کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
 • 1 رای - 5 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
از مذاکرات محرمانه "دومة الجندل" چه می دانید؟
۱۸:۱۷, ۳۰/فروردین/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۰/فروردین/۹۴ ۱۸:۲۵ توسط مصباح.)
شماره ارسال: #1
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم


از مذاکرات محرمانه "دومة الجندل" چه می دانید؟«دومة‌الجندل» مکانی است مابین عراق و شام (تقریبا منطقه‌ای بی‌طرف) که ابوموسی اشعری و عمروعاص، طی یک توافق نوشته‌شده، 8 ماه فرصت مذاکره داشتند تا در فاصله آتش‌بسِ موقت میان سپاه امام علی (علیه‌السلام) و سپاه معاویه (که از شام به بهانه انتقام عثمان و قبضه‌کردن خلافت مسلمانان آمده بود) به داوری بنشینند. مبنای داوری هم طبق کلیات توافقنامه حکمیت قرآن و سنت پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) بود.


تقریبا همه از نتیجه حکمیت و کلاه گشاد عمرو عاص در دومة‌الجندل خبر داریم.

 • اما ابوموسی را چقدر می‌شناسیم؟ آیا او فردی بوده ساده‌لوح، کم‌سواد و کم‌بهره از اسلام و فاقد سابقه مبارزاتی؟ و یا برعکس؟ و نیز عمروعاص را چقدر می‌شناسیم و از سابقه اسلام‌ستیزی و مسلمانی او چقدر می‌دانیم؟


 • موافقان و مخالفان توافق دومة‌الجندل چه کسانی بودند و بعدها چه کردند؟ مذاکرات محرمانه دومة‌الجندل و نتایج آن چه آثاری بر جامعه گذاشت؟ آیا نتیجه مذاکرات به استحکام حکومت اسلامی انجامید یا معاویه را به مقام امیرالمؤمنینی رساند؟اول: ابوموسی اشعری که بود؟

1. نامش عبدالله بن قیس، معروف به ابوموسی اشعری. مردی زیبارو، کوتاه‌قامت و لاغراندام، با صورتی‌ کم‌مو. دارای صدایی زیبا و رسا در قرائت قرآن، چندان که به آوای خوش در تلاوت مشهور بود.


2. اصالتا یمنی بوده و در مکه مسلمان شده است. بنابر نقلی جزو مهاجران به حبشه بوده است (این نشان از سابقه بالای مسلمانی و مبارزاتی ابوموسی دارد).


3. در زمان پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) و در جنگ طائف، بعد از شهادت برادرش ابوعامر، فرماندهی سپاه را به عهده گرفت و پیروز شد.


4. معلم و مدرس قرآن و احکام در مکه به امر پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم)


5. فرماندار بخشی از سرزمین یمن به امر حضرت رسول –در سال دهم هجرت-.


6. ادامه ریاست بر بخشی از یمن در دوره خلافت ابوبکر.


7. 12سال حکمرانی بر بصره در دوره خلافت عمر.


8. اولین بار، او به عمر، لقب امیرالمؤمنین داد.


9. فرمانده سپاه بصره و فرمانده نبرد شوشتر. فتح خوزستان، فارس و حتی اصفهان، تحت فرماندهی ابوموسی صورت گرفت.


10. محموله ثروتش را در جنگ بصره بر 40 استر بار کرده و همراه سپاه برد تا همراهش باشد.


11. حکمرانی کوفه در زمان عثمان.


12. عزل او از ولایت کوفه در زمان حکومت امام علی (علیه‌السلام) به دلیل کوتاهی در تجمیع سپاه برای نبرد جمل

(ابوموسی تحت فشار شدید مردم کوفه با امام علی (علیه‌السلام) بیعت کرد و خود راضی به این بیعت نبود. او جنگ جمل را مسلمان‌کشی و نبرد با همسر پیامبر شمرده و دوری مردم را از آن بهترین تصمیم می‌دانست. امام در ابتدای کار با اصرار مالک اشتر بر این‌که مردم از ابوموسی راضی‌اند، او را تا مدتی بر حکمرانی کوفه باقی می‌گذارند اما در اثر کوتاهی‌اش در جمع‌آوری سپاه برای جمل، در نامه‌ای او را به شدت سرزنش و عزل می‌کنند).
نکته:
ابوموسی‌ایی که در مذاکرات دومة‌الجندل، نتیجه را به رغم همۀ دلواپسی‌ها و نگرانی‌های امام و یارانش (مالک اشتر، ابن عباس و...) به معاویه وامی‌گذارد، کلکسیونی از افتخارات مبارزاتی و اسلامی است. او فردی عامی و عادی نیست اما دشمن از او زیرک‌تر است و از هیچ نیرنگی غافل نمی‌شود.دوم: عمروعاص که بود؟


1. عمروبن عاص، فرزند وائل (وائل از کسانی بود که در هجو و آزار پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) اشعار بسیار سرود و به نفرین حضرت گرفتار شد و مرد. وائل کسی است که حضرت را ابتر خطاب کرد. آیات 94 تا 96 سوره حجر در مذمت او و سایر مسخره‌کنندگان نازل شده است).


2. مادرش سلمی (یا لیلی) ملقب به نابغه و از زنان بدکاره و فاحشه دوره جاهلیت در مکه و صاحب پرچم بود. چون بعد از وضع حمل عمرو، پدرش ناشناخته بود، مادرش او را به وائل نسبت داد (او را دست به خرج‌تر از ابوسفیان می‌دانست! با این همه ابوسفیان، عمرو را فرزند خود می‌نامید و البته که از همه هم بیشتر به او شبیه بود).


3. او را برای استهزاء ابن‌النابغه می‌نامیدند (به اعتبار نام مادرش) چون پدرش واقعا شناخته‌شده نبود.


4. اعراب او را فردی شجاع و بسیار حیله‌گر می‌دانستند.


5. نفرین‌شده پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به جهت شدت آزاری که حضرت از او می‌دید.


6. قبل از اسلام‌آوردن به شدت پیامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) را می‌آزرد و مسخره می‌کرد. یک‌بار در سجده نماز شکمبه شتر بر پشت حضرت ‌گذاشت که کثافات آن بر بدن مبارکشان ریخت. حضرت در حال سجده اشک می‌ریخت و نفرینش می‌کرد.


7. هنگام مهاجرت زینب (دختر پیامبر ) به مدینه، به هودج او چنان حمله کرد که بچه‌اش از ترس حمله عمروعاص سقط شد. در این واقعه هم حضرت، عمروعاص را نفرین می‌کنند. (پیامبر چهار دختر از حضرت خدیجه داشتند که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) از همه کوچک‌تر بودند).


8. در جنگ بدر و احد علیه مسلمانان حضور فعال داشته و در جنگ خندق از فرماندهان سپاه قریش علیه پیامبر بوده است.


9. نماینده کفار قریش برای بازگرداندن مهاجران مسلمان از حبشه که البته موفق نشد.


10. در سال هشتم هجری، به همراه خالدبن ولید در مدینه اسلام آورد اما به شرط آنکه اعمال زشت گذشته‌اش بخشیده شود. [ظاهرا توبه کرده است!]


11. از طرف پیامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) مأمور شد تا برای جنگ با شامیان از سرزمین اجدادی‌اش نیرو جمع کند.


12. از جمله کسانی که برای دعوت پادشاهان به اسلام، نامه برده است.


13. در روزهای آخر حیات حضرت رسول (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) ، ایشان عمروعاص را برای فرمانداری عمان، به خارج از مدینه فرستادند.


14. از افراد نزدیک به ابوبکر و عمر و مسئول جمع‌آوری زکات از مناطق مختلف در دوران خلفای اول و دوم.


15. فرمانده سپاه ابوبکر برای فتح شام.


16. فرمانده فاتح فلسطین و اردن در زمان عمر (که به دستور عمر، حکمرانی شامات را به معاویه سپرد و رهسپار فتح مصر شد و آن‌جا فتح را کرد).


17. عزل از حکمرانی مصر به دستور عثمان و آغاز دشمنی عمروعاص با او.


18. تحریک مردم و صحابه بر قتل عثمان

(در زمان قتل عثمان او خود را از مدینه دور کرده و در قصرش در وادی‌السباع ساکن شده بود. هنگام شنیدن خبر قتل خلیفه گفت: او را کشتم در حالی که خود در وادی‌السباع هستم! نقل شده روزی عمروعاص به عایشه گفت: کاش در جنگ جمل کشته می‌شدی تا ما مرگ تو را وسیله سرزنش علی می‌کردیم).19. پس از قتل عثمان، او دعوت معاویه را برای جنگ با خلیفه مسلمین (امام علی) پذیرفت، اما به شرط حکومت بر مصر و کسب همه دارایی آن.


20. شرکت در جنگ صفین و طراحی نیرنگ قرآن‌های بر ‌نیزه و مذاکرات دومة‌الجندل و حکمیت.


21. نماینده سپاه شام در مذاکرات محرمانه دومة‌الجندل (او با اغوای صحابه پرسابقه‌ای چون ابوموسی نتیجه مذاکرات را به نفع معاویه تمام کرد).


22. حکومت بر مصر در دوره معاویه.نکته:
عمروعاص در مذاکرات دومة‌الجندل، 85 ساله است. او در 90 سالگی و در منصب حکمرانی مصر می‌میرد.


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مفاد پیمان حکمیت در جنگ صفین:

نکته:
به کلی‌گویی و ابهامات بندهای توافق‌نامه دقت کنید؛
از جمله این‌که مشخص نمی‌کنند اصل نزاع بر سر چه بوده است. معلوم نمی‌شود کدام اختلاف بناست طبق قرآن حل بشود! جنگ داخلی صفین، 65 هزار مسلمان را به کشتن می‌دهد. بانی این جنگ ویرانگر داخلی، سهم‌خواهی معاویه است.


1. هر دو گروه بر داوری قرآن و مراجعه به آن در موارد اختلاف رضایت می‌دهند.

2. علی و پیروانش ابوموسی اشعری را به عنوان ناظر و داور برگزیدند و معاویه و پیروانش عمرو عاص را.


نکته:
امام علی‌(علیه السلام)، ابن عباس و مالک اشتر را از طرف خود برای حکمیت اجباری معرفی کردند اما 20هزار شمشیر به دست سپاه به رهبری اشعث بن قیس (منافق کوفه) گفتند فقط ابوموسی و لاغیر. برخی دلائل آن‌ها چنین بود: یمنی‌بودن ابوموسی و سکوت و توقف او در جنگ جمل و عدم نبرد با همسر پیامبر که مانع کشتن مسلمانان می‌شد!3. اگر در مواردی داوری قرآن به کار نیاید، به سنت و سیره پیامبر مراجعه خواهند کرد.

4. به اختلاف دامن نمی‌زنند و از هوی و هوس پیروی نمی‌کنند.

5. جان و مال و ناموس هر دو داور تا هنگامی که از حق فراتر نروند، محترم است.

6. اگر یکی از دو داور پیش از انجام وظیفه بمیرد، امام آن گروه، داور عادلی را به جای او بر می‌گزیند.

7. اگر یکی از پیشوایان پیش از داوری بمیرد، پیروان او می‌توانند فردی را به جای او برگزینند.

8. اگر داوران به تعهد خود عمل نکنند، امت حق دارد از داوری آن‌ها بیزاری جوید.

9. از زمان نگارش پیمان حکمیت تا انقضای آن، جان و مال و ناموس مردم در امن و امان است.

10. سلاح‌ها تا پایان دوره صلح باید بر زمین نهاده شوند و راه‌ها امن گردند؛ و در این مورد، میان حاضر و غایب در این واقعه، تفاوتی نیست.

11. بر هر دو داور لازم است در جایی میان عراق و شام اقامت کنند و جز کسانی که آنها می‌خواهند، کسی در آن جا حاضر نشود.

12. اگر هر دو داور بر طبق کتاب خدا و سنت پیامبر داوری نکنند، مسلمانان به نبرد خود ادامه خواهند داد و هیچ تعهدی میان طرفین نیست.نکته:
طبق بند 9، صلحی موقت میان طرفین پدید می‌آمد و طبق بند 11، مذاکرات محرمانه می‌ماند و طرفین هر مقدار از اطلاعات را که خودشان می‌خواستند و برای هر که صلاح می‌دانستند منتشر می‌کردند.

