کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 5 رای - 3.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ملاک هاى انتخاب همسر از منظر قرآن و روایات
۲۰:۴۳, ۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۶/تیر/۹۰ ۲۰:۴۶ توسط MESSENGER.)
شماره ارسال: #1
آواتار
قرآن کریم و روایات معصومان(علیه السلام) ملاک هاى مهمى را براى این مسئله بیان کرده است که در این نوشتار به چند نمونه مى پردازیم:

امام صادق(علیه السلام) درباره اهمیت توجه به ملاک هاى انتخاب همسر فرمودند:
« خوب دقت کن که خودت را در کجا مى نهى و چه کسى را در مالت شریک مى گردانى و بر دین و اسرارت آگاه مى سازى.»1

و نیز فرمودند:
« زن به منزله گردنبندى است که به گردن مى افکنى، سپس مراقب باش که چه چیزى را به گردن مى افکنى.»2

این ملاک ها هم باید در مورد مردان باشد و هم درباره زنان، چنین نیست که تنها زنان باید این صفات و ویژگى ها و ملاک ها را دارا باشند و مردان از آن مستثنا شوند.

ملاک ها:

1ـ ایمان و دیندارى
متون دینى ما، اولین و مهم ترین ملاک در انتخاب همسر را دیندارى معرفى کرده است.

قرآن کریم در همین زمینه مى فرماید:
«با زنان مشرک تا زمانى که ایمان نیاورده اند ازدواج نکنید،اگر چه بخاطر مال یا جمال و مقام (موقعیت)، شما را به شگفتى آورند و زنان خود را به ازدواج مردان مشرک و بت پرست تا ایمان نیاورده اند در نیاورید اگر چه (مال و زیبایى و موقعیت) آنان شما را به شگفتى آورد (زیرا) آنها شما را به سوى آتش دعوت مى کنند و خداوند شما را دعوت به بهشت و آمرزش مى نماید.»3

امام صادق(علیه السلام) مى فرماید:
«اگر مرد با زنى براى جمال یا مال ازدواج کند به همین امر واگذار مى شود ولى اگر براى دیندار بودن او ازدواج کند خدا مال و جمال را نیز نصیبش مى گرداند.» 4

و نیز رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) مى فرماید:
«هر کس با زنى براى مالش ازدواج کند خدا او را به همین امر واگذار مى نماید و هر کس که براى جمالش ازدواج کند به چیزى مى رسد که از آن کراهت دارد و هر کسى که براى دیندارى ازدواج کند خداوند هر سه را برایش جمع مى کند.»5

از این آیه و روایات بخوبى استفاده مى شود کسانى که درصدد انتخاب همسر هستند باید ایمان و دیندارى را به عنوان شرط اصلى و ضرورى محسوب بدارند و براى یافتن آن کمال سعى و جدیت را به عمل آورند.
والدین پسر و دختر نیز باید در انتخاب همسر براى فرزندان خود موضوع ایمان و دیانت و تقید به ضوابط و مقررات شریعت را شرط اساسى بدانند و دریافتن چنین فردى به پسر و دخترشان کمک نمایند.

2ـ عقل و هوش

بعد از دیندارى، عقل و زیرکى از مهم ترین معیار و ملاک یک همسر خوب محسوب مى شود.
اداره و تداوم و پیمودن راه راست و حل مشکلات زندگى کار آسانى نیست.
اگر دو همسر با هم تفاهم داشته باشند و موقعیت یکدیگر و شرایط و امکانات زندگى را خوب درک کنند، مى توانند زندگى را بر پایه صحیحى استوار سازند و به انجام وظیفه مشغول باشند و به کانون خانواده صفا و محبت و گرمى دهند و با عقل و درایت مشکلات را حل و فصل کنند.

همسر عاقل امکانات خانواده و شرایط و اوضاع زندگى را خوب درک مى کند، توقعات بیجا و بلندپروازى ندارد تا همسرش را در فشار قرار دهد.

اکثرا اختلافات خانوادگى و کشمکش هاى زندگى معلول جهالت و نادانى زن و شوهر، یا یکى از آنها مى باشد؛ زوجین هر چه عاقل تر باشند بهتر مى توانند همسردارى کنند و وسیله آسایش و خوشى همدیگر را فراهم سازند و از اختلافات و مشکلات بکاهند.

همسر عاقل، گذشت و بردبارى دارد و با بهانه هاى کوچک و جزئى زندگى را متلاشى نمى سازد.

به علاوه، عقل و هوش زن و شوهر در فرزندان نیز تأثیر دارد، فرزندان خانواده خوش فهم و باهوش، غالبا زیرک مى شوند، و برعکس حماقت و نادانى پدر و مادر نیز در فرزند تأثیر دارد، همسر باهوش و عاقل بهتر مى تواند نسبت به تعلیم و تربیت فرزندانش انجام وظیفه نماید.

بارى عقل و درایت یکى از معیارها و ملاک هاى مهم و بسیار با ارزش محسوب مى شود که به هنگام گزینش همسر باید کاملاً مورد توجه قرار بگیرد.

امام على(علیه السلام) مى فرماید:
«با انسان احمق و نافهم ازدواج نکنید زیرا معاشرت با او بلایى است عظیم و فرزندانش نیز ضایع خواهند شد.»6

همچنین رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) به حضرت على(علیه السلام) فرمودند:
«یا على! هیچ فقرى بدتر از نادانى و جهالت نیست و هیچ مالى سودمندتر از عقل نیست.»7

و نیز امام صادق(علیه السلام) مى فرماید:
«اعقل دلیل و راهنماى مؤمن است.» 8

از این روایات بخوبى استفاده مى شود که عقل و هوش از بزرگترین معیارها و ملاک هایى است که در انتخاب همسر باید مورد توجه دختر و پسر باشد.
.
.
ادامه دارد
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید
۲:۲۰, ۷/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۷/تیر/۹۰ ۲:۲۱ توسط montazer_rm.)
شماره ارسال: #2
آواتار
خیلی خوبه دوست عزیزم MESSENGER
یکی از مشکلات الان ما جوانان چه پسر چه دختر ازدواج هست
که کمتر هم مورد توجه قرار میگیرد
میخوام یه مطب دیگه رو هم به ملاک های ازدواج اضافه کنم
پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) میفرمایند: اگر فردی با ایمان و هم کفو شما به خواستگاریتان آمد جواب بدهید.
هم کفو بودن خیلی مهمه در همه زمینه ها هم مالی هم اخلاقی هم شرایط زندگی هم قیافه و غیره.
امید وارم همه عاقبت بخیر بشن و عاقبت بخیری حاصل نمیشه مگر با ظهور یگانه منجی عالم
اللهم عجل لولیک الفرج
۹:۳۳, ۷/تیر/۹۰
شماره ارسال: #3
آواتار
3ـ اخلاق نیک

سومین معیار و ملاک در انتخاب همسر اخلاق حسنه است و این مطلب را مى توان از قرآن کریم و روایات معصومان(علیه السلام) بخوبى استفاده کرد.

قرآن کریم مى فرماید:
«با زنان پاک ازدواج کنید.»

همچنین رسول خدا(علیه السلام) مى فرماید:
«اگر کسى به عنوان خواستگارى به نزد شما آمد که خلق و دینش را مى پسندید با او ازدواج کنید و اگر به این دستور عمل نکنید. فتنه و فساد بزرگى در زمین به وجود خواهد آمد.»9

و نیر در روایات دیگر مى فرماید:
«دخترت را به ازدواج انسان متقى و پرهیزکار در آور، زیرا اگر دخترت را دوست داشته باشد او را اکرام و احترام مى کند و اگر نسبت به او بغض داشته باشد به او ظلم نمى کند.»10
حسین بشار واسطى مى گوید:
«به امام رضا(علیه السلام) نوشتم، یکى از خویشاوندان از دخترم خواستگارى کرده است اما بد اخلاق است امام(علیه السلام) فرمود: «اگر بد اخلاق است دختر به او نده.»

زن و شوهر یک عمر در کنار هم اند و ارتباط کلامى و غیر کلامى فراوانى با هم دارند.
بدین روى اخلاق حسنه و خوش رفتارى و نیک گفتارى در همه زندگى ها بسیار ضرورى است و بدون آن زندگى بى روح و خسته کننده خواهد بود.

زندگى با زن و مردى داراى کمالات و زیبایى، اما بد اخلاق و بد رفتار و تندخو، رنج آور خواهد بود و انسان هر روز آرزوى مرگ مى کند. زیرا دیدن حالات و رفتار و مشاهده گفتارهاى تند و خشن او از تحمل هر انسان صبور و شکیبایى خارج است.
بنابراین شرط اساس زندگى سالم، صمیمى، با نشاط و با صفا، داشتن همسرى خوش اخلاق و عفیف و نیک گفتار است.
.
.
.
۲۱:۴۲, ۷/تیر/۹۰
شماره ارسال: #4
آواتار
4ـ عفت و پاکدامنی

از جمله ملاک هاى بسیار مهم و ضرورى در انتخاب همسر، عفت و پاکدامنى است.

اگر به قرآن کریم و روایات معصومان مراجعه کنیم بخوبى مى فهمیم که آنان به عفت و پاکدامنى تأکید فراوان مى کردند.

قرآن شریف در همین زمینه مى فرماید:
«مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمى کند، و زن زناکار را جز مرد زناکار یا مشرک، به ازدواج خود در نمى آورد، و این کار بر مؤمنان حرام شده است.»11

بنا بر روایت خداوند متعال مى فرماید:
«وقتى اراده کنم که خیر دنیا و آخرت را براى یک مسلمان جمع کنم قلبى خاشع و زبانى ذاکر و تنى صابر بر بلا به او عطا مى کند و همسرى به او مى دهم که از نگاه کردن به وى شادمان شود، و آن زن در غیاب شوهر از نفس خودش و مال شوهرش نگهدارى کند.»12

همچنین امام صادق(علیه السلام) مى فرماید:
«کفو بودن در این است که عفیف باشد و از امکانات اقتصادى نیز برخوردار باشد. »

امام صادق(علیه السلام) درباره پاکى درونى و منش زنان در سرنوشت و تربیت بهتر و برتر کودکان فرموده است:
«خوشا به حال کسى که مادرش پاکدامن باشد.»13

در فرهنگ دینى و سفارش پیشوایان معصوم(ه) که اینقدر به پاکى و عفت مردان و زنان تأکید شده است براى آن است که اگر پدر و مادر بد رفتار و ناپاک باشد و توجه به دستورات شرعى نداشته باشند، در اخلاق و روش کودک اثر نامطلوبى برجاى خواهد گذاشت و اغلب کودکان و بخصوص دختران قدم جاى قدم مادران مى گذارند.
۱۲:۰۶, ۸/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۸/تیر/۹۰ ۱۲:۰۸ توسط MESSENGER.)
شماره ارسال: #5
آواتار
5 ـ شرافت خانوادگى

پنجمین ملاک در انتخاب همسر اصالت و شرافت خانوادگى است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

در همین زمینه قرآن کریم مى فرماید:
«سرزمین پاکیزه (و شیرین) گیاهش به فرمان پروردگار مى روید، اما سرزمین هاى بد طینت (و شوره زار) جز گیاه ناچیز و بى ارزش از آن نمى روید.»14

همچنین رسول خدا(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) مى فرماید:
«اى مردم از گیاهانى که بر مزبله ها مى روید اجتناب نمایید، گفته شد: یا رسول اللّه مقصود شما از گیاه و سبزى که بر مزبله مى روید چیست؟ زن زیبایى که در خانواده پست و فرومایه پرورش مى یابد.»

بنابراین باید در انتخاب همسر بسیار دقت کرد و از خانواده داراى کرامت و شرافت و اصالت همسر را برگزید.
در غیر این صورت آثار منفى رشد و تربیت خانوادگى در آینده زندگى مشترک و نسل آینده تأثیر زیادى برجاى خواهد گذاشت.

پیامبر اسلام فرمودند:
«بنگر که فرزند خود را در چه مکانى قرار مى دهى زیرا رگ و ریشه در فرزند اثر مى گذارد.»15

و نیز فرمودند:
«با خانواده اى خوب و شایسته وصلت کنید زیرا خون اثر دارد.»
نتیجه گیرى
باید براى گزینش همسر ملاک ها و معیارهاى منطقى و درستى در دست داشته باشیم.
بهترین ملاک ها در آیات و قرآن کریم در روایات معصومان(علیه السلام) بیان شده است توجه به آنها زمینه ساز ازدواجى سالم و هدفمند است این ملاک از سوى خالق هستى و رسولى الهى و اولیاء الهى بیان شده است.
آنان با اسرار هستى آشنایند و بهترین راهنمایان زندگى هستند باید دانست که برخوردارى از هر کدام از این ملاک ها نسبى است و وجود تمام ملاک ها در یک فرد تقریبا محال به نظر مى رسد.

پى نوشتها:
1ـ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ح14، ص14
2ـ همان، ص17
3ـ بقره، آیه 221
4ـ شیخ صدوق، محمد بن على بن الحسین ابن بابویه قمى، من لایحضره الفقیه، ترجمه على اکبر غفارى، چاپ اول، محل نشر صدوق، سال 1368
5ـ وسائل الشیعه، ج14
6ـ کلینى، محمد بن یعقوب، اصول کافى، ج1، ص70، چاپ چهارم، محل نشر ترجمه آیت اللّه کمره اى، انتشارات اسوه، سال 1379
7ـ همان، ج1، ص25
8ـ همان
9ـ الطبرسى، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص233، تهران، سال 1376
10ـ مستدرک الوسایل، ج14، ص1 و 2
11ـ نور، آیه8
12ـ وسائل الشیعه، ج14، ص51
13ـ مجلسى، محمدباقر، بحارالانوار، ج5، ص285، بیروت، مؤسسه الوفاء، 1409
14ـ اعراف، آیه58
15ـ متقى، علاءالدین بن حسام الدین الهندى، کنزالاعمال، ج15، ص155، بیروت، مؤسسه الرساله، سال 1409
۱۲:۳۵, ۸/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #6
آواتار
:sكاش تو جامعه هم به اين مسائل اهميت ميدادن. اولين چيزى كه تو خواستگارى ميپرسن پول و ماشين و خونه هستش. Undecided
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۳:۴۸, ۸/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #7
آواتار
من چند وقت پیش با دوستانه مدرسه ایم حرف میزدم معیاراشون اینطوری بودد:
زیبایی
پول و امکانات
خانواده با اصالت و سطح بالا
دادن آزادی به همسر
همیشه مهربون خوش اخلاق و اهله گردش بودن
....
این معیاره 40 درصد دخترای ما هست
۰:۱۶, ۹/مرداد/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/مرداد/۹۰ ۰:۱۷ توسط ريحانه الرسول.)
شماره ارسال: #8
آواتار
اين دستوري هستش كه مرجع عاليقدر شيعه آيت الله بهجت براي تحقق ازدواج دادن.

من توصيات المرجع الديني الكبير العارف الشيخ بهجت(دام ظله) لتحقق الزواج
• سؤال: لا يتحقق زواج إحدى البنات. ولم يأت لحد الآن نصيبها، وهذه البنت تطلب منكم ‏الإرشاد والتوجيه.‏

الجواب: لتصل صلاة جعفر الطيار، ثم تقرأ بعد ذلك دعاء وارداً في كتاب زاد المعاد ‏للمجلسي(1)، ودعاء خاصاً للقراءة في هذا الوقت(2)، ثم لتسجد وتسعى لتبكي حتماً - ولو ‏بمقدار قليل- فإذا أغرورقت عيناها بالدموع، فلتطلب حاجتها، فإن لم تتحقق حاجتها، فلتعلم ‏بأنها قرأت هذا الدعاء قليلاً أو أنها لم تقرأه باعتقاد كامل..

ترجمه: بعد از خواندن نماز جعفر طيار دعاي وارد شده در كتاب زاد المعاد مجلسي (دعاي شماره 1) و بعد دعايي كه در اين وقت وارد شده (2دعاي شماره 2)را بخوانيد به سجده برويد و تلاش كنيد كه ولو به چنذد قطره اشك ولي حتما گريه كنيد.هنگامي كه چشمهاتون با اشك خيس شد حاجت حودتون رو بطلبيد . و اگر حاجت نگرفتيد بدانيد كه يا دعا را كم خوانده ويا با اعتقاد كامل نخوانده ايد.

وقال سماحته أيضاً مرة أخرى في ‏مقام الإجابة على هذا السؤال: اقرؤوا كثيراً آية:

در جواب سوال ديگري در همين موضوع نيز گفته بودن كه اين آيه را زياد تلاوت كنند.
«رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ ‏وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَاماً».‏

(1) ان الذى وجدناه فى زاد المعاد هو هذا الدعاء: «يا عدتي عند شدتي، يا رجائي عند ‏مصيبتي، يا مؤنسي عند وحشتي، يا صاحبي عند غربتي، يا وليي عند نعمتي، يا غياثي ‏عند كربتي، يا دليلي عند حيرتي، يا غنائي عند افتقاري، يا ملجأي عند اضطراري، يا ‏معيني عند مفزعي».

‏(2) «بسم الله الرحمن الرحيم .. سبحان من لبس العز وتردى به، سبحان من تعطف بالمجد ‏وتكرم به، سبحان من لا ينبغي التسبيح إلا له، جل جلاله، سبحان من أحصى كل شيء ‏بعلمه، وخلقه بقدرته، سبحان ذي المن والنعم، سبحان ذي القدرة والكرم .. اللهم انى اسئلك ‏بمعاقد العز من عرشك، ومنتهى الرحمة من كتابك، وباسمك الأعظم، وكلماتك التامات ‏التي تمت صدقا وعدلا، أن تصلى على محمد وآل محمد الطيبين الطاهرين، وان تجمع لي ‏خير الدنيا والآخرة بعد عمر طويل .. اللهم أنت الحي القيوم العلى العظيم، الخالق الرازق، ‏المحيى المميت، البدىء البديع، لك الكرم ولك المجد، ولك المن ولك الجود، ولك الأمر ‏وحدك لا شريك لك .. يا واحد يا احد، يا صمد يا من لم يلد و لم يولد، ولم يكن له كفوا احد ‏‏.. يا أهل التقوى ويا أهل المغفرة، يا ارحم الراحمين .. يا عفو يا غفور، يا ودود يا شكور، ‏أنت ابر بى من أبى وأمي، وارحم بى من نفسي ومن الناس أجمعين، يا كريم يا جواد .. ‏اللهم انى صليت هذه الصلوة ابتغاء مرضاتك، وطلب نائلك ومعروفك، ورجاء رفدك ‏وجائزتك، وعظيم عفوك وقديم غفرانك .. اللهم فصل على محمد وال محمد، وارفعها في ‏عليين، وتقبلها منى، واجعل نائلك ومعروفك ورجاء ما أرجو منك، فكاك رقبتي من النار، ‏والفوز بالجنة، وما جمعتَ من أنواع النعيم، ومن حسن الحور العين، واجعل جائزتي منك ‏العتق من النار، وغفران ذنوبي وذنوب والدي، وما ولدا، وجميع إخواني وأخواتي المؤمنين ‏والمؤمنات، والمسلمين والمسلمات، الأحياء منهم والأموات، وان تستجيب دعائي، وترحم ‏صرختي وندائي، ولا تردني خائبا خاسرا، واقلبني مفلحا منجحا مرحوما، مستجابا دعائي‏، مغفورا لي يا ارحم الراحمين .. يا عظيم يا عظيم يا عظيم، قد عظم الذنب من عبدك ‏فليحسن العفو منك، يا حسن التجاوز، يا واسع المغفرة، يا باسط اليدين بالرحمة، يا نفاحا ‏بالخيرات، يا معطى المسئولات، يا فكاك الرقاب من النار، صل على محمد وال محمد ‏وفك رقبتي من النار، وأعطني سؤلي واستجب دعائي، وارحم صرختي وتضرعي وندائي، ‏واقض لي حوائجي كلها لدنياي وآخرتي وديني، ما ذكرت منها وما لم اذكر، واجعل لي في ‏ذلك الخيرة، ولا تردني خائبا خاسرا، واقلبني مفلحا منجحا، مستجابا لي دعائي، مغفورا ‏لي مرحوما، يا ارحم الراحمين ..
يا محمد يا أبا القاسم يا رسول الله، يا أمير المؤمنين، أنا ‏عبدكما ومولاكما، غير مستنكف ولا مستكبر، بل خاضع ذليل، عبد مقر، متمسك بحبلكما‏، معتصم من ذنوبي بولايتكما، أتقرب إلى الله تعالى بكما وأتوسل إلى الله بكما، وأقدمكما ‏بين يدي حوائجي إلى الله عز وجل، فاشفعا لي في فكاك رقبتي من النار، وغفران ذنوبي، ‏وإجابة دعائي .. اللهم فصل على محمد وآله، وتقبل دعائي، واغفر لي يا ارحم الراحمين».

البته اين دستورات براي خانم ها هستش كه دوست دارند همسران خوب و شايسته اي داشته باشن
۱۰:۱۳, ۱۵/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #9

درباره ارزش زن همین بس که پیامبر صل اله علیه و آل فرمود:
ارزش زن خوب بالاتر از گنج های آسمان و زمین هست.
من همیشه به خدا توی هر جا که یادم بیفته دعام اینه که به همه مومنین و مومنات زن خوب و شوهر متقی عطا کنه
کسی که همسر صبور و خوبی داشته باشه هر چی که فکر کنی تو این دنیا داره ،
الان متاسفانه ملاک در ازدواج برای مرد ها فقط زیبایی چهره و اندام هست، و واقعا در حق آن دختر خانم مجردی که با حجاب کامل و حضرت زهرایی بیرون میاد ظلم میشه و گناه این کار تا قیام قیامت بر گردن هر دختر بی حجابی خواهد بود
چرا که وقتی پسری زن آرایش و بزک کرده میبینه متمایل میشه به سمت همون ها و دیگر توجهی به خانم های با حجاب نمیشه ، و خدا رو شکر که آه همین ها گرفته و حتی میبینیم خیلی از دختر های زیبا روی هم مجرد ماندن
حقشون هست ، دیگه پسری که با هر کی دلش بخواد میتونه بیرون رابطه جنسی داشته باشه چه احتیاجی میبینه که بره ازدواج کنه
خدا برای همین بود که به زن ها میگفت چادر و حتی مقنعه به سر خودشون کنن واقعا نشستیم فکر کنیم که ببینیم چرا خدا گفته تا این حد حجایب خودشون رو حفظ کنند
شخصیت پسر ها همیشه کنجکاو بودنشونه ، و وقتی به سنی میرسن که احتیاج به ازدواج دارن چشمشمون میجنبه
حالا حساب کنید تو جامعه ای که انقدر حجاب هست که پسر حتی نمیتونه یه ابروی گرفته شده کسی رو ببینه
خب معلومه دیونه میشه و هر جور که شده تن به ازدواج میده تا از دست اون فشار و حشتناک غریزه جنسی راحت بشه ، ولی حالا چی هر جا که بخوای نگاه کنی به قول یارو از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو خیابان ه ها ریخته
ولی باز خدا رو شکر که بی حجابی خودشون دامنشون رو گرفت
و تا قیام آخرین منجی این وضع درست نخواهد شد
به امید دیدار جمال زیبای آقا عج الله تعالی فرجه الشریف
۱۳:۳۵, ۱۵/مرداد/۹۰
شماره ارسال: #10
آواتار
نقل قول:الان متاسفانه ملاک در ازدواج برای مرد ها فقط زیبایی چهره و اندام هست، و واقعا در حق آن دختر خانم مجردی که با حجاب کامل و حضرت زهرایی بیرون میاد ظلم میشه و گناه این کار تا قیام قیامت بر گردن هر دختر بی حجابی خواهد بود

سلام دوست گرامی . اتفاقا ملاک اکثریت . نجابت عفت پاکدامنی و عدم رفتار های مشکوک برای ازدواج هست و دختران محجبه بیشتر برای ازدواج پسند میشوند
اما اگر قصد خوش گذرانی و دوستی های زودگذر باشه و فقط بهره کشی جنسی و ... بدون دادن مسئولیت و لا ابالی گریی باشه ملاک بدحجابی . عشوه گری خارج ا خانه و رفتار های محرک و سبک هست . . گاهی هم منجر به تجاوز هتک حرمت تهدید . و ...میشود
در این صورت حتی اگر کار به ازدواج هم بکشد به دلیل شک به گذشته دختر و پسر و مسایل دیگری که به امید خدا سر فرصت بیان خواهیم نمود بیشتر کار به جدایی میکشه .
موفق باشید
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]