کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 9 رای - 4.22 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخگویی متاهلین تالار درباره ازدواج
۱۰:۰۹, ۲/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۹/آبان/۹۳ ۸:۰۵ توسط زینب خانوم.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله

با سلام خدمت همه عزیزان تالار بیداری اندیشه
بنده در این اینجا از همه متاهل ها و مجردهای تالار دعوت می کنم تا در این موضوع شرکت کرده و ان شاء الله با بحث ها و مشورت هایی که با هم خواهیم داشت، دیدمان را نسبت به ازدواج و زندگی متاهلی تغییر دهیم (البته به سمت بهتر شدن)

مباحث این بخش به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
سوالاتی که مجردین مطرح کرده و متاهلین بنا به مطالعات و البته تجریبات خود به پاسخگویی خواهند پرداخت.
و بیان راهکارهایی که متاهلین در زندگی خود استفاده کرده و در اختیار سایر متاهلین قرار خواهند داد.

البته دقت داشته باشیم که زندگی هر "زوج" خاص و منحصر به فرد می باشد و در واقع نمی توان یک نسخه کلی برای همه افراد پیچید.

با توجه به مطالب گفته شده، بحث را آغاز می کنیم و برای شروع آن، بنده یک سوال مطرح می کنم:
متاهلین گرامی تالار، هدف اصلی شما از ازدواج چه بوده و تا کنون چه مقدار به اهداف خود دست پیدا کرده اید؟

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
اضافه شده در تاریخ پنج مرداد ساعت 9:50 نوشته است:به علت منحرف شدن بحث اصلی در چند صفحه اول، برای ارسال سوالات لطفا این ارسال را مطالعه فرمائید

اضافه شده در تاریخ هفت مرداد ساعت 18:38 نوشته است:حالا بنده یک سوال از متاهلان عزیز می پرسم، لطفا تمامی مباحث پیرامون این سوال باشد
(تکرار می کنم، اگر می خواهید بحث نتیجه مطلوب دهد، حتما فعالا مباحث پیرامون این سوال باشد تا به سوال بعدی نیز برسیم)

متاهیل عزیز، ملاک های شما برای انتخاب همسر چه بوده و به چه مقدار از آنها رسیده اید؟
برای دنبال کردن این سوال از این آدرس شروع کنید

امضای mohamad
[تصویر: abbasalef.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۱۸, ۲/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/مرداد/۹۱ ۱۲:۳۰ توسط عدالت.)
شماره ارسال: #2
آواتار
به نام خدا
ازدواج سنت پیغمبر است و در اسلام و تمام ادیان به آن سفارش اکید شده است که علل آن هم توضیح واضحات است و مهمترین آن هم جلوگیری از فساد و جلوگیری از تولد کودکانی میباشد که سرپرست آنها مشخص نیست ولی متاسفانه در جامعه امروز به دلایلی که ذکر میکنم سن ازدواج به شدت بالا رفته و خیلی از جوانها یا رغبتی به ازدواج ندارند یا توانایی آن را ندارند یا ازدواجهای موجود هم خیلیشان به طلاق مستقیم و غیر مستقیم میانجامد و اما دلایل:
1- گرانی به خصوص مسکن و هزینه تامین مقدمات ازدواج مانند سالن و آرایشگاه و طلا و ..................
2- اصرار جوانان بر ادامه تحصیل
3- سست شدن اعتقادات بر اثر جنگ فرهنگی از طریق ماهواره و اینترنت و در نتیجه رواج خیانت و بد حجابی و بی غیرتی
4- دخالت افراطی خانواده ها در ازدواج جوانان به خصوص خانواده عروس و سختگیری بی دلیل بر روی مهریه
5- چشم و همچشمی و حسادت
6- قانع نبودن و حرص و ولع داشتن
7- رباخواری و دلال بازی برای کسب درآمد و درنتیجه وارد شدن پول حرام در زندگیها
8- ارتباط با جنس مخالف قبل از ازدواج و حتی استمرار آن بعد از ازدواج
9- کار کردن بیش از حد خانومها در بیرون از خانه و انجام ندادن وظایف یک مادر به صورت کامل
10- و به نظرم ممهمترین نکته بی دینی و لامذهبی یا مسلمان بودن ظاهری و اسمی و فقط پیروی از ظاهر دین و فکر نکردن به باطن دین در واقع منظورم مهریه و پدیده چند همسری میباشد که شرایط بسیاری دارد ولی یک عده متاسفانه به اشتباه از این دو پدیده حلال سوءبرداشت کرده و با گذاشتن کلاه شرعی میخواهند سواستفاده کنند خصوصا مهریه آن هم مهریه های خنده داری مثل تعداد سکه به سال تولد و وزن و به ارتفاع قله اورست و هزاران حرکت جاهلانه دیگر که واقعا انسانهای با سطح فکر پایین و بی ایمان یا ایمان سست این کارها را انجام میدهند البته وجود مهریه واجب است اما معقول آن و با توجه به وضع مالی مرد.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۲:۵۲, ۳/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #3
آواتار
من سوال دارم:
از وقتی ازدواج کردین چقدر سبک شدین؟
برای اینکه رشد کنین باهمدیگه از کجا شروع کردین؟(منظورم اینه این رشد خودبه خود بدست میاد یا میشینین همفکری میکنین که مثلا فلان کار خوبه فلان کار بد،وبرنامه ریزی میکنین؟)
درمورد بحث شیرین ازدواج:
اگه شما مثلا تو سن 27 سالگی ازدواج کردین ، و خدا زمانو برمیگردوند عقب ،دوست داشتین تو چه سنی ازدواج کنین؟
بنظر شما این رسم و رسومای مسخره ارزششو داره که ازدواج به تاخیر بیفته؟
.
.
ودعاهایی که قبل ازدواج درمورد ازدواجتون میکردین کدوما بودن؟وبه کدوم امام متوسل میشدین؟
۱۴:۰۲, ۳/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #4
آواتار
(۳/مرداد/۹۱ ۱۲:۵۲)taleb نوشته است:  از وقتی ازدواج کردین چقدر سبک شدین؟
بنده عقد کردم و هنوز ازدواج نکردم
دوره عقد مثل دوره آموزشی سربازی می مونه (سربازی رفته ها می دونن)
یک دوره کوتاه، پر از هیجان، سخت، طاقت فرسا، پر از بیم و امید
در کل یک جور خلصه و خلاء است.
در نتیجه به سوال اول نمی تونم پاسخ بدم

(۳/مرداد/۹۱ ۱۲:۵۲)taleb نوشته است:  برای اینکه رشد کنین باهمدیگه از کجا شروع کردین؟(منظورم اینه این رشد خودبه خود بدست میاد یا میشینین همفکری میکنین که مثلا فلان کار خوبه فلان کار بد،وبرنامه ریزی میکنین؟)
به هیچ عنوان به تنهایی و با تکیه به تجربیات گذشته نمی توان رشد کرد.
باید و باید مشورت با طرف مقابل را در سرلوحه کارها قرار داد
مهم ترین دستآورد "مشورت کردن" اعتماد است

(۳/مرداد/۹۱ ۱۲:۵۲)taleb نوشته است:  اگه شما مثلا تو سن 27 سالگی ازدواج کردین ، و خدا زمانو برمیگردوند عقب ،دوست داشتین تو چه سنی ازدواج کنید
شاید کمی اغراق باشه ولی به نظر من همیشه برای ازدواج دیر است ولی به شرطها

(۳/مرداد/۹۱ ۱۲:۵۲)taleb نوشته است:  بنظر شما این رسم و رسومای مسخره ارزششو داره که ازدواج به تاخیر بیفته؟
رسوم که جای خود داره، حتی برخی کارهای مهم هم نباید ازدواج را به تاخیر بندازه
به قول آقای قرائتی که می گفت: به بهانه دانشجو بودن و سربازی نرفتن و خانه نداشتن و ... ازدواج را به تاخیر نیندازید

(۳/مرداد/۹۱ ۱۲:۵۲)taleb نوشته است:  ودعاهایی که قبل ازدواج درمورد ازدواجتون میکردین کدوما بودن؟وبه کدوم امام متوسل میشدین؟
من دعای خاصی نکردم
یه روز با شنیدن یک آیه متحول شدم
و چند روز بعدش پا شدم رفتم مشهد، خیلی اتفاقی
و اونجا هم از امام رضا (علیه السلام) که قربانش برم خواستم خودشون هر جوری که صلاح می دونه کاره منو درست کنه
همین

دویست روز بعد وقتی دوباره رفتم مشهد، عقد کرده بودم.
عجب سرعت عملی داره امام رضا (علیه السلام) برای مجردها

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
۲۱:۲۹, ۳/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/مرداد/۹۱ ۲۱:۳۰ توسط revenger.)
شماره ارسال: #5

متاهلین گرامی ایا از شما عزیزان کسی بوده که خیلی تنبل و بی خاصیت و... باشه و بعد از ازدواجش مسئولیت پذیر و کاری و... بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

۲۱:۵۴, ۳/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۳/مرداد/۹۱ ۲۲:۱۴ توسط mohamad.)
شماره ارسال: #6
آواتار
(۳/مرداد/۹۱ ۱۶:۵۳)Havbb 110 نوشته است:  میگم آقا محمد شما به عنوان نمونه شرایطت رو وقتی که عقد کردی توضیح بده.
مثلا سن و سال ، وضعیت خدمت ، وضعیت شغلی ، نحوه ی انتخاب همسر و...
بعد بفرمایید که آیا در این مراحل اشتباهی هم مرتکب شدید؟ که الان بگید کاش اون کار نمیکردم یا ...

سلام
در چند ارسال اخیر متوجه شدم بیشترین دقدقه کسانی که هنوز ازدواج نکرده اند، مسائل اقتصادی است
البته برای بنده نیز این مسائل بسیار بسیار مهم بوده و است
ولی می خواهم بنا به سوال دوستمان، توضیحاتی را ارائه کنم.

من موقع ازدواج 27 سال داشتم
سربازی را یک سال قبلش تموم کرده بودم
دانشجو بودم و کاری هم نداشتم و البته هنوز حدود چهار ترم از درسم مونده بود

بنده تا اون سن و سال فرصت های زیادی را در زندگی از دست داده بودم و زندگیم دچار کُندی شده بود
یعنی همه چیز در زندگی من طولانی تر از حد معمول می شد
پس تصمیم گرفتم که سه کار بزرگ در زندگیم را بصورت موازی انجام بدم
تحصیل
ازدواج
کار

فعلا تا اینجا کافیست
تا نظر سایر دوستان را بشونیم

با تشکر
یا علی مدد
۲۲:۰۷, ۳/مرداد/۹۱ (آخرین ویرایش ارسال: ۴/مرداد/۹۱ ۱:۳۳ توسط MOHSEN-Z.)
شماره ارسال: #7
آواتار
(۳/مرداد/۹۱ ۲۱:۱۷)soshiant نوشته است:  بابا 2 تا مرغ و 2 کیلو گوشت میشه 70 هزار تومن اونوقت بگیم اسلام میگه زود ازدواج کن ؟!!!!!!!

بنده الان 25 سال دارم و با همین شرایطی که بالا گفتم .... آخه شدنیه برم زن بگیرم ؟؟؟؟
فردا که با خانمم برم بازار و عرضه نداشته باشم یه جفت کفش و یه چادر براش بگیرم هر چی دین و مذهبه یادم میره و به حقانیت حرفهای خدا شک میکنم ....

این آقایون پشت تریبون خوب حرف میزنن چون زمانی که خودشون دست خالی رفتن زن گرفتن یه جفت کفش معمولی 50 تومن نبود یا یه دکتر رفتن 100 تومن نمیشد .....

این خوبه !!! دکتر عباسی میگه باید یک جهادی صورت بگیره و سن ازدواج بیاد پایین 15 سال .....
جدا موندم میخواد معجزه کنه یا چیکار کنه خدا میدونه !!!!!

ما که ازدواج کردیم و شد دوست عزیز
خدا روشکر مشکلی هم نداشتیم
شما ازدواج کن مشکل اقتصادیت رو خدا تضمین کرده حلش کنه
یا علی
۲۲:۱۶, ۳/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #8
آواتار
(۳/مرداد/۹۱ ۲۲:۰۷)MOHSEN-Z نوشته است:  شما ازدواج کن مشکل اقتصادیت رو خدا تضمین کرده حلش کنه

سلام دوست عزیز
خدواند در کجا تضمین کرده؟
۲۲:۲۳, ۳/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #9
آواتار
(۳/مرداد/۹۱ ۲۲:۱۶)mohamad نوشته است:  
(۳/مرداد/۹۱ ۲۲:۰۷)MOHSEN-Z نوشته است:  شما ازدواج کن مشکل اقتصادیت رو خدا تضمین کرده حلش کنه

سلام دوست عزیز
خدواند در کجا تضمین کرده؟

وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ (النور 32)
مردان و زنان مجرد خود را همسر دهید، ... اگر فقیر و تنگدست باشند خداوند آنها را از فضل خود بی نیاز می کند. خداوند گشایشگر و آگاه است.» (32، نور)
۰:۳۳, ۴/مرداد/۹۱
شماره ارسال: #10
آواتار
سلام

دوست من مراسم عروسیش براش کار پیدا شد بطور خیلی اتفاقی اونم کار خیلی خوب و مناسب ، روزی همه دست خداست ...

اگر کسی در مورد ازدواج و گشایش روزی شک داره می تونه قبل از ازدواج فرمول هایی که برای گشایش روزی هست رو امتحان کنه ، مثلا سحر خیزی ، نماز شب ، صدقه ، استغفار ، قرض الحسنه و... اگه اعتمادش جلب شد ازدواج کنه!
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]