تالار گفتگوی بیداری اندیشه

مشاهده تالار در قالب اصلی: کورش بزرگ برای بعضی ها پیامبر است
شما درحال مشاهده محتوای قالب بندی نشده این مطلب هستید.برای مشاهده نسخه قالب بندی شده روی لینک فوق کلیک کنید
صفحه: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
سلام دوستان میخوام به موضوعی رو بگم. بعضی از دوستام بر این عقیده هستند که کورش بزرگ توی دوران خودش(۵۵۹سال قبل از میلاد)
پیامبر بوده یعنی عقیده اشون اینه که کوروش مثل پیامبران بوده .دوستان میخواستم نظر شما رو بدونم.....در ضمن میگن ذوالغرنین همون کورش هست.....یکی دیگه از موضوعاتی که میگن اینه که اونا با استفاده از آتش به خدا میرسن (دین زرتشتی..یا زردشتی) ...البته من با کل مطابشون مخالفم ..میخواستم نظر شما رو بدونم...
تو اینترنت مطلب در این مورد زیاد هست و در این تالار هم در این مورد بحث شده و نیازی به زدن موضوع جدید نبود!
نظرات هم در این مورد زیاده...
هرکسی عقیده شخصی خودش رو داره و با منطق خودش به نتیجه ی رسیده!!! بهتره شما هم خودتون جستجو کنید و با عقل و منطق خودتون به نتیجه برسید
با سپاس
(۲۴/آذر/۹۳ ۲۲:۳۰)A L I نوشته است: [ -> ]تو اینترنت مطلب در این مورد زیاد هست و در این تالار هم در این مورد بحث شده و نیازی به زدن موضوع جدید نبود!
نظرات هم در این مورد زیاده...
هرکسی عقیده شخصی خودش رو داره و با منطق خودش به نتیجه ی رسیده!!! بهتره شما هم خودتون جستجو کنید و با عقل و منطق خودتون به نتیجه برسید
با سپاس
کدوم تایپیک هست؟؟؟
سلام
میخواستم یه موضوع جدید ایجاد کنم دیدم اینجا بهتره سوالم رو مطرح کنم
چرا بعضی از جوونامون اینقدر بطرف کورش رفتند؟چرا اینقدر به کورش علاقه نشون میدن؟فقط چون ایران رو گسترش داد؟یا دلیل دیگری هم داره؟
[تصویر: IMAGE633938395076835000.jpg]
قرآن مجيد،کتاب شريف مسلمانان درآيه‌هاي 83 تا 99 سوره کهف، ذوالقرنين را فردي يکتاپرست، صالح، دادگر و انسان دوست و از بندگان شايسته و برگزيده خداوند نام برده و از او به نيکي ياد مي کند.

[تصویر: 171702_420.jpg]

گروهي از فقها و بزرگان ذوالقرنين را کوروش هخامنشي مي‌دانند چنانکه آيت الله طباطبايي و پروفسور عبدالکلام آزاد (دانشمند شهير هندي) با دلايل متقن به اثبات رسانده اند که ذوالقرنين، همان کوروش کبير، بنيانگذار امپراتوري بزرگ هخامنشي در ايران است.

نظر قطعي علامه طباطبايي درالميزان بنا بر شواهد تاريخي محکم نيز بر اين مهم تاکيد دارد که ذوالقرنين قرآن همان کوروش کبير هخامنشي است.

استاد علامه طباطبايي درتفسيرالميزان آورده است : اگر ذوالقرنين قرآن، مردي مومن به خدا و به دين توحيد بوده، کوروش نيز اين چنين بوده و اگر ذوالقرنين، پادشاهي عادل و رعيت پروربوده، کوروش نيز چنين بود؛ اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردي سياستمدار بوده او نيز بود؛ اگر دين، عقل، فضايل اخلاقي و ثروت و شوکت داشت، کوروش هم داشت؛ همان گونه که قرآن فرموده کوروش نيز سفري به سوي مغرب کرد، بر ليدي و پيرامون آن مسلط شد و بار ديگر به سوي مشرق سفر کرد. آنجا مردمي ديد صحرانشين و وحشي که در بيابان زندگي مي کردند. براي همين، به آنها کمک کرد، سدي ساخت در مقابل قبيله و قومي که آنها را آزار مي دادند؛ در تنگه داريال ميان کوه هاي قفقاز و نزديک به شهر تفليس.

اما مهم آنکه نام بنيانگذار نخستين و بزرگترين امپراتوري دنيا، نه تنها در قرآن مجيد بلکه حتي در کتاب هاي عهد عتيق مانند تورات نيز به عنوان يک انسان برگزيده و بلند مرتبه ثبت شده است.

بیشتر بخوانید
بسم الله الرحمن الرحیم


دوستان توجه داشته باشن که از خودشون چیزی رو بر قرآن یا بر علامه حمل نکنند. اولا علامه نظر قطعی نداده اند و اگرم داده بودند نظر علامه برای ما حجت قطعی نیست


تناقضات بسیاری مبنی بر ذوالقرنین بودن کوروش هست فعلا یکیشو میگم ، در قرآن اشاره شده که ذوالقرنین سدی با آهن و مس میسازه و تا قیامت اون سد کار میکنه لطفا سد کوروش که با آهن و مس ساخته شده رو نشون بدید که سالم باشه و در حال استفاده باشه.
هیچ کسی به جز معصومین نظر قطعی نمیدن Blush پس طبق این نظر هیچ کسی نظر نده بهتره.

سد هم نمیدونم. از علامه باید پرسید
(۱۹/بهمن/۹۳ ۱۳:۰۷)Mohammad Trust نوشته است: [ -> ]هیچ کسی به جز معصومین نظر قطعی نمیدن Blush پس طبق این نظر هیچ کسی نظر نده بهتره.

سد هم نمیدونم. از علامه باید پرسید

احسنت
پس ما باید به آیات قرآن و روایات مراجعه کنیم


طبق آیه قرآن سوالی مطرح کردم که هرکس معتقده کوروش ذوالقرنین بوده جواب بده.
البته از این سوالات بسیار زیاد هستش!
رحمت خدا بر علامه بزرگوار باشه


از معصومین هم درباره ذوالقرنین حدیث داریم. درباره علی (علیه السلام) روایاتی هست که ایشون ذوالقرنین امت بودند و همچنین روایت صحیح از امام حسن عسکری (علیه السلام) که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را ذوالقرنین نامیدند
[تصویر: xenophon_picture1.jpg]


گزنفون
Xenophon

سد کوروش، اولا این روایت فقط از سوی کزنفون ذکر شده است که به روایاتش نمیشود اعتماد چندانی کرد. ثانیا اگر این سد با این عظمت ساخته شده است این مسئله باید در تاریخهای دیگر یعنی هرودوت و کتزیاس و کتیبه ها ذکر میشد درست مثل دیوار چین؛ چگونه است که کتزیاس که معاصر کزنفون است و ایران را نیز از نزدیک دیده است از این ماجرا خبر ندارد؟ نظر به اینکه کزنفون در مورد کوروش افسانه های زیادی ساخته است بعید نیست این هم یک افسانه باشد.

این را نیز اضافه میکنم که اگر دقت کنید ماجرای سد ذوالقرنین و سدی که کزنفون ادعا میکند خیلی با هم فرق دارند. سدی که کزنفون ادعا میکند به خواست دو قوم که مدام با هم در جنگ بودند و از کوروش درخواست کمک برای صلح کردند بین آنها ساخته شد ولی ذوالقرنین این سد را در برای قومی ساخت که از سوی دو قوم جنگجو مورد تاخت و تاز بود و با این سد راه حمله مجدد آنها بسته شد.

---------------------------------------------------------------------------


کارهای مهم شمالی سوم و سد یأجوج و مأجوج ؛
و ذوالقرنین هجوم سوم خود را به شهرهای کوهستانی آغاز کرد. ناحیه ای که از پشت کوههای آن یأجوج و مأجوج می تاختند و به غارتگری می پرداختند. وی در آنجا سدی بنا کرد ‏, این کار مهم سوم او بود و بدینسان بدانجا رفت که بحر خزر بر سمت راست او بود تا به کوههای قفقاز به جایگاهی رسید که تنگنایی میان دو کوه آن بود. قرآن این خبر را اینچنین بیان می کند: « حتی اذا بلغ بین السدین ؛‌ وجد من دونهما قوما لایکادون یفقهون قولا – قرآن 18 / 93 » یعنی آنان مردمی کوهستانی و متوحش اند از مدنیت و عقل و فهم محروم شده اند. و مقصود از این « سدین » تنگه ایست که در کوههای قفقاز و بر سمت راست قفقاز بحر خزر را می بینیم که راه جانب شرقی آنرا مسدود می کند و بر سمت چپ دریای سیاه است که طریق جانب غربی آن را مسدود می بندد. در وسط سلسله کوههای بلندی را می بینیم که به منزله ی دیواری طبیعی می باشد. بدین سبب برای مهاجمین از جانب شمال هیچ منفذی نیست به جز تنگه ی وسط این کوهها که مهاجمین از آن می گذشتند و به غارت بلاد واقع در پشت این کوهها می پرداختند. کوروش در این تنگه سدی آهنین بنا نهاد و با آن سد راه غارتگران را بست. و نه تنها مردم قفقاز بواسطه ی این سد ایمن شدند بلکه این سد برای امنیت کلیه کشورهای آسیای غربی به منزله ی دژ مستحکم و دروازه ی مقفل استواری به شمار می رفت. اما قومی را که ذوالقرنین در آنجا دید که خالی از خرد بودند محتمل است همان اقوامی باشند که یونانیان آنان را به نام « کولشی » خوانده اند و در سنگ نوشته ی داریوش « کوشیا » نامیده شده اند. اینها تهاجمات یأجوج و مأجوج را به کوروش شکایت کردند و چون از حضارت دور بودند قرآن آنان را بدینسان وصف کرده است : « لا یکادون یفقهون قولا » یعنی زبان نمی فهمیدند.
بنا بر آنچه گذشت , شخصیت کوروش کبیر با پادشاهی که قرآن تحت عنوان « ذوالقرنین» از او نام برده است مطابقت کامل دارد.


بسم الله الرحمن الرحیم

نظر علامه توی تفسیر المیزان نظر خودشون نیست
همونطور که می دونیم المیزان از لحاظ جمع آوری دیدگاه های مختلف برای یک موضوع جزو کاملترین تفاسیر هستش
علامه اومدند تا جایی که تونستن هر نظری رو که راجع به یک موضوع بوده رو جمع کردند و ذکر هم کرده اند که این نظر کیست

در مورد ذوالقرنینن بودن کوروش هم، اینی که به عنوان نظر علامه همه جا گفته می شه، درواقع نظر علامه نیست. بلکه نقل قولی از ابوالکلام آزاد هستش.


*******************************************************


وقتی که توی قرآن نیومده دقیق ذکر کنه که ذوالقرنین کی بوده یکی از دلایلش می تونه این باشه که کی بودنش مهم نیست. اینکه چی کار کرده مهمه
ما بریم ببینیم که این آقا که تحسین شده از طرف قرآن چی کار کرده، اونها رو به کار بگیریم
نه اینکه مشغول شیم به مصداق سازی

اتفاقا مثال جالبی هم داره توی همون سوره ی کهف :
می گه که یه عده می گفتن اصحاب کهف سه نفرن چهارمیشون سگشونه. یه عده دیگه می گن 4 نفرن پنجمیشون سگشونه و...

قرآن می گه : بابا ول کنید این حرفها رو که اونها چند نفر بوند
اینها مهم نیست مهم اینه که اونها چند نفر جوانمرد بودند که زیر بار حرف باطل نمی رفتند.

اینجا هم وقتی دقیق مشخص نشده، پس یعنی مصداق واقعی خیلی مدنظر نبوده (البته ممکنه) و شما برید ببینید ایشون چی کار کرده
.صفحه: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
آدرس های مرجع