کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرامارسال پاسخ  به روز آوری
 
رتبه به موضوع
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود و تحلیل مستند بعد از خمینی (رحمة الله علیه)
۱۲:۱۷, ۲۳/دی/۹۴ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/خرداد/۹۵ ۱۳:۲۹ توسط vahrakan.)
شماره ارسال: #1
آواتار
درباره مستند


هو الحق//تاریخ همواره پر است از وقایع مبهم و ناگفته هایی که یافتن و رمز گشایی از آنها می تواند چراغ راه آینده باشد. یافتن و غبار زدودن از صفحه های خاک گرفته ای که به دلایل موجه و غیرموجه در پستوی نمور گذشته پنهان شده اند کار پرچالشی است؛ که جرأت و همت را همزمان به یاری می طلبد. اما حقیقتا به سختی اش می ارزد!…مستند بعدازخمینی تلاشی است از همین جنس توسط عده ای که آنها را نسل_سوم ی صدا می زنند. تنها نسلی که حال و هوای قدیم و جدید انقلاب را توأمان چشیده و از این روست که شاید بتواند پس از امام را برای خمینی ندیده ها ترجمه کند. ناگفته ها را از دل خروارها مصلحت اندیشی برای ناشنیده ها بیرون بکشد و احتمالا بهای جسارتش را هم بپردازد! جسارتی که متأسفانه کمتر از دلسوزان انقلاب می بینیم.17 قسمت 20 دقیقه ای، حاصل 2سال پژوهش بی وقفه از میان اسناد، مصاحبه ها و خاطرات مردان نسل اول انقلاب است که به تهیه کنندگی «شبکه خبری اجتماعی افسران» و کارگردانی حجت الله نیکی ملکی از ناگفته های «ده ساله ی دوم انقلاب اسلامی» روایت خواهد کرد. داستان از آخرین سال عمر حضرت امام آغاز و تا پایان دوران سازندگی ادامه خواهد داشت.باور سازندگان بر این است، دانستن اینکه ایران در سالهای بعدازخمینی چه وقایعی را چگونه پشت سر گذاشته است، می تواند عبرت بی بدیلی برای ترسیم آینده ای شفاف تر و بالنده تر ارائه دهد. تلاش مستند بر این بوده که در عین انصاف، صریح و شفاف باشد و حقایق را فدای مصلحت سازی ها نکند. قضاوت اینکه چقدر در این راه توفیق یافته ایم را به بینندگان وامیگذاریم.و در آخر از آنجایی که این روایت تاریخی برخی پیش فرض های رایج را به چالش می کشد توصیه می کنیم:اگر_متعصب_نیستید_این_مستند_را_ببینید![/b]

دانلود مستند بعد از خمینی (رحمة الله علیه)قسمت اول ،دوم ،سوم ،چهارم (این موضوع به روز رسانی خواهد شد)
قسمت اول؛ پایان نخست وزیر
خلاصه داستان:
شانزده روز از پذیرش آتش بس بین ایران و عراق گذشته؛ فردا روزِ شروعِ مذاکراتِ قطعنامه ی ۵۹۸ است. تهران انتظارِ اتفاق دیگری را هم می کشد؛ معرفی کابینه ی جدید نخست وزیر.اما اضطرابِ این شبِ مهمِ ایران بیشتر می شود.. اتفاقی افتاده! سران نظام تصمیم می گیرند خبر درز نکند؛ بی خبر از تیترِ فردای روزنامه ی جمهوری روسای نظام تصمیم می گیرند برای چاره جویی از امام کمک بگیرند. تصمیم امام چه خواهد بود؟
[تصویر: AfterKhomeini_E1.jpg]
قسمت دوم؛ آخرین مأموریت
خلاصه داستان:
سال ۶۸ … سال تصمیماتِ مهم برای جمهوری اسلامیِ پس از جنگ …مسئله هایی که به دلیل مصلحت های جنگ مسکوت مانده است، صدایشان اندک اندک بلند می شود! زمانِ حلّ مسئله رسیده است … موضوعی امام را رنج می دهد. حلّ این موضوع فقط از عهده امام بر می آید.مسئله ای که امام خود را برای حلّ آن مسئول می داند و وقت را تنگ. امام چگونه این چالش را در سالِ آخرِ عمرِ خود حل کرد؟
[تصویر: AfterKhomeini_E2.jpg]

دانلود با کیفیت اکران
دانلود با کیفیت کامپیوتر
دانلود با کیفیت موبایل


قسمت سوم؛ خمینی
خلاصه داستان:
نیمه خرداد ۶۸ … روزی که انقلاب اسلامی، بنیانگذار خود را از دست داد.ایران سوگوار است، اما این سوگواری تمام ماجرا نیست!دشمنانی مشتاق و منتظر فروپاشی؛ و دوستانی نگران و دلواپس آینده انقلاب ایران چگونه بحران انتخاب رهبری را از سر گذراند؟
[تصویر: afterkhomeini-E3.jpg]
دانلود با کیفیت اکران
دانلود با کیفیت کامپیوتر
دانلود با کیفیت موبایل


قسمت چهارم؛ جمهوری دوم

خلاصه داستان:
تابستان سال ۶۸؛ قانون اساسی با فرمان امام اصلاح شده و رهبر ایران تغییر کرده…ایران برای انتخاب اولین رئیس جمهورِ بدون نخست وزیر آماده می شود. قرار است رئیس دولت را مردم تعیین کنند. اگر چه انتخابات بدون رقیب است؛ ولی نامزد اصلی حرف های جدیدی دارد. حرف هایی که مردم را امیدوارتر می کند؛ حرف هایی در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی. اولین دولتِ جمهوری اسلامیِ پس از جنگ، چه مسیری را برای توسعه انتخاب می کند؟

دانلود با کیفیت کامپیوتر

دانلود با کیفیت موبایل
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 3 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۸:۲۷, ۹/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #21
آواتار
[تصویر: 20130412_091314.jpg]
خشت اول و دیوار کج توسعه اقتصادی
دیوار کج توسعه اقتصادی امروز حاصل آن خشت اول است که کج گذاشته شد؛ یعنی پی گرفتن راهبرد های نادرست اقتصادی که در قد وقواره این مرز و بوم نبود و برای این جامعه طراحی نشده بود. دیواری که تا بخشی بالا رفت و در سالهای اول نتایجی را در بر داشت اما در برابر ناملایماتی های اقتصاد جهانی و مشکلات داخلی بسیار آسیب پذیر و نا مستحکم بود.

پنجمین دولت جمهوری اسلامی روی کار آمده بود، اکبر هاشمی رفسنجانی با عبور از یک رقابت انتخاباتی نه چندان سخت، بدون وجودرقیب جدی توانسته بود چهارمین رئیس جمهور ایران اسلامی شود. دولت پنجم، اولین دولت بعد از امام خمینی(رحمة الله علیه) بود؛ اولین دولت بعد از اصلاحات قانون اساسی که دیگر نخست وزیر درآن جایی نداشت.

هاشمی برنامه اصلی خود را بازسازی ایران بعد از جنگ در دو محور اقتصاد و سیاست خارجی اعلام کرده بود. او با تیم اقتصادی خود قصد داشت قدم در راه توسعه بردارد، تیمی که اعضای آن متشکل از اقتصاددان‌ هایی بود که پس از اختلاف با نخست وزیر موسوی بر سر سیاست های اقتصادی دولت، از دولت جدا شده و یا توسط نخست وزیر کنار گذاشته شده بودند.

رئیس جمهور قصد داشت به اصلاح اقتصادی بپردازد اما این بار با نگاهی متفاوت از نگاه خود در زمان نخست وزیری موسوی؛ او با روی آوردن به اقتصاد آزاد سعی دارد مدل اقتصادی جدیدش را اجرایی کند. تیم اقتصادی هاشمی مدلی را طراحی کرد که در آن سیاست های قبل، که حاکی از دخالت های دولت در ساز وکار اقتصادی جامعه بود به کلی تغییر کرده بود، بنابراین دخالت های دولت در اقتصاد کاهش می یافت .

بعد از پیگیری سیاست های جدید اقتصادی، دولت امتیازهای زیادی را به بخش خصوصی واگذار کرد تا با به میدان آمدن بخش خصوصی، گره‌های حاصل از اقتصاد دولتی نجات یابد.بنابراین سیاست های تشویقی مختلفی را برای جذب صاحبان سرمایه در بخش خصوصی اتخاذ کردند و در همین راستا بخش وسیعی از سرمایه های دولتی از جمله صنایع خودرو سازی، صنایع کشاورزی و بخشی از معادنبه بخش خصوصی واگذار شد.

از طرفی تشویق سرمایه گذاران خارجی و مذاکره برای ترغیب کشورهای دیگر و پیگیری سیاست های تعدیل به منظور اعتمادزایی و اعطای تسهیلات و وام به ایران از جمله دیگر مراحل برنامه توسعه بود که در برنامه اقتصاددانان سازندگی جای داده شده بود.

انتظار می رفت آزاد کردن اقتصاد بعد از آسیب های موجود در اقتصاد دولتی موجب بهبود شرایط شود اما مدل اقتصادی مدنظر، مسیر خطایی بود که دولتمردان پی گرفته بودند؛به این دلیل که با جذب سرمایه های خارجی و سرمایه گذاران خارجی و دریافت وام های خارجی عملا زمینه ای را فراهم می کردند که نظام اقتصادی در جهتی پیش رود که نیازمند و وابسته اقتصاد کشورهای دیگر شود .

اقتصادی آزاد، اما نه در جهت مردمی شدن بلکه در جهت فراهم شدن شرایط برای تخصیص اموال به نفع سرمایه داران و نتیجه چیزی نبود جز گرد آمدن سرمایه داران در دور سفره سازندگی و تشکیل طبقه سرمایه دار در ایران.در این میان با ورود بخش خارجی به سیستم اقتصادی ایران حجم واردات بسیار بالا رفت و همین مساله سبب به زاویه رانده شدن تولیدکننده داخلی شد.

مستضعفین زمان که آن روزها قشر آسیب پذیر خوانده می شدند باید هزینه توسعه را پرداخت می کردند و با خرد شدن در زیر چرخ توسعه مسیری را برای چرخیدن چرخ زندگی باقی اقشار فراهم می آوردند چرا که کارگزاران سازندگی معتقد بودند “اگر در راه توسعه عده ای از مردم زیر چرخ توسعه له شوند ایراد ندارد، به هر حال این هزینه ایست که برای رسیدن به توسعه باید بپردازیم” !

اصرار بر دریافت قرضه خارجی آن هم با وجود بهره های بالا از دیگر تکه های پازل توسعه برای رسیدن به اقتصادی اصلاح شده بود. باید گفت که وصف اصلاح شده برای موصوفش یادآور قصه معروف پادشاه و لباس نامرئی بود که با هزار تعریف و تمجید بر تنش کردند .

دیوار کج توسعه اقتصادی امروز حاصل آن خشت اول است که کج گذاشته شد؛ یعنی پی گرفتن راهبرد های نادرست اقتصادی که در قد وقواره این مرز و بوم نبود و برای این جامعه طراحی نشده بود. دیواری که تا بخشی بالا رفت و در سالهای اول نتایجی را در بر داشت اما در برابر ناملایماتی های اقتصاد جهانی و مشکلات داخلی بسیار آسیب پذیر و نا مستحکم بود.

حال با وجود الگوی صحیح و بومی اقتصاد مقاومتی ادامه آن سیاست ها و چرخاندن چرخ زندگی مردم با آن مرکب لنگ آسیاب خطایی دوباره است و اشتباهی اجتناب ناپذیر. چرا که اساس در نظام اسلامی رسیدن به عدالت اجتماعی است و اقتصاد ابزاری است برای رسیدن به این مهم، هدفی که با تفکر توسعه محور به سبک غیر اسلامی تبدیل به رویایی محال می شود.

منابع:

اقتصاد سیاسی ایران، احمد امویی

سیاست خارجی در دوران سازندگی؛ اقتصاد،دفاع، امنیت / انوشیروان احتشامی

قسمت چهارم مستند بعد از خمینی
محمد حسین یعقوبی. کارشناس علوم سیاسی دانشگاه امام صادق

منبع: پایگاه تحلیلی خبری ۵۹۸
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۴۵, ۹/خرداد/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/خرداد/۹۵ ۹:۳۱ توسط Mohammad Trust.)
شماره ارسال: #22
آواتار
خشت اول ؟ کج ؟

یعنی تا ثریا باید بره ؟

هیچ کسی نتونسته درستش کنه و هنوز هم نمیتونه ؟ باید خوبه ایده هایی بوده و زور اجرایی، بقیه دولت ها حتی جرات اجرا هم ندارند.

احمدی نژآد:
تنها کشوری که روی کره زمین که هیچ کسی گرسنه نسیت جمهوری اسلامی است و اگر 30 سال ادامه یابد فاصله طبقاتی جبران می شود.


اگه روزی وقت بود و گوشی برای شنیدن ، یکم از واقعیات و از تجربه هایی که نزدیکان و شاهدان عینی داشتند از اوضاع مینوسم واستون ، شاید واقعیت هارو ببینید. از هر کسی میخواید بپرسید ، بهترین اوضاع زندگی مردم در چه دولت هایی بود. دولت هایی که تهمت فروختن کشور بهشون زده شد ولی نفروختند و رو سیاه کردند تهمت زننده هارو... این نیز بگذرد...

ملتی که معاش ندارد، معاد ندارد ! تا زمانی که این جمله درست نشه ، هیچی درست نمیشه. حالا هی تاپیک بزنید و هی خودتون تشکر کنید از هم و اوضاع جامعه ذره ای درست نمیشه ، چون جامعه از همه نظر گرسنه س !

دروغگویی از صفات بارز تهمت زننده ها بود و هست. مهم ترین نمونه یا شاید بهتر بگم اولین نمونه این متن هست :

جلسات توجیهی
روز ۲۵ تیر ۱۳۶۷ در جلسه جمعی از نمایندگان که دلواپسی از وضع جنگ داشتند، توضیحاتی درباره وضع جبهه‌ها و مشکلات بودجه و نیروها و راهکارهای احتمالی دادم که ذهن آنها برای مواجه شدن با پذیرش قطعنامه آماده شود و همان مضامین را در جلسه ضیافت خبرگان در دفتر رئیس جمهور گفتم.

روز ۲۶ تیر ۱۳۶۷ جلسه شخصیت‌های مدعو در دفتر آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل شد. آقای خامنه‌ای صحبت کوتاهی درباره علت تشکیل جلسه نمودند. سپس احمدآقا متن نامه امام(رحمة الله علیه) را با مضامین مشکلات جنگ، نداشتن بودجه، درخواست نیازهای فراوان از سوی نیروها که تأمین آن از عهده دولت برنمی‌آید و ... برای حضار قرائت کرد و سرانجام پذیرش قطعنامه. مطالب پیام امام(رحمة الله علیه) تأثیر زیادی در جلسه‌ گذاشت. اکثریت حاضران ابراز رضایت کردند و تعدادی هم گریه کردند.

سپس توضیحات مبسوطی درباره وضع جبهه و عواملی که کار را به اینجا رسانده، دادم. اگر همان متن پیام امام(رحمة الله علیه) از رسانه‌ها برای عموم پخش می‌شد، نیازی به توجیه بیشتر نبود، ولی به خاطر بعضی از ملاحظات، مصلحت دیده نشد که متن پیام امام(رحمة الله علیه) منتشر شود.

به جای آن، دو اقدام دیگر انجام شد: ۱- اعزام افرادی به جبهه‌ها برای خواندن پیام برای رزمندگان ۲- گنجاندن بخشی از مطالب امام(رحمة الله علیه) در پیام حج - که بنا بود به زودی منتشر شود - که هر دو به خوبی انجام شد و تأثیر فوق‌العاده‌ای در قانع کردن افکار عمومی داشت.

عصر روز ۲۷ تیر ۱۳۶۷ با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و هیأت دولت و شورای نگهبان و فرماندهان نظامی و ... اجلاس بزرگی برای توضیح داشتیم. ابتدا آیت‌الله خامنه‌ای گزارش کوتاهی دادند. سپس احمدآقا پیام امام(رحمة الله علیه) را قرائت کردند و بعد از آن من با توضیحاتی کامل و صریح از واقعیات جبهه، تدارکات، نیازها، بودجه و دخالت قدرت‌های بیگانه دادم. به نظر رسید که حضار رضایت کامل دارند و هیچ کس سؤال و اعتراضی نداشت.

بعد از اجلاس، نخست‌وزیر اطلاع داد به محض انتشار خبر پذیرش قطعنامه، پنج هزار تومان از ارزش سکه بهار آزادی و چهل تومان از ارزش دلار آزاد کاسته شده است. همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی، جواب سوالات خبرنگاران را دادم و نقاط مبهم کار را شفاف نمودم.

- خدا اخر عاقبت تهمت زننده هارو بخیر کنه
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۵۴, ۱۰/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #23
آواتار
(۹/خرداد/۹۵ ۸:۴۵)Mohammad Trust نوشته است:  خشت اول ؟ کج ؟

یعنی تا ثریا باید بره ؟

هیچ کسی نتونسته درستش کنه و هنوز هم نمیتونه ؟ باید خوبه ایده هایی بوده و زور اجرایی، بقیه دولت ها حتی جرات اجرا هم ندارند.

احمدی نژآد:
تنها کشوری که روی کره زمین که هیچ کسی گرسنه نسیت جمهوری اسلامی است و اگر 30 سال ادامه یابد فاصله طبقاتی جبران می شود.


اگه روزی وقت بود و گوشی برای شنیدن ، یکم از واقعیات و از تجربه هایی که نزدیکان و شاهدان عینی داشتند از اوضاع مینوسم واستون ، شاید واقعیت هارو ببینید. از هر کسی میخواید بپرسید ، بهترین اوضاع زندگی مردم در چه دولت هایی بود. دولت هایی که تهمت فروختن کشور بهشون زده شد ولی نفروختند و رو سیاه کردند تهمت زننده هارو... این نیز بگذرد...

ملتی که معاش ندارد، معاد ندارد ! تا زمانی که این جمله درست نشه ، هیچی درست نمیشه. حالا هی تاپیک بزنید و هی خودتون تشکر کنید از هم و اوضاع جامعه ذره ای درست نمیشه ، چون جامعه از همه نظر گرسنه س !

دروغگویی از صفات بارز تهمت زننده ها بود و هست. مهم ترین نمونه یا شاید بهتر بگم اولین نمونه این متن هست :

جلسات توجیهی
روز ۲۵ تیر ۱۳۶۷ در جلسه جمعی از نمایندگان که دلواپسی از وضع جنگ داشتند، توضیحاتی درباره وضع جبهه‌ها و مشکلات بودجه و نیروها و راهکارهای احتمالی دادم که ذهن آنها برای مواجه شدن با پذیرش قطعنامه آماده شود و همان مضامین را در جلسه ضیافت خبرگان در دفتر رئیس جمهور گفتم.

روز ۲۶ تیر ۱۳۶۷ جلسه شخصیت‌های مدعو در دفتر آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل شد. آقای خامنه‌ای صحبت کوتاهی درباره علت تشکیل جلسه نمودند. سپس احمدآقا متن نامه امام(رحمة الله علیه) را با مضامین مشکلات جنگ، نداشتن بودجه، درخواست نیازهای فراوان از سوی نیروها که تأمین آن از عهده دولت برنمی‌آید و ... برای حضار قرائت کرد و سرانجام پذیرش قطعنامه. مطالب پیام امام(رحمة الله علیه) تأثیر زیادی در جلسه‌ گذاشت. اکثریت حاضران ابراز رضایت کردند و تعدادی هم گریه کردند.

سپس توضیحات مبسوطی درباره وضع جبهه و عواملی که کار را به اینجا رسانده، دادم. اگر همان متن پیام امام(رحمة الله علیه) از رسانه‌ها برای عموم پخش می‌شد، نیازی به توجیه بیشتر نبود، ولی به خاطر بعضی از ملاحظات، مصلحت دیده نشد که متن پیام امام(رحمة الله علیه) منتشر شود.

به جای آن، دو اقدام دیگر انجام شد: ۱- اعزام افرادی به جبهه‌ها برای خواندن پیام برای رزمندگان ۲- گنجاندن بخشی از مطالب امام(رحمة الله علیه) در پیام حج - که بنا بود به زودی منتشر شود - که هر دو به خوبی انجام شد و تأثیر فوق‌العاده‌ای در قانع کردن افکار عمومی داشت.

عصر روز ۲۷ تیر ۱۳۶۷ با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و هیأت دولت و شورای نگهبان و فرماندهان نظامی و ... اجلاس بزرگی برای توضیح داشتیم. ابتدا آیت‌الله خامنه‌ای گزارش کوتاهی دادند. سپس احمدآقا پیام امام(رحمة الله علیه) را قرائت کردند و بعد از آن من با توضیحاتی کامل و صریح از واقعیات جبهه، تدارکات، نیازها، بودجه و دخالت قدرت‌های بیگانه دادم. به نظر رسید که حضار رضایت کامل دارند و هیچ کس سؤال و اعتراضی نداشت.

بعد از اجلاس، نخست‌وزیر اطلاع داد به محض انتشار خبر پذیرش قطعنامه، پنج هزار تومان از ارزش سکه بهار آزادی و چهل تومان از ارزش دلار آزاد کاسته شده است. همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی، جواب سوالات خبرنگاران را دادم و نقاط مبهم کار را شفاف نمودم.

- خدا اخر عاقبت تهمت زننده هارو بخیر کنه

سلام محمد جان ،خیلی خوشحال میشم که برای تک تک این مقالات شما هم نظراتتون رو با مستندات قابل ارائه و یا مستندات تصویری ارائه بدین. از اظهار نظرت ممنونم
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۹:۳۵, ۱۰/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #24
آواتار
متاسفانه تسلطم در حد بحث کامل نیست ولی به این موضوع که میگم دقت کنید

اشتباه اول شما اینه که سیاه و سفید نگاه میکنید، این مدل نگاه اشتباه محضه

دوم اینه فقط میگید چرا فلانی اینکارو کرد! نمیگید بقیه چرا کاری نکردند! لطفا به این جمله فکر کنید. چرا بقیه کاری نکردند؟

یه کسی که یه کاریو انجام داده لابد ایده ای داشته و این خیلی بهتره در مقابل کسانی که هیچ ایده ای نداشتن و هیچ همتی برای عملی کردن!

حرف من اینه، سیاه و سفید نبینیم!!!
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۲۵, ۱۰/خرداد/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/خرداد/۹۵ ۸:۲۹ توسط vahrakan.)
شماره ارسال: #25
آواتار
خوش بینی مفرط به تعدیل اقتصادی در دولت هاشمی چه بر سر ایران آورد؟
اقتصاد بعد از جنگ نیاز به بازسازی در ساختار اقتصادی داشت.

اما راه‌اندازی برنامه‌ی تعدیل اقتصادی در کشور با سرعت و بدون مطالعه‌ی کافی روی پیامدهای برنامه و تجربیات دیگر کشورها صورت گرفت که می‌توان این امر را یکی از عوامل عدم موفقیت این سیاست‌ها در ایران دانست.
سیاست تعدیل اقتصادی به نوعی اقتصاد بازار آزاد است که در آن دولت‌ها برای رسیدن به اهداف مورد نظر، اصلاحاتی را در نحوه برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند مدت اعمال می‌کنند. این اهداف شامل: آزادسازی، تثبیت کالاها، افزایش بهره وری در بخش تولیدی، سیاست‌های تجاری و انقباض دستمزدها و … می‌باشد. کشورها تنها با اجرای این سیاست‌ها می‌توانستند از وام‌های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی بهره‌مند شوند.
این نوع سیاست، نخستین بار در دهه هفتاد قرن بیستم در آمریکای لاتین اجرا شد. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به کشورهای درحال توسعه اجرای آن را را توصیه کرده بود و در ازای اجرای این فرامین، به کشور اجرا کننده وام هایی از سوی این دو نهاد تعلق می‌گرفت. البته هیچ کدام از این طرح‌ها به نقطه مطلوب نمی‌رسید و دولت‌ها به سرعت مجبور به عقب نشینی از اجرای آن می‌شدند. از سوی دیگر، پیامد نهایی اجرای ناقص تعدیل اقتصادی نیز برای آمریکای لاتین رکود اقتصادی بود. دولت‌ها در شرایط اضطرار تن به این برنامه می‌دادند. گفته می‌شود از مجموع کشورهای آمریکای لاتین تنها برزیل توانست از اجرای این برنامه، طی دو دهه پایانی قرن بیستم با ده‌ها ترفند و شگرد پیروز میدان شود.
سال ۶۸ همزمان با پایان جنگ تحمیلی، دولت هاشمی شروع به کار می‌کند. دولت، کشوری جنگ زده را تحویل گرفته که در طی این ده سال و از ابتدای انقلاب درگیر مسائل و درگیری‌های داخلی بوده است. قیمت نفت به عنوان تنها محل درآمد کشور در پایین‌ترین سطح جهانی خود قرار دارد. در طی این ده سال هیچ عملیات عمرانی جدی انجام نگرفته است. اما حالا جنگ تمام شده است، فضا آرام است، برخی از تحریم ها علیه ایران لغو شده و شرایط به ظاهر برای ارتباط با دیگر کشورها محیا است. کشور احتیاج به بودجه دارد و دولت می‌بایست در سریع‌‌ترین زمان ممکن با کاهش هزینه‌های خود بر درآمدهایش بیفزاید. در این شرایط سیاست تعدیل اقتصادی با برنامه اول توسعه همراه می‌شود تا دولت بتواند از وام‌های بین المللی استفاده کند اما کم کم تعدیل بر برنامه اول پیشی می‌گیرد.
اقتصاد بعد از جنگ نیاز به بازسازی در ساختار اقتصادی داشت. اما راه‌اندازی برنامه‌ی تعدیل اقتصادی در کشور با سرعت و بدون مطالعه‌ی کافی روی پیامدهای برنامه و تجربیات دیگر کشورها صورت گرفت که می‌توان این امر را یکی از عوامل عدم موفقیت این سیاست‌ها در ایران دانست.
مدیران اقتصادی کشور دارای یک خوش‌بینی مفرط نسبت به برنامه‌ی تعدیل و خصوصی‌سازی بودند که منجر به نوسان رشد اقتصادی و کاهش مفرط نرخ رشد اقتصادی در سال ۷۳، استقراض نسبتاً بالایی از خارج و نهادهای بین‌المللی و تشویق مردم به مصرف در داخل کشور شد. گسترش مصرف‌گرایی، فشار روی تقاضای کل را به همراه داشت که به نحوی تشدیدکننده‌ی تورم در آن دوره بود به طوری که تورم از ۱۸ درصد در سال اول دولت هاشمی به ۴۹.۵ درصد در سال ۷۴ رسید که این میزان بالاترین نرخ تورم در تاریخ اقتصاد ایران پس از انقلاب است. سرعت آزادسازی در بخش تجارت خارجی نیز اثر تورمی خود را ظاهر کرد. منضبط نبودن دولت، مشخص نبودن جایگاه خصوصی‌سازی، نبود توجیه در ضرورت تعدیل اقتصادی، عدم توجه به بافت سنتی و دینی، تشویق روحیه‌ی سودطلبی و مصرف‌گرایی و… باعث شد که بی‌ثباتی اقتصادی بیشتر شود و بیکاری و تورم به مرز غیر قابل تحملی در جامعه برسد.
در طول دوره‌ی تعدیل اقتصادی و با توجه به اجرای طرح‌های عمرانی زیاد توسط دولت وقت، به صورت کلی، شاهد کاهش سهم هزینه‌های مصرفی و افزایش سهم هزینه‌های عمرانی از هزینه‌های دولت بودیم. همچنین در سال‌های ابتدایی دوره‌ی تعدیل اقتصادی، به دلیل برنامه‌های بازسازی کشور، شاهد کسری بودجه بودیم؛ اما با اجرای سیاست‌های تعدیل، که باعث تعادل در بودجه دولت می شود، کسری بودجه کم کم جبران شده؛ به طوری که در سال‌های پایانی بودجه‌ی دولت با مازاد مواجه شد. یکی از پیامدهای دیگر برنامه‌ی تعدیل اقتصادی توجه کمتر به بخش کشاورزی و اولویت‌بخشی به صنعت مونتاژ در کشور بود. صنعت مونتاژ باعث شد که حجم قابل توجهی از ارز محدود کشور به جای هزینه شدن در ابزار و ماشین‌آلات کشاورزی به سوی صنایع مونتاژ سرازیر شود. لذا در این دوره، رشد این بخش نسبت به رشد بخش مونتاژ صنعتی یا واردات کالاهای لوکس بسیار کمتر بود؛ به گونه­ای که سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی در طول دوره تعدیل کاهش پیدا کرد.
تحقیقات نشان می‌دهد که از جمله مهمترین عوامل شکست سیاست های تعدیل و آزادسازی قیمت‌ها، عدم آمادگی مردم برای تغییر به دلیل جو روانی جامعه و شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، عدم اجرای سیاست‌های حمایتی از مردم به منظور کاهش تبعات سیاست تعدیل و آزادسازی قیمت‌ها، عدم مطالعه‌ی کافی روی پیامدهای برنامه و تجربیات دیگر کشورها، وجود شکاف طبقاتی و فاصله‌ی بین مردم و مسئولین، نبود زیرساخت‌های لازم برای اجرای سیاست‌های تعدیل بوده است.
برنامه تعدیل اقتصادی قرار بود همزمان با برنامه دوم توسعه نیز به اجرا درآید. اما به عقیده کارشناسان به دلایلی اعم از افت شدید رشد اقتصادی، تورم سرسام‌آور، از کنترل خارج شدن نرخ ارز، فشار بدهی‌های خارجی و بی‌ثباتی اقتصادی، اجرای این برنامه در بهار سال ۱۳۷۴ متوقف شد.

[تصویر: %D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B1%20%D8%AA%D9%88%...%D8%A8.jpg]
زینب مقیم پور بیژنی
منبع: الف
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۸:۴۳, ۱۱/خرداد/۹۵ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۱/خرداد/۹۵ ۸:۴۴ توسط vahrakan.)
شماره ارسال: #26
آواتار
تعبیر غربی‌ها از چرخش ۱۸۰ درجه‌ای هاشمی از اقتصاد دولتی به آزاد[تصویر: afsanjani-ahmadinejhad.jpg]
اجرای سیاست اقتصاد آزاد توسط دولت سازندگی آثار و تبعات ناگواری در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به‌همراه داشت.
مروری بر سیاست‌های اقتصادی دولت آقای هاشمی؛ اقتصاد آزاد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
مروری بر سیاست‌های اقتصادی دولت آقای هاشمی؛ اقتصاد آزاد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

گروه اقتصاد جهان نیوز ـ محمدجعفر روشنی: حکومت‌ها با ایدئولوژی‌های مختلف، تامین و سروسامان دادن به جنبه‌های مختلف زندگی مادی شهروندان شان را از جمله اصلی‌ترین وظایف و مسئولیت‌های خود به‌شمار می‌آورند. حکومت‌های مبتنی بر ادیان و آموزه‌های دینی نیز به طریق اولی در صدد رعایت اصول اقتصادی مد نظر آئین خود هستند. قرآن کریم، کتاب آسمانی دین مبین اسلام نیز نگاهی ژرف به مسائل اقتصادی، زندگی روزمره و امرار و معاش مردم داشته و به همین اساس بر حکمرانان کشورهای اسلامی واجب است این منشور را در تصمیمات و برنامه ریزی‌های اقتصادی مورد نظر داشته باشند.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان حکومتی مبتنی بر قواعد اسلامی در عصر کنونی همواره تلاش خود را برای تحقق عدالت اقتصادی و اجرای فرامین الهی به‌کار بسته است و در این بین بنا به تشخیص مسئولان در مقاطع مختلف از سیاست‌های اقتصادی گوناگون برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده است.
یکی از مقاطع مهم تاریخ انقلاب که شاهد نوع خاصی از جهت گیری اقتصادی بودیم، اواخر دهه ۶۰ و زمان روی کارآمدن دولت اول آقای هاشمی است. از این جهت مهم که از سال ۵۷ تا این مقطع شاهد حوادث گوناگونی از جمله؛ ناآرامی‌های اوایل انقلاب و تلاش برای تجزیه کشور، درگیری‌های سیاسی مختلف و حضور مخرب منافقین، تسخیر لانه جاسوسی و پیامدهای آن و از همه مهم‌تر وجود ۸ سال جنگ تحمیلی بودیم که طبعاً با وجود در اولویت بودن مسائل غیر اقتصادی، فرصتی برای تدوین و اجرای یک برنامه اقتصادی منسجم که در پی آن جهش اقتصادی صورت گیرد، فراهم نشد.[/b] از این رو چرایی انتخاب و پیامد سیاست اقتصادی اولین دولت پس از جنگ بسیار حائز اهمیت و قابل بررسی است.
آقای هاشمی رفسنجانی در حالی سیاست اقتصادی دولت خود را با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای، اقتصاد آزاد انتخاب کرد که در زمان دولت آقای میرحسین موسوی تمام قد حامی سیاست‌های اقتصاد دولتی نخست وزیر بود. بسیاری از اقتصاددان‌ها بر این باورند وجود رانت اطلاعاتی و انحصار در مالکیت دولتی، نبود شفافیت و عدم توان رقابت با بازارهای بین‌المللی، از مهم‌ترین ضعف‌های اقتصاد دولتی است که بی‌تردید فساد اقتصادی را نیز در پی خواهد داشت. اما چه شد که آقای هاشمی از اقصاد دولتی عبور کرد و به اقتصاد آزاد رسید؟ در پاسخ باید گفت چند عامل در این تغییر جهت بسیار موثر بود؛
• تبلور ناکارآمدی اجرای سیاست اقتصاد دولتی توسط دولت آقای موسوی
• تغییر نگرش بسیاری از مسئولان اقتصادی دولت آقای موسوی و نزدیکی و ارتباط تناتنگ آنها با آقای هاشمی

• سفر آقای هاشمی به ژاپن و چند کشور دیگر و رویای تحقق ژاپن اسلامی در ایران
• فروپاشی اقتصاد چپ (سوسیالیستی) در دنیا

به هر تقدیر اجرای سیاست اقتصاد آزاد در دستور کار دولت اول آقای هاشمی قرار گرفت.اما اقتصاد آزاد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟


در تعریف آکادمیک اقتصاد آزاد آمده است: دولت در تولید، فروش، توزیع و دیگر بخش‌ها هیچ مداخله‌ای نداشته و عوامل بازار یعنی فروشندگان و خریداران بر آن نظارت دارند. وجود شفافیت اقتصادی، افزایش بهره‌وری و راندمان تولید، افزایش کارایی و اثربخشی، وجود رقابت منصفانه تولیدکنندگان اقتصادی و همچنین افزایش کیفیت تولید از جمله پیامدهای اجرای سیاست اقتصاد آزاد است.
حال با اذعان به برخی فواید اقتصاد آزاد، باید بر این نکته هم تاکید کرد که نحوه اجرا و عملیاتی کردن سیاست اقتصاد آزاد بسیار مهم هست و باید به گونه‌ای اجرایی شود که در جامعه اسلامی، مستضعفین بیشترین منفعت را ببرند و شکاف طبقاتی کم شود و عدالت اجتماعی به معنای اسلامی آن محقق گردد. به گواه تاریخ و منابع مسلم و متعدد همچون مستند بعد از خمینی، متاسفانه اجرای سیاست اقتصاد آزاد توسط دولت سازندگی آثار و تبعات ناگواری در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به‌همراه داشت که شرح مفصل هر کدام کتابی است جداگانه و در این مجمل نمی‌گنجد اما فهرست وار به چند مورد اشاره می‌شود؛
• ورود بی رویه و خارج از قاعده کالاهای لوکس به کشور و رواج مصرف گرایی
• پیشی گرفتن بی سابقه واردات به صادرات
• افزایش تورم و بی‌کاری
• فشار به اقشار محروم و مستضعف جامعه و افزایش شکاف طبقاتی
• اجرای ناموفق سیاست تعدیل اقتصادی
• به فراموشی سپرده شدن ارزش‌های انقلابی و تبلور فرهنگ اشرافی گری و …

چرخش آقای هاشمی به حوزه اقتصاد محدود نشد بلکه همزمان و برای تحقق سیاست اقتصاد آزاد، جهت گیری کلی سیاست خارجی دولت خود را نیز تغییر داد و سیاست تنش زدایی را در پیش گرفت چراکه معتقد بود لازمه توسعه، سرمایه‌گذاری است و دشمن تراشی مانع سرمایه‌گذاری. چرخش و تغییر موضع آقای هاشمی در حوزه سیاست خارجی و اقتصادی به حدی آشکار بود که غربی‌ها آن را “جمهوری دوم بعد از خمینی” نامیدند.
سخن آخر

در پایان باید توجه داشت، فهرست کردن برخی پیامدهای اجرای سیاست اقتصاد آزاد توسط دولت آقای هاشمی به معنای شکست قطعی و ناکارآمدی مسلم این سیاست‌ها نبوده و نیست بلکه مقصود بیان ضعف‌های اجرای این سیاست‌ها و اولویت بندی غیر اصولی مشکلات اقتصادی کشور و بومی نکردن برخی از سیاست‌ها و تصمیمات اقتصادی و همچنین عدم پیوند فرهنگ ایرانی اسلامی با سیاست‌های اقتصاد آزاد است که رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی‌های متعدد ضمن نقد آثار اجرای این سیاست‌ها بیان داشتند (نقل به مضمون)؛ در مورد نحوه‌ی اجرای عدالت اجتماعی با آقای هاشمی اختلاف نظر دارند.
* کارشناس ارشد ارتباطات

منبع: جهان نیوز
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۲:۱۹, ۱۹/خرداد/۹۵
شماره ارسال: #27
آواتار
یادداشت ۵۹۸؛ دوباره خمینی…به بهانه اکران مستند بعد از خمینی
[/b]


در تعالیم اسلام جامعه ناچار است از پیروی امام و هر امت را امامی باید، امت اسلامی آن امت است که رهرو امامی باشد که سیره اش صراط مستقیم است اما با غیبت امام تکلیف مردم چیست؟ آیا باید تن به تکثر جامعه و هرج و مرج حاصل از جنگ قدرتِ قدرت طلبان بدهند؟ یا اقتدا به یک امام برای رهبری جامعه کنند؟ تعالیم سیاسی اسلام تکلیف را مشخص کرده است و آن اینکه با پیروی از فقیهی عادل و مدبر حکومتی الهی تشکیل بدهند و در مسیر لا اله الا الله، با کنار زدن طاغوت ها، خود و جامعه خود را مهیای پذیرش موعود موجود نمایند.


با انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی مردم اولین گام را در این مسیر برداشتند و حکومتی اسلامی تشکیل دادند اما بعد از ده سال مردم پدر پیرشان و مرشد راهشان را از دست دادند .


بعد از رحلت امام خمینی، خبرگان رهبری به دنبال انتخاب فردی بودند در طراز امامت امت اسلامی و به محض پایان عمر امام خمینی اجلاسیه ای اضطراری تشکیل دادند تا سرنوشت جمهوری اسلامی را معین کنند.


نتیجه اجلاس اضطراری خبرگان در نیمه خرداد سال شصت و هشت فردی بود در قواره این مسئولیت خطیر؛ سید علی حسینی خامنه ای.


اما چرا او؟ کدام ویژگی ها در رئیس جمهور آن روز های جمهوری اسلامی با وجود فقهایی با سن و یا سابقه فقهی بیشتر نظر خبرگان را به ایشان جلب کرد؟


قانون اساسی ولایت امر و امامت امت اسلامی را در دوران غیبت بر عهده فقیهی عادل می داند که باتقوا، آگاه به زمان،شجاع،مدیر و مدبر باشد. علاوه بر این او باید کسی باشد که در میان مردم از مقبولیت عام بهره مند است.


سید علی خامنه ای تنها یک روحانی ساده نبود بلکه او مجتهدی با درک سیاسی بالا و توان مدیریتی با تدبیر اسلامی بود.


او تحصیل در حوزه های علمیه را از کودکی و همزمان با سالهای دبستان شروع کرد و در جوانی در پای درس بزرگانی چون آیت الله میلانی و علامه طباطبایی به درجه اجتهاد رسید.


در سالهای مبارزه با رژیم پهلوی دانشگاه های مختلفی در ایران و جمع های دانشجویی با سلائق مختلف شاهد این مدعی هستند که او عمر خود را تنها در حجره های مدارس علمیه سپری نکرد بلکه آن را صرف تبلیغ و روشنگری در میان دانشجویان کرد . او با شرکت در جمع های دانشجویی و صحبت کردن و مباحثه با دانشجویان با آنها همزبان می شد و همچون معلمی روشنگر راهشان بود .


مبارزات سیاسی او در سالهای سیاه پهلوی آن مجتهد جوان را تبدیل به یک روحانی مبارز مکتبی کرده بود و همین باعث شد تا از بدو انقلاب اسلامی به عنوان یک فرد اساسی و اثرگذار در قافله انقلاب پا به پای قافله سالاران این مکتب قدم بردارد و تا مرز شهادت پیش رود اما تقدیر چیز دیگری بود.


او با فعالیت در شورای انقلاب و بعد از آن وکالت مردم در مجلس شورای اسلامی و در آخر با ریاست جمهوری اسلامی ایران توشه پر باری از تجربه مدیریتی و سیاسی را به همراه داشت .


ایت الله خامنه ای از مقبولیت بالایی در بین مردم برخوردار بود و پذیرش مردم به انضمام تدبیر بالای او هر یک آفتابی بود دلیل بر آفتاب .


آنچه که خبرگان را مجاب کرد تا به این نتیجه برسند این بود که آنها به خمینی رسیده بودند . آنها در سالهای بعد از انقلاب، امامی را دیده بودند که اسلام و حق مردم را قربانی مصلحت ها و افراد نمی کرد، در پای مکتب امامی بودند که برای تکلیف و وظیفه اش برای کلام وحی قیام کرده بود، رهبری امامی را دیده بودند که با همت والایش به سمت هدف های دست نیافتنی پیش می رفت و مردم را هم اینگونه بار آورده بود، آنها در سالهای حساس جنگ رهبری را دیده بودند که به مردمش اعتقاد داشت و با همین مردم توانست در برابر دشمن دوام بیاورد، مکتب سیاسی امامی را درک کرده بودند که در آن معنویت و سیاست در هم تنیده بود و جدایی آنها از هم معنایی نداشت و این بار بعد از خمینی برای بار دیگر به خمینی رسیده بودند و باید این مسئولیت خطیر را به بهترین نحو پایان می رساندند و به انتظار چشمان منتظر پایان می دادند، چشمانی در داخل که نمناک به اشک فراق بودند و چشمانی در خارج از این مرز و بوم که ذوق زده بودند از پایان انقلاب و دیری نپایید تا چشمان نگران دوباره خمینی کبیر را دیدند و چشمان دشمنان دوباره با صدای خمینی ترسیدند.

جمهوری اسلامی ایران راهش را ادامه داد و این بار تمام جهانیان دیدند که خمینی راهش ادامه پیدا کرد و ایران اسلامی در بحرانهایی پیچیده تر و سخت تر راه حق را پی گرفت .

فرزندان خمینی به امام راهشان اقتدا کردند، هر چند افرادی بودند در این میان به نماز فرادا مشغول شدند و هر چند بودند دشمنانی که از هیچ راهی برای سد کردن راه ایران اسلامی دریغ نکردند اما نماز عشق نسل خمینی شکسته نشد و در مسیر حق باقی ماندند.

* محمد حسین یعقوبی- کارشناس علوم سیاسی دانشگاه امام صادق

منبع: پایگاه تحلیلی خبری 598

یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۰:۲۰, ۶/تیر/۹۵
شماره ارسال: #28
آواتار
نقدی بر عملکرد آقای هاشمی در جلسه تاریخی خبرگان


ادعای خلاف واقع نقش هاشمی رفسنجانی در رهبری آیت الله خامنه ای با چه هدفی القاء می شود؟
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸، انتخاب حسینعلی منتظری در سال ۶۴ به عنوان قائم مقام رهبری و انتخاب آیت الله سید علی خامنه‌ای در خرداد ۶۸ به سمت ولی فقیه و جانشین امام خمینی رحمت الله علیه بی‌تردید دو تصمیم مهم خبرگان رهبری از بدو تاسیس این نهاد (سال ۶۲) تاکنون به‌شمار می‌رود. به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران جلسه مهم‌تر و معروف به جلسه تاریخی خبرگان، جلسه تعیین جانشین حضرت امام (رحمة الله علیه) در نیمه خرداد ۶۸ است.
از این روی بررسی موضع‌گیری‌ها، سخنرانی‌ها و از همه مهم‌تر نحوه اداره آن جلسه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که می‌تواند پس از گذشت ربع قرن حقایق بسیاری برای نسل سومی‌های علاقه‌مند به دانستن تاریخ انقلاب، روشن سازد. رییس جلسه آیت الله مشکینی بود اما رسماً جلسه توسط آقای هاشمی اداره شد. همانطور می‌دانیم آقای هاشمی ابتدا مسئله شورای رهبری را مطرح کرد، این اقدام سوال‌های مهمی را به ذهن متبادر می‌کند؛
آقای هاشمی با وجود اطلاع از نظر امام، ابتدا رهبری فردی را مطرح کرد.
اگر گزینه شورایی رای می‌آورد تکلیف نظر امام خمینی در مورد شایستگی رهبری آقای خامنه‌ای چه می‌شد؟
آقای هاشمی در اقدامی خلاف عرف از مخالفین شورایی خواست قیام کنند. (آرای ممتنع به آرای موافق شورایی اضافه ‌شد)
با وجود اختلاف بسیار زیاد آرای مخالف و موافق شورایی، آقای هاشمی سه مرتبه رای گیری را به امید تغییر آرا تکرار کرد.
با وجود شکست شورایی اداره شدن قوه قضاییه و تجربه تلخ تقسیم قدرت در قوه مجریه، اصرار آقای هاشمی بر شورایی شدن رهبری با توجه به تجربه ناموفق گذشته و آگاهی از مشکلات پیش روی شورایی، جای تعجب دارد. برخی بر این باورند فراهم بودن مقدمات رییس جمهوری آقای هاشمی و همچنین سمت جانشینی فرماندهی کل قوای ایشان کافی بود که با شورایی شدن رهبری و عضویت ایشان در شورا، دیگر اعضا به حاشیه رانده شده و خود محوریت نظام را به‌دست گیرد!
به هر تقدیر و علی رغم میل آقای هاشمی شورایی رای نیاورد و بررسی گزینه فردی در دستور قرار گرفت. آیت الله گلپایگانی اولین گزینه فردی بود که تنها با اقبال ۱۴ عضو خبرگان مواجه شد و سپس نام آیت الله خامنه‌ای مطرح شد. آقای هاشمی در این مقطع که انتخاب آیت الله خامنه‌ای قریب الوقوع بود و می‌دانست نظر اعضا روی چه کسی است و پس از علنی شدن اعتراض آقایان شبستری و معصومی که پیش‌تر چندین بار درخواست آنها مبنی بر نقل خاطره امام را رد کرده بود، اقدام به نقل خاطره کرد، به عبارتی نوشتاروی پس از مرگ سهراب!
ذکر چند نکته در این خصوص نیز ضروری به‌نظر می‌رسد؛
به گفته بسیاری از اعضای خبرگان، گزینه دیگری غیر از آیت الله خامنه‌ای برای رهبری وجود نداشت و بیان خاطره تنها سرعت انتخاب فرد مورد نظر را بالا برد.
آقای هاشمی با رد شدن گزینه شورایی باز هم اقدام به نقل خاطره امام نکرد و اجازه داد نام آیت الله گلپایگانی مطرح شود.
در حالیکه آقای طاهری خرم آبادی به عنوان منشی جلسه شروع به نقل خاطره امام کرد، بلافاصله آقای هاشمی حرف را از دهان ایشان گرفت و خود خاطره را بیان کرد!
جناب هاشمی که از ذکاوت خوبی برخوردا است آیا نمی‌دانست خاطره امام یک خاطره معمولی نیست بلکه بیان حقیقتی مسلم از زبان کسی است که ذره‌ای اغراق در تمجید از افراد نداشته و سخن او حجت شرعی است و نباید لحظه‌ای در نقل آن درنگ می‌کرد؟
به نظر می‌رسد بر خلاف ادعاهای چند سال اخیر و تلاش‌های هدفمند رسانه‌ای برای القای نقش آقای هاشمی در رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای، حقیقت چیزی غیر از این است. با مرور اجمالی موضع‌گیری‌های آقای هاشمی در آن جلسه می‌توان ادعا کرد ایشان نه تنها تلاشی برای قبولاندن این انتخاب به اعضای جلسه نداشته بلکه شواهد و قرائن چیزی خلاف این را نیز به اثبات می‌رساند.
وقتی امام خمینی به صراحت می‌فرماید: “شورایی خیلی جواب نمی‌دهد و فرد بهتر و زودتر تصمیم می‌گیرد” و در جای دیگر می‌فرماید: “با وجود آقای خامنه‌ای نگران نباشد” و یا “آقای خامنه‌ای شایسته رهبری است”، یعنی با اظهر من الشمس بودن نظر امام بر رهبری فردی و آن هم آقای خامنه‌ای، ایشان تشخیصی غیر از تشخیص امام داشت، یعنی هم تمام قد پای شورایی ایستادید و هم در آخرین لحظه مجبور به بیان خاطره شد. جالب آنکه پس از گذشت بیش از ۲۵ سال از نظر امام، ایشان هنوز شورایی را مفید‌تر می‌داند و بیان داشته: “طرفدار شورای رهبری بودم و بر همان نظر هستم”.
اما سوالی از جناب آقای هاشمی:
با فرض وجود رهبری شورایی و مفید بودن آن و با احتساب اینکه حضرتعالی عضوی از اعضای شورای رهبری ‌بودید، در جریان فتنه ۸۸ چه سرنوشت شومی در انتظار نظام اسلامی بود؟ نظامی که از قضا یکی از اعضای شورای رهبری آن از حامیان اصلی سران فتنه محسوب می‌شد!
آقای هاشمی اخیرا بیان داشته‌اند؛”مردم عاشق امام و در مرحله بعد رهبری هستند”، در پاسخ باید اظهارداشت؛ مردم بر خلاف برخی خواص، رهبری را جدای از امام نمی‌داند که بخواهد به یکی بیش از دیگری عشق بورزد و صد البته که بیان اینگونه مطالب، انحراف درتبعیت از ولایت فقیه است که می‌تواند سرآغاز فتنه‌های دیگری شود.
به هر تقدیر خبرگان ملت با برگزیدن فرد اصلح مورد نظر امام و امت و با عبور از بعضی کارشکنی‌ها به قول رییس وقت خبرگان آیت الله مشکینی انتخابی کردند که انشاالله رضایت حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفدا را نیز در پی داشته است.
(انهم یکیدون کیدا و اکید کیدا)
* جعفر روشنی- کارشناس ارشد علوم ارتباطات
منبع: پایگاه تحلیلی خبری 598
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۱۶:۱۲, ۱۳/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #29
آواتار
با سلام به دوستان بزرگوار و دنبال کنندگان این مطلب
دولت بنفش تمامی لینک های دانلود فوق رو مسدود کرده است ، پناه می برم از بستن دهان منتقدان
در ذیل لینک های جدیدی برای دانلود تمامی قسمتهای منتشر شده وجود دارد.

«مستند بعد از خمینی»


ابتدا تمامی بخش ها را دانلود کرده و سپس نسبت به باز کردن آن اقدام نمایید. در صورتی که نرم افزار ( WinRar ) بر روی رایانه ی خود نصب ندارید می توانید از اینجا دریافت نمایید.
[b] روایتی از ناگفته های تاریخ انقلاب اسلامی
قسمت اول دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار
[/b]

قسمت دوم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار

قسمت سوم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار

قسمت چهارم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار

قسمت پنجم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار

قسمت ششم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار

قسمت هفتم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار

قسمت هشتم دانلود فیلم با کیفیت بالا بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهار
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
ارسال پاسخ  به روز آوری


[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]
موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: مشاهده: آخرین ارسال
  دانلود مستند سه گانه ی کاتسی (The Qatsi-Trilogy) مجید املشی 17 26,699 ۱/بهمن/۹۷ ۱۰:۱۸
آخرین ارسال: سرباز منتظر
Video مستند امام خمینی ، انجمن حجتیه و انتظار فرج (بدون حذفیات) عبدالرحمن 7 4,598 ۲۳/بهمن/۹۶ ۱۸:۱۷
آخرین ارسال: عبدالرحمن
  دانلود مستند "دروغ به سبک هولوکاست" -Ali- 0 4,303 ۲۲/مهر/۹۴ ۲۰:۵۹
آخرین ارسال: -Ali-
Video دانلود مستند «ایرانی های مرتد» vahrakan 1 1,954 ۶/مهر/۹۴ ۳:۱۲
آخرین ارسال: aaaaa
  دانلود مستند سفر به ماوراءالطبيعه با زیرنویس فارسی antizion 68 53,710 ۲۸/شهریور/۹۴ ۱:۳۰
آخرین ارسال: cena
  دانلود مستند کوتاه حریم خصوصی مجید املشی 2 2,184 ۲۱/مرداد/۹۴ ۱۵:۰۹
آخرین ارسال: مجید املشی
Exclamation دانلود مستند جنگ هالیوود با خدا (Hollywood War on God) tavousi 0 2,086 ۲۴/تیر/۹۴ ۲۰:۳۸
آخرین ارسال: tavousi

پرش در بین بخشها:


بالا