کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مینی تحلیل انیمیشن The Lego Movie
۱۱:۴۴, ۱۶/تیر/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۶/تیر/۹۳ ۱۲:۰۱ توسط Justice Bringer.)
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام،


[تصویر: The_Lego_Movie_poster.jpg]مقدمه

فیلم/انیمیشن The Logo Movie محصول کمپانی برادران [صهیونیست] وارنر در سال 2014 با فروشی بیش از 255 میلیون دلار تا به حال پر فروش ترین فیلم سال در Box Office (=گیشۀ) ایالات متحده بوده (هرچند در سطح جهان فروش قابل قبولی نداشته) و بدون شک از جذاب ترین انیمیشن های هالیوود هست و به احتمال زیاد از نامزدهای اسکار سال آینده.


کارگردان های این انیمیشن جنابان : Phil Lord و Christopher Miller هستند و خودشون هم فیلمنامه رو نوشتن و در امر داستان نویسی هم Dan Hageman و Kevin Hageman بهشون کمک کردن.

[همین 2 خط هم که دربارشون نوشتیم خیلی حال دادیم بهشون!][این بود مقدمۀ ما]


اما میریم تو شیکم فیلم ! Cool


خلاصۀ داستان فیلم


فرمانروا بیزینس سلاحی به اسم کِرَگِل رو از فردی به اسم ویتروویوس که ازش حفاظت می کرده می دزده
برای اینکه ازش استفاده کنه تا به دنیا پایان بده. اما ویتروویوس قبل ازینکه سلاح رو ببره یه پیشگویی رو بهش
میگه در مورد فردی خاص با توانایی های خاص که بر میخیزه و تیکۀ مقاومت رو پیدا میکنه و این سلاح رو از
کار میندازه. حالا 8 سال و نیم بعد ماجرای فردی رو می بینیم به اسم اِمِت بریکاوسکی که تیکۀ مقاومت رو
پیدا کرده ولی اصلا خاص نیست و توانایی خاصی نداره...مثل همیشه با طرح کردن مفروضات شروع می کنیم.1. لرد بیزینس / رییس بیزینس / اون بالایی (Lord Business / President Business / The Man Upstairs) = خدا


2. اِمت بریکاوسکی (Emmet Brickowski) = خدای پسر / منجی / لوسیفر

اِلمان هاابتدا اِلمان های شخصیت *فرمانروا/رییس/پروردگار بیزینس* رو بررسی می کنیم.1. The Man Upstairs (اون بالایی)


قوی ترین استدلالمون همین مورد هست. توی انمیشن از کاراکتر جناب Will Ferrell با عنوان The Man Upstairs (مرد طبقۀ بالا) یاد میشه. اما با یه سرچ ساده میتونید متوجه بشید که این اصطلاح تو فرهنگ غربی به خدا اشاره داره و در واقع معادل فارسیش عبارت *اون بالایی* میشه که ما ایرانی ها بعضی اوقات برای خدا استفاده می کنیم.


در این رابطه میتونید دیکشنریِ اوربان رو ملاحظه بفرمایید یا خودتون سرچ بفرمایید.2. God's Hand (دست خدا)


در صحنه ای که ویتروویوس و لوسی (=وایلد استایل) وارد ذهن اِمِت شدن و بحثشون به *اون بالایی* میرسه تصویری که اِمِت در ذهنش از اون بالایی = خدا داره، یک دست هست که داره اشاره می کنه ![تصویر: God_s_Hand_1.jpg]

لینک تصویربسیار جالب هست که در مسیحیت ما همچین تصویری رو از خدا داریم که دستش رو به سمت انسان دراز کرده !


[تصویر: God_s_Hand.jpg]3. Justice (عدالت)


تو فیلمای هالیوودی که بطور غیر مستقیم به خدا اشاره میشه، کاراکتر خدا رو فردی نشون میدن که به دنبال برقرار کردن عدالت هست.


