کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 2 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کورش بزرگ برای بعضی ها پیامبر است
۲۱:۴۸, ۲۴/آذر/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۱/بهمن/۹۳ ۱۷:۳۳ توسط سید ابراهیم.)
شماره ارسال: #1
آواتار
سلام دوستان میخوام به موضوعی رو بگم. بعضی از دوستام بر این عقیده هستند که کورش بزرگ توی دوران خودش(۵۵۹سال قبل از میلاد)
پیامبر بوده یعنی عقیده اشون اینه که کوروش مثل پیامبران بوده .دوستان میخواستم نظر شما رو بدونم.....در ضمن میگن ذوالغرنین همون کورش هست.....یکی دیگه از موضوعاتی که میگن اینه که اونا با استفاده از آتش به خدا میرسن (دین زرتشتی..یا زردشتی) ...البته من با کل مطابشون مخالفم ..میخواستم نظر شما رو بدونم...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۹:۰۳, ۱۹/بهمن/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/بهمن/۹۳ ۲۰:۰۶ توسط پارمیس.)
شماره ارسال: #21
آواتار
(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۸:۰۹)فاطمه خانم نوشته است:  افتخار آمیز بودن و مایع سرشکستگی بودن حکام هم به علت نبود شواهد معتبر تاریخی همیشه در هاله ای از ابهام بوده

شواهد تاریخی به اندازه ی که عاقل عبرت بگیره وجود داره.
شما مصر رو ببینید خب اونام میتونستن بگن شواهد تاریخی وجود نداره پس تاریخمون رو بندازیم دور.
ولی همونطور که می بینید هر روز راز و رمز جدیدی از اهرام مصر و فرعون ها و تاریخ اونا بر مردم آشکار میشه.
چرا این اتفاق میفته؟؟؟
چون اجازه ی پژوهش رو به تاریخدانان داخلی و خارجی دادن که بیان در مورد تاریخ کشورشون صحبت کنن تحقیق کنن...

(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۸:۰۹)فاطمه خانم نوشته است:  چراییش هم مشخص هست که هر کس خوبی های خودش رو مینوشته طبیعتا.

عجب استدلال قدرتمندی!!!!!!!!!!!!!!!!!با این حرف شما خیلی چیزا رو میشه برد زیر سوال.
بسیاری از منابع تاریخی که در مورد کشور ما وجود داره متعلق به تاریخ نویسان یونانی هست .یونان هم در اون زمان دشمن ما بوده پس دلیلی نداشتن که ذکر خوبی های ما رو بگن.اونچه که واقعیت داشته مینوشتن.

(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۸:۰۹)فاطمه خانم نوشته است:  اینکه حکام جزء تاریخ ما هستند که مشخصه اما افتخار نمیشه بهشون کرد Smile

ما بهشون افتخار میکنیم.

(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۸:۰۹)فاطمه خانم نوشته است:  مثلا همبشه برای من سواله که چرا در شاهنامه فردوسی از کورش و پادشاهان هخامنشی کلا یاد نشده. از فردوسی بزرگوار بعیده که بخواد اسطوره به این بزرگی و دادگری رو کلا ندید بگیره.
این حرف حرفی است که در سایت های خودفروخته و وطن فروش میگن که شک و شبهه ایجاد کنن!.چون منم بارها تا حالا این سوال عجیب رو شنیدم.این کلک افراد خودفروخته هست برای بدبین کردن مردم به تاریخ کشورشون.(شما رو نمیگم منظورم افرادی است که این حرفا رو بسط و گسترش میدن در جامعه)
لابد پس فردا هم میان میگن ثابت کنید اصلا شخصی به نام کوروش وجود داشته!!!!!!!!!!!
و اما جوابتون:
در شاهنامه خیلی از شخصیت ها که مدنظر فردوسی بودن به نام دیگری خطاب میشدن.(به شکل رمز داری مثل همون شیوه ای که گفتید در قرآن هست)
مثلا بعضی ها هستن که میگن اسکندر شاهنامه همون الکساندر مقدونی هست.دلیل هم میارن برا حرفاشون.
حالا بعضی هام میگم کوروش بزرگ در شاهنامه همون کیخسرو هست.با دلیل و مدرک هم میگن توضیحش بسیار مفصله.خودتون میتونید در اینترنت بخونید.بعضی هام میگن فریدون شاهنامه همون کوروش هست.
به طور کلی بازم چه در شاهنامه اومده باشه چه نیومده باشه از بزرگی این شخصیت تاریخی چیزی کم نمیکنه.
اصلا ممکنه فردوسی هم به عمد اسمی نبرده باشه یا به اسم دیگه ای کوروش رو در شاهنامه آورده باشه.
به هر حال ما از نیت آدم ها که خبر نداریم.

(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۸:۰۹)فاطمه خانم نوشته است:  پس کورش کجاست؟
در قلب ماHeart

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما در مورد مردوک.
ببینید در اون زمان برای خدای خودشون اسامی مختلفی داشتن مثلا ممکنه یکی یکتاپرست باشه ولی به جای استفاده از لفظ خداوند بگه اهورا مزدا یا هر اسم دیگه ای.یعنی همون خدا رو به این اسم خطاب کنه.پس این دلیل نمیشه که بگیم چون کوروش مردوک رو به عنوان خداوند خطاب میکرده پس یکتا پرست نیست.!!!!!!!!!!
شاید هم این کار کوروش که مردوک رو خدای خودش خطاب میکنه برای احترام به ادیان مختلف و مردم بابل بوده.(آخه مردوک خدای بابلیان بوده)
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۹:۵۴, ۱۹/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #22
آواتار
(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۴:۱۷)کوروش بزرگ نوشته است:  سلام.
آقای افشین بده که جوانان به کوروش و یا تاریخ کشورشون علاقه مند باشن؟؟؟
ببخشید مگه رفتن دنبال بی بند و باری که میگید جوونا چرا اینقدر به سمت کوروش رفتن؟؟؟؟
چون کوروش بزرگ همونطور که از اسمش هم مشخصه انسان بزرگی بوده مردم هم همیشه از انسانهای بزرگ خوششون میاد و میرن به سمتش.
[font=B Lotus][/font]
سلام
این خیلی عالیه که ما دنبال تاریخ کشور و امثال کورش باشیم که به شخصه به ایشون علاقمند هستم
اما افرادی که میبینم دنبال اسم کورش هستن باید بخاطر خوبی این شخص بزرگ باشه که اینقدر علاقه نشون میدن ولی راستش نمیتونم قانع بشم فقط به این خاطر هست!
چرا به سلمان فارسی علاقه نشون نمیدن؟آیا به این دلیل نیست که سلمان اسم اسلام روش بوده؟یعنی میخواید باور کنم همش بخاطر قدرت کورش بزرگه؟اگه اینطوره چرا به امام خمینی اینقدر علاقمند نیستن؟حتی گاهآ به این شخصیت بزرگ توهین هم میکنن!
دقت کنید منظور بنده این نیست که این افراد از اسلام بدشون میاد بلکه فقط از اسمش فراری هستن(البته ممکنه بعضی از اونها واقعآ از اسلام بیزار باشن)
همونایی که وقتی اسم شهید میاد زیاد روی خوش نشون نمیدن علاقمند کورش هستن.مگه امثال کورش کشته نشدن بخاطر این کشور؟اونا هم دقیقآ شهیدن.پس چرا اینهمه به اونها علاقه نشون میدن ولی از شهدا و اسامیشون گاهآ اینقدر بی تفاوتن؟(کلمه دیگری بکار نمیبرم)
اینا همش کار دشمن ماست بخاطر اینکه جوونا رو از اسم اسلام و روحانیت بیزار کنه.هیچکس مخالف زنده نگه داشتن تاریخ نیست.کورش مایه سربلندی این مرز و بوم هست و خواهد بود اما اینهمه رفتن بسمت کورش در حالیکه فقط دوستدار کورش هستن و در عمل مخالف توصیه هاش رو انجام میدن نشون میده دست دشمن تو کاره
شما گفتید مگه رفتن دنبال بی بندوباری ...
بله،اگه صرفآ دنبال اسم کورش باشن و بهانه ای باشه برای دوری از اسم اسلام،روحانیت و قرآن،مطمئن باشید دیر نیست روزی که به دنبال بی بندوباری هم برن
البته منظور بنده شما نیستید چون شما رو نمیشناسم.منظورم اونهایی هست که به چشم خودم دیدم
مصداق زیاده اما چون نمیخوام بحث به حاشیه بره ذکر نمیکنم
۲۰:۲۱, ۱۹/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #23
آواتار
