کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کشوری به نام « قم» یا «واتیکان» شیعی!
۸:۳۹, ۳۰/فروردین/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۳۰/فروردین/۹۷ ۱۶:۲۹ توسط -Ali-.)
شماره ارسال: #1
آواتار
احمد زادهوش، مدیر جامعه المرتضی

زمان آن فرا رسیده است که حوزه علمیه قم به کشوی مستقل تبدیل گردد. کشوری با مرزهای جغرافیایی مشخص، پرچمی مخصوص، قانون اساسی ، پذیرفته شده در مجامع بین‌المللی و پذیرنده سفیران کشورهای مختلف.

منظور از حوزه علمیه قم مجموعه ای از تشکیلات و نظام مدیریت حوزه، شورای عالی، شورای گسترش ، نهاد مرجعیت، جامعه مدرسین، نهادهای اقماری حوزه مثل جامعةالمصطفی ص و مدیریت حوزه های خواهران است.

استقلال حوزه علمیه در قالب یک کشور مستقل (مانند واتیکان) این امکان را فراهم می‌سازد تا حوزه علمیه قم به نظام رهبری دینی شیعیان جهان تبدیل شود و ارتقا یابد.

با توجه به اینکه حوزه ها و تشکلات اهل سنت مثل الازهر و جامع مکه و ... به علت وابستگی شدید به حکومت ها و نیز اختلافاتی که دارند هنوز به چنین بلوغی نرسیده اند، «کشور مذهبی قم» با پذیرش سفیران خارجی و نظام دیپلماسی مستقل میتواند در واقع نقش رهبری دینی در دنیای اسلام را ایفا کند.

اعلام استقلال« کشور قم » نه تنها هیچ تعریض و مخالفتی با نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست بلکه در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب ظرفیتی جدید و پشتوانه ای معنوی است که فارغ از محظورات و محدودیتهای خارجی و داخلی جمهوری اسلامی به ترویج و گسترش فرهنگ اسلام و اظهار نظر در شئون انسانی و تعامل با نهادهای مهم مسیحیت بپردازد و از مزایای یک کشور مستقل برای حضور در مجامع بین‌المللی بهره مند شود.

در هنگام استقلال « کشور قم » که طبعا باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد یا حتی به رای مردم مستند شود، اختصاص یک یا چند واحد اقتصادی مانند پالایشگاه یا پتروشیمی به این کشور بخشی از نیازهای مالی آن را تامین می‌کند که البته با استقلال حوزه علمیه شیعه ، جذب مشارکت های مردمی و اتکا به وجوهات شرعیه و بریه امکان بیشتری می یابد.

از همه اندیشمندان بخصوص حوزویان محترم درخواست می شود با حمایت های نظری و تکمیل این طرح در تحقق چنین اتفاق مبارکی سهیم باشند . انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا .

ستخلوا کوفه من المؤمنین و یأزر عنها العلم ‌‌‌... ثم یظهر العلم ببلدة یقال لها « قم »

@namehayehawzavi

حاشیه‌ای بر یادداشت حجت‌الاسلام زادهوش

محسن حسام مظاهری

پیشتر نوشته بودم: مسیری که سازمان رسمی شیعه در سه چهار دهه‌ی اخیر پیش گرفته، از بسیاری جهات مشابه همان مسیری است که کلیسای رومی قرن‌هاست پشت سر گذاشته. امروزِ کلیسای کاتولیک، فردای روحانیت شیعه است. همانی که حالا در اظهارنظری صریح و صادقانه، مدیر «جامعه المرتضی» به‌عنوان یک الگوی آرمانی و مطلوب بر زبان آورده است.

ایستگاه پایانی روند بوروکراتیزه‌شدن و توسعه‌ی سخت‌افزاری و فربهی تشکیلاتی سازمان رسمی تشیع (حوزه و روحانیت) در دوره‌ی پساانقلابی، احتمالاً‌ یک چنین جایی خواهد بود: تأسیس کشور مستقل قم. یک واتیکان شیعی.