جالب آن‌که در طی این مذاکرات محرمانه که جز ابوموسی کسی از طرف سپاه امام علی (علیه‌السلام) حضور نداشت، در طرف مقابل عبدالله‌بن عمر، مغیرةبن شعبه و عبدالله بین زبیر نزد معاویه آمده بودند و در جریان ملاقات عمروعاص با ابوموسی حضور داشتند!


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نتیجه مذاکرات در دومة‌الجندل:

 • فراموشی اصلِ نزاع امام علی (علیه‌السلام) با معاویه. امام به عنوان خلیفه مسلمانان، از معاویه خواسته بود تا حکومت شام را تحویل بدهد اما او تمرد کرده و به بهانه انتقام خون عثمان و البته با انگیزه کسب اصل خلافت به عراق لشکرکشی کرده بود.
 • سپاه اسلام هنگام حرکت به سمت صفین، یک‌دست و هم‌دل بودند اما در بازگشت به وضوح دچار تفرقه شده و دودسته شدند. انحراف خوارج (موافقان متعصب حکمیت و مذاکره) و شورش علیه نظام اسلامی محصول مذاکرات دومة‌الجندل بود.

 • ضرب‌الاجل اعلام نتیجة مذاکرات حداکثر 8 ماه بود. در این مدت سپاه و حکومت اسلامی، در بلاتکلیفی به سر می‌برده و برای برخورد با منافقان و دشمنان داخلی و خارجی کم‌توان شده بود.
 • روز اعلام نتیجه مذاکرات، ابوموسی امام را از خلافت عزل کرد و عمروعاص در آخرین پرده نیرنگ، معاویه را به خلافت مسلمین منصوب کرد و کسی هم نپرسید که مگر بنا نبود قرآن حاکم شود پس داوری قرآن کجا و چطور بود؟

 • امام علی‌‍ (علیه السلام) فرمودند: چون نتیجه مذاکرات برخلاف تعهدات اولیه و خارج از حکمیتِ قرآن بوده، نتیجه را نمی‌پذیرد.
 • اصل وقوع مذاکرات دومة‌الجندل و نتیجه آن سبب اختلاف‌نظر شدید میان مردم عراق و حکومت تازه‌تأسیس امام شد. این اختلافات چندان بالا گرفت که نه تنها مردم برای نبرد با معاویه هم‌دل و حاضر نشدند بلکه این چند دستگی به بروز جنگ‌های داخلی نظیر جنگ نهروان انجامید و عملا سپاه امام از هم گسیخت.

 • موافقان سرسخت مذاکرات، بعد از مدتی به مخالفان افراطی مذاکره تبدیل شده و امام را به دلیل قبول حکمیت، کافر دانستند و گفتند علی باید به کفرش اقرار کرده و از آن توبه کند و الا خلافت او را نمی‌پذیریم.
 • از تبعات سوء مذاکرات محرمانه دومة‌الجندل، هم‌قسم‌شدن برخی خوارج (موافقان متعصب مذاکرات) در قتل امام علی (علیه‌السلام) و معاویه و عمروعاص بود که البته تنها به شهادت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) انجامید.

 • مردم شام بعد از اعلام نتایج مذاکرات دومة‌الجندل، معاویه را امیرالمؤمنین خطاب کردند و این یعنی آن‌چه را که معاویه با جنگ نتوانسته بود به دست بیاورد، پشت میز مذاکرات محرمانه و با روشی ظاهرا مقبول در عرصه سیاسی و افکار عمومی به چنگ آورده بود.


.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 4 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۰:۱۶, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۰:۴۶ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #31

(۶/دی/۹۵ ۲۳:۴۹)MohammadSadra نوشته است:  به نظرم شما نامه آخر ابوموسی اشعری رو در مورد نقض برجام بخونید بد نیست.
جناب آقای ظریف بحث "عدم تضاد تمدید تحریمها با برجام" رو در یک جلسه محرمانه مطرح کرده اند. قرار نبوده منتشر بشه و قرار نبوده خارجی ها از صحبتهای رد و بدل شده مطلع بشن. ایشان در بحثهای علنی این تمدید رو مخالف برجام معرفی کردند و پیگیر گرفتن این امتیاز هم بودند، اما جاسوسهای داخلی این اجازه رو نمیدن. متاسفانه آقای قدوسی دقیقاً همان کاری رو کردند که دشمن می خواد.

