کانال بیداری اندیشه در سروش کانال بیداری اندیشه در تلگرام

ارسال پاسخ  به روز آوری

رتبه به موضوع
  • 14 رای - 4.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاپیکی جامع پیرامون فضائل و نحوه "نماز شب" و سحرگاه ؛بهترین زمان مناجات با خدا
۱۳:۰۰, ۲۶/تیر/۹۰ (آخرین ویرایش ارسال: ۹/دی/۹۱ ۱۶:۱۰ توسط Hadith.)
شماره ارسال: #1
آواتار
وقتی آخر شب می شود خداوند سبحانه و تعالی می فرماید:
کسی نیست که مرا صدا بزند تا جوابش رابدهم؟
کسی نیست که چیزی بخواهد تا خواهشش را برآورده کنم؟
کسی نیست که بخواهد او را بیامرزمش؟
کسی نیست که توبه کند تا توبه اش را بپذیرم؟

هر کس به جایی رسید در سحر رسید؛
از رزق و روزی تا علم و حکمت تا صحت و سلامت و تا سعادت و معرفت را همه و همه در سحر می دهند.
بدبختانه در 24 ساعت شبانه روز، شیطان خواب سحر را بسیار شیرین می کند (خداوکیلی هم شیرین است) تا مردم از فیض سحر محروم شوند و در این کار هم موفق بوده است.
دیده اید، روستاییان ماست را می زنند تا کره اش را بگیرند، یعنی از چند مَن ماست، مقداری کره می شود و بقیه اش دوغ؛
حال، انسان هم چنین است،
از 24 ساعت عمر انسان در شبانه روز کره اش در هنگام سحر است، که آن موقع همه درخوابند و شیطان، کره عمرها را می گیرد، آنچه برای مردم می ماند دوغ است.

برادر و خواهر عزیزم! بدبختی ما این است که پای حرف عالم و آدم با ذوق و شوق می نشینیم و فکر می کنیم مرغ همسایه غاز است غافل از این که مرغ خودمان تخم طلا می گذارد. بیایید یکبار هم که شده به خدا و اوصیا و اولیایش اعتماد کنیم، یکبارش که ضرر نداره، داره؟!

نماز شب رو میشه از یک رکعت نماز وتر هم شروع کرد

با وضو کمتر از 3 دقیقه طول میکشه

میشه سر شب هم خوند یعنی اول نیمه شب شرعی

اما اگه از آثارش بدونید.............

راستی می دانید سحر چه زمانی است؟

جواب: نیشابوری می گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: مردم از پیامبر(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) نقل می کنند، در شب ساعتی است که هیچ بندۀ مؤمنی در آن دعا نمی کند، مگر اینکه دعایش مستجاب شود. فرمود: بلی. عرض کردم: فدایت شوم آن چه زمانی است؟ فرمود: بین نیمه شب تا ثلث باقیمانده از نیمۀ دوم شب. گفتم: آیا آن شب معینی است از شبها یا هر شب است؟ فرمود: نه، هرشب است.

داستان های اصول کافی ج 1 ص 81 نقل از کتاب داستان های شگفت انگیزی از نماز شب، نوشته حیدر قنبری

فقط خواب آلوده ها بخوانند!!

علی بن محمّد نوفلی می گوید:
از یکی از معصومین شنیدم که فرمود:
«همانا بنده ای در شب از خواب بلند می شود و از شدّت خواب و چرت به راست و چپ می افتد و سرش روی سینه اش می افتد، امّا با این حال مشغول نماز شب می شود،
خداوند به ملائکه اش دستور می فرماید:
به این بندۀ من نگاه کنید که برای تقرّب و نزدیکی به من به چه حالی افتاده،
با اینکه من این نماز را بر او واجب نکرده ام امّا او به امید سه خصلت با این حال مشغول نماز شب است.
1- به خاطر گناهی که من او را بیامرزم
2- به خاطر توبه ای که با او تجدید کنم و توبه اش را قبول کنم.
3- و رزق و روزی اش را زیاد نمایم.

ای ملائکه من! شما را شاهد و گواه می گیرم که من همۀ این خصلت ها را برای او جمع کردم.
علل الشرایع، ج2، ص52

خوان گسترده

رسول خدا (ص ) فرمودند :
«نماز شب ،
موجب رضایت پرودرگار ،
مهر و محبت ملائکه وفر شتگان ،
سنت و روش پیامبران،
نور شناخت و معرفت ،
اصل و پایه و ریشه ی ایمان ،
راحتی بدن ،
ناراحتی و بغض شیطان ،
اسلحه مؤمن بر دشمنان ،
اجابت دعا ،
قبول اعمال ،
برکت رزق و روزی،
شفیع بین نماز شب خوان و قابض الرواح و عزرائیل ،

نور و چراغ در قبر ،
فرش در زیر پای نماز شب خوان در قبر،

جواب نکیر و منکر
و انیس و مونس و زائر نماز شب خوان درقبر تا قیامت می باشد .

و پناهگاهی که قیامت برپا شود .
نماز شب به صورت سایه ای در بالای سر نماز شب خوان قرار می گیرد
و تاج روی سر او
و لباسی برای بدنش می باشد (در آنجا که همه عریان می باشند )
و نوری است در پیش پای او
و پرده و حایلی است بین او وآتش.
حجت و دلیلی است برای مومن در پیشگاه خداوند
ومایه سنگینی اعمال او در میزانِ اعمال
و جواز عبور نماز شب خوان ازپل صراط
و کلیدی برای باز کردن دربهشت ،
چرا که نماز عبارتست از تکبیر و حمد و تسبیح و تمجید و تقدیس و تعظیمِ خداوند و قرائت و دعا .

اگر شما نیز مانند من خود را محتاج برخورداری ازاین آثار در دنیا و آخرت می دانید پس بسم ا... با حداقل یک رکعت نماز وِتر که همراه پیشوند و پسوندش 5 دقیقه هم به طول نمی انجامد ازاین خوان گسترده الهی بهره ببرید .

بدرستی که خداوند بی نیاز ستوده است و ما فقیر و بی چیز

و جالب اینجاست که ناز کردن ازماست و ناز کشیدن ازآن ربِ ودود
خدايا شرمنده ايم

و اما نماز شبی که خیلی توصیه شده

اصلش 11 رکعت هست

4 تا دو رکعتی مثل نماز صبح

1 دو رکعتی به نیت نماز شفع
1 یک رکعتی به نیت نماز وتر

بهترین زمان خوندنش قبل از اذان صبح هست

یعنی هر چی به اذان صبح نزدیک تر بشه ثوابش بیشتر هست

کسانی هم که مثل من تنبل هستند میتونن فقط شفع و وتر رو بخونن

شفع همون دو رکعتی هستش

مستحب است در رکعت اول بعد از حمد قل أعوذ بربّ الفلق خونده بشه
در رکعت دوم هم بعد از حمد قل إعوذ بربّ الناس

نماز وتر هم که یک رکعت هست مستحب هست بعد از حمد قل هو الله احد خونده بشه

در قنوط نماز وتر خیلی مستحب هست که استغفار کنید (در روایات هفتاد بار گفته شده که مستحب هست)
و از همه مهمتر اینه که 40 تا مومن رو اگه بتونی توی نمازت دعا کنی

آثار حیرت انگیزی داره این دعا برای 40 تا مومن

من در قنوط نمازم این دعا رو هم میخونمSmile

خدایا همه ی کسانی که به من التماس دعا گفتن و بر گردن من حقی دارند ، خیر دنیا و آخرت رو نصیبشون کن!!

یا علی و التماس دعای فراوان.......................................................!

امضای علی 110
پرستش به عبادت نیست، به اطاعت است!!!!
از که اطاعت می کنیم؟!
همو معبود ماست!!

امام زمان علیه السلام:
ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان (شیعیان) سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

ارسال ایمیل به این کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در صفحه جدید

آغاز صفحه 10 (پست فوق، اولین پست این موضوع می باشد)
۳:۲۶, ۶/اسفند/۹۱
شماره ارسال: #91
آواتار
بسم رب المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
پاداش نماز شب بيان نشده

امام صادق عليه السلام فرمود:
هر كارِ نيكى كه انسان با ايمان انجام مى دهد پاداشش در قرآن ذكر شده است ، جز نماز شب ، كه به خاطر اهميّت آن خداوند آن را با صراحت بيان نفرمود، همين قدر فرموده است : ((تَتجافى جُنُوبُهُومْ عَنِ الْمَضاجِعِ...))(107)، پهلوهايشان از بسترها در دل شب دور مى شود (و به پا مى خيزند و رو به درگاه خدا مى آورند) و پروردگارِ خود را با بيم و اميد مى خوانند و از آنچه به آنان روزى داده ايم انفاق كنند! هيچ كس نمى داند چه پاداشهاى مهمّى كه مايه روشنى چشمهاست براى آنان نهفته شده ، اين پاداشِ كارهايى است كه انجام مى دادند.(108)

هيچگاه نماز شبش ترك نشد
در شرح حال آيت اللّه شهيد مطهرى رحمه الله عليه آمده است كه :

او هميشه با وضو بود و به اين كار توصيه مى كرد، نسبت به انجام فرايض ‍ فرزندان خود نظارت دقيق داشت ، بعد از نماز مغرب و عشا سجده هاى طولانى به جا مى آورد و از سنّ تكليف به بعد، هيچ گاه نماز شبش ترك نشد.(109)
شب زنده دارى مرحوم ملا هادى سبزوارى

در شرح حال حكيم الهى ، حاج ملاّ هادى سبزوارى نوشته اند: در تمام سال ، ثلث آخر شب را بيدار بودند و در تاريكى شب عبادت مى كردند، تا اوّل طلوع آفتاب .(110)
دعا در نماز براى همه

((رسول خدا صلى الله عليه و آله مشغول نماز بود كه شنيد مردى در نماز خود مى گويد:
پروردگارا! تنها من و محمّد را مشمول رحمت خود قرار ده و جز بر ما دو نفر، بر هيچ كس رحم نكن !

پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله پس از آنكه نماز خود را به پايان برد، رو به او كرد و فرمود: (چرا) تو يك چيز وسيع را محدود ساختى (111).))
(يعنى چرا همه مسلمانان را دعا نمى كنى و رحمت خدا را به من و خودت اختصاص مى دهى ؟)

آيت اللّه حسن زاده آملى گويد:
رساله اى در امامت نوشتم و آن را به حضور شريف استاد علاّمه طباطبائى رضوان اللّه تعالى عليه رائه دادم ، مدّتى در نزد او بود و لطف فرمودند و يك دوره تمام ، آن را مطالعه فرمودند، در يك جاى آن رساله ، درباره خودم دعاى شخصى كرده بودم كه : بار خدايا مرا به فهم خطاب محمّدى صلى الله عليه و آله اعتلا ده .

در هنگام ردّ رساله به اين جانب فرمود: آقا! تا من خود را شناختم دعاى شخصى در حق خودم نكردم بلكه دعايم عام است . اين تأ ديب اخلاقى بسيار در من اثر گذاشت .(112)
رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:

هر گاه يكى از شما دعا كند، دعايش را عموميّت دهد و همه را دعا كند، زيرا اين كار دعا را زودتر مستجاب مى كند.(113)
و نيز فرمود: كسى كه با جمعى نماز بخواند و تنها براى خود دعا كند و آنان را فراموش نمايد، به آنان جفا كرده است .(114)

مطلب ديگرى كه غفلت از آن روا نيست اين است كه : بر پا داشتن نماز و دعا كردن براى خود و ديگران ، وظيفه نمازگزار به پايان نمى رسد، بلكه اين آغاز راه است و هر نمازگزارى موظّف است علاوه بر اين ، عملاً نيز براى حلّ مشكلات مسلمانان اقدام كند، چنانكه آيت اللّه جوادى آملى فرموده اند:
دينى كه مى گويد: هنگام سحر در نماز شب حدّاقل چهل نفر را دعا كن .

همان دين مى گويد: روز هم به فكر حلّ مشكل چهل نفر باش ، شب برخيز و ديگران را دعا كن ، يعنى روز هم مواظب كارشان باش . اين درس ‍ كرم به انسان مى آموزد، كه ديگران مهمان سفره انسان باشند.(115)
امام صادق عليه السلام فرمودند:

جان ايمان سه چيز است :
1 - نماز شب خواندن .

2 - روزه دار را افطار دادن .
3 - به ملاقات برادران رفتن .(116)

پى نوشت :

107-سجده (32): آيه 16 - 17.
108-تفسير نمونه : ج 12، ص 230.

109-طهارت روح : 383 - 384.
110-سيماى فرزانگان : ج 3، ص 164.

111-مجمع البيان : ج 4 - 3، ص 601.
112-هزا و يك نكته : ص 621، نكته 777.

113-همان ، ص 633، نكته 777.
114-همان .

115-اسرار عبادات : ص 124.
116-رساله لقاء اللّه : ص 168.

كتاب : داستانهاى شيرين از نماز شب
مؤلف : سيد عبدالله حسينى

"صلوات "

برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
فراموشمان نشود.

"خدایا با ما آن کن که لایق حضرت توست."
اللهم صل علي محمد ال محمد و عجل فرجهم

و لعنة الله على عدائهم اجمعين
و جعلنا من خير أنصاره و أعوانه

و المستشهدين بين يديه
واللهم عجل الوليك الفرج
۱۱:۴۴, ۸/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #92
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
شرابی مخصوص شب‌های مؤمنان/ صدای زیبا را هم ضمیمه‌اش کنید

در قرآن کریم به نیکوکاران بسیار وعده شراب بهشتی داده شده است که همگی مربوط به زندگی جاوید آخرت و بهشت است اما آیت‌الله قاضی طباطبایی(رحمة الله علیه) تأکید دارد تا مؤمنان در این دنیا نیز شب‌ها از شرابی ویژه برخوردارند.

[تصویر: 13920207000081_PhotoA.jpg]

خبرگزاری فارس ـ گروه فعالیت‌های قرآنی: «ابوالفضل علّامی» در کتاب «آداب تلاوت قرآن کریم» می‌نویسد: بسیاری از عالمان قرآن‌پژوه و عامل، به فصیح‌خوانی و تحصیل قرائت عنایت ویژه‌ای داشته‌اند و قاریان را به این کار خطیر سفارش کرده‌اند. یکی از شاگردان عارف فرزانه آیت‌الله قاضی(قدسّ سره) درباره ایشان چنین گفته است؛ مرحوم آقای قاضی یک عالمی بود که از جهت فقاهت بی‌نظیر بود، از جهت فهم روایت و حدیث بی‌نظیر بود، از جهت تفسیر و علوم قرآنی بی‌نظیر بود، از جهت ادبیات عرب و لغت و فصاحت بی‌نظیر بود، حتی از جهت تجوید و قرائت قرآن در مجالس فاتحه‌ای که احیاناً حضور پیدا می‌کرد، کمتر قاری قرآن بود که جرأت خواندن در حضور وی را داشته باشد، چرا که اشکال‌های تجویدی و نحوه قرائت‌شان را می‌گفت.

آیت‌الله «آقا سیدعلی قاضی» در دستورالعملی که برای شاگردانش می‌نگارد؛ درباره قرائت قرآن در شب با صدای زیبا چنین می‌نویسد: بر شما باد به قرائت قرآن کریم در شب با صدای زیبا و غم‌انگیز، پس آن نوشیدنی و شراب مؤمنان است.

[تصویر: 13920207000089_PhotoL.jpg]

آیت‌الله «آقا سیدعلی قاضی(رحمة الله علیه)»

صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
یا امام علی (علیه السلام)
۵:۵۷, ۹/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #93
آواتار
بسم الله الرحمن الرحیم
يا أَيهَا الْمُزَّمِّلُ ﴿١﴾ قُمِ اللَّيلَ إِلا قَلِيلا ﴿٢﴾ نِصْفَهُ أَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِيلا ﴿٣﴾ أَوْ زِدْ عَلَيهِ وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِيلا ﴿٤﴾ إِنَّا سَنُلْقِی عَلَيکَ قَوْلا ثَقِيلا ﴿٥﴾ إِنَّ نَاشِئَةَ اللَّيلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْئًا وَأَقْوَمُ قِيلا ﴿٦﴾ إِنَّ لَکَ فِی اَلنَّهَارِ سَبْحًا طَوِيلا ﴿٧﴾ وَاذْکُرِ اسْمَ رَبِّکَ وَتَبَتَّلْ إِلَيهِ تَبْتِيلا ﴿٨﴾
به نام خداوند بخشنده بخشايشگر
اى جامه به خود پيچيده! (1)
شب را، جز كمى، بپاخيز! (2)
نيمى از شب را، يا كمى از آن كم كن، (3)
يا بر نصف آن بيفزا، و قرآن را با دقت و تامل بخوان; (4)
چرا كه ما بزودى سخنى سنگين به تو القا خواهيم كرد! (5)
مسلما نماز و عبادت شبانه پابرجاتر و با استقامت‏تر است! (6)
و تو در روز تلاش مستمر و طولانى خواهى داشت! (7)
و نام پروردگارت را ياد كن و تنها به او دل ببند! (8)
اَللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفیقَالطّاعَةِ وَبُعْدَ الْمَعْصِیَةِ
خدایا روزى ما كن توفیق اطاعت و دورى از گناه
"صلوات "
برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
فراموشمان نشود.
"خدایا با ما آن کن که لایق حضرت توست."
و المستشهدين بين يديه
واللهم عجل الوليك الفرج
۰:۴۵, ۱۶/اردیبهشت/۹۲
شماره ارسال: #94
آواتار
سلام. یک پیشنهاد هم برای اونایی که دوست دارن هر یازده رکعت رو بخونن ولی نمیتونن:
بعنوان مثال اون جهار رکعت رو میتونین تقسیم بندی کنین و مثلا یکیشو بین نماز مغرب و عشا،یکی بعدش و هر موقع دیگه که دلتون خواست...! و با توجه به اینکه نماز شب مستحبیست میتونین درحال رفتن،پشت کامپیوتر،پای تلویزیون،دراز کشیده! و... بخونین.
Smile
خدایا هممونو جز نماز شب خونها قرار بدهAngel

۱۸:۲۸, ۱۹/اردیبهشت/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۱۹/اردیبهشت/۹۲ ۱۸:۳۰ توسط حوریه سادات.)
شماره ارسال: #95
آواتار
اما حقیقت اینه .... که خداوند دنبال بهانه است تا آدمها رو به بهشت ببره و خیر دنیا و آخرت رو نصیبشون کنه و برای همین نمازی رو قرار داده به نام نماز شب ...
فکر میکنید شوخی میکنم؟ خودتون قضاوت کنید:
* آخه چه عبادتیه که حتی خوابیدن با نیتش صدقه محسوب میشه؟
«کسی که به نیّت بیدار شدن برای نماز شب بخوابد خواب او نوعی صدقه بشمار می‌آید و خداوند متعال برای او پاداش نماز شب را مقرّر می‌دارد»!
* یا حتی این که آدم موقع انجامش از شدت خواب آلودگی تلو تلو میخوره هم ثواب داره:
«امام صادق (علیه السلام) : گاهى بنده خدا آخر شب بیدار مى‌شود، درحالیکه از کسالت خواب به چپ و راست خم مى‌شود و یا سرش را خم کرده و چانه‌اش را به سینه مى‌چسباند، پس در این هنگام، خداى تعالى امر مى‌کند، تا درهاى آسمان باز مى‌شود، سپس به فرشتگان مى‌فرماید: به بنده من نگاه کنید، با آن که نماز شب را بر او واجب ننموده‌ام، ولى به سبب تقرب به من، خود را به چه زحمتى وادار نموده است و یکى از این سه خواسته را از من مى‌خواهد: یا گناه او را بیامرزم و یا تجدید توبه نموده با من رابطه برقرار کند و یا آن که روزى بیشترى مى‌خواهد اى فرشتگان! شما شاهد باشید هر سه مورد را به او بخشیدم.»
* و این که از بس پاداشش بزرگه اصلاً به بیان نمیاد. برای همین در قران از اون پاداش با عبارت «قُرّهَ عَین» یاد شده. یعنی چیزی که با دیدنش از شادی چشمها برق میزنه و به زبون بر و بچز، آدم کف میکنه!
«امام صادق (علیه السلام) :هیچ عمل نیكى نیست مگر اینكه ثواب روشنى در قرآن براى آن بیان شده، مگر نماز شب كه خداوند بزرگ، ثواب آن را روشن نساخته به خاطر عظمت و اهمیت آن؛ لذا فرموده است: هیچكس نمى‏داند چه ثوابهایى كه مایه روشنایى چشمان است براى کسانی که نماز شب میخوانند، نهفته شده است»
و یک عالمه ثواب دیگه ...
حالا اییییییینهمه ثواب در قبال چیه: فقط 3 یا نهایتاً 11 رکعت نماز، که اون هم هزار جور بونس و تخفیف شامل حالش میشه. خودتون ببینید:
*** زمان نماز:
زمان خوندن نماز شب از نیمه شب شرعی (یعنی 11 ساعت و ربع بعد از اذان ظهر) شروع میشه و تا اذان صبح ادامه داره. الان که ساعتها رو جلو کشیدن حدوداً از ساعت 12 و نیم شب به بعد میشه این نماز رو خوند. اما برعکس نمازهای واجب که هرچی اول وقت تر خونده بشن، فضلیتشون بیشتره، نماز شب هرچی آخر وقت تر خونده بشه، فضیلت بیشتری داره. یعنی هرچی به اذان صبح نزدیکتر میشیم، فضیلت این نماز به صورت تصاعدی بالا میره.
اما خوندن این نماز اینقدر ارزشمنده که خداوند همه جوره کار رو راحت کرده تا هیچکس بهانه ای برای نخوندنش نداشته باشه. مثلاً:
* مسافر و کسى که براى او سخت است نافله شب را بعد از نصف شب بخواند، مى‏تواند آن را در اول شب بخواند.
* جوانی که می‌ترسد خواب بماند و نماز شب از او فوت شود می‌تواند نماز شب را پیش از نیمه شب شرعی بخواند.
* کسانی که برای خواندن نماز شب بعد از نیمه شب عذری دارند، مانند افراد پیر و یا کسی که از سرد شدن هوا می‌ترسد و ... می‌توانند نماز شب را قبل از نیمه شب بخوانند.
و ...
ماحصل کلام اینکه درسته وقت این نماز از نیمه شب تا اذان صبحه، ولی خوندنش از زمانش مهمتره. یعنی اگه میدونین که اگه صبر کنید تا وقتش داخل بشه، خود نماز از دستتون میره، معطل نکنید و در آخر شب ترین وقت ممکن بخونیدش. حتی اگه هنوز نیمه شب نشده باشه.
*** خود نماز:
نماز شب کلاً یازده رکعته. یعنی 4 تا نماز 2 رکعتی (2 رکعتها دقیقا مثل نماز صبح هستند، بدون هیچ سوره یا ذکر خاصی) با نیت نماز نافله ی شب + یک نماز دو رکعتی دیگه (باز هم دقیقا مثل نماز صبح)، به نام نماز شفع + یک نماز یک رکعتی به نام نماز وتر.
تموم شد ... به همین سادگی، و به همین خوشمزگی!
اما خوشمزه تر اینه که میشه بدون هیچ عذر و بهانه ای به جای این 11 رکعت، فقط همون 2 رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر رو خوند ... بله درست شنیدید: میشه با 3 رکعت، ثواب کل نماز رو برد ...!
تازه اگه وقت کم باشه و چند دقیقه بیشتر به اذان صبح نمونده باشه، میشه فقط نماز وتر رو خوند (یعنی فقط یک رکعت) و این به عنوان نماز کامل پذیرفته میشه!
*** پس اصل ماجرا همین 11 رکعته ... یا حتی اگه دلتون خواست 3 رکعت ... اما حالا اگه بخواین به قول معروف پلوی زعفرون دار داشته باشین، مستحباتی هست که میتونین انجام بدین و حالش رو ببرین! و یک عالمه ذکرها و مستحباتی که با یه سرچ کوچولو میتونین پیداشون کنید...
این توضیح مهمه که تمام اعمال بجز اصل اون 11 رکعت، حتی قنوت نماز وتر مستحبن و اگه دوست داشتید میتونید نخونید. یا یه قنوت ساده بگین و حتی به زبون فارسی دعا کنید! این رو گفتم که یهو با دیدن اعمال مستحبی هول برتون نداره!
اما خود من چون به غایت تنبلم و میترسم همین پلوی ساده (یعنی همین 11 رکعت) هم از دستم دربره، فعلاً دور و بر مستحبات نمی گردم. و در نتیجه نماز شبم نهایتاً یک ربع طول میکشه. و بعدش دوباره میرم میخوابم. (اعتراف میکنم که یکی دو بار که شیطون داشت گولم میزد و میگفت: «اوووووووه! با اینهمه خستگی چطوری میخوای 11 رکعت نماز بخونی!»، به همون 3 رکعت اکتفا کرده ام!، اما اصلاً ناراحت نیستم.)
در مستحباب اون چیزی که مهمه نشاط هست ... یعنی اگه یک رکعت بخونی، ولی با نشاط و شادابی، بهتره از 10 رکعت با کسالت و از روی اکراه. وقتی خدا خودش اینقدر مهربونه که گفته عیبی نداره، هر وقت برات سخت بود، یا اصلاً هر وقت دلت خواست میتونی به جای 11 رکعت، 3 رکعت بخونی و من همون ثواب رو بهت میدم، من چرا بیخود مته به خشخاش بذارم؟ ... میگن شاه میبخشه، ولی وزیر نمی بخشه، حکایت اینجور وقتهاست!
*** تازه این نماز جزو نمازهای مستحبیه و مشمول تمام قوانین اون نمازها میشه، یعنی:
* میشه اون رو در حالی که رو به قبله نیستیم، یا درحال حرکت هستیم هم بخونیم ... یا حتی درحال دراز کشیدن (در این باره از دفتر مرجعتون سوال کنید تا دقیقاً براتون شرح بدن...)
* میتونیم دیگه سوره رو نخونیم و به حمد کافی اکتفا کنیم.
* برخلاف نمازهای واجب، در نماز مستحبی اگه در تعداد رکعتها شک کردیم میتونیم هر طوری راحتتریم تصمیم بگیریم. یا مثلاً اگه اعمال رو کم و زیاد انجام دادیم نمازمون باطل نمیشه.
*** فکر کردین تموم شد؟ نخیر! یه سورپرایز دیگه هم هست:
حالا اگه با تمام این حرفها خواب موندیم، یا به هر علتی نتونستیم شب نماز شب رو بخونیم، میشه توی روز قضاش رو بخونیم. اونوقت نه تنها خدا ناراحت نمیشه، بلکه تازه بنده ی نورچشمی هم میشیم. به این روایتها توجه کنید:
* «از امام صادق (علیه السلام) روایت است که شخصی به آن حضرت عرض کرد: فدایت شوم چه بسا اتفاق می‌افتد که یک، دو، یا سه ماه نماز شب از من فوت می‌شود و من آن را در روز قضا می‌کنم. آیا این کار جایز است؟ فرمودند: به خدا قسم این کار مایه روشنی چشم تو است. و این جمله را سه بار تکرار کرد.»
* «رسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمودند: خدای تعالی به بنده‌ای که قضای نماز شب را بجای می‌آورد مباهات می‌کند و می‌فرماید: ای فرشتگان، این بنده چیزی را که به او واجب نکرده‌ام قضا می‌کند. گواه باشید که من او را آمرزیدم.»
و اینکه قضاى نماز شب بر تقدیم آن (یعنى پیش از نیمه شب خواندن) رجحان دارد. یعنی اگه میدونیم شب خواب میمونیم، لازم نیست قبل از نیمه شب نماز رو بخونیم، بلکه بهتره صبر کنیم فرداش قضاش رو بخونیم. جالبه نه؟
* حالا جالبتر اینه که این وسط برای اونهایی که مشتری دائم باشن یه تخفیفهایی هم هست! مثلاً حاج آقا فاطمی نیا میگن:
«دانشجویی که فردا امتحان دارد و وقت نمی کند، یا زنی که کارهای خانه را انجام داده، شب خسته است و نمی‌تواند برای نماز شب بلند شود، اگر فرزندش از خواب بیدار شد و خواست شیر بخورد، یا باد دری را باز کرد، یا به هر صورتی که نیمه شب بیدار شد،‌ ذکر «یا اکرم الاکرمین» را بگوید و دوباره بخوابد،و مطمئن باشد که ثواب نماز شب را خواهد برد.»
یکی از اسامی روز قیامت یوم الحسرت هست ...
یعنی در اون روز آدمها کلی حسرت میخورن که چقدر آسون میشده بهشتی بشن و نشدن. وقتی داشتم درباره نماز شب تحقیق میکردم تمام مدت این موضوع در سرم دور میزد که چرا من تا الان نفهمیده بودم که نماز شب خوندن چقدر راحته و چقدر خدا برامون تسهیلات ایجاد کرده که یه وقت این فیض عظیم رو از دست ندیم. چرا همه فکر میکنن نماز شب خوندن یه چیزیه تو مایه های کوه کندن!
در واقع داشتم فکر میکردم با اینهمه مهربونی خدا، آدم باید چقدر در بد بودن مهارت داشته باشه که از اینهمه همراهی ها و گذشتها و آسان گیری های خدا بی نصیب بمونه و نتونه درست و زیبا زندگی کنه و عاقبت کارش به جهنم ختم بشه!

من رو هم از دعای خیرتون فراموش نکنید که بسیار محتاجیم..
۳:۴۳, ۱۶/خرداد/۹۲
شماره ارسال: #96
آواتار
بسم رب المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
سلام علیکم

بيدار كردن فرشتگان بندگان را ...

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود:
هيچ يك از مردم نمى خوابد مگر اينكه فرشته اى بر او نگهبان است و هر شب دو بار او را از خواب بيدار مى كند و مى گويد: اى بنده خدا! برخيز براى ياد خدا (و مناجات و نماز شب ) او ثناى فرشته اى كه او را بيدار مى كرد مى شنيد.

مرحوم ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى ، ذيل اين روايت مى نويسد:
اين اخبار را انكار نكن ، من خدا را شاهد مى گيرم كه از شب زنده داران و متهجّدين ، كسى را مى شناسم كه صداى فرشته اى كه او را در هنگام سحر بيدا مى كند مى شنود كه به او به لفظ آقا خطاب مى كند و او براى ذكر خدا و نماز شب بر مى خيزد.(91)

((تصور مى شود اين شخص كه براى اقامه نماز شب با صداى فرشته بيدار مى شود خود ميرزا جواد آقاست كه براى پرهيز از خودستايى اين حقيقت را به اين عبارت بيان كرده است . او جز خدا و خواست او هوايى در سر نداشت و به چيز ديگرى نمى انديشيد)).(92)
امام صادق عليه السلام فرمود:

آنگاه كه بنده اى در نيمه شب با مولايش خلوت كند و با او به مناجات بپردازد، خداوند قلبش را نورانى مى كند و چون بگويد:
((يا ربّ يا ربّ)) خداوند جليل مى فرمايد:

((لبيك )) بنده من ! درخواست كن تا عطايت كنم .(93)

91-اسرار الصلوة : ص 289. (ملكى تبريزى )
92-مردان علم در ميدان عمل : ج 3، ص 122 (به نقل از سيماى فرزانگان ).

93-اسرار الصّلوة : ص 294 (ملكى تبريزى رحمه الله عليه ).
كتاب : داستانهاى شيرين از نماز شب

مؤلف : سيد عبدالله حسينى

دوستان گرامی صلوات
برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فراموش نشه

صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ
وَ افْعَلْ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ‏وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ

وَ الْأَئِمَّةِ الْمَيَامِينِ مِنْ آلِهِ أَهْلِهِ( وَ سَلَّمَ تَسْلِيماً )کَثِيراً.
درود فرست بر محمد (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) و آل محمد (علیه السلام)

و با من آن کن که لایق حضرت توست .

و المستشهدين بين يديه
واللهم عجل الوليك الفرج.
۰:۰۱, ۵/مرداد/۹۲ (آخرین ویرایش ارسال: ۵/مرداد/۹۲ ۰:۰۳ توسط آفتاب.)
شماره ارسال: #97
آواتار
آثار نماز شب در دنیا
تاثیر نماز شب در دنیا، ابعاد گسترده ای دارد هم تاثیر در زندگی شخصی و اجتماعی و سیاسی، و هم تاثیر در باطن و ظاهر انسان دارد.نماز شب رفع مشكلات و گرفتاری و رفع بیماری های روحی و جسمی را نیز در برمی گیرد.
در اینجا چند نمونه از احادیثی كه از معصومین علیهم السلام در مورد آثار نماز شب رسیده است را بیان می كنیم:
۱- بازداشتن از گناه
یكی از آثار نماز شب بازداشتن انسان از گناه است.بهترین وسیله ای كه مانع گناه انسان می شود و قرآن كریم و روایات ائمه معصومین علیهم السلام آن را امضا كرده است نماز است.
رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: « فإنّ صلاة الیل مِنهاةٌ عنِ الاثم؛ نماز شب انسان را از گناه باز می دارد.»
بعضی ها به نماز یومیه اكتفا می كنند و می گویند همین نماز ما را بیمه می كند لازم نیبست كمه نماز شب بخوانیم و یا اهمیت نمی دهند. می بینیم كه اولیای خدا كه پاك هستند و گرفتار گناه نشدند به وسیله همین نماز یومیه و نماز شب است. هر كدام از این ها خواص خود را دارد. بزرگان و مردان شب، انتظار شب را می كشند. اگر گناه و خطایی در طول روز انجام دهند نماز شب آن را پاك می كند. مكمل نماز یویمیه ، نماز شب است.
امام باقر علیه السلام فرمودند: «إنما جُعِلَت النّافلةُ لِیُتَمِّ بها ما أفسَدَهُ من الفریضة؛ همانان (نماز) نافله را به خاطر این جهت قرار دادند كه جبران فساد نمازهای واجب را كند.» (۱)
۲- ریزش گناهان
یكی دیگر از آثار نماز شب ریزش گناهان است.نماز حسنه ای است كه در دل های مومنین وارد شده و آثار معصیت و تیرگی هایی كه دلهایشان از ناحیه سیئات كسب كرده از بین می برد.
در قرآن كریم آمده است: «و اقم الصلوة طرفی النهار و زلفا من الیل ان الحسنات یذهبن السیئات ذلك ذكری للذكرین؛ نماز بگزار در آغاز و انجام روز و ساعاتی از شب، زیرا نیكی ها بدیها را از میان می برند این تذكری است برای انها كه اهل تذكرند.» (۲)
این نشان دهنده اهمیت و تاثیر و قدرت نماز است و این یك فضل و لطف الهی است در حق بندگان. خداوند دوست ندارد بندگانش آلوده به گناه شوند و اگر هم گناه كردند برای محو آن گناه به ما دستور داده نماز بخوانید . این به این معنا نیست كه ما گناه كنیم بعد نماز بخوانیم تا آن گناه از بین برود بلكه این یك فرصت و امتیاز و فضلی است برای بندگان كه اگر سهوا گناه نمودند و اصرار بر گناه نداشتند از آن استفاده نمایند.
امام صادق علیه السلام می فرماید: « صلاة المومن بالیل تذهب بما عمل من ذنب بالنهار؛ نماز شب گناهانی را كه مومن در روز مرتكب شده است را از بین می برد.»(۳)
۳- رفع مشكلات و گرفتاریها
یكی دیگر از آثار نماز شب رفع مشكلات و گرفتاریها است،در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم آمده است: «ای مردم هیچ كس از شما نیست مگر اینكه مشكلات و گرفتاریها همچون كمربندی او را محاصره كرده است. پس زمانی كه دو سوم شب گذشت و یك سوم آن باقی ماند ملكی بر او وارد می شود و به او می گوید: ذكر خدا بگو كه صبح نزدیك است. پس چنانچه او حركت كرد و ذكر خدا را گفت یك گره از گرفتاریهایش گشوده می شود و اگر او بلند شد و وضو گرفت و داخل نماز شد همه گرفتاریها از او گشوده می شود پس صبح می كند در حالی كه همچون مردمك چشم (روشن و پاكیزه) گردیده است.»(۴)
۴- كسب نور دائم از بیداری شب
حضرت عیسی می فرماید: « طوبی للذین یتهجدون من الیل . اولئك الذین یرثون النور الدائم من اجل انهم قاموا فی ظلمه الیل؛ خوشا به حال كسانی كه شب را بیدار می مانند . اینانند كه نور دائم را از آن رو كه در تاریكی شب به پا خاسته اند به ارث می برند.»(۵)
۵- نورانیت و زیبایی صورت
رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: « من كثرت صلاته بالیل حسن وجهه بالنهار؛ هر كه بیشتر نماز شب بخواند هنگام روز زیبا و نورانی است.»(۶)
۶- به اجابت رسیدن دعا
از دیگر آثار نماز شب استجابت دعا است،امام صادق علیه السلام می فرماید: « كسی كه در قنوت نمازوتر, چهل مومن و سپس برای خود دعا كند خداوند دعاهای وی را مستجاب می گرداند.»(۷)
۷- گشایش درهای آسمان
از دیگر آثار نماز شب گشایش درهای آسمان است.حضرت هادی علیه السلام می فرمود: «گاه هست كه بنده برای نماز شب برخیزد و خواب بر وی غلبه كند چندان كه او را به راست و چپ كشاند و گاهی چانه اش به سینه اش رسد، حق تعالی امر فرماید كه درهای آسمان را بگشایند و فرشتگان را ندا دهند كه نظر كنید كه این بنده من در راه نزدیكی به من چه سختی ها می كشد در چیزی كه بر وی واجب نساخته ام به امید سه چیز: یا گناهش را بیامرزم یا توبه روزیش گردانم و یا رزق و روزی او را زیاد كنم. ای فرشتگان شما را گواه می گیرم كه من همه را بدو عطا كردم» (۸)
۸- درمان بیماریها
رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «بر شما باد به اقامه نماز شب، زیرا نماز شب سنتی است از پیامبرتان رسول خدا . نماز شب عادت و رسم صالحان و پاكان است كه قبل از شما بودند و نماز شب موجب دفع بلا و بیماریها و دردها از بدن می شود.»(۹)
۹- زیاد شدن روزی
امام صادق علیه السلام فرمودند: «نماز شب روزی را جلب می كند.» (۱۰)
۱۰- خوشبویی بدن
امام صادق علیه السلام می فرماید: «صلوه الیل تطیب الریح؛ نماز شب انسان را خوشبو می كند»(۱۱)
كیفیت نماز شب
نماز شب مجموعاً یازده ركعت است:
۱. هشت ركعت آن، كه دو ركعت، دو ركعت، مانند نماز صبح خوانده می شود یعنی چهار دو ركعتی به نیت نماز شب می باشد.
۲. دو ركعت نماز شفع: بهتر است در ركعت اول آن بعد از حمد، سوره «ناس» و در ركعت دوم بعد از حمد، سوره «فلق» خوانده شود.
۳. یك ركعت نماز وتر: بعد از حمد سه بار سوره «توحید» و یك بار سوره «فلق» و یك بار سوره «ناس» بخوانیم و می‌توان یك سوره تنها خواند، سپس دستها را برای قنوت به سوی آسمان بالا می بریم و حاجات خود را از خدا می خواهیم.
-و برای چهل مؤمن دعا می كنیم(چهل بار بگویید ( اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ )
-و طلب مغفرت می كنیم و هفتاد مرتبه می گوییم: «استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه».
از پروردگار خود طلب آمزرش و مغفرت می كنیم و به سوی او بازگشت می نمایم.
-آن گاه ۷ بار می گوییم «هذا مقامُ العائذٍٍِ بكَ منَ النّارِ»؛ (این است مقام كسی كه از آتش قیامت به تو پناه می برد)
-و بعد از آن ۳۰۰ مرتبه می گوییم: «العفو» و سپس می گوییم: «ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّكَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم».[۴]و سپس ركوع + سجده + تشهد + سلام .در پایان نماز شب تسبیحات فاطمة زهرا (سلام الله علیها) را میگوئیم.

استاد شهيد مرتضى مطهّرىيكى از خصوصيّات استاد مطهّرى رحمه الله عليه عنايت زياد به تهجّد و شب زنده دارى بود و از دوران طلبگى تا آخر عمر، بدان پايبند بودند.حضرت آيت اللّه العظمى سيد على خامنه اى رهبر معظم انقلاب مى فرمايد:((ايشان هنگامى كه به مشهد مى آمدند، گاهى اوقات به منزل ما وارد مى شدند. اتاقى كه ايشان شبها مى خوابيدند، با يك در، با اتاقى كه من مى خوابيدم فاصله داشت . ايشان هميشه وقت خواب مقيّد بود به خواندن قرآن . صداى ايشان را شنيدم كه در هنگام تهجّد و نماز شب خواندن ، گريه مى كردند. البتّه نماز شب خوان زياد داريم ؛ امّا، نماز شب خوانى كه در آن نيمه شب ، با آن حال اشك بريزد و گريه كند، كم داريم ...))فرزند استاد شهيد مطهّرى رحمه الله عليه ضمن تشريح وقايع شب شهادت استاد چنين مى گويد:((آن شبى كه خبر ترور را شنيديم ، همگى تاصبح بيدار بوديم . ساعت 5/2 بعد از نيمه شب بود كه زنگ ساعتى كه ايشان را مطابق معمول براى نماز شب بيدار مى كرد، به صدا در آمد ولى ديگر او در قيد حيات نبود. او نماز شبش را در ميان خون مطهرّش ، زودتر از موعد نماز شب در تاريكى خيابان خوانده بود)).از قول يكى از فضلاء و محقّقان معاصر، درباره استاد چنين نقل شده :((... و در رابطه با خدايش ، عارفى اهل ذكر و سلوك و عبادت بود. او خود بارها گفته بود؛ دلم مى خواهد به قم بروم و مشغول رياضت و عبادت و عرفان بشوم . اين آرزوى او بود.هرگز! در طول عمرش ، خواندنِ قرآن قبل از خواب و به جاى آوردن نماز شب را ترك ننمود و بدين گونه بر اثر تلا لؤ اتِ همين عبادت ، و نزديكى و قرب خاصّ به امام امّت بود كه حقايق را با چشم دل مى ديد.))همچنين يكى از دوستان استاد مى نويسد:اهل دنيا و هواپرستان ، و پيوستن به اهل اللّه و اولياى خدا، مشهود سير و سلوك او بود.))(52)نيز يكى از نويسندگان معاصر در اين باره مى گويد:... در يكى از سخنرانيها از او شنيدم كه اين دو بيت را - كه حاكى از توجّه به اين مراحل است - مى خواند:ترسم بروم ، عالم جان ، ناديده بيرون روم از جهان ، جهان ناديده در عالم جان ، چون روم از عالم تن در عالم تن ، عالم جان ناديده ؟
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
۰:۲۱, ۲۶/مرداد/۹۲
شماره ارسال: #98
آواتار
رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید:

«ای مردم!
هیچ کس از شما نیست، مگر اینکه مشکلات و گرفتاریها همچون کمربندی او را محاصره کرده است.
پس زمانی که دو سوم از شب گذشته و یک سوم باقی ماند، مَلَکی بر او وارد می شود و به او می گوید:
برخیز و ذکر خدا بگو که صبح نزدیک است.
پس چنانچه او حرکت کند و ذکر خدا را بگوید، یک گره از گرفتاریهایش گشوده می شود
و اگر او بلند شود و وضو بگیرد و داخل نماز شود، همه مشکلات و گرفتاریهای او برطرف می شود.
پس صبح می کند، در حالی که همچون مردمک چشم (روشن و پاکیزه) گردیده است».

بحار، ج 82، ص 223.
۱:۵۰, ۱/شهریور/۹۲
شماره ارسال: #99
آواتار
[تصویر: 78985162426850483866.jpg]
۱۸:۱۵, ۱۰/شهریور/۹۲
شماره ارسال: #100
آواتار
حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه شریف :

هيچ چيز مانند نماز بينی شيطان را به خاک نمی مالد ، پس نماز بگزار و بيني شيطان را به خاک بمال .
....
(بحار الأنوار ، ج 53، ص 182 )
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال پاسخ  به روز آوری

[-]
کاربرانی که این موضوع را مشاهده می کنند:
1 میهمان

[-]