پ.ن. هیچ عامل دیگری به اندازه‌ی خود جمهوری اسلامی نتوانسته بود و نمی‌توانست روند سکولارسازی تشیع و روحانیت شیعی را اینچنین شتاب بخشد.

@mohsenhesammazaheri
ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 2 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۱۱:۰۰, ۱/اردیبهشت/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/اردیبهشت/۹۷ ۱۱:۱۳ توسط پارمیس1.)
شماره ارسال: #11
آواتار
پیاز هم اومد جز میوه ها

حدود ده پونزه سال پیش که من خودمم بچه بودم جمعه ها با خانواده و فامیل راه میفتادیم سمت دهات قم.Big Grin
حدود نیم ساعت بعدش هم میرسیدیم.
انقدر این شهر کوچولو بود که من که اون موقع بچه بودم همه خیابون هاشو بلد بودم. یعنی در مقایسه با کاشان هیچی نبود . الانم هیچی نیست فقط ظاهرا بزرگ شده.

اون سالها خیلی بحث این بود که کاشان استان بشه و واقعا هم حق این شهر هست که استان بشه به دلایل مختلف مثل پیشینه ی بسیار غنی تاریخی و فرهنگی و مذهبی / وجود صنعت و کارخانه های فراوان / آثار باستانی فراوان / میزان بالای جذب گردشگر داخلی و خارجی / مساحت زیاد/مرتبط کردن راهها و شهرهای مهم کشور بهم دیگه / جمعیت بالا و غیره
اینا همه عواملی هست که برا استان شدن یه شهر در نظر میگیرن.
وقتی که کاشان همه این ویژگی ها رو داشت قم هیچ کدوم از اینا رو نداشت. هیچی نبود .
فقط بخاطر اینکه شهر آخوند پرور و پاچه خواری بود تونست استان بشه. همه این رشدی هم که می بینید اتفاق افتاده در قم بعد از استان شدنش بوده قبلش هیچی نبود.

خلاصه اینا از دهات تبدیل شدن به شهر بعدش شدن استان الانم میخوان بشن کشور Big Grin

یا رب روا مدار که گدا معتبر شود.

پ ن : بزنید تو ویکی در مورد کاشان بخونید و انصافا مقایسه کنید با قم . من هر چی سعی کردم لینک بیارم نشد
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۱۱:۵۸, ۱/اردیبهشت/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۱/اردیبهشت/۹۷ ۱۲:۲۱ توسط آ‌تئیسمو.)
شماره ارسال: #12

قم که نه، ولی نجف رو کشور کنن همه سازمانای مذهی رو بفرستن اونجا پیشنهاد خوبیه.
۳:۱۴, ۲/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #13
آواتار
به قول رفقا
واتیکان پاپ میخواد

قم هم واتیکان شیعی بشه ، یک پاپ شیعی میخواد
و وجود همزمان پاپ شیعه و ولی فقیه کشور
مثل عبور شتر و بارش از سوراخ سوزنه
پس شک نکنید وجود این اتفاق محاله
به اصطلاح فلاسفه
هم محال عقلیه هم محال ریاضی
۱۱:۰۳, ۲/اردیبهشت/۹۷ (آخرین ویرایش ارسال: ۲/اردیبهشت/۹۷ ۱۱:۰۳ توسط Bidel.s.)
شماره ارسال: #14
آواتار
متاسفانه تاریخ همیشه تکرار می شه
۱۸:۴۶, ۲/اردیبهشت/۹۷
شماره ارسال: #15
آواتار
(۱/اردیبهشت/۹۷ ۱۱:۵۸)آ‌تئیسمو نوشته است:  قم که نه، ولی نجف رو کشور کنن همه سازمانای مذهی رو بفرستن اونجا پیشنهاد خوبیه.
اون احمق یه حرفی زد هوا برتون نداره
جناب مکارم امروز جوابشو داد
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

پرش در بین بخشها:

بالا