کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 16 رای - 3.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آخرین اخبار بیداری جهانی (موج بیداری اسلامی)
۱۹:۵۷, ۳۱/اردیبهشت/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۱/اردیبهشت/۹۰ ۲۰:۰۹ توسط akhevi.)
شماره ارسال: #1
آواتار
خبرگزاري فارس: كارشناسان تظاهرات ده‌ها هزار نفري مادريد و ديگر شهرهاي اسپانيا را نشئت گرفته از موج بيداري منطقه خاورميانه ارزيابي مي‌كنند كه اكنون به قاره اروپا رسيده است.
به گزارش فارس، دهها هزار نفر، از شب گذشته در ميداني در مادريد، پايتخت اسپانيا تجمع كرده‌اند تا اعتراض خود را نسبت به سياست‌هاي اقتصادي دولت اين كشور اعلام كنند.

اين افراد از هفته گذشته، ميدان پوئرتو دل سول (دروازه خورشيد) در مركز مادريد را به اشغال خود درآورده‌اند تا خشم خود را نسبت به دولت و سياست‌هاي رياضتي آن نشان دهند.

شماري از معترضان، تظاهرات اسپانيا را با تظاهرات مردمي ضد رژيم مبارك ميدان التحرير قاهره مقايسه كرده‌اند كه منجر به سرنگوني حسني مبارك شد.

از سوي ديگر كارشناسان و آگاهان امر، تظاهرات گسترده مردم اسپانيا را عليه دولتمردان اين كشور، نشئت گرفته از موج بيداري ملت‌ها در منطقه خاورميانه عنوان و آن را با انقلاب مردم مصر كه منجر به سرنگوني رژيم حسني مبارك شد، قياس مي‌كنند.

برخي تظاهركنندگان نيز با الهام از تجمع مردمي مصر در روزهاي انقلاب اين كشور در ميدان التحرير قاهره، دست‌نوشته‌هايي داشتند كه روي آن نوشته شده بود "اينجا ميدان التحرير " است.

در همين ارتباط گروهي از معترضان، تظاهرات اسپانيا را با تظاهرات دموكراسي‌خواهان در ميدان التحرير قاهره مقايسه كرده‌اند به‌گونه‌اي كه مردم اسپانيا بي‌توجه به ممنوع بودن تجمع هاي اعتراضي در آستانه برگزاري انتخابات محلي، همچنان در صحنه تظاهرات حضور دارند.

تجمع گسترده مردم اسپانيا كه از سه‌شنبه هفته گذشته در ميدان "پوئرتو دل " شهر مادريد آغاز شده است، در اعتراض به سياست‌هاي اقتصادي دولت اين كشور همچنان ادامه دارد.

تجمع اعتراضي در حالي صورت مي‌گيرد كه كميسيون انتخاباتي اسپانيا به‌علت برگزاري انتخابات محلي روز يكشنبه، تحصن و تجمع را ممنوع كرده است.

به غير از مادريد، در ساير شهرهاي اسپانيا نيز تظاهراتي برگزار شده است. بر اساس آمار، 45 درصد جوانان اسپانيا بيكار هستند. اقتصاد اسپانيا با كسري بودجه شديد و بدهكاري هاي هنگفتي مواجه است.

تظاهركنندگان خواهان شغل، استانداردهاي بهتر زندگي، نظام عادلانه‌تر دموكراسي و اعمال تغييرات در برنامه‌هاي رياضت اقتصادي دولت سوسياليست اين كشور هستند.

ميزان بيكاري در اسپانيا 29.21 درصد است كه بالاترين نرخ در اتحاديه اروپاست. بيش از 4.9 ميليون نفر در اين كشور بيكار هستند. انتظار مي‌رود حزب سوسياليست در انتخابات محلي و منطقه اي روز يكشنبه، نتايج خوبي به‌دست نياورد.

نتايج برخي نظرسنجي‌ها حكايت از اين دارد كه هم اكنون موقعيت حزب سوسياليست در مقايسه با حزب مردم رقيب اصلي اين حزب، بين 15 تا 18 درصد كمتر است
عکس های مرتبط
http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=9002315498
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۹, ۹/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #2
آواتار
مردم فرانسه با الهام از جنبش 15 مه اسپانيا، در اعتراض به سياست‌هاي دولتي اين کشور در پاريس اقدام به برگزاري تظاهرات کرده‌اند.


خبرگزاري فرانسه به نقل از مقامات پليس اين کشور گزارش داد، هزاران تن از مردم پاريس روز يکشنبه (8 خرداد) در ميدان باستيل اين شهر گردهم آمدند و در اعتراض به افرايش نرخ بيکاري و فساد در فرانسه تظاهرات کردند.

اين تظاهرات با تاثيرپذيري از حرکت‌هاي اعتراضي جنبش 15 مه اسپانيا برگزار شد. اين در حالي است که اسپانيا دو هفته صحنه درگيري‌هاي خشونت‌بار بين مخالفان و نيروهاي امنيتي اين کشور است.

مخالفان دولت فرانسه با در دست داشتن پلاکاردهايي که بر روي آن‌ها نوشته شده بود "اکنون دموکراسي واقعي" و "پاريس بيدار شو" مقابل سالن اپرا (Opera House) در اطراف ميدان باستيل تجمع کردند.

بر پايه اين گزارش بر روي پلاکاردهاي ديگري نيز نوشته شده بود "مردم متحد هرگز مغلوب نمي‌شوند".

ميدان باستيل مکاني است که انقلاب تاريخي فرانسه از آن‌جا آغاز شد.

همچنين، ديگر شهرهاي فرانسه همچون تولوز و بايون نيز صحنه تظاهرات و تجمع مخالفان سياست‌هاي دولت سارکوزي بود.

فرانسه از يک سال گذشته تا کنون شاهد تظاهرات‌هاي اعتراض‌آميز مردمي و درگيري‌ها بين مخالفان دولت پاريس و نيروهاي امنيتي اين کشور بوده است.

آخرين تظاهرات در واکنش به ميزباني فرانسه در نشست اخير سران گروه هشت بود که در روزهاي 5 و 6 خرداد (26 و 27 مه) در پاريس برگزار شد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۰۱, ۹/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #3
آواتار
هزاران يوناني با تاثر از جنبش 15 مه اسپانيا، بار ديگر به خيابان‌هاي پايتخت آمده و در اعتراض به سياست‌هاي رياضتي دولت تظاهرات برگزار کرده‌اند.


خبرگزاري فرانسه به نقل از پليس يونان گزارش داد، بيش از 2000 نفر در پنجمين روز برگزاري اعتراضات ضد دولتي در ميدان سينتاگما شهر آتن، پايتخت اين کشور تجمع کردند.

اين در حالي بود که تظاهرات روز يکشنبه (8 خرداد) با استقبال از فراخواني که مخالفان از طريق شبکه‌هاي مختلف اجتماعي مجازي منتشر کردند، برگزار شد.

همچنين در اين فراخوان از مخالفان خواسته شد تا در اعتراضات خود بر تحقق "دموکراسي واقعي" تاکيد کنند.

تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهايي که بر روي آن‌ها نوشته شده بود "فقر بزرگ‌ترين سوءاستفاده است" در برابر ساختمان پارلمان يونان تجمع کردند.

يونان در حالي همچنان با مشکلات اقتصادي دست به گريبان است که سال گذشته براي مبارزه با بحران بدهي‌هاي خود، مبلغ 110 ميليارد يورو کمک مالي در غالب وام از اتحاديه اروپا و صندوق بين‌المللي پول دريافت کرد.

اگر چه اين کمک مالي توانست اقتصاد يونان را از ورشکستگي نجات دهد، با اين حال، دولت آتن موظف بود براي حفظ اقتصاد خود، بسته رياضتي سفت‌وسختي را به اجرا درآورد که اين بسته کاهش حقوق کارکنان دولت و کاهش پرداخت حقوق بازنشستگي، افزايش ماليات‌ها و بازنگري در نظام پرداخت بازنشستگي‌ها را شامل مي‌شد.

افزون بر آن، دولت يونان به دنبال دريافت کمک مالي ديگري است تا بار ديگر با بحران بدهي‌ها مواجه نشود.

يونان از سال گذشته تا کنون شاهد چندين صحنه درگيري‌ها بين نيروهاي پليس اين کشور و تظاهرکنندگان مخالف دولت بود که در اين زدوخوردها بسياري از افراد از هر دو طرف آسيب ديده و مجروح شدند.

با اين وجود، تظاهرات روز يکشنبه بزرگ‌ترين تجمعي بود که مخالفان از روز چهارشنبه (4 خرداد) در اعتراض به سياست‌هاي دولت برگزار کرده‌اند.

بر اساس نتايج نظرسنجي که به تازگي انجام شد، مردم يونان ديگر مطمئن نيستند که دولت آتن بتواند اين کشور را از بحران بدهي‌هاي خود نجات دهد.

http://www.presstv.ir/detail.fa/182359.html
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۰۳, ۹/خرداد/۹۰
شماره ارسال: #4
آواتار
تظاهرکنندگان اسپانيايي در اعتراض به رياضت اقتصادي دولت و نرخ بالاي بيکاري با وجود جو سنگين امنيتي همچنان در ميدان اصلي مادريد حضور دارند.


به گزارش خبرنگار پرس تي وي، روز يکشنبه (8 خرداد) هزاران معترض خشمگين از دو هفته پيش همچنان در ميدان پورتا دل يول مستقر هستند و قول داده‌اند به صورت شيفتي تا روز يکشنبه در آن­جا بمانند.

گروه معترض اصلي موسوم به «خشمگين‌ها» بار ديگر به ميدان اصلي مادريد آمده‌اند، اما هنوز نسبت به ادامه اين تظاهرات تا صبح روز بعد تصميم نگرفته‌اند.

در بارسلون، درگيري‌هاي تازه ميان معترضان و پليس همزمان با جشن گسترده پيروزي سه بر يک بارسلون بر يونايتد منچستر در ليگ قهرماني صورت گرفت.

روز جمعه نيز در درگيري‌هاي مشابهي در دومين شهر بزرگ اسپانيا، صدها معترض پس از اين که پليس به آن­ها دستور انتقال چادرهايشان از ميدان کاتالونيا را داد زخمي شدند.

جورج ناروجا، سخنگوي گروه "اکنون دموکراسي واقعي" تظاهرات در اسپانيا را با جنبش‌هاي ضددولتي در خاورميانه و شمال آفريقا مقايسه کرد و گفت که وجه مشترک هر دو شجاعت تظاهرکنندگان و عزمشان براي مبارزه با ديکتاتورها و سياستمداران فاسد است.

تظاهرات در اسپانيا ملهم از انقلابات اخير در تونس و مصر که به عنوان بخشي از بيداري اسلامي است و در سراسر خاورميانه و شمال آفريقا بروز کرده است.

از اواسط ماه مه اسپانيا هم­زمان با برخي از کشورهاي اروپايي ديگر، شاهد تظاهرات گسترده عليه سياست‌هاي رياضت اقتصادي دولتي بوده است.

تظاهرکنندگان با الهام از تظاهرات منطقه خاورميانه، نوعي جنبش ام - 15 (جنبش 15 مه) تشکيل داده‌اند و هزاران تن از مردم اين کشور در آستانه انتخابات محلي و منطقه‌اي روز يکشنبه به خيابان‌ها آمده‌اند.

خوزه لوييس رودريگز زاپاترو، نخست وزير اسپانيا و رهبر حزب حاکم سوسياليست در اين کشور خسارت‌هاي زيادي را در انتخابات اخير متحمل شد.

در انتخابات محلي اسپانيا، حزب سوسياليست، حزب حاکم، در برابر محافظه کاران شکست را پذيرفت. اين در حالي است که اين کشور هم اکنون با مشکلات اقتصادي دست و پنجه نرم مي‌کند.

در اين انتخابات حزب حاکم کمتر از 28 درصد آراء را به خود اختصاص داد و اين در حالي است که حزب محافظه کار، حزب مردم، بيش از 37 درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

در پي اعلام سياست‌هاي رياضت اقتصادي از سوي دولت زاپاترو از جمله کاهش حقوق کارگران به عنوان تلاشي براي مقابله با کسري بودجه 11 درصدي، اعتراض‌هاي مردمي در سراسر اسپانيا شکل گرفت.

اسپانيا با نرخ بيکاري 21.3 درصدي بالاترين رتبه را در ميان کشورهاي اروپايي داراست که از داشتن 4.9 ميليون بيکار رنج مي‌برد.

با وجود اين که اسپانيا تاکنون توانسته نياز به بسته پيشنهادي مالي اروپا را به تعويق بيندازد اما اقتصاددانان پيش­بيني مي‌کنند که چهارمين قدرت اقتصادي اتحاديه اروپا به طور اجتناب ناپذيري راه پرتغال، ايرلند و يونان را در پيش گيرد و مجبور به پذيرش اين بسته پيشنهادي مالي شود.
http://www.presstv.ir/detail.fa/182332.html
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۸:۳۱, ۵/تیر/۹۰
شماره ارسال: #5
آواتار
هر کس اخباری داشت بزاره سرچیدم کمبود همچین تایپیکی رو حس کردم
آغاز طولانی ترین راهپیمایی معترضان اسپانیایی
معترضان اسپانيايي در طولاني‌ترين راهپيمايي خود عليه بي‌كاري، كاهش هزينه‌هاي رفاهي و فساد از شهر بارسلون به سوي مادريد پايتخت اين كشور تظاهرات مي‌كنند.
به گزارش مشرق به نقل از پرس تي وي، اين معترضان كه شمار آنان تاكنون به 50 تن رسيده است، قصد دارند با هدف كسب حمايت به منظور برپايي تظاهرات 24 ژوئيه (2 مرداد) در شهر مادريد، در طول مسير در هر يك از شهرها به تلاش‌هاي اعتراض‌آميز خود ادامه دهند.

اسپانيا از پانزدهم مه تاكنون صحنه تظاهرات ضددولتي بوده است.

رافائل دلا روبيا، يكي از سازماندهندگان بين‌المللي جنبش جهان بدون جنگ كه از تظاهرات‌كنندگان است، گفت: "ابتدا به خيابان‌ها آمديم، سپس به ميادين و اكنون به بزرگراه مي‌آييم. "

وي تاكيد كرد: "پس از آن، اروپا را در مي نورديم. "

كشور اسپانيا در دو سال گذشته با ركود اقتصادي كه بخش اعظم آن از سقوط بازار داغ املاك ناشي شده، مواجهه بوده است و اكنون در تلاش است تا بهبود وضعيت اقتصادي بر اين بحران غلبه كند.

اين كشور با نرخ بي‌كاري 21 درصدي در سه ماه نخست سال جديد ميلادي (2011)، بالاترين رتبه بي‌كاري را در ميان كشورهاي جهان صنعتي داراست.

در حال حاضر، حدود 9 ميليون نفر از مشكل فقر در اين كشور رنج مي‌برند.

سازمان عفو بين‌الملل ماه گذشته ميلادي (مه) هشدار داد كه صدها هزار خانواده اسپانيايي در معرض خطر از دست دادن خانه‌هاي مسكوني خود قرار دارند.

انتظار مي‌رود، با اعلام بانك اسپانيا مبني بر روند كند نرخ بهبود وضعيت اقتصادي و بالاماندن نرخ بي‌كاري در آينده قابل پيش‌بيني، اعتراضات در اين كشور ادامه يابد.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۵۵, ۶/تیر/۹۰
شماره ارسال: #6
آواتار
موج بیداری به 50 شهر یونان رسیده است

لس آنجلس تایمز از اعتراضات مردم یونان به منزله بهار یونان (به تقلید از بهار عربی) یاد کرده و به نقل از یکی دیگر از معترضین می‌نویسد: ایجاد تغییر ساده نیست اما مدل فاسد کنونی دیگر به درد نمی‌خورد و باید از نو شروع کرد.
به گزارش جهان، روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: اعتراضات در یونان از ماه مه به بعد همچنان رو به گسترش بوده و اکنون به بیش از ۵۰ شهر در این کشور سرایت کرده است.

نویسنده لس آنجلس تایمز ضمن اشاره به این واقعیت که اعتراضات یونان ادامه انقلاب مصر و اعتراضات مردم اسپانیا است که سال‌ها سکوت پیشه کرده بودند، به نقل از یک جوان یونانی نوشته است که یونانی‌ها برای بازپس‌گیری میراث خود یعنی دموکراسی در میادین شهرهای مختلف این کشور جمع می‌شوند، چرا که دموکراسی ریشه در یونان باستان دارد اما رهبران یونان آن را از مردم خویش دریغ کرده‌اند. این جوان تاکید می‌کند که عمر این سیاستمداران دیگر به سر آمده است.

در شرایطی که دولت یونان خود را برای کاهش شدید بودجه و اتخاذ سیاست‌های انقباضی شدید آماده می‌کند، هر لحظه بر شدت اعتراضات مردمی افزوده شده و مردم یونان دیگر احزاب سیاسی، اتحادیه‌های صنفی و ... را کلافه کرده‌اند. یونان با یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی تاریخ خود مواجه است و این کشور، زیر بار قرض سنگینی است که باید آن را پرداخت کند.

اما مردم نظر دیگری دارند. آنان این قرض را قرض سیاستمداران فاسد خود می‌دانند و نه قرض مردم یونان، قرضی که پول آن صرف مطامع سیاستمداران شده و اکنون بار آن بر دوش توده‌های مردم است.
هر چند که در اسپانیا تنها یک ماه پس از آغاز اعتراضات، از شدت آن کاسته شده است اما در یونان اعتراضات همچنان به سرعت رو به گسترش است.

لس آنجلس تایمز از اعتراضات مردم یونان به منزله بهار یونان (به تقلید از بهار عربی) یاد کرده و به نقل از یکی دیگر از معترضین می‌نویسد: ایجاد تغییر ساده نیست اما مدل فاسد کنونی دیگر به درد نمی‌خورد و باید از نو شروع کرد.


به نظر می‌رسد که موج بیداری پس از درنوردیدن خاورمیانه و شمال آفریقا، اکنون در اروپا رخنه کرده و به مرور زمان بر دامنه آن افزوده می‌شود.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۵۳, ۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/تیر/۹۰ ۱۲:۰۹ توسط محمود.)
شماره ارسال: #7
آواتار
آشفتگي فرانسه از مخالفت چين و روسيه در وتوي قطعنامه تحريم سوريه

بعد از فشارهاي سياسي غرب به سوريه به بهانه ناآرامي در اين كشور، اين كشورها به فشارهاي اقتصادي عليه دمشق شدت دادند و در اين رابطه وزير امور خارجه فرانسه از مخالفت چين و روسيه در وتوي قطعنامه تحريم سوريه در شوراي امنيت به شدت ابراز نگراني كرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "آلن ژوپه " روز گذشته طي برنامه‌اي سياسي كه از شبكه "RTL " فرانسه پخش مي‌شد، اعلام كرد: «طغيان سركوب‌ها در سوريه در حال ايجاد شرايطي است كه امنيت منطقه را به خطر مي‌اندازد.»

وي افزود: «اين مايه تأسف است كه سركوب‌ها در سوريه همچنان ادامه داد چرا كه اين امر امنيت منطقه را به مخاطره مي‌اندازد.»

وزير امور خارجه فرانسه در ادامه گفت: «در حال حاضر بيش از 10 هزار نفر از سوريه به تركيه پناهنده شده‌اند و عواقب اين سركوب‌ها در لبنان و اسرائيل نيز مي‌تواند بسيار نگران‌كننده و خطرناك باشد.»

وي با اشاره به مخالفت چين و روسيه با صدور قطعنامه تحريم شوراي امنيت عليه "بشار اسد " رئيس‌جمهور سوريه تصريح كرد: «چين و روسيه اعلام كرده‌اند كه از حق وتوي خود براي جلوگيري از قطعنامه تحريم شوراي امنيت استفاده خواهند كرد و من از اين بايت بسيار متأسفم. ما در تلاش براي متقاعد كردن پكن و مسكو به ارائه بيانيه‌اي هستيم كه بشار اسد را ملزم به ازسرگيري روند اصلاحات كند.»

بعد از فشارهاي نظامي و امنيتي براي وادار كردن دولت بشار اسد به تسليم در برابر خواسته‌هاي غرب، تحريم اقتصادي سوريه از سوي اين كشورها وارد مرحله جديدي شد ولي اين تلاش‌ها تاكنون با مخالفت چين و روسيه ناكام مانده است و دمشق نيز با ايستادگي در برابر اين خواسته‌ها مقاومت كرده است.
دمشق بين درخواست‌هاي معترضين براي ايجاد اصلاحات و كساني كه در صدد كشاندن كشور به سمت آشوب و ناامني هستند تفاوت قائل است و بر ادامه اصلاحات براي تحقق معترضين تاكيد دارد و اميدوار است كه اين اصلاحات را به تدريج در كشور اجرا كند.

كشورهاي اروپايي و در رأس آن فرانسه، در صددند با فشار بيشتر به سوريه به بهانه ناآرامي در اين كشور، دمشق را به پذيرش خواسته‌هاي خود وادار كنند. فرانسه يكي از كشورهايي است كه بشدت در شوراي امنيت عليه سوريه فعال است و قصد دارد با جلب موافقت ديگر كشورهاي شوراي امنيت پيش‌نويس قطعنامه‌اي عليه سوريه را به تصويب برساند ولي چين و روسيه بشدت با اين اقدام مخالفند.

وزير امور خارجه فرانسه در عين حال گفت: «من به توان و قابليت كنوني رئيس‌جمهور سوريه براي تغيير موضع اعتماد چنداني ندارم چرا كه سركو‌ب‌ها در سوريه تاكنون بسيار خشن و وحشيانه بوده است. به عقيده من بشار اسد به آخر خط رسيده و راه برگشتي ندارد، البته اميدوارم كه اشتباه كرده باشم كه فكر مي‌كنم چنين چيزي بعيد است.»

مديران نهادها و سازمان‌هاي آكادميك فرانسوي فعال در سوريه اعلام كردند كه از سياست پاريس در قبال تحولات سوريه شكايت دارند.

روزنامه الاخبار با بيان اين خبر به نقل از اين مديران نوشت كه آنان قصد دارند در نامه‌اي به سران فرانسه، توصيه كنند كه اين نهادها در سوريه تعطيل شود.

بنا بر اين گزارش، اين اقدام به دليل اعتراض اين مديران به سياست دولت فرانسه در قبال اتفاقات سوريه است زيرا اين افراد معتقدند سياست فرانسه كار را براي آنان دشوار كرده است همچنانكه اين نهادها در ارتباط برقرار كردن با متخصصان سوري در حوزه‌هاي مختلف دچار مشكل شده‌اند.

به گزارش الاخبار، شماري از فرانسوي‌هاي فعال در موسسات و نهادهاي آكادميك فرانسوي در سوريه با مراجعه به سفارت كشور خود در دمشق، از سياست كشور خود مقابل سوريه انتقاد كرده‌اند.
مستشاران نظامي انگليس از پاكستان اخراج شدند

[تصویر: A0904377.jpg]
خبرگزاري فارس: مستشاران نظامي انگليس كه گفته مي‌شود براي آموزش نيروهاي مرزي پاكستان در اين كشور حضور داشتند، اخراج شدند.
به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگليسي ديلي تلگراف، به نظر مي‌رسد اخراج مستشاران نظامي انگليس كه از آگوست گذشته در پاكستان بودند و نيروهاي مرزي اين كشور را آموزش مي‌دادند به دليل وخامت روابط اسلام آباد-واشنگتن پس از مرگ اسامه بن لادن باشد.

اين تيم 18 نفره انگليسي قرار بود دستكم تا تابستان سال 2013 در پاكستان حضور داشته باشند.


بر اساس اين گزارش، از زمان مرگ بن لادن پاكستان بيش از دو سوم 135 نظاميان آمريكايي را كه به آموزش نيروهاي مرزي مي‌پرداختند، اخراج كرده است.

پاكستان در ابتدا دستور خروج نيروهاي آمريكا را پس از آن داد كه "ريموند ديويس " پيمانكار امنيتي سيا دو مرد را در لاهور در ماه ژانويه به ضرب گلوله از پاي در آورد. پس از آن نيز حمله منتهي به مرگ بن لادني نيز روابط آمريكا-پاكستان را وخيم‌تر كرد.

به نوشته ديلي تلگراف، با اينكه رابطه انگليس با پاكستان به بدي روابط با پاكستان نيست، اما اخراج تيم مستشاران انگليسي به عنوان پيامد غيرمستقيم تمايل اسلام آباد براي استقلال بيشتر تلقي مي‌شود.

يك سنخنگوي وزارت دفاع انگليس شب گذشت به ديلي تلگراف گفت: انگليس از دولت پاكستان انگليس خواسته است تا برخي از تيم‌هاي آموزشي خود را به دلايل امنيتي از پايگاه‌هاي موقتي خارج كند.
پترائوس جزئيات خروج آمريكا از افغانستان را تعيين مي‌كند

خبرگزاري فارس: مقامات آمريكايي از واگذاري تصميم‌گيري درباره جزئيات مربوط به خروج نظاميان آمريكايي از افغانستان به فرماندهان ارشد ارتش اين كشور از جمله "ديويد پترائوس " توسط رئيس‌جمهوري آمريكا خبر دادند.[تصویر: A0876702.jpg]
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، مقامات آمريكا اعلام كردند: هنگامي كه "باراك اوباما " رئيس‌جمهوري آمريكا وعده داد كه نيروهاي آمريكايي خروج از افغانستان را در ماه ژوئيه آغاز مي‌كنند، تصميم‌گيري در خصوص جزئيات اين عقب‌نشيني را به فرماندهان ارتش آمريكا واگذار كرد.

اين گزارش تأكيد كرد: دادن قدرت تصميم‌گيري در خصوص جزئيات خروج از افغانستان براي "ديويد پترائوس " فرمانده ارشد نيروهاي خارجي در افغانستان از اهميت بسيار زيادي برخوردار است چرا كه به اين وسيله وي مي‌تواند تصميم بگيرد كه در ماه ژوئيه چه تعداد نيرو از افغانستان خارج شوند.

بر اساس اين گزارش، اين اقدام اوباما به ارتش آمريكا اجازه مي‌دهد تا نيروهاي كافي را تا پايان فصل درگيري يعني تا پايان اكتبر يا نوامبر در افغانستان نگه دارند و تنها تعداد اندكي از نظاميان از افغانستان خارج شوند.

رئيس‌جمهوري آمريكا در سخنراني روز چهارشنبه گذشته خود اعلام كرد كه دستور داده است تا تعداد 10 هزار نفر از نظاميان آمريكايي تا پايان سال جاري ميلادي و 23 هزار نظامي ديگر نيز تا تابستان سال آينده ميلادي يعني تا ماه سپتامبر 2012 از افغانستان خارج شوند، اما اعلام نكرد كه در ماه آينده ميلادي كه طبق زمانبندي اعلام شده بايد عقب‌نشيني از افغانستان آغاز مي‌شد، چه تعداد نظامي از منطقه خارج خواهند شد.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۱۷, ۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/تیر/۹۰ ۱۳:۱۰ توسط خیبر110.)
شماره ارسال: #8
آواتار
دوست عزیز mmsmmsلطفا منابع اخبار خود را هم ذکر کنید .
دوستان به این تاپیک هم سر بزنند . بهتر بود اخبار بیداری جهانی در این تاپیک به صورت واحد باشد چون هم بازدید ها بیشتر میشد و هم جمع بندی و اخبار به صورت واحد جمع اوری میشد. موج بیداری در اروپا
البته اگر اسم تاپیک بالا به موج بیداری در جهان یا همان اخبار بیداری جهانی تغییر اسم بدهد بهتر است.و با این تاپیک ادغام شود.
یا حق
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۵۰, ۶/تیر/۹۰
شماره ارسال: #9
آواتار
(۶/تیر/۹۰ ۱۳:۲۹)mmsmms نوشته است:  
(۶/تیر/۹۰ ۱۳:۱۵)ANTI MASON نوشته است:  پیشنهاد دومم رو هم بررسی کن . بهتره که این تاپیک با تاپیک بیداری در اروپا ادغام بشه . (البته اسمش عوض بشه بهتره)این طوری بازدید ها هم بیشتر میشه و جمع بندی بهتر است
در ضمن من پست ها ی تو رو نخونده بودم و فکر کردم که منبع نذاشتی چون معمولا بقیه منبع رو اخر تاپیکشون ذکر میکنن و یک لینک هم به منبعشون میذارن.
لینک رو اصلاح کردم فکر کنم درست شده باشه. خودم هم موندم چرا لینک فی+لتر بود اخه من فی+لتر شکن ندارم که به سایت های فی+لتر برم.

در مورد پیشنهاد دوم چشم به مدیران میگم ادغام کنن
اما لینک هنوز مشکل داره
فعلا
ای بابا چرا لینک باید مشکل داشته باشه.من که گیج شدم.
دوست عزیز این مطلب رو توی تالار سرچ کنید تا به تاپیک مورد نظر بروید.
"موج بیداری منطقه به اروپا رسید"
http://forum.bidari-andishe.ir/thread-33...9%BE%D8%A7
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۳:۵۴, ۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/تیر/۹۰ ۱۴:۱۳ توسط محمود.)
شماره ارسال: #10
آواتار
تجمع ضد انقلاب در تل‌آویو و اعزام به امریکا با پول اسرائیل/ سفیر سوئیس پیشنهاد چانه‌زنی بزرگ خرازی را آورد

كنث وايزمن مسئول امور ايران در آيپك كه در سال 2005 به اتفاق استيو روزن يكي ديگر از اعضاي اين موسسه، ( و نيز لاري فرانكلين تحليلگر ايران در پنتاگون) در يك اقدام مشكوك از سوي دولت امریکا به اتهام جاسوسي (اتهام دقيق: تلاش غير قانوني براي جمع آوري و انتقال اطلاعات محرمانه به روزنامه نگاران و ديپلمات هاي اسرائيلي) تحت تعقيب قضایي قرار گرفت، در مصاحبه با سايت تهران بيوريو (وابسته به تلويزيون پي‌بي‌اس) سعي در توجيه و بعضا افشاي مشكوك اقدامات آيپك در تاثير گذاري منفي بر سياست خارجي دولت امریکا در قبال ايران داشته است.
[تصویر: 29806.jpg]
اين مصاحبه فارغ از صحت و سقم تمام یا بخشی از ادعاهای آن، نشان‌دهنده هزينه‌هایي است كه رژیم صهیونیستی بر سياست خارجي، اقتصاد و بخش نظامي امریکا تحميل كرده است.

همچنین علت اين تصميم امریکا (بازداشت وايزمن، روزن و فرانكلين) در آن دوره زماني كه آيپك تلاش زيادي مي كرد امریکا را وارد جنگ با ايران کند، قابل توجه است. البته وايزمن اين اتفاق را نتيجه درگيري اف بي آي، سيا و وزارت خارجه در مقابل پنتاگون و تلاش پنتاگون (فرانكلين) براي يارگيري از آيپك عليه گروه مقابل مي داند.

كنار هم گذاردن اين موضوع با اتفاق اخير در زمینه تحريم شركت اسرائيلي طرف معامله با ايران از سوي امریکا، در حالي كه دستور كار كنوني (علني) آيپك تشديد تحريم هاست، برخي مسائل پشت پرده و مقاومت هاي داخلي (از سوي گروه دوم) در امریکا در مقابل لابي اسرائيل را نشان مي دهد.

برخي نكات قابل توجه مصاحبه وی در ادامه آمده است:

- آيپك نقش زيادي در حمله نظامي به عراق نداشت اما حمله به ايران (كه وي آن را غير عاقلانه ترين اقدام مي خواند) مي توانست به گردن يهودي‌ها بيفتد.

- در داخل آيپك به‌شدت تلاش مي شد امریکا را وادار به اقدامات هر چه جدي تر عليه ايران کنند، (بدون آنكه بخواهند اين تلاش علني شود)

- يهوديان امریکا عمدتا چپ گرا هستند اما پول‌دارهاي يهودي، راست گرايند و با حزب ليكود همكاري مي كنند و تندروهاي اسرائيل را تشويق می‌کنند و همين گروه هستند كه به‌دليل تامين مالي، بيشترين تاثير را بر آيپك دارند. اسحاق رابين (از حزب كارگر) از آيپك خشمگين بود، بنابراین، با هماهنگي گروهي از يهوديان امریکا، يك جريان موازي با آيپك درست كرد.

- رمز قدرت آيپك، توان تامين مبارزات انتخاباتي امریکاست. (این بخش از اظهارات وایزمن، نكته مهم و تقريبا درستي است، اگرچه ابزارهای تثبیت قدرت در آیپک به همين موضوع محدود نمي شود. عوامل منافقين نيز از همين ابزار براي لابي در كنگره امریکا استفاده می‌کنند و بدليل شفاف بودن مسير كمك هاي مالي به انتخابات در امریکا، ردپاي عناصر منافقين در تامين مالي رقابت انتخاباتي برخي نمايندگان قابل شناسایي است)

- در دهه 90، امریکا بزرگ‌ترين شريك تجاري ايران بود و آلمان بعد از آن قرار داشت! اما در ديدار كهل صدراعظم وقت آلمان و كلينتون رئیس‌جمهور وقت امریکا تصميم گرفته شد ايران منزوي و تجارت با آن محدود شود. از اينجا به بعد آيپك فرصت ورود به ميدان را پيدا كرد و اولين كار آن ارائه قانون تحريم ايران و ليبي بود. اين طرح در آيپك فقط براي ايران طراحي شد اما بعدا در پروسه قانونگذاري، ليبي هم به آن اضافه شد.

- آيپك يك بخش مقننه دارد كه در آن دوره، براد گوردون -از ماموران سابق سيا در باره ايران- مسئول آن بود، بنابراین، سررشته كار دستش بود. وي مي دانست قبلا يك پيش نويس ضعيف قانون توسط فردي بنام داماتو كه فردي ضعيف النفس و بله قربان گوي راست گراها در نيويورك بود، ارائه شده است.

- نيل شر، مدير آيپك در جلسه اي به من گفت ما به‌دنبال تحريم ايران - بر اساس مدل تحريم اعراب (عليه اسرائيل) هستيم. چيزي كه اكنون از سوي سازمان تجارت جهاني ممنوع است. شر گفت چرا ما قانوني در اين مورد طراحي نكنيم؟ با كمك من و تعدادي از مسئولان دفاتر نمايندگان كنگره، قانون داماتو به جريان افتاد.

- آيپك هم‌زمان دولت كلينتون را متقاعد كرد که موافقت نامه كونكو را لغو كند و آقای اكبر هاشمي رفسنجاني (عين عبارت) را خشمگين كرد. هاشمی هنوز هم مي گويد اين اقدام، روابط را تخريب كرد و من هم اين حرف وي را قبول دارم.

- با پيروزي خاتمي، دولت كلينتون از آيپك فاصله گرفت. ما اعتقادي به نتيجه بخش بودن مذاكره با اصلاح طلب‌ها نداشتيم زيرا قدرت در اختيار كس ديگري بود. ما مخالف گرايش امریکا به سمت ايران بوديم، بنابراین، فشار ما متمركز بر حوزه اقتصادي شد و تلاش كرديم كاخ سفيد از طرح خط لوله باكو (جيهان) حمايت كند.

- آيپك روابط نزديك همكاري با شركت هاي نفتي (از طريق هراساندن آنها) دارد. آنها به آيپك كمك مالي مي كنند. (این بخش از اظهارات وایزمن به دعوت از مقام‌های شركت هاي نفتي به نشست سالانه آيپك براي نشان دادن قدرت خود و متقاعد كردن آنها به همكاري، از جمله دعوت از مقام‌های كونوكو اشاره دارد، وي به سخت بودن متقاعد كردن شركت هاي نفتي و سخنراني هاي بي شمارش در نشست هاي نفتي اشاره مي كند.

- من مسئول ارتباط با يهوديان ايراني مقيم امریکا شدم. ما فكر مي كرديم آنها با ما همراه هستند.

- حتي بندر بن سلطان و عادل الجبير (سفير فعلي عربستان در امریکا) از تلاش آيپك براي ايجاد خط لوله باكو جيهان و انزواي ايران استقبال كردند. بن سلطان براي ما پيام مي داد و من هر سال چند بار با الجبير ديدار مي كردم. وي عادت داشت به جوك بگويد اگر بتوانيد نفت ايران را تحريم كنيد وي تمام مرسدس را براي ما مي خرد! زيرا عربستان مي توانست در آن زمان، قطع توليد ايران را جايگزين كند.