لینک تصویر

لینک تصویر


تو این فیلم نویسنده ها بطور زیرکانه ای از استفادۀ کلمۀ Justice خودداری کردن ولی در عوض معنی اون رو استفاده کردن. در صحنه ای که پدر خانواده یا همون *اون بالایی = خدا* میاد و می بینه که پسرش تمام لگوها رو به هم ریخته، با چسب قطره ای میخواد تمام لگوها رو سر جاشون بچسبونه که این دیالوگ رو میگه:


[تصویر: Man_Upstairs_Lord_Business_Justice.jpg]

« اون وقت می تونم همه چی رو اونطور که باید باشن قرار بدم، برای همیشه »

[تصویر: Lord_Business_Justice.jpg]

«یه راهی برای نگهداشتن هر چیزی ، همونطور که قرار بوده باشن ... بصورت دائمی»یه سوال: تعریف عدالت چیه ؟

عدالت = هر چیز سر جای خودش


توی این دیالوگ عبارت کلیدی همون قسمتی هست که بولد کردم: The Way They Are Suppose To Be که به معنی *سر جای خودش* هست.

نکتۀ جالب اینه که این دیالوگ رو با کمی تغییر جناب *لرد/فرمانروا/پروردگار بیزینس* میفرمایند.

که در ادامۀ مطلب به تشابهات بین لرد بیزینس و اون بالایی که بسیار آشکار هستن طوری که انگار سازنده میخواد خیلی صریح و بی پرده به مخاطب القا کنه، خواهیم پرداخت.4. Owner (مالک)


توی فیلم *اون بالایی* و *پروردگار بیزینس* اشاره میکنن که این شهر لگوها و وسائل داخل اون متعلق به خودشون هست. که داره به این مسئله اشاره میکنه که مالک این دنیا همین شخصیت ها هستن و در واقع به خدا بودن این شخصیت ها اشاره میکنه.[تصویر: Man_Upstairs_Dad_s_Stuff.jpg]

«میدونم درکش سخته ولی اینا وسائل پدر هستن، باشه ؟»

[تصویر: Lord_Business_My_Stuff.jpg]

«مردم همه جا با وسائل من وَر میرن»5. End of the World (پایان دنیا ~ آخرالزمان)


تو فیلم اشاره میشه که لرد بیزینس میخواد با سلاحی به اسم Kragle دنیا رو به پایان برسونه. این مسئله هم تو فیلما و سریالای هالیوود به خدا نسبت داده میشه. مثلا تو فیلم Bruce Almighty (=بروس قادر متعال) این مورد قابل مشاهده هست و فیلمای دیگه که الان حضور ذهن ندارم.


[تصویر: Lord_Business_Ending_the_World_1.jpg]

«رییس بیزینس میخواد دنیا را تموم کنه؟ (آخرالزمان به پا کنه؟)»6. Instructions (دستور العمل ها / دین)

یه چیز دیگه ای که جالب هست، دستورات شخصیت Man Upstairs = اون بالایی = خدا هست که دور تا دور میزها چسبونده تا پسرش سراغ لگوها نره. این دستورالعمل ها همان دستورات الهی هستن و راه سعادت بشر هستن که بعنوان دین میشناسیمشون.


[تصویر: Instruction_Religion.jpg]

لینک تصویر

[تصویر: Man_Upstairs_Instructions.jpg]اما همین مورد رو ما برای لرد بیزینس داریم که به تمام شهروندان کتاب های دستورالعمل داده تا ازونا پیروی کنن و زمانیکه اِمت میخواد Piece of Resistance (=قطعۀ مقاومت) رو لمس کنه پاش رو روی کتاب دستورالعمل ها میذاره. در واقع در اینجا به صورت نمادین اشاره میشه که برای مقابله با خدا و مقاومت در برابر خدا باید دستورالعمل ها که همون دین هستن رو زیر پا بذارین.


[تصویر: Instruction_Religion_2.jpg]
7. God or Devil (خدا یا شیطان)


نکتۀ بسیار جالب تو این انیمیشن اینه که خدا رو بطور بسیار آشکاری بعنوان شیطان و شخصیت شرور و آنتاگونیست مطرح میکنه. کاراکتر *اون بالایی=خدا* توی داستان لگوها همون *پروردگار بیزینس* هست که اشاره میشه رییس تمام دنیا هستش.


[تصویر: Lord_Business_Devil_Appearances.jpg]


مورد جالب تر اسم سلاحی هست که با اون میخواد دنیا رو به پایان برسونه. اسم اون سلاح Kragle هست. این اسم فوراً ذهن آدم رو به سمت موجودی در اساطیر یونان می بره به اسم Kraken که تحت تسلط Hades (=هیدیس) God of Underworld (=خدای مردگان/خدای جهنم) هستش. از قضا در فرهنگ غرب شیطان فرمانروای جهنم هست! نکته ای که تو درک این مطلب میتونه کمکمون کنه استفاده از کلمۀ Release (=آزاد کردن / رها کردن) هست وقتی لرد بیزینس در آخر فیلم میخواد دنیا رو با سلاحی که داره به پایان برسونه. این کلمه معمولا برای Beasts (=حیوانات) استفاده میشه که این مسئله تئوری ما مبنی بر شباهت Kragle و Kraken رو تقویت میکنه. و نکتۀ دیگه اینه که این سلاح یعنی همون kragle از چندین و چند دست و پا تشکیل شده درست مثل Kraken ای که توی فیلم Pirates of the Caribbean Dead's Man Chest (دزدان دریایی کاراییب: صندوقچۀ مَرد مُرده) دیدیم یا تصویری که ازش تو فیلم Clash of Titans (نبرد تایتان ها) دیدیم.

به این ترتیب می بینیم که با بازی با چند اسم، خدا رو به جای شیطان جا میزنن !!!


[تصویر: Kragle_Kraken.jpg]

[تصویر: Kragle_Kraken_1.jpg]

[تصویر: Caribbean_Kraken.jpg]

[تصویر: COT_Kraken.jpg]اما این اولین بار نیست که این مسئله اتفاق میفته، که خدا رو بعنوان شیطان معرفی کنن. و این مورد رو تو فیلم The Imaginarium of Dr. Parnasus می تونید ببینید. تو اون فیلم البته آشکارا به اِلمان های خدایی در شخصیت منفی فیلم اشاره نمیشه. اما مخاطب آگاه با کمی دقت میتونه این مسئله رو متوجه بشه.


[تصویر: IOFP_God_as_Devil.jpg]

[تصویر: IOFP_God_as_Devil_1.jpg]اما در سکانس های پایانی فیلم هم چندین بار با اِلمان های تصویری روی ارتباط بین لرد بیزینس و اون بالایی تأکید میشه[تصویر: Man_Upstairs_Father_and_God_Son_Lord_Bus...vior_1.jpg]امیدوارم مباحثی که مطرح کردیم مفهوم بوده باشه.
×××××××××××××


خب حالا میریم سراغ شخصیت اِمِت


شخصیت اِمت بدون شک بیشترین شباهت رو به نئو توی فیلم ماتریکس داره ! فردی بعنوان *منجی* معرفی میشه و در پیشگویی به او اشاره شده اما هیچگونه توانایی خاصی نداره و گروه مقاومت باید اون رو آموزش بدن تا بتونه مأموریتش رو به پایان ببره.

اما بریم سراغ اِلمان ها:1. Lonely (تنها) و Freak (عجیب غریب)


اکثراً برای برانگیختن حس همدردی با قهرمان داستان این اِلمان درون شخصیتش قرار داده میشه و از قضا ما این اِلمان رو بیشتر تو قهرمان هایی می بینیم که اِلمان های شیطانی رو هم دارا هستن. مثل بتمن یا سوپرمن و ...

و این مسئلۀ تنهایی با اِلمان *عجیب غریب* بودن در واقع گره خورده ... یعنی این قهرمانای هالیوود موجودات نرمالی نیستن و این مسئله رو توی تاپیک *بازی تاج و تخت* توی ارسالی که مرتبط با *تیریون لنیستر* هست توضیح دادیم.

تو این فیلم این مسئله در رابطه با اِمِت صدق میکنه و بهش اشاره میشه.[تصویر: Emmet_No_Friend.jpg]

«اصلا میدونی چیه ؟ از همۀ دوستام بپرس ، اونا بهت میگن»

[تصویر: Emmet_Freak.jpg]

«من این یارو رو میشناسم ولی هیچی در موردش نمی دونم»

لینک تصویر2. Resurrection (احیای مجدد/مُردن و زنده شدن)


آیا ما نمیخوایم از خودمون این سوال رو بپرسیم که چرا این اِلمان توی خیلی از قهرمان های هالیوود وجود داره ؟!؟ و سازندگان هالیوودی هم به طرز بسیار جالبی از تکرار این اِلمان کلیشه ای نه می ترسند و نه دست بر میدارن !!! چندتا از قهرمان های فیلم ها رو همین الان یادتون میاد که در حین فیلم می میرن و زنده میشن ؟!؟ هری پاتر، نئو (ماتریکس) ، رنگو (استعاری) ، جک اسپَرو (دزدان کاراییب) ، بتمن (استعاری) ، جیمز باند (اسکای فال) و ...


[تصویر: Rango_To_The_Other_Side_From_Cemetery_.jpg]

[تصویر: Skyfall_007_Resurrection.jpg]

[تصویر: Caribbean_Resurrection.jpg]

لینک تصویر
تو نگاه اول و اگه بخوایم خیلی مثبت نگاه کنیم میگیم که این مسئله رو از اندیشۀ مسیحیت پیرامون حضرت عیسی مسیح وام گرفتن. اما وقتی اِلمان های دیگه رو هم بررسی می کنیم می بینیم که بطرز زیرکانه ای دارن از این اِلمان ها به نفع مسیح موعد خودشون (لوسیفر) سوء استفاده می کنن و در واقع دارن این اِلمان ها استحاله می کنن. بطوری که از این اِلمان ها هم برای مسیح و هم برای لوسیفر استفاده می کنن (مثل مرده کردن زنده ها ، مُردن و زنده شدن ، شفا دادن بیماری ها و پسرِ خدا بودن و ...). کما اینکه این مسئله رو ما تو اساطیر مصر باستان در مورد اوزایریس داریم.

و وقتی در واقعیت هم نگاه می کنیم می بینیم مسیحی رو که در انجیل خودشون (جریان شیطان) در طول تاریخ تحریف کردن در واقع همون هروس یا لوسیفر یا همان ابلیسِ ما مسلمونا هست. و می بینیم که از این طرف ماجرا رو هم سال هاست که جور کردن. از همین رو می بینم که عید کریسمس (تولد حضرت مسیح به باور مسیحیان و برخلاف انجیل) رو هم مسیحیان جشن میگیرن هم جادوگران با عنوان جشن یول (yule).

...

توی این انیمیشن هم شخصیت اِمِت بریکاوسکی ، در انتهای فیلم خودش رو قربانی میکنه و دوباره به زندگی برمیگرده.
همونطور که در بالا اشاره کردم این مسئله داره با استحالۀ مردن و زنده شدن مسیح (باور انجیل) در واقع خیلی زیرکانه و بطوری دو پهلو هم به اوزایریس/لوسیفر/... و هم به مسیح اشاره می کنه.

در واقع اگه تو 1 جمله بخوایم بگیم: شخصیت مسیح رو هم در هالیوود و هم در انجیل جوری استحاله کردن که اگر به اِلمان های شخصیتش چند نوع استنباط میشه ازش کرد. یعنی مثلا توی این داستان هم میتونیم بگیم داره به مسیح اشاره میکنه هم میتونیم بگیم داره به لوسیفر/اوزایریس اشاره میکنه.

برای مقایسه و درک بهتر این مطلب میتونید انیمیشن I Pet Goat II رو ملاحظه بفرمایید که در اونجا دقیقا به این مسئله (یکی شدن مسیح ، لوسیفر و اوزایریس) اشاره شده.


[تصویر: Matrix_Neo_I_See_Everything.jpg]

[تصویر: Emmet_I_Can_See_Everything.jpg]

[تصویر: Emmet_Resurrection_Back_from_the_Dead.jpg]

«از دنیای مردگان برگشتی!»


3. Son of God (پسرِ خدا)


اما این اِلمان هم مثل مورد قبلی توسط شیاطین و عُمالشون استحاله شده ! یعنی از طرفی توی فیلم ها فرشته ها رو فرزندان خدا معرفی می کنن و به همین طریق لوسیفر (در باور اون ها یک فرشته) رو هم فرزند خدا در نظر میگیرن که این هم روشی برای استحالۀ این مسئله هست که میخوان لوسیفر رو با مسیح یکی کنن طوری که دیگه قابل تمییز نباشن ! و از این مسئله سوء استفاده های شیطانی خودشون رو بکنن.

ولی نکته ای که خیلی خیلی جالبه اینه که سازندۀ این فیلم بطور بسیار فاش و آشکاری به این مسئله اشاره میکنه و در واقع اِمت و پسرِ شخصیت اون بالایی رو با یک اِلمان تصویری یکی میکنه.


[تصویر: Man_Upstairs_Father_and_God_Son_Lord_Bus...avior_.jpg]

[تصویر: SN_Lucifer_Jesus_Son.jpg]

دیالوگ لوسیفر (در کالبد سَم وینچستر) در سریال سوپرنچرال:

«پدر [=خدا] همه چی رو خلق کرد»فک میکنم مطالب تکمیل ـه ... اگه چیزی از قلم افتاده بود ، بعداً اضافه می کنم.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۳۸, ۱۶/تیر/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۷/تیر/۹۳ ۱:۵۹ توسط Justice Bringer.)
شماره ارسال: #2
آواتار
یه مسئله ای که یادم اومد الان ... این دیالوگ بود:


[تصویر: Lord_Business_Perfection.jpg]


«همۀ چیزی که من میخوام نهایتِ کمال ـه»


شاید بتونیم این دیالوگ رو هم در راستای مطالبی که در رابطه با *فرمانروا بیزینس* گفتیم تحلیل کنیم.


...


اما مورد دیگه اشاره به بهشت هستش:

سرزمینی توی دنیای لگو وجود داره به اسم Cloud Cuckooland (کلاد کوکولند) که در واقع به همون بهشت اشاره داره:
[تصویر: Cuckooland_Heaven.jpg]

[تصویر: Cuckooland_Heaven_2.jpg]

[تصویر: Cuckooland_Heaven_1.jpg]اما حقیقتش نمیدونم چطوری میشه این مسئله رو در راستای فرضیاتی که مطرح کردیم ، تحلیل کنیم !

شاید شما دوستان بتونید کمک کنید.


[تصویر: Rainbow_Bridge_heaven.jpg]
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۰:۱۶, ۳۰/تیر/۹۳
شماره ارسال: #3

خیلی جالب و با دقت مسائل رو در این انیمیشن جا دادم که بنظر من این اصلا برای بچه ها نیست چون موضوع بسیار فانتزی داره که یه چیزی در حد همون نجات دنیا توسط لوسیفر است که واقعا من درک نمی کنم که چگونه پدر و مادر ها اجازه میدن بچه هاشون چنین خرافاتی رو ببینند..... حیف زمانی که صرف دیدن این فیلم کردم....
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۰۶, ۳۱/تیر/۹۳
شماره ارسال: #4
آواتار
مشکل اصلی اینه که چرا این فیلم ها و انیمیشن ها و سریال ها از طریق شبکۀ خانگی و صدا و سیما در دسترس مردم قرار می گیرن !!!!!!!!!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۳:۴۵, ۳۱/تیر/۹۳
شماره ارسال: #5
آواتار
مگه دوبله شده؟
البته اگر هم نشده باشه؛ دوبله اش میکنن.
جدیدا هم که سه تا استودیو اومدن و هرکدوم دوبله خودشون رو ارائه میدن.
راستش بعضی وقتها یه سری مسائل تو انیمشین خیلی تابلوئه.
البته من این فیلم رو ندیدم و تا نبینم هم نقدتون رو نمیخونم ولی در کل با اینکه بعضی از انیمیشن ها خیلی به تحلیل نیاز نداره و ناجور بودنشون مشخصه؛ بازم میبینیم که دوبله اش موجوده.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  مینی تحلیل سریالِ بازی تاج و تخت Game of Thrones Justice Bringer 74 79,544 ۱۴/اردیبهشت/۹۵ ۱۳:۵۶
آخرین ارسال: Silence
  تحلیل انیمیشن ضد توحیدی "نیمه ابری ( Partly Cloudy )" mahdiar 12 14,736 ۹/فروردین/۹۴ ۰:۱۸
آخرین ارسال: del@
Video تحلیل انیمیشن I Pet Goat II captaincharisma 23 27,321 ۲۲/شهریور/۹۳ ۱۲:۴۷
آخرین ارسال: ELENOR
  هالیوود وشجاعتی بمعنای بی قیدی(تحلیل انیمیشن شجاع "Brave") میثاق 12 10,142 ۲۸/فروردین/۹۳ ۱۷:۳۲
آخرین ارسال: Bidel.s
  نقد و تحلیل انیمیشن گیسو کمند-Tangled melanie2222 64 40,682 ۲۰/فروردین/۹۳ ۱:۵۷
آخرین ارسال: neyestan23
  منجي با فرم پاندا - نقد و تحلیل انیمیشن "پاندای کنگ فو کار 1 و 2" shafagh_mah 44 31,601 ۱۰/تیر/۹۱ ۱۶:۱۹
آخرین ارسال: sinasafaee
  نقد و تحلیل انیمیشن ماجراهای تَن تَن-از قلم تا دوربین با یهود nooromahdi 8 6,872 ۲۸/اسفند/۹۰ ۱۸:۵۸
آخرین ارسال: FadayeVelayat

پرش در بین بخشها:


بالا