه غوغا میشه ، درحد زد و خوردBig GrinBig GrinBig Grin

دلیل روانشناسی هم داره ، مثلا داخل بازی حکم ، شانس و نحوه بازی بسیار مهمه
حالا اگه شرط بندی باشه ، دستت بد بیاد ، رفیقت گند بازی کنه ، اون 2تا هم برات مسخره بازی در بیارن که اخی پوله رو بردیم Big Grinو... مطمئن باشید یا دعواتون میشه یا اخرش از کسایی که باهاشون بازی کردید حتی خیلی کم نفرت پیدا میکنید

به نظر من الان بازی های کامپیوتری مثل فوتبال خیلی خوبهBig GrinBig Grin
دو تا سیستم داشته باشید که عالی میشه ، قشنگ بازی میکنید هرچی دلتون بخوادBig GrinBig GrinBig Grin

فقط یه نکته: جدی دوستانه بازی کنید و این کری لامصبو نخونید ، خیلی چیز بیخودیهWink
۲۰:۲۶, ۲۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #8
آواتار
اینم دوتا بازی سازنده و ارزنده برای نسل جوان :گل یا پوچ و اسم فامیلBig GrinBig GrinBig Grin
البته میتونید در صورت وجود امکانات تو کامپیوتر فیفا بازی کنیدWink
جدای از شوخی آدم باید بسنجه که آیا سرگرمی که با دوستان انجام میدیم می ارزه یانه؟ می ارزه که خلاف دین عمل کنیم یا نه؟سرگرمی با بروبچ به چه قیمتی؟ یه بنده خدایی میگفت آدم خودش باید عاقل باشهDodgy
۲۰:۳۰, ۲۸/بهمن/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۸/بهمن/۹۲ ۲۰:۳۰ توسط revenger.)
شماره ارسال: #9

دوست عزیز بارها در این تالار اعلام کردم یه بار دیگه روش ، حدیث های زیادی داریم درباره لذت های حلال دنیایی که برای نشاط انسان لازمه و از مواردی که به طور خاص تاکید شده هم نشینی با دوستان و فامیل هستشWink
۲۰:۳۷, ۲۸/بهمن/۹۲
شماره ارسال: #10
آواتار
نون بیار کباب ببر هم خوبه ها!Wink
مخصوصا مدل شیرازیش که اصن یه وعضیه واسه خودشAngel
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند: