کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

نظرسنجی: چقدر به حلال یا حرام بودن سرگرمی که دارید اهمیت میدید؟
خیلی
اندک
اصلا اهمیت نیمدم
 توجه: این نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می توانند گزینه منتخب شما را مشاهده کنند. [نمایش جزئیات آرا]

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 3 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه نوع سرگرمی و چه زمانی حلال است؟
۱۶:۵۶, ۲۱/دی/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/دی/۹۰ ۱۶:۵۹ توسط Detector.)
شماره ارسال: #1

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت همه دوستان
سوالی برام پیش اومده
امید وارم همه دوستان در این بحث شرکت کنن
حتما به عنوان یک جوان یا نوجوان سرگرمی خاصی دارید و بخشی از روز رو با اون سرگرمی سپری میکنید اما چه نوع سرگرمی حلاله؟
بحث من بیشتر روی دو نوع سرگرمی هست:
1. بازی های رایانه ای
2. کتاب های رمان

اول بازی ها
گیمخور های عزیز توی تالار کم نیستنWink
نمیگم بازی کردن سود نداره، چرا داره خیلی هم سود داره ولی الان بحثمون رو ضرر هایی باشه که ممکنه باعث شه بازی حرام تلقی شه.
کلا بازی های کامپیوتری چون همش پشت میزن و آدم ساکنه، چاق کنندس و باعث تنبلی میشه اما به نظر من چاقی دلیل قانع کننده ای برای حرام بودن بازی های کامپیوتری نیست (درست میگم؟) یعنی قابل جبرانه
بدتر از اون تاثیریه که رو اعصاب آدم میذاره، برخی سبک های بازی مخصوصا ترسناک و شوتینگ اگه به یه مرحله سخت برسی و نتونی رد کنی حسابی اعصابت خورد میشه و عصبانی، خود به خود هم این عصبانیت از دنیای مجازی کامپیوتر بیرون میاد و به دیگران انتقال داده میشه ولی باز هم این دلیل قانع کننده ای نیست! چون اگه هر کس بازی مخصوص به گروه سنی خودش رو اونم به اندازه بازی کنه همچین مشکلی پیش نماد
و دلایل دیگری که حتما خودتون میدونید و تجربه داشتید ولی بخش مبهم این بازی ها دوچیز هست:
1. زمانی که برای بازی کردن گذاشته میشه
2. پیام های نهفته در بازی

منظورم از زمان مثلا روزی 1ساعت یا 2ساعت نیست
منظورم به طورکلی زمانیه که شما بازی میکنی
یعنی وقتی که به قول معروف پای pc یا کنسول تلف میکنی
بعضی بازی ها واقعا اعتیاد آورن مثل دوتا و کانتر که گرافیک اصلا ندارن ولی به خاطر گیم پلی خاص و عالی و این که بازی دست جمعیه و یک جور رقابت بین شما و دوستانت ایجاد میشه؛ مثل گرداب شما رو به سمت خودش میکشونن
آیا این تلف شدن وقت و اعتیاد و وابستگی به بازی دلیلی بر حرام بودنش نیست؟
یا اگر بازی به چیز هایی مثل درس یا زندگی لطمه بزنن باز هم حرام نیست؟

پیام های نهفته در بازی هم که نسبتا چیز جدیدیه و تازه متوجهش شدیم
در یک بازی که دارای پیام های ضد دین یا اصلا ضد انسانیت هست، دلیل بر این میشه که اون بازی حرام باشه؟
مثال واضحش همین اساسینز یا بعضی بازی های واقعا محشیانه مثل شکارچی انسان (man hunter) یا بازی های دیگه که شما رو از اون زندگی روزمره خارج میکنن و فکرخیالتون رو مشغول میکنن
گاهی اوقات هم نه، اکثر اوقات اصلا نمیدونی اون پیام پنهانی که طی بازی به شما الغا میشه چیه و چه اثراتی رو به دنبال داره
پس از کجا بفهمیم چه بازی اشکال نداره و چه بازی اشکال داره؟
تکلیف چیه؟