- بعد از جنگ عراق، همه افراد به‌دنبال حمله به ايران بودند. خيلي شلوغ مي كردند. خيلي ها در داخل آيپك براي تغيير رژيم در ايران بر اساس مدل عراق فشار مي آوردند، در آغاز با حمايت از مخالفان، گروه هاي اقليت و مجاهدين خلق. همه افراد پيش ما مي آمدند. سلطنت طلب ها، سوسياليست ها و كمونيست ها. همه. و همه خواستار حمايت آيپك از تغيير رژيم بودند.

- اسرائيل هم كه مي خواست امریکا را تحت فشار قرار دهد، بسياري از ايراني هاي تبعيدي را از اروپا براي سخنراني و لابي به امریکا مي فرستاد تا خود را رهبران ايران معرفي كنند. بارها وقتي من به اسرائيل مي رفتم، اوري لوبراني مرا پيش اينها مي برد كه در هتل هاي مختلف در سراسر تل آويو پراكنده بودند. روحيه تغيير رژيم خيلي قوي بود. نزد اسرائيلي ها، پنتاگون، نومحافظه كاران و غيره.

- اما آيپك و گروه‌هاي يهودي اگرچه خواستار تغيير رژيم بودند اما هرگز علنا لفظ تغيير رژيم را استفاده نمي كردند. يك گروه يهودي نبايد بگويد ما خواستار تغيير رژيم هستيم مي تواند بگويد ما خواستار مهار ايران هستيم. خيلي ديوانگي بود اگر مي گفتيم يهوديان امریکا مي خواهند دولت آينده ايران را تعيين كنند. آيا دولت بعدي اين‌طوري مي توانست مشروعيت يابد؟

- در همين زمان بود كه داستان فرانكلين (جاسوسي) اتفاق افتاد. فرانكلين به‌دنبال كسب حمايت آيپك و نومحافظه كاران در مقابل وزارت خارجه بر سر سياست هاي مربوط به ايران بود. البته مسئله (پرونده جاسوسي) بيشتر مربوط به عراق بود تا ايران. سيا و اف بي آي معتقد بودند آيپك و نومحافظه كاران مسئول حمله به عراق و افتضاح ناشي از آن هستند و بايد تاوان بدهند. يك پروژه بزرگ عليه آيپك و نومحافظه كاران كليد خورده بود. همه اعضاي دفتر داگلاس فيث مجبور شدند وكيل بگيرند. از آنها بازجویي شد، به‌ويژه كه بسياري با احمد چلبي تماس داشتند.

- چلبي از قبل با آيپك رابطه داشت. وي اواخر دهه 90 به آيپك آمد و در جلسه اي گفت اگر من رئيس جمهور عراق شوم اولين كارم اين خواهد بود كه اسرائيل را به‌رسميت بشناسم و من توي دلم گفت فردايش يك گلوله توي مغزت خواهد بود. اما تماس زيادي بين چلبي و يهوديان بود.

- اف بي آي به‌جاي تعقيب چلبي، فكر كرد به‌دنبال كساني باشد كه براي حمله به عراق و پس از آن ايران توطئه مي كنند. آن زمان فرانكلين مسئول ايران در پنتاگون بود و فضاي پيروزي در عراق همه را به فكر حمله به ايران انداخته بود. (نه بخاطر دخالت ايران و كشتار امریکایي‌ها). فرانكلين در فضاي تنش بين سيا و پنتاگون متوجه شد پنتاگون تنها گروهي است كه خواستار حمله به ايران است. پنتاگون فكر مي كرد اعضاي وزارت خارجه تنبل و به‌دنبال سازش با ايران هستند و بنا براین، به فكر تماس و جلب حمايت آيپك افتاد. نومحافظه كاران از كالين پاول -وزير خارجه- به همين خاطر به‌شدت متنفر بودند. كاخ سفيد هرگز نتوانست در مورد ايران به جمع‌بندي برسد، زيرا مناقشات زيادي بين دستگاه‌ها وجود داشت. قرار شد همه يك گزارش تهيه كنند اما چون اجماعي نبود، هرگز گزارشي تهيه نشد.

- در آن دوره ايران كاملا با امریکا همكاري مي كرد. اين بحث مطرح بود كه شايد بتوان روي اين موضوع (براي بهبود روابط) سرمايه گذاري كرد. در همين شرايط، ايران خطوط خام يك پيشنهاد را براي بهبود روابط – موسوم به چانه زني بزرگ- ارائه داد. پيشنهاد شامل تعليق غني سازي و تحول در سياست خاورميانه اي ايران در مقابل به‌رسميت شناختن و تضمين امنيتي امریکا بود. وصول پيشنهاد خرازي با ديدار دوم فرانكلين با من هم‌زمان شد. من مجبور شدم ملاقات با فرانكلين را كوتاه كنم زيرا سفير سوئيس، پيشنهاد صادق خرازي را آورده بود.

منظور از پیشنهاد صادق خرازی که وایزمن به آن اشاره کرده، همان نامه ننگین دولت خاتمی در سال 2003 است که نخستین بار رجانیوز آن را در داخل کشور افشا کرد. در این نامه، در ازای خارج کردن نام ایران از لیست کشورهای محور شرارت، تضمین تعطیلی کامل فعالیت‌های هسته‌ای و دست برداشتن از حمایت گروه‌های مقاومت مانند حزب‌الله و حماس مطرح شده بود.

- معتقدم ايران از آن زمان تا به‌حال كمتر نگران حمله مستقيم امریکا بوده تا سياست تهاجمي مبتني بر سرنگوني رژيم از طريق حمايت از گروه‌هاي مخالف و اقليت هاي قومي و امواج تبليغاتي در داخل ايران. بسياري در آيپك طرفدار تغيير رژيم بودند و پنتاگون هم همين را مي خواست. اقداماتي نظير تبليغات رسانه اي، تامين مالي گروه‌هاي خرابكار، بيرون آوردن مجاهدين از عراق و اجازه به بازگشت آنها به ايران براي اجراي ماموريت هاي امریکا.

بر اساس این گزارش، اظهارات وایزمن، طولاني و قابل توجه است و اينكه جريان اصلي رسانه اي امریکا به آن توجهي نكرده است و تنها يك سايت فرعي آن را منتشر ساخته، نشان از ناخرسندي احتمالي آيپك از بحث در اين باره دارد.

مصاحبه توسط رابرت دريفوس، خبرنگار چپ گراي مجله نيشن انجام شده كه ضد جنگ است اما مواضع وي در مورد ايران شبيه ساير چپ‌گراها طي دوره اخير به دو دليل تغيير كرده است: روي كار آمدن دموكرات‌ها (و شعارهاي ضد جنگ اوباما) و انتخابات سال 88 ايران.

در عین حال، تمركز بر رفتار و عملكرد يهوديان ايراني در امریکا كه بين اسرائيل و ايران، رسما و علنا جانب اسرائيل را مي گيرند، نیز مهم است و هر چه بتوان اين جامعه را با اين قبيل اقدامات افشا كرد باعث فشار بر آنها و حداقل محدود كردن همكاري آنها با آيپك خواهد شد.

تجمع گروه‌هاي مخالف ايران در هتل هایي در تل آويو، يا اعزام مخالفان ايراني از اروپا به امریکا با پول و طرح اسرائيل، نیز قابل توجه است.
اختصاصی رجانیوز/ افشای ناگفته‌هایی از سیاست‌های آیپک در قبال ایران

يكي از سران مخالفان سوريه اسرائيل را به رسميت شناخت

خبرگزاري فارس: يكي از سران جماعت ممنوع‌الفعاليت اخوان‌المسلمون سوريه در مصاحبه با كانال دو تلويزيون رژيم صهيونيستي موجوديت رژيم صهيونيستي را به رسميت شناخت.[تصویر: A1064518.jpg]
به گزارش فارس به نقل از روزنامه الانتقاد لبنان، «علي صدر الدين البيانوني» ناظر كل سابق جماعت ممنوع‌الفعاليت اخوان المسلمون سوريه، در گفت‌وگو با كانال دو تلويزيون رژيم صهيونيستي، موجوديت اين رژيم را به رسميت شناخت.

اما جماعت مذكور با انتشار بيانيه‌اي اين امر را از اساس تكذيب كرد و مدعي شد: نه البيانوني نه هيچ مسئول ديگري از جماعت به هيچ وجه با هيچ طرف اسرائيلي مصاحبه، ديدار يا گفت‌وگو نكرده است.

الانتقاد نوشت: اما كانال دو تلويزيون رژيم صهيونيستي تصاويري پخش كرد كه البيانوني در آن در پاسخ به سوال خبرنگار اسرائيلي كاملا واضح و روشن اعلام مي‌كند «اسرائيل موجوديت دارد ولي برخي قطعنامه‌هاي بين‌المللي وجود دارد كه از آن مي‌خواهد تا مرزهاي 1967 عقب‌نشيني كند. معتقديم اگر اين قطعنامه‌ها اجرايي شود، منطقه در صلح زندگي خواهد كرد».

الانتقاد تصريح كرد: اين سخنان اعتراف صريح يكي ديگر از سران مخالفان نظام سوريه است. پيش از او هم عبدالحليم خدام معاون حافظ اسد رئيس جمهوري سابق و معاون سابق بشار اسد رئيس جمهوري سوريه با كانال‌هاي اسرائيلي مصاحبه كرده بود.

به گزارش الانتقاد، اين اولين بار نيست كه البيانوني پيام‌هاي اطمينان‌بخش روشن براي اسرائيل ارسال مي‌كند و از قصد گروه خود براي به رسميت شناختن اسرائيل در قالب مرزهاي 1967 سخن مي‌گويد.

به نوشته الانتقاد، البيانوني در سال 2006 نيز اعلام كرده بود كه اگر جماعت اخوان المسلمون در سوريه به قدرت برسد با اسرائيل مذاكره خواهد كرد.
اصرار صالحی بر سر میز نشستن با سعودی‌ها با وجود ادامه اشغال بحرین

جریان انحرافی همینه
علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در در حاشيه كنفرانس بين‌المللي مبارزه جهاني عليه تروريسم هنگامی که با سؤال خبرنگار روزنامه امریکایی در مورد رابطه ایران و عربستان مواجه شد، اظهاراتی بیان کرد که به‌نظر مغایر سیاست کلی نظام در قبال رژیم سعودی در شرایط فعلی است.
به گزارش رجانيوز، خبرنگار وال‌استریت ژورنال با یادآوری اين كه مسائل مختلف و متشنجي ميان ايران و عربستان مطرح شده و لحن‌ها تند بوده است، پرسید آيا فكر مي‌كنيد كه تنش‌ها افزايش پيدا خواهد كرد؟، که صالحی گفت: ايران و عربستان به صورت دوجانبه هيچ‌گونه مشكل و مساله‌اي با هم ندارند. من به مقامات عربستان سعودي اعلام كرده‌ام كه با مقامات ايراني بر سر يك ميز بنشينند و تلاش كنند تا سوء‌تفاهم‌ها را برطرف كنند.

وی ادامه داد: ما اساسا مشكلات مشخصي با عربستان نداريم. فكر مي‌كنم تفاوت ديدگاه‌هاي ما در مورد مسائل به روابط دوجانبه‌مان هيچ ارتباطي ندارند؛ بنابراين مسائل و مشكلات به تحولات منطقه‌اي مربوط مي‌شود و اين كه ما ديدگاه‌هاي متفاوتي در رابطه با آن‌ها داريم.

صالحي افزود: معتقديم موقعيتي براي مقامات دو كشور به وجود خواهد آمد تا در كنار يكديگر بنشينند و فكر مي‌كنيم مي‌توانند اين سوءتفاهم‌ها را حل كنند.

اما اصرار وزیر خارجه بر نشستن سر یک میز با مقام‌های سعودی در حالی است که از آغاز اعتراض‌ها در بحرین (اسفند ماه 89)، عربستان نیروهای نظامی و امنیتی خود را برای حفظ رپیم آل‌خلیفه و سرکوب معترضان بحرینی به این کشور فرستاد و این نظامیان در سرکوب، کشتار و مجروح کردن تعداد زیادی از مردم حضور داشتند.

حضور نظامی عربستان در بحرین و سرکوب مردم، به‌عنوان یکی از نکات مورد اعتراض شدید مقام‌های رسمی کشورمان در طی ماه‌های اخیر بود. با این حال، حدود یک ماه قبل برخی اخبار در مورد احتمال سفر وزیر خارجه ایران به عربستان منتشر شد که با واکنش تند نمایندگان مجلس مواجه شد.

اگرچه صالحی این خبر را از اساس تکذیب کرد اما اخبار موثق حاکی از آن بود که چنین برنامه‌ای در دولت در حال بررسی بوده اما با رسانه‌ای شدن آن و واکنش‌های منفی قاطع، عملاً منتفی یا به تأخیر افتاده است. همچنین صالحی که ابتدا با صراحت این خبر را تکذیب و از منتشر کنندگان آن گلایه کرده بود، پس از آنکه با تذکر یم مقام ارشد دولتی مواجه شد، اظهارات خود را تعدیل کرد و گفت که دولت بر اساس برنامه خود در این زمینه عمل می‌کند.

با این حال، مشخص نیست چرا در حالی که امیر عبداللهیان مدیرکل خاورمیانه وزارت امور خارجه چندی قبل اعلام کرد که شرط هر گونه مذاکره با دولت عربستان، پایان اشغال نظامی بحرین است، وزیر خارجه در پاسخ به این خبرنگار امریکایی ساز دیگری را کوک کرده و در اجلاس مبارزه با تروریسم نیز هیچ اشاره‌ای به تروریسم آشکار دولتی عربستان نشد و حتی صالحی نیز در پاسخ به سؤالی که ارتباط مستقیم با موضوع داشت و می‌توانست موضع اصولی کشورمان در مخالفت با اشغال نظامی و سرکوب مردم بحرین را مجدداً اعلام کند، به‌نحو دیگری اظهارنظر کرد.

اگرچه تنش‌زدایی میان ایران و کشورهای همسایه بر خلاف سیاست‌های امریکا و رپیم صهیونیستی است اما مواجهه و اعلام موضع منطقی و اصولی ایران در ماجرای بحرین منافاتی با این مسئله ندارد و اتفاقاً بستر مناسبی برای تقویت جایگاه منطقه‌ای ایران در تحولات ناشی از بیداری اسلامی است.
معرفي منصفانه ايران ديدگاه ملت‌هاي جهان را متحول خواهد كرد

خبرگزاري فارس: نماينده پارلمان قرقيزستان گفت كه ايران با اتكا به اصول و ارزش‌هاي اسلامي توانسته است جامعه متمدن و پيشرفته‌اي را ايجاد نمايد كه معرفي منصفانه ايران منجر به تحول ديدگاه‌ ملت‌هاي جهان خواهد شد.
[تصویر: A0840339.jpg]
"اركن بيك عالم بيك اف " نماينده پارلمان و رئيس گروه دوستي پارلمان ايران و قرقيزستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در بيشكك، جمهوري اسلامي را از مهمترين كشورهاي منطقه خواند و دست‌آورد‌هاي ايران در عرصه‌هاي مختلف را شگفت آور دانست.

وي افزود: كشوري كه در طول 3 دهه پيوسته با فشار‌ها و تحريم‌ قدرت‌ها رو به رو بوده است، به بركت اعتماد به نفس و برخورداري از حمايت‌هاي بي‌دريغ مردم توانسته است در بيشتر زمينه‌ها به خودكفايي دست يابد كه اين خود يك تجربه منحصر به فرد است.

عالم بيك اف، ايران را از مهمترين كشور ‌هاي منطقه دانست و تصريح كرد: امروز نقش ايران در عرصه منطقه‌اي و جهاني بسيار موثر تر از گذشته شده است و توجه به عملكرد تهران در دوران استقلال كشورهاي آسياي مركزي و از جمله قرقيزستان نشان مي‌دهد كه تامين صلح، ثبات و توسعه منطقه‌اي از اهداف محوري تهران بوده است.

اين نماينده پارلمان قرقيزستان كه معاونت حزب سياسي "آته مكين " را نيز عهده‌دار است، نقش ايران براي كشورش پس از تحولات سياسي ماه آوريل سال 2010 را مهم ارزيابي كرد و گفت: ايران جز نخستين كشورهاي بود كه در پي اين تحولات به قرقيزستان دست دوستي و كمك دراز كرد و با اقدامات عملي خود نشان داد كه خواستار برقراري ثبات و امنيت در قرقيزستان است.

وي ضمن يادآوري شرايط نامناسب سياسي و امنيتي قرقيزستان در پي وقوع دومين انقلاب در بهار سال گذشته ميلادي در اين كشور، تصريح كرد: در حالي كه كشورهاي مختلف با توجه به مبهم بودن شرايط سياسي، اقتصادي و امنيتي اقدام به كاهش حضور مالي و اقتصادي خود در قرقيزستان مي‌كردند، ايران بود كه به ابتكار برگزاري نمايشگاه اختصاصي در بيشكك دست زد و به ساير كشورها اين پيام را داد كه اگر مي‌خواهيد به بازگشت ثبات و امنيت به قرقيزستان كمك كنيد، پس خود را نه در سخن بلكه در عمل در كنار اين مردم قرار دهيد و كمك‌هاي لازم را ارائه كنيد.

اين مقام قرقيزي با مطلوب دانستن روابط موجود سياسي، اقتصادي و فرهنگي كشورش با ايران، گفت: در حال حاضر بيش از 200 بازرگان ايراني در قرقيزستان فعال بوده و در سال گذشته چندين پروژه از سوي آنها به مرحله بهره‌برداري رسيده است كه لازم مي‌دانم از راه‌اندازي واحد توليد مواد غذايي ايران در كشور قرقيزستان تشكر و قدرداني نمايم.

عالم بيك اف ايران را كشور داراي ظرفيت‌ها و تجربيات عظيم در عرصه‌هاي اقتصادي، صنعتي، معادن، انرژي، كشاورزي، بهداشت، آموزش و پژوهش و ... دانست و تقويت همكاري‌هاي بيشكك با تهران را در راستاي رفع بخشي مهمي از مشكلات موجود در اين كشور ارزيابي كرد.

وي در ادامه با بيان اينكه مردم قرقيزستان تحت تاثير رسانه‌هاي وابسته به غرب نگاه متفاوتي به ايران دارند، افزود: رسانه‌هاي وابسته با پخش اخبار و اطلاعات غلط از ايران ديدگاه مردم و حتي نخبگان منطقه را تحت تاثير خود قرار داده و بايستي نهادهاي فعال 2 كشور براي مقابله با اين سياست غربي‌ها هرچه بيشتر روابط و سطح همكاري‌هاي خود را گسترش دهند.
فعاليت 18000 سايت عليه جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري فارس: مسئول حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس استان فارس گفت: با تلاش استكبار 18 هزار و 200 سايت در قالب جنگ نرم عليه جمهوري اسلامي ايران فعاليت مي‌كنند.[تصویر: A0727310.jpg]
به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، حيدر بهرامي صبح امروز در مراسم تشييع يكي از شهداي 15 ساله گمنام دفاع مقدس كه در آستانه هفتم تير ماه سالروز شهادت آيت‌الله بهشتي در مقابل اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس برگزار شد، اظهار داشت: براي مقابله با جنگ نرم نياز به جهاد اكبر و اصغر از طريق مسير راه شهدا و جانبازان داريم.
بهرامي خاطرنشان كرد: هشت سال دفاع مقدس داراي فرهنگ است كه بايد در فرهنگ عام نفوذ كند و در آن مخلوط شود.
وي با اشاره به اينكه فرهنگ دفاع مقدس مكتب امام راحل است، افزود: همان‌گونه كه اسلام با عاشورا قابل درك است، انقلاب اسلامي نيز با دفاع مقدس مفهوم و معنا پيدا مي‌كند.
مسئول حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس فارس اضافه كرد: انقلاب اسلامي از بدو پيروزي شاهد فراز و نشيب و توطئه‌هاي فراواني از سوي استكبار بوده است.
بهرامي تصريح كرد: توطئه‌هاي كردستان، كودتاي نوژه، ترور، كشتار، اشغال افغانستان و عراق براي جلوگيري از حضور انقلاب اسلامي در صحنه‌هاي سياسي و اجتماعي بين‌المللي بوده است.
وي در ادامه جنگ تحميلي را از ديگر توطئه‌هاي دشمنان برشمرد و گفت: با اعلام امام راحل مبني بر قيام عليه متجاوز بعثي، تمام آحاد جامعه از پير و جوان لباس قمر بني هاشم كه همان لباس رزم بود بر تن كرده و مدت هشت سال در برابر تجاوز استكبار ايستادگي و مقاومت كردند.
مسئول حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس خاطرنشان كرد: اخلاص، بصيرت، آگاهي و درك بالاي شهدا آنان را در جوار خداوند محشور كرده است.
بهرامي اظهار داشت: رمز و بقاي جمهوري اسلامي شهدا هستند چراكه با اخلاص در برابر ترفندهاي دشمنان انقلاب اسلامي مقاومت كرده و باعث پيروزي جمهوري اسلامي شده‌اند.
وي اضافه كرد: دست‌يابي ايران اسلامي به فناوري‌هاي هسته‌اي و علمي مديون خون شهدا و ايثارگري رزمندگان در دفاع مقدس است.
در پايان يكي از شهداي 15 ساله دفاع مقدس كه در 19 تيرماه سال 64 در مناطق عملياتي به شهادت رسيده بود پس از گذشت 26 سال، از مقابل اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس تشييع و به زادگاهش زرقان منتقل شد.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  آخرین اخبار از مسجد الاقصی مهدی 40 14,316 ۲۶/مرداد/۹۵ ۰:۵۶
آخرین ارسال: میثم2
  آخرین اخبار از سخنرانی و بازتاب سخنرانی های دکتر احمدی نژاد محمود 41 11,313 ۲۱/تیر/۹۲ ۱۳:۳۰
آخرین ارسال: soshiant
  آخرین اخبار از امام موسی صــــدر علائم ظهور 65 22,910 ۱۱/مهر/۹۱ ۱۳:۱۳
آخرین ارسال: عاشورايي

پرش در بین بخشها:


بالا