امثال کریمی قدوسی باعث میشن که در آینده یک وزیر حتی در جلسه محرمانه هم نتونه روراست صحبت کنه. این نشون میده که یا ایشون معنای کلمه "محرمانه" رو نمی دونه، یا اینکه با وجود اطلاع از تضاد کارش با منافع ملی، خواسته منافع شخصی یا حزبی رو از این طریق کسب کنه.

ما باید چشم و گوشمون باز باشه تا رای ما باعث ورود اینگونه افراد به مجلس نشه. افرادی که احساساتشون بر عقلشون غلبه داره می تونند خیلی برای کشور مضر باشند.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۱۰, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۹:۱۲ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #32
آواتار
(۷/دی/۹۵ ۰:۱۶)سعدی نوشته است:  جناب آقای ظریف بحث "عدم تضاد تمدید تحریمها با برجام" رو در یک جلسه محرمانه مطرح کرده اند.
من از طرف امام خامنه ای از شما عذر خواهی می کنم که اشتباهاً فرمودند این تحریم نقض صریح برجامه.

پ.ن.
ابوموسی معترف به نقض صریح برجامه اونوقت به نظرم از طرف ایشون هم باید عذر خواهی کنم. اما من راضی به زنده بودنش نیستم و حاضر نیستم از طرف ایشون عذر خواهی کنم فقط محض اطلاع شما گفتم که ایشون هم ...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۲۴, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۱۰:۰۵ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #33

(۷/دی/۹۵ ۹:۱۰)MohammadSadra نوشته است:  من از طرف امام خامنه ای از شما عذر خواهی می کنم که اشتباهاً فرمودند این تحریم نقض صریح برجامه.
ایران می خواد این امتیاز رو از طرف مقابل بگیره. برای امتیاز گرفتن هم باید سیاست به خرج داد. گاهی لازمه حرفی که به صورت علنی زده میشه با حرفی که در یک جلسه خصوصی گفته میشه متفاوت باشه.

اما بیایم فرض کنیم که آیت ا... خامنه ای واقعاً این مسئله رو نقض برجام می دونند و در این مورد بین ایشان و آقای دکتر ظریف تفاوت نظر وجود داره. اما به هر حال دکتر ظریف، به طور علنی مواضعی مشابه با مواضع آیت ا... خامنه ای را بیان می فرمودند و برای محقق شدنش هم پیگیر بودند، اما با این کاری که آقای قدوسی کردند دیگه ایران شانسی برای به کرسی نشوندن حرفش نداره.

نقل قول:ابوموسی معترف به نقض صریح برجامه اونوقت به نظرم از طرف ایشون هم باید عذر خواهی کنم.
این چیزی که می فرمایید، موضعیه که به صورت علنی بیان شده و یک تاکتیکه در مقابل دشمن.

ضمن این که اگر قراره ابوموسی اشعری نماد یک فرد ساده لوح باشه، این جاسوس داخلی که همه رشته ها رو پنبه کرده برای این عنوان سزاوارتره.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۵۰, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۱۱:۰۸ توسط III I III.)
شماره ارسال: #34

جناب محمدصدراي عزيز
كسي كه به صراحت مي‌گويد روز شب است بحث با او چه نتيجه‌اي دارد:
(۶/دی/۹۵ ۲۳:۰۴)سعدی نوشته است:  تمدید تحریمها منافاتی با برجام نداشته
كاسه داغتر از آش را بي‌خيال شو برادر:
ظریف: تمدید این قانون مغایر برجام است/

اصلاً ارزش دارد شما وقت بگذاري براي بحث؟

رهبر معظّم انقلاب: تمدید تحریم ده‌ساله، نقض برجام است/


بي‌خيال شو محمدصدراي عزيز
روز شب است...Smile

به جمله حكيمانه‌اي كه خودت بيان‌كرده‌اي توجه كن برادر و وقتت را تلف نكن!
(۴/دی/۹۵ ۱۱:۵۴)MohammadSadra نوشته است:  من یواش یواش دارم به این نتیجه میرسم شما تنها به دنبال اتلاف وقت بچه های تالار هستید و این رویکرد مناسبی نیست.

تکرار شبهه های نخ نما شده ی قبلی که بارها جواب داده شده چه معنی داره؟ جواب هاش تو همین تالار هم وجود داره.

قصه همان قصه لگد است برادر
وقتي:

ظریف: کِری هم گفت مصوبه کنگره نقض برجام است/
ديگر بيان اين عبارت:
سعدی نوشته است: تمدید تحریمها منافاتی با برجام نداشته

شب روز است برادر سخت نگير...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۰۹, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۱۱:۱۱ توسط سعدی.)
شماره ارسال: #35

(۷/دی/۹۵ ۱۰:۵۰)III I III نوشته است:  ظریف: تمدید این قانون مغایر برجام است/

رهبر معظّم انقلاب: تمدید تحریم ده‌ساله، نقض برجام است/
این دو نظر به صورت علنی بیان شده اند. قرار نیست هر چه در جلسات خصوصی بیان میشه، عیناً به صورت عمومی هم گفته بشه.

آقای ظریف به طور علنی بحث مغایرت تمدید تحریمها با برجام رو مطرح کردند و قصد داشتند این امتیاز رو برای ایران بگیرند. خب واضحه که وقتی ایشان می خواهند حرفی رو در مجامع بین المللی به کرسی بنشونند، نمی تونند چیزی مغایر با اون رو به رسانه ها بگن.

اما در جلسات خصوصی مسئله فرق می کنه. در یک جلسه محرمانه، فرض بر اینه که حاضرین اینقدر مورد اعتماد هستند که حرفها رو به رسانه ها منتقل نکنند.

تضاد بین این دو سخن آقای ظریف، به این دلیله که یکی در مقابل رسانه ها گفته شده و یکی در جلسات خصوصی.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۱:۲۷, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۱۷:۲۹ توسط III I III.)
شماره ارسال: #36

(۷/دی/۹۵ ۱۱:۰۹)سعدی نوشته است:  تضاد بین این دو سخن آقای ظریف، به این دلیله که یکی در مقابل رسانه ها گفته شده و یکی در جلسات خصوصی.

اين شخص كه تضاد بين سخنانش زياد هست

يكي از شاخص‌ترين‌هاش امضاي بنده هست:
ظريف براي گرفتن مجوز مجلس: در مذاكرات هسته‌اي تمام خطوط قرمز رهبري رعايت شده!

مقام معظّم رهبري چند وقت بعد در حرم امام رضا عليه السلام: وزير محترم امور خارجه به من گفتند ما در مذاكرات هسته‌اي نتوانستيم برخي خطوط قرمز را رعايت كنيم!


خوب اينكه ما مجاز بدانيم تضاد گويي به تناسب موقعيت را همان اسلام معاويه است!
به اميرالمؤمنين گفتند چرا مثل معاويه نيرنگ نمي‌كنيد؟ خدعه نمي‌كنيد؟ دروغ نمي‌گوييد؟
فرمودند: خداوند نمي‌پسندد.

منتها مكياولي نگاه كردن به مسائل و اسلام معاويه باعث مي‌شود در نهايت خونسردي شخص اينگونه اظهار نظر كند و به زعم خود يك از يك امر بديهي هم خبر دهد:
(۷/دی/۹۵ ۱۱:۰۹)سعدی نوشته است:  تضاد بین این دو سخن آقای ظریف، به این دلیله که یکی در مقابل رسانه ها گفته شده و یکی در جلسات خصوصی.

ولي با توجه به اينكه براي من وقتم ارزش دارد و طرف بحث اصلاً...
در پاسخ بايد گفت:
شما درست مي‌گي
روز شب هست Smile
حق با شماست
موفق باشيدSmile
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۹:۴۹, ۷/دی/۹۵
شماره ارسال: #37

سلام
اگر قرار بود هر چه در جلسات محرمانه گفته میشه عیناً به رسانه هم منتقل بشه که دیگه نیازی به وجود جلسات محرمانه وجود نداشت. وزارت امور خارجه تاکتیکی رو برای گرفتن امتیاز از طرف مقابل مد نظر داشته که به خاطر کار آقای قدوسی دیگه قابل پیگیری نیست.

اگر اینقدر اخلاق مدار باشیم که حتی روراست بودن با دشمن رو هم الزامی بدونیم، چطور می تونیم از عوام فریبی یه عده دفاع کنیم؟ منظور آقای ظریف از این اشتباه، اصل مذاکرات نبوده، بلکه منظورشون اشتباه در تاکتیک گرفتن امتیازاتی فراتر از برجام بوده. حالا یه عده شروع کرده اند به اینکه موضوع رو تحریف شده جلوه بدهند و مردم رو از این طریق فریب بدهند. هدفشون منافع ملی نیست که اگر چنین بود، محتوای یک جلسه محرمانه رو منتشر نمی کردند. هدف دستیابی به منافع فردی و حزبی است.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲۱:۱۸, ۷/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/دی/۹۵ ۲۱:۲۳ توسط MohammadSadra.)
شماره ارسال: #38
آواتار
(۷/دی/۹۵ ۱۹:۴۹)سعدی نوشته است:  سلام
اگر قرار بود هر چه در جلسات محرمانه گفته میشه عیناً به رسانه هم منتقل بشه که دیگه نیازی به وجود جلسات محرمانه وجود نداشت. وزارت امور خارجه تاکتیکی رو برای گرفتن امتیاز از طرف مقابل مد نظر داشته که به خاطر کار آقای قدوسی دیگه قابل پیگیری نیست.

اگر اینقدر اخلاق مدار باشیم که حتی روراست بودن با دشمن رو هم الزامی بدونیم، چطور می تونیم از عوام فریبی یه عده دفاع کنیم؟ منظور آقای ظریف از این اشتباه، اصل مذاکرات نبوده، بلکه منظورشون اشتباه در تاکتیک گرفتن امتیازاتی فراتر از برجام بوده. حالا یه عده شروع کرده اند به اینکه موضوع رو تحریف شده جلوه بدهند و مردم رو از این طریق فریب بدهند. هدفشون منافع ملی نیست که اگر چنین بود، محتوای یک جلسه محرمانه رو منتشر نمی کردند. هدف دستیابی به منافع فردی و حزبی است.

هم مسلکی های شما از این پیراهن عثمان در طول تاریخ استفاده ها بردند. از معاویه لعنت الله علیه گرفته تا ابوموسی اشعری و جناب ظریف الدوله و جناب قسم جلاله. هرجا که قافیه به تنگ میاد یه پیراهن عثمان علم می کنید و ...


طبق شروط نه گانه امام خامنه ای که مبنای پذیرش برجام بود هرگونه تحریم در دوران برجام به هر بهانه ای از جمله بهانه واهی حقوق بشر و موشکی و ... نقض صریح برجام بوده و باید واکنش جمهوری اسلامی ایران رو به دنبال داشته باشه. این ننگنامه مشروط به شروط امام پذیرفته شده و الان به صراحت نقض شده و باید ایران خودش رو ظرف دو سال به ظرفیت غنی سازی 190 هزار سو برسونه.

پ.ن.
1- ما هم حزبی و ... و منافع حزبی نداریم. ما فقط امام سید علی خامنه ای میشناسم و غیر از ایشون رو طاغوت میدونیم (غیر از ایشون یعنی هر کسی که مسیری غیر از مسیر ایشون داشته باشه).
2- البته از ابوموسی اشعری و خائنین داخلی انتظاری جز کثافت کاری که کردند هم نمیره. این یارو یه شو راه مینندازه و ...
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۱۰, ۸/دی/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/دی/۹۵ ۹:۳۰ توسط III I III.)
شماره ارسال: #39

(۷/دی/۹۵ ۱۹:۴۹)سعدی نوشته است:  اگر قرار بود هر چه در جلسات محرمانه گفته میشه عیناً به رسانه هم منتقل بشه که دیگه نیازی به وجود جلسات محرمانه وجود نداشت.
بين اينكه انسان هر چيزي رو نگه
و اينكه چيزي رو بگه كه خلاف حقيقت هست خيلي فرق هست
اولي ميشه درايت
دومي ميشه معاويه صفتي، ماكياول صفتي، رذالت و خيانت

بحث سر اين نيست كه يك شخص حرف راست نزده
(۷/دی/۹۵ ۱۱:۰۹)سعدی نوشته است:  تضاد بین این دو سخن آقای ظریف، به این دلیله که یکی در مقابل رسانه ها گفته شده و یکی در جلسات خصوصی.

همين طور كه در بالا مشاهده مي‌شه طرف بحث اقرار داره به تضاد سخنان كه خلاف واقع بودن و دروغ بودن يكيش رو نشون مي‌ده!
اما نكته جالب اين هست كه طرف بحث اين دروغ‌گويي بي‌شرمانه رو يك امر بديهي در عالم سياست مي‌دونه!
يعني كاري كه معاويه صفتان در عرصه سياست مي‌كنن!
اميرالمؤمنين اين كار رو مجاز نمي‌دونن!

وقتي با وقاحت تمام در صحن مجلس ميگه ما تمام خطوط قرمز رهبري رو رعايت كرديم و در پايان مشخص ميشه كه اين كار رو نكرده!!! يعني انسان حالت اشمئزاز بهش دست ميده وقتي سعي مي‌كنن اين رفتارها رو توجيه كنند

خيلي هم با اعتماد به نفس (البته عبارت خيلي دقيقي براي اين صفت طرف بحث نيست!) طرف، اين خلاف واقع گويي رو امر عادي در عرصه سياسي مي‌دونه!! كه نشان از عمق معاويه صفتي است...


البته از كسي كه سنگ شخصيت‌هايي رو كه دزد بيت المال ذخيره نظام ميدونن به سينه ميزنه و سينه چاكانه براي توجيه افتضاحاتشون تلاش ميكنه بيش از اين انتظار نيست!

محمدصدرا
روز شب است
و قصه لگد!!!
ولي جواب مي‌دي خوب هست براي مخاطبين ديگري كه مي خونن اين مكالمات رو، وگرنه ...


چقدر تفاوت بين ديدگاه‌ها:


هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می‌گوید عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان ذیربط می‌گوید بنابراین این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است.


اين منطق پيروان خط اميرالمؤمنين است:

مقام معظّم رهبري:
این خطّ تبلیغی‌ای که دیدیم و می‌بینیم دنبال می کنند که بعضی از خطّ قرمزهایی که رسماً اعلام می شود، در جلسات خصوصی از آنها صرف‌نظر می شود، حرف خلاف واقع و دروغی است. آنچه ما اینجا به شما می گوییم یا در جلسات عمومی می گوییم، عیناً همان حرف هایی است که به دوستان، به مسئولین، به هیئت مذاکره‌کننده، همان ها را بیان می کنیم؛ حرف ها یکی است.» (۲ تیر ۹۴)

اين هم منظق پيروان خط معاويه:
(۷/دی/۹۵ ۱۱:۰۹)سعدی نوشته است:  تضاد بین این دو سخن آقای ظریف، به این دلیله که یکی در مقابل رسانه ها گفته شده و یکی در جلسات خصوصی.

به اون كلمه تضاد توجه ويژه بفرمايد!!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۳۳, ۸/دی/۹۵
شماره ارسال: #40

سلام جناب 313
یکی از مواردی که دروغگویی جایز میشه در جنگ هست:
http://www.pasokhgoo.ir/node/69680

ضمن اینکه یادتون باشه ما دشمنان داخلی هم داریم. کسانی رو داریم که که حاضرند برای دشمن جاسوسی کنند تا منافع شخصی بدست بیارند. اگر برخی نماینده ها اینقدر عاقل نباشند که بدیهیات مربوط به مصالح ملی رو تشخیص بدهند، پس نباید تمام مسائل بهشون گفته بشه.

اگر راستگویی تا این اندازه برای ما اهمیت داره، پس چرا در مقابل کسانی که سعی در فریب مردم دارند جبهه نمیگیریم؟ ربط دادن این "اشتباه" به اصل مذاکرات یک اقدام عوام فریبانه است. اگر صداقت براتون مهمه در این مورد اطلاع رسانی کنید و نگذارید اینها مردم رو فریب بدن.
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:


بالا