رومان هم مثل بازی تاثیری که روی ذهن آدم میذاره و وقت و هزینه و ... که تلف میشه، اشکالی نداره؟
بعضی رومان ها یا بهتره بگم شاهکارها، واقعا ذهنیت آدم رو به جاده خاکی میکنشونن و به قولی سرکار میذارن مثل هری پاتر
خب این سبک داستان خودندنش اشکالی نداره یا آگاه بودن در این مورد کافیه یا باید کارخاصی انجام داد تا مشکلی برامون پیش نیاد؟

میتونیم روی سبک های بازی و رومان هم بحث کنیم که کدوم سبک و چرا حرامه و...
ممنون از وقتی که میگذازید
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۷:۵۰, ۲۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #2
آواتار
با بخشي از حرف هاتون موافق و با بخشي هم مخالفم...
مثلا با عنوان كردن كلمه به عنوان تلف كردن وقت در مورد كتاب،‌حتي همان رمانش هم مخالفم...
كتاب خواندن حتي كتابي كه چيزي به آدم آموزش نده( البته ضرر هم نرسونه )، همون نفس كتاب خوندن فوايد داره به عنوان مثال از آلزايمر جلوگيري مي كنه و تاثيراتي ديگه هم بر روي مغز داره كه به دليل كم بودن اطلاعاتم ترجيح مي دم زياد درباره اش صحبت نكنم
پس به نظرم بهتره به جاي وقت تلف كردن براي خوندن كتاب ،‌بگيم كه وقتي را صرف كتاب خوندن .
۱۸:۲۲, ۲۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #3
آواتار
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیزم
ببینید در مورد بازی باید خدتتون عرض کنم که به نوع بازی بستگی داره یعنی مهم ترین عامل تاثیر گذاری روی فرد توسط بازی اول نوع بازی هست که خودمون براحتی می تونیم اون رو تشخیص دهیم.
بازی های خوب داریم مثل علمی و سرگرم کننده بازی های خسپشن و اکشن داریم که ربر روحیه تاثیر بسیار بدی می گذارند و حتی بعضی از بازی ها باعث دیوانه شدن افراد میشوند.
بعضی بازی ها افراد را برای آینده آماده میی کنند(البته آینده این که خودشان میخواهند برای انسان ها بسازند).
بستگی به خود انسان دارکه لخواد به سمتی بره و چه مسیری رو انتخاب کنه.
اما درمورد کتاب باید عرض کنم که کتاب ها هم دقیقا همینطورهستند و حتی بعضی از کتاب ها از بازی بدترند و آدم با خواندن آن ها طرز فکر خود را بطور کامل تحت کنترل دیگران قرار میدهد و می توانند هر کاری که بخواهند با و انجام دهند.
پس بیایید هوشیار باشیم و در زندگیمان دقت کنیم و همه چیز را چشم بسته و سریع انتخاب نکنیم.

باتشکر
آیدین

۱۸:۵۳, ۲۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #4
آواتار
متآسفانه روز به روز به تعداد بازی های رایانه ای که از شخصیت های زن به صورت افراطی استفاده می کنند اضافه می شود. در ایران نیز نظارت زیادی روی فروش بازی انجام نمی شود و باید به فکر راه حلی بود.
۲۰:۳۶, ۲۱/دی/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/دی/۹۰ ۲۰:۳۹ توسط ezio252.)
شماره ارسال: #5
آواتار
خب حالا چی کنیم برو بازی های فکری مثل پورتال بازی کن که آموزنده باشه (شرط میبندم تا حالا اسمش نشنیدی) چون تصورشما از بازی فقط gta و assassins creed هست برادر گرامی بازی های شاد و خانوادگی هم زیاد داریم آیا شما میدونی پرفروش ترین کنسول wii هست؟ اکثر بازی های این کنسول خانوادگیه خواهشا اطلاعات غلط را رواج ندهید و دیدتان را گسترده تر کنید آقای عزیز فتوا هم نده من از دفتر مرجعم پرسیدم گفت انجام بازی های رایانه ای حرام نیست به نظر من انجام بازی خیلی بهتره چون الان هر پارکی یا کوهی که نری پر شده از افراد بی حجاب که ضررش خیلی خیلی بیشتر از بازیه انصافا اگه کنکور نبود میزان مطالعه در کشود ما به صفر میرسید چون کتب درسی برای ما جذابیت نداره هرچی هم مطالعه میکنیم از زور کنکوره
۲۰:۵۹, ۲۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #6

سلامی دوباره خدمت همه دوستان
نقل قول:
amin7
:
پس به نظرم بهتره به جاي وقت تلف كردن براي خوندن كتاب ،‌بگيم كه وقتي را صرف كتاب خوندن .
کلا میخوام تو این بحث بزنیم دک و پوز کتاب و بازی رو بیاریم پایین، یعنی هرکدوممون از دیدگاه خودمون مشکلات بازی ها و کتاب ها رو مطرح کنیم تا بتونیم راه پی گیریش هم مطرح کنیم
اگه جایی چیزی گفتیم منظور جنبه بد قضیس نه به طور کلی و همیشه

نقل قول:

آیدین
:
بعضی بازی ها افراد را برای آینده آماده میی کنند(البته آینده این که خودشان میخواهند برای انسان ها بسازند).

خب دقیقا این هم یکی از مشکلات بازی هاس، به قول معلم ما که میگفت: "الان با این بازی ها همه میدونن چه طوری کلاش و کلت دستشون بگیرن، درحالی که زمان ما هرکس دوتا تیر اول رو میزد، کتفش در میرفت."
خب این الان هم خوبه هم بد (دیگه لازم به توضیح نیست)

نقل قول: پس بیایید هوشیار باشیم و در زندگیمان دقت کنیم و همه چیز را چشم بسته و سریع انتخاب نکنیم.
باز یه بدبختی دیگه اینه که شما هرچقدر هم چشم و گوشت رو باز کنی باز هم نمیتونی بعضی چیز ها رو که ناخواسته بهتون القا کنه بفهمی
مگر زمانی که دفعه سوم یا چهارم که اون موقع دیگه کار از کار گذشته، شاید بتونه راه حلی برای چیزی که فهمیده پیدا کنه
اما اون کسی که سه چهار بار نمیخونه یا بازی نمیکنه باید چی کار کنه؟؟؟

نقل قول:
متآسفانه روز به روز به تعداد بازی های رایانه ای که از شخصیت های زن به صورت افراطی استفاده می کنند اضافه می شود. در ایران نیز نظارت زیادی روی فروش بازی انجام نمی شود و باید به فکر راه حلی بود.

هرچقدر هم روی فروش بازی نظارت باشه رو دانلودش نیست
الان مثلا بتلفیلد3 رو ممنوع کردن چقدر از ایرانی ها به دستشون نرسید؟
بخوایم بگیم باید فرهنگ سازی شه اونم که به درد ما نمیخوره
پس تنها راه اینه که دور هرچی بازی که حداقل شخصیت اصلیش زن بود رو یه خط قرمز بکشیم

چه طوره این جوری درباره بازی ها و کتاب ها تقسیم بندی کنیم که مثلا چه سبک بازی از چه شرکتی معمولا چه جوریه
مثلا
درکل فکر نکنم بازی های درایوینگ مشکلی داشته باشن
شوتینگ ها باید محدوده سنیشون رعایت شه
ولی ماجراجویی ها مخصوصا که الان همه شرکت ها افتادن به جون جادو و جادوگری، خیلی با احتیاط بازی شه

اما حرف کلی من اینه که چه جور بازی و چرا حرامه
لطفا دوستان اهل فن و مدیران هم در بحث شرکت کنن و یکم به بحث جهت بدن
۲۱:۱۷, ۲۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #7

اگر دوست دارید در مورد خوب یا بد بودن بازی کردن بحث کنید اشکالی ندارد ولی باور کنید باید در مورد حلال یا حرام بودن هر چیز( چه بازی چه هر چیز دیگه) یک مجتهد نظر بده..... ما که نمی تونیم همین جوری بازی کردن حلال یا حرام اعلام کنیم....
۲۲:۴۸, ۲۱/دی/۹۰
شماره ارسال: #8

منم همینو میگم
توی انجمن به این بزرگی مجتهدی نیست که به کار ما کمک کنه؟؟؟
من که نمیتونم برم تو مسجد به امام جماعت بگم آقا بازی حرومه یا حلاله
۰:۲۴, ۲۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #9
آواتار
(۲۱/دی/۹۰ ۲۲:۴۸)Detector نوشته است:  منم همینو میگم
توی انجمن به این بزرگی مجتهدی نیست که به کار ما کمک کنه؟؟؟
من که نمیتونم برم تو مسجد به امام جماعت بگم آقا بازی حرومه یا حلاله
اگر از مراجع تقلید سوالی دارید میتونید به سایتشون مراجعه کنید و سوالاتتون رو به طور آنلاین یا از طریق ایمیل یا ... بپرسید.
البته فکر نمی کنم هیچ کدام از مراجع همه بازی ها را حرام کرده باشند.

..........................................................

به نظرم بحث سر حلال و حرام بودن نیست.(چون اظهار نظر در این مورد در حرفه ما نیست)
بحث سر درست بودن یا غلط بودن این کاره.
بحث سر عقل (پیامبر ثانی) و طرز تفکر خودمونه.
(مثلا افتادن تو چاه حرام نیست ولی آیا آدم عاقل خودشو می ندازه تو چاه؟)

این پست رو دارین از جانب یه کسی که موهاش تو کار گیم سفید شده می خونین.من 10 ساله که بازی می کنم (حدود 4-5 ماهه که کنار گذاشتم)انواع و اقصام بازی ها (اعم از آنلاین و غیر آنلاین و ممنوع و غیره در موضوعات مختلف) رو انجام دادم.
چیزی که بعد از 10 سال بهش رسیدم اینه :

اتلاف عمر.
عقب موندن از خیلی کارا و اهداف زندگیم
اعصابم مدت کوتاهیه که آروم تر شده! (مطمئن نیستم تا آخر عمرم هم اثرات بعضی از بازیهایی که کردم و فیلمایی که دیدم از وجودم پاک بشه...)
چشمام هم کم کم داره ضعیف میشه...
کم حوصلگی برای انجام کارای دیگه (دوستان بیاین منطقی فکر کنیم. یه لحظه دست از تعصبمون بر داریم و به این موضوع فکر کنیم. خداییش الان چقدر حوصله خوندن کتاب داریم؟ چقدر حوصله خوندن قرآن داریم؟ چقدر ترجیح می دیم به جای هر کار مفید دیگه به بازیمون برسیم ؟ خداییش چند بار به خاطر بازی نمازمون قضا شده یا نمازمونو تند تند خوندیم که به بازیمون برسیم؟ چند بار معتاد به یه بازی شدیم طوری که همه کارای دیگه زندگیمون تحت الشعاع اون بازی قرار گرفته ؟ بچه ها بیایم منطقی فکر کنیم ... آیا بازی توی زندگی گیمرا فقط سرگرمیه ؟ اگه آره یعنی با روزی 2 ساعت بازی کردن سیر میشن و این مدل بازی کردن اگه وجود داشته باشه(!) به نظر من هیچ اشکالی نداره. ولی اگه روزی چند ساعتتونو میگیره باور کنید دیگه سرگرمی نیست... یه وسیله شده که داره ساعت زندگیتونو با یه سرعت باور نکردنی جلو می بره...)

من الان 22 سالمه و هنوز تو سطحی ترین مسائل دینم سوال دارم. سوالایی که باید تو سن 17-18 سالگی به ذهنم می رسید...

خدا به آدم عقل داده. کجا میخوایم ازش استفاده کنیم ؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۱:۵۱, ۲۲/دی/۹۰
شماره ارسال: #10

طرف دوست داره وقتش رو با بازي تلف كنه و با همين روال به درس خوندنش لطمه وارد شه.اين نه حرامه و به كس ديگري هم ربط نداره و فقط به خودش ربط داره.Angry
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]