نقل قول:اینا همش کار دشمن ماست بخاطر اینکه جوونا رو از اسم اسلام و روحانیت بیزار کن
کار دشمن نیستWink کار خودی هاست،نمونه اش گشت ارشاد،رفتارهای تندرو و خشن و افراطی علیه بدحجابی
تیغ زدن به شلوار لی پسرها! سوزوندن موهای جوونهای مردم!
دو قسمت کردن مردم به 1-حزب الله های بودن 2-حزب الله هایی نبودنSmile
اختلاسهای میلیاردی و کلی دلایل دیگه که میتونی پیدا کنی ببینی چرا مردم و جوونها از دین و اسلام فراری شدن
۲:۲۳, ۲۰/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #24
آواتار
آقای افشین اون دشمن که گفتید زمان جنگ هم وجود داشت بعدشم وجود داشت شاید خیلی بیشتر از الان ولی چرا اون موقع مثل الان نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یه ضرب المثلی هست که میگه" حرمت امامزاده دست متولیش هست."
۸:۰۵, ۲۰/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #25
آواتار
(۲۰/بهمن/۹۳ ۲:۲۳)کوروش بزرگ نوشته است:  آقای افشین اون دشمن که گفتید زمان جنگ هم وجود داشت بعدشم وجود داشت شاید خیلی بیشتر از الان ولی چرا اون موقع مثل الان نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یه ضرب المثلی هست که میگه" حرمت امامزاده دست متولیش هست."
قبلآ تاکتیک دشمن چیز دیگری بود و الان روشش فرق کرده همه میدونیم
خوبه خودتون هم به این نکته اشاره کردین.چی شده این چند سال کورش سر زبون اومده؟این سالهایی که تحریمها علیه کشورمون شروع شده و هجمه فرهنگی بیداد میکنه.میخوان از آب گل آلود ماهی بگیرن
شما که این ضرب المثل رو میگید،یعنی به حقانیت اسلام و روحانیت واقف نیستید؟مسلمه که چنین نیست
در ضمن این ضرب المثل برای اینجا کاربرد نداره.طبق گفته شما تمام کسانی که همراه معاویه و پیروانش بودن بعد از اطلاع از ناحق بودن حکومتش،باید اون رو از چشم اسلام میدیدن.این درسته؟!(البته منظور بنده این نیست که مسئولین ما نعوذ بالله مثل معاویه هستند،فقط دارم در مورد ضرب المثلتون میگم).اون زمان حق با امام علی بود ولی معاویه امیرالمومنین لقب داشت(به غلط).خود مردم باید میفهمیدن حق با کیه نه اینکه با دیدن رفتار معاویه از اسلام فراری بشن.امروزم همینطوره،به جای اینکه دنبال رهبرمون باشن اسلام رو با چندتا رفتار غلط یه سری روحانی نما میشناسن.بله،اینجاست که آدم باید به تاریخ نگاه کنه تا عبرت بگیره
اسلام رو باید از قرآن شناخت.خوبه رهبرمون به تازگی پیامی رو فرستادن واسه جوانان اروپا و امریکای شمالی.اصلا چه بسا عوامل داخلی کشور هم دستشون تو دست دشمن باشه،اون دنیا این جوابتون قانع کنندست که "حرمت امامزاده دست متولیشه"؟
با این حرفتون بیشتر بنظر میاد میدونید کار این گروه از افراد اشتباهه و خودشون هم عالم به این موضوع هستند اما بخاطر نوع برخوردی که با اونا شده به نوعی به مخالفت با چنین جریانهایی برخواستن،یه جورایی لجبازی
۹:۲۳, ۲۰/بهمن/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/بهمن/۹۳ ۹:۴۵ توسط Mohammad Trust.)
شماره ارسال: #26
آواتار
کتاب خدمات متقابل ایران و اسلام اقای مطهری رو بخونید و اینقدر نظر های ساده و تند و تند و سریع و بدون کارشناسی ندید.
عصبانی میکنید ادم روBig Grin

واقعا درکتون سخت شده واسم، چرا یه بعدی نگاه میکنید!
پست هایی که توی این تاپیک گذاشتم، روی هر کدوم حداقل نیم ساعت وقت گذشاتم. اونارو بخونید.

(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۸:۰۹)فاطمه خانم نوشته است:  مثلا همبشه برای من سواله که چرا در شاهنامه فردوسی از کورش و پادشاهان هخامنشی کلا یاد نشده. از فردوسی بزرگوار بعیده که بخواد اسطوره به این بزرگی و دادگری رو کلا ندید بگیره، در حالی که آدمهای معمولی در حد یل سیستان رو با داستانپردازی به رستم دستان تبدیل کرده. خودش میگه :
که رستم یلی بود در سیستان
من اش کرده ام رستم داستان

پس کورش کجاست؟

کتاب شاهنامه چه کتابیه؟ کتابی در مورد اساطیر! یعنی تخیلی!

نباید طوری حرف بزنیم که انگار تک تک کلمات شاهنامه رو.میشناسیم، مثلا فریدون کی بود؟
در این خاک زرخیز ایران زمین
نبودند جز مردمی پاک دین
همه دینشان مردی و داد بود
وز آن کشور آزاد و آباد بود
چو مهر و وفا بود خود کیششان
گنه بود آزار کس پیششان
همه بنده ناب یزدان پاک
همه دل پر از مهر این آب و خاک
پدر در پدر آریایی نژاد
ز پشت فریدون نیکو نهاد
بزرگی به مردی و فرهنگ بود
گدایی در این بوم و بر ننگ بود
کجا رفت آن دانش و هوش ما
که شد مهر میهن فراموش ما
که انداخت آتش در این بوستان
کز آن سوخت جان و دل دوستان
چه کردیم کین گونه گشتیم خار؟
خرد را فکندیم این سان زکار
نبود این چنین کشور و دین ما
کجا رفت آیین دیرین ما؟
به یزدان که این کشور آباد بود
همه جای مردان آزاد بود
در این کشور آزادگی ارز داشت
کشاورز خود خانه و مرز داشت
گرانمایه بود آنکه بودی دبیر
گرامی بد آنکس که بودی دلیر
نه دشمن دراین بوم و بر لانه داشت
نه بیگانه جایی در این خانه داشت
از آنروز دشمن بما چیره گشت
که ما را روان و خرد تیره گشت
از آنروز این خانه ویرانه شد
که نان آورش مرد بیگانه شد
چو ناکس به ده کدخدایی کند
کشاورز باید گدایی کند
به یزدان که گر ما خرد داشتیم
کجا این سر انجام بد داشتیم
بسوزد در آتش گرت جان و تن
به از زندگی کردن و زیستن
اگر مایه زندگی بندگی است
دو صد بار مردن به از زندگی است
بیا تا بکوشیم و جنگ آوریم
برون سر از این بار ننگ آوریم

منظور از فریدون کیست؟

نمیگم کوروش یا هرکی دیگه س ولی این جواب شما اصلا قانع کننده نبود. مثلا در شاهنامه فقط در مورد اشکانیان 20 بیت هست، یعنی اینطور باید حساب بشه طبق گفته شما:

دوره ژواسیک(دایناسور ها)
اشکانیان
و بعدش الان که خودمون هستیم!
۹:۴۷, ۲۰/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #27
آواتار
نقل قول:
مثلا همبشه برای من سواله که چرا در شاهنامه فردوسی از کورش و پادشاهان هخامنشی کلا یاد نشده. از فردوسی بزرگوار بعیده که بخواد اسطوره به این بزرگی و دادگری رو کلا ندید بگیره، در حالی که آدمهای معمولی در حد یل سیستان رو با داستانپردازی به رستم دستان تبدیل کرده. خودش میگه :

که رستم یلی بود در سیستان

من اش کرده ام رستم داستان

پس کورش کجاست؟
شما ابتدا روشن کنید که مرجع واستون فردوسی هستش یا که قرآن و آیات و روایات
حداقل آدم تکلیفش رو بدونه
مغلطه حوزوی نفرمایید و گربه رقصونمون نکنید Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinWink
ببخشید ما سالی یکبار میایم فتنه میکنیم و میریم AngelAngel
۱۰:۵۳, ۲۰/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #28
آواتار
كوروش ادم خوبي بوده و افتخاري براي ايران! ولي گذشته ها ديگه گذشته، ما الان كجا هستيم؟ بياين يكاري كنيم كه ايران آينده به ما هم افتخار كنه! اين قضايا به جايي نميرسه! بهتر نيست درباره مسائل روز گفتگو كرد؟
۱۱:۱۷, ۲۰/بهمن/۹۳
شماره ارسال: #29
آواتار
(۲۰/بهمن/۹۳ ۸:۰۵)افشین نوشته است:  قبلآ تاکتیک دشمن چیز دیگری بود و الان روشش فرق کرده همه میدونیم
خوبه خودتون هم به این نکته اشاره کردین.

من گفتم ما قبلا دشمنانمون بیشتر از الان هم بود اما بی اعتقادی به دین (طبق گفته خود شما) خیلی کمتر بود.
پس نمیشه گفت فقط دشمنه که تبلیغ میکنه....یا فقط تقصیر دشمنه.

(۲۰/بهمن/۹۳ ۸:۰۵)افشین نوشته است:  .طبق گفته شما تمام کسانی که همراه معاویه و پیروانش بودن بعد از اطلاع از ناحق بودن حکومتش،باید اون رو از چشم اسلام میدیدن.

من همچین حرفی نزدم همچین منظوری هم نداشتم.اگه قرار بود من هر اتفاقی میفته از چشم اسلام ببینم که الان نماز هم نباید میخوندم!!!!در حالیکه آدم معتقدی هستم نماز هم میخونم شما در مورد من اشتباه قضاوت کردید.

(۲۰/بهمن/۹۳ ۸:۰۵)افشین نوشته است:  اون دنیا این جوابتون قانع کنندست که "حرمت امامزاده دست متولیشه"؟
بازم اشتباه متوجه شدید.من منظورم از این ضرب المثل اسلام نبود.
الان یه تاپیک درست شده(کمیک استریپ) اتفاقا خیلی هم قشنگه ولی بعضی جاهاش اومده شخصیت های ناجور داستان رو با گردنبند فروهر نشون داده!!!!!!!!!!
خب ببینید به خاطر همین چیزاست که میگم حرمت ها از بین میره.باعث اختلاف و بی اعتمادی میشه.
ببینید منظور من از این ضرب المثل اینه که هر کسی هر گروهی خودشون باید حرمت خودشون رو نگه دارن و کاری نکنن که بی اعتمادی به وجود بیاد نمیشه گفت همه چیز تقصیر دشمنه.(من منظورم از این ضرب المثل اسلام نبود)

(۲۰/بهمن/۹۳ ۸:۰۵)افشین نوشته است:  با این حرفتون بیشتر بنظر میاد میدونید کار این گروه از افراد اشتباهه و خودشون هم عالم به این موضوع هستند اما بخاطر نوع برخوردی که با اونا شده به نوعی به مخالفت با چنین جریانهایی برخواستن،یه جورایی لجبازی

ببینید میگن انسان رو از هر چی منع کنی بیشتر به سمتش میره....حالا دیگه کار از منع و این چیزا گذشته به قول شما به لجبازی هم رسیده.
خب چرا؟؟
اگه میذاشتن راحت هر کی هر چی دوست داره خودش انتخاب کنه به نظرتون اینطوری میشد؟؟؟
یکی دوست داره توی تلویزیون در مورد کوروش صحبت کنه یکی هم دوست داره در مورد اسلام صحبت کنه.خب باید به هر دوتاشون اجازه داد ولی ما تا حالا همچین چیزی نداشتیم.یعنی من خاطرم نمیاد از تلویزیون برنامه ای در مورد کوروش تا حالا پخش شده باشه.خب وقتی اینجور منع ها به وجود میاد بعدش تبدیل به حرص میشه و در مرحله آخر تبدیل به لجبازی....
این یه اصل روانشناسی ساده است حرف من نیست.

خانم dido خیلی از همین گذشته هایی که میگذره روی آینده موثره......
۱۲:۴۰, ۲۰/بهمن/۹۳ (آخرین ویرایش ارسال: ۲۰/بهمن/۹۳ ۱۲:۴۲ توسط رکن الهدی.)
شماره ارسال: #30
آواتار
خه یجوری می گین درباره کوروش حرف بزنن انگار صدتا کتاب تاریخی از اون زمان مونده 500تا کتاب دست نوشته خود کوروش داریم؟؟؟؟
نصفه اطلاعات حدس وگمان واز روی کاوش های باستان شناسیه!!
درباره چی حرف بزنن درباره اطلاعاتی که تاریخ شناسان یونانی دادن !!چندتاشون هم عصر کوروش بودن چندتاشون نوشته هاشون از شنیده ها ضرب المثل ها مطلب دارن...
تاریخ اونم اینجوری اصلا قابلیت اتکا نداره مخصوصا کلی تناقض تو نوشته های همین تاریخ نگاران یونانی باشه...
من خودم عاشق تاریخم مخصوصا تاریخ خودمون اما نگاهم اینطوری نیست که همه چی رو ول کنیم به چسبیم به اساطیرمون ..همین وابستگی های افراطی باعث شد مردم از حال حاضرشون غافل بشن
همین شاه ملعون که ادعای شاهنشاهی 2500داشت ادعا می کرد با شکوه ترین دوران شاهنشاهی زمان اون بوده دستاوردش واسه این ملت چی بود؟؟
از همون تاریخ از همین کوروش چی فهمید !!